Regering bezuinigt dit jaar 160 min. gulden Communisme is verboden JAMIN Sabotage op spoorbaan de Commentaren GOOI GEEN FLESJES PERSONEEL ORDERS GARANTIES Vondeling licht Kamer nog voor het reces in Rotte vis plaag voor Rotterdam Brok beton treft auto van Britse koningin Verenigd na 7 jaar Losplaten losgedraaid Dinsdag 5 juli 1966 47ste jaargang Directeur: P. DIEMER Hoofdredacteur» Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD oe Rotterdammer s Dagblad Nsdtjsg Couratf Kantoren Leiden - Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 ■fe Graham bereikt jongeren - pagina 2 President Bourguiba van Tunesië brengt een bezoek aan ons land. Onze speciale verslaggever Link van Brug gen bad een exclusief inter view met het Afrikaanse staatshoofd. Dat vindt u van daag op pagina 5. -fe Kans op Europees tv-systeem - pag. Radio/TV •fe Loenders' passie voor paarden - pag. 6 VONDELING (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering verwacht, dat de Rijksbegroting voor 1966 met bqna 160 miljoen kan worden verlaagd als gevolg van de maatregelen, die het kabinet eind mei heeft getroffen om de gespannen economie af te koelen. De aangekondigde personeelsstop bü het Rijk per 1 juni jl. tot het einde van het jaar levert een bezuiniging op van 20 min., de opschorting van de overheidsinveste ringen tot 1 oktober a.s. 88 min., de voorgenomen terughoudendheid ten aanzien van andere overheidsuitgaven 51 min. De omvang van deze "drie be- stedingsbeperkende maatregelen tezamen kan op 651 miljoen worden gesteld, maar de over heidsuitgaven in 1966 zullen slechts met een kwart van dit be drag dalen. Dit heeft minister Vondeling (Financiën) meege deeld in een nota aan de Tweede Kamer. Bij de behandeling van het bekende „afkoelingsplan" in de Kamer had de minister toegezegd de aangekondigde afremming van de overheidsbestedin gen zo gauw mogelijk nader te zullen kwantificeren. In zijn nota schrijft hij nu, dat „het dank zij de medewerking van zijn ambtgenoten mogelijk is hoewel de voorbereiding van het ontwerp-begro- ting 1967, die in volle gang is, van zelfsprekend niet mocht worden gestoord nog voor het zomerreces van de Kamer toegezegde gegevens te verstrekken". Zoals bekend heeft de regering behal ve in het vlak van de overheidsbeste dingen ook op het terrein van lonen en prijzen afkoelingsmaatregelen getrof- Gespannen sfeer in Djakarta DJAKARTA In de Indonesische hoofdstad hangt een gespannen sfeer. Kort voordat bekend werd dat het raadgevend volkscongres een ver bod heeft uitgevaardigd tegen communisme, marxisme en leninisme werden zesduizend keursoldaten van de Siliwangi-divisie naar Dja karta gedirigeerd. De Indonesische leiders vre zen kennelijk dat de communisten, die de laat ste dagen toch al actief waren, nu opnieuw zul len toeslaan. President Soekarno zou door het volkscongres, het leger en de studenten onder druk zjjn gezet: het congres wil Soekarno be roven van de titel president-voor- het-leven, het leger eist een uit voerig verslag van de bloedige (mislukte) staatsgreep in oktober en de studenten wensen de vor ming van een nieuw kabinet zon der communisten. De bevelheb ber van de Siliwangi-divisie, ge neraal Adjie, heeft voorgesteld Soeharto te benoemen tot waar nemend-president. Het congres besloot voorts een bij zondere commissie te benoemen die lijk ingaande matiging van het directe beroep van het Rijk op de ar beidsmarkt en van de omvang van de Rijksorders aan het bedrijfsleven. Aan de door het Rijk gesubsidieerde instellingen (waaronder universiteiten en hogescholen) is gevraagd zoveel mo gelijk de gedragslijn van het Rijk te volgen. De opschorting van overheidsin vesteringen geldt ook voor het geven van garanties, bijv. voor scholen- en ziekenhuisbouw. De gemeenten zijn als gevolg van de gespannen situatie op de kapitaal- en geldmarkt reeds gedwon gen hun uitgavenprogramma's te tem poriseren of te bevriezen. Zie voorts pagina 7 ROTTERDAM In de zomerse hil.c hebben moeilijkheden met de destructie van visafval Rotterdam in de nood (stank) situatie gebracht De Rotterdamse vishandelaren kunnen sedert gisteren hun visafval niet meer kwijt, de Gekro zit met tonnen a3n rottende rommel en vanmorgen kwamen verantwoordelijke lieden van de gemeentelijke dienst voor de volksgezondheid en de ROTEB (vuil- iverking) op het stadhuis besprekln- voeren met wethouder G. Z. de Vos op korte termijn uit de narigheid te geraken en te voorkomen dat het leven in Rotterdam door de stank ongenietbaar 'ou worden. De oorzaak van al die ellende ligt in IJmuiden. Het te Rotterdam gevestigde destructiebedrijf Gekro verwerkt geen visafval meer, nadgt er vooral uit de noordelijke Rotterdamse woonwijken ge- over gedurige DE BILT Een storingsgebied, dat over Frankrijk naar het noord oosten trok, heeft ook in ons land plaatselijk onweer gebracht. Na het voorbijtrekken van de storing draai de de wind naar het westen en kwa men opklaringen voor. Boven Enge land bevinden zich nieuwe storingen, die zich langzaam in de richting van Nederland verplaatsen. De kans op enkele buien blijft daarom aanwezig, terwijl er morgen waarschijnlijk min der opklaringen zullen zijn dan van daag. De middagtemperaturen zullen morgen in het algemeen iets lager zijn dan vandaag. Strandiceer De kans op een regen- of onweersbuit je is ook morgen wel aanwezig, maar overwegend droog en goed strandweer met opklaringen. Zwakke tot matige zee wind. In de middag ruim 20 graden, zee water 17 graden. Vooruitzichten: Licht onstabiel, maar toch vrij goed strandweer. 6 juli zon op 04.28. onder 21.01; maan op 23.28. onder 07.51. DE BILT Veranderlijke bewol king met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit westelijke richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen. gronde Machten stank. Samen met het destructiebedrijf De Toekomst in IJmuiden werd een orga nisatie opgebouwd en alle Rotterdamse visafval ging naar IJmuiden. Door allerlei moeilijkheden in De Toekomst aanvoer van veel slechte par tijen visafval en het daarmee gepaard gaande snelle bederf, een storing in het bedrijf en ten slotte ingrijpen van de gemeente Velzen, op welks grondgebied De Toekomst staat meest de verwer king van niet-verse vis in IJmuiden wor den gestaakt. Ondanks zware bewaking BELFAST Ongekend zware bewaking heeft niet kunnen voor komen dat koningin Elisabeth van Engeland en haar man prins Philip gisteren ternauwernood aan verwondingen zijn ontsnapt. Een stuk beton viel op hun auto terwijl zy door de straten van Belfast reden, de hoofdstad van Noord-Ierland. Het brok beton, dat van de vierde verdieping van een bouwwerk werd ge gooid, raakte de radiateur van een ko ninklijke Roils Royce. Als het een me- achteren terecht was geko- gearresteerd. Toen de au.o door het beton getroffen was, gaf de chauffeur vol gas, maar even later gii.g hij weer het langzame tempo rijden langs de vastgestelde route. De Koningin en de Prins zagen er geschrokken uit, maar bleven kalm. Geen politiek De politie meent echter dat achter deze incidenten geen politieke organisa tie zit. Er was in Londen tegen gepro testeerd dat de Koningin naar Noord-Ierland zou gaan, omdat Belfast al enige weken het toneel is van ernsti ge onlusten als gevolg van twisten tus- protestamen en rooms-katholieken. had het 't glazen dak van de De vorstin werd omringd door de wagen verbrijzeld. In het gebouw werd een jongeman gearresteerd. Een woedende menigte dreigde hem te lynchen. Enkele minu ten tevoren rende een hotel en smeet een bierfles bij de wie- de wagen kapot Ook zij Een beter schuilplaatsje is niet te vinden, zal deze kleine olifant gedacht hebben. Onder de buik van je moeder kan je niets gebeuren, al regent het nog zo hard. De foto werd nomen in de dierentuin v Aalborg in Denemarken. Soekarno's politieke leerstellingen zal herzien, zo staat in een vanmorgen uitgegeven communiqué. Zij zal zich tevens bezig houden met de politieke koers van het land. In 1961 legde de president de politieke richtlijn voor Indonesië vast toen hij verklaarde dat het een socialistische, anti-imperia listische en anti-kolonialistische staat zou zijn, die steun zou verlenen aan naar onafhankelijkheid strevende lan den. BESLUITEN Enkele andere besluiten van het congres zijn: streven naar vriend-1 schappelijke betrekkingen met de buurlanden (dus ook Maleisië j red.); Aziatische vraagstukken ten door de Aziaten worden opgelost; de buitenlandse inmenging in de oor log in Vietnam wordt betreurd; de op de as Djakarta-Peking gerichte poli tiek zal worden beëindigd. Dc titel president-voor-het-leven zit het volkscongres zeer hoog. Gisteren werd een geheime bijeenkomst gehou den in aanwezigheid van generaal Soe harto, de sterke man in Indonesië, om naar middelen te zoeken Boeng Karno can deze machtige titel te beroven. Men is er zich van bewust dat er een burgeroorlog zou uitbreken wanneer Soekarno zonder meer aan de dijk wordt gezet. De voorziter van het volkscongres, generaal Nasoetion, heeft Soekarno het eerst sinds de mislukte staatsgreep in het sterk bewaakte Merdeka-paleis op gezocht. Nasoetion heeft de president op de hoogte gesteld van het besluit van het congres. Het is niet bekend wat de reactie van Soekarnno is. Ter wijl Nasoetion in het paleis met Soekar no sprak werden buiten door duizen den studenten gedemonstreerd. De stu denten eisen dat er een nieuw kabinet wordt gevormd door generaal Soehar to. Dit kabinet zou volkomen vrij van communisten moeten zijn. De beto gers schreeuwden voor het paleis: rijst ja, monumenten neen! strengste veiligheidsmaatregelen ooit voor een Britse monarch in eigen gebied zijn getroffen. De elkaar bestrij dende groepen hadden echter een bestand gesloten om de Koningin harte lijk te verwelkomen. chocolade niet duur wel heerlijk De 24-jarige Hessel van der Kooi uit Nieuwendam was gistermorgen ongetwijfeld de gelukkigste man van Schip hol. Hij kon op dat moment zijn echtgenote voor het eerst op Nederlandse bodem om armen en dat na een vriend schap van ongeveer zeven jaar! Hessel kwam gisteren met zijn echtgenote. Brigitte Menzel, uit Oost-Duitsland op de luchthaven aan, waar zij wer den opgewacht door de ouders van Hessel. Hij was vorige week vrijdag met de trein naar klein-Manchnow gereisd om zijn vrouw op te halen. De vriendschap ontstond in 1959 toen Brigitte een brief naar de PTT in Amsterdam stuur de, waarin zij om een Neder landse correspondentievriend vroeg. Hessel van der Kooi was direct enthousiast en hij wist niet hoe snel hij in Oost- Duitsland moest komen. Vijf maal is hij nadien nog naar zijn geliefde gegaan, die haar reis naar Nederland steeds weer moest uitstellen omdat de papieren niet in orde wa- Enige maanden geleden zet ten zij hun vriendschap alvast maar om in een huwelijk. En maandag kon eindelijk hun huwelijksreis beginnen, die hoe kan het anders ein digde op het zonovergoten Schiphol. Zij mochten hun reis overigens niet per trein ma ken omdat Brigitte niet over Westduits grondgebied mag.... Peuleschil UTRECHT In de afgelopen nacht zijn nabij Tilburg vier las- platen van de spoorlijn los gedraaid. Politie en spoorwegrecherche stel- Spoorwegen maken zich zorgen UTRECHT Meer dan in andere Westeuropese landen worden in Neder land lege flesjes zo maar uit het raam van de trein gegooid, en „Wagons Lits" maakt zich daar ernstig zorgen over. Dit weekeinde werd daardoor een NS-man in Maarsbergen verwond, eni ge weken geleden kreeg een machinist fles door de voorruit en liet een conducteur de trein ophouden om een Al geruime tijd zijn alle in de trein verkrijgbare flesjes voorzien Van een bandje waarop staat dat de flesjes vooral niet uit het raam mogen worden gegooid. Maar lang niet alle flesjes die reizigers bij zich hebben, zijn in de trein gekocht. Op het traject Am- hem-Zevenaar bijvoorbeeld, waar de genoemde machinist werd gewond, rijdt Wagons Lits helemaal niet. Met de militaire autoriteiten is al besloten geen bier in militaire treinen te verko pen, maar het blijkt een kleine moeite te zijn, bier uit de kantine mee te nemen. Wagons Lits heeft al overwogen het flesseglas door iets anders te vervan gen, maar er schijnt nog niets op de markt te zijn dat daarvoor geschikt is. Omstreeks 04.20 uur meldde de ma chinist van een goederen trein, die on derweg was van Dordrecht naar Den Bosch, op het station in Tilburg dat hij kort tevoren een schok had ge voeld. Hetzelfde verhaal vertelde de ma chinist van een andere goederentrein, die kort daarna in Tilburg arriveerde. Men ging een kijkje nemen bij de vermoedelijke plaats. Het zoeken in het nachtelijk duister kostte nogal enige tijd, waardoor een derde goede rentrein ongeveer twee uur werd op gehouden. Bij kilometerpaal 18.05 even buiten Tilburg vond men vier losgedraaide lasplaten. De platen lagen onder de rails en de bouten waren in de ballast van de spoorbaan (grind verstopt. J. W. Beunder, hoofddirecteur vdh het ijkwezen, is met p« opgevolgd ooor A. J. adunct-hooffldirecteur. "FIND mei heeft de regering een plan op tafel gelegd om onze gespannen economie wat af te koe len. Naast maatregelen op het ge bied van lonen en prijzen kondig de zij ook een temporisering van de overheidsuitgaven aan, maar daarover kon minister Vondeling aanvankelijk geen concrete gege vens verstrekken. Hij heeft dat pas gisteren gedaan in een nota, die waarschijnlijk nog vóór het zomer reces in de Tweede Kamer zal wor den behandeld. Het kan een moeilijk debat worden voor de regering. De bijdrage van het rijk aan het afkoelingsbeleid blijkt namelijk allesbehalve indruk wekkend en bepaald niet in over eenstemming met het uitdrukkelijk verlangen van vooral KVP, WD en CHU naar forse bezuinigingen in de overheidssfeer. Weliswaar zullen de personeelsstop, de opschoring van de investeringen en de „terughoudendheid ten aan zien van andere overheidsuitgaven" resulteren in een bestedingsbeper king van 651 miljoen, maar de verlagende invloed daarvan op de rijksbegroting 1966 bedraagt slechts 159 miljoen. Tegen de achtergrond van een be grotingstekort dat nu al gevaarlijk dicht in de buurt van de 2 mil jard ligt, is deze bezuiniging van nog geen 160 miljoen weinig meer dan een peuleschil. Het kost deze regering kennelijk grote moeite het mes in haar am bitieuze uitgavenprogram te zet ten. Dat is politiek wel begrijpelijk. Wij zitten echter in een economi sche evenwichtverstoring, aan het ontstaan waarvan het uitgavenbe leid van dit kabinet allerminst on schuldig is. Juist daarom mocht men van de regering verwachten, dat ze niet al leen matiging zou opleggen aan be drijfsleven en lagere publiekrechte lijke organen, maar zélf voorop zon lopen in het streven naar ontspan ning van onze economie. Door dit na te laten heeft de rege ring de kiem gelegd voor een con flict met de Kamermeerderheid. Recht zijn loop TJET recht behoort zijn loop te hebben, ook ten aanzien van diegenen die vorige maand bij de Amsterdamse rellen zulk een op vallende activiteit hebben ontwik keld. Vandaar dat ieder vrede zal hebben met de arrestatie van een zevental onruststokers. Er waren, zoals be kend, bij de rellen nogal wat /oto's gemaakt en dat had tot gevolg dat de politie gemakkelijk over signale menten was komen te beschikken. Het zal de rechter geen moeite kos ten, van de schuld der betrokkenen overtuigd te raken. Het rechtsbestel krijgt alsnog zyn kans. Wat ons zou verbazen is zo het bij deze zeven bleef. Er is in die roe rige dagen méér vernield, er is méér onrust gestookt, dan dat het alles op de rekening van dit groepje zou kunnen komen. Daarom nemen wij aan, dat het on derzoek voortgang vindt. Vreemd zou het zijn, indien de rellen alleen op het ontslag van een hoofdcom missaris zouden uitlopen. Ontspanning WAT ook de beweegredenen van president De Gaulle met zijn reis naar de Sowjetunic geweest kunnen zijn, het is moeilijk te be oordelen of de resultaten beant woorden aan zijn verwachtingen. Concreet is bereikt, dat de gewone Rus een westers staatsman heeft kunnen zien en horen. Een man nit het „vijandige" westen die sprak over vrede en ontspanning. Het Russische volk reageerde daarop enthousiast. Wel een bewijs dal dergelijke laken ook in het Oosten hun stempel op de samenleving drukken en dat ook daar het verlangen naar beter on derling begrijpen bestaat. Het beeld van de harde communist is aan het vervagen; het is nu meer de glimlachende Rus die ook boos kan kijken. In het befaamde „Ijze ren gordijn" zijn reeds vele gaten geslagen. De Franse president heeft de hand naar het Oosten uitgesto ken, die, ondanks bestaande andere opvattingen, is aanvaard. Betere reclame had De Ganlle bij het Rus sische volk niet voor het Westen kunnen maken. Werkelijke ontspanning is echter ÏLzaak- waarbij niet vergeten mag worden, dat de vol- gelingen van Lenin slechts één voor waarde hieraan verbinden: het ka pitalisme moet toegeven, op alle ge bied en zonder einde. 22LJT2K r?'Staatsmanskunst en geduld voordat begrip VOor elkaar de D^Caan Pa,en- Hel bnotk van De Gaulle was een succesvol begin. r fen 25-jarig •n de theologie - De Koningin bezichtigde gisteren in Apeldoorn e°n kunstexpositie in de Van Reekum-galerij. Amerikaanse studente Mary Hellen, Oost-Berlljn tot vier faar g^Sên&raf het°°w«teId' ZV Ootduitsen. naar I westen hielp vluchten. Vorig jaar oktober werd zij gearresteerd

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1