WATTS, politiek nog steeds rampgebied Een nieuwe uitbarsting dreigt Los Angeles deed nog niets voor zijn negers iü alles goed/ en wer Commissie bijeenroepen tijdens reces Gestolen etsen op antiekbeurs VONDELING BELOOFT LEVEN TE BETEREN ZUIVERING IN ZUIDSLAVIË Machtige personen zijn geruisloos verdwenen ROVEN SCANDINAVIË ONTDEKTE ZIJ HET... DONDERDAG 14 JULI 1966 LOS ANGELES De drein ging, dat er in Watts opnieuw geweld zal losbreken is nog steeds erg groot. Dit vertelde ons een jongeman, die in de ne- gerwijk van Los Angeles gebo ren is. Een sociaal werker, eveneens een neger, die vorig jaar augus tus een blanke verslaggever be hoedde voor een lynchpartij door uit Watts afkomstige mui tende jongeren, voegde daar nog aan toe: Die onrust in de Verenigde Staten zal nog jaren duren, totdat er zich verande ringen op sociaal gebied vol trokken hebben. Maar je kunt dit natuurlijk niet zeggen, om- dat dit de progressieve blanken afschrikt. Het is de politie van Los Angeles liet vorige jaar uit de hand gelopen. Zij xoas mach teloos en geen van beide par tijen heeft dit vergeten j; 1 'An Verderfelijk Om het zac.it uit te drukken: ik vind het gewoon verschrikkelijk, dat een groot deel van de pers dagelijks met suiker bestrooid vergif in de volksziel druppelt en daardoor mede werkt aan een zekere ontkerstening van het volksbestaan, aan het verval van de staat, de kerk. de school en het gezin. Kan men zich er dan nog over verwonderen dat onder deze in vloeden velen geestelijk vermolmd worden? In de angst, die men beleeft, ric.it men steeds meer verenigingen en organisaties op. alsof zij het alleen heil aanbrengend middel zijn om het evenwicht te bewaren en een groot gedeelte van ons volk te behoeden voor de geestelijke ondergang. Men behoeft niet te vragn welke verderfe lijke invloeden dit geciviliseerde hei dendom uitoefent en hoe nodig het is onze invloed te gebruiken om deze kwalijke invloeden een aalt toe te roepen. Over soortgelijke tendenzen in de moderne literatuur zou men hetzelfde kunnen zeggen. Ook hier geldt in hoge mate wat men leest. Zeist D. Witzand Eenheid (2) Het zou voor mij een vreugde zijn wanneer alle reformatorische of lie ver waarlijk gereformeerde kerken belijdende de volle raad Gods. zoals die door Hervormers en synode 1618—1619 is vastgesteld naar Gods Woord en die niet afwijken of over hellen naar de algemene verzoe ningsleer. overeenkwamen een echte Hervormd Gereformeerde Kerk te stichten. Dit zou ik ben dit met de heer Roodbeen eens werkelijk een betere methode kunnen zijn, dan alle kjeine schermutselingen onderling die niets veranderen ten goede. Ik be grijp zeer goed dat de problemen vele en groot zijn maar ten tijde van de bouwers Ezra en Nehemia was de ellende der Kerk oneindig veel gro ter. Men heeft toen gewerkt en gebe den tot het volbracht was Mochten de Godvrezene leden der ware Kerk de handen ineen s'.aan om een dam op te werpen tegen de vloed van dwaalleer en afwijking, die steeds meer het werk Gods ondermijnt Dordrecht A. C. de Korver. Watts vormt nog steeds een „politiek rampgebied" voor de autoriteiten in Los Angeles. Watts is een zwarte encla ve, die zich bewust is van een pas verworven machtspositie, maar nog niet weet hoe die macht te gebruiken, voor of tegen de Amerikaanse ge meenschap. Niets gedaan Van degenen, die wij ontmoet heb- ben, geloofde niemand, dat de plaatse lijke autoriteiten ook maar iets gedaan hebben om een eind te maken aan de 1 sociale misstanden, die de oorzaak j vormden van de haatexplosie van de negers: gedurende drie dagen van op roer, plundering en brandstichting kwa men vorig jaar 34 personen om het Er bestaat werkelijk geen onwetend heid over de oorzaak van de revolte in Watts. Zij was het protest van een groep mensen, dol gemaakt door hun ellendige levensomstandigheden temid den van een niet geëvenaarde wel- 25 jaar lang zijn blanke en zwarte' Amerikanen vanuit het Zuiden naar Californië getrokken om daar hun plaatsje in de zon te veroveren. Thans ligt Los Angeles in het centrum van een gebied, waar men een concentratie van belangrijke en grote industrieën vindt. Daar wordt het materiaal ver vaardigd. dat de laatste Amerikaanse ruimteproeven tot een succes gemaakt heeft. Daar ook vindt men een belang rijk deel van de defensie-industrie van het land. De onthullendste statistiek naar aan leiding van het onderzoek naar de oor zaak van de incidenten in Watss kwam van het United States Bureau of the Census, het Amerikaanse bureau voor de bevolkingsstatistiek. Uit de cijfers van dit bureau bleek, dat in het gebied van Los Angeles, dat een negerbevolking van 250.000 zielen telt, het gemiddelde gezinsinkomen tus sen 1960 en 1965 lager werd, terwijl over het gehele land genomen de inko mens van niet blanke gezinnen juist aanzienlijk omhoog gingen. In bepaal de gevallen was die toename in deze gezinnen zelfs groter dan bij blanke gezinnen. Gevangenis Dit is van groter belang dan de woon omstandigheden in zuid-centraal Los Angeles. Deze wijk is geen ghetto in de zin van de overbevolkte, donkere wo ningen in Harlem. Er zijn nergerwonin- gen, die er bijna uitzien als die in een tuinstad, maar in dit uitgestrekte ge bied het stadhuis staat er 20 km. vandaan zijn de meeste woningen in de eindeloos lijkende recht-toe recht aan lopende straten (waarvan sommige wel honderd huizenblokken lang) een verdieping hoog en in een vervallen staat. Twee-derde is het eigendom van buiten de stad woonachtige huis eigenaren. Met uitzondering van win kels en enkele benzinepompstations is I er niets te vinden, dat de eentonig-1 heid kan opheffen. Er is zelfs geen bioscoop in Watts. Californische psychologen, die na de ongeregeldheden een bezoek aan Watts gebracht hebben, namen twee opmerke lijke dingen waar in de antwoorden van de negerbevolking op hun vragen- Op de eerste plaats spraken de inwo ners van Watts over „gevangenis", wan neer ze op hun stadsdeel doelden. Som mige psychologen hebben ook uitge legd. dat het svsteem, dat bij het op roer werd toegepast overeenkomst ver toonde met dat van een gevangenisop- Werkloosheid De menselijke ellende en ver- woesting wordt pas duidelijk wanneer men de wijk doorrijdt. Werkloze man nen en jongeren op de kruispunten van de straten, voortzwoegendc vrouwen en smerige kinderen. De gemiddelde leeftijd van de negerbevolking van de stad is 25 jaar. Toen de ongeregeldhe den uitbraken was een kwart van de "ezinnen in dit gebied steuntrekkend Thans is in de negerwijk een op de tien pntenHële arbeidskrachten zonder j werk. In Watts is dit eijfer nog hoger.j Het percentage voor geheel Californië is 4.7. Voldoende werkgelegenheid zou waarschijnlijk het vraagstuk Watts kunnen verlichten. De gewone neger wil nog steeds niets liever dan behoren! tot de Amerikaanse gemeenschap en verwerpt de suggestie van de Zwarte Nationalisten voor een apart gemeente bestuur voor Watts. Van het plan van de staat Californië voor de uitvoering van openbare werken (kosten 250 mil joen per jaar) en van dat van de neger leiders in Los Angeles voor het zo snel mogelijk scheppen van werkgelegen heid voor 25.000 gezinshoofden (kosten 125 miljoen) is nog niets terecht ge komen, omdat men niet weet, waar men het geld vandaan moet halen. Wel enig effect heeft het werk gesor teerd van de regering van de Verenig de Staten, van de regering van de staat Californië en van kleine privé-licha- men, die zich met het rassenprobleem bezig houden. Voor de „War on Pover ty", het grote programma van de Ame rikaanse regering tot bestrijding van de armoede heeft men zeven miljoen dollar extra uitgetrokken, voorname lijk voor vakopleiding en extra scho ling. Men zou nog meer kunnen doen, als men niet zou hoeven te vechten tegen de burgemeester van Los Ange- Ontvlambaar Van de verwoeste winkels in de door de relletjes geteisterde wijk, die aan blanken toebehoorden, is er geen enke le herbouwd. Een paar door negers ge leide zaken hebben hun plaats ingeno- Het gevoel, dat het leven van een neger de „whitey" niets waard is, maakt de stemming van de negers in Watts nog sneller ontvlambaar. On langs beschuldigde de jeugdige uitge ver van de „Los Angeles Times", de meest gezaghebbende krant van Ameri- ka's westkust, burgemeester Sam Yorty er openlijk van gefaald te hebben in het beleid, dat nodig geweest zou zijn om het vertrouwen tussen de blanke en niet-blanke inwoners van zijn stad te herstellen- Yorty had bij voorverkiezingen juist negen miljoen stemmen vergaard dank zij een campagne via de t.v., waarin hij op matiging van de negereisen had aangedrongen. 70 zag het er in augustus van het vorige jaar in Watts uit. Nog is de schade niet her steld. Inmiddels dreigt een nieuwe uitbarsting. Rapport Amsterdam (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Dc Tweede Kamer heeft gisteren op voorstel van KVP-fractieleider Schmelzer besloten om desnoods tijdens het parlementaire j zomerreces de Kamercommissies van I binnenlandse zaken en justitie bijeen te roepen als het rapport (of een inte- I rim-rapport) van de in te stellen com-I missie van onderzoek naar het politie- beleid in Amsterdam verschijnt. De Kamer machtigde ook voorzitter Van Thiel om in dat geval een bijzon- j dere Kamercommissie in te stellen ter voorbereiding van een openbaar Ka- merdebat over genoemd rapport. Al- jleen de CPN-fractie stemde tegen het voorstel. Haar fractieleider Bakker meende, dat de Kamermeerderheid de zaak-Van der Molen bewust in leven wil houden. Hij zag niet waarom het I rapport van de commissie van onder zoek niet enige tijd zou kunnen blijven liggen. (Van onze Delftse redactie) DELFT Een Rotterdamse anti quair heeft deze week op de Kunst en Antiekbeurs drie gestolen etsen van Rembrandt te koop aangeboden gekregen. De handelaar werd benaderd door de 34-jarige P. J. H. uit het Belgi sche Schaerbeek. Dinsdag jl. bracht de Belg de etsen naar de antiekbeurs. Tegen een waarborgsom van 7.500,- nam de antiquair de kostbare exemplaren in ontvangst om ze eerst op de juiste waarde te kunnen laten taxeren. Dezelfde dag nog werd H. in Brus sel aangehouden. Hij bleek de etsen vorige week \-rijdag uit de Konink lijke Bibliotheek in de Belgischce hoofdstad te hebben gestolen. Bij zijn arrestatie bekende hij di rect. De Rotterdamse antiquair is geheel te goeder trouw. Afgestemd De gemeenteraad heeft nog steeds niets gedaan aan de dringende eis van de commissie McConc een stedelijke commissie voor menselijke betrekkin gen in het leven te roepen en heeft alleen maar de plannen tot het aan brengen van vernieuwingen in de neger- wijk afgestemd. De kosten van dit pro ject zouden S14 miljoen bedragen. Tweederde hiervan zou uit staatsgel den worden bekostigd. Het politiekorps van Los Angeles wordt thans geleid als een para-militai re organisatie. Het is een goed geme chaniseerd elitekorps, dat uit 5000 man bestaat. Het heeft plannen ontworpen om voor de handhaving van de wet gebruik te maken van moderne contro letechnieken, zoals die ook door de de-, fensie- en ruimtevaartindustrie zijn toegepast. Het korps is geïnfiltreerd door de John Birch-society, een zeer rechtse organisatie. Bij een recent incident, waarbij een neger-automobilist door een blanke politieman werd neer geschoten, hetgeen autoriteiten dagen lang in een alarmstemming bracht, kwam het negergeweld niet tot een uitbarsting. „Denkt U, dat we toeslaan als de tegenpartij dat wil? Zo stom zijn de negers echt niet" werd mij in Watts gezegd. Watts is op drift geraakt en de neger- dominees, die dc plaatselijke leiders pi a c h t e n te zijn, geven in privé-gesprekken toe. dat zij er lang zaam uitgewerkt worden. Een oplos sing, als dat een Amerikaanse oplos sing moet zijn. kan alleen maar van de kant van dc progressieve blanken ko- DEN HAAG Vandaag verscheen het eerste nummer van een nieuw maandblad voor de geschiedenis en haar hulpwetenschappen, „Spiegel der historie" geheten, een uitgave van de Europese bibliotheek te Zaltbommel en voortzetting van het jaren geleden verdwenen blad Historia. Het eerste nummer (uitgevoerd in kunstdrukpapier en rijk geïllustreerd) bevat een keur van artikelen. Kom een moeder-tijger niet te na, want zij wordt onmiddellijk fel- agressief als het om haar baby's gaat. Zelfs een eerzame fotograaf die alleen maar een plaatje van haar tijgertjes-trio wilde maken kreeg geen kans. Grommend pakte Anita haar kindertjes een voor een in de bek en legde ze buiten het bereik van de lenzen. Zodat u niet met een vriendelijk familieplaatje, maar met een opname van boze Anita (Artis) en één van de door haar getransporteerde kleintjes genoegen moet nemen. (Vervolg pag. 1) In die brief aan de formateur duidde de heer Witteveen echter op geen enke le wijze aan, dat de begroting 1965 zou worden overschreden. „Tot die ontdek king kwam ik enkele maanden na mijn ambtsaanvaarding", aldus minister Vondeling. „Ik ontwaarde toen dat er een geweldige begrotingsoverschrijding zou plaatsvinden. Dat was dus enkele maanden na het Eerste-Kamerverhaal BELGRADO Het Zuidslavi- sche parlement heeft vandaag of ficieel het ontslag bekrachtigd van de voormalige vice-premier Alexander Rankovic, die aan het begin van deze maand met nog enkele andere vooraanstaande partijleden werd weggezuiverd. Tot zijn opvolger is benoemd Koca Popovic, de vroegere mi- ken optreden, hun werk beëindigd heb ben, zullen er zeker nog veel meer plaatselijk^ politiechefs ontslagen zijn. Vele tot dusverre machtige personen zijn reeds geruisloos verdwenen en hoe wel er nog geen arrestaties hebben plaats gehad, zullen de gerechtelijke autoriteiten zich hiermee wel belasten, zodra de politici alle beschuldigingen van misbruik van macht en positie De benoeming van de 58-jarige Serviër Popovic werd reeds verwacht. Het ziet er niet naar uit dat dezelfde macht zal krijgen als zijn voorganger, want Tito schijnt van zins te zijn, de functie tot een titulaire uit te hollen. tabletten tegen reisziekte A die snel werken èn langdurig nister van buitenlandse zaken, j grondig onderzocht hebben. De zuiveringen van de ge heime politie en van de ondoor dringbare, overwegend Servische machtsgroepering, aan deze dienst verbonden, gaan echter nog in alle geledingen door. Het onderzoek naar de activiteiten! van deze tot dusverre besloten, gehei me organisatie, is nog maar pas be gonnen. En wanneer de commissies van onderzoek, die zowel voor de Federatiev Volksrepubliek Zuidslavië als voor de afzonderlijke Zuidslavische republie- Nederland is nu elke avond een poosje zoet. uiterst zoet met het turen naar het voetbalspel. Vreemd eigen lijk. dat voetbal zo typisch een sport is die je een ander laat doen. Het betaalde voetbal is eigenlijk pre- cies hetzelfde als de honoraria van de Eerst als enig beroemde violist, de machtige mop pentapper de beatband. De wereld wil vermaakt zijn. Welnu, dan zal die wereld ervoor betalen. Vroeger sjouwde men door weer en wind naar voetbalvelden. Nu. lekker uitgezakt in de 'uie stoel spelen Jan. Piet cn Klaas voor je in je eigen Het kan niet beter. Daarom viel ook gisteren weer de stilte over ons land. In serene rust lagen de stadse straten. De café's met tv vol. de café's zonder tv leeg. liefst, maar toch minstens in de tweede schuwing. Elk gaatje klasse speelde. Haar jongen echter zat linies wist ze snel in oen derdeklasser. Dat verdroot haar. Met alle energie, die in haar was wierp zij zich op het supporterschap. Geen wedstrijd of ze stond aan de lijn de vijandelijke .._n de verhitte spelers te verraden en meer en meer kwamen er wedstrijden die de club van haar geliefde voetballer ging winnen. Al gillende, sissende, diri- Later met gerende, schreeuwende, wanhoopsgeba- '°nslotte ren makende en loftuitingen rond strooiend voerde ze haar elftal naar de zegepraal. De wekelijkse ranglijstjes knipte ze uit en droeg ze mee in haar tasje, het hele competitieprogramma kende ze uit haar hoofd. Haar club steeg en steeg op de ere- ladder. Voetbal is voor mij altijd een verre sport geweest. Iets van gejuich achter een schutting dat de zondagmiddag verscheurde Na afloop van de wed strijd kwam dan een 1. sliert het kolenpad van het voetbal veld naar het dorp terug. Allemaal mannen in zondagse pakker, en een sigaar in het hoofd. Tot ik eens een vriendinnetje kreeg, dat „kennis" had aan een jongen, die een belangrijke plaats in het elftal innam. Ik weet echt niet meer of het rechtsbinnen of -buiten was. Maar zij wel. Ze wist in de kortst mogelijke ti/d alles. En ze wist ook. dat die wat waard was in de ei met tien andere jonge geestdriftige toegewijden. verloofden en echtgenotes. En maar schreeuwen. Ze kon na Hj afloop de hele wedstrijd navertellen. lip noprip TPftpn allo 'Onden Met alle fouten, alle goede zetten, alle de jaren, dat er nog zomerseizoen was en alle erecups. onbekend. De voetbal kansen. benut en onbenut. Ze zat dan schoenen gingen in de kast en plotse- i speelde op haar stoel de ling alle tijd voor haar e vriend, maar na drie weken v liefde verdwenen. „Hij is zo saai" bekende z« Draat alleen over voetbal, en kan geen voetbal meer zien." Ze werd een meester in het vak van oetballen. Langs het lijntje overzag ze het hele club sPel- voorvoelde een doorbraak van de tig ■genstanders en gilde dan een waar- tro Ze is getrouwd met een hartstochte lijk hengelaar, die elk vrij ogenblik langs de waterkant zit. „Heerlijk rus- ze en ]egt haar hengeltje van de heer Witteveen over meeval- Dat was overigens niet de enige on aangename verrassing. Na de porte feuilleoverdracht bleek de minister, dat het kabinet-Marijnen even voor z'n af treden. maar ook nog in de periode toen het al demissionair was (nl. op 19 maart '65) het woningbouwprogramma nog eens met in totaal 13.500 woningen had uitgebreid, wat het rijk op 250 miljoen kwam te staan en de gemeen ten zeker op hetzelfde bedrag. Deze financiële consequenties die voor re kening van het volgende kabinet kwa men betekenden een enorme stoot in onze economie. De heer Witteveen moet dan ook niet zeggen, dat het kabi- net-Cals de politiek van even wichtsherstel van het kabinet-Marij nen had moeten voortzetten, want met dat evenwichtsherstel namen de heren van het beleid-Marijnen-Witteveen het kennelijk niet zo nauw. Anders hadden ze niet nog tijdens de kabientsformatie een zo vérstrekkende financiële beslis sing ge-men. Al met al meende minister Vondeling te kunnen stellen, dat het geraamde begrotingstekort over 1966 van 1,5 miljard voor het grootste deel te wij ten is aan beleidsbeslissingen van het vorige kabinet. De afremmingsmaatre gelen noemde hij „weliswaar fors, maar te dragen". Op de vraag waarom niet reeds in het najaar van 1965 beslo ten is tot bezuinigingen in een omvang als nu is afgekondigd, antwoordde de minister: „Pas in maart en april van dit jaar is de noodzaak van correcties gebleken, niet eerder". De afremmings maatregelen zijn zo evenwichtig moge lijk over de verschillende bevol kingsgroepen verdeeld. De minister deelde nog mee, dat dit jaar nog een wetsontwerp zal worden ingediend om de kapitaalmarkt doorzichtiger te ma ken. Over een eventuele verlichting van de belasting op overwerk e.d. is nog geen beslissing genomen. Noodzakelijk Bij de replieken erkende prof. Witte veen destijds in de Eerste Kamer inder daad een te gunstg beeld van het be grotingstekort te hebben gegeven, maar dat gebeurde op grond van de toen beschikbare gegevens. Wat de uit breiding van het woningbouwprogram ma begin 1965 betreft: een extra im puls leek destijds noodzakelijk in ver band met de ontspanning op de bouw markt, die licht werkloosheid tot ge volg had kunnen hebben. Dat die maat regel consequenties had voor latere ja ren. kon de heer Witteveen natuurlijk niet ontkennen. Minister Vondeling kreeg nog een standje van de heer Kieft (a.r.), die het discussiëren aan dc hand van een gehei me informatienota over dc juistheid waarvan de Kamer niet kan oordelen, „niet erg verheffend" noemde. Minister Vondeling gaf toe dat dc inhoud van die nota niet volledig valt te controle ren. „Maar de heer Witteveen moet weten, dat als hij het vuur opent, er met scherp teruggeschoten kan wor- De verwachting van de heer Jonge- lingd at het kabinet, nu het zijn Qua- tre-Bras heeft bereikt, straks ook wel zijn Waterloo zal vinden, deelde de mi nister niet. „Op de gedenksteen bij Quatre-Bras is de Nederlandse leeuw afgebeeld als symbool van een overwin ning op grote moeilijkheden,. Ook wij zullen grote moeilijkheden overwinnen. Ik ben ervan overtuigd dat we op de goede weg zijn". BERLIJN - Toen een Tnnolel-IM van de dienst Moskou—Parijs boven Scandinavië vloog riep een vrouwelijke passagier plotseling uit: „Ik heb ver geten mijn elektrische strijkijzer af te zetten". De piloot van het toestel heeft toen onmiddellijk de brandweer van Moskou, waar de vrouw woont ner radio gealarmeerd. H Bij haar aankomst in Parijs kreeg de verstrooide passagiere een telerram van de Moskouse brandweer luidend: „Zijn door het keukenraam op de acht ste verdieping binnengekomen. Een brand is voorkomen"

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5