Nieuwe JLeidse Comramnt Weer oproer in Chicago Vondeling belooft leven te beteren JAMIN Commentaren Jongens in opstand ,Zij verknoeien heV vecht zich Politie door menigte CH-senator wil geen benoeming- „BELEID IN KALMER TEMPO" Demonstratie: nogal rustig Spoedig weer mijn dicht BEATRIX IIAD AANVARING Europese Hof baant weg voor prijsverlagingen Dubbelspion verijdelt Tsj echisch complot Maan-oog dicht Donderdag 14 juli 1966 47ste jaargang Directeur. F. DIEMER Hoofdredacteur. Or E. OlEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD «Stantvaitich Ia ghebleven •nijp hert Ir toghompoot I" Kantoren Leiden - Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.lrw. 1,30 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 Prinses Beatrix en prins Claus „doen" Suriname zeer grondig. Zo bezochten zij ook De Nieuwe Grond. Vanwege de vele natio naliteiten in Suriname is er in elke andere plaats die het twee tal bezoekt wel weer een ande re manier van verwelkomen. De Nieuwe Grond deed het op z*n India's: een Hindoe-priester hing Beatrix en Claus bloemenslingers CHICAGO De brandkranen zijn in Chicago gisteravond weer de aanleiding geweest van relletjes. In de negerwijk hadden de be woners de kranen, evenals dinsdagavond- opengedraaid ora wat af koeling in de grote hitte te verkrijgen. De politie verbood dit. Het gevolg was een vechtpartij tussen de politieagenten en 300 negers. Het is al enige tijd in Chicago de gewoonte by warm weer de brand kranen open te draaien. Vooral de kinderen vinden dat verrukkelijk. Officieel is het verboden. Maar steeds heeft men een oogje dicht ge daan. Tot eergisteravond. Een grote grief van de negers is, dat men in de Italiaanse wijk van de stad wel vry met de kranen mag spelen. Gevecht De oproerige menigte, voornamelijk uit jongelui bestaande, bekogelde de politie met brandende voorwerpen en stenen. Aan de kant van de straat stonden meisjes, die de jongens aan moedigden. Het politielegertje, vijftig man sterk, baande zich vechtend een weg door de menigte. Twee negers liepen lichte schotwonden op. Twaalf politiemannen werden door stenen ge wond. De politie arresteerde acht ne gers. Ds. Martin Luther King, die in Chica go is om daar voor de rechten v: negers te pleiten, en andere verantwoor delijke personen zijn niet gelukkig met de actie van de jongens. „Die idioten verknoeien alles voor ons", luidde het commentaar. Kamerlid in de trein bestolen DEN HAAG Het Tweede-Kamer lid mejuffrouw A. A. M. Kessel (kath.v.) is gistermiddag in de treiil, op weg van haar woonplaats Breda naar Den Haag, het slachtoffer geworden van een zakkenroller. Uit haar handtas werd een portemon- naie met een bedrag van circa 200 gestolen. Volgens Mejuffrouw Kessel j moet de diefstal hebben plaatsgehad - tussen de stations van Dordrecht en Rotterdam. j In Dordrecht had zij op het perron nog iets gekocht en in Rotterdam miste zij de beurs. Een bij haar in de coupe gezeten passagier had vlak voor het verlaten van de trein, zich abrupt naar j haar overgebogen en een stapeltje kran ten gepakt met het verzoek die mee te mogen nemen. Zij kon de Spoorwegre- I cherche slechts een vaag signalement van deze persoon opgeven. ARNHEM De Arnhemse wethouder J. Hey, die vorige week met voorkeurs stemmen tot lid van de Eerste Kamer I voor de ch is gekozen, zal zijn benoe- I ming niet aanvaarden. De heer Hey, die vijfde op de lijst stond, kreeg een groter aantal stemmen dan de christelijk histo rische senator S- R. Knottnerus. burge- meester van Onstwedde. De heer Hey acnt het echter niet juist om op deze wijze de heer Knottnerus van zijn plaats te verdringen. DE BILT Met naar noordwest rui mende winden stroomde vanmorgen koe lere lucht over de Noordzee ons land binnen. In deze lucht kwamen naast op- I klaringen ook enkele buien voor. Terwijl zich boven Scandinavië een omvangrijk lagedrukgebied handhaaft, komt over de Britse eilanden een rug van hogedruk naderbij, die een uitloper vormt van een groot en stationair hogedrukgebied op de oceaan. Onder invloed van de rug van hogedruk zal de buiigheid afnemen en wordt ook de wind minder krachtig. Intussen is bij IJsland weer een nieuwe depressie verschenen, waarvan de fronten in de richting van de Britse eilanden trekken. De wolkenschermen van deze fronten kunnen morgen van het westen uit reeds ons land gaan binnendrijven. Het weer behoudt dus een wisselend karakter. DE BILT Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, aan de kust aanvankelijk nog vrij krachtige wind tussen noordwest en west. Weinig verandering in tempera tuur. Strandweer Nog een te krachtige en koele wind tussen west en noordwest. Morgen op de meeste plaatsen droog met meer zon nige perioden. In de middag 16 a 17 gra den, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Rug van hogedruk be reikt vandaag ons land en zal een lang zame verbetering brengen met een af nemende wind en een kleine tempera tuurstijging. '3 juli zon op 04.37, onder 20.34: maan op 1-31, onder 18.53. DEN HAAG Minister Vonde ling (financiën) heeft gistermid dag de Tweede Kamer betering des levens beloofd. „De waarschu wingen van de Kamer met betrek king tot de begroting voor 1967 zijn niet aan dovemansoren ge richt", verklaarde hij. „Ik zal er ernstig rekening mee hou den en ben ervan overtuigd dat het zelfde voor mijn collega's geldt, al zul len die er gezien hun eigen verant woordelijkheid misschien meer moeite mee hebben. De plannen van het ka binet, waarmee de overgrote Kamer meerderheid zich akkoord heeft ver klaard, zullen we in iets kalmer tem po moeten uitvoeren dan aanvankelijk was voorzien op grond van de voor spellingen van het Centraal Plan Bureau". Met deze opmerkingen maakte de mi- ster het KVP en ARP gemakkelijk n aan het eind van het debat over de bezuinigingsnota te stemmen tegen een door de liberale oud-minister Witteveen ingediende VVD-CHU-motie van af keuring. Daarin werd uitgesproken, dat de financiële politiek van het kabinet heeft gefaald, omdat te laat is ingezien dat beperking van de overheidsbeste dingen noodzakelijk was en omdat als gevolg daarvan de nu aangekondigde bezuinigingen „op onevenwichtige en schadelijke wijze", want zonder priori teitenbepaling, moeten worden doorge voerd. De motie gaf meer het stand punt weer van prof. Witteveen, die vond dat te laat en daardoor te drastisch en te pijnlijk wordt bezui nigd, dan het standpunt van medeon dertekenaars drs. Van der Mei van de CHU, die de totale bezuiniging van min. in 1966 juist te weinig acht te. Maar hoe dan ook, de heren Lucas (kath.v.) en Kieft (ar.) wilden nu aan de hand van de bezuinigingsnota geen oordeel uitspreken over het financiële regeringsbeleid. Daarmee wensen zij te wachten tot de rijksbegroting voor 1967 bekend is. Om die reden keerden zij zich tegen de motie-Witteveen. PvdA-woordvoer- der Roemers deed dat, omdat deze VVD-CHU-uitspraak naar zijn mening „geen enkel alternatief biedt". De tie werd tenslotte bij zitten en opstaan verworpen met alleen de stemmen deling laten weten „het oordeel van de Kamer over de motie namens het kabi net te zullen aanvaarden". Bij de verdediging van zijn beleid tegen de frontale aanval van zijn ambtsvoorganger prof. Witteveen heeft de minister van financiën gistermiddag hard teruggeslagen. Zo herinnerde hij aan de optimistische verklaring, die de heer Witteveen als bewindsman in fe bruari 1965 in de Eerste Kamer heeft afgelegd over het begrotingstekort. Hij sprak toen over meevallers van enkele honderden miljoenen. Maar diezelfde heer Witteveen uitte enkele maanden later, in een brief aan kabinetsforma teur Cals, zijn zorgen over de financie ring van de begroting 1966. Om aan financiële wensen te kunnen voldoen leek hem uitstel van de belastingverla ging of verhoging van bepaalde be lastingen onvermijdelijk. Voor vervolg zie pag chocolade niet duur wel heerlijk AMSTERDAM Een (toegestane) anti-Vietnam-demonstratie tussen de Dam en het Amerikaanse consulaat op het Museumplein is gisteravond rustig verlopen. Van de 700 deelnemers gin gen echter aan het eind toch weer 70 terug naar het consulaat om er „John son moordenaar" te gaan roepen. De politie verspreidde hen met zachte Den Uyl maakt bekend: MAASTRICHT Minister Den Uyl hoopt binnenkort te kunnen bepalen wel ke particuliere mijn, in de omgeving Kerkrade tot sluiting moet overgaan, dra voldoende compenserende werkgele- ;enheid is gevonden. De bewindsman zei' lit gisteren in Maastricht. Hij installeer de daar de Provinciale Contactcommissie Herstructureringsbeleid Limburg en bestuurscommissie voor het midden kleinbedrijf in deze provincie. tPalLs. de negerwijk van Los Angeles, was ongeveer een jaar geleden liet toneel van ernstige onlusten. De negerhuat barstte los. Er vielen 34 doden. En weer dreigt een explosie zie pagina S). ■fa Rijke naties zijn de probleemlanden van nu pagina Kernmerk fa Volgend najaar kleuren-tv in Nederland pagina Radio TV fa Voetbalglorie voor favorieten «Ik zal Ellens blouse afdragen. zie sportpagina M"r ni« u,i, I O maakt worden. Het doortastend optreden van de poli tie en een zware regenbui, die toen de brandkranen dicht waren, toch voor af koeling zorgde, brachten de menigte weer tot bedaren. Later op de avond begonnen de onge regeldheden echter weer, toen de jon gens ruiten begonnen in te gooien van een wisselkantoor en brand stichtten. De brandweer was snel ter plaatse en werd eveneens het doelwit van de stenen gooiende jongens. Brief van commandant aan moeder: Waarom is uw zoon provo? DEN HAAG De commandant van de werktroepen in Velsen heeft de moeder van een soldaat per brief ge vraagd waarom haar zoon provo is. Hij vindt, dat de moeder moet meewerken aan pogingen om de zoon van diens provo-ideeën af te brengen. De militair heeft enige tijd geleden provo-tydschriften uitgedeeld. Daar voor moest hij by zijn commandant op rapport komen. Hij kreeg van hem te horen, dat hij geen propaganda meer voor de provo's mocht maken. President Nyerere van Tanzania droeg een brandende vrijheidsfak kel, die hem in Dar es Salaam was aangeboden, na een 1600 km lange estafette van jeugdige lopers. De fakkel was aangestoken in Butiwa, Nyereres geboorteplaats. In Dar es Salaam werd het twaalfde jaarfeest van de regeringspartij van Tanzania massaal gevierd. PARAMARIBO Tijdens een tocht rer de Lawarivier in Suriname heeft het vaartuig van prinses Beatrix en prins Claus een lichte aanvaring gehad met een boot waarin zich persmensen bevonden. zal ik de pers eens filmen", werden over en weer plaatjes gemaakt. De bosnegerbemanning van de boten had ter ere van het bezoek oranjekleurige schouder- en lendedoeken om. Goed nieuws voor consumenten Grundig en AEG in last (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het Europese kartelbeleid belooft goed nieuws voor de Nederlandse consument. Het Europese hof van Justitie in Luxemburg verklaarde gisteren ondernemersafspraak in strijd met het Verdrag van Rome, waardoor in het belang van de consument de weg wordt vryge- baand voor prijsverlagingen. Het Europese Hof schaarde zich achter een uitspraak van de Europese commissie in Brussel, waarbij een kar telafspraak tussen de Duitse fabrikant van radio- en tv-toestellen Grundig en de Franse maatschappij Consten (die het alleenrecht voor de invoer van Grundig-artikelen in Frankrijk had) nietig werd verklaard. Grundig had al haar afnemers in andere landen verboden Grundig-ar tikelen naar Frankrijk uit te voeren. In Frankrijk mochten dus geen Grun dig-artikelen worden ingevoerd dan alleen vla de maatschappij Consten. Het Europese Hof ging dit te ver. Het gevolg van de uitspraak zal waarschijnlijk zijn dat in de andere landen van de EEG de komende maan den dergelijke kartelafspraken door de Europese Commissie nietig zullen worden verklaard. Met name zullen hierdoor bedrijven als Grundig AEG worden getroffen, die fcich in het verleden sterk hebben gemaakt in het opbouwen van gesloten distributie-sy stemen. Het lijkt voorts waarschijnlijk dat deze uitspraak ook voor V. en D. uit komst zal brengen. Dit warenhuis is namelijk vorige week uitgesloten van levering van AEG-produkten, daar men zich niet hield aan de geadviseer de verkoopprijzen. Volgens de uit spraak van het Hof zou V. en D. niet uitgesloten mogen worden van leve ring en volgens het beleid van de Ne derlandse regering is V, en D. vrij in het vaststellen van zijn verkoopprijzen. De uitspraak van het Hof be tekent vergroting van de invoer- mogelykheden zonder verplichtin gen voor de handel op prijzenge- bied. Voor tal van artikelen kan dit in de toekomst prijsverlaging meebrengen. Goed nieuws dus voor de consumenten. Overigens is het Hof in Luxemburg niet tegen alle rechten op alleenver koop. Wanneer de alleenvertegenwoor diging van een merk in een bepaald land de stroomlijning van de handel en de efficiency van het bedrijf ten goede'komt, wil het Hof de alleen ver koop accepteren. Dit in tegenstelling tot de Europese Commissie, die de al leenverkoop reeds afwees op grond van strijdigheid met artikel 85 van het ver drag van Rome. Het Hof acht echter de rechten tot alleenverkoop alleen onjuist, indien dergelijke afspraken remmend werken op het vrije verkeer tussen de landen. In de zaak Grundig- Zuiniger AAN de Tweede Kamer, die, zeker wat de oppositie betreft, niet zuinig was met haar kritiek op het regeringsbeleid, heeft de minister van financiën beloofd dat hij zelf wat groter zuinigheid zal betrach ten. Het zal ook hierop neerkomen dat het stellig ambitieuze regerings program van dit kabinet in gema tigder tempo wordt uitgevoerd. De regering heeft het in dit debat, zo kort voor de Kamervacantie, niet gemakkelijk gehad, maar ook de liberale voorganger van de huidige socialistische bewindsman heeft het kwaad te verduren gekregen, al was de wijze waarop vertrouwelijke stukken tegen hem in de strijd wer den geworpen niet fraai. Maar we hebben het vaker gezegd: politiek is en blijft een hard bedrijf. Na het debat zelf van deze week is nog duidelijker geworden wat we reeds stelden: het zal nu op de in september in te dienen begroting moeten aankom, j. Deze week was het nog het beeld van een waakzame volksvertegen woordiging tegenover een regering die van wanten weten wil, maar welker afremming nu toch wel bij zonder onvermijdelijk was gewor den. Inhalen \fOORAL thans, nu zovelen „tus sen de wielen" zitten moet de nieuwe actie van het Verbond voor Veilig Verkeer welkom zijn. Voor vele verkeersongelukken zijn met name twee oorzaken te noe men: inhalen op een onjuist mo ment. en andere misrekeningen daarbij. Een aardige slagzin moet dit tegengaan. We achten dit een gelukkige opzet met een even gelukkige vondst. De mens van vandaag, die al zo bijster veel aan het hoofd heeft, heeft behoefte aan gemakkelijk aansprekende zegswijzen die zich als het ware in hem vasthaken en die hij niet meer „kwijtraakt" niet alleen, maar waarmee hij als het ware aan het spelen gaat. De wereld van de reclame Wist dat allang, maar ook andere sectoren van het maatschappelijk leven gaan van deze wetenschap meer en meer gebruik maken. Ook diegenen die een oogje houden op het verkeer doen het en voor hen is de nieuwe vondst niet de eerste. Men mag van harte hopen dat het helpen zal. Mensenlevens immers zijn hoogst kostbaar. Kernwapens JN Amerika zijn twee groeperingen. De éne wil concessies aan de Sowjctunie doen inzake een verdrag tot niet-verspreiding van kernwa pens, de andere streeft nog steeds naar de verwezenlijking van een soort Europese kernmacht, waarin ook West-Duitsland is opgenomen. President Johnson zou wat voelen voor de eerste redenering, die in houdt, dat West-Duitsland nooit me de-eigenaar van kernwapens moet kunnen worden; Bonn moet daaren tegen wel bij de besluitvorming en planning betrokken blijven. Als de Amerikaanse regering deze zaak, die zwaar weegt in het door de Duitsers geteisterde Rusland, kop pelt aan onderhandelingen over de Duitse kwestie en de Europese vei ligheid, zou dit wel eens een flinke stap kunnen betekenen op weg naar meer ontspanning. Luisterapparaat in State Department WASHINGTON Twee Tsje chische diplomaten in Washing ton hebben geprobeerd een luis- tcrapparaat te plaatsen in het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken. Zij zijn echter verraden door een „dubbel agent", die op dit ministerie werkte. Deze dubbelagent moest van de Tsje chen het apparaat in het kantoor van de afdeling Oosteuropa van het State Department binnensmokkelen. Dat deed hij ook maar in plaats van het appa raat ergens te verbergen overhandigde de „dubbelagent" het aan het FBI. Een Tsjechische attaché had later bij de dubbelspion. Frank J. Mrkva gehe ten, geklaagd dat het apparaat niet werkte, maar deze slaagde erin de kwestie op de lange baan te schuiven. De Amerikaanse regering heeft in middels Jiri Opartny een lid van de Tsjechische ambassade, tot persona non grata verklaard. De andere bij de samenzwering betrokken Tsjech Zde- nik Pisk, werkt bij de Verenigde Na ties in New York en de regering heeft secretaris-generaal Oe Thant ingelicht, aldus een mededeling van het State Department. Amerikaanse functionarissen noem den een bewering van de Tsjechen vol gens welke het apparaat 20 minuten heeft gewerkt niet juist Toen dub belspion Mrkva op 6 juli voor het laatst contact met Opartny had, had deze hem verzocht het apparaat, bijvoorbeeld in het kantoor van de on derminister van buitenlandse zaken George Ball te plaatsen. Mrkva verklaarde de Tsjechische diplo maten herhaaldelijk te hebben ontmoet: In parken, voor theaters en in winkel centra. Er z(jn zelfs foto's aanwezig. Eerst was hem om officiële documenten gevraagd. Hij leverde een telefoonboek van Buitenlandse Zaken, persberichten en bestuursrapporten. Van eind 1961 tot nu toe hadden de Tsjechen liem voor z(jn diensten ongeveer twaalf en een half mille uitbetaald. PASADENA De „Verkenner 1", Amerika's „oog op de maan", zendt geen foto's meer naar de aarde. De te levisierobot viel gisteravond plotseling uit. Er zyn duizenden opnamen ge seind.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1