Uitblinkende Artime besliste wedstrijd RIANT 28 Verrassende overwinning Portugal op Hongarije Outsider Mexico bedwong Fransen RITMEESTER Wéka-noten Italiaanse overwinning na sfeerloos duel: 2-0 EUSEBIO GEWOND UIT DE STRIJD Botwinnik nu al winnaar NIEUWE LEIDSE COURANT DONDERDAG 14 JULI 1966 De Argentijn Artime heeft zijn ploeg aan een zege op de Span jaarden geholpen door twee doelpunten te scoren. Hier is keeper Iribar hem juist voor, zo dat Zocco (midden) niet meer hoeft in te grijpen. Favorieten (leden van zich horen Nn alle landen een wedstrijd gespeeld hebben, komen de kaarten iets duidelijker te liggen. Alle kanshebbers wonnen gisteravond. Verrasend was de zege van Portugal op een teleurstellend Hongarye, dat vele scoringskansen miste. Verheugend is het dat na de weinig fraaie openings- d£ teams bereid zijn gebleken tot open spel. Het gevolg hiervan is dat de wedstrijden voor het publiek veel aantrekkelijker zijn. In groep A hebben alle ploegen een punt (Engeland, Uruguay, Frankrijk en Mexico), in groep B leiden Duitsland en Argentinië. Brazilië en Portugal delen de eerste plaats in groep C, terwijl In groep A hebben alle ploegen een punt (Engeland, Uruguay, Frankrijk en Mexico), in groep '?ld®n Du'ts,1*?ld .®n Argentinië. Brazilië en Portugal delen de eerste plaats in groep C, terwijl Rusland en Italië leiders zijn in groep D. Argentijnen wonnen verdiend BIRMINGHAM Gisteravond is op het terrein van Aston Villa te Birmingham duidelyk geworden dat de finale om de wereld beker voetbal wel eens een Zuidamerikaanse aangelegenheid kon worden. Nu het spel van tweede favoriet Engeland in de wedstrijd tegen Uruguay behoorlijk is tegengevallen en de Argentijnen welis waar hard, maar zeer doeltreffend voetbal speelden, lijkt een finale tussen Argentinië en Brazilië niet onwaarschijnlijk. Het is echter pas de eerste wedstrijd van de Argentijnen en verrassingen zijn zeker niet uitgesloten. Toch was het spel van Argentinië ruimschoots het aanzien waard, zeker als men stelt dat ook een ploeg als Spanje, 4\e gisteravond goed voor de dag kwam, niet tot de zwakste deelnemers gerekend mag worden. De Argentijnen hebben in mannen als Onega en zeker Artime zeer gevaarlijke schutters, die uit elke hi kunnen schieten. Dit bleek direct al de aftrap toen Onega zeer attent was bij een zwakke terugspeelbal op de Spaanse doelman Iribar. Ook linksbuiten Mas die pas 19 jaar is, is een speler van groot kaliber. Zijn snelle runs langs de lijn stichtten dik wijls verwarring in de Spaanse verdedi ging. Bovendien bezitten de donkere Zuid amerikanen over een ploeg die snel uit de verdediging terug kan om een glaszui- yere aanval op te bouwen. Sterke druk Dit alles bleek al in de beginfase var de wedstrijd. Een sterke druk op het Spaanse doel leverde niets op, evenmin als de te doorzichtige Spaanse aanvallen. In de 20e min. leek Onega succe; hebben toen hij na een knappe solo vlammend schot afvuurde, dat echter net naast ging. Dezelfde speler bracht de lange Iribar met een vrije trap even later weer in verlegenheid. Met een prachtige save kon de Spaanse keeper redding brengen, ten koste van een hoekschop. Aan de andere kant had Suarez weinig geluk met een effectvol schot. Ook aan voerder Gento probeerde met harde scho ten de Argentijnse verdediging te ver murwen. maar zijn kogels misten de juiste richting. In de 34e min. kwam er een verrassend schot van de voet van Solari dat tot corner werd verwerkt. De eerste helft verstreek zonder dat er gescoord werd. maar het werd direct na rust al duidelijk dat Argentinië alles op alles ging zetten om te winnen. Zij wer den harder en sneller en daarmee ook gevaarlijker. Al in de eerste minuut werd ccn haar fijne combinatie tussen Gonzales en One- Met een prachtige omhaal keert de Argentijnse verdediger Albrecht het gevaar voor zijn doel. Keeper Roma kijkt vol vertrouwen toe. het Spaanse doel, terwijl de acties de Spanjaarden te traag waren, laatste poging van Gento leverde niets op en daarmee bleek al het kruit verschoten te zijn. Verrassonde goals Eindelijk, in de 22e minuut na rust kwam het eerste doelpunt. Solari had de bal uit een moeilijke hoek voorgezet en de Argentijnse midvoor Artime stond klaar om van dichtbij hard in te schieten (10). Spanje ging er nog harder tegen aan maar Suarez' schot ging juist naast. Toch zouden de Spanjaarden na 28 minu ten succes hebben. Uit een voorzet var links sprong Del Sol samen met keeper Roma naar de bal. De doelman greep mis en de bal caramboleerde in het doel (1—1). Direct daarna werd de agressieve Arti me weer gevaarlijk, hij miste echter eer opgelegde kans. Hij miste echter niet ir. de 34e minuut toen hij zich op links prachtig vrij speelde en met een keihard diagonaal schot scoorde (21). Nog wa- de Argentijnen niet uitgeblust. Sola- werd gevaarlijk, Artime werd door Zocco gehinderd waardoor zijn kogel naast vloog. Onega probeerde het nog- Ramsey is kwaad LONDEN Het Engelse ge lijkspel tegen Uruguay heeft nogal wat reacties opgeroepen. Reacties van het publiek, maar ook van de kranten. Vooral de Engelse coach Alf Ramsey moest het ontgelden. Hij werd woe dend over de opmerking die hij woensdag te horen kreeg Een journalist had geschreven dat Ramsey „denkt" dat Engeland de wereldbeker wint. Zijn weerwoord was duidelijk genoeg: „Ik heb niet gezegd dat ik iets denk. Engeland zal ab soluut de cup winnen maals maar nu stond doelman Iribar zijn plaats. De Spanjaarden bleken gedeprimeerd te zijn over de opgelopen achterstand en geloofden niet meer in een gelijkspel. Hun spel werd onsamenhangend en te individueel. Rechtsbuiten Unfarte kreeg geen voet aan de grond tegen Mazzoline c.s. Het spel van Del Sol kon ook nie mand bekoren, terwijl midvoor Peiro juist die snelheid tekort kwam die tegen een geraffineerde defensie als die van Argentinië vereist is. Alleen de voor In- ter Milaan spelende Suarez kwam soms tot fraaie acties maar doeltreffend waren zij niet. Tèn slotte ging Argentinië het spel be vriezen en voor hen was het laatste fluitsignaal van de Bulgaarse scheidsrech ter een verlossing. De vreugde was groot en het leek wel of zij de wereldbeker reeds veroverd hadden, een bewijs te meer, dat Argentinië aanvankelijk weinig geloofde in eigen kracht. De verzorger liep met tranen in zijn ogen over het overstroomde veld. Misschien dacht hij al aan het grote moment op 30 juli in Londen lijke, sappige Sunkist sinaasappelen - geniet ervan wettig gedeponeerd 4et uevut&Ulij/te, mfipiye (tuit uit xlïfvmii' In geheel verschillende weers omstandigheden: bij SpanjeArgen tinië scheen de zon, by andere tJ strijden regende het af en toe. De wedstrijden van woensdag werden bijgewoond door 162.000 toeschouwers. De meeste belangstellenden war Londen bij de wedstrijd Frankrijk Mexico: 55.000. Alfredo di Stefano zag vanaf de tribune hoe Spanje van Argentinië verloor. De oude grootmeester was naar beide zijde geïnteresseerd. Hij is Spanjaard van nationaliteit (speel de ook voor het nationale elftal) er. Argentijn van afkomst. Zijn commen taar was: „De Argentijnse zege verdiend. Ik ben zelfs van mening dat Spanje met deze 21 nederlaag er nog goed vanaf komt. Onega en Artime zijn twee schitterende voor hoedespelers, die door de Spaanse verdediging eenvoudig niet gehouden konden worden. De Bulgaarse spil Dimiter Pe is in Chester naar de tandarts geweest. In de wedsrtijd van dins dagavond tegen Brazilië heeft hij een voortand gebroken. De 28-jarige Penev sprong naar de ïl om te koppen, toen op datzelfde ogenblik zijn doelman Naidenow de bal wilde wegstompen en daarbij Pe nev in het gezicht raakte. Alle ande re Bulgaren kwamen zonder blessu res uit de wedstrijd tevoorschijn. De twee geblesseerde Engelse voetballers gaan goed vooruit. Alan Ball loopt alweer normaal op zijn beschadigde voet en de enkel van Bobby Charlton is ook alweer beter. Beiden trainen nog niet. De andere spelers van Engeland spelen van middag een oefenwedstrijd in het sta dion Highbury, het terrein van Arse- De Russen hebben hun overwin ning op Noord-Korea gevierd met het nemen van een Turks bad. Gister avond waren de Russen aanwezig bij de wedstrijd tussen Italië en Chili. T urkstra-damtornooi Varkevisser valt verder terug (Van verslaggevers) LEEUWARDEN De vijfde ronde van het Turkstra-damtornooi is vrij rustig verlopen. Ton Sybrands nam geen risico en speelde tegen Germain duidelijk op remise. Dit kon hy doen omdat Gordijn inmiddels remise was overeengekomen met Schotanus. Verrassend was het ver lies van Varkevisser tegen Bandstra. Dc Katwijker heeft het eindspel niet correct behandeld. Uitslagen: CazemierWiersma 11. SybrandsGermain 11, Claessens Kuyken 11, VarkevisserBandstra 0—2. Stand: Sybrands 8, Germain en Schotanus 7, Cazemier en Varkevisser 5, Bandstra. Kuyken en Wiersma 4, Claessens en Gordijn 3. Doelpunten van Mazzola en Barison (Van onze sportredactie) SUNDERLAND In een weinig hoogstaande wedstrijd heeft Italië het bijvoorbaat kansloze Chili een 2-0 neder laag toegebracht. Deze overwinning kan een belangrijke stap zijn op weg naar de laatste acht. Hoe de kansen in deze achtste finale zijn? Niemand durft ei gok op te wagen hoewel het vertrouwen in de Italiaanse ploeg door deze zege versterkt is. De befaamde midvoor van de Azurri Mazzola gaf zijn ploeg reeds na acht minuten een voorsprong. Dit was he' resultaat van een fel aanvallende Itali aanse ploeg in de beginfase, waarbij zij op alle fronten de strijd beheersten. zola snelde door het midden, gaf de door naar linksbuiten Barison, deze schoof de bal weer naar zijn midvoor die in een vliegende sprint kwam aanrennen en onhoudbaar inschoot (1-0). De 30-jarige Barison van Roma vervul de een sleutelrol in deze wedstrijd. Het Italiaanse plan was erop gericht de lange blonde linksbuiten schietkansen te geven en als hij zelf niet kon schieten, hem dan de bal te laten doorzetten naar Maz- Niet groots In de eerste 25 minuten kwam het Itali aanse elftal niet meer tot grootse daden. aarbij vooral opviel dat de talentrijke Rivera weinig aan de bal kwam. In de 31e minuut bad het al 2-0.kunnen zijn Figuero redde Barison's vijfme- terschot op de doellijn. De Chilenen speelden ondanks een vaak groot over wicht in het middenveld te omzichtig en te inzichtloos om zich scoringskansen tc kunnen scheppen. Een uitzondering hierop was doelman Oliveras die zich. hoewel klein van stuk. als een groots doelman ontpopte. Twee minuten voor tijd lukte het aan. Barison het tweede Italiaanse doelpunt te scoren, "et was een spectaculaire goal (2-0). De Italianen hebben met deze overwin ning revanche genomen voor de 2-0 ne derlaag vier jaar geleden in Chili. Een herhaling van die wedstrijd, die de histo rie is ingegaan als de slag van Santiago, is het echter niet geworden. Vergeleken bij de taferelen die zich toen hebben afgespeeld is het een tamme wedstrijd geworden, hetgeen voor een groot deel te danken is aan het resoluut optreden van de Zwitserse scheidsrechter Dienst. Het spel bleef bijna de gehele wedstrijd bin nen de perken van het toelaatbare. Alleen de Chileense half Tobar moest na een ruwe tackle van Fachetti in de 58 min. van het veld worden gedragen om niet eerder dan kort voor het einde te rug te komen, een voorbeeld dat zijn teamgenoot Piertro even later volgde. De toeschouwers die de stromende regen dan ook alleen getrotseerd hadden om getuige te kunnen zijn van de „wraak van Santiago" verlieten teleurgesteld het Rocker Park Stadion te Sunderland. MANCHESTER De eerste en laatste minuut hebben Hongarije geveld. In deze spelperioden wist Portugal n.l. door doel punten van Augusto en Torres de eind uitslag op 31 In het voordeel van de Portugezen te bepalen. De gehele wedstrijd typeerde zich door een drama van gemiste kansen dat er op wees dat geen van beide ploegen waarschijnlijk een bedreiging zal vormen voor titel houder Brazilië. Eusebio, de ster uit de Portugese voor hoede. speelde de laatste vijftig minuten van de wedstrijd met een verband om zijn hoofd. Hij had een wond boven zijn linkeroog dat volgens artsen gehecht zal moeten worden. Alle Portugese doelpun ten werden met kopballen gescoord. Het eerste doelpunt dat al gelijk in de :rste minuut werd gescoord, ontstond t een hoekschop. Dit was het resultaat in een lange solorun langs de linker zijlijn door Eusebio die de corner nam en hoog in het midden plaatste. Augusto sprong boven de Hongaarse defensie uit en scoorde gemakkelijk met een kopbal (1-0). Hongarije ging hierna over op een vijf mans verdediging waarbij Matrai als op ruimer fungeerde. Maar dat bleek voor de Portugezen weinig moeilijkheden op te leveren. Zowel Eusebio als Coluna kon maar ternauwernood het scoren worden belet. De Portugezen zelf speelden het orthodoxe 4-2-4 systeem waarbij Hilaro en Vincente op links zeer goed combi neerden. In botsing Aan het einde van de eerstehelft kwam Eusebio. het Europese antwoord op Pele, met de Hongaarse keeper Szent- Scholl meesterresultaat AMSTERDAM Met nog een ronde te spelen is Botwinnik reeds zeker van de overwinning in de grootmeestergroep van het IBM-tornooi. Hy won van Robatsch en werd hierdoor onbereikbaar. Voor Nederland was feitelijk belangrijker dat de 21-jarige Scholl door remis maken met de Deen Enevoldsen meesterresultaat boekte. Uitslagen: Van ScheltingaSzilagyi 10, Szabo Flohr PomarBren- dregt VzVz. KuypersZuidema VzVz, BotwinnikRobatsch 10. Stand: Botwinnik 7, Pomar 5, Flohr 4V2. Barendrecht en Zuidema 4. Van Scheltinga 3'=. Kuypers, Robatsch, Szabo en Szilagyi 3. In de hoofdgroep moet Chitescu de eerste plaats delen ondanks zijn overwinning op Ostojic. Enevoldsen scoorde nl. pt. Uitslagen: SchollEnevoldsen GhitescuOstojic 10, DücksteinMül- ler 1—0. Konstantinopolöki—Kerkhoff 1—0. Hartoch—Bakker Vs—Vz, Enevold senHart >ch ViVa. Stand: Enevoldsen en Ghitescu 6 Scholl 6. Dückstein 5. Konstantinopolski 4. Kerkhoff en Oostjic 3Vz, Bakker 2Vz. Hartoch Ha, en Müller 1. De Boer of Palmer In de Minor-groep gaat de strijd tussen De Boer en Palmer, die elkaar nog moeten ontmoeten. Dibbets drong op tot de derde plaats, terwijl Huet verloor (van Kolk) en Weerheym niet verder kwam dan remise tegen De Heus. Uitslagen: De BoerDrost 20, Van ErveDibbets 02. De HeusWeerheym 11. PalmerKalverboer 20, Huet Kolk 0—2. Stand: De Boer 9. Palmer 8. Dibbets Kolk 6. Weerheym 5. Drost. Van Erve Kalverboer 4, De Heus en Huet 2. ..Av-flsraai.i-vA'l Nieuw record voor dames van Sagitta verbeterde het Sagitta-kwartet Mar tha Klaassen-Bos. Hilda Slaman-Van Doorn, Siska Janssen en Stans Brehm het Nederlands clubrecord over 4 x 200 meter met een tijd van 1 min 40 sec. Zij werden sterk belaagd door de meisjes van Ada, die op 1 min 40.1 sec kwamen. Het oude record stond reeds op naam van Sagitta met 1 min 41.2 sec. Sterker Frankrijk faalde LONDEN Na dc openingswedstrijdtechnisch vermogen de zeer snelle ver hebben de 50.000 toeschouwers in het dediging van de Mexicanen te overmees- Londense Wembleystadlon wederom een teren. onbesliste wedstrijd gezien, deze maal 1 Het harde werken Van dc Fransen werd tussen Frankrijk en Mexico die met 1-1 'n de 17e minuut na rust beloond door eindigde. Evenals de eerste keer be heerste twijfel het gemoed van de Britse supporters. Want al dwong outsider Mexi co het sterker geachte Frankrijk lijk spel af. moest men nu gelukkig zijn dat een gevaarlijk concurrent (Frank rijk) een punt verloor. Met iets van ver bijstering in de blikken zagen de Brit ten hoe Mexico volkomen gelijkwaardig was aan de Fransen. Deze verbijstering werd wellicht nog groter toen Mexico na een weinig emotionele eerste helft in dc 47e minuut de leiding nam. Het doelpunt werd gescoord door de in de laatste minuten opgestelde Enrique Borja die de bal vanaf de achterlijn met een vreemd effect het doel liet indraaien. De Fransen die hun tegenstanders al net zo onderschat hadden als de Britten op de tribunes, ontketenden daarna een se rie aanvallen. Toch lieten de Mexicanen zich niet zo maar uit het veld slaan en de verdedi- doelpunt van Hausser nadat deze met een schitterende solorun een aantal Mexi caanse verdedigers had omspeeld. Mei een verrassend twintigmeter schot gaf hij doelman Calderon geen schijn van kans. de bal raakte de onderkant van dc paal en stuitte achter de verbouwereer de Calderon in het net. (11). De prachtige treffer van Hausser lokte een donderend gejuich van de Franse supporters uit die onmiddellijk de Marseillaise gingen zingen. Hoewel Mexico in het verdere verloop onder zware druk werd gezet wist de Mexicaanse achterhoede steeds op het juiste moment op te ruimen. Verrassen derwijs overigens legde Mexico het niet aan om tot een gelijk spel te komen. Integendeel, de aanval werd niet ge schuwd en soms gingen meer spelers voren dan eigenlijk verantwoord In de voorlaatste minuut was de Middenamerikaanse ploeg zelfs dicht bij een beslissend doelpunt, toen Fragoso in schietpositie kwam, hij vuurde echter in Met een bijzonder fraaie kop bal weet de hoog opspringende Portugees Augusto (rechts) de Hongaarse keeper Szentmihalyi te verslaan. Dit was het eerste doelpunt. mihalji in botsing. Hij ging korte tijd het veld uit om te worden verbonden maar speelde later glimlachend door en had kennelijk geen last van de blessure. Bij de rust leidden de Portugezen nog steeds met 1-0. Na een kwartier was er voor Hongarije nog alle hoop, zojuist had Ben>e de gelijkmaker in de tweede helft gemaakt (1-1) - De Portugezen lieten zich hier echter allerminst door deze tegenvaller ontmoe digen. Even later was het wederom de ontembare Eusebio die voor de grondleg ger van het tweede Portugese doelpunt zorgde. Hij kwam langs de rechtervleu gel naar voren en trok de verdedigers raar zloh toe. Met een lange voorzet naar de klaarstaande Augusto die met een fraaie kopbal afwerkte (2-1). De Portugezen gingen nn over tot het bevriezen van het spel, tot groot ongenoe gen van het 30.000 koppige pnbllek. On danks hun vertragende acties „het ver* bergen van dc bal" zoals de Latijns-A merikanen het noemen scoorden de Portugezen Iaat in de wedstrijd nog. De lange midvoor Torres leek uit het stadi on te springen toen hij reageerde op een corner van Eusebio, die hij vlak voor het eindsignaal langs de Hongaarse doelman kopte (3-1). Triest en verslagen zochten de Hongaren de kleedkamer op, terwijl het geluk van de Portugezen geen gren zen scheen te kennen. Dode en gewonde na verkeersruzie NEURENBERG In de binnenstad •an Neurenberg heeft zich gisteren een nschnldig verkeersongeluk voorgedaan dat twee slachtoffers eiste. Nadat twee auto's elkaar niet ernstig hadden geraakt, stapten de zes inzitten den uit en raakten verwikkeld in een woordenwisseling en vervolgens in een handgemeen. Op een gegeven ogenblik trok een van hen een revolver. Hij loste vijf schoten die onmiddellijk een einde aan de twist maakten: een man werd dodelijk, een andere licht gewond. Generaal Trettner naar de NAVO BONN De inspecteur-generaal van de Duitse Bundeawehr, generaal Heinz Trettner, is benoemd tot voorzitter van de in Europa werkzame militaire commissie van de Noord Atlantische Ver dragsorganisatie. Hij volgt als zodanig de Franse generaal Charles Willzret op. SPRINGT ER VÈR ROVEN UIT! Niet voorniets de meest verkochte sigaar in zijn klasse... geurig licht vól aroma Riant: de sigaar voor kenners W-fiji IN DE GROENE DOOS

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9