Nieuwe Leidse Courant Soekarno buigt voor eisen Volkscongres JAMIN Tanks omringen Congresge bouw Loonexplosie bracht niet voor iedereen welvaart Commentaren Verwarring Tegenactie Soeharto leider Bommen vernietigden haast alle olie Vier doden op rondweg bij Borne Jongetje moest het bos in VVD WON ZETEL DANK ZIJ CHU Kamer: nu geen stappen Omscholing en uitkoop voor kleine bedrijven scteur: F. DIEMER jofdredflcteun Of. E. OIEMER CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Woensdag 6 juli 1966 47ste jaargang *5t«ntv*itich I» gheblcven mijn hert Ir teghenipoel I" Kantoren Leiden - Steenstraat 37 Postbus 76 - Telefoon 31441 - *Biro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 1 0,88. p.m. 3,75, p.kw. 1 1,30 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 -fa Religieus klatergoud overboord - pagina 2 Veel kritiek wordt er weer geuit op de Duitse, „kneusjes", waarvan er dagelijks ruim honderd in ons land worden ingevoerd. Men spreekt over een gevaar voor de verkeers veiligheid.. Maar, zo kan men zich óók afvragen: vormen Ne derlandse tweedehands auto's niet een even groot gevaar? Zie pag. 5. DJAKARTA De verwachting in Indonesië wordt op het ogen blik met het uur groter. Waarnemers in de Indonesische hoofdstad menen dat een opstand voor de deur staat nu president Soekarno zijn titel ,,president-voor-het-leven" heeft moeten prijsgeven onder druk van het raadgevend Volkscongres. De titel „grote leider van-de-revolutie" mag hg nog behouden tot de verkiezing van een nieuw Volkscongres. De legerleiding heeft inmiddellijk het zekere voor het onzekere geno men door troepen te sturen naar de gebieden Midden- en Oost-Ja va, waar de aanhang van Soekarno heel sterk is. Het zou hierbij gaan om Strandweer De kleine storing die gisteren en vanmorgen in ons gebied wat lichte regen bracht trekt naar België weg, gevoigd door opklaringen met morgen een kleine buienkans. Zwakke tot matige meer noor delijke wind. Hierdoor iets te koel. In de middag 17 a 18 graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Voorlopig een noorde lijke luchtstroom met wel af en toe zon Iets te koel strandweer. Johnson: Aanval was noodzakelijk BORNE Vanmorgen om streeks acht uur is op de rondweg bij Borne (O.) een verkeersonge luk gebeurd, dat drie personen het leven kostte. Een bestelauto, bestuurd door een inwoner van Hengelo kwam frontaal in botsing met een busje waarin twee mannen uit Leeu warden zaten. Een uit Leeuwarden komende be stelauto kwam bij dit ongeluk door nog niet opgehelderde ooi-zaak op de linker weghelft terecht en botste ver volgens tegen een uit de richting Hen gelo komende bestelwagen. De twee inzittenden van de eerste wagen, de 22-jarige ongehuwde J. B. van Aken beroep onbekend, en de 35- jarige timmerman J. W. M. Munten dam, beiden uit Leeuwarden, alsmede de enige inzittende van de tweede be stelauto, de 40-jarige marktkoopman H. J. Averdijk uit Hengelo, werden bij de botsing op slag gedood. De slachtoffers zaten zodanig in de wagens bekneld, dat de gemeentepoli tie eerst met hydraulische hulpmidde len de wrakken uit elkaar moest trek ken. Gisteravond is eveneens op de rond weg bij Borne de 39-jarige Turk S. Kèles bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De man stak per rij wiel de rondweg over en werd aange reden door een personenauto. Hij was op slag dood. Saturnus in VS gelanceerd KAAP KENNEDY De Verenigde Staten hebben gisteren vanaf Kaap Ken nedy met succes de krachtige 26 ton we gende Saturnus-1 raket, de voorloper van de Saturnus-5 waarmee astronauten naar de maan moeten worden gebracht, gelan- Acht minuten na de lancering maakte Nasa bekend dat de bijna dertig meter lange tweede trap tot ontbranding was gekomen en in de voorgeschreven baan 'grootste afstand tot de aarde 188 kilome ter en kleinste 185) is terechtgekomen. Tien minuten daarna werd gemeld dat duidelijke televisiebeelden waren ontvan gen, waardoor het gedrag van de brandstof kon worden gevolgd. De Saturnus-1 moet als derde trap die nen voor de Saturnus-5. Het was de tweede lancering van een Saturnus-1. De eerste lancering had plaats op 26 februa- SAN ANTONIO (Texas) De Amerikaanse bommen die bij Ha noi en Haiphong zijn gevallen, hebben 57 procent van de bekende Noordvietnamese olieopslagplaat sen vernield en 86 procent van de olievoorraad laten verbranden. Dit zei president Johnson van de Verenigde Staten gisteren. Alle betrokken hoofdofficieren in Vietnam en Washington en hoge Ameri kaanse diplomaten zijn het erover eens dat de aanvallen noodzakelijk waren om de infiltratie van manschappen en materieel in Zuid-Vietnam tegen te gaan. Alles wat voor de strijd nodig is, is ruim voldoende aanwezig. Minister McNamara is zelfs van plan de aan maak van munitie in te krimpen. De laatste diplomatieke rapporten wijzen er volgens Johnson op dat de communisten niet langer hopen op het behalen van de overwinning. Overigens kon Washington niet be vestigen wat een Frans blad schreef, dat de Noordvietnamese president Ho Tsji-minh aan Moskou en Peking ge vraagd heeft, de kwestie door onder handelingen te mogen regelen. Ho zou verklaard hebben het niet langer te kunnen volhouden dan medio 1967 in het huidige uitputtingstempo. De massa-evacuatie van de Noord vietnamese hoofdstad Hanoi is in volle gang. In de Golf van Tonkin hebben Amerikaanse vliegtuigen strijd gele verd met twee „geheimzinnige" snelle schepen. Britse parlementsleden van de conservatieve oppositie hebben gister avond een motie ondertekend waarin premier Wilsons kritiek op de Ameri kaanse bombardementen wordt afge keurd. Of de motie zal worden inge diend, zal afhangen van de resolutie waarmee de regering morgen denkt te komen. meer dan tachtigduizend man. Di plomaten beweren dat Indonesië eer gevaarlijke week tegemoet gaat. Zij menen dat pro-Soekarno-machten een tegenactie aan het uitbroeden zijn. Het zou nog slechts een kwes tie van tijd zijn. Uit de besluiten van het Volkscon gres, dat al enkele dagen in Djakarta vergadert, is duidelijk af te leiden dat Soeharto beschouwd moet worden als de leider van Indonesië. Behalve zijn titel heeft het congres Soekarno ook de bevoegdheid ontnomen een nieuw kabinet te vormen. Aanvankelijk wei gerde de president hiermee akkoord te gaan. Hij zei bereid te zijn te strijden voor zijn bevoegdheden als de militaire leiders hem met de rug tegen de muur dwingen. Soekarno dreigde zelfs een eigen politieke partij te vormen om steun te zoeken. Het Congres vergulde echter de bittere pil door toe te zeggen dat generaal Soeharto hem „terzijde zal staan" by het vormen van een nieuw kabinet. Voor vervolg zie pag. Kamer wenst Drees geluk DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag oud-premier dr. W. Drees telegrafisch gelukgewenst met zijn tachtigste verjaardag. Dr. Drees heeft ja renlang deel uitgemaakt van de Kamer. Hij begon daar in 1908 zijn loopbaan als stenograaf. Elfferich nam 99 retourtje DEN HAAG De heer P. C. Elffe rich (a.r.), die thans deel uitmaakt van de Tweede Kamer, gaat weer terug de fraaie zaal aan de overzijde van het Binnenhof, waar al in de zeventiende eeuw de Hollandse Staten vergaderden. De heer Elfferich is van morgen door de Provinciale Staten van Zuid-Holland gekozen tot lid van de Eerste Kamer, waar hij de plaats zal innemen van mr. T. A. van Dijken. De heer Elfferich blijkt dus een „retourtje" te hebben genomen, want hy is zijn politieke loopbaan ook be gonnen in de Senaat. Hij heeft hierin zitting gehad van 1959 tot 1963, toen hij op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer werd gepaatst en ook werd gekozen. Stellig zijn de veelomvattende erkzaamheden van de heer Elfferich buiten de Staten-Generaal van invloed geweest op dit „overstapje". De heer Elfferich is ook wethouder van Delft (openbare werken) en voorzitter van de Chr. Emigratie' Centrale. Een en ander zou kunnen betekenen dat hy in september in Delft een „zwaardere" portefeuille krijgt. Behalve de heer Elfferich verlaat zoals gemeld ook mr. Meulink de Tweede-Kamerfractie (wegens zijn (her)benoeming tot lid van Ged. Staten van Overijssel). De twee vacatures zullen zeer waarschijnlijk worden ver-, vuld door de heren S. Silvis (procura tie-houder van Cebeco in Rotterdam binnenkort lid van de Baren- drechtse gemeenteraad) en mr. W. R. van der Sluis uit Bilthoven, sinds 1957 secretaris van de ARP. In een bos vlakbij het Westduit- se plaatsje Hagen is maandag een volkomen uitgeput jon getje gevonden dat door zijn ouders enkele dagen tevoren het bos was ingestuurd omdat zij hem liever niet meenamen op vakantie. Van liefde voor het kind was niets te bespeu ren toen de ouders een Grieks-Duits echtpaar pro beerden het jongetje (nog maar drie jaar oud!) kwijt te ra ken. Aangezien er in een kinderte huis geen plaats was nam de moeder het jongetje aan de hand mee naar het dichtstbij zijnde bos. In een donker ge deelte liet zij hem plotseling los en rende weg. Hoe de jon gen ook kermde en schreeuw de, zijn hulpgeroep werd niet beantwoord. Twee lange dagen zwierf het ventje door het uitgestrekte bos, waarin vrij wel niemand kwam. Tenslotte viel het kind volkomen uit geput in slaap. Een nietsvermoedende wande laar hoorde maandagmiddag enkele kreten die van het jongetje afkomstig waren. De man nam het jochie mee naar een arts, waar het werd on derzocht. Het kind bleek ge lukkig geen blijvend lichame lijk letsel te hebben opgelopen. De vakantiereis van de ouders die zo „rustig" begonnen was, werd „wreed" verstoord toen de politie het echtpaar aan hield. Zij zitten nu over hun liefdeloze daad na te denken in een gevangenis. SOP nu niet in Eerste Kamer DEN HAAG De verkiezing van achttien leden van de Eerste Kamer door de provinciale Staten van Zuid-Holland heeft een voor de SGP teleurstellend verloop ge- had. De CHU-fractie had name- SS^BtSSSSS heeft in de Rijnmondraad en (straks) de Rotterdamse gemeenteraad. De eerste twee kandidaten, de omstreden ir. H. Adams uit Velp en de heer J. Groote uit Beilen, had men „laten vallen". Infusievloeistof DEN HAAG Kamerleden die gis teren met staatssecretaris Bartels langdurig hebben gesproken over de sterfgevallen in een Eindhovens zie kenhuis. zien geen aanleiding op dit moment verdere stappen te onderne- De vaste commissie voor de volks gezondheid uit de Tweede Kamer heeft met voldoening geconstateerd dat het ministerie van sociale zaken en volks gezondheid ter voorkoming van ver der onheil de nodige maatregelen heeft getroffen, zodra vermoed werd dat toepassing van een partij ondeugdelij ke infusievloeistof mogelijk tot ernsti ge gevolgen aanleiding had gegeven. De staatssecretaris blijkt voortdu rend te streven naar beperking van het risico, in het bijzonder van het gebruik van infusievloeistoffen. De schuldvraag en de juridische kant van de zaak zijn buiten beschouwing ge bleven. lijk tevoren afgesproken één stem uit te brengen op de VVD. Deze stem had de CHU niet nodig om twee zetels in de Senaat te clai- De SGP daarentegen kwam één stem te kort om één afge vaardigde in de Eerste Kamer te kiezen. Zou die ene CHU-stem op de SGP zijn uitgebracht, dan had de SGP weer in deze Kamer zijn vertegenwoordigd Het overleg dat zoals g ebruikelijk vooraf tussen de Statenleden wordt ge voerd had tot resultaat dat de C.H.U. wel stem op de V.V.D. wilde uitbrengen r dan op een bepaalde kandidaat: de heer S. J. van den Bergh, oud-voorzitter de Raad van Bestuur van het Uni- lever-concern. De heer Van den Bergh heeft al enkele jaren zitting in de Senaat. Hy was door zijn partij evenwel niet op een verkiesbare plaats gezet. Mevrouw SchouwenaarFranssen (oud-minister maatschappelijk werk), die Van Riel als tweede op de V.V.D.-lijst stond, zal nu dus niet in de Senaat komen Ook by de Boerenpartij deed zich een bijzonderheid voor. De vier Boeren- stemmen werden uitgebracht op de derde kandidaat van de B.P.-lijst: de heer A. Snoek uit Rotterdam, die ook al zitting Voorts is nog opmerkelijk dat dertien P.v.d.A.-stemmen (deze partij had - Ujg - 'j „slechts" tien werden uitgebracht op lijstaanvoerder mr. G. van Hall, burgemeester van Am sterdam. Voor enkele partijgenoten was de heer Van Hall kennelijk niet accep tabel meer na de moeilijkheden in de Deze uiitslag is voor de S.G.P. uiter aard een grote tegenvaller. Zy had ver acht dat na zes jaar weer een vertegen woordiger In de Senaat zou komen. In 1960 ging de ene zetel (van ir. II. Fokker uit Eindhoven) by de verkiezingen ver loren. Ds. A. Vergunst, predikant van de gereformeerde gemeente in Rotterdam- Centrum stond als nummer één op de S.G.P.-lUst. DEN HAAG De regering denkt I gering kan geen garantie geven dat DEN HAAG De Nederlandse consument heeft tot nu toe weinig voordeel gehad van het functio neren van de Europese gemeen schappelijke markt. Trouwens, bij de geboorte van de EEG werd de stem van de consument nau welijks gehoord. Tot deze en andere belangwek kende conclusies is onze sociaal- economische redakteur, de heer K. v. d. Veen, gekomen na een studie van de loon- en prijsontwikkeling. Zijn uitgangspunt was de som bere geluiden, die men algemeen kan horen over het stijgen van de lonen en prijzen. Wat is er, zo luidde de vraag, sinds de befaamde loonexplosie van 1963-1964 nu fei telijk gebeurd? Een antwoord was duidelijk: Vooral de voedingsartikelen wer den duurder. En de lonen? Die in Nederland stegen sterker dan in de andere EEG-landen. Hetzelfde geldt voor de prijzen. Op pagina negen van deze krant bepaalde kandidaatr^de j aan een omscholings- en uitkooprege- d v j """'ling voor kleine middenstandsbedrij- ven. Dergelijke regelingen kent men reeds voor de landbouw. Het is nu dc bedoeling op dezelfde wijze mee te werken aan de sanering van niet agrarische bedrijven. Drs J. A. Bakkér, staatssecretaris van economische zaken, deelde dit vanmorgen mee. Hij sprak op het congres over „het ondernemerschap in de tuinbouw", dat vandaag en morgen op de Wahete in Den Haag wordt gehouden. De overheid, aldus drs Bakker, zal voor deze sanering in principe het ad vies volgen van de commissie Gold- schmidt. Hij legde uit, wat de over heidshulp zal betekenen. Uitgangspunt is, dat iedere ondernemer moet pro beren zijn positie te handhaven en te verbeteren. De regering helpt bij de financiering, door middel van het mid denstands- en vakonderwijs, voorlich ting, onderzoek en fiscale en sociale maatregelen. Toch doen zich situaties voor, dat kleine ondernemers het niet redden, hoe bekwaam ze ook zijn. Dan is er nog een bijzonder grote categorie van kleine en zeer kleine ondernemers die niet meer dan een minimaal inkomen kan verwerven. Zij zitten dikwijls in een vicieuze cirkel. Een deel van deze ondernemers zou na omscholing beter in het onderhoud kunnen voorzien in eigen omgeving of elders. Voor een ander deel (de oude ren) kan uitkoop een mogelijkheid zijn. Drs Bakker legde er nog de nadruk op, dat de overheid de kleine bedrijven publiceren we vandaag deze exclusieve bijdrage, waarin wordt aangetoond, dat onze welvaart niet algemeen is en er bevolkingsgroepen zijn, die in moeL lijker levensomstandigheden zijn ko men te verkeren. negenling ter wereld gebracht, den kranten in Dacca. Volgens de bladen maken alle baby's het goed. De vader en de moeder zijn iets ouder dan twintig en ongeveer een jaar ge trouwd. niet eenzijdig kan beschermen. Dit is nationaal-economisch niet verant woord. De kleine bedrijven krijgen kansen voor ontplooiing. Maar de re- deze ontplooiing zal gelukken. Onstabiel DE BILT Een kleine storing die over Engeland via België naar Duits land is getrokken, heeft in het midden en zuiden van het land tijdelijk regen gebracht. Achter de storing komt een zwakke tot matige noordwestelijke luchtstroming voor, die enigszins on stabiele lucht aanvoert. Naast opkla ringen kunnen er daarom morgen in het binnenland enkele verspreide bui en voorkomen. De middagtemperatu- ren zullen dezelfde zyn als vandaag of iets hoger. DE BILT Opklaringen, maar in het binnenland ook enkele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot ma tige wind tussen noordwest en noord. Dezelfde of iets hogere middagtempe- raturen. Beeldvorming TAE Tweede Kamer heeft zich dus gisteren beraden op de wijze waarop zij ten overstaan van ons volk een beeld vormt van zichzelf. Geen overbodige bezigheid, te min der nu door middel van de televisie de Kamer tot zelfs in onze huiska mers komt en daardoor eens te ge makkelijker tot voorwerp kan wor den van ons aller beoordeling èn van ons aller kritiek. Wie na een Kamerdebat op de tele visie eens luisterend rondgaat, kan van geoefende kritiek gemakkelijk kennisnemen. Een deel van deze kri tiek wordt ingegeven door het ni veau waarop de beraadslagingen staan. Onze parlementaire redactie heeft in verband hiermee in onze krant van zaterdag dingen gezegd die naar onze mening juist moeten heten. Daarnaast is er kritiek die voort vloeit uit onkunde over de werkwij ze die ons parlement pleegt te volgen. De kennis onder ons volk met be trekking tot ons staatsbestel is nog altijd aan de beperkte kant en dat kan zich bij onvoorbereide ontmoe tingen tussen volk en volksvertegen woordiging te sterker wreken. Bezinning van de Kamer op haar eigen beeldvorming is niet overbo dig, integendeel héél nuttig. Gevaarlijk TN ONZE KRANT van vandaag wordt uitvoerig ingegaan op de ontwikkeling van het prijsniveau, zoals die zich in ons land sinds de „loonexplosie" van 1963-1964 heeft voltrokken. Daaruit blijkt over duidelijk, dat de sombere stemmen, die de laatste tijd over de voort durende prijsstijgingen te beluiste ren zijn, uitgaan van een reële en gegronde bezorgdheid. De meest rectente „Europese" index cijfers tonen aan, dat Nederland, niet alleen op het gebied van de loonontwikkeling, maar ook t.a.v. de prijsstijgingen, sinds 1963 in de E.E.G. stevig voorop loopt. Dat kan een paar jaar goed gaan, maar voortzetting van deze gang van zaken kan de Nederlandse eco nomie in een uiterst gevaarlijke situatie brengen, waarbij niemand gebaat is, vooral ook de werknemers niet. Daarom onderstreept dit duidelijke gevaar nog eens de dringende nood zaak, dat beide ontwikkelingen snel en resoluut worden afgeremd. Eerst de lonen TAAT GELDT wel in de eerste plaats de loonontwikkeling. De vak centrales hebben zich gelukkig reeds bereid verklaard de loon eisen het volgend jaar te matigen, al verbonden zy daaraan „op voorhand" dat dan ook de prijs ontwikkeling sterker in bedwang zou moeten worden gehouden. De uiting van dit verlangen is be grijpelijk, al lijkt het er een beetje op, dat op deze wijze het paard achter de wagen gespannen wordt. Immers, de prijzen gaan „automa tisch" minder stijgen als eerst de loonontwikkeling in toom ge houden wordt. Dat wijst het ver loop van de indexcijfers voor de kosten van levensonderhoud onmis kenbaar uit. Ziehier de primaire opgave voor het^ sociaal-economisch beleid in 1967, hoe hard dit sommige werk nemers (na hetgeen waaraan zij de laatste jaren op loongebied gewend zijn geraakt) ook in de oren mag klinken. Dat daarnaast ook op diverse an dere terreinen de buikriem wat zal moeten aangehaald (te denken is bijvoorbeeld aan de overheidsuit gaven) behoeft uiteraard nog nau welijks betoog. eis ijs van - heerlijk veel en niet duur AMSTERDAM Het comité dat een handtekeningenactie voerde om de over heid te bewegen „het politie-apparaat - de grootste zorgvuldigheid te hante- heeft 1197 handtekeningen van Amsterdammers verzameld en 139 ad hesiebetuigingen ontvangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1