Voorleesverbod stuit in Kamer op verzet POLITIEK ZWAKKE EN LASTIGE STAD De Gaulle wijzi: programma Johnson nam zelf de beslissing Nederlander eet onevenwichtig „Nee" klinkt in Brussel Inhalen loonachterstand in autobusbedrijf n Evolutie of revolutie in Amsterdam (Ill) DONDERDAG 30 JUNI 1966 Fiat van kleine meerderheid? DEN HAAG Een groot deel van de Tweede Kamer is tegen de iftvoering van een „voorlees verbod" voor Kamerleden, zo bleek gistermiddag bij de voort gezette discussie over het nieuwe orderreglement van de Kamer. Hoe groot het aantal tegenstan ders is werd niet helemaal dui delijk. De Kamer zal vandaag een beslissing nemen en waarschijn lijk met een kleine meerderheid haar fiat geven aan het verbod, maar of het dan meteen ook zal worden ingevoerd is zeer de vraag. Uiteraard is het hoogst on bevredigend een dergelijke bepa ling, die de hele Kamer raakt, voor te schrijven tegen de uit drukkelijke wil van een grote minderheid in. Misschien verenigt de Kamer zich van daag met een compromis, dat de voorzit ter van de Kamercommissie voor de par lementaire werkwijze J. Hommer (soc.) voorstelde en dat op het volgende neer komt: „Neem het voorleesverbod voorlo pig in het nieuwe reglement op, maar Iaat de ingangsdatum nog open. De leden die wel voor de gedachte voelen, maar met de procedure moeilijkheden hebben, kunnen er dan nog wat over nadenken en alvast wat oefenen". Het voorleesverbod is de kortste bepa ling uit het hele reglement. Het bestaat uit dertien woonden: „Geen lid leest een rede voor, tenzij de voorzitter hem hier toe verlof verleent". Dit betekent dat de Kamerleden in beginsel hun speeches niet meer van papier mogen oplepelen, maar van punten en aantekeningen moe ten spreken. Korte verklaringen en uiter aard ook citaten mogen wel letterlijk worden voorgelezen en onder bepaalde omstandigheden kan de Kamervoorzitter het voorleesverbod opheffen. De bedoe ling van het verbod is de Kamerdebatten te verlevendigen en tot werkelijke discus sies te verheffen. Op het ogenblik heb ben ze te veel het karakter van een uitwisseling van geschreven redevoerin- Het debat van gistermiddag was bijzon der levendig, juist omdat de sprekers hun verhaal niet op papier hadden ge zetHet was de best denkbare reclame voor het verbod. Waarom dan toch die tegenstand? De scheidslijnen liepen dwars door de fracties heen. Alleen de CHU en de kleinste fracties warei bloc tegen. Tegenstanders waren ook mej. Klompé (kath.v.) en de heren Kieft (a.r.) en Scheps (soc.), maar zij spraken slechts namens delen van hun fracties. Mr. Toxopeus (lib.) en mej.: Schilthuls (soc.) voerden het woord namens de meerderheid in hun fracties die voor het verbod is geporteerd. De tegenstanders voelden wel voor de gedachte die achter de verbodsbepaling steekt, maar wezen elke dwang van de hand. Het doel zou naar hun mening via een gentleman's agreement moeten wor den bereikt. „Er zijn Kamerleden", zei mej. Klompé, „die uitstekende verhalen van papier voorlezen, en Kamerleden die snoeivervelend, onsamenhangend en ver ward van punten en aantekeningen spre ken. 't Minste wat men echter van een Kamerlid mag verwachten is dat, als hij van papier spreekt, z'n tekst plezierig voordraagt. Dat kan iedereen. Het gaat mij te ver om zelfs het voordragen van een uitgeschreven speech te verbieden". Het was voor de heer Kikkert (cJi.) nog zeer de vraag of het voorleesverbod de aantrekkelijkheid van de parlementai re discussie zal verhogen. „Als een domi nee geen tekst, geen uitgeschreven preek voor zich heeft omdat hij zich niet heeft voorbereid of hoe dan ook, ben ik ervan overtuigd dat hij vroeg of laat gaat staan zwammen. Dat geldt in heel veel geval len ook voor Kamerleden." De heer Kieft (a.rvond, dat een voorleesverbod weinig of niets met de orde in de Ka mer te maken heeft en dus ook niet in een ordereglement thuis hoort. Hij vond de bepaling een onrechtvaardige aan tasting van de individuele vrijhed van een Kamerlid om zijn zaken voor het voetlicht te brengen op de wijze die hem goed dunkt. Dat was ook de mening van de heer Bakker (comm.), die constateerde, dat men bij aanvaarding van de bepaling „zou overgaan van de orde naar de bedil zucht". De heer Scheps (soc.) achtte het streven van de voorstanders van het ver bod juist, maar „men hoeft nog niet reg lementair te bepalen wat men als juist begeert". „Er zijn nu eenmaal mensen, die hun gedachten niet onmiddellijk en los van een geschrevn tekst onder woor den weten te brengen. Als zo iemand de Aantasting van vrijheid (Van onze parlementsredactie) moeite neemt die gedachten op te schrij ven en hij geeft er de voorkeur aan da letterlijk voor te lezen, moet men hem die vrijheid laten". De heer Scheps had onlangs een hoog leraar in de theologie gesproken, die hem bekend had zijn preken van a tot z uit te schrijven. „Want als ik dat niet doe, loop ik groot gevaar te gaan kletsen' Ook de heren Jongeling (GPV) en Bruggeman (pac. soc.) geloofde dat het beoogde doel met het voorleesverbod niet wordt bereikt. De heer Voogd (BP) volstond met de opmerking, dat zijn par tij voor de vrijheid en dus tegen zo'n verbod is. VOORSTANDERS Voor mej. Schilthuis (soc.) wogen de voordelen van het verbod zwaander dan de nadelen, 't Gaat hier naar haar me ning ook om het dichter tot elkaar bren gen van de verhoudin<* tussen volk er volksvertegenwoordiging Het verbod kan een middel zijn om de technische romslomp terug te dringen en daardoor de „verstaanbaarheid" van het parlement te vergroten. De heer Van der Peijl (c.h.): „Wij zijn hier een werkcollege, geen showcollege". Mej. Schilthuis vond, dat als een Kamerlid z'n zaken zo slecht beheerst dat hij alleen maar kan voorle zen, hij niet in de Kamer thuis hoort. „Wie niet kan zwemmen, moet niet in een zwemploeg gaan zitten". Mr. Toxopeus zag het verbod vooral als een middel om herhalingen te voorko men. Geschreven redevoeringen kunnen fungeren als geheugensteun, maar het gaat niet aan, dat een Kamerlid precies hetzelfde zegt als zijn voorgangers omdat hij dat nu eenmaal op z'n papiertje heeft staan. Dat is fataal voor de discussie. Voor een regeling op basis van vrijwillig heid voelde de WD-fractieleider niets. „Dan komt er niets van terecht". Jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (c.h.): „Wat denkt de heer Toxopeus in dit verband van de vrijheid, die zijn partij altijd zegt voor te staan". Mr. Toxopeus: „Dat be ginsel doet op dit punt niet terzake". REACTIES Ook de heer Bommer (soc.), die als voorzitter van de commissie parlementai re werkwijze het reglement verdedigt, vond, dat het begrip vrijheid buiten deze disoussie moet worden gehouden. Hij achtte het verbod eigenlijk maar van bijkomstige betekenis, maar door de overwegend enthousiast positieve reac ties van buiten het parlement heeft 1 z'n karakter van bijzaak verloren, buitenparlementaire reacties vond de heer Bommer veelzeggend. Het Is zijns Inziens essentieel vooi parlement dat het weet te boeien. Multa- tull zei al: ,,'t Is geen gering kwaad waarheid vervelend te maken". Dat moet ook een parlement zich aantrekken. Als het parlement vervelend wordt, dreigt vervreemding van het volk. De televisie werkt in dit opzicht onbarmhartig. De Kamerleden realiseren zich nog veel te weinig, dat ze bij belangrijke, door de tv uitgezonden debatten niet voor 149 mede leden, maar voor miljoenen kijkers spre ken. Die gaan zich ongelofelijk vervelen als de sprekers steeds maar weer in her halingen vervallen en geen rekening hou den met wat voorgaan^ - sprekers heb ben gezegd, loute- en alleen omdat ia niet van hun in de studeerkamer uit geschreven redevoering willen afwijken. Het Kwartet In het Westen een der grote krantenoplagen Het Kwartet Krant die praktisch niet doubleert,zegt het n.a.rn.o Het Kwartet En elk onderzoek zegt: welstand zeer gunstig Het Kwartet Het Kwartet (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Na het contract voor de landbouw heeft het Colle ge van Rijksbemiddelaars thans een tweede cao, waarin een extra loonsverhoging wegens achter stand is verwerkt, goedgekeurd: de cao voor de 11.000 man werk zaam bij het autobusbedrijf. De lonen gaan hier per 1 juli a.s. met 7 procent plus 3,50 extra per week omhoog. De 7 procent heeft een terugwerkende kracht tot 1 januari jl. De 3,50 per week over de eerste helft van 1966 mag ech ter pas na 1 januari 1967 worden uitbetaald. In zijn zitting van a.s. maandag zal het College van Rijksbemiddelaars de cao offi cieel goedkeuren. Gistermiddag werd hiervan echter al medede ling gedaan tijdens een hearing met partijen. Hoewel de bonden teleurgesteld zijn over het uitstel van de extra loonsverho ging over het eerste halfjaar van 1966, vindt men het verheugend, dat het colle ge de loonachterstand bij Ihet autobusbe drijf heeft aanvaard. Men vraagt zich af, of de uitgestelde betaling van de extra loonsverhoging, die voor deze bedrijfstak ruim 1 miljoen bedraagt, onze economie kan redden. Voor 1967 en 1968 zijn partijen bij het busvervoer ook een extra loonsverhoging overeengekomen, namelijk ƒ3,50 per week in 1967 en 2 li procent van de loonsom in 1968. Over deze extra verho gingen voor de komende jaren wilde het college nog geen enkele uitspraak doen. SPOORWEGEN Dit in tegenstelling tot wat de vakbon den gisteren tijdens een hearing bij net college gedaan kregen voor de nog steeds niet goedgekeurde c.a.o. voor de Ned. Spoorwegen, die een looptijd heeft van drie jaar. Voor het spoorwegpersoneel was voor 1966, 1967 en 1968 een extra loonsverho ging overeengekomen van resp. 5 pet., 2 pet. en 2 pet. Het college had gedacht voor het spoorwegpersoneel een zelfde regeling te treffen als voor het busbe drijf, maar de vakbonden namen hiet geen genoegen mee. Men hield vast aan een beslissing van het college, niet alleen over 1966. maar ook over de jaren 1967 en 1968. Na heel lang praten bleek het college bereid a.s. maandag een beslis sing te nemen over het volledige driejari ge contract. Verondersteld wordt dat de 5 pet. extra over 1966 per 1 juli betaald zal mogen worden, maar dat de 5 pet. over het eerste halfjaar niet voor 1 janua ri 1967 uitgekeerd zal mogen worden. Daarnaast geldt wel een terugwerkende kracht voor de „normale" loonsverhoging i van 7 pet. over 1966. Onjuist vond de heer Bommer de ver gelijking met grote parlementariërs als Churchill, Romme, Oud en Schouten, die inderdaad veelal redevoeringen voorla zen. Het nare is echter, dat een parle ment niet louter uit zulke topfiguren bestaat. Men moet het gemiddelde ne men. Onjuist achtte de heer Bommer ook de vergelijking met dominees. „Ik zou het een dominee erg kwalijk nemen als hij in de kerk ging discussiëren en debat teren. Maar ik neem het een politicus evenzeer kwalijk als hij een preek gaat staan voorlezen. De taak van een politi cus is een gans andere dan die van een dominee". De ervaringen hebben volgens de heer Bommer geleerd, dat leden die geschreven redevoeringen plegen op te lezen, heel goed uit de voeten kunnen als ze, door de omstandigheden gedwon gen, uit het hoofd moeten praten. Op het weerwoord van de heer Bom mer volgde geen repliek. De Kamer ging akkoord met het voorstel van Kamer voorzitter Van Thiel om de discussie van daag voort te zetten. Aan het begin van de middag keurde de Kamer met 90—22 stemmen het voorstel tot instelling van een Algemene Begrotingscommissie goed, maar niet dan na het op een enkel punt nog te hebben geamendeerd. bracht in het voor hem opgestelde pro- gramma. Hij legde geen krans op het zogenaamde „vechtersplein" in Wolgo- grad (Stalingrad), de stad die een keer- punt betekende in de wereldoorlog. Dit leidde direct tot de speculatie dat de Gaulle Bonn niet voor het hoofd wil stoten. Hij heeft nog geen enkele maal over de Westduitse Bondsrepubliek gesproken sinds hij in Rusland is. Offi cieel heet het dat de Franse president wat vermoeid is door het overladen pro gramma. In Moskou teruggekeerd ging hij on middellijk in bespreking met de Russische leiders. President Podgorny zei dat regering en volk van Rusland opgeto gen zijn over het bezoek. In de toekomst zal regelmatig contact worden onderhou den. Podgorny heeft ook een uitnodiging voor een bezoek aan Frankrijk aanvaard. Bij het laatste gesprek staat de Europese MONTREAL Concertmeester Piove- san legde tijdens een repetitie in Mon treal even zijn Guarneri-viool naast zich neer, vlak bij de lessenaar van de diri gent. Toen de muziekstandaard met eer klap omviel was de voor 40.000 dollar (ongeveer 142.000 gulden) verzekerde viool niet veel meer over. De maestro barstte in tranen uit en was niet in de repetitie tot het einde bij te wom Luchtaanval op Hanoi WASHINGTON President Johnson heeft persoonlijk het be sluit genomen om de olie-opslag- plaatsen in de omgeving van Ha noi en Haiphong te laten bombar deren. Hij wilde hiermee de grote toevloed van manschappen en materieel van Noord- naar Zuid- Vietnam belemmeren. Het ging met name om het toenemend bruik van vrachtauto's en motor jonken door de Noordvietname- zen. De minister van defensie, McNa- mara, die dit gisteravond op een persconferentie meedeelde, voegde hieraan toe dat de luchtaanvallen wérden uitgevoerd door 46 toestel len vanaf de vliegdekschepen Ran ger en Constellation. Er ging vol gens hem één Amerikaans toestel verloren. (Van Noorvietnamese zijde werd bekendgemaakt dat er zeven Amerikaanse vliegtuigen werden neergeschoten). De presi dent heeft zijn beslissing genomen op advies van McNamara, minister Rusk en de commandanten te velde. De V.S. waren niet van plan de regering van Noord-Vietnam te ver nietigen of schade toe te brengen aan de bevolking, aldus McNamara. De opslagplaatsen werden gebombardeerd omdat de Noordvietnamezen probeer den ze maar minder kwetsbare plaat sen over te brengen. Tenslotte bena drukte McNamara nogmaals dat de V.S. zich bij hun luchtaanvallen zul len blijven beperken tot doelen van militair belang. Reacties Na het uitvoeren van de bombarde menten brak er een ware stroom van kritiek los. Premier Wilson van En geland distantieerde zich onmiddel lijk van de Amerikaanse aanvallen. In een verklaring werd gezegd, dat de Britse regering, „die niet is betrok ken bij de strijd in Vietnam, moelijk het belang van een bepaalde actie, die door de Amerikaanse regering in dit conflict militair noodzakelijk wordt geacht, kan doorgronden. Desondanks hebben wij vele malen duidelijk ge zegd dat wij niet achter een uitbrei ding van de bombardementen tot der gelijke gebieden staan, hoewel wij vertrouwen dat de Amerikaanse strijdkrachten alle voorzorgsmaatre gelen zullen nemen om slachtoffers onder de burgerbevolking te vermij den, zoals altijd". De Amerikaanse bormbardementen maken volgens Wilson bijeenroeping van de conferentie van Genève wen selijk. De ontwikkeling van de toe stand in Vietnam maakt verder eer algemene discussie over de wereld vrede tussen Engeland en Amerika noodzakelijk. Gezaghebbende Londense kringen hebben naar aanleiding van de ver klaring van de premier opgemerkt, dat Wilson kennelijk afstand heeft willen nemen van de bombardemen ten om een ware revolte van de linkervleugel van zijn party te ver-' mijden. De leden van deze vleugel toonden zich slechts tot op zekere hoogte ingenomen met de verklaring. Deze gaat volgens hen nog niet ver genoeg. Oe Thant Oe Thant, de VN-secretaris-generaal, gaf gisteravond uiting aan zijn diepe te leurstelling over de bombardementen. Thant herhaalde dat naar zijn mening de eerste stap in de richting van de vrede een beëindiging van de bombardementen op Noord-Vietnam is. Diplomaten in Moskou waren de mening toegedaan, dat de bombardemen ten waarschijnlijk meer hulp van he'. Sowjet-blok aan de Noordvietnamese communisten tot gevolg zullen hebben. Zij verwachten dat aan de kwestie- Vietnam meer aandacht zal worden be steed tijdens de bijeenkomst van de tot het Warschau-pact behorende landen, volgende week in Boekarest. Al geduren de een jaar zendt de Sowjetunie raketten naar Hanoi, maar de zendingen van de andere Oosteuropese landen waren tot dusver niet erg omvangrijk. Ex-president Eisenhower staat achter a beslissing van Johnson. „Het besluit, aarvan de president mij voor de actie op de hoogte stelde, was een militaire noodzaak", aldus Eisenhower. De spoorlijn bij Nagiso, Japan, toen de tyfoon „Kit" was uitge raasd. Een spoor van verwoes ting had de wervelstorm achter gelaten. Het aantal doden be droeg 47, het aantal gewonden liep in de tientallen, meer dan 120.000 huizen werden verwoest en 94.000 mensen werden dak- Senatoren De democratische senator Mike Mans- field zei dat deze bombardementen de vooruitzichten op vrede in de weg zullen staan en dat zij uitbreiding van dc Chinese en Russische hulp aan Hanoi zullen bevorderen. De aanvallen beteke nen volgens hem een nieuwe fase in het conflict, waardoor de weg naar onder handelingen steeds moeilijker wordt. Het Noordvietnamese opperbevel ten slotte noemde de bombardementen een uiterst ernstige stap in de uitbreiding n (Van een onzer verslaggevers) Het is na de Kamer- en raadsdebatten nog steeds niet duide lijk, waarom uitgerekend in Amsterdam ten aanzien van het recht van demonstratie anders moet worden geregeerd dan in de rest van Nederland. En evenmin is het duidelijk, waarom demonstraties in de hoofdstad altijd een ander verloop moeten hebben dan elders. Wij hadden zo graag vernomen, waarom ten tijde van de eerste happeningsniet veel sneller en strenger is opgetreden tegen de toen nog kleine groep herrieschoppers. Er was geen vaste lijn bij de politieleiding, is de algemene klacht. Het klinkt mooi en er zit ongetwijfeld een grond van waarheid in. Men krijgt uit wat in het afgelo pen jaar gebeurd is de indruk, dat niet de jongelui, maar de politie pro vocerend optrad. De politie, altijd weer de politie. Maar dan ook al leen de Amsterdamse politie, in de ogen van een aantal Amsterdam- Amsterdam is een lastige stad, zeg gen de Amsterdammers nu. 't Is best mogelijk, dat Amsterdammers lastige mensen zijn persoonlijk vinden wij dat niet maar moeten daarom wet en orde maar omge keerd worden en Amsterdam een soort justitiële enclave worden in ons land. Natuurlijk, ook in Rotterdam, Maastricht, Dordrecht en Heerlen heeft men getracht te „happenen", maar de vreugde was daar van kor te duur. De politie maakte er gelijk een einde aan. Toen in Rotterdam politie en justitie zo snel optraden, dat degenen, die bij een straatrel waren opgepakt, binnen twaalf uur waren veroordeeld, waren het niet de Rotterdammers die protesteer den, maar Amsterdammers. En toen in Den Haag de bouwvak arbeiders demonstreerden tegen het inhouden van twee procent van hun vakantietoeslag, kon de politie vriendelijk aan de kant blijven staan. De bouwvakkers wensten zelfs niet met de Amsterdammers te worden vergeleken. zo'n lastige stad". Wij weigeren te aanvaarden, dat Amsterdam lastiger is dan een andere grote stad. Wij geloven veeleer, dat de oorzaak moet worden gezocht in het zwakke politieke beeld, dat de hoofdstad biedt. In geen stad zijn de politieke verschuivingen de laatste twee ver kiezingen zo groot geweest als in Amsterdam. Daardoor is iedere poli tieke partij bevreesd stemmen te verliezen. En de Provo-intellectue- Waarom? Hoe komt dat nu? Waarom moet op dit gebied in Amsterdam altijd alles fout lopen? De politie..., zeggen de anti-politiemannen, 't Is ons een te gemakkelijke oplossing. Daarom geloven wij niet in dit antwoord. Natuurlijk, de politie heeft fouten gemaakt. We hebben er een en dat is voor ons de voornaamste gesignaleerd, nl. het niet tijdig on derkennen van een evolutie onder de demonstranten. Maar daarmede is het verschijnsel van de de monstraties niet opgehelderd. Ja, „maar, Amsterdam is immers P.v.dA.-fractieleider Ed. van Thijn: bang stemmen te ver liezen? len hebben hiervan dankbaar ge bruik gemaakt door gewoon ieder een tegen iedereen uit te spelen. De provo's zijn als politici echt geen blijvertjes. Ze willen dat ook niet zijn. Hun hele optreden is im mers a-politick. Hun mapje „wit- tc-plannen" bevat kolder, waarom zij zelf het hardst lachen. Als een dag voor de verkiezingen de leraar Nederlands Bernhard de Vries met een carrier door de straten van de hoofdstad rijdt, waarop een bord met de leuze „Stem provo voor mooi weer" is dat „een lachertje", maar „een lacher" wordt het als de pro vo-lijsttrekker even later wordt ge arresteerd omdat hij geen vergun ning bij de burgemeester had aange vraagd voor deze verkiezingsrccla- Van straat af Wanneer wij uit alles onze con clusie mogen trekken, dan is het de conclusie, dat de Amsterdamse poli tici hun burgemeester en hun hoofd commissaris veel te veel achter de broek hebben gezeten om „de lieverd jes" wat in bescherming te nemen, in plaats van ze van de straat te halen. Juist in een voor het verkeer zo kwetsbare stad als Amsterdam kunnen nu eenmaal geen demonstra ties worden geduld die het verkeer lamleggen. De politici en de intellec tuelen (noem ze voor het gemak maar de groep van „850") namen het aanvankelijk voor de nozems op en dit leidde tot een „provotaraat", dat niet meer in de hand gehouden kon worden. De heer Ed van Thijn vroeg tij dens het raadsdebat over het hoofd van de heer Van Hall heen aan mi nister Smallenbroek een deskundige politie-chef naar de hoofdstad te stu ren. Wij maken ons sterk, dat een dergelijke deskundige het al spoedig met de heer Van Thijn aan de stok zou krijgen als hij alleen maar ge woon zijn plicht deed. De heer Van der Molen, die het volgens de heer Van Thijn dan niet zo goed deed, is in een eerder stadium al eens beschuldigd (door diezelfde heer Van Thijn) van veel te ruw optre den. Bange politici Neen, zolang de Amsterdamse poli tici bang zijn stemmen te verliezen en zolang Amsterdamse intellectue len het voor de „provo's" menen te moeten opnemen, zal er wel niet veel verandering komen in de hoofdstad. Nu lopen er marechaussees en rijkspolitiemannen door de straten van Amsterdam. Nu is het rustig. Maar die uitzonderingspositie .Jcan niet altijd duren. De slimme burge meester Thomassen van Rotterdam heeft al vragen gesteld over het te kort aan politiemannen in de vier grote steden. Blijkt uit de cijfers van minister Smallenbroek, dat het met Rotterdam, Den Haag en Utrecht niet veel beter is gesteld dan met Amsterdam, dan is weer een argument ter verdediging van het hoodstedelijk beleid weggevallen. Neen, er blijven nog veel vragen over! Ook na het eervol verleende ontslag aan hoofdcommissaris Van der Molen. mensen gedemonstreerd tegen de bom bardementen. Zij trokken met spandoe ken naar de Amerikaanse ambassade. De politie verhinderde de betogers tot de ambassade door te dringen. Zeker vijf tien mensen werden gearresteerd. Er werden herhaaldelijk kreten geslaakt, zo als „He, he, L. B. J., hoeveel kinderen heb je vandaag vermoord?" ZOAVO Voordat dc bombardementen op Hanoi •erden uitgevoerd, had de raad van de Zuidoost-Aziatische Verdragsorganisatie een officieel communiqué uitgegeven ns afloop van een conferentie van drie da gen, waarop uitvoerig was gesproken over Vietnam. De raad bewonderd en steunt Zuid-Vietnam „in zijn moedige verdediging van zyn vrijheid". Voor de veiligheid van dat land zowel als van alle Zuidoost-Aziatische landen is het noodzakelijk het communistisch streven naar overheersing van Vietnam te doen mislukken. De raad adht het programma van veer tien punten van de VS een redelijke ba sis voor regeling van het Vietnamese conflict. De raad veroordeelt het vast houden van Noord-Vietnam aan de op vatting dat het Nationale Bevrijd in gs- front „dat gevormd is en bestuurd wordt door Noord-Vietnam, voorbijgaand aan de wensen van het Zuidvietnamese volk", als enige vertegenwoordiging van Zuid- Vietnam moet worden aanvaard. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Zes deskundi gen, onder leiding van een voor zitter, hebben zich gistermiddag in de Rotterdamse Doelen het hoofd gebroken over een van de slechtste gewoonten van de Ne derlander, zijn voedingsgewoon ten. De Nederlander is een on evenwichtige eter. Hij slaat maar wat naar binnen zonder zich af te vragen of het allemaal wel goed voor hem is. Het grootste probleem is, dat deze slechte ge woonte er al van jongsaf-aan in zit, zelfs in de jeugdjaren het sterkst leeft. De belangrijkste vraag waarmee de deskundigen zich gistermiddag dan ook mee bezig hielden was of via de scholen al voorlichting moet worden gegeven over goede voedingsgewoonten. Het gebeurde op een bijeenkomst ter gelegen heid van de uitreiking van de Jaarprijs 1965 van het voorlichtingsbureau voor de voeding te l»en Haag. Uitgezonderd een psycholoog waren al le deskundigen grote voorstanders van deze voorlichting op de scholen- Zo zei de voedingsdeskundige professor dr C den Hartogh: „Natuurlijk kan de school jeugd eenvoudige voedingsbegrippen wor den bijgebracht". Volgens het school hoofd, de heer J. T. Venema betekenen slechte voedingsgewoonten een gevaar waarop een onderwijzer de jeugd heeft te wijzen, zoals hij haar voor alle geva ren in deze wereld moet waarschuwen. Schoolarts en ook schooltapdarts mejuffrouw W. de Jong zei: „Geen aan grijpingspunt mogen we onaangeroerd la ten. Niet alleen de ouderen moeten hun voedingsmiddelen kennen, maar ook de schoolkinderen". De heer C. J. Rol. van beroep onderwijsinspecteur week hier nauwelijks van af, hoewel hij iets meer de nadruk legde op de voorlichting van de ouders, bijvoorbeeld op ouderavon den. Hij opperde ook de mogelijkheid om de voorlichting uit te breiden tot het voortgezet onderwijs, wat, zo zei hij een braakliggend terrein is. Het psychologisch tegengeluid kwam vandrs. S. J.Vles, hoofd van een psycho logisch laboratorium. H|j meende, dat het geven van onderwijs (de psycholoog ging er aan voorbij dat gesproken werd over voorlichting) in goede voedingsge woonten angsten en neurosen bij de kin deren zou kweken, omdat zij dan ook horen over gevaarlijke voedingsstoffen. Een ander argument van hem was, dat de school alleen maar kennis heeft bij te brengen en niet tot taak heeft goede voedingsgewoonten bij te brengen. Dit argument vond in het geheel geen weer klank. Het werd zwaar aangevochten, waarop drs. Veis vaag reageerde met te zeggen: „Na;uurlijk heb ik geen bezwaar wanneer het gaat om de kinderen kennis bij te brengen van goede voedingsge woonten". BRUSSEL Minister Biesheuvel ka rakteriseerde gisteren het jongste voorstel van de Europese commissie dat de steun had van Frankrijk en Italië als „onnodig en gevaarlijk". Het betreft de invoer van export-restituties om de afzet van groenten en fruit door de zes op de markten van derde landen te bevorderen. Mr. Biesheuvel vreest tegenmaatregelen van de landen waar op de export is gericht, waardoor de Nederlandse tuinbouw in ernstige moei lijkheden kan komen. Dertig procent van de Nederlandse tuinbouwproduk- ten met een waarde van bijna één mil jard gulden per jaar, vooral sla, kom- nk°™errr tomaten, wordt naar niet-EEG-landen geëxporteerd, vooral Engeland en Scandinavië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9