Nieuwe leidse Courant EIS ARTSEN TE HOOG krant van FORMAAT JAMIN Crisis afgewend Kamer wacht onderzoek af Commentaren „Vondeling faalde" Ziekenfondsen spreken onaanvaardbaar uit WEER ARRESTATIES IN AMSTERDAM Steenfabrieken dicht: 100 man op straat Hoofdredacteur! Dr. E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Vrijdag 1 juli 1966 47ste jaargang >Sai^*0Sö«>lDfÖ«>*3Bbfi>lC>8bfP4^ Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijz Fonds ook hard „Onmogelijke eis" Crisis nader ■fe Ketterjagers accepteren geen nieuwe opvat tingen pagi na Kernmerk Het circus heeft voor de liefhebber nog altijd zoals al eeuwen her een sfeer van romantiek. Op pagina 5 beschrijft een onzer redacteuren aan de hand van een pasverschenen boek de geschiedenis van het „Als liet winter wordt, liaal ik hem weer binnen en dan kan het uurwerk er ook weer in." •fe Oude films op poetsen pa gina Radio TV (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De ziekenfondsorganisaties ztfn niet bereid de voor waarden te aanvaarden, die de huisartsen vorige week vrijdag in hun ledenvergadering gesteld hebben om tot overeenstemming met de ziekenfondsen te komen over de verhoging van de artsenhono raria. De ziekenfondsen blijven evenals in het verleden de eis af wijzen aan een te bereiken overeenstemming over de honoraria terugwerkende kracht te geven. De huisartsen hebben voor voortzetting van de onderhandelingen de tijd gegeven tot 31 december, maar dan zou het akkoord moeten gelden vanaf 1 juli van dit jaar. De ziekenfondsen betogen, dat dit een onmogelijke eis is. De vaststelling van de premies, wat eenmaal per jaar geschiedt, zou in moeilijkheden komen. Het zou zo onmogelijk zijn de premies af te stem men op de kosten, omdat deze dan aan het begin van het jaar nog onbekend zijn. De verhouding tussen de zieken fondsen en de huisartsen is hiermee uitermate verscherpt en de dreiging een conflict is toegenomen. De eisen van de huisartsen, die in onderhandelingsgesprek op 14 juni werden geformuleerd, houden de vol gende punten in: 1. De huisartsen wensen de verhoging van het honorarium met 4 procent voor 1966, die aan het begin van jaar al werd ingecalculeerd, op trekken tot 7 procent. Strandweer Rustig strandweer met enkele wolken velden, maar ook zonnige perioden. Een zwakke zuidwesten wind. In de middag ongeveer 18 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Wij blijven dicht bij een hogedrukgebied liggen met stabiel en droog weer. Tijdens zonnige perioden hierbij goed strandweer. VANAVOND DEMONSTRATIE AMSTERDAM In de hoofdstad hebben de Amsterdamse politieman nen, de rijkspolitie en de marechaus see weer moeten optreden tegen groepen demonstrerende jongelui. Vanmorgen om drie uur was het nog onrustig en ging men over tot de arrestatie van twaalf als sandwich mannen geklede jongelui. De politie greep in, omdat men bang was, dat de ruiten van het Amerikaanse con sulaat zouden worden ingegooid. Het bestuur van de socialistische jeugd in Amsterdam heeft voor van avond eveneens een demonstratie aangekondigd tegen de bombarde menten op Noord-Vietnam. De jongeren hielden gisteravond hun demonstratie, hoewel de burge meester geen toestemming had ge geven een optocht te houden. Het begon om half acht gisteravond op verschillende plaatsen in de stad met het optreden van zwijgende sandwich mannen, die borden met leuzen droegen. Ook reikte men papieren uit. Omdat geen enkele bepaling werd overtreden, liet de politie alles maar op z'n beloop. Honderd man Op de Westermarkt ontstond er echter een menigte van honderd man. Tegen half tien kwam er een optocht bonbons niet duur wel heerlijk op gang onder leiding van de be kende provo Hans Tuynman. Men droeg een onbeschreven wit doek. Deze optocht was wel verboden. Bij Het Lieverdje op Het Spui werden negen demonstranten gearresteerd wegens het deelnemen aan een ver boden optocht. Niemand verzette zich tegen de ar restaties. De politie maakte geen ge bruik van wapens. Het ging zelfs ge moedelijk toe. In de vroege morgenuren was er een groep van 35 jongeren aanwezig voor het Amerikaanse consulaat aan het Museumplein. Op hun borden kon men lezen „Stop de moord in Vietnam", Stop de bombardementen op Hanoi. Op dit uur van de nacht was er verder niemand op het Museumplein. Daarom deed de politie aanvankelijk Omdat men bang was, dat er ruiten zouden worden ingegooid (zoals al eerder was gebeurd) kwam later het bevel voor de jongelui zich te ver wijderen. Dit bevel werd niet opge volgd en arrestaties volgden. 2. De artsen vragen een honorarium voor de behandeling van zieken fondspatiënten. dat op hetzelfde ni veau ligt als dat voor de particuliére patiënten. 3. De artsen wensen de huidige vakan tievergoeding voor veertien dagen op- gavoerd te zien tot een periode van vier weken. (Zie ook pagina 7) Witte Simca van rovers gevonden AMERSFOORT De witte Simca, waarvan de berovers van de Nutsspaar- bank verleden week vrijdag ge.-ruik heb ben gemaakt, is in Apeldoorn tsruggevon- De wagen is eigendom van een Rotter dams bedrijf, dat de Simca had verhuurd aan een Frans sprekende man. Het verhuur van de 34-jarige Belgische Yvette B., beschuldigd van medeplichtig heid aan de bankroof, heeft de politie tot nu toe weinig houvast gegeven. Zoals men zich herinneren kan, ziin de overval lers gevlucht in een groene Taunus 17M, die de vrouw in België had gehuurd. Zij houdt vol, dat zij de bankrovers niet kent. Jongetje gedood door schot uit revolver ROTTERDAM Een vierjarige jonge tje is gisteren om het leven gekomen, doordat een met scherpe patronen gela den revolver, waarmee hü speelde, plot seling afging. De kogel trof het kind in de bulk. Een particuliere auto bracht de kleuter, Mario Larsen uit Rotterdam, naar het Eudokia- ziekenhuls, waar artsen door een operatie nog probeerden zijn leven te redden. On danks de onmiddellijke uitgevoerde in greep overleed het jongetje korte t(jd la ter. Mario had de revolver onder het hoofd kussen van het bed van zijn grootvader □den en was er, door niemand op ge-verijdeld. Er zijn 12 volwassenen Ruim zes uur heeft de Tweede Kamer gisteren gedebatteerd over het ontslag van hoofdcom- saris Van der Molen. Het was een zo nu en dan mij rumoerig debat met vele interrupties, zo als hier de heer Harmsen van de Boerenpartij de heer Schakel (a.r.) in de rede valt. Uiteinde lijk was de Kamer bereid, al thans voorlopig, het beleid t de minister te steunen. Emotioneel debat over zaak-Van der Molen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Smal- lenbroek heeft gisteren de Twee de Kamer belooft, dat zo snel mo gelijk een onderzoek zal worden ingesteld naar de oorzaken, ach tergronden en toedracht van de verstoorde verhoudingen in de lei ding van de Amsterdamse politie. Schipbreuk bij Kaapstad KAAPSTAD Het 80.000 ton metende vrachtschip „South African Seafarer" is vannacht aan de ingang van de Tafelbaai Zuid-Afrika op de rotsen gelopen. Het schip loopt gevaar te breken. Reddings pogingen zijn tot nu toe door de hoge verijdeld. Er zijn I baby aan boord. Hoewel burgemeester Van Hall geen toestemming had gegeven voor het houden van een de monstratie was er gisteravond toch een groep provo's die met een wit spandoek (zonder tekst) rondliepen. Ze werden prompt door de politie aangehouden. Volgende week nog loon DEVENTER De Overijsselse, slag zonder opzeggingstermijn, steenfabrieken N.V. met twee be- zonder vakantieloon en zonder drijven in Terwolde en een bedrijf j vakantietoeslag, in Olst bij Deventer worden met Dat betekent voor honderd werk nemers, voor het merendeel uit de omgeving van Deventer, ont- Zonnig DE BILT Het weer in West- Europa staat momenteel onder invloed van een rug van hoge luchtdruk, die echter langzaam in betekenis af neemt en zich daarbij naar het zuiden en zuidoosten verplaatst. Een depres sie trekt tegelijkertijd van het zee gebied bij IJsland in oostelijke rich ting. Een front hiervan strekte zich vanmorgen uit van de Noorse kust via Schotland, waar het regen bracht, naar het zuidwesten van de Oceaan Het front zal zich langzaam verder naar het oosten bewegen, maar waar schijnlijk ons land morgen nog niet bereiken. De kans op regen is dan ook klein en er mogen zonnige perio den worden verwacht bij een zwakke tot matige wind uit westelijke rich tingen. In het algemeen iets hogere temperaturen. 2 juli zon op 04.24. onder 2103; maan op 20.30. onder 02.46. ving men aan met mechanisering en modernisering in de hoop het lies in winst om te zetten. Dit er teruglopen van vraag naar baksteen leidde tot liquiditeitsmoeilijkheden. De rechtbank te Zutphen vei leende woensdag surséance van betaling en benoemde mr. G. A. van Belt te Apel doorn tot bewindvoerder. Er waren al geruime tijd betalingsmoeilijkheden. De lonen konden worden betaald dank zij een lening van de Sallandse Bank in Deventer van ƒ500.000 met een sie op voorraden en debiteuren. De Na tionale Investeringsbank is' met 4 ton in deze zaak betrokken, j Gisteren kregen de vakbondsbestuur ders te horen dat het bedrijf gesloten werd en dat het loon van deze week nog zou worden uitbetaald, alsmede de volgende week, de zogenaamde „pen- jweek", maar voor de opzeggingster mijnionen enz. vakantieionen en vakan tietoeslagen zouden geen middelen aan wezig zijn. De voorstellen van de vakbonden om het bedrijf dit seizoen uit voort te zet ten en te centraliseren op de best geou tilleerde onderneming teneinde de 3.000.000 groene stenen af te bakken, werden niet aanvaardbaar geacht door de geldschieters. De vakbonden hadden becijferd, dat daarmede minstens 1,8 ton aan liquide middelen beschikbaar zou kunnen ko men, waarmee de vorderingen van de werknemers ten bedrage van ƒ215.000 I voor een groot deel zou kunnen wor- 1 den voldaan. Van de zijde van de Herstelbank werd ƒ25.000 aangeboden ter uitkering aan het personeel. De Sallandse Bank zegde een uitkering toe, als de zekerhe den voldoende zouden blijken om haar vordering te voldoea Met deze toezegging nam de Ka mermeerderheid voorlopig genoegen en ze verwierp dan ook twee moties over het voorgenomen ontslag van de Amsterdamse hoofdcommissaris van politie H. J. van der Molen: 1. Een motie van afkeuring van de WD-er Geertsema, mede-onderte kend door de heer Beernink (c.h.) en freule Wttewaall van Stoet wegen (cJi.). Daarin werd afkeu ring uitgesproken over het feit, dat de minister geweigerd had zijn beleid in de zaak-Van der Molen met alle beschikbare gegevens te genover de Kamer te motiveren. 2. Een motie-Beermnk (c.h.), mede- ondertekend door o.a. de WD-ers Toxopeus en Geertsema, waarin „ernstige teleurstelling" werd uit gesproken over de gevolgde proce dure, „waarbij het ontslag van de hoofdcommissaris is aangekondigd vóór het instellen van een objectief onderzoek naar het functioneren van de politieleiding in Amster- Tegen de motie-Geertsema had mi nister Smallenbroek „overwegende bezwaren", omdat ze naar zijn mening rechtstreeks het door het kabinet ge voerde beleid aantast. Tegen de motie- Beernink voerde hij „ernstige bezwa ren" aan, omdat ze „een stuk wezen lijk beleid" veroordeelt, 't Was vol gens hem terwille van een spoedig herstel van de samenwerking in de leiding van de Amsterdamse politie niet mogelijk om op de uitslag van het onderzoek te wachten. Dat zou te lang hebben geduurd. De Kamermeerderheid verwierp de moties omdat zij niet op de resultaten van het onderzoek wilde vooruit- j lopen. Pas als alle gegevens bekend zijn wenst zij te beoordelen of het' beleid van de minister(s) in de ont- I slagkwestie en de daarmee verband j houdende zaken al of niet juist is ge weest. De motie-Geertsema werd met 85tegen 33 stemmen verworpen. Vóór stemden de fracties van VVD, CHU, SGP, Boerenpartij en GPV. I De motie-Beernink werd met 81 tegen 38 stemmen afgewezen. Tot de vóórstemmers behoorden behalve VVD, CHU, SGP, BP en GPV ook de KVP-ers Fiévez, Weijters, Moorman, Zwanikir»n er mej. Kok. In een stem verklaring zei KVP-fractieleider drs. Sohmelzer, dat zijn fractie nog niet overtuigd is van de juistheid van de ten aanzien van de heer Van der Molen gevolgde procedure. De KVP- meerderheid zal uitsluitend tégen de CH-motie stemmen omdat ze nog geen totaaloverzicht van de zaak heeft. Voor vervolg zie pag. 7. Bezoekdag van de herenhuizen aan de Narcissenlaan (hoek Parklaan) in Sassenheim. Aanstaande zaterdag 2/7 van 2-5 uur. Inlichtingen Zomer Centrum Zandvoort, Nassauplein 18, Den Haag, tel. 070-601281. Na gisteren TJET Kamerdebat van gisteren is maar ten dele uitgelopen op een wegnemen van de bezwaren rondom de Amsterdamse ontslagkwestie. Wfj stellen dit vast, met volle erkenning hoe moeilijk het vaak is over be leidskwesties een zonder meer juist oordeel te vellen. Een beleidsbeslis sing is niet zelden een kwestie van wikken en van wegen. Wij hebben generlei reden, aan de ernst van de regering in deze zaak te twijfelen. Maar er blijft voor ons gevoel in deze zaak toch ook veel onbevredigends. Waarom de hoofdcommissaris nu reeds en voorts alléén ontslagen? Had het nadere onderzoek, dat is toegezegd, zich ook niet tot zijn aan deel moeten uitstrekken en had niet daarop een eventueel ontslag moeten volgen? En voorts, komt op deze wijze de ander, de burgemeester, er niet te best af? Hij krijgt, falen ten spijt, een nieuwe kans. Men kan evenwel het burgemeester schap van onze hoofdstad ook té be langrijk achten om het van kansen afhankelijk te stellen. Explosief J^ANGZAAM maar zeker verscher pen zich de verhoudingen tus sen ziekenfondsen en huisartsen. Beide partijen lijken wel van goe den wille, maar de standpunten zijn steeds zo weinig op elkaar afge stemd, dat een conflict elke week dichterbij lijkt te komen. Hoewel was afgesproken, dat per 1 juli voor de huisartsen een nieu we honorariumregeling van kracht zou worden, hebben de huisartsen (tengevolge van het ontbreken van overeenstemming) erin toegestemd, de termijn tot 31 december van dit jaar te verlengen. Zij vragen voor de overeen te komen verbeteringen echter wel een terugwerkende kracht tot 1 juli 1966. Anderzijds betekenen de gestelde materiële eisen voor de ziekenfond sen een omvangrijke lastenverzwa ring. Deze zou neerkomen op een aanzienlijke optrekking van de zie kenfondspremie en dus een forse verhoging van de kosten van le vensonderhoud. De artsen houden in hun voorstellen met deze consequen ties vrijwel geen rekening, rekening. Weliswaar laten de pensioenvoor zieningen voor de artsen nog veel te wensen over, maar aan een bij zonder reëel pensioenvoorstel van de zijde van de ziekenfondsen werd nauwelijks aandacht besteed. Ook het voorstel om een aantal „wijze mannen" in het conflict te laten bemiddelen werd door de artsen on der de onderhandelingstafel ge werkt. Men kan zich overigens af vragen, of er tot nu toe wel werke lijk van onderhandelingen sprake is geweest. De artsen plegen hun voor stellen veelal als ultimata op de on derhandelingstafel te deponeren, waarna voor een onderhandelings gesprek weinig speelruimte wordt gelaten. Op deze wijze groeit er een explosieve situatie. Hopelijk zullen artsen en zieken fondsen nog op tijd begrijpen, dat een goede medische verzorging niet opgeofferd mag worden aan status- en prestigekwesties. BRUSSEL De Furopese minister raad heeft gisteren in Brussel besloten de besprekingen over een aantal belang rijke nieuwe maatregelen voor het fs- meenschappelijke landbouwbeleid op 13 en 14 juli voort te zetten. De ministers van landbouw van de „zes" streefden er aanvankelijk naar voor 1 juli tot een akkoord te komen. Beernink: niet direct crisis (Van onze parlementsredactie) VVOUDSCHOTEN Dr. Von deling heeft als minister van fi nanciën in bijzonder ernstige mate gefaald. Hij heeft getoond geen geschikte bewindsman te zijn. Deze kritische woorden sprak de CH-fractieleider in de Tweede Ka mer mr. H. J. K. Beernink gister avond in zijn rede op de zomerconfe- rentie van de CHU in Woudschoten. De heer Beernink betreurde het fa len van Vondeling te meer omdat hij destijds als oppositieleider meende zwakke ministers in het kabinet Ma- rijnen te moeten aanwijzen. De Unieleider zei voorts dat het kabinet Cals niet aan de verwachtin gen heeft voldaan. De sterke mannen hebben sterk verloren aan gezag, al dus mr. Beernink. Hij vroeg zich af hoe men in de komende begroting het tekort van 900 miljoen wil gaan dekken. Hij be loofde dat de CH in het najaar een „hartig woordje zou meespreken". De heer Beernink verwachtte niet dat het spoedig tot een kabinetscrisis zal komen. „Het kabinet zou met intern veel lijmen 1967 wel halen", betoogde hij. „Misschien komen er vervroegde verkiezingen". De verkiezingen, die dit jaar gehou den zijn, betekenen volgens de Unie voorman in feite een nederlaag voor het kabinet. Het verlies van de Partij van de Arbeid was naar zijn mening veroorzaakt doordat deze partij in de ogen van velen verburgerlijkt is. Mr. Beernink meende dat de Boeren partij momenteel bestaat uit een men geling van personen met negatieve ge voelens die onderling geen band heb ben. Hij verwachtte dat de partij van Koekoek voorlopig een politieke reali teit zou blijven maar op den duur aan negativisme en innerlijke tegenstrijdig heid ten onder zal gaan. De CH-fractieleider drong er bij de regering op aan na te gaan in hoeverre het apparaat van verschillende schap pen kan worden ingekrompen. Voorts bekritiseerde hij het hoger onderwijs. Hier worden miljoenen verslonden zon der dat er behoorlijke samenwerking tussen de universiteiten tot stand komt, aldus mr. Beernink. Hij betoogde dat de Unie de uitda- j ging van deze tijd wel degelijk begre pen heeft, maar hij voelde niets voor termen als radicalen of linkse politiek. Christelijke politiek moet rechtvaardig zijn en dynamisch. Maar alle verande ringen leiden niet altijd tot verbeterin gen. Met radicale politiek kan men de fundamenten zodanig aantasten, dat ze niet meer te herstellen zijn, aldus de heer Beernink. Dr. H. Hermans, gedurende 16 jaar Nederlands commissaris voor algemene voorlichting op de Antillen *"»ort naar Nederland terug. Het commissariaat zal worden opgeheven. Een aardbeving in Nepal heeft aan tien mensen het leven gekost. In een groot deel van India waren de aardschok ken voelbaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1