„NEDERLANDSE DEUK" IS EVEN GEVAARLIJK Kritiek op Duitse kneusjesmaar Koninklijke familie bij groots spektakelstuk Het Kwartet s WOENSDAG 6 JU.I 1Q66 Het douaneterrein bij ket grensstation aan de Autobahn by Zevenaar: veel I wrakken, maar ook veel normale „occa- 99 Nieuw Tab ret Een nieuwe Ritmeester panatella! Lang. Verfijnd. Uitermate mannelijk. En vooral: RITMEESTER Tabret (Van onze verkeersredacteur) ZEVENAAR Met een nonchalant gebaar slaat hij het ver wrongen portier dicht. „De motor loopt nog prima", prijst hij aan. „Alleen van voren zit hij in elkaar. Maar dat is geen zorg. Ze zetten er gewoon een nieuw voorstuk aan. Straks vind je hem in de handel >r 3700 gulden, let maar op." Met kennersblik inspecteert hij de ruïne van verkreukeld staal, die de Volkswagen onherkenbaar maakt. Zijn laatste eigenaar was er een maand terug driemaal mee over de kop gegaan. Voor duizend gulden had hij het wrak opgekocht en op een oplegger naar de grens gebracht. Straks zal hij naar een plaatwerkerij ergens in Nederland gaan, als een van de meer dan honderd Duitse kneusjes, die dagelijks ons land worden binnengesleept. de import van de Duitse wagens, nooit over „kneusjes". Ze staan er wel aan de grens en wie een bik werpt over het In de kerk (O) Naar aanleiding van het pleidooi uit Amersfoort voor meer „liturgische diensten", zoals die in de Bergkerk gehouden worden, wil ik er toch mijn blijdschap over uitspreken, dat in het merendeel onzer reformatorische ker ken de prediking des Woords hoogtij viert en centraal blijft. Eerder bedoel de diensten heb ik destijds meege maakt in een kerk. Ik vind ze in hoge mate vormendiensten „met veel over tollige franje". Wat gezegd werd over het veel meer vieren van het Heilig Avondmaal heeft mijn volledige instemming. Maar hoe dan ook: „hoog-liturgische" dienst of „gewo- NEcWoord"-dlenst, als wij allen maar verlangend kunnen uitzien naar de komst van Zijn Rijk. Den Haag D. Knoester Gesprek met Prins Het was een goed interview dat de journalist Jan van Hillo met prins Bernhard had. Via dit tv-interview heeft men onder andere kunnen ho ren (het lijkt me goed dit hier nog eens te onderstrepen»: „Ik zie de mo narchie. het koningshuis in deze tijd als van enorm nut. Anders zou ik ook niet met zoveel plezier kunnen wer ken. Het koningshuis staat boven al les en is neutraal. Je kunt pro of contra het koningshuis zijn, de leden van dit huis zijn er niet voor meneer ,.a" of voor partij „b". En verder zei de Prins: „Ik vind dat de jeugd van daag over het algemeen niet positief genoeg is ingesteld en niet genoeg aan positieve dingen werkt. Kritiek, akkoord, maar dan bouwend. Er is te weinig inspiratie, waarschijnlijk de schuld van onze generatie". Tenslotte: „Ik voor mij vind dat de jeugd niet zozeer moet demonstreren als wel moet studeren". Rotterdam J. Soetens De man op het douaneterrein aan de grens bij Zevenaar pocht: „We verdie nen er een dikke boterham aan. Dui zend gulden per wagen, dat is vaste prik. Daarom doen we het ook. Je hebt een best leven. Geen baas boven je, nooit vroeg op voor kantoor en altijd vrij. En als je geld nodig hebt, ga je weer een lading auto's halen." Maar zijn collega-handelaren scham peren: „laat gekke Sjouk kletsen. Hij overdrijft. Thuis heeft hij geen stoel om op te zitten". En het Volkswa gen-wrak onderzoekend: „daar verliest hij op. Alleen de sloper heeft er nog belangstelling voor." Veel geschreeuw Er wordt te veel geschreeuwd over onze handel, zeggen de handelaren in Zevenaar, de grootste van de zes door laatposten, waar dagelijks de „Duitse deuken" de grens overkomen (elke dag een slordige 75). Onze naam is beklad door kritiek, die niet gefundeerd is. Wij verdienen geen kapitalen. Als we 300 gulden van een auto overhouden, kunnen we de handen dichtknijpen. Er zijn zelfs genoeg wagens waar we ver lies op lijden. Dikwijls moeten zoveel invoerrechten worden betaald, dat er geen winst meer in kan zitten: als de douane de auto hoger taxeert dan de koopsom in werkelijkheid is geweest. Reken maar uit. Wanneer wij in Duitsland een wagen voor 1000 gulden kopen, houden we rekening met 500 gulden invoerrechten. Maar als de dou ane de waarde van die wagen op 2000 gulden stelt, moeten we al direct 1000 gulden betalen. Wat blijft er dan over van onze winst? Goud verdienen we niet, zeker niet als straks wellicht de nieuwe omzetbelasting wordt inge voerd. Dan kunnen we de deuren wel sluiten. Daarmee bedoelen ze dan de suggestie, die staatssecretaris Hoefna gels (financiën) onlangs uitte, ondernemer, die auto's in N< geschikt maakt voor de handsverkoop, een omzetbelasting van 25 procent op te leggen. De handel is het erover eens: dergelijke maatregel zou de prijzen zo danig opschroeven, dat het nauwelijks aantrekkelijk meer zou zijn nog langer in te voeren. Want ook de kósten zijn hoog. De handelaren moeten er dwars door Duitsland voor rijden, garages be zoeken en de zo verkregen koop ook nog eens per dure oplegger naar het Nederlandse carrosseriebedrijf bren gen. En dat is, zeggen de handelaren, een zeer kostbare aangelegenheid. Maar ondanks die hoge kosten lijkt er de handel nog steeds voldoende winst te zijn om door te gaan. Dat blijkt ook wel uit de elk jaar grotere invoeren. Vorig jaar steeg het aantal Duitse „kneusjes" zelfs tot 44.000. Het douaneterrein aan de grens bij Zeve- staat er dagelijks vol mee. De opleggers met, soms vijf wagens er op rijden af en aan. Dikwijls wagens waaraan aan de buitenkant weinig bij zonders is te zien, vaak ook totaal ver nielde auto's, die de sporen van eer rampzalig ongeluk nog duidelijk op zich dragen. Geen „kneusjes'* Zegt de handel: verhalen over wrak ken zijn sprookjes. Het grootste deel van alle ingevoerde Duitse wagens iaJ nooit bij een ongeluk betrokken ge weest. Meestal geldt het auto's, die al leen maar gebruikt zijn, ingeruild oor een nieuwe en verkocht aan Nederlandse handelaren omdat die eenmaal meer boden dan de Duitse, die weinig belangstelling hebben voor tweedehands auto's. Daarom spreken de enkele tientallen douaneterrein krijgt wel de indruk op autokerkhof te zijn. maar de meeste van die wrakken gaan naar de sloper en niet naar de plaatwerkerij. Trouwens, het woord „kneusje" wil de zelfs de staatssecretaris niet in de mond nemen. Dat achtte hij „in zijn algemeenheid niet juist" omdat het gros van de ingevoerde wagens zodanig wordt hersteld, dat ze geen gev; betekenen op de weg. Dat wil zeggen: ze moeten wel grondig den gerepareerd omdat er anders geen kentekenbewijs voor wordt afgegeven. Keuring De Rijksdienst voor het wegverkeer et er nauwlettend op toe, dat de inge voerde wagens aan alle veilig heidseisen voldoen voordat zij op het Nederlandse verkeer worden losgela ten. Tien districtsbureaus met nog technische stations houden zich daarmee bezig. En dat dit niet overbo dig is. wijzen cijfers uit: driekwart vai de ingevoerde auto's moet voor d> per al zeer snel op hoge kosten wordt] gejaagd. Want niet zelden komt het voor, dat de wagen weliswaar aan alle veiligheidseisen voldoet, maar dat hij tot de draad is versleten. Die slijtage is ?rs niet altijd direct te onderken- Een auto, die aan de onderkant is doorgeroest kan zodanig met bitac wor den gecamoufleerd, dat men er aan de buitenkant niets meer van ziet. Geen discriminatie Daarom houdt de keuring zeker geen garantie in. Hoewel de dienst dus toe geeft, dat goedkeuring niet altijd bete kent, dat de auto „in prima staat ver keert", wil men ook niet ovei „kneusjes" spreken. Uit de invoerdocu- menten van de douane blijkt, dat 80 procent van de ingevoerde wagens niet is beschadigd: het grootste deel bestaat uit gewone tweedehandsauto's, die door de eigenaar' werden ingeruild voor een nieuwe. Ze werden alleen naar Neder land gebracht omdat er hier aanzien lijk meer voor wordt betaald. En niet alleen naar Nederland. Vooral ook Bel gië is de laatste tijd als exportland voor gebruikte auto's zeer populair ge worden. Omdat de invoerrechten er la ger liggen dan in Nederland gaat een steeds groter wordend deel van het ge bruikte wagenpark hier naar toe. Ne derlandse handelaren hebben dat al on dervonden. Kenteken Hoe kan men zien met een ingevoer de tweedehandswagen te doen te heb ben? Sinds oktober vorig jaar niet meer aan het nummerbord. De speciale letters zijn afgeschaft. Die hebben na melijk zoveel hartzeer gegeven, dat de rijksdienst daar maar van is afgestapt. Ze werden namelijk ook afgegeven voor auto's, die niets met Duitse „kneusjes" uitstaande hadden: alle au to's, die in Nederland tweedehands wer den verkocht, maar waarvoor nooit in voerrechten waren betaald kregen er Dus ook diplomaten-auto's of au- /an tijdelijk hier verblijvende bui tenlanders. Zodra deze van eigenaar verwisselden moest er een ander num- op en dat werd dan het bekende „Duitse deuken-bord". Voor de nieuwe eigenaars was dat geen prettig idee. En daarom én om administratieve redenen is het systeem afgeschaft. Aan het nummer ziet men thans j niets meer. Alleen nog aan het kentc-1 kenbewijs. Als men daar onder het hoofd „bijzonderheden" het woord „geen" ziet staan, betekent dit, dat dc auto nieuw was toen hij in Nederland in dienst werd gesteld. Vindt men er de vermelding van het bouwjaar, dan houdt dit in, dat hij al gebruikt was voordat er een Nederlands kentekenbe wijs voor werd afgegeven. Geen discriminatie De rijksdienst voor het wegverkeer' zegt: het was alleen een administratie ve kwestie, die indertijd reden werd voor het invoeren van het speciale nummerbordensysteem. Van discrimi natie was geen sprake. Net zo min als men nu in Den Haag discriminerend spreekt over de Duitse wagens, staatssecretaris heeft dit duidelijk la ten blijken. - Op vrachtwagens en opleg gers worden dagelijks een slor dige 75 Duitse „kneusjes bij Zeve naar de grens over gebracht. Hier een totaal vernield exemplaar, dat waarschijnlijk niet verder zal komen dan de sloper. De Néderlandse sloper omdat die nu eenmaal veel meer betaalt dan zijn Duitse collega. wat dat betreft, wordt er zelfs meer aandacht aan besteed dan aan de Ne derlandse tweedehandsauto's. Die hoe ven niet te worden gekeurd omdat er kentekenbewijs bij is. Europa-verklaring Warschaupact BOEKAREST De leiders van de lan en van het Warschaupact hebben giste- m op hun topconferentie in de Roe meense hoofdstad een verklaring onderte kend betreffende vergroting van de vre de en veiligheid in Europa. Bijzonderhe den zijn nog niet bekendgemaakt. De ondertekening van de verklaring volgt op berichten, volgens welke op de conferentie een Roemeens plan zou wor den besproken om geleidelijk aan te ko men tot een dialoog tussen Oost- en West-Europa, die uiteindelijk tot een be ter politiek klimaat en ontbinding van de twee militaire blokken (de Navo en het Warschaupact) zou moeten leiden. Soekarno "FR wordt op het ogenblik in Indo- nesië een taaie strijd geleverd tussen Soekarno en de huidige re geerders. Soekarno tracht nog zoveel mogelijk van de macht die hij eens had te redden. De positie van een president, zittend hoog aan de top maar onbevoegd om zich met de nor male gang van zaken te bemoeien, lokt hem niet aan. Telkens weer be zweek hij voor de verleiding om toch weer méé te doen. Dit heeft het verweer dat de nieuwe regeerders tegen hem voeren stellig aangewakkerd. Men weet wat men ook in dit opzicht aan hem heeft. En nu het, wat men in het Oosten zo gaarne doet, niet gelukt is hem met een minimum aan gezichtsverlies op zij te schuiven, neemt de oppositie tegen hem al duidelijker vormen aan. Zijn politieke dagen zijn nu geteld. De ene bevoegdheid na de andere wordt hem ontnomen. Daarin, als in zoveel uit het mensenleven, schuilt een groot brok tragiek. Er zijn aan wijzingen dat hij bezig is eigen roem te overleven. En dat is te pijnlijker waar hij de moeilijkheid heeft gehad, als een legende onder de volken van Indonesië voort te leven. Het is de worsteling van de man die ook bij het klimmen van de jaren niet van opgeven wist. Vertrouwen Geen liberalisme in Zuid-Slavië BELGRADO De eliminatie van vi ce-president Rankovic en Stafanovic bete- 4 kent niet dat Zuid-Slavië nu openstaat De auto's worden eerst gekeurd. En Voor westerse liberale opvattingen. zei gisteren president Tito deze twee veiligheidsfunctionarissen keerd uitgelegd. Ik ben geen liberaal. i Het is verkeerd om liberaal te staan D, k.n. dat .nd., d.aa exemplaren i strom^ngai^zo z^ï'tUo? ook kneusjes zitten is minstens even I groot als bij de import. Groter zelfs isj# BERLIJN Dr Kurt Kreismeyer zij omdat hun aantal veel groter is dan die in het concentratiekamp Neuengam- dat van de ingevoerde Duitse auto's, me twintig kinderen dodelijke injecties Vorig jaar werden niet minder danme* tbc-bacillen heeft gegeven is giste- 480.000 Nederlandse tweedehands au- rechtbank tot le- ■ertocht. Een aantal, waarvan df I vmalang veroordanld. 44000 Duitse wagens nog geen tiende] deel DOEMENIË zou de landen van het Warschaupact een plan hebben voorgeschoteld dat goed aansluit bij wat wij gisteren schre ven over de reis van president De Gaulle naar Moskou. De Europese veiligheid staat voor Roemenië centraal en kan, meent het, slechts verwezenlijkt worden wanneer het wederzijds vertrou wen door veelvuldig contact tussen Oost en West groeit. Het uiteindelijke doel moet dan zijn een uiteenvallen van de twee mili taire machtsblokken: NAVO- en Warschaupact. Er wordt niet ge sproken over het oude communis tische stokpaardje, een of andere vorm van demilitarisering van Midden-Europa. Dat zou voor het Westen een onverteerbare zaak zijn nu het Franse grondgebied verbo den terrein is. Amerika wordt in dit verband zelfs niet genoemd. De mode is nu: Euro pa voor de Europeanen. Het is overigens wel opvallend dat Ame rika zich de laatste tijd in Europa weinig laat horen. Washington heeft het druk in Vietnam. En zelfs de machtigste staat kan niet op alle gebied tegelijk een rol van beteke nis spelen. Gelukkig beseffen vele Amerikanen dit ook. Als er over discriminatie moet wor den gesproken, zeggen de handelaren in Zevenaar, dan wel hier. En dat is j kritiek, die niet alleen onder deze han delaren wordt gehoord. Ook in Den Haag onderkent men het gevaar van „occasions" voor de verkeersveiligheid. Maar tot doeltreffende controle is men tot nu toe niet kunnen komen. Keuring van een kleine half miljoen auto's per jaar vereist een enorme organisatie en daar over beschikt men nog niet. Daarom worden initiatieven van autobedrijven als Volkswagen, Ford en General Motors om twee dehandswagens van eigen merk een garantiebewijs mee te geven nadat zé uitgebreid zijn gekeurd van harte toegejuicht. Want dat beseft men óók: een „Nederlandse Deuk" is even ge vaarlijk als een Duitse Maskerade in Utrecht UTRECHT De Koningin, prins Bernhard, prinses Margriet en haar verloofde en prinses Christina zagen gisteravond in de Irenehal het lustrumspel Jimmy Walker, dat Utrechtse stu denten geschreven hebben. Prinses Irene, die bij het vorige lustrum meespeelde, ontbrak, hoewel op haar aanwezigheid was gehoopt, nadat bekend was geworden dat zij in Nederland vertoefde. Belangstelling voor een pas ingevoerd wrak. dat nog duidelijk de sporen op zich draagt van een rampzalig ongeluk. Wat zal er straks mee gebeuren. kan men zich afvragen. Maar ook: wat ge beurt er met al die Neder landse wrakken? tweede maal worden gekeurd voordat de rijksdienst er een kentekenbewijs voor uitgeeft. In totaal zijn er vorig jaar 43.287 verstrekt, maar niet nadat vele wagens vier a vijfmaal werden gekeurd voordat zij in orde werden bevonden. De uitgifte van het bewijs betekent overigens niet. dat de auto voor hon derd procent de kritiek kan doorstaan. In principe wordt bij de keuring alleen rekening gehouden met de veilig heidseisen. Men kijkt naar de remmen, de verlichting, de deursluiting, de voor asophanging en de stuurinrichting, maar men gaat ervan uit, dat een toe laatbare mate van slijtage aanwezig mag zijn. En dat betekent, dat de moge- handelaren, die zich bezighouden met|lijkheid niet is uitgesloten, dat de ko- Rani de Sinha Rajhumar opgebracht, maar nu is er menig Rani Induma- meisje, dat graag groot wil lijken en ti de Sinha verleden tijd geworden, zelf de rode stip er met een lippestift Dit ambassadeurspaar van India zal optekent. In Bengalen heeft men een binnenkort zijn zoveelste standplaats eigen huwelijksteken, daar legt de betrekken. Ambassadeur de Sinha ver- echtgenoot een rode poederstreep pre- tegenwoordigde zijn land reeds in Ad- cies over de scheiding van het haar dis Abeba. Londen. Karachi. San Fran- Stip en stippellijn heten „suhag", wat sisco. Cairo en Alexandrië. voordat ..gelukkig" betekent, hij in 1964 naar Den Haag kwam. Rani de Sinha houdt het er op. dat Het is maar een korte spanne tijds de heersende traditie, die vooral in de telkens geweest of zoals Rani de Sin- aanzienlijke families gehandhaafd ha eens zelf zei: „Je hebt nauwelijks wordt, namelijk de keuze van de hu- tijd alles in het nieuwe land te ver- welijkspartners door de wederzijdse kennen. Je leert mensen kennen, gaat ouders, een goede is. Vroeger werd er ze aardig vinden, vriendschap voelen over de kandidaten beslist zonder en hup... je moet weer weg of... zij overleg met de kinderen. Zo scherp is gaan weg. Je pakt als je komt je kisten en je koffers uit. probeert van het vreemde huis iets van je zelf te maken en net als het daarop gaat lijken, moet je weer inpakken." Ze is een statige vrouw, Rani de Sinha, stammend uit een eeuwen oud het nu niet meer. De ouders bespre- geslacht. Als meisje woonde ze op het ken eerst de keuze en geven de jonge- voorvaderlijk kasteel, dat driehon- lui dan gelegenheid elkaar te ontmoe- derd vertrekken telde. Soms ver- ten. In een gesprek hierover argumen- dwaalde een leeuw of panter en sloop teerde Rani de Sinha dit zo: „Wat hongerig de poort door. Ze woonde er zullen de ouders anders wensen dan tot haar trouwdag, toen zij de bruid het beste voor hun kind. Ze kunnen werd van een telg van de Ksarriya verder kijken, hebben meer ervaring van Sitamau. de koninklijke familie en levenswijsheid dan een paar ver- De Sinha. Een soldatengeslacht, dat Liefden." zijn naam ontleent aan Sinh, wat leeuw betekent. Maar haar man Raj- Voor haar is ook een argument het humar Raphnath werd geen soldaat, aantal scheidingsgevallen. dat in het na zijn studie in Amerika en Enge- vaderland zo klein is en hier? land en de onafhankelijkheid van In- Rani de Sinha draagt de sardi. het dia trad hij in diplomatieke dienst, zijden kleed, dat om het middel Sinds die huwelijksdag draagt Rani wordt geslagen, over de borst ge- de Sinha de rode stip op het voor- plooid en dan over de schouder in hoofd. Oorspronkelijk werd deze stip een slip op de rug afhangt. Haar doch- door de echtgenoot met rode poeder ter echter draagt de kledij van Pensjab, de ghagra. Het is een wijde broek, waarover een kazak gedragen wordt. De derde nationale dracht is de salwar, een wijde rokbroek, waar van de voorzijde gedrapeerd is. Alle klederdrachten zijn afhanke lijk van de mode. Bij dc sardi wordt die gemanifesteerd door dc randen, die smal of breed en verschillend van tekening kunnen zijn. De ghagra wordt modieus al naar de mode is: wijder of smaller. Er is een tijd ge weest waarin dat smaller worden de grote rage was. Tot het ogenblik, dat net als bij ons de rokken er praktisch geen bewegingsvrijheid meer was en de moppen over de ghagra menige tekenaar stof leverden. Behalve de kleding is het voedsel misschien wel het punt. waar de ge woonten van het land het sterkst spre ken. Menig Indiër is vegetariër en geheelonthouder. Mevrouw De Sinha echter kent deze verboden niet. Ze legde mij uit. dat het een kwestie van kaste en persoonlijke opvattingen Wel is het dus even peilen voordat men een goede gastvrouw kan zijn voor iemand uit India. Bovendien verschillen de eetgewoonten in India al naar het land waar men vandaan komt. Zo is in het land van Rajhumar Raphunath de Sinha het brood een onmisbaar deel van elke maaltijd, ter wijl in het land van de Rani rijst de hoofdschotel is. In al de vijfentwintig jaar dat ze getrouwd is echter heeft ze die gewoonte uit het vaderlijk kasteel behouden. Rijst kwam op ta fel! En dat zal ze volhouden, waai ter wereld het diplomatieke leven haar voeren zal. Het spektakelstuk a la Carel Briels met als hoofdpersoon de historische fi guur van de Amerikaanse liedjesschrij ver Jimmy Walker, was het klapstuk van de feesten van het studentencorps bij het 330-jarig bestaan van de uni versiteit. Op het vijf etages hoge toneel tegen een skyline achtergrond, een filmdoek, twee diadoeken en een belichting die voldoende is voor zes schouwburgen, speelde dit totaal-theater zich af. Het galapubliek genoot van dit evene ment op de late avond, compleet met gangsters, oude auto's, souteneurs, revue- meisjes. motoren en ander stuntwerk, dat via acht praatpalen, twee wal kie-talkies en andere hulpmiddelen door Johan de Meester werd gere gisseerd. Er speelden tweehonderd stu denten mee. Voor het eerst werd in een lustrumspel echt gegeten en gedronken, i nog veel ook. Omstreeks middernacht bewoog een maskerade zich door Utrecht, en de Koninklijke familie sloeg op het bordes het stadhuis de stoet gade. VINKEN-WEDSTRIJD BLUFT VERBODEN DEN HAAG Minister Vrolijk is te gen wijziging van de Vogelwet die ver biedt met vinken zang wedstrijden te hou den. Hij vre»st dat dit de vinkenstan' in de betrokken streken van het land v eer sterk zou doen verminderen. De minister beantwoordt met leze mededeling .'ra gen van het Tweede-Kamerlid Koekoek (Boerenpartij i. deze krant behoort tot In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5