Water project een succes PRIJSVERLAGING VAN HALL FAALDE ZEKER 14 JUNI "besa NS-personeel krijgt 12 pet. meer India dankbaar Indore geholpen Overvaller wou komen solliciteren VREDESTEIN Vooral defensie moet een veer laten Kunstgebitten ,Johnson misleidt zelfs zijn beste vrienden9 De zaak begint pas 7 DINSDAG 5 JULI 1966 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Nederlandse waterproject in Indore (India) is een groot succes geworden. De Neder landse boormeesters Volkerijk en Van Aken zijn er in geslaagd in het dro- ge gebied in drie dagen water aai te boren, terwijl andere daar wer kende machines tenminste drie maan den nodig hadden. De Nederlandse boormachine (kosten ca 1 miljoen) heeft het door watergebrek geteis terde Indore van zijn belangrijkste probleem verlost. Dat de Nederlandse hulp wordt ge apprecieerd blijkt uit het feit dat de minister van landbouw van de staat Madhya Pradesh de derde put offi cieel in gebruik stelde. De pers toont grote belangstelling. Het boorproject is frontpaginanieuws in India. De honger Tot nu toe zijn in totaal door de Stichting „Eten voor India" ruim 11.000 ton verscheept aan melkpoeder, rijst, havermout, tarwebloem, alsme de enkele miljoenen vitamine-prepa raten, in totaal tot een waarde van ruim 11 miljoen gulden. Gezien de grote toevoer van voe dingsmiddelen uit allerlei landen is er thans overleg gaande met de In diase autoriteiten over financiële of materiële hulp voor de tweede fase in de bestrijding van de honger, nl. bevordering van de gunstigste voor waarden voor de eerstvolgende oogst, waarbij in eerste instantie aan kunst mest wordt gedacht. Tevens oriënteerde het Stichtings bestuur zich omtrent deelname aan projecten, die de verbetering van de voedselproduktie op langere termijn beogen. Het waterproject in Indore, dat aanvankelijk voor drie maanden was gepland met het doel het nijpende watergebrek op te heffen, zal ten minste 1 jaar worden doorgezet ten einde in de toekomst de watervoor ziening te garanderen. Door de Stichting „Eten voor In dia" is nagegaan of de gezonden goe deren op de vooraf bestemde plaat sen en in de goede handen zijn te rechtgekomen. Dit onderzoek heeft uitgewezen, dat hierover geen onge rustheid behoeft te bestaan. Nog steeds komen op giro 100200 giften binnen of worden de resulta ten van 19 februari aan het actiebu reau doorgegeven. Op dit moment is ruim 25% mil joen ontvangen. AMSTERDAM Een rover, die op 21 januari met een revolver rakelings langs de 70-jarige kassier van een uitzendbu reau aan het Rokin sehoot, vertelde gis teren voor de rechtbank dat hij eigenlijk was komen solliciteren. kocht een revolver van een Duitser (om het in een Amsterdams café te verko pen), laadde het wapen (om het te kun nen demonstreren), toog naar het uitzend bureau Manpower (om te solliciteren), vroeg de kassier of hij ƒ25 kon wisselen (om te zien met wat voor mensen hij te maken zou krijgen), wou plotseling een wisseltruc toepassen (zonder te vermoe den hoe zoiets gaat), bedreigde in een opwelling de kassier en ging er. na te hebben geschoten, met 2950 vandoor. De psychiaters noemen hem een ver eenzaamd mens. Wandelen en naar de radio luisteren was het enige dat hij lange tijd deed. Hij zou verminderd toe rekeningsvatbaar zijn geweest. De eis luidde vijf jaar gevangenisstraf :n terbeschikkingstelling van de rege- Spaareffecten bij hoger inkomen DEN HAAG De maximum inko- nensgrens voor de aankoop van spaaref fecten (met fiscale tegemoetkomingen) is verhoogd van 12.000 tot 15.000. Dat bedrag geldt ook voor het premiespaar- tevreden zijn GEEN 6 MILJARD VOOR BOUW (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Uit de nota van minister Vondeling (zie pagina 1) bl(jkt dat de temporisering van de investeringen het sterkst is in de sector Defensie, namelijk voor 307 miljoen. Dit bedrag heeft betrekking op o. bewapeningsapparatuur. voertuigen, m nitie en bouwwerken. Het effect hieiv op de kasuitgaven over 1966 wordt op rond 33 miljoen geschat. Bij binnenlandse zaken heeft de tempo risering in hoofdzaak betrekking op de bijdragen in de bouwkosten van politie bureaus en de aanschaffing van machi nes bij de Staatsdrukkerij. Bij Onder wijs en wetenschappen is een temporise ring van 39 min. voorzien, die in hoofd zaak betrekking heeft op de scholen bouw, maar daaruit vloeit voor 1966 vrij wel geen uitgavenverlaging voort. De in vesteringsopschorting bij Volkshuisves ting en ruimtelijke ordening gaat ten koste van de nieuwbouw door de Rijks gebouwendienst. Bouivproduktie Over de bouwpoduktie merkt minister Vondeling in zijn nota op, dat zowel de afremming van de investeringen bij de centrale overheid als de Invloed i (Van r rze soc.-econ. redactie) UTRECHT Met ingang van 1 juli jl. gaan de 'onen en salarissen voor het 28.000 man i?llend XS-personeel mei 121 procent omhoog. Hiervan zal bovendien 7 j procent een terugwerkende kracht beb- ben tot 1 januari 1966. Het College van Rijksbemiddelaars keurde gisteren de nieuwe cao voor het NS-personeel, die een looptijd r eeft van drie jaar goed. In j 1967 en 1968 gaan de lonen telkens nog eens met 2 procent extra omhoog. Hier mee is bij de NS op basis van bet rapport-Van der Dussen een loonacli- i tersiand van in totaal 9 procent Inge- j haald. Op één punt brachten de rijksbenr- Ade laars een wijziging in het ontwerp-cao. De vijf procent extra voor 1966 zal name lijk op dit moment nog niet over het eerste half jaar betaald mogen worden. Voor deze vijf procent moet het NS-personeel wachten tot begin januari van het volgend jaar. Hiermee is voldaan aan de richtlijn van de regering dat per tinente loonachterstanden slechts voor de helft in 19S6 ingehaald mogen worden De vervoersbonden toonden zich teleur gesteld over c.e beslissing van de rijl^sbe- middelaars. ij wezen erop dat de oon- den de inhaling van de loonachterstand reeds in Je tijd gespreid hadden door twee procent naar 1967 en nog eens twee procent na-ir 1968 ;e verschuiven. Naar het oordeel -an de vakbonden hadden de rijksbemiddhaars volgens de richtlijn van de regering per 1 juli ook de volle negen procent extra kunnen uitbetaüen en begin volgend jaar de negen procent over het eer;te halfjaar 1966 Thans is het NS-personeel het slachtof fer geworden van een dubbele spreiding loonsverhoging van 9 pro- re sector tot gevolg zullen hebben, dat de aanvankelijk voor 1966 verwachte bouwproduktie van 6.000 min. niet ge heel zal worden gehaald. Het ziet ernaar (Advertentie) Goed bericht voor de bezitters van Dentofix - een nieuw aangenaam en hygiënisch poeder - brengt uitkomst voor olie loszittende of losrakende kunstgebitten. Een weinig Dentofix, 's morgens op de plaat gestrooid, houdt Uw gebit de gehele dag, onder olie omstandigneden, vast en i zeker op zijn plaats.Tevredenheid gega randeerd. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en drogisterijen. uit, dat de sector gebouwen het dit jaar met 90 min. minder zal moeten doen. De investeringen die opgeschort wor den, omvatten in totaal een bedrag van 580 min., maar dit heeft slechts voor 88 min. een verlagende invloed op de rijksbegroting voor 1966. Het totale verla gende effect op de rijksuitgaven in 1966 van de drie maatregelen (personeelsstop, opschorting investeringen lol 1 uktober, terughoudendheid t.a.v. andere uitgaven) kan hoogstwaarschijnlijk op 159 min. worden gesteld. Minister Vondeling noemt dit effect „bijzonder welkom" nu de begroting-1966 „door verschillende oorzaken belangrijk zal worden overschreden". Hij voegt er echter aan toe, dat de invloed van de drie maatregelen op de uitgaven 1966 onzeker is, met name wat de temporise ring van de investeringen betreft, omdat deze invloed mede afhangt van wat t.z.t. voor de periode na 1 oktober a.s. wordt besloten. Galareceptie Beatrix en Claus PARAMARIBO Meer dan twaalf honderd mensen hebben gisteravond van een galareceptie in het gouver neurshuis gebruik gemaakt om prin ses Beatrix en prins Claus te begroe ten. Het prinselijk paar wandelde, ver gezeld door gouverneur De Vries, de feestelijk verlichte palmentuin in, hier en daar een praatje makend met mensen, die de Prinses van vorige reizen kent. Aan het einde van de avond speelde een militaire kapel, die de gehele avond voor de muzikale omlijsting had gezorgd, de beide volksliederen. De besturen van de beide Joodse gemeenten in Paramaribo waren niet op de galareceptie aanwezig. Wel hebben een aantal leden van de Jood se kerk het prinselijk paar de hand gedrukt. Tijdens het prinselijk bezoek van maandag aan de in aanbouw zijnde markt te Paramaribo heeft de po litie een man aangehouden die een rode helm droeg met daarop een doodskop en een hakenkruis geschil derd. De helm is in beslag genomen. De man verklaarde, dat hij alleen maar de aandacht had willen trek- Reston beschuldigt president Lichtere straffen voor provo's? AMSTERDAM Straf'cn \an drie maanden (waarvan twee voorwaarde lijk) en 300 gulden boete (plus twee maanden voorwaardelijk) werden giste ren geëist tegen twee jongelui, die „Pro- vokatie" no. 13 hadden verspreid. In dit geschrift werd opgeroepen tot een verboden demonstratie op 2 april. Voor hetzelfde feit is ds provo Hans Tuynman tot drie maanden onvoor waardelijk veroordeeld. Da officier van justitie overwoog dat de een, de 19 jari ge kunstschilder R.B., niet zoals Tuyn man zelf iets aan de tekst had gedaan en dat de ander, de 18-jarige scholier T.B., meer een meeloper was. De raadsman, rar. dr. Benno Stokvis, gewaagde van een „ergerlijke mate van willekeur en rechtsongelijkheid bij toepassing van het demonstratiever bod". Volgens hem stond nooit van te voren vast of een demonstratie op het kritieke moment wel of niet verboden was. Bij sommige ongeoorloofde de monstraties had de politie zelfs vriende lijke aanwijzingen gegeven. (Van een correspondent) WASHINGTON James Reston. één van de meest gerespecteerde politieke commentatoren van de Verenigde Sta ten, heeft president Johnson openlijk de oorlog verklaard. In zijn betaamde kolom in de „New York Times" schrijft hij dat de regering Johnson het ver trouwen, dat zij verworven had in haar beoordelingsbekwaamheid en waarheidsliefde heeft verspeeld en dat zij dit waarschijnlijk niet meer zal te rugwinnen. Zij heeft niet alleen haar vijanden, maar ook haar vrienden misleid. Met de bombardementen op de olie- opslagplaatsen nabij Hanoi en Haip hong, aldus Reston, heeft de regering Johnson thans bijna alles gedaan wat zij heeft verklaard niet te zullen doen, met uitzondering van het bom barderen van China. Het einde van deze droefgeestige episode uit de Ame rikaanse geschiedenis is nog niet in De regering heeft gezegd niet te streven naar een militaire oplossing maar zij streeft daar nu duidelijk wèl naar. Zij heeft verklaard alleen in Vietnam te zijn om een wettige rege ring te helpen zichzelf te verdedigen, maar is er tenslotte toe overgegaan een militaire kliek te steunen, die he lemaal geen regering is, niet wettig en zichzelf ook niet werkelijk verdedigt. Bedrog „Het bedrog van deze regering, ge pleegd in naam van verheven en zelfs nobele principes, is moeilijk te evena ren" aldus Reston Zij heeft de 17de breedtegraad overschreden na te heb ben verklaard dit niet te zullen doen. Zij is in het offensief gegaan, na te hebben gezegd alleen een aanval van de vijand te zullen beantwoorden. Zij zou zich nooit in een grote oorlog op Aziatisch grondgebied mengen, maar heeft dit wel gedaan." De president heeft zich zelfs niet aan ziin onjuiste besluiten gehouden. Hij heeft gezegd niet te zullen onder handelen, maar deed vervolgens wel een aanbod in die richting. En hij heeft vervolgens die kans weer teniet gedaan door te weigeren te onderhandelen met de leidende figuren van de vijand, tegenover wie hij zich geplaatst ziet. ..Hij heeft niet alleen zijn vijanden, maar ook zijn vrienden misleid." Verbitterd Reston beweert, dat het resultaat is, dat er bij de „havikken" evenveel ver warring over wat nu zal volgen bestaat als bij de „duiven". Er is „geen enkele grote natie ter wereld, die het laatste avontuur van Johnson in Hanoi en Haiphong steunt." Reston besluit het meest verbitterde, boze en mogelijk moedigste commen taar, dat liij waarschijnlijk ooit geschreven heeft tegen de president met de woorden „zijn handelingen schijnen niet door een bepaald beginsel geleid te worden. Er is hier zeker spra ke van weinig vertrouwen in de offi ciële verklaringen. De macht van Ame rika is groot, maar het vertrouwen ge ring. behalve dan in het jeit, dat die macht door Lvndon Johnson nog wel tot 20 januari 1973 zal worden uitgeoe fend". De zaak-Van der Molen is met name belangrijk voor de ambte naren, die zich in hun rechtszekerheid bedreigd voelen. Daarom is het onderzoek van de „wijze mannen" zo belangrijk. De Amster damse hoofdcommissaris maakte immers niet alleen fouten. Want AMSTERDAM ,,De hoofdcommissaris is te weinig als coördinerende figuur opgetreden. Hy heeft zich alleen een enkele keer by relletjes laten zien zonder daadwerkelijk aan de acties deel te nemen". Dit verwijt is de heer Van der Molen meer malen gedaan ook in de Kamer- en Raadsdebatten. De H.C. heeft hierop niet gereageerd. Hij was de grote zwijger van de laatste maanden. Dit typeert hem. Hij mag dan binnenskamers mis schien weieens van zijn ongenoegen hebben laten blijken, naar buiten is hij altijd de correcte politie-officier geweest, die zich zo weinig mogelijk in het openbaar uitliet. hij al op persconferenties verscheen, het was meer om te luiste- dan om zelf te spreken. Het is naar ons weten zelfs nimmer voorgekomen, dat hij zijn woordvoerders corrigeerde. nam gewoon de verantwoordelijk heid voor wat zij zeiden op zich. Men kan de heer Van der Molen dan ook geen gebrek aan verantwoordelijk heidsbesef verwijten. Dat zou men de burgemeester nog wel kunnen doen. De H.C. was in de nacht van de 13c juni jl. op het hoofdbureau aanwezig had zich terstond van het gebeuren op de hoogte gesteld. De burgemeester wist op de morgen in de 14e juni nog niet, hoe ernstig de situatie was en hij wist blijkens een acht uur opgenomen radio-inter- ook nog niet, of hij zijn reis naar Parijs zou uitstellen of niet. Niet doortastend Hier moet worden opgemerkt, dat de burgemeester zich trouwens de dag van „DE REL" als een weinig door tastend man heeft laten kennen: Kortom als burgemeester van dc hoofdstad heeft de heer Van Hall op die 14e juni volledig gefaald. Men zegt dat de hoofdcommissaris in eerste instantie de verantwoordelijkheid droeg. Maar men ziet volledig over het hoofd, dat de burgemeester voor de wet verantwoordelijk is voor het hand haven van de openbare orde en de publieke veiligheid. Er wordt veel gefluisterd. Vooral op het hoofdbureau van politie. De Amsterdamse politiemannen hebben geen vertrouwen meer in de heer Van Hall. Weliswaar heeft hij naar buiten de H.C. nimmer enig verwijt gemaakt, maar binnenskamers zou de hoofdcom missaris toch wel regelmatig richtlij nen van de burgemeester hebben ont vangen. Vooraanstaande politiefunctiona rissen in de hoofdstad hebben ons me degedeeld, dat de burgemeester wel de gelijk regelmatig met het politiebeleid bezig was. Hij was altijd bezorgd, dat het politie-optreden verkeerd zou wor den uitgelegd en het was de persoon lijke invloed van de burgemeester, die in de nacht van de 19e maart het poli- tie-apparaat, dat eerder op de dag zo drastisch was opgetreden, praktisch vleugellam maakte door eenvoudig te verbieden, dat streng tegen order- verstoorders zou worden opgetreden. Onzeker Hij was wat aarzelend in zijn woord tot de bevolking Als het publiek belang vordert, dat u ,j Veel te Ual. de Ilc verdwijnt, eoals de heer Smal- duidelijke tekenen van onrust, die er ie„broek bet formuleerde, dan vordert warcri. Itj. reehtseekerheid van de amhtenaar de heer Van Hall verdwijnt, so merkte een politieman tegen ons De burgemeester en niemand anders heeft de twijfelachtigheid in het optre- J de politie gebracht. van rijkspolitie en marechaussee. 1 Hij liet de beslissing trokken politie-officier" het perso neel van „De Telegraaf' niet te hulp te komen voor wat ze was. Hij moest door de minister van Bootje bouwen? tesa plakband gebruiken! Goed materiaal is het halve werkl T PLAKBAND DAT KLÉÉFT! De heren Samkalden en Smallen- broek, die de heer Van Hall de 14e juni hebben meegemaakt, weten- dat hij die dag bijzonder van streek was en in het beoordelen van de situatie volkomen tekort is geschoten. Ieder, die de werkelijke gang zaken kent, weet, dat de heer Van Hall uit het onderzoek van de „wijze n nen" niet zonder kleerscheuren te voorschijn komt Niemand begrijpt, waarom de burge meester dan ook niet de consequenties uit het gebeuren trekt en de eer aan zichzelf houdt. Ziin partij zit hem in de maag. Bezorgd volgden wethouder ]De Wit en fractieleider Van Thijn de I debatten in de Kamer. „Ik ben niet i bang voor een onderzoek", zegt de heer l Van Hall. Trekt hij zijn verdedigingsli nie rondom het stadhuis of gaat hij zich verweren achter zijn kontakten met het departement van binnenlandse zaken? Is het publieke belang, dat het ontslag van de heer Van der Molen moet dienen, de zorg, dat er meer „kop pen" zullen vallen? Ook beleid Minister Smallcnbroek is realist ge noeg om te beseffen, dat de Kamer en dan vooral dc K.V.P. meer wil dan een ministerieel overzicht. Juist voor de be langen van de ambtenaren is het nood zakelijk, dat de „wijze mannen" ook liet beleid van de minister in hun on derzoek bei rekken. Hoe het onderzoek staatsreehtclijk verantwoord moet wor den is een interessante vraag voor de -cio»T-aPn p„n f,.lt |R amhfpr,a- renorganisaties. die regelmatig met de minister aan de tafel Tpten> het naadje van de kous willen weten. Niemand gelooft in Den Haag, dat de zaak nu van de baan is. Integen deel, .zij begint nu pas. Het zal van de „zwaarte" van de commissie af hangen, of men vertrouwen heeft in het resultaat van het onderzoek. Ook dat weet de minister. De zaak-Van der Molen mag niet leiden tot een gebrek aan vertrou wen bij de ambtenaren. Wanneer het ging om een gewoon ontslag zou de heer Van der Molen zich tot het Amb tenaren «prerh' ivhhen kunnen wen den. Hij heeft dat in zijn gesprek met de minister bewust afgewezen door mode te delen, dat hij akkoord zou gaan met eervol ontslag als het publieke belang dat vorderde. Datro'Me publieke belang eist echter ook, dat dc gehele achtergrond van do \msterdamsc gebeurtenissen uit de doeken wordt gedaan. De commissie van „wijze mannen" mag wel veel wijsheid worden toegewenst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7