Prinses: Geweldig om weer eens in Suriname te zijn Volle maan na onweer Honderden op de been Romantische tocht naar nachtelijk Paramaribo Tito dringt aan op zuivering in partij alles goed Beulake: derde gemeente van ons land Freule Wttewaall op de bres voor vrije pers Onderhandelingen nu nog moeilijker 5 MAANDAG t .HT.T 106o PARAMARIBO „Ik vind het geweldig om hier weer terug te zijn", zei prinses Beatrix stralend, toen zij met prins Claus zaterdag avond op het vliegveld Zanderij was geland voor een bezoek van twee weken aan Suriname. Na ontslag Rankovic en Stefanovic BELGRADO President Tito van Zuidslavië r.eeft aangedrongen op een zuivering ;n de communistische partij en reorganisatie van het centrale comité. Hij zei dit nadat het centrale comité tevoren eenstemmig het ontslag had aan- technische materiaal heeft gebruikt de hoogste Zuidslavische leiders ai te luisteren". Tito zei hiervan: „Het deed ons denken aan Stalins tijd". Ook Stefa- Barburossa De uitvoerige reportage die zondag i verleden week op de schermen verscheen in verband met de Duitse inval in ^usland in 1941, operatie Bar barossa g-r.aamd, zal er ongetwijfeld toe hebben bijgedragen de haat tegen de Duitsers weer -.an te wakkeren Ik kan het nut van zulke vertoningen absoluut niet inzien. Ik denk er niet aan ook naar iets te willen vergoelij ken van het Duitse optreden, want dit optreden tegen joden was afgrijselijk maar oven afgrijselijk moet zijn ge weest het latere Russische optreden in de Hoagaarse opstand, die met be hulp van Russische tanks letterlijk in bloed gesmoord is. Zijn we ten diepste i-iet het -lachtoffer gewoiden van een Muk Russische propaganda? Vooral de opmertung van de commen tator na een verschrikkelijk ..rag- ment: „en deze beelden werden gedu rende de oorlog in het Duitse iour- naal vertoond" is voor mij het bewijs, dat kennelijk de haat tegen de Duitsers moest worden aangewak kerd. Ik heb nl. gegronde redenen om aan te nemen dat deze mededeling beslist onjuist is. Loosduinen H. Vlaardingerbroek Dubbele promotie Naar aanleiding van het berich, in de krant van 29 ;uni over de dubbele promotie op één dag van de heer C. de Deugd uit Buurmalsen waarbü u vermeldde, dat dit in Utrecht zeiden of nooit is voorgekomen, deel ik me de, dat de Rotterdammer Anthonie Stolk op 6 juni ',950 aan de rijk uni versiteit '.e Utrecht om drie uur - ro- moveerde tot doctor in de wis- en natuurkiude en om vier uur tot loc tor in de geneeskunde. Hij werd di rect daarna reeds benoemd tot hoogle raar aan de V.U, Prof. dr. A. I.'.iolk heeft thans emeritaat. Onlangs neeft hij in het Amazonegebied een opzien barende vondst gedaan van an 'eke schatten cn duizend jaar oude Kul- tuurvoor-verpen. Thans verblijft hij opnieuw in dit gebied. Rotterdam J- P. Wimmers Optreden politie Twee ervaringen wil ik mededelen. Dezer dagen zag ik een aantal jonge lui op net nieuwe promenadegedeelle van de ?cheveningse boulevard el kaar een lichte bal toewerpen, een onschuldig en gezellig vermaak dus echt geen nozemoptreden met ook- bommetjes en zo. Na enige mir. aten ik was doorgelopen zag ik .wee agenten, die in triomf deze bal meena men. Het leek of ze hem in optocht naar het bureau brachten (de bal pleegde geen verzet). Kijk, dat is nu juist optreden ging het door mij neen. En ik noest denken aan die anaere keer toen een voetgangerslicht -n de binnenstad van den Haag op groen kwam en ik mij met enkele andere voetgangers over de zebra naai de overkant spoedde. Halverwege geko men moest edereen plots -.iing stilstaan omdat een luxe politiewagen door het rode stoplicht was ger-.den. Onze verontwaardigde blikken wer den beantwoord met lachende poiitie- gezichten. Kijk. ook dit was ging het door mij heen, juist optreden. Den Haag S. A. Bakker novic, opvolger van Rankovic bij de Staatsveiligheidsdienst, werd uit de par tij gezet en ontheven van al zijn politie ke functies. Het comité had er ook op aangedron gen dat Ra/ikovic. die algemeen werd gezien als ..kroonprins" van Tito, zijn functie van vice-president zou neerleg gen. Rankovic 'everde tijdens de bijen komst van het comité zelfkritiek. Hij erkende dat hij te weinig werkzaam was geweest ils hoofd van de veilig heidsdiensten en als lid van bet comité. Hij veroordeelde ook de methoden van de dienst, met name het installeren van afluisterapparaten in appartementen en bureau's /an partij- en regeringsleiders. Rankovic zei derhalve zich verplicht te voelen zijn functies neer te leggen. Stefa novic daarentegen had geen zelfkritiek. Hij vond iat hij goed had gewerkt, ook Het comité heeft intussen een bijzonde re commissie opdracht gegeven tot reor ganisatie van de -laatsveiligheidsdienst en van de communistische partij en O Er had net een zwaar onweer ge woed, maar toen gouverneur De Vries en premier Pengel het prinselijk paar verwelkomden, was de lucht weer op geklaard. Prins Claus keek een beetje verlegen toen de premier hem met een Surinaamse brasa (omhelzing) begroette. De heer Pengel merkte dat en zei: „Het zal allemaa wel een beetje vreemd voor u zijn, Hoogheid". Maar de Prins antwoordde lachend dat zijn vrouw hem al veel van Suri name had verteld. Een klein meisje bood de Prinses een handboeketje faja lobbi's aan. „Heb je lang staan wachten?" vroeg de Prinses. ,.Ja", zuchtte het meisje, „en ik heb vreselijke dorst". ^„Ga dan nu maar gauw wat drinken", zei de Prinses lachend. Premier Pengel maakte zich kwaad over het lawaai van de gronégenerator het vliegtuig. Kan dat ding niet even stoppen, we kunnen elkaar met eens verstaan", riep hij tegen een werkman. Die rende verschrikt weg om terug te komen met een 0ro"d- werktuigkundige van de KLM. Met een bedenkelijk gezicht zette die de motor stop. Toen bleek dat inmiddels de volksliederen al gespeeld waren, zodat Prins en Prinses niets anders overbleef dan de erewacht van het korps der gewapende politie te specteren. Tiaar de stad Een romantische tocht van het! vliegveld naar de stad volgde. De volle maan scheen helder op de bos sen en de silhouetten van de palmen langs de weg tekenden zich tegen de hemel af. Ondanks het late uur wuif den vele groepjes mensen het prin selijk paar toe. Bij het gouverneurs paleis irn de stad waren honderden mensen op de been. Het paar logeert op het paleis. Zondagochtend hebben Prinses en Prins wegens dreigend onweer na een korte wandeling in de palmentuin geen verdere uitstapjes gemaakt. Van gouverneur De Vries vernam de Prin ses dat haar oude leermeester Kees Boeke was overleden. Op het pro gramma voor de zondag stonden: lezen, post beantwoorden en een avonddienst in de kerk. GIETHOORN Als de plannen var gedeputeerde staten doorgaan, wordt Beu lake in Overijssel op twee na de grootste gemeente van Nederland. Groter in op pervlakte zijn slechts Noordoostpolder en Apeldoorn. Beulake (naar een dorp dat vroeger m de plas Beulakerwiede lag) wordt dan de ene grote gemeente met 35.000 inwoner- die de bestaande negen gemeenten vs noordwest-Overijssel zal omvatten: Steen- wijk. Steenwijkerwold. Oldemarkt, Kuin- lil zee drijvend lijk gevonden DEN HAAG Zaterdagavond zag c kapitein van de Neaerlandse kustvaarder Oranjeborg op 20 mijl ten westen v; Scheveningen een lijk drijven. Mede or dat de kapitein kinderen aan boord had, besloot hii het niet te bergen maar radio Scheveningen te waarschuwen. De bemanning van de reddingboot Ber nard van Leer nam later het lijk aan boord. Het bleek de 55-jarige Engelse klerk L. R. Skinner te zijn. Hij droeg een zwemvest om de hals. Hij moet gerui me tijd in zee hebben gelegen. Eerste gasten in drijvend hotel AMSTERDAM Vannacht slapen de eerste gasten in het unieke want dri' vende KLM-hotel, de „Mermait (d.w.z. zeemeermin). Het hotel is zaterdag officieel geopend. De hoofdstad is weet 130 (drijvende) hotelbedden rijker. „Mermaid" is in acht maanden tijd door de Nederlanse Dok en Scheepsbouw Maatschappij gebouwd. Vergunning was er niet voor nodig, want het werd een schip, al zal het TREIN ONTSPOORD, SCHADE VALT MEE UTRECHT Bij net station in Hoorn ontspoorde zaterdagavond een dieseltrein met twee rijtuigonderstellen. Niemand liep letsel op; er was enige materiële schade. Van vertraging was nauwelijks Tailleur op tournee DEN HAAG Conferencier Max Tail leur is van plan enkele weken in novem ber voor de Nederlandse gemeenschap pen in Australië op te treden. dankten zij voor de warme ont vangst. Het prinselijk paar was zaterdagmor gen op Schiphol uitgeleide gedaan dooi de Koningin en mr. Pieter van Vollenho ven, de verloofde van prinses Margriet. Prins Bernhard had een vergadering ten paleize en prinses Margriet moest een ziekenhuis openen. Bij het vertrek ice-premier varen voorts aanwezig B. W. Biesheuvel en alsmede de gevolmachtigd ministers van Suriname en de Neder landse Antillen, dr. J. F. Einaar en d< heer W. F. M. Lampe. Honderden be langstellenden wuifden het paar toe, ter wijl het in de Sir Alexander Heming stapte, een DC-8 van de KLM Voor 't eerst De F'/inses en de Prins zullen de eerste leden van het Koninklijk Huis zijn, die op het eiland Saba overnachten, en wel op 26 juli in het Captain Quarters Guesthouse. Zij hopen na het Surinaamse bezoek op zaterdag 16 juli op Curasao te arrive ren. Zij zullen de volgende dag de bevol king via de televisie begroeten. Kerkbe zoek, aubades, recepties, diners, rondrit ten en bezoeken aan bedrijven en sociale instellingen zullen volgen, niet alleen op Curagao, maar ook op Bonaire, Aruba. St.-Maarten, St.-Eustatius en Saba. Op 29 juli vertrekken zij van Curacao via New York naar Nederland. ZOMERCONFERENTIE CHU (Van o e parlementsredactie) Rijtoer Overleg over besteding van huwelijkscadeau PARAMARIBO Zondagavond hebben prinses Beatrix en prins Claus in het gouverneurshuis te Paramaribo met Surinaamse autoriteiten overlegd, welke Surinaamse instellingen in aan merking komen voor de gelden die het prinselijk paar, ter gelegenheid van hun huwelijk, beschikbaar heeft gesteld voor instellingen van liefdadig heid. Aan het overleg namen o.m. deel ver tegenwoordigers van het revalidatiecen trum, de mythylschool voor spastische kinderen en het Helen Kellerinstituut voor doofstomme en blinde kinderen in Paramaribo, alsmede het hoofd van de revalidatiedienst van het academisch ziekenhuis in Groningen, dr. A. W. Bom. WOUDSCHOTEN Freule Wtte- waal van Stoetwegen heeft zaterdag op de CH-zomerconferentie een krachtig pleidooi gehouden voor handhaving van de persvrijheid. We moeten niet te snel om overheidsingrijpen vragen te gen persberichten of radio- en tv.pro- gramma's die ons niet aanstaan. De persvrijheid is een groot goed dat in de grondwet is gewaarborgd. Ik kan moeilijk voorstellen dat deze vrijheid er niet meer zou zijn, aldus jonkvrou- we Wttewaal. Sprekend over kwetsende tv-pro- gramma's merkte zij op dat haars in ziens velen alleen maar uitzendingen willen zien waar zij het mee eens zijn. Wij moeten echter ook kennisne men van andere opvattingen anders schieten we tekort in onze me ningsvorming, betoogde het vrouwe lijk lid van de CH-Tweede Kamer fractie. Zij meende dat het in eerste instan tie aan de journalisten moest worden overgelaten om te bepalen waar de grenzen van de persvrijheid lagen. Daarbij dienen de kijkers te bedenken dat een omroepvereniging geen pedago gische instelling is, aldus dt spreektster. Jvr. Wttewaal sprak in een ten- forum van CH-Kamerleden. Zij verving de christelijk-historische senator dr. W. Beerenkamp die door ziekte ver hinderd was zijn aangekondigde rede „Christelijke cultuur of cultuur van het christendom?" te houden. Jhr. De Geer sprak over gezag en openbare orde. Gezag wordt voor een belangrijk deel door de persoon die het uitoefent bepaald. Men heeft het of men heeft het niet, aldus deze woord voerder. De heer De Geer achtte het niet juist aan de burgemeester vooi zijn politiebeleid verantwoordings plicht aan de gemeenteraad voor te schrijven. Handhaving van de openba- orde mag naar zijn mening niet afhankelijk worden gesteld van partij politiek. Wel dient aan de raad regelmatig informatie gegeven te worden, aldus jhr. De Geer. Het Tweede-Kamerlid mr. W. Schol ten wees erop dat door de aanhouden de inflatie een volkomen willekeurige herverdeling van de inkomsten tot stand komt. Hij voelde er niet veel voor de inflatie te bestrijden door de werkgelegenheid te verkleinen. Werk loosheid is een nog ernstiger zaak dan inflatie, aldus mr. Scholten. Drs. Tila- nus bepleitte een betere communicatie tussen overheid en burgers. De burger moet gelegenheid krijgen zijn belangen bij overheidscommissies te bepleiten. Men zou hiervoor vormen van overleg moeten zoeken, aldus drs. Tilanus. Als voorbeeld van een geslaagde communi catie noemde hij o.m. de Tweede-Ka mercommissie voor de verzoekschrif- Koningin Juliana moest door het lawaai van de DC-8, waarmee Prinses Beatrix en Prins Claris naar de west vertrokken, Prin ses Christina iets in het oor roe pen. Prinses Christina had haar vingers in de oren gestopt. Incidentje op zondagmiddag: de rij toer zou beginnen, Prins en Prinses waren al ingestapt, maar alle vertwij felde pogingen van chauffeur Moham med Saliem om de wagen te starten, mislukten. Prins Claus stapte uit, klopte de chauffeur, die de motorkap al open had, bemoedigend op de schouder en zei: „Verzopen. Een paar minuten niets aan doen en dan star ten zonder te choken." Het hielp niet. en het paar stapte in een andere wagen over. Langs de route overal zwaaiende mensen en vooral tieners, die „Claus, j Claus" riepen. In een kinderrijke buurt was de belangstelling zo groot dat de auto nauwelijks vooruit kon. De auto werd bedolven onder bloe- Bij het museum was het zo ontstel- lend druk dat de Prinses en de Prins nauwelijks de deur konden bereiken. Gelukkig lachend en armzwaaiend Zeldzame vogel vliegt zich dood MIDDELBURG Een Amerikaanse vogel, die nog nooit op het Europese vasteland is waargenomen, heeft zich doodgevlogen tegen een vuurtoren op Schouwen-Duiveland. Het is een franjepoot uit de prai ries, die vermoedelijk op eigen kracht de oceaan is overgevlogen, om via Afrika en zuidwest Europa in Zeeland een triest einde te vinden. J~ïE bewoners van het Rotter- damse Noordereiland boften zaterdagmiddag. Althans voor zover zij haring lustten. Als dat het geval was konden zij terecht op de Maaskade (voor deze gelegenheid Haringkade genoemd) om het zeebanket te proeven U ziet hier hoe dat ging: Een zekere heer W. Beu- kelszoon en een zekere heer Hulstkamp bevonden zich on der de lekkerbekken Staking kost miljard Britse zeelui varen weer LONDEN Honderden achepen in transatlantische lijnschepen tot au to-veerboten over het Kanaal iljn za terdag uit de Britse havens uitgevaren na de staking van de nationale zeelieden- bond, die 46 lagen heeft geduurd. De herva:ting van het scheepvaartver keer was chaotisch in Dover toen een opstopping ontstond van auto's met va kantiegangers voor het vasteland. Het eerste grote passagiersschip dat vertrok, de Canberra, die met 1.400 personen boord r.aar Australië vaart. De sta king heeft de Britse volkshuishouding naar schatting een miljard gulden ge kost. Voor het eerst na al die weken voer zaterdagavond ook de nachtboot Hoek van Holland Harwich weer uit. Schip zinkt met 900 ton erts LOBITH Alle opvarenden konden zich in veiligheid brengen toen zaterdag het sleepschip Aliegern met 900 ton erts na een aanvaring met een kustvaarder zonk. Het gebeurde op de Rijn tussen Lobith en Emmerich op Duits gebied. De Alie gern is eigendom van de Nederlandse Rijnvaartvereniging en heeft Rotterdam als thuishaven. De nieuwe president van Argentinië, Ongania, heeft de ontbinding van alle politieke partijen gelast. De grootste (de radicale volkspartij van de afgezette president Illia) heeft geweigerd. De poli tie heeft de kantoren gesloten. Gouverneur George Romney van de staat Michigan wordt genoemd als de republikeinse kandidaat bij de Ameri kaanse presidentsverkiezingen in 1968. Nixon en Goldwater worden niet meer Felle kritiek New York Times: nogal eens tevergeefs willend is op de gazons, wordt op de een rela'.ie opbellen. „Vakantie" :.s het vriendscaappelijke, maar toch irklarende woord. Maar juist de strijd gestreden i als je verzucht, dat ..iedereen" weg is zilveren bekers, die de winnaars van blijkt overduidelijk dat „iedereen" er het Canadese 1 ■'ulitournooi, gespeeld nog is. „Iedereen" was namelijk op de door diplomaten en societyleden, deel achtig worden. Dat is wel verkleedpartij steeds, want in ;en- ,,het huis met de nistenue ral niemand op het gazon De eerste juli is de komen op de baan niemand in gala. Tot ambassadeur Buil aan het slot van alle feestelijkheid, zelf in streep- niet jes-pantaion en iaquet. de nahijgende huldigt. lste juli op Groot Haesebroek te W senaar, voor niet-kenners van de bassade-adresse rhododendrons" nationale feestdag van Canada ditiegetrouw geeft de ambassadeur dan een eceptie, waarvoor fnaar men zegt) zo'n 1400 uitnodigingen uitgaan. Het park met de prachtige gazons kan de ongeveer duizend gasten die de invitatie aannemen, gemakkelijk herbergen. Wat moeilijker wordt het wanneer het weer niet meezit en de menigte :n de salons een plaats moet vinden. Voor het Canadese ambassa- deurspaar moet -egen op 1 juli ramp zijn, maar denk eens a dames! Die krijgen eigenlijk één dag van het jaar de kans een goed excuus te hebben om de neesi extravagante hoed te dragen die ïi te Op het gazon vinden i ceptie m Hoe grore mits.... de receptie geer. er heet maar garden-party, r de hoed. des te beter. Ier- wijl in een overvolle salon zoiets de oud-minister Beven, die steeds grim toch al geringe bewegingsvrijheid to- miger gaat kijken, waarschijnlijk zich taal belemmerd. Nu, vrijdag was aren er hoeden Het enorm boeiend om te raden wie ei onder een hoed school. De verrassin gen waren niet van de lucht! Terwijl men louter elegant en wel- er ergerend aan de Europese iesillusi - generaal Kruis m; oud-vlieger Asjes, dend met de scheej directeur i miniatuur tussen zijn komst en vandaag teen dag verst/eken is. Voor mij is die komst een evene- ment geweest, want door zijn landge- snelle noten werd hem men een diner aange boden, waaraan ik in een bescheiden hoekje mee mociit aanzitten Een diner dat begon met warme rode-rose wijn en vervolgdt met een te vertellen reeks /an gerech- volkomen onbekende heerlijk heden. Om bijzonder veel van te ge nieten. Maar op hee. de tafel was geen vork en geen mes te vinder wel eetstokjes- Na wal spieken bij mijn tafelburen en een paar mislukte lap- pen, gingen .de stokjes al -apper tus sen bord en mond. Wel werden de verderlicnle stokjes al zwaarder en zwaarder en nog nooit heb ik mijn handen zo moe 'n mijn schoot gelegd als na het laatste gerecht! Ik herinner me ook, dat er een 'aar leuke meisjes waren, kinderen 'og De dochters van de heer en mevrouw Tscheng, n wier restaurant het Jiner gegeven werd. Laat ik nu net Zijne Excellence mijn eerste en enige Chi nese dinerervaring vertellen toen er een beeldig meisje aankwam, dat werd voorgesteld als juffrouw Tscheng, werkzaam op de Canadese Iedereen was er. De heer en ne- •ouw Toxopeus uit Breda, de ge- aan de meentesecretaris van Amsterdam en mevrouw Van ien Berg-Willeum'er die het wel bijzonder goed moet eb ben gedaan in de frisse Wassenaarse wind de zorgen wat te laten verwaai B, P natuurlijk mr. J. Jonkman de gegeven' werd. Laat ik bui ger; ambassa ie, precies *arig op juli. zich bezighou- En opeens wist ik het: het kleine de rose jurk..., tien jaar scheepvaartbeiangen als meisje Verolme: de vice-presi- geleden. het Internationaal Ge- De -ijd had toch niet stilgesta-u Times heeft gisteren een uiterst fel hoofdartikel geschreven over de uit breiding van de Amerikaanse bombar- I dementen op Xoord-Vietnam. „Presi- ident Johnson hoeft er zich echt niet jover te verbazen wanneer Amerika nen, Britten, Fransen en vele anderen bezorgd zijn, want de oorlog in Viet nam heeft nu nieuwe en onheilspellen de afmetingen aangenomen. Het karak ter van deze oorlog is met het besluit tot bombardering van de olieopslag- I plaatsen in de omgeving van Hanoi en Haiphong gewijzigd. Daar is iedereen, in en buiten de V.S., het wel over eens Ibehalve dan de woordvoerders van ide regering-Johnson." aldus de New York Times. Het blad acht het onlogisch de oorlog uit te breiden, ..zoals de V.S. gestaag doen", en dan nog te verwachten dat de Noordvietnamezen en de Vietcong willen onderhandelen. Ook vindt de New York Times het geen prettige gedachte dat er nu kennelijk op wordt gerekend dat Peking niet in actie zal komen. „Johnson lijkt nu aan te stu ren op een militaire overwinning in Viet nam tot elke prijs. Hij schijnt er nu van verzekerd te zijn dat de oorlog ..uitslui ten in Zuid- en Noord-Vietnam kan wor den uitgevochten en gewonnen, met steun van landen als Thailand." De New York Times besluit met: ..Het zou een droeve dag zijn voor de V.S. en de gehele we reld wanneer deze beoordeling onjuist zou blijken te zijn." China De communistisch Chinese regering legde de bombardementen (in een offi ciële verklaring) uit als een teken van zwakte van de Amerikanen, ,,die met hun agressie tegen Vietnam aan het einde van hun latUn zün". De mogelijkheid, vredes besprekingen af te dwingen met lucht aanvallen. wordt in de Chinese verklaring ais „dagdromerfj" van de hand gewezen. China heeft zijn best gedaan om Viet nam politiek, moreel, materieel en op ander gebied te steunen. „De overgang van de imperialistische agressie in een nieuw stadium heeft Peking nog meer ontheven van besprekingen bij deze hulp verlening. In overeenstemming met de wensen van het Vietnamese volk zal de Chinese Volksrepubliek die stappen on dernemen, die zij noodzakelijk acht." De Amerikaanse bombardementen heb ben nog meer kritiek uitgelokt. President de Gaulle van Frankrijk heeft na zijn terugkeer uit de Sowjetunie in Parijs ge- zegd. dat de aanvallen de oplossing van 'm&fj het. Vietnamese probleem nog moeilijker maken. Volgens de Noordvietnamese regering „huilt de Britse premier Wilson kroko dillentranen om de bombardementen. Dat hij de aanvallen betreurde moet men zien als een manoeuvre om het krachtige protest van het Britse volk en de wereld opinie tegen zfjn politiek te ontwijken". Japan: 100 miljoen TOKIO - De Jap een jaar -ijds met Imen tot honderd miljoen zielen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5