ONOAGS BLAD Philips werd Nederlands grootste Horecabedrijf 1;."'i Dr. Anton F. Philips man die Eindhoven tot i Philips-stad maakte i i ZIJN GEWEND met grote getallen te werken. De „bekende fabriek in het zuiden des lands" doet niets zonder veel nullen. De jaarverslagen van de afgelopen 75 jaar illustreren dat. Philips, de gigant onder de wereldindustrieën, somt met trots op: 250.000 mensen over de hele wereld, fabrieken in veertig landen, verkoopmaatschappijen in zestig en een omzet, die in tien cijfers wordt geschreven. Eindhoven, van waaruit alle activiteiten worden geleid, werd er een stad door, de Nederlandse licht stad. Philips ontstak er de lampen en trok er van overal uit het land de mensen naar toe. De 5000 inwoners van rond de eeuwwisseling groeiden uit tot 180.000. En wie nu in de stad op een terras gaat zitten, loopt een kans van ruim één op vier zjjn tafel met een Philips-man te delen. Want een kleine 40.000 mensen van het bedrijf wonen en werken er. Reportage Diek Ring Ie ver ZATERDAG 9 JULI 196# n r.?rr Philips heeft zijn lichtend stempel gedrukt op de zich de laatste decennia storm achtig uitbreidende stad. En dat niet alléén vanwege de neonreclames op de overal verspreide fabrieks- en kan toorcomplexen. Wie het tele foonboek pakt, krijgt al een zij het nog oppervlakkig beeld. Een schouwburg, sportvelden, scholen: het is maar een greep uit het vele, waarmee Philips Eindhoven zijn gezicht gaf. Te zeggen, dat het bedrijf er een Phi lips-stad van maakte, gaat wellicht te ver. Dat was vroeger nog zo toen de stad een groot dorp was, Anton Philips zijn mensen impor teerde en vrijwel alle inwo ners een plaats kon aanbie den in zijn fabriekjes. Later is dat veranderd. Er kwa men meer fabrieken. DAF trekt nu al 6000 mensen en de textiel en de sigaren bie den eveneens duizenden werk. Maar tóch: zonder Philips was Eindhoven nooit geworden wat het nu is een levende stad (de zesde van Nederland), een moder ne stad ook met tal van cul turele en sociale activiteiten. De Eindhovenaar beseft het al haast niet meer. Als hij gaat De trots van de Philips- luchtvloot: de Fokker- Friendship. In totaal telt de vloot zeven toestellen en binnenkort worden het er acht als het eerste straal- toestel zijn entree zal maken. Ze worden gebruikt voor de talrijke zakenreizen van de sporten doet hij dat op een van zen op de Philips-schouwburg, de tachtig velden van Philips, zijn kinderen kan hij naar een jarenlang (tot 1962 toen de stad van de vier kleuterscholen, een er zelf een opende) was hij voor van de vier lagere en naar de zijn avondje uit in concert-, ulo-school van Philips sturen en toneel- of cabaretzaal aangewe- in een van de vijf Phiiips-buurt- huizen kan hij na Fièt wérk èen kaartje leggen, bridgen of met zijn zangvereniging oefènén voor de komende uitvoering. Ook als hij zelf niets met Philips te maken heeft. Want dat is altijd een principe van het bedrijf geweest: sociale en culturele ac tiviteiten beperken zich niet tot eigen personeel alléén. Daarvan moet iedereen kunnen profiteren. En dat dat gebeurt staven de cijfers slechts zeventig pro- Gerard Philips, die samen met zijn vader, Frederik Philips en later geholpen door broer Anton met een kapitaal van 75.000 gulden het bedrijfje opzette, dat la ter zou uitgroeien tot een gigant onder de wereld industrieën. cent van de leden van de 44 verenigingen behoort tot de Phi- lips-familie. Dat geldt zelfs voor de trots van Eindhoven, PSV, het ere-divisie-voetbalelftal, dat van een hoge plaats in de competitie een jaarlijkse traditie heeft ge maakt. Met zijn gloeilampen, radio, tv's en die tal van andere appa raten werd Philips groot en groeide Eindhoven. Maar de be geleiding van die groei was minstens even spectaculair als die groei zélf, ook al komt deze nooit zo in de openbaarheid als de technische prestaties. Ook hier grote getallen. Wat te zeg gen bijvoorbeeld van die 2,6 miljoen croquetjes, die eigen Philips-mensen jaarlijks draai en, of van de jaarlijks verkoch te drie miljoen flesjes frisdrank, of van de 16 miljoen kopjes koffie? Philips kan er op bogen Ne derlands grootste horecabedrijf te zijn met zijn 134 cantines, koffiekeukens en staflunchka- mers en zijn restaurant voor relaties- Ruim 450 mensen zijn dage lijks aan het werk om de Phi- lips-familie te voeden. Met pau ze-drankjes, maar ook met lun ches (uit eigen keukens) en met avondmaaltijden voor dagelijks drijfscursussen zijn daarvoor ontworpen. Van de cursus elec- tronenbuizen tot een secretares sen-opleiding toe. Ruim 13.000 Philips-mensen schreven er vo rig jaar voor in. Wat betekent, dat Philips ook hierop kan bo gen: een van Nederlands grootste onderwijsinstituten te zijn.... De 75-jarige gigant onder de giganten heeft niet alleen in produkten zijn omvang zien groeien. De talloze neven-activi teiten hebben een steeds ruimer* 2000 kamerbewoners. Om dan maar niet te spreken van de diners, die het grote restaurant serveert voor de bezoekers: heel vaak autoriteiten, ambassadeurs en zelfs vorstelijke gasten. Ze eten er nauwelijks minder dan in Eindhovens luxe-hotel Co- cagne. Maar niet alleen onder het werk begeleidt Philips-zorg het personeel. Ook vulling van de vrije iijd steunt het bedrijf, al moeten initiatieven wél uitgaan van het personeel zélf. De afde ling recreatie telt niet minder dan 44 verenigingen: van lief hebbers van kanaries, tot PSV, het ver over de grenzen bekende Philharmonisch Koor, de Philips Orkest Vereniging en de harmo nie, die straks in Kerkrade stel lig weer hoge ogen zal gooien. Zij treden dikwijls op. Meestal in de eigen schouwburgzaal, die sinds de komst van de stads schouwburg wel aan algemene betekenis inboette, maar die toch nog steeds een belangrijke cultu rele functie heeft in de stad. Zelfs de grootsten ter wereld komen er regelmatig en bijna altijd worden zij door een volle zaal ontvangen. Jarenlang was het Philips ont spanningscentrum hét trefpunt van de stad. En niet alleen voor de cultuurzoekers. De schouw- burg (naast zestién andèré zalen in het gebouw) wordt ook ge bruikt om de jaarlijkse 875 jubi larissen te huldigen en dient tevens als bioscoopzaal, binnen kort uitgerust met Todd AO. Wie met zijn vrije avonden geen raad weet, kan elke avond in het gebouw terecht, want altijd is er wat te doen. Trouwens, ook voor de beste ding van vakantiedagen en -we ken kan de Philipsman bij zijn eigen bedrijf te rade gaan. Naast 1-, 2- en 3-daagse groep- reizen biedt het een honderdtal bungalows in binnen- en buiten land. En wie voor zijn vakantie niet naar een reisbureau wil stappen, kan dat laten regelen door het eigen reisbureau, dat werd opgericht voor de zakenrei zen, die in een wereldomspan nend bedrijf als Philips, dage lijks moeten worden gemaakt. Alleen al voor die zakenvluchten verkoopt het bureau jaarlijks voor anderhalf miljoen gulden aan vliegtickets de en niet weg te denken plaats ingenomen in het bedrijf. Dr. Anton en zijn vrouw, mevrouw Philips-De Jongh (zij leeft nog en bezoekt ondanks haar 86 jaren nog trouw alle concerten) gaven er lang geleden de grote stoot toe: in een tijd, waarin sociale begeleiding nog een on bekend begrip was. De Philips- mensen van vandaag hebben er het profijt van. Niet alleen zij in Eindhoven, maar alle 85.000 le den van de Philips-familie, die zich uitstrekt over 60 fabrieken in het land. Met z'n allen zullen zij, straks in september, het ju bileumfeest gaan vieren. Een feest, dat Eindhoven als cen trum krijgt. Een stadsfeest. reizen per lijnvliegtuig. Daar naast heeft het bedrijf ook nog een eigen vliegdienst met zeven luxueus ingerichte toestellen (waaronder een Friendship en straks ook een straalvliegtuig) en 19 vliegers, die dag en nacht klaar staan om eigen (meestal hoger) personeel als het moet naar alle delen van de wereld te vliegen. Cursussen Vele duizenden mensen zijn nodig om deze apparaten draai ende te houden. Mensen, die niets met het produktieapparaat uitstaande heöben, maar die in de Philips-familie een niet min der belangrijke plaats innemen: de mensen, die de sportvelden in tact houden, die de plantsoenen eromheen aanleggen, de meisjes in de cantines, de koks, de ouvreuses in de bioscoop, de mensen van het woningbureau, die de ter beschikking staande 19.000 woningen (waarvan ruim 10.000 in Eindhoven) zo eerlijk mogelijk onder het personeel trachten te verdelen, maar ook de gymnastiekleraren, die elke week 1300 Philips-employes in de pauze de benen laten strek ken en de 600 leraren („part- èn fulltime"), die les geven op de enkele honderden bedrijfscursus- sen. Dat laatste is een facet, waaraan, speciale aandacht wordt besteed. Al in de jaren twintig toen de oude dr. Anton zijn protestantse import uit het noor den eigen „bijzondere" scholen voor de kinderen wilde aanbie den werd het belang van onder wijs ingezien. Toén nog om de personeels- werving te stimuleren nu véél meer om de mensen kennis over te dragen voor het dikwijls zeer gespecialiseerde werk, dat zij verrichten. Vier kleuter- en vier lagere scholen liet dr. Anton in de jaren twintig bouwen. En later .kwam daar ook een ulo school bü- Ze worden nóg ge bruikt, al hebben ze voor Philips niet meer die betekenis, die ze vroeger hadden. Er is keuze genoeg en de employé, die zijn kinderen naar school stuurt is allang niet meer afhankelijk van de Philipsscholen. Het onderwijs van vandaag richt zich meer op de werkende employé. Enkele honderden be Want waar Philips een dorp wereldnaam gaf en deed uit groeien tot Nederlands licht stad zullen alle 180.000 inwo ners meefeesten met de jubi laris. Voorbereidingen zijn al getroffen. En het cadeau van het personeel is er ook al: een carillon van een miljoen gul den, dat kortgeleden in de daarvoor gebouwde klokketo- ren aan de weg naar Tilburg werd geplaatst. Vlak bij het „Evoluon", het grote ten toonstellingscentrum waarin Philips een indruk wil gaan geven van wat de electronica voor onze samenleving bete kent. Op het ogenblik wordt de laatste hand gelegd aan het opvallende bouwwerk, dat als een paddestoel langs de weg oprijst. In de jubileum- maand zal het worden ge opend. En dat zal dan een nieuw Philips-stempel zijn op de stad: een blikvangende mijlpaal, evenzeer voor het bedrijf als voor Eindhoven, dat mét Philips groot werd, een lichtstad. Twee blikvangers, die Eindhoven een nieuw Philips-stempel zullen geven als straks het ju bileum wordt gevierd: het Evoluon en het ca rillon. Het eerste wordt gebruikt als perma nente tentoonstellingsruimte, waarin het be drijf wil gaan laten zien welke plaats de elec tronica in onze samenleving inneemt. Het tweede is een geschenk van het personeel, dat er een miljoen gulden voor bijeenbracht. Het heeft een plaats gekregen in een toren vlak bij het Evoluon aan de weg naar Tilburg. Philips beheerst de stad. En dat niet alléén vanwege de imponerende gebouwencomplexen en neonreclames

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13