D< Rijke landen falen Vijf jaar gevangenisstraf voor Pinkstervoorgangers Grote mogelijkheden voor ICCL in Groot-Britannië Nieuw verschenen boeken op kerkelijk terrein VN-functionaris en Nigeriaanse jurist: Ontwikkelingshulp ivordt minder Uw probleem is het onze o, Groei Geref. Gemeenten blijft aanhouden ,/fe wil vrij zijn9 thema wereldjeugdcongres Een woord voor vandaag ..Maar de hoofdman stelde meer vertrouwen in de stuurfnan 'en de schipper dan in de woorden van Paulus" (Handelingen 27:11). Voordat Paulus in Rome aankomt, beleeft hij een groots avontuur. Achter die enkele hoofdstukken uit de Handelingen gaat, wat wij zouden kunnen noemen, een spannende roman schuil. Het is niet mis wat bemanning en passagier meema ken. Eerst gaat alles goed. Er is. bij wijze van spreken, geen vuil tje aan de lucht. Dan komt het: een wind, die niet gunstig is en die de voorbode wordt van grote tegenslag. Wachten, zegt Paulus. Doorvaren, zeggen de schipper en de stuurman. De hoofdman zal uiteindelijk moeten beslissen. Hij zal wel een ogenblik in tweestrijd hebben verkeerd. Wat te doen? Luisteren naar Paulus, een man Gods maar op het ge bied van varen een volslagen leek, of het oor lenen aan schip per en stuurman, die deskundig zijn? De tweestrijd van de hoofdman kan de tweestrijd van de mens zijn. Wie geeft hij een luisterend oor en een open hart? Laat hij zich in zijn leven, en dan vooral op de ogenblikken waar op het er op aankomt, leiden door het Woord van God, of door de influisteringen van de mensen, die het allemaal zo goed weten? Ja, het kan schijnen alsof het logischer is te luisteren naar de mens, naar de deskundige, dan naar Gods Woord. Doch de hoofdman ervaart, dat hij met de mens op de ver keerde weg is. Hoevelen ondex ons zullen dat eens hebben on dervonden? Wij lezen vanavond Jesaja 30 vers 19 tot 33. DONDERDAG 14 JULI Geen visum voor bisschop uit Zuid-Afrika (Van onze kerkredactie) GENÈVE Eén van de acht presi denten van de wereldconferentie voor Kerk en Samenleving ontbreekt. De Zuidafrikaanse regering heeft gewei gerd bisschop Zulu een uitreisvisum te verstrekken. Zijn plaats wordt ingeno men door een Zuidafrikaanse metho dist. die reeds jaren in Genève werk zaam is. Het is de Afrikaanse secretaris van de afdeling voor de kerkelijke hulpverlening, prof. dr. Z. K. Matthews. Matthews gaat deze functie echter ver laten. omdat hij door Beetsjoeannland benoemd is tot ambassadeur bij de Verenigde Naties. Hervormde werkgroep krijgt studieopdracht HILVERSUM De minister van cul tuur. recreatie en maatschappelijk werk. M. Vrolijk, heeft op voordracht Nederlandse Hervormde Kerk opdracht verleend tot het verrichten van een onderzoek over de relatie tussen het vormingswerk en de televisie en het resultaat hiervan neer te leggen in een rapport. Aan de werkzaamheden van ge noemde werkgroep nemen deel: de cen trale voor vormingswerk vanwege de Ne derlandse Hervormde Kerk. de federatie van vormingscentra, de stichting audio visuele dienst, de stichting filmcentrum, de hervormde jeugdraad en het instituut Kerk en Wereld. (Van onze kerkredactie) GENÈVE De probleemlanden in de wereld van nu zijn niet de arme maar de rijke naties, zei gisteravond op de vergadering van Kerk en Samenleving de Nigeriaanse jurist ex-politicus Bola Ige. Er is geen vrede mogelijk, vervolgde hij, zolang de Verenigde Staten en de Sowjetunie op arrogante wijze het mono polie voor zich opeisen, om over de toekomst van de wereld en die van de jonge volkeren te beslissen. Zijn emotioneel betoog werd voor- - proberen het Noorden na te apen afgegaan door een referaat van de naar bij de overgrote meerderheid van secretaris-generaal dr. Raul Prebisch Brieven dia niet tfln voorzien van naam en adres kannen niet In behandeling worden genomen. Geheimhouding is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten tn af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een golden aan postzegels te worden tngeslo- ten. Vraag: Wat is het adres van het directoraat-generaal voor het midden- en kleinbedrijf en toerisme, het econo misch instituut voor het midden- en kleinbedijf. het algemeen waaborg fonds voor de middenstan 1? Antwoord: De adressen zijn: 1ste v. d. Boschstra-it 15. N-Uhuyskade 94. bei Je Den Haag en S^rphatikade 11. Amsterdam. Vraag: Een pand, lang voor 1921 gebouwd, wordt in drieën verhuurd. De huur is voor alle drie hoger dan 75 in een eerste-klas gemeente. Is dit nu éénwoning of zijn het er drie? oor alle uit de van antwoord van 1950: ..De beoordeling van wat zelfstandige wo ningen of zelfstandige bedrijfsruimten zijn. kan aan de praktijk worden over gelaten. In het algemeen zullen hier onder gedeelten van gebouwen wor den vestaan welke als afzonderfijke woning of bedrijfsruimte zijn ge bouwd. In het bijzonder kan hier wor den gedacht aan etagewoningen, flat woningen, afzonderlijk verhuurbare ruimten in kantoorgebouwen e.d.". Veel houvast biedt dit niet. maar de huuradviescommissie kan hierin aan de hand van alle omstandigheden raad geven. Vraag: Ik heb een zoon van 18 Jaar op de kweekschool voor wie ik dubbe le kinderbijslag ontvang, een dochter van 15 jaar op de Ulo. voor wie ik enkele kb krijg, en een dochter van 11 op het lyceum. rr>et enkele kb. Het onderwijs kost mij veel geld aan schoolbelasting, bleken. donaties, reisgeld, zakgeld, rnz. Kan ik deze voor de inkomstenbelasting in reke ning brengen als buitengewone Antwoord: Deze kosten behoren tot de onderhoudskosten, waarvoor u kin derbijslag ontvangt en kinderaftrek geniet. U kan deze niet als buitenge wone lasten in rekening brengen. Dit is wel mogelijk voor kosten van ziek te. Vraag: Is er omtrent de schilder Th. Goedvrindt Iets bekend? Antwoord: Th. F. Goedvriendt is 31 januari 1879 in De Steeg geboren. Hij studeerde bij Derkinderen alsmede op de kunstnijverheidsschool te Amster dam en bij Th. Hoytema. Hij werkte o.a. in Florence en in München. onder ging in zijn tekenwerk invloed van Willem van Konijnenburg. Als schil der is hij duidelijk romantisch, het geen aan de kleuren merkbaar is. In zijn vele stadsgezichten toont hij in vloed van W. Maris. Ook zijn stille vens genieten bekendheid (van wild enz.). Ook paddestoelen kiest hij vaak tot onderwerp. Tevens zijn er etsen yan hem bekend. (Van onze kerkredactie) MOSKOU Drie leiders van een pinkstergemeente in Nikolajef, een stad in de Oekraine, zijn veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, zo meldt het blad „Prawda Oekrainy". De beschuldiging luidde, dat zij hun volgelingen lichamelijk en geestelijk letsel hadden berokkend. Volgens het blad mochten de leden van de gemeente niet naar de bioscoop of naar het theater, niet naar de televisie kijken of naar de radio luisteren. Zelfs hadden de leiders hun volgelingen verboden de krant te lezen. Verder hadden de kerkdiensten volgens Prawda Oekrainy tot gevolg, dat een man ernstig ziek werd, een vrouw aan vallende ziekten ging lijden, bij een andere vrouw het centraal zenuwstelsel ernstig werd beschadigd, terwijl vier kinderen uit de gemeente geestelijk gestoord waren. •an de Internationale Handelscon ferentie van de Verenigde Naties, die mot cijfers aantoonde, dat de westelijke hulp aan de ontwikke lingslanden daalt, in plaats van stijgt. Terwijl in het westen (zoals we nog steeds gewoon zijn te zeggen, maar dr. Visser 't Hooft spreekt van „Noor den") het jaarlijkse nationale inkomen nog altijd stijgt, is de hulp aan het zuiden gedaald. Terwijl jarenlang reeds gesproken wordt over de nood zaak dat de rijke landen één procent van hun inkomen geven voor ontwik kelingshulp is vergeleken met de laatste helft van de jaren '50 de huip; in de eerste helft van de jaren '60 ge-: daald van 0,87 tot 0,66 procent. Om zich te kunnen ontwikkelen moeten de ontwikkelingslanden steeds meer kunnen importeren. Maar dat is niet mogelijk omdat hun export te weinig groeit. Dr. Prebisch zei zeer teleurgesteld te zijn over het falen van de handelsconferentie in New York die onlangs de cacao-prijs moest regelen. Hij verweet westelijke han delaars te willen profiteren van fluc tuerende prijzen ie bevolking ontstaat een gevoel ach tergesteld te worden. Intellectueel, besloot dr. Prebisch, weten we heus wel wat we moeten doen, maar nu zijn politieke beslissin gen nodig. De rijke landen moeten hun verantwoordelijkheid gaan besef fen en dan dat in daden omzetten. Sprak dr. Prebisch over de econo mische wereldsituatie, de Nigeriaan Ige schonk aandacht aan de politieke situatie in de jonge staten. Hij gaf eerlijk toe, dat in vrijwel alle jonge landen na de eerste jaren van opge wonden vreugde over de verkregen vrijheid een periode aanbrak van in% terne politieke onrust. beter gebruik moeten maken van hun onderhandelingspositie zoals ééns de vakbonden dat deden. In de tweede plaats moeten de lan den internationaal worden aangesla gen voor hulp aan de ontwikkelings landen, in de derde plaats zullen we moeten komen, zei zij, tot een soort internationale geleide economie, om de juiste verhouding te vinden tussen vraag en aanbod. Modale uit Mozambique zei, dat de tijd voorbjj is voor de jonge staten, om zich af te zetten tegen het oude kolonialisme. Ze moeten eerst eens goede studie gaan maken van hun eigen interne structuren en orde op zaken stellen. In de tweede plaats moeten ze beseffen, dat industriali satie niet het enige antwoord is. Afri kanen zijn van nature landbouwers. We moeten, vervolgde hij, het ook meer in die richting gaan zoeken, om ons zelf er bovenop te werken, dan zullen we in ieder geval zelf altijd ge noeg te eten hebben. Er was een groot verschil tussen deze tweefie avond en de eerste. Op de openingsavond kwamen vooral de technologische problemen aan de orde. Amerikaan Mesthene was erg optimistisch, Fransman Ellul tame lijk pessimistisch. Het werd echter een theoretisch gesprek. Gisteren ging het vooral om prak tische dingen. Menigmaal barstte de zaal in enthousiast applaus los. Voorbeelden Bovendien zijn twee stimulerende voorbeelden weggevallen. Nog slechts enkele jaren geleden was in Azië India het grote ideaal van zelfstandig heid en hield dn Afrika het Ghana van Nkroemha de vlag van politieke waar digheid hoog. Maar India heeft zyn glans verloren en Nkroemah is van zijn voetstuk gevallen. Het gevolg is, dat eigenlijk alleen Cambridge-conferentie geëindigd Een derde probleem is de groeiende Rood-China is overgebleven als voor invloed van de massa-communicatie, beeld van een land, dat zichzelf bij media, volgens dr. Prebisch. De jonge j zjjn schoenveter er bovenop weet te volkeren worden geconfronteerd met trekken. Intern, zei dr. Ige, onder- de hoge levensstandaard van het! schrijven alle jonge staten de één of Noorden. Enkele rijken in die landen andere vorm van socialisme. Diep in hun hart geloven zij dat de enige mo gelijke weg naar vrede en overvloed de socialistische i Commentaar (door A. C. de Gooyer) wing van de boodschap lie, waartoe deze i kan zijn. CAMBRIDGE Zal de inter national Council of Christian Lea dership (ICCL) vaste voet kunnen zetten? Aan het eind van de con ferentie van Cambridge gekomen, menen wij, dat er grote mogelijk heden zijn, als we de goede wil en, de inspanning overdenken. Een i hrt wo^'IS.. van de Amerikaanse vrijgestelden omdat algemeen de opinie Twee sprekers gaven oommentaar op de beide speeches de Britse lady I Jackson, de vroegere Barbara Ward en de vrijheidstrijder van Mozambique I E. Mondale. I De laatste had nogal kritiek op zijn „Afrikaanse broeder" omdat hij zich te veel had afgezet tegen de vroegere kolonialisten en te weinig gewezen had op de noodzaak dat de jonge sta- 1 ten zichzelf moeten helpen en zelf christendom uitgebannen, maar er is! Cambridge, de bakermat vanl0rde op zaken moeten stellen, niets voor in de plaats gekomen. Daarom hij de enige hoop in een vernieu-1 Reformatie in Engeland, IS Polyfoto Laten wij tenslotte nog de stem landgenoot mogen doen horen. Niet i Botten en de Xcderlan- •oord zijn geweest, maar het evange- j een samenkomst geworden van van Christus over deze moderne wereld hebben afgebeden. Zij wa- i ren eendrachtig bijeen: Amerika nen en Aziaten, Engelsen, Schot ten en die inwoners van Wales zijn, Duitsers en Nederlanders, Ieren, Zweden en een Ehtiopiër, Fransen, Belgen, Canadezen, een Chinees en een Japanner, een Turk en een Nigeriaan: zij spra- Lady Jackson trok een vergelijking met de dagen van de industriële volutie, toen Disraeli sprak van twee naties, een ryke en arme. in Britan nië. Drie wegen hebben uiteindelijk de oplossing gebracht. Ten eerste onder handelingen tussen werkgevers en werknemers, ten tweede een gewij zigd belastingstelsel en ten derde het economisch besef dat er een even wicht moet bestaan tussen vraag en aanbod. Oplossing de beweqinq zei ons in een ?en belangrijke bijdrage:aan het c gres i j a. hebben kunnen bieden. Naast de begroe- prive gesprek, dat Nederland veelingen o.a. van generaal Woo. rechter- kan doen aan de Britse ICCL. Ook hand van de president Kai Tsjek, naast Duitsland kan van zijn ervaring EtLplé'bl"Bonn. doen spreken. van de Japanse cbrlstenjurist Dr. Kyoza j Keu.' nei en in nei jjuu&i mogelijkheid van een oplossing van Jasa, naast de dringende boodschap van en in het Frans van de grote da- de internationale problemen. In de .de Fransman Baron de Rosen, voorzit- 9or, joc uoroni De Lord Bisschop van Coventry, de ter van de Internationale Oreanisatie van de des Heren. Minister voor Wales George Thomas M. P. de Burggraaf Caldecote. de opper rechter voor Exeter George Poison, die Q.C. aehter zijn naam mag schrijven. Father Thomas Corblshley SJ.. Schout bij Nacht Sir Anthony Buzzard. Lord Luke. Een van hen sprak over ,.de Chris ten. In de industrie". Het was de ge noemde Burggraaf, die naast zijn ad junct-directeurschap van de British Air craft Corporation, zich nauw met kerke lijke zaken bezig houdt- Laten wij enkele gedachten van hem mogen releveren, gedachten welke hij uitsprak op een wijze, welke geen twij fel overliet of hij had in Cambridge gestudeerd. Efficiency de Internationale Organisatie Christelijke Ondernemers, klonken de i maar In het kort weergegeven redevoe- ringen het diepste door. Hij had het verzoek ontvanger een portret van de christen te schilderen. Ds van den Heuvel deed. als het ware een pölyfoto zien: verschillende opnamen eerste plaats zullen de jonge staten Notulenboek ds. De Cock gevonden (Van e r medewerkers) GRONINGEN Dr. J. Wesse- ling, leraar geschiedenis aan de ge reformeerde kweekschool (vrijge maakt) te Groningen, heeft het al- tijd gespeten, dat er zo weinig be kend was van de eerste ambtsperi ode van ds. Hendrik de Cock, de vader der afscheiding. Wie meer wilde weten van zijn arbeid als beginnend predikant in de hervormde gemeente van Ep- penhuizen (1824-1827), kreeg steeds nul op het request. Immers het notulenboek van de kerkeraad uit die jaren was zoek geraakt. Dr. Wesseling heeft op een mei dag de stoute schoenen aangetrok ken en is gaan informeren bij de betreffende instanties in Zande- weer en Eppenhuizen (sinds 1937 zijn deze twee gemeenten gecombi neerd). In Zandeweer bleek men van geen notulenboek af te weten. Te Eppenhuizen werd dr. Wesse- de pastoriezol- Zandeweer! En daar. op de bodem van een oude archiefklst, vond hij het zo lang gezochte „Kerkeboek van Ep penhuizen. aangelegd met het be gin van den jare 1810". De hele periode van het verblijf van ds. De Cock in Eppenhuizen is er zeer nauwkeurig in beschreven. De pre dikant heeft er zelfs zes pagina's eigenhandig van opgesteld. wet be (V, IC1DI naü voei ginr ven De conferentie zelf bevindt zich no{ geheel in zijn beginfase. De gedele- z0} geerden komen vrijwel de gehele da; P6' in secties bijeen, maar deden gisteren Men nog weinig anders, dan langs elkaar heen praten. Er zullen nog wel een paar dagen overheen gaan, eer zich enkele grondlijnen openbaren. het Bijna zeventigduizend leden (Van onze kerkredacti?) UTRECHT Het ledental van de Gereformeerde Gemeenten is in 1965 gestegen met 1961 en be draagt nu 69.512, verdeeld over 149 gemeenten, die gediend wor den door 34 predikanten. Dat blijkt uit het zojuist verschenen Kerkelijk Jaarboek 1966. Dit jaarboek heeft in verschillende opzichten wijzi ging ondergaan (voorheen heette het Jaarboekje). Deze verbeteringen zijn waarschijnlijk het gevolg van het feit, dat de verzorging nu in handen is van de kerkelijke administrateur (een nieu we post in de Gereformeerde Gemeen ten, die vorig jaar werd gecreëerd) de heer H. de Deugd te Zeist. Het aantal vacatures daalde met vier, doordat het aantal gemeenten on gewijzigd bleef en vier kandidaten hun intree deden, maar blijft toch nog zorg wekkend hoog (115 vacatures en 34 pre dikanten). Overigens is het aantal pre dikanten in de Gereformeerde Gemeen ten nog nooit zo groot geweest. Dat het gebrek aan predikanten gevolgen heeft, blijkt uit het feit, dat de sterke groei zich grotendeels voltrekt in die gemeen ten, die wel een predikant hebben. De sterkste aanwas deed zich in Rijssen voor (132), welke gemeente nu als eer ste in de Gereformeerde Gemeenten de vijfduizend gepasseerd is. Deze 5073 zie len moeten door één predikant verzorgd worden. andere kerken kwamen 523 personei. over, terwijl 447 naar andere kerken toe gingen. Een netto winst van 76 dus. De Gereformeerde Gemeenten „win nen" in het grensverkeer met de Christelijke Gereformeerde Kerken, de Gereformeerde Gemeenten in Neder land en de Oud-Gereformeerde Ge meenten (overgekomen resp. 102, 98 en 78; onttrokken resp. 48, 18 en 25). Het sterkst is het grensverkeer ech ter met de Nederlandse Hervormde Kerk en hier blijkt deze kerk sterker! aantrekkingskracht uit te oefenen (winst 177, verlies 268). I Ds. N. Willemse. voorzitter van j Filippus HATTEM Het bestuur gereformeerd traktaatgenootschap ..Fi lippus" heeft enkele wijzigingen onder gaan. Ds. N. Willemse, emeritus-predi kant te Arnhem, is voorzitter gewor- Prof. dr. J. T. Bakker te Kampen had bedankt als voorzitter wegens zijn veel omvattende werkzaamheden als hoogle raar. Ook hebben als bestuurslid be dankt de penningmeester mr. W. Doorn te Apeldoorn en ds. H. A. Wiersinga te Baarn, beiden wegens het bereiken van de zeventigjarige leeftijd. Tot nieuwe bestuursleden zijn geko- Urensverkeer zen ds. A. Broek te Enschede, de heer I R. Gosker te Zwolle en ds. E. Th. Thijs Voor het eerst geeft het jaarboek ookte Finsterwolde. overzicht van het „kerkelijke grensverkeer" met andere kerken. Uit Tweetal Tricht en Lord Caldecote (zo mogen wij hem vok betitelen) betoogde, dat de efficiëncy n de industrie in geen enkel opzicht een niet-Cnristelijke eigenschap behoeft te zijn. Wj zullen moeten wer ken met de talenten, welke ons zijn gege ven. Dat is bijbels. Een industrieel heeft de opdracht een goed product te maken dat bruikbaar is in de tijd waarin wij leven, voor een prijs dat de markt wil betalen. Psalm 15 is hier een leidraad. Vervolgens zal de zakenman, die zich Christen noemt en Christen wil zijn in zijn werk zijn naaste moeten liefhebben en Mij zal. of hij nu een grote of een k'.eine onderneming beheert, een voor beeld in deze moeten zijn. Hij zal het verwerven van rijkdommen niet als het doel van zijn leven mogen beschouwen, hij zal een goed zakenman moeten zijn. een rechtvaardige rentmeester, die geen voordeel mag trekken uit bepaalde situ aties. al mogen die nog zo verlokkelijk zijn. Tussen werkgever en werknemer zal een verhouding moeten bestaan, die doordrenkt is van het Christen-zijn. ook al zouden omstandigneden kunnen optre den. dat de liefde tot de naaste een nadeel voor zichzelf zou kunnen opleve- Eerlijk en open was ook het betoog van de jurist Poison. Hij constateerde dat wij in een wereld leven waarin de gerechtigheid geschokt is. Hij herinnerde aan een uitspraak van een andere Britse rechtsgeleerde: „zij hebben het christen dom uitgebannen en er niets voor in de plaats gegeven. ,.Met 38000 echtscheidin gen in Engeland per jaar. met 40.000 tot 50-000 „wezen", slachtoffers van echtschei dingen. die ondergebracht moeten wor den. met 80 procent door gebroken huwe lijken tot misdaad gekomen kinderen, met een stijging van 300 procent meer j criminaliteit zullen wij terug moeten tot Tholen. H. van Gilst te I de beproefde waarden Schipaanboord te Apel-1 dom in dit land. Wat Beroeoin"swerk NED. HERV. KERK Beroepen te Voorthuizen 'vac. H. A. van Slooten). drs. M. J. G. van der Vel den te Renkum; te Zevenhuizen <Z.H.» (toez.). kand. Sj. van der Zee tc Utrecht. Bedankt voor Poortvliet. C. Treure te Hasselt: voor Reeuwijk (toez.). J. Bos te Lunteren. GEREF. KERKEN Aangenomen de benoeming tot hulp- pred. te Schermerhorn. kand. J. van Veen te Grand Rapids (Mich.). Praeparatolr geëxamineerd kand. P. J. Ribberink. Bieslandstraat 62 A. Rotter dam. die i.vjn. stage nog geen beroepen in overweging kan nemen. GEREF. KERKEN (vrUgem.) CHR. GEREF. KERKEN epen te Klundert. P. Roos te Nij- de christen. 1 Christus'beeltenis dra gen in de actualiteit van vandaag, daar bij bedenkende, dat Christus'woorden da den waren. 2 Christus was een dienaar, dus zullen wij dienaren moeten zijn. Het leiderschap van een christen is dienst baarheid. aan vriend en vijand. 3 Als individuen samen verantwoordelijheid dragen voor elkander. 4 Christen moet de christelijke armoede betrachten en zo ..de armen rijk maken". 5 Een christen moet niet apart gaan staan, maar in de gemeenschap komen en blijven. 6 Zijn portret moet zijn geloof zijn- een bidden de christen „Geen vivisectie op school" GENéVE De wereldcoalitie tegen vivisectie heeft alle ministers van on derwijs ter wereld een brief geschre ven, met het dringend verzoek, om vi visectie ten dienste van het lager en middelbaar onderwijs te verbieden. De wereldcoalitie constateert, dat de biologie meer en meer een experimente le wetenschap is geworden en een gro tere plaats op het lesrooster heeft ge- jongeren bezochte wereldconferentie kregen, dan humanitair gesproken mo- van de wereldalliantlc van YMCA's reel geoorloofd en zedelijk toelaatbaar(CJV's), die van 28 juni tot 7 juli werd kan worden geacht. gehouden in Stavanger. a onzer medewerkers) GEREF. GEMEENTEN MM het christen- Engeland geldt geldt ook voor andere landen, zei hij Hij onderstreepte d^t een gokwoede zijn Beroepen te Kootwijkerbroek. C. Wis--land verpest, dat er meer speelholen dan K M BncL politiebr zijn. Velen hebben Wereld als horizon, door prof. dr. J. C. Hoekendijk. Uitgave f n Have. Amsterdam- Voor zijn vertrek naar Amerika heeft prof. dr. J. C. Hoekendijk nog eenmaal zijn oecumenische visie uiteengezet in zijn afscheidscollt, Nog eenmaal ge bruikte hij in Nederland de kans om zijn klacht te uiten, dat oecumeniciteit gewoon lijk strikt binnen kerkelijke horizon ter sr ke komt. V-or Hoekendijk wordt ook in de huidige oecumenisc' bewe ging de wereld m-.r.- al te vaak „verdon keremaand". Hij wil niet vanuit de kerk zich naar buiten bewegen, steeds grotere cirkels trekkend, maar wil uitbreken uit het reservaat van de eigen kerkelijke geschiedenis. (46 blz., 2.90). Het zwijgen God« en Lijden aan de Kerk. door dr. Helmut Thlclicke. Uitga ve Zomer en Keunlng, Wagenlngen. Deze hoogleraar in de systematische theologie aan de Hamburgse universiteit is een bezield zoeker naar bevrijdende antwoorden van het Evangelie op heden daagse vragen en problemen. Hij schrijft met name voor hen die door hun le venssituatie gekweld worden en tot wie Gods stem niet schijnt door te dril Achter het zwijgen Gods gaat toch ontfermende presentie schuil. Hij is met de wereld en met ons bezig, ook als wij niets anders dan puin weten te zien. Een boek dat de blijde boodschap een mo dern reliëf geeft. (112 blz.. 5,90) In het tweede boek gaat de schrijver na, hoe het komt da', de Kerk voor zeer velen geen boodschap meer heeft. Men gaat aan haar voorbij en voelt zich er allerminst ongelukkig door. Hij ziet wel oorzaken: wereldvreemde preken, le venshouding van menig christen, dicta tuur van de hoorders, vlucht in acti visme en liturgisme, de praktijk van de bevestiging tot lidmaat en nog veel meer di-gen die de afstand hebben vergroot. Het boek wil uitdagen, maar in liefde tot de Kerk en met de cansporing om in de verkondiging van het volle Evangelie aansluiting te zoeken bij het moderne levensbesef. (135 blz.. 6.90> De kunst om ais christen te leven, door Ralph Heynen. Vertaling drs. W. Steunenberg. Uitgave J. H. Kok. Kam- Wie in de vakantie nieuwe levenslust wil krijgen, moet dit mooie boek eens lezen. Het helpt beleven dat Christus werkelijk Verlosser is. Verlosser ook van wat in het dage'«kse leven drukt en minder of meer plaagt. De zorg voor de gezondheid inbegrepen. Wie gelooft bezit meer dan hij zich vaak bewust is. Reke nen met wat God ze«,i is opbeurend, bevrijdend, is. goed opgevat, gezond voor de geest en voor het lichaam ook. waar mee waarlijk niet de krampachtigheden en uitwassen van de gebedsgenezing zijn bedoeld. Dit vlot geschreven boek helpt het leven aan kunnen niet alleen, maar leert er ook van geniéten. (175 blz., 8,95) Het Evangelie van de verzoening, door prof dr. A. F. N. Lekkerkerker, Uit gave Bosch en Keunlng, Baarn. Er zijn bijbelse begrippen die in deze tijd voor velen hun praktische betekenis hebben verloren. Het begrip verzoening daarentegen wordt veelvuldig en in aller lei verband gebruikt en ieder zal wel een besef hebben van de betekenis ervan. Dr. Lekkerkerker liet voor deze pocket zijn gedachten eens gaan over de opvat tingen binnen de Kerk aangaande de ver zoening tussen God en mens. maar ook over onderwerpen die daar mee te ma ken hebben, zoals het strafrecht, de berechting van oorlogsmisdadigers en de verhouding tussen Nederlanders en Duit- Wij kunnen dit boekje aanbevelen als een belangwekkende bijdrage tot de dis cussie hierover. (150 blz., 3,25). De meeste deelnemers kwamen uit de Verenigde Staten (220). Daarentegen waren er door de hoge reiskosten maar enkele afgevaardigden uit landen als Uruguay, Kenya, Ghana en Australië. India ontbrak zelfs geheel op het appèl als gevolg van de devaluatie van de Indiase rupee. In totaal namen 24 lan den aan de vlaggenceremonie deel. Nederland was met 46 delegatieleden zeer goed vertegenwoordigd. Zij maak ten de reis met een DC-7 van Martins Air Charter. In Stavanger werd ook de eerste YM- CA-conferentie gehouden in 1869. Thans waren de conférentieleden onder gebracht op het terrein van een mari ne-trainingskamp. Het droeg de naam van een Noorse Vikingkoning „Harald Haarfrage" (Harald met het blonde haar). Onder de sprekers was de hoofdsecre taris van het Nederlands christelijk jon- gerenverbond, de heer H. Jansen Klomp uit Amsterdam. Elke morgen vond er een ochtendwijding plaats met een bijbeldiscussie. Daarna werd over het conferentiethema gediscussieerd (dat prachtig werd ingeleid door de Amerikaan Merill Staton met zijn zelf gecomponeerde song „I want to be free"). De sfeer in het kamp was ongedwon gen. 's Middags werd er gesport en verkenden velen de omgeving door ex cursies. 's Avonds werd er gezongen en gevolksdanst. Adres van ..ZIE!" Ds. E. Ch. Ie Cornu overleden AMSTERDAM Op negentigjarige leeftijd is overleden de Waalse emeri tus-predikant ds. E. Charles le Cornu. De begrafenis zal morgen om twee uur plaats hebben op „Zorgvlled". Evenals zijn broer ds. I. Frank le Cornu, emeritus van Utrecht, heeft ds. E. Ch. le Cornu jarenlang een voor aanstaande plaats in de Waalse ge meenschap in ons land ingenomen. Hij werd in 1875 in Frankrijk, waar zijn vader predikant was, geboren. In 1902 werd hij kandidaat bij de Waalse ge meenten in ons land. Op 6 juli van dat iaar werd hij in Breda als predikant bevestigd. Van 1906 tot 1922 diende hij de gemeente Middelburg. Ruim twintig jaar stond hij vervolgens in Amster dam. Op 1 januari 1944 ging hij met emeritaat. Chinese studenten eisen radikale onderwij sher vorming PEKING China is van plan het hele hoger onderwijs op de helling te zetten. Het Pekingse volksdagblad, het voornaamste orgaan van de commu nistische partij, heeft een brief gepubli ceerd van „revolutionaire studenten", gericht tot Mao Tse Toeng en het cen traal comité, waarin afschaffing van het bestaande systeem wordt geeist. De studenten eisen verplicht onder richt in de leer van Mao Tse-Toeng. De leer van de klassenstrijd moet voor elke student hoofdvak worden. Ook wil len zij verkorting van de studietijd, opdat de studenten meer gelegenheid krijgen samen te zijn met arbeiders en boeren. Als toelatingseis willen deze studen ten uitsluitend het huldigen van pro gressieve politieke opvattingen en niet langer het diploma van een middelbare school. Het centraal comité heeft reeds zijn instemming met deze brief betuigd. GOUDA Vele lezers hebben gevraagd naar het adres van „ZIE!", het onhankelljk maandblad voor ehrls- telijker samenleven, dat wij onlangs D!"* Tan der Top is met ingang - - - Ivan 1 september benoemd tot directeur de katholieke nationale stichting: bijzonder gezins- cn jeugdwerk. Hf in ons Zondagsblad hebben besproken. Het administratie-adres Is postbus 142 HJ |B pPMBM tu uvvcia n te Gouda. Een jaarabonnement kost I volgt drTXX Stalpers" op. die benoemd 3,50. lis tot hoogleraar të Tilburg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2