KIELERWOCHE: méér dan een zeilfestijn iSfe-'V' Soeharto zal macht aan president overdragen Jaarlijkse week een begrip Ook actief op kerkelijk en cultureel gebied alles goed en wel V S-ruimtevaartplamieii voor 1967 nog onzeker Zodra rust in Indonesië is hersteld Misvormd kind gedood KOERS VAN POND STEEG Einde zeeliedenstaking na felle discussies Uit de Haagse hof geplukt DONDERDAG 30 JUNI 1066 De ministers van financiën en de gouverneurs van de nationale banken van de landen van de „groep van tien" komen op 25 en 26 ju'ii in Den Haag bijeen om te spreken over verbetering van het internationale monetaire stelsel. Nederland is aangesloten bij deze groep. Een onzer redacteuren was te gast op de Kielerwoche, de ma nifestatie, die deze Noordduitse stad jaarlijks in de belangstelling plaatst. Dat het bij zo'n mani festatie niet alleen om de zeil- sport gaat, maar dat er ook geestelijke en culturele waarden in het geding komen, wordt be schreven in nevenstaand artikel. Op de foto: de zeilen aan het strand. (Van een onzer redacteuren) Het deed ons denken aan die serie voor de NCRV-televisie, waarin telkens twee dorpen of twee stadjes zich inspanden in een onderlinge wedstrqd en waarbij heel de gemeenschap meedeed. Dit laatste was het, maar dan niet als wedstrjjd, ook dit jaar weer met de Kieler Woche en het was een belevenis, er een deel van mee te maken en zich opgenomen te weten in al die pogingen van heel de stadsbevolking om ook nu de jaarlijkse week tot een begrip te ma ken. Bij Kieler Woche denken we aller eerst aan zeilen, en het zeilen maakt metterdaad een uiterst belangrijk bestanddeel uit. Het is dè internatio nale gebeurtenis op zeilgebied. Ditmaal kwamen de deelnemers uit niet minder dan tweeëntwintig landen, natuurlijk in de eerste plaats de echte Europese zeillanden, maar evenmin ontbraken Brazilië, Australië, Nieuw-Zeeland, Zuid-Afrika, Argentinië en zelfs Portu gees Mozambique. FAVORIET Helaas hebben ditmaal de dertien deelnemende boten uit ons land geen onzienbarende prestaties kunnen leve ren. Het moet een genot zijn te profite ren van dit ideale zeilgebied, waarop, naar het zich laat aanzien, trouwens in 1972 de Olympische zeilwedstrijden g houden zullen worden. De Duitse Bondsrepubliek heeft in dit opzicht de kous tussen Kiel en Travemünde, maar Kiel houdt zich nu al favoriet. Een internationale ontmoeting, deze Kieler Woche, en het is een feestelijk gezicht, de vlaggen van tientallen lan den in de bries te zien wapperen. Een aardig en nuttig idee zagen we daarbij verwezenlijkt: op het raadhuisplein aan elke vlaggestok een bordje be vestigd, waarop aangegeven de naam Nederland niet in de apartheidscommissie VERENIGDE NATIES Nederland en veertien 3ndere landen hebben gewei gerd zitting te nemen in een uitgebreide commissie mzake de apartheid, die op initiatief van Fanfani zou worden sa mengesteld. Alleen Rusland is bereid in de commissie zitting te nemen Secreta ris-generaal Thant toonde zich zeer kri tisch ten aanzien van de weigeringen. Bijzondere school De politierechter in Rotterdam heeft bij de behandeling van een zaak gemeend zich discriminerend over de bijzondere school uit te moeten laten. Waar blijven we toch, wanneer de ontwikkelde bovenlaag van onze be volking een dergelijke liefdeloze hou ding aanneemt tegenover diegenen, die zij als „minder bedeeld" beschou wen? Het is weer eer.s te meer bewe zen, dat verstand en ontwikkeling vaak niets met elkaar te maken heb- Rotterdam J- van Herk Kort verhaal Wat een draak van een verhaal in de laatste aflevering van het Zon dagsblad. Voor het goedkoopste da mesblad lijkt het me nog te zoetelijk en te onwaarschijnlijk. Ik heb me trouwens wel vaker voor dergelijke (wan?) produkten in de krant ver baasd: vind de bladen van het Kwar tet daar te goec' voor. Geef toe, dat het niet allemaal dr. Rijnsdorp hoeft te zijn, maar geloof, dat de portee van uw doorsnee korte verhalen zelfs of juist door de jon"e lezers niet meer geslikt wordt. (Ben zelf jonge vrouw en moeder). Overigens niets dan lof -'oor de krant. Goede informa tie. de laatste tijd weinig storende spelfouten meer. Een en goed gemeend medeleven. Rotterdam ander uit J. A. Heere-Nickolson Gezagscrisis (3) Inzake de moeilijkheden in Amster dam wijt de ene gezagsdra,, r de schuld aan de andere. Maar is de overheid nu het gezag in handen gege ven of niet en dient zij dit zo nodig met „het zwaard" te handhaven, ja of neen? De bijbel leert ons toch dat de overheid als dienaresse Gods het boze dient te bestraffen en het goede dient te beschermen? Rotterdam C. Deijkers Klare wijn Hoewel ik geen theoloog ben zoals de predikanten der Hervormde Syno de, wil ik toch niet verhelen, dat ik de „klare wijn" die ter Synode zo gul geschonken woi*dt. nogal „troebel" vind. Wat „klare w!= mijns inzien? is? Dat staat in de bijbel, die men nu al niet meer als Go^ Woord alléén wil handhaven. Een mens van nature, zo staat ergens, weet niet de dingen des Geestes Gods. We moeten „verlich te ogen des verstands" hebben. Ik ontken niet, dat de persoonlijke ge aardheid van de bijbelschrijvers ver disconteerd moet worden. Toch houd ik liever, net als ds. G Boer, vast aan het zelf getuigen is van de Heilige Schrift. We moeten met de schrift naar de moeilijkheden en niet omge- van het lahd. Nu behoefde het ook bij minder bekende vlaggen tenminste niet bij raden te blijven. Voor 1972 doet Kiel dus een gooi naar dit deel van de Olympiade. Het heeft werkelijk sterke papieren, zo als: de ervaringen, sinds een lange reeks van jaren op organisatorisch gebied opgedaan; de vermaardheid van het zeilgebied met de ideale si tuaties wat betreft wind en stroming; dan het voortreffe lijke complex zeilha- vens, waarbij een van de jongste met voor bedachten rade ook al de naam van Olym- piahaven heeft gekre gen. Kortom, Kiel is vol goede moed op de beslissing die volgend jaar genomen gaat worden. Vergissen dost zich overigens wie mocht menen dat Kieler Woche alleen en uit sluitend zeilen bete kent. Integendeel, het zeilen, hoe belangrijk ook, is niet meer dan één van de manifes taties. Daarnaast is er een uiterst bonte ver scheidenheid aan ge beurtenissen op aller lei gebied: sport, cul tuur', niaar ons trof met name hoezeer ook de kerken zich- niet onbetuigd laten. Duitsers zouden geen Duitsers zijn, in dien zij zich niet met gretigheid wierpen op het dóórspreken van een centraal onder werp, dat daartoe dan ook met enige opzet telijkheid wordt ge kozen. Welnu, het on derwerp van dit jaar kluifje naar hun smaak: informatie en in het algemeen de wijze waarop in onze hedendaagse samenleving de massamedia pers, radio, televisie functioneren. BEDUCHT Een kluifje naar hun smaak. Want het is nu wel bekend, dat de Duitsers van vandaag met enige graagte arg waan koesteren jegens de inlichting en voorlichting die zij krijgen. Men is er. veel meer dan bij ons het geval is, j beducht voor, op een of andere wijze I door de media, in het bijzonder door radio en heel bijzonder door de tele- i visie, te worden „gemanipuleerd'. Hoe dat laatste te verklaren? Och- misschien is het nog een, bewust dan I wel onbewust, terugdenken aan de fata- le propaganda van grootmeester Goeb- bels, aan wie de meesten destijds zo gemakkelijk ten slachtoffer zijn gcval- j'.en om achteraf tot hun beschaming te 'bemerken hoezeer zij waren bedrogen. I Er zit in hun argwaan iets van het „zoiets nooit meer" en dat leidt er, voor ons wat nuchterder Nederlands besef, wel eens toe dat zij spoken pok daar, waar deze toch in werkelijk heid niet of nauwelijks zijn, DIT JAAR NOG 3 GEMINIVLUCHTEN (Van een correspondent) i WASHINGTON De Verenig de Staten hebben voor de komen de twaalf maanden nog een groot aantal ruimteplannen op stapel staan. Woordvoerders van het Amerikaanse Nationale Instituut voor de Ruimtevaart (NASA) heb ben echter verklaard, dat een reeks technische defecten in de laatste tijd alle schema's hoogst twijfelachtig gemaakt hebben. Hieronder volgt een opsomming van de verschillende plannen. GEMINI: Voor het einde van dit jaar moeten nog drie opdrachten worden uitgevoerd. Het Gemini-prcgra: heeft tot doel nog meer basis-gegevens te verzamelen voor een Amerikaanse landing op de maan voor 1970. Tot dit programma hoort het arrangeren a ontmoetingen tussen de vaartuigen de ruimte. De lancering van de Gemini 10, die weer twee astronauten boord zal hebben, is gepland voor juli. De opdrachten zijn dezelfde als die voor de Gemini-9. Verdere lancerin gen zullen met tussenpozeu van twee maanden plaats hebben. SURVEYOR: Een tweede onbemand ruimtevaartuig, dat de naam Surveyor zal dragen, zal pogen een zachte lan ding op de maan te maken en maanfo- tos naar de aarde over te seinen. Di1 zal voor het einde van dit jaar gebeu ren. Dit programma, dat evenals het Gemini-project van groot beiang is voor het Apollo-project, zal gedetail leerde inlichtingen moeten verschaffen over de oppervlakte van de maan. ten einde de landing van Amerikanen op de maan te vergemakkelijken. Het vol ledige programma, dat zeven opdrach- wel een „AHA' Het is met een heftige geïnteresseerd heid dat men zich met heel deze proble matiek bezighoudt, en tijdens deze; jongste Kieler Woche kwam dit bijvoor beeld wel heel duidelijk uit in een fo rumavond, gehouden in de onlangs geo pende, fraai moderne concertzaal, waar opvallend grote belangstelling bleek te bestaan het prachtige zomerweei ten spijt voor wat wetenschaps mensen op het gebied van de pers, hoofdredacteuren van naam en beken de televisiecommentatoren te zeggen zouden hebben. Voor ons gevoel was het zo, di telkens iets als een „aha"-ritselinv door de zaal voer, wanneer een spreker een voorbeeld van „geleide berichtge ving" meende te hebben ontdekt, al moet gezegd worden dat deze voorbeel den vrijwel nimmer onweersproken ble ven. De zaal was vol en zelfs stonden buiten nog vele jongeren het aantal iongere belangstellenden was opmerke lijk naar een kaartje te hunkeren. Een luchtopname van de Olrjm- piahaven in Kiel met tientallen afgemeerde zeilboten. eeuwen door, biedt daartoe illustratie. De gemeente zelf moet informatie ontvan gen, wil zij het juiste zicht hebben op de mens ook buiten de kerk, maar er moet bij de gemeente ook bereidheid zijn tot openheid en tot gesprek. Tot het zich -laten informeren behoort verder de be reidheid om te luisteren naar kritiek die mogelijk -"'p de gemeente wordt uitge- Een afgerond betoog werd het. waarbij alweer moest opvallen met welk een in tense aandacht de volle kerk meer dan n uur luisterde. Dezelfde dag waren erigens 'an deze kerkdienst elders in de stad reeds voorafgegaan twee oriënte rende vertogen van achtereenvolgens •katholieke en protestantse kant, er kerk en informatie. ^ooms-Katholieke spreker, die herin neren kon aan de belangstelling van het Concilie "oor het onderwerp, on derstreepte al evenzeer hoe wij leven in een tijd van het gesprek, gesprek dat het geïnformeerd-zijn veronderstelt, wat op zijn beurt weer a-ileen bij vrijheid tot informatie mogelijk is, waarna de pro testantse spreker inging op vragen van waarheid en ethiek. Informatie, zei hij, heeft de pretentie waarheid te zijn wijl ze de werkelijkheid openlegt. Onvermij delijk subjectieve elementen in de infor matie ontslaan de journalist niet van de plicht, naar de groolst mogelijke objecti viteit te streven. Ook deze spreker be klemtoonde, dat door juiste geïnformeerd heid de mens zijn geplaatst zijn in de wereld duidelijker ziet en hem de ogen worden geopend voor zijn persoonlijke verantwoordelijkheid. Waarheid. on derstreepte hij, gaat overigens als begrip de loutere juistheid van een bericht te boven. GREEP De kerken, schreven we, lieten zich niet onbetuigd. Zo vol als de concertzaal op de forumavond, zo vol was op een andere avond de protestantse Sankt-Nico- laïkerk als zovele gebouwen in Kiel gedurende 'e oorlog ernstig verwoest, maar stijlvol herbouwd toen daar de bekende Duitse perspredikant Heidt- mann uit Düsseldorf in een even gedegen als knap betoog het informeren liet zien DJAKARTA Generaal Na- soetion, pas gekozen voorzitter van het Indonesische volkscon gres, heeft in een twee uur durend tv-interview verklaard, dat gene raal Soeharto de tijdelijke be voegdheden hem door de presi dent gegeven zaj overdragen, zo dra de veiligheid van het land weer is gewaarborgd. welslagen oij. De vorige Duitse presi dent, dr. Theodor Heuss, heeft verscheide ne van zijn sprankelende filosofische ver togen te Kiel gehouden, en de spre kerslijst van de laatste jaren vermeldt Dit jaar werd de opening verricht door president dr. Gerstenmaier van de Duitse Bondsdag. Maar bijzonder ingenomen was men lit jaar met de komst van de Britse prins Philip van Edinburgh, wiens jacht naar de geleverde prestaties wel wat teleurstelde, maar wiens aanwezig heid op deze Kieler Woche hogelijk werd gewaardeerd. In het geheel van deze feestelijke ge- beurtelijkheden moest wel weemoedig stemmen het eerbetoon aan de nagedach tenis van de, naar menselijk berekening al te jong gestorven, Kieler kunstenaar Peter Ronnefeld, «en opmerkelijke fi guur op het gebied van de muziek, zoweü componerend als uitvoerend. Maar ook dit eerbetoon droeg wel tot verdieping van de viering bij. Vermelden we nog, dat enkele exposities werden gehouden waren aanzien stuk v°or stuk waard Kortom, -.1 blijft het zeilen belangrijk, herbouwd Kiel leverde ook dit jaar het bewijs dat *et ook In figuurlijk opzicht de diepte weet af te steken. ten of hem af te zetten. Wanneer de rust in het land is hersteld en er zijn nog geen algemene verkiezingen gehou den, dan zal alle macht weer aan Soe- karno komen. Dat het volkscongres zo formeel de overdracht van de bevoegdheden aan Soeharto heeft geratificeerd is alleen een gevolg van het feit dat de binnen landse situatie,in Iadofiesiëi n?§ «steeds onstabiel is. COMMUNISME Nasoetion verklaarde dat de commu nistische ideologie zeker recht van bestaan heeft in Indonesië, mits zij zich houdt aan de basisfilosofie van d( „pantjasila": geloof in God, nationa lisme, humanisme of internationalisme, (geleide) democratie en sociale recht vaardigheid. De PKI heeft tot twee maal toe de ideologie van de „pantjasi la" verraden. Daarom moet de PKI worden ontbonden. De buitenlandse politiek van Indo nesië zal steunen op de besluiten van Bandoeng (vreedzaam naast elkaar bestaan) en van Manilla (Azië moet zelf zijn aangelegenheden regelen). Die buitenlandse politiek moet onafhanke lijk zijn en gericht op een bevestiging van de overeenkomst van Manilla, waarbij Indonesië, de Philippijnen en Maleisië waren betrokken. ten omvat, moet begin 1968 voltooid APOLLO: Tegen het einde van het jaar is er een eerste proefvlucht gepland van een Apollo-ruimteschip met drie Amerikaanse astronauten aan boord. De dienstcabine en de maancabine, wel ke laatste zich bij een maanvlucht van de eerste zou afscheiden om op de maan te landen, zullen bij de eerste proef nog bijeen blijven. Er zullen ook proeven genomen wordea met de krachtiger Saturnus-Taketten, die de Amerikanen voor hun maanicis nodig hebben. Voor volgend jaar staan er zes Apollo-missies op het programma. gramma. De eerste zal morgen worden afgeschoten. Ze zullen op een afstand van 40 km. rond de maan cirkelen om foto's te nemen leir vergroting van de kennis voor het Apollo-programma. CIRKELENDE ZONNE-OBSERVATORI- A: Het derde is dezer dagen gelan ceerd volgens een project, waarmee men in februari 1965 begonnen is. Het doel is door middel van telemeters in lichtingen over de zon te verkrijgen. Hierin zijn geen camera's aangebracht. Biosatellieten BIOSATELLIETEN: Er staan zes vluch ten op het programma, waarvan de eerste begin volgend jaar zal plaats hebben. Het doel is de reacties van het plantenleven en de dierenwereld bui ten de dampkring gedurende periodes van drie tot dertig dagen ta testen. U.K.-3: Een reeks Britse satelueten, door de NASA gelanceerd, waarvan de eerste de Ariel was. Vijf wetenschappe lijke experimenten zijn door Britse uni versiteiten verricht. Lancering begin volgend jaar vanuit Californiè in een Scout-ruimtevaartuig. SAN MARCO: Een Italiaanse satelliet, die of eind 1966 of begin volgend jaar door de Amerikanen voor het eerst vanaf een drijvend platform in de In dische Oceaan zal worden gelanceerd. FRANKFORT In Frankfort is giste, ren een proces inzake een moord op een misvormd kind vpor onbepaalde tijd ver daagd De officier van justitie wilde eerst een verslag van farmacologen. Be klaagden zijn de 46-jarige doktores Mech- tild-Petersen en de moeder van het gedo de kind, de 35-jarige ex-prostituée Hela Siderow. Zij worden ervan verdacLit de driejarige jongen op 29 september 1963 door een injectie om het leven te hebben gebracht. De jongen, die zonder armen en benen was geboren, stierf zes uur na de toediening van de injectie in een zie- 1 kenhuis. de lekkere, mondfrisse pepermunt-dragee CO Ct. Ziehier een enkele, wat willekeurige greep uit gedegen verhandelingen over het centrale onderwerp voor deze Kieler Woche, al genoeg om de indruk weg te nemen alsof het alleen om zeilen gaat. Ook in andere opzichten echter grijpt men de problemen aan. Mede is dat te danken aan de welkome bijdragen van de Kieler universiteit. Verscheidene sa menkomsten maakten wij mee. aan de organisatie waarvan behalve de stad ook de eigen stedelijke universiteit het hare had bijgedragen. En aan de universiteit van Kiel staan de culturele wetenschap pen hoog genoteerd. Cijfers kunnen dit laatste bewijzen. Bij de jongste telling waren er in totaal 7113 studenten ingeschreven, van wie 101 voor evangelische theologie. 772 voor rechten. 615 voor economie. 1427 voor medicijnen, 267 voor tandheelkunde. 131 voor farmacie, 1305 voor natuurweten schappen, -56 voor „Landwirtschaft", maar de culturele wetenschappen span den de kroon met niet minder dan 1795 Bepaald geen .numerus clausus" De cultuur was ook vertegenwoordigd in een keur van fraaie uitvoeringen voor orkest, toneel en opera, en het program ma vermeldde niet minder dan vijftig openluchtconcerten, waarvan sommige al om negen uur in de morgen. We hebben uclu„6 ze niet alle gehoord, maar die we hebben der taken voor de kerkelijke meegemaakt waren het aanhoren zeker gemeente 'an vandaag. Het verstrekken van informatie plaatste ds. Heidtmann in het kader van de verantwoordelijkheid die de kerk heeft als staande in de wereld. Trou wens. de geschiedenis van de kerk, de HOGE GASTEN Bij een geslaagde Kieler Woche horen hoge gasten uit Duitsland en daarbuiten. Uitgenodigde sprekers dragen tot het LONDEN De Britse zeelie- vakbondsleider Bill Hogarth. Het denstaking is, zoals reeds gisteren gebeurde na een felle discussie in een deel van onze editie is ge- die ruim vier uur geduurd heeft, meld, beëindigd. Het besluit werd Het vakbondsbestuur nam zijn be- gisteren bekendgemaakt door sluit met 29 tegen 16 stemmen. Het heeft toegezegd gedurende een jaar zich van elke stakingsactie te onthou den om de door de regering ingestelde commissie van onderzoek, die de ar beidsvoorwaarden van de zeelieden na gaat, in staat te stellen haar werk te voltooien. Ook is het vakbondsbestuur akkoord gegaan met het compromisvoorstel, vol gens welke de 65.000 zeelieden een veer- tigurige werkweek krijgen, geleidelijk over een periode van een jaar in te voe ren, en een jaarlijkse vakantie van 49 dagen. Tijdens het beraad van het bestuur werd voor het gebouw van de bond ge demonstreerd. Er klonken kreten als „verraders", „judassen". Onmiddellijk na het bekend worden van de stopzetting van de staking begon de koers van het pond sterling te stijgen. Ook de handel op de effectenbeurs werd levendiger. Mevrouw Hetta Prins neemt van daag afscheid als hoofd van het Schoolmaatschappelijk Werk van Den Haag. Als sluitstuk van haar werk heeft zc. in kort bestek, een beschou wing gegeven over de mogelijkheden, wenselijkheden en resultaten die in dit werk besloten liggen. Het schoolmaatschappelijk werk houdt zich bezig met de problematiek rond het schoolkind met als doel het kind optimaal te doen profiteren van het onderwijs. Dat kan zijn door het kind (en zijn omgeving) hulp te bie den: het kan gebeuren door het kind op de juiste school te plaatsen. De schoolkeuze kan namelijk door omstandigheden van een te laag ni veau zijn en ook andersom te hoog grijpen. Voor de eerste categorie is er het W.O.T.-project. de werkgroep optima- le^ontwikkeling talenten, opgericht in Hierin worden vooral scholen be trokken met een bevolking van kinde ren uit die sociale milieus waarin het nog steeds niet zo gewoon is, dat het kind een hogere opleiding zal ontvan gen. Reeds in ie vierde klasse van de lagere school begint men met testen, waaudoor de in aanmerking komende kinderen vroegtijdig worden op gespoord. Over dit project, dat nog zo jong is, kunnen natuurlijk nog geen resultaten gegeven worden. Maar ook het omgekeerde komt voor. Het is voor menig ouder moei lijk te verwerken, dat het kind een lagere intelligentie heeft dan men hoopte. Dat kan zelfs zo ver gaan, dat de ouders weigeren te erkennen, dat het kind thuis hoort op een B.L.O.-school en ook de keuring voor dergelijk onderwijs niet willen toestaan. Het schoolmaatschappelijk werk wordt ingeschakeld wanneer er verschil van mening is om tot een verantwoorde beslissing te komen, In Den Haag is een belangrijk pro ject de „zittenblijvers-enquêtedie moeilijkheden sinds 1961 om de twee jaar op alle openbare schokn gehouden wordt. Dc bijzondere scholen kunnen aan het project deelnemen, maar hebben tot dusver hierop niet positief gerea geerd, vermeldt mevrouw Prins. Het gaat om de kinderen, die op de lagere school tussen de eerste en de vierde klasse één of meerdere malen gedoubleerd hebben. Het nuttige ef fect van deze enquête is dat niet al leen het onderwijzend corps zich meer ging bezighouden met de achter gronden van het zittenblijven, maar ook meer belangstelling kreeg om ge zamenlijk naar oplossingen te zoeken. Dat het contact met de ouders een belangrijk aspect is spreekt vanzelf. Overigens wil men, naar Belgisch voorbeeld, ook een onderzoek begin nen onder de kinderen van de eerste klasse der lagere scholen, waardoor kinderen, die nog niet schoolrijp zijn, opgevangen kunnen worden. Plannen, die een voortdurende uit bouw van de dienst noodzakelijk ma ken, want uit het opsporen van moei lijkheden en mogelijkheden volgt ook de noodzaak van begeleiding. In de naaste toekomst hoopt men dan ook het bureau schoolmaatschap pelijk werk in Den Haag uit te bou wen tot een schooladviesbureau, waar in met behoud van eigen verant woordelijkheid de schoolmaatschappe lijk werker, de schoolpsycholoog en de schoolpedagoog met elkaar kunnen samenwerken. cij- tate- Het gaat om het aantal kinderen, dat aangemeld werd voor onderzoek, (dus kinderen met leer- of aanpas singsmoeilijkheden). In 1963 waren dat er (tussen de drie en 18 jaar) totaal 767, waarvan 510 jongens en 257 meisjes. In 1964 totaal 775, waarvan 503 jon gens en 272 meisjes en in 1965 totaal 729. waarvan 484 jongens en 245 meisjes. Dus steeds bijna tweemaal zoveel jongens dan meisjes. Is dat nu omdat de meisjes onge compliceerder zijn of omdat de pa niek, wanneer de jongen niet zo goed leert, groter is? Die laatste vraag wordt door mij gesteld en gaat misschien verder dan het schoolmaatschappelijk werk. Het antwoord kan wellicht door een socio loog gevonden worden. Voor het eerst sinds weken bestond er vraag naar scheepvaartfondsen. De sta de Britse De Hoge Autoriteit van de EGKS is in beginsel bereid 35 miljoen beschik baar te stellen voor de vestiging van de DAF-fabriek in Limburg, die onder meer een industriële herstructurering beoogt te zijn. OUDE KUNST- EN ANTIEKBEURS IN HET MUSEUM HET PRINSENHOF - DELFT - 23 JUNI t/m 13 JULI - 1966- W..„.,.n v,n 10-17.30 nvr Zond.f.n vin 13-17JQ nvr Din.d,,- nn dnndnrd.(..ond v.n 19.12 nu.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5