Nieuwe Leidse Couramnt Jeugd protesteert K tegen Ver. Staten Soekarno behoudt macht Politie sluit provo's manége op in Vele landen keurden Franse kernproef af Man schiet zijn zwager dood doorregen varkenslapjes* neem ze nu! Postkantoren straks dicht op zaterdag Wegverkeer drukker dan anders al 75jaar Maandag 4 juli 1966 47ste jaargang Diractaun F. DIEMER Hoofdredacteur! Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGbLAD „Stantvastich la ghablavan mi|r» hert Ir teghanapoat Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 In Amsterdam 89 arrestanten Zit-demonstratie in Den Haag (Van onze verslaggevers) Hartelijk namen Prins Claus en de Koningin afscheid voor het vertrek van het prinselijk paar naar Suriname en de Neder landse Antillen. Meer over de reis naar de west op pagina 5. •fe Tito wil partij zuiveren - pag. 5 Conny van den Bos is naar de eenzame hoogte van chan- sonnière geklommen. In haar genre hehoort zy tot de beste Nederlandse artiesten. Over haar carrière en opvattingen over haar beroep vertelt zy in een interview met een onzer verslaggevers op de pagina Radio/TV. Prof.Severijn soclit herstel van de kerk Warm weer DE BILT Boven West-Europa handhaaft zich een toestand met ge ringe luchtdrukverschillen, maar vlak ke storingsgebieden welke zich van Zuidwest-Frankrijk naar het noord oosten verplaatsen, geven af en toe aanleiding tot plaatselijk regen of onweersbuien, waarbij hier en daar grote hoeveelheden regen vielen. Rot terdam meldde van gisteravond tot vanmorgen 29 millimeter. Het tame lijk regen- of onweersbuien, voortduren met af en toe perioden met zonneschijn, maar ook plaatse lijk enkele regen of onweersbuien. DE BILT Perioden met zonne schijn en tamelijk warm weer maar ook plaatselijk enkele regen- of on weersbuien. Over het algemeen zwak ke wind. Strandweer Over het algemeen nog rustig en goed strandweer, waarbij in de middag en avond een onweerkans. Zwakke tot mati ge zeewind. In de middag 20 tot 22 gra den, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Licht onstabiel met een buienkans. maar ook flinke zonnige pe rioden. 5 juli zon op 04.27. onder 21.02; maan op 23.10, onder 06.39. In strijd met verdrag van Moskou DEN HAAG/AMSTERDAM Den Haag en Amsterdam waren het afgelopen weekeinde het toneel van demonstrerende jongeren tegen de bombardementen op Noord Vietnam. In de hoofdstad trad de mobiele eenheid van de politie gisternacht op en rekende 89 de monstranten, onder wie drie vrouwen in. In Den Haag verliep de betoging van de naar schatting 250 jongeren uit Amsterdam, Rot terdam en Den Haag rustig. De demonstratie in Den Haag werd geleid door de Aktiegroep-Vietnam. Men hield zich op voor de Amerikaanse ambassade en het ministerie van buitenlandse zaken. PARIJS Vele landen hebben het afgelopen weekend de zater dag in het zuidelijk deel van de Stille Oceaan door Frankrijk ge nomen kernproeven afgekeurd. Onmiddellijk na het experiment werd in Washington door het State Department een verklaring uitgege ven waarin de ontploffing van di atoombom, die volgens de Franse autoriteiten een kracht had van hon derd kiloton, ten zeerste wordt be treurd en in strijd wordt geacht met de tekst en de geest van het kerrwer- drag van Moskou. Ook het ministerie van buiten landse zaken in Dein Haag liet zich in dergelijke bewoordingen uit. Bij de rij der landen, die afkeurende ge luiden hebben laten horen sloten zich gisteren Engeland, Japan, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-ICorea aan. Zoals bekend heeft Frankrijk het Moskouse verdrag van 1963, waarbij alle kernproeven, met uitzondering van ondergrondse, wenden verbondem, niet getekend, evenmin als China. De Fransen storen zich niet aan dat ver drag en hebben aangekondigd tot no vember drie series proeven in het gebied van Mururua te nemen. De ont ploffingen zijn drie jaar voorbereid, ondanks protesten van landen in het gebied van de Stille Oceaan. De atoomproef zou oorspronkelijk vrijdag zijn gehouden, maar slecht maakte uitstel nodig. President Gaulle's persoonlijke vertegen woordiger Jacques Foccart bevond zich aan boord van de Franse kruiser De Grasse, vanwaar het bevel tot de ontploffing werd gegeven. Kort na de ontploffing vloog een Amerikaans straalvliegtuig over het atol. In het proefgebied had men ook niet-geïdentificeerde duikboot, twee Amerikaanse vliegtuigen en twee Amerikaanse schepen waargenomen. In Parijs maakte de Franse minis ter voor het leger, Messmer, zaterdag bekend dat Frankrijk in 1969 raketten zal hebben waarmee atoomladingen kunnen worden vervoerd. De eerste tactische atoomwapens worden bin nenkort in gebruik genomen. Messmer voegde er nog aan toe dat Frankrijk in de nabije toekomst bommen tot ontploffing zal brengen, die zeker zo krachtig zullen zijn als de Chinese. Prinses Margriet opent ziekenhuis AMSTERDAM Het eerste zieken huis van Amsterdam-Noord reeds een half jaar open; thans 105 bedden bezet) werd zaterdag officieel in gebruik gesteld door prinses Margriet. HOLLANDSCHEVELD De 35-jarige chauffeur F. van der Weide uit Geest brug is zondagmorgen dodelijk getroffen door een schot uit een vuurbuks. dat zijn zwager J. T. op drie meter afstand af vuurde. Van der Weide, die gescheiden van jn vrouw leefde, wilde naar bezoeken de woning van haar moeder, waar zij haar intrek had genomen. Er ontstond ruzie en een vechtpartij met een _er, die ook in dit huis woont. De dader is gearresteerd. De vrouw was vorig jaar met het slachtoffer getrouwd, maar er ontston den spanningen doordat zij geen woon ruimte konden vinden. De ruzie liep uit op een scheiding. Van der Weide werd de toegang tot de woning van zijn gewezen vrouw en haar ouders ontzegd, maar hij trok zich hiervan weinig aan. Enkele malen moest hij er met hulp van de politie worden uitge zet. Gewoon gebakken of gepaneerd. Heerlijk bij nieuwe aardappelen, jonge zomergroenten. En... zo klaar! neem ook eens ontbijtspek op de boterham De politie in Amsterdam greep omdat de demonstratie was verboden. Men ging tot arrestatie over, toen het bevel zich te verspreiden werd ge negeerd. Vanaf het Leidseplein en de Leidsekade werden iin totaal 82 en vanaf het Spui zeven arrestanten met politiewagens naar het hoofdbureau gebracht. Onder de arrestanten bevonden zich ook de bekende schaker Jan Hein Donner en de provo's Rob Stolk, Kooske Koster en C. J. Kramer. Na het verhoor onder leiding van hoofd inspecteur Koppejan, zijn allen naar huis gestuurd. Om zeven uur zaten nog slechts minderjarige op het bu reau, die op hun ouders moesten wachten. In de manége Hoofdinspecteur Koppejan had zijn arrestanten opgesloten in de manége van de politie. Voor de vrouwen was een plaatsje gereserveerd in de kan tine. De provo's waren zeer veront waardigd over hun verblijfplaats. De klacht was: In de manége lag T/OOR veel kinderen is de grote vakantie begonnen. Het is eindelijk zo ver. De juffrouw kijkt haar pupillen na. Met gemengde gevoe lens. Maar ze is er zeker van, dat ze goed voor de hamster, goudvis en planten, die ze mee naar huis mogen nemen, zullen zorgen. Geloof maar. zaagsel met uitwerpselen van paar den. Het commentaar van de Am sterdamse politie luidde: Onze ma nége is schoon. Verder waren de provo's niet te spreken over het op treden van de politie op het Leidse plein. Het leek, wel zeiden ze, eer razzia op de Amsterdamse jeugd. Dit wekt onprettige assaciaties op. De schaker Jan Hein Donner vorm de een hoofdstuk apart. Hij was er helemaal niet over te spreken, dat de politie hem had opgepakt. De schaker beweerde niets met de happening te maken te hebben. Hij is veel op het Leidseplein en liep net op straat toen de politie tot actie overging. Van de ziide van de politie deelde men mee: We hadden de heer Don ner al in de gaten en we wilden hem niet meenemen. Maar hij liep naar de truc, waarmee de arrestanten wer den vervoerd. Het leek wel of hij mee wilden. Den Haag De leiders van de demonstratie Den Haag waren liet Amsterdamse gemeenteraadslid voor de PSP, de J. Bovenkerk, Rob Lange, landelijk voorzitter van „Socialistische" jeugd en het Tweede Kamerlid voor de PSP, de heer A. J. Bruggeman. Op de borden van de demonstran ten kon men lezen „Indepence for Vietnam", „Hanoi geen Guernica 1936. Rotterdam 1940" en „Bommen op Hanoi, begin van het einde". De merendeels jeugdigen stelden zich gisteren klokslag vijf uur op voor het gebouw van de Amerikaanse am bassade, waar zij even later luid in de handen klappend en „Johnson- Moordenaar" scanderend op het Schelpenpad gingen zitten. Dit duur de circa vijf minuten, waarna Jan Blok, bestuurslid van de Actiegroep Vietnam, de inhoud voorlas van een even later aan de ambassade te over handigen protestbrief. De brief is door een in het ambassadegebouw aanwezige militairepolitieman in ont vangst genomen. De demonstranten schreeuwden in koor „LBJ., how many kids did you kill today" In optocht gingen zij vervolgens naar het gebouw van het ministerie van buitenlandse zaken aan het Plein, waar eveneens een sit-down-demon- stratie werd georganiseerd. Ook daar werd. onder het toeziende oog van de Haagse politie, de inhoud voorge lezen van een voor minister Luns be stemde brief, die even later door een bode van het departement in ont vangst werd genomen. In dit schrijven wordt onder meer gezegd, dat steeds meer landgeno- VOLKSCONGRES VOND GEEN FORMULE DJAKARTA Het voorlopige raad gevende congres besluit morgen zijn vierde zitting, maar het is nu al duide lijk dat de 500 congresleden geen for mule hebben kunnen vinden waardoor Soekarno beroofd zou worden van zijn titels „grote leider van de revolutie" „president voor het leven". Dit is de conclusie van politieke waarnemers Djakarta. Volgens deze waarnemers zou het le ger erop hebben aangedrongen met een besluit op dit punt te wachten tot zich gunstiger tijdstip voordoet Het le- zou bang zijn voor een burgeroor- in Midden- en Oost-Java als men „Boeng Karno" rechtstreeks en ronduit verzoeken zijn ontslag in te dienen. Er gaan zelfs geruchten, dat zijn aan hangers een „mars op Djakarta" zullen beginnen als het Congres hem van al zijn macht zou beroven De krachtmeting over het lot van de president zal zich op Java, waar driekwart van de Indonesische bevol king woont, concentreren. De krachtige tegen Soekarno gerichte groeperingen in West-Java, die zich in militante „ac tiefronten" hebben georganiseerd, vin den zeker een meer dan afdoend tegen- In buitenlandse diplomatieke kringen in Djakarta acht men het gevaar van een botsing op grote schaal tussen bei de partijen verre van denkbeeldig. Voorlopig zou dit gevaar zijn afgewend door de aarzelende houding van het Volkscongres Intussen heeft Congresvoorzitter, ge neraal Nasoetion, al laten weten, dat het resultaat van de vierde zitting van het congres niet aan de verwachtingen van het Indonesische volk zal beant woorden. Men moest dan ook geen drastische resultaten verwachten, aldus Nasoetion. De studentenbetogingen gaan even wel onverminderd door. De leden van actiefronten Kami en Kappi hebben een protestoptocht in de hoofdstad ge houden voor de vorming van een nieuw kabinet onder leiding van Soe- harto, verbod van het communisme en het ontnemen van de titels presi- dent-voor-het-leven en grote leider van de revolutie aan Soekarno. (mohammedaanse kerk) aangevallen en ene en biddende mohammedaan mishandeldè In Djakarta hebben 300 communisten eveneens een Moskee be stormd. Zes mensen werden ernstig gewond. T~iE demonstratie op het Amster- damse Leidseplein tegen da bombardementen op Hanoi had een rustig verloop, hoewel de politie ten met stijgende verontwaardiging tal van arrestaties verrichtte. Even de politiek volgen van onze rege- ontstond er onrust, toen een Ame- ring met betrekking tot de houding van de V.S. in Vietnam. „Het minste wat de Nederlandse regering en u, als minister van buitenlandse zaken, zouden kunnen doen, is langs di plomatieke weg, zoals Engeland en enige andere Westeuropese landen hebben gedaan, de ongerustheid over de steeds toenemende bombar dementen door de V.S. over te brengen", aldus de brief van de Actiegroep-Vietnam. Na afloop van de sit-downdemon- stratie verspreidden de demonstran ten zich in de stad met het doel om daar hun vlugschriften uit te delen. Mark Stanford, stuurman van de Wycliffe College boot in het Engelse Henley spande zich tot het uiterste in om zijn ploeg naar de overwinning te voeren tijdens de Henley Royal Regatta. Helaas tevergeefs. rikaanse vlag werd verbrand. DEN HAAG De PTT gaat door personeelsgebrek haar dienstbetoon be perken. Met ingang van 12 september zullen alle kantoren 's zaterdags gesloten zijn terwijl ze op werkdagen pas om half negen zullen opengaan en om zes uur zullen sluiten. Op het ogenblik zijn de kantoren op zaterdag nog enkele uren open. Op werk dagen zijn nog vele kantoren vroeger dan half negen open en sluiten veelal ook later dan zes uur. In kleinere plaatsen zal de laatste lich ting van de brievenbus samenvallen met het tijdstip van sluiting der kantoren. Mevrouw Porter (weduwe Oswald) krijgt baby RICHARDSON Mevrouw Kenneth Porter, de weduwe van de vermoedelijke moordenaar van president Kennedy, Lee Harvey Oswald, is gisteren bevallen van een zoon. Ongeveer anderhalf jaar nadat Jack Ruby haar man neerschoot trouwde Marina Oswald met Kenneth Porter. Uit haar vorige huwelijk heeft zij twee kinderen, die nu resp. 5 en 2 jaar zijn. Vijf bergbeklimmers omgekomen CHAMONIX Drie Italiaanse en twee Oostenrijkse bergbeklimmers zijn giste- verongelukt tijdens de beklimming de noordoostelijke kant van de Mont Blanc. Twee Zwitsers werden ernstig gewond door een lawine. Extra treinen naar Zandvoort DEN HAAG Op de wegen en in de treinen was het het afgelo pen weekeinde (dat op de meeste plaatsen fraai zomerweer bracht) aanmerkelijk drukker dan gnders. Het was goed te merken dat de „metaalnijverheid" vrijaf heeften dat ook zeer veel scholen hun poor ten al hebben gesloten. Desondanks hebben zich toch geen op merkelijke vertragingen voorgedaan. F.r deed zich hier en daar filevorming voor, met name op de rijksweg van Amster dam naar Utrecht, waar men ter hoogte Loenersloot bezig was met het aan brengen van middenbermbeveiliging. In de loop van de zaterdagmorgen moest dit verk worden gestaakt omdat de stagna ties te groot werden. Op de weg tussen Den Bosch cn Vught ondervond het verkeer enige tijd vertra gingen die varieerden van twintig tot dertig minuten. Op het „beruchte" ver keersplein Oudenrijn was het de gehele zaterdag „behoorlijk druk". De Nederlandse Spoorwegen hebben veel passagiers moeten verwerken. De voorlichtingsdienst van de NS noemde het een „levendige, gezellige drukte, zon der paniekerigheid". Het accent lag ook ditmaa' op het vervoer naar het strand. Naar Zandvoort reden vier extra treinen aar Hoek van Holland werden alle treinen versterkt. De grootste drukte moet overigens nog komen. Met een angstig hart ziet de KEES BOEKE (81 OVERLEDEN AMSTERDAM Kees Boeke, baanbrekend pedagoog en leermeester van onze oudste drie prinsessen, is in de nacht van zaterdag op zon dag in het Centraal Israëlitisch ziekenhuis over leden. Hij is 81 jaar oud geworden. Ir. Cornelia Boeke heeft vooral bekendheid verworven door zijn kindergemeenschap in Bilt- hoven, die hij van 1926 tot 1954 leidde en waar ook de prinsessen Beatrix, Irene en Margriet enige tijd hebben schoolgegaan. Van 1911 tot 1914 was hij zendeling van de Quakers in Libanon. Hij heeft verschillende publikaties gedaan over opvoeding en onderwijs in dienst van de vrede. De crematie zal donderdag op Westerveld geschieden. (Zie ook elders in dit blad.) keerspolitic het weekeinde van 16 juli tgemoet. Dan gaan ook de meeste bouw vakkers er op uit. De ervaring beeft ge leerd dat de uittocht van vakantiegan gers dan compleet is. Minister Luns is zaterdag de dupe geworden van de drukte. De bewinds man moest 's morgens in Stadskanaal de World Press Foto tentoonstelling openen maar wegens oponthoud op de weg kwam hij ruim een uur te laat op het expositieterrein. Vooral op de weg Putten-Harderwijk had de ministeriële auto veel oponthoud. De genodigden benutten de wachttijd door alvast maar een kijkje op de tentoonstelling te LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING GRONINGEN Hoewel besprekingen nog steeds niet zfjn afgerond, houdt men er in Groningen rekening mee, dat half augustus een begin zal worden gemaakt met het binnenlandse luchtnet Eelde- Schiphol-Volkel-Beek De KLM »s nog met de betrokken instanties in onder handeling De tarieven zullen waarschijn lijk lager komen te liggen dan die voor de verbinding Eelde-Schiphol. die Schrei- ner een tijd lang heeft onderhouden, dus benedeu 37,50 gulden enkele reis

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1