LEVEN 16,5 PCT DUURDER Voedselpakket steeg 19 nrocent in prijs SINDS LOONEXPLOSIE: Consument profiteert nauwelijks van EEG Veldkamp is attent op koppelbazen PAKKET LEVENSONDERHOUD OP REIS? X WOENSDAG 6 JULI 196< Zowel van regerings- als van werkgevers- en van werknemerszijde zjjn de laatste tijd veel sombere woorden gehoord over de loon- en prijs politieke ontwikkeling. Vooral het steeds stijgende prijsniveau wordt in brede lagen van de bevolking met zorg gadegeslagen. Wat is er sdnds de befaamde loonexplosie van 1963-1964 nu feitelijk met de prijzen ge beurd? Een onzer sociaal-economische redacteuren, K. v. d. Veen, geeft daarover op deze pagina enig inzicht. Daarbij hield hij zich ook bezig met de vraag in hoeverre tot nu toe van de EEG een prijsverlagende in- vloed is uitgegaan. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG De voldane glimlach van d e vakbeweging over de forse loonstijgingen, die in de afgelopen jaren voor de Nederlandse werknemers konden worden verkregen, heeft sinds enkele maanden plaats gemaakt voor diepe rimpels van bezorgdheid over de onophoudelijke reeks van prijsexplosies, die gevolgd is op de opzienbarende loonexplosie van 1964. Een bezorgdheid, die óverigen» niet alleen bij de vakbeweging leeft, maar (in direct verband met de gestelde loon eisen) eerder al te constateren was bij de regering en de ondernemers. Die bezorgdheid is begrijpelijk voor wie eens nagaat wat er sinds de befaamde loonexplosie met de prijzen is gebeurd. In oktober 1963, vlak vóór de mu nitie voor deze explosie werd aangedragen dus, stond het prijsindexcijfer voor de kosten van levensonderhoud nog op 109. Nu staat het op 130. Dit be tekent dat het leven sinds de loonexplosie niet minder dan ca. 16.5 procent duurder is ge worden, het voedselpakket zelfs ca. 19 procent, Inflatiespiraal Het betekent ook dat: talrijke (veelal toch al enigszins zwakke) bedrijven het hoofd niet langer boven water konden houden of zioh thans bevinden in een wor steling op leven dood; flatiespiraal is ontstaan, die (zcalc' CNV-voorzitter J. van Eibergen nog onlangs heeft berekend) bij voort-j zetting in hetzelfde tempo er voor zal zorgen dat de SuWen-van-nuj ^berekeningen over 15 jaar nog maar twee kwartjes waard is. loonexplosie een stijging van 21 punten of ca. 16.5 procent! En waar is hel eind, zo vraagt thans iedereen zich af let is interessant eens na te gaan hoe sinds oktober 1963 het prijsverloop in de diverse afdelingen van het pakket van levensonderhoud is geweest Daa' toe hebben we uit de maandelijkse Li- rekeningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek onderstaande gege vens verzameld. Duidelijk blijkt daar- uit, dat (met een stijging van 108 naar 133 op basis 1959 is 100) vooral de sector ..voeding" zich niet onbetuigd heeft gelaten. Onverbrekelijk de reële welvaartsverbe ring van de werknemers, vooral van de laagstbetaalden, in feite aanzienlijk geringer is dan de verkregen loon stijgingen op zichzelf zouden doenj vermoeden; de bevolkingsgroepen, die deze loonstijgingen hebben moeten ont-1 beren (zoals bijv. de gepensioneer-i den), in moeilijker levensomstandig-l heden kwamen te verkeren al is de optrekking van de aow daarin wel enigszins tegemoet gekomen; de Nederlandse concurrentieposi tie, die door het lage prijsniveau in de jaren na de oorlog altijd zeer sterk is geweest, aanmerkelijk is! verzwakt en daarmee de econo- Er zijn vakbondsleiders, die nog altijd menen dat loonsverhogingen, uitgaande boven de produktiviteitsstijging, niet noodzakelijkerwijze gevolgen behoe ven te hebben voor de prijzen. Uit het verloop van het prijsindexcijfer voor de kosten van levensonderhoud sinds 1959 blijkt evenwel eens te meer, dat de ontwikkeling van lonen en prijzen onverbrekelijk nauw samengaat. Voor dat jaar is het cijfer op 100^ gesteld Prijsverschil' tussen '63 en '66 de prijzen gingen "de eerste" jaren daar na. geheel in overeenstemming met de vrij geringe loonsverhogingen, slechts langzaam omhoog: in 1960 liep het in dexcijfer op tot 102, in 1961 tot 103 en in 1962 tot 105.... In de loop van 1963. begon het evenwel te rommelen aan 210 het loonfront en in de herfst van dat j jaar barstte plotseling zo'n geweldige explosie los, dat het gerinkel der rui- ten van het sociaal-economisch gebouw 200 tot ver over de grenzen te horen was. De Nederlandse werknemers, die totl dat ogenblik min of meer genoegen hadden genomen met een jaarlijkse ge-1 '90 ringe loonsverhoging, juichten. Tien procent! Later bleek, dat in die herfst j méér munitie was aangedragen dan men in het strijdgewoel had kunnen' 1®0 overzien: de tien procent werd gemid- deld meer dan veertien! het Centraal Bu- de Statistiek zijn gebaseerd op prijswaarnemingen in 34 gemeen ten, die als verzorgingscentra kunnen worden aangemerkt. De vermelde in dexcijfers geven het prijsverloop weer van het doorsnee pakket van levenson derhoud voor gezinnen van hoofd- en handarbeiders met een bruto inkomen beneden de loongrens voor de verplich te sociale verzekering en met een om vang van vier personen. LONEN: Nederland loopt voorop (Van i c.-econ. redactie) BRUSSEL In de geleidelijke opbouw van de Europese Economische Gemeenschap zijn de afbraak van de douane rechten en de opheffing van de contingenten tot nu toe méér het aangeboden assortiment ■"an goederen en produkten ten goede gekomen dan de prijzen. Deze (voorzichtige) conclusie van de EEG-commissie is het vage, maar toch eigenlijk wel het enig juiste antwoord op de vraag hoe groot tot dusverre dc positieve invloed der EEG-overeenkomsten en -maatrege' len is geweest op dc prijsniveaus in de zes aangesloten landen, in het bijzonder in Nederland. De ijverige werkers aan de verdere opbou' van de gemeenschappelijke markt hebben van deze invloed nog geen enkele diepgaande studie gemaakt en degelijk statistisch vergelijkings materiaal is dan ook helaas (nog) niet voorhanden. ENQUÊTES Huisvrouw maakt zich zorgen Een by.ijsvrquw „Dat zijn toch geen prijzen meer!" Als raketten 170 (Vai sociaal economische redae- Toen tie) DEN HAAG Uit de prijsindexcijfers voor de kosten van het levensonderhoud blijkt, dat zich sinds 1963 vooral ook In Ulttl nrill de voedingssector sterke prijsverhogin-1 Een hebben voorjedaan. Hier volgen en-1 '««"explosie goed kele prijsverschillen bij wijze van voor- barsten, schoten beeld. het onvermijdelijk ook met de betrekkelijke rust aan het prijzenfront*60 gedaan, en al schreeuwde de vakbewe- ging moord en brand, ei was niets meer aan te verhelpen. Nog voor de 180 was losge- BROOD. In 1963 kostte volksbruinbrood nog 49 cent. Nu 61 cent in grote gemeenten. 62 cent in middelgro te gemeenten en 63 cent op het platte land (indien aan de winkel afgehaald, in alle drie gevallen 3 cent goedkoper). Een waterwitbrood kostte in 1963 52 cent. Nu resp. 64. 65 en 66 cent en eveneens 3 minder indien het brood in de winkel gekocht wordt (Deze prijzen gelden voor ongesneden en niet-verpakt brood). 1963 KOFFIE. Een half pond (middelsoort) kostte in 1963 nog ƒ1.48. Deze prijs be draagt thans 1.98. THEE. Dit is één van de zeer weinige artikelen uit het voedselpakket, dat sinds 1963 goedkoper is geworden, dank zij verlaging van invoerrechten. Een ons (middelsoort) kostte in dat jaar 90 cent. nu 86 cent.. SUIKER. Per kilogram 0.98 tot 1.02 In 1963, nu. 1.17 tot ƒ1.21. Nog enkele andere voorbeelden: SIGARETTEN Een pakje van de meest gangbare1'soorten kostte in 1963 nog ƒ1.-. Deze prijs is gestegen tot l.c0.1 BENZINE. In 1963 per 100 liter (ge woon) ƒ45.90 tot (super) 49.50. In mei] jl. (dus voor de benzine-oorlog) resp 53.10 en 56 40. PTT. Het briefporto is sinds 1963 geste gen van 12 tot 20 cent. Een briefkaart in 1963 nog 8 cent, nu 12 cent. i priizf ketten omhoog. En het prijsindexcijfer, dat in het jaar ervoor nog rustig van 103 naar 105 was gekropen, stond, voor we er op verdacht waren, op 110 en nog geen half jaar later (in mei 19G4, toen de meeste loonsverhogingen gerea liseerd waren) op 115. Maar ook daarna bleven de prijsraketten doorrazen. Nieuwe forse looneisen zorg den, mét andere factoren zoals duurde re import-grondstoffen, maatregelen in EEG-verband (vooral in de agrarische sector), voor brandstof. En een jaar later, in mei 1965. was het prijsindexcij fer als opgelopen tot 122. Weer een jaar later, mei 1966, tot 130. Sinds de 140 Wel worden ook enkele jaren wfiren- huisenquêtes gehouden om toch iets van de invloed van de gemeenschappe lijke markt op het prijsniveau van ver- bruiksgoederen na te gaan. Opvallend is dat van de 300 onderzochte artikelen er maar weinig zijn waarbij duidelijk de invloed van de EEG kon worden aangetoond. Auto's, dameskousen, kot'- kasten en enige andere elektrische ap paraten worden als voorbeelden ge noemd van produkten, die door het Wegvallen van hoge grensbarrières en toegenomen concurrentie in grotere se ries tegen dalende prijzen en soms ver beterde kwaliteit kunnen worden gele verd. Gebleken is ook; dat zich vooral voor elektrische huishoudelijke apparaten zoals wasmachines en koelkasten pijsverlagingen hebben voorgedaan in België, Frankrijk en Italië: in België zijn de prijzen van sommige koel kasten sinds 1960 zelfs met 30 procent gedaald. In Frankrijk werden vooral prijsverlagingen geconstateerd voor ra dio- en tv-toestellen en in Italië voor uit West-Duïtsland ingevoerde kleine gereedschappen. Deze prijsverlagingen zijn hoofdzakelijk veroorzaakt door de verlaging van de invoerrechten en de door dé grotere concurrentie noodzakelijke concentra tie van produktiefactoren. Zo heeft bijv. de verlaging van de invoerrech ten van 24 naar 4.8 procent een sterke prijsdaling voor in België geïmpor teerde herenoverhemden mogelijk ge- mentenorganisaties in diverse landen zich te roeren en een jaar later wordt het Contactcomité van Verbruikers in de EEG opgericht, rustend op vier pij lers: de vakbeweging, de coöperaties, de gezinsverenigingen en de consumen tenbonden. w.o. de acht miljoen leden tellende ..Arbeitsgemeinschaft der Deutsdhen Verbraucher VerbSnde". Wel vond een aantal samenkomsten met de industrie plaats, maar van een syste matisch betrekken van dit comité bij het werk van de afzonderlijke Euro pese departementen kan nog steeds niet worden besproken. Advertentie Paspoorten deze zomer afgeschaft? Voor de talloze vakantieganger* die naar het buitenland gaan, zou het een heel geraak zUn als z|i zonder paspoort de grens over konden. Misschien komt dat nog eens. maar nü Is het nog niet het geval. Wél Is er een gebied waar het voordeel geen grenzen kent en waar leder zonder forma liteiten naar toe kan. wat dan ook duizenden mensen - Juist In bnn vakantie - dóen. W(J bedoelen de markt - het grootste en voordelig ste koopcentrum. Marktkooplie den zorgen daar met hun royale keus in kwallteltsartlkelen voor honderden verrassingen en zJJ spreken een taal die iedereen ver staat: de taal van de laagste prfl- zen. Kopen op de markt Is een vakantie-plezier én een vakantie- voordeel, want OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALDER WAARD DEN HAAG Overleg l.s gaande over de vraag of de minister van socia le zaken het ter beschikking stellen van arbeidskrachten aan een vergun ning zal binden. Hij heeft hierover ad vies van de Stichting van de arbeid gevraagd. maakt. -a---».- o- Minister Veldkamp erkent in zijn ant woord op vragen van de Tweede-Ka- TVFHITPr Al\in merleden Maenen en Van der Ploeg (kath.v.) dat uitleners van arbeidskrach- itif a. t,—nMiri.. ten bun zetel naar het buitenland ver- Uit de beschikbare cijfers kan worden Hl-__ _„f- - w geconcludeerd, dat de Nederlandse P,aatsen h,fr actief Zijn. Het zou consument nog niet veel voordeel i v'°'gens hem te vei gaan. van een de gemeenschap elijke markt heeft ge- bepaalde ontwikkeling te spreken, had. De belangrijkste oorzaak daarv n De kritiek van de president van de is wel het vrij lage prijsniveau, «aar Haagse rechtbank en de officier van op ons land. in vergelijking tot de justitie heeft de minister in zoverre andere EEG-landcn. de afgelopen ter harte genomen, dat hij het „uitle- lilHïli.«' fitï' "a7 n", kon nen" «an arbeidskrachten nu nader In den talrijke buitenlandse produkten - „.„j;,, u„„«. ..„t ook na verlaging van ,1e Invnerrerhte.. 'tud,e 5ecfl ,?e"0™en' Me' Du'£l»nd - niet legen een sterk eoneurrerende 'waar de activiteit van koppelbazen prijs op de Nederlandse markt "orden verboden la) bestaat overleg, gebracht. Dit kan trouwens tot op zekere hoogte het algemeen worden gesteld kunnen de ingevoerde goe- Uit deze in Brussel vervaardigde „Europese" grafiek blijkt duide lijk, dat de lonen in Nederland sinds 1963 sterker gestegen zijn dan die in de andere EEG-lan- den. Uitgaande van 100 in 1958 okt. '63 dec. '63 mei '64 mei '65 (voor (tijdens (na loonexpl.) lonnexpl.) loonexpl.) VOEDING totaal Enkele voorbeelden: Brood, gebak, meelprodukten Aardappelen, groenten fruit Suikerwerk, chocolade, koloniale waren, dran Vlees, vleeswaren vis Vetten Zuivelprodukten (excl. roomboter) WONING totaal Enkele voorbeelden: Huur, onderhoud woning Woninginrichting, huishoudelijke apparatuijr Verwarming, verlichting KLEDING EN SCHOEISEL totaal Schoeisel, lederwaren HYGIËNE EN MEDISCHE VERZORGING totaal Enkele voorbeelden: Reiniging, huishoudelijke hulp Lichamelijke verzorging, gezondheid (excl. verplicht zieken fonds en ziektekostenverzekering) ONTWIKKELING. ONTSPANNING. VERKEER totaal Enkele voorbeelden: Ontwikkeling, ontspanning, verenigingen Roken Maatschai Verkeer ALGEMEEN TOTAAL wijzen deze indexcijfers aan, dat vanaf 1963 de lonen in ons land 43 punten gestegen zijn, in West- Duitsland 36 punten, in België 29 punten, in Italië 28 punten en in Frankrijk 27 punten. Luxem burg ontbreekt helaas op deze grafiek, maar ook daar was de loonstijging aanzienlijk geringer dan in Nederland. Vaak deren nog niet doeltreffend nationale produkten concurreien ->• vendien is er nog de rem van de tech nische voorschriften waarvan de harmonisatie slechts uiterst lang zaam vordert. Van de vijftig hiervoor in aanmerking komende reglementen zijn er nog slechts vijf uitgewerkt Daarvan zijn die voor het transporl vers vlees, voor de toegestane voor de conserverings- direct belang voor de kleurstoffen middelen i consument GEEN RELEII) Vastgesteld kan verder worden dat „-r van een doelbewust consumentenbe' ri in de EEG nog geen sprake is. Bij de opstelling van het Verdrag van Rome (1958) was de specifieke inbreng van een consumentenorganisatie in onder zoek. Eerst in 1961 beginnen de consu- PRIJZEN: Nederland loopt voorop Niet alleen de lonen, maar oo de consumptieprijzen zijn in Ne derland sterker gestegen dan in de andere vijf EEG-landen. Zeer duidelijk komt dit tot uiting in onderstaande, in Brussel ver vaardigde grafiek. Uitgaande van 100 in 1958 geven deze in dexcijfers aan dat de consump tieprijzen sinds 1963 in Neder land 25 punten zijn gestegentn Italië 16 punten in België 14 punten in West-Duitsland 10 punten in Frankrijk 9 punten en in Luxemburg 8 punten. (7 Geen centje Pijn als u WITTE' KRUIS poeders meeneemt! .V /A

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9