Weekagenda HOOGHKAMERBRUG een sigaret zonder filter kiest Eerste fase omlegging vaarroute door Leiden Werk (9 ton) kan beginnen na vakantie bouwvakkers BEZORGERS Commentaar Overgang Meer armslag voor reuma-instituut Leiden -Voorschoten - Leiden binnen één minuut.... Vandaag nog Oegstgeestenaren. morgen Rijnsburgers NIEUWE LETDSE COURANT DONDERDAG 30 JUNI 1966 donderdag: Schouwburg, 8.15 uur: Pantomine- theater Marcel Marceau. DEN HAAG Herengracht 13, 8 uur: musical Heerlijk duurt het langst. KATWIJK AAN ZEE Triumfator- kerk, 8 uur: orgelconcert door vier leer lingen van Jan Welmers. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 u.: Nat. Ballet. DEN HAAG Diligentia, 8.15 U.: kamermuziek Beaux Arts Trio. SCHEVENINGEN Kurzaal, 8.15 u.: en Spaans dansgezelschap Susanne y Jo sé. DELFT Nieuwe Kerk, 8 uur: or- gelconcert Nico v.d. Hooven en J. J. v.d. Berg. Vrijdag Nieuwe school M.S.G., Dieperpoellaan, 8 uur: uitreiking diploma's. Technische school Don Bosco, 8 uur: diploma-uitreiking. DEN HAAG Herengracht 13, 8 i uur: musical Heerlijk duurt het Langst. DEN HAAG Kloosterkerk L. Voor hout, 1 uur: orgelbespeling. SCHEVENINGEN Kurzaal. 8.15 aur: Residentie-Orkest met sopraan, mezzo-sopraan en vocaal ensemble N.C.R.V. SCHEVENINGEN strand, 10.30 uur nam.: vuurwerk. Zaterdag Tuinbouw en Plantkunde: excursie naar fa. Konijn te Reeuwijk, 10 uur. Technische school Haagweg, 9 en 10.30 uur: diploma-uitreiking. DÉN HAAG - Herengracht 13. 9 uur musical Heerlijk duurt het Langst. DEN HAAG Schouwburg, 8.15 uur: pantomime Marcel Marceau. DELFT Waalse kerk. 330 uur: orgelconcert Gerard Bal. Welke apotheek? Geopend voor spoedeisende gevallen: Centraal apotheek. Breestraat 74. tel 10552. Apotheek R. te Leiderdorp opend. Camera (2.30, 7 e jaar). Lido (2.3 i 9.30 uur): Marnie (18 0, 7 en 9.15 uur): Spion tegen wil en dank (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Winnetou in de dodenvallei (14 jaar). Rex (2.30. 7 en 9.15 uur): De fighter met de vernielende vuisten (14 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De liefde van een blondje (18 jaar). Trianon (2 en 8 uur): De whisky-kara- an (al.). Tentoonstellingen useum VolkenKunde grote zomerlen .stelling .De mens van toen' «tot eind septembei open vaD 10 (ol 5 uut zondags van 1 tot uur) WASSENAAR: kunstzaal Heuff. Hof- laan 7: tentoonstelling van werken van Paul Citroen, van 27 juni tot en met 14 juli. dag. 10 tot 17 u~ dinsdagavond 8 tot 10 u.. zondags gesloten. De Lakenhal: tentoonstelling van schilderijen van Gabriël Metsu, tot 5 september. 105 u.. zondags 1—5 uur Galerie Walenkamp. Nieuwsteeg 11. tentoonstelling 10 x 10. tot 8 juli. open 11 tot 18 uur. zondag en maandag ge- Galerie Walerkamo Nieuwsteee 11: tentoonstelling schilderijen en objecten van Martin Rous en Ray Staakman 'an 9 lot 29 juli. open 11 tot 18 uur. !iidag en maandag gesloten). Rest. De Ruif. Janvossensteeg 59: aquarellen en tekeningen van Henk Slijper, tot eind juli. open van 16.30 tot 24 uur. vrijdag, zaterdag en zondag van 20 tot 24 uur. Opening Jeugddorp LEIDEN Wethouder S. Sannes zal donderdagavond 14 juli om half acht het Jeugddorp aan de Voorscho- terweg officieel openen. Zoals gemeld 18 ressorteert het dorp onder de stichting „Leidde Jeudverblijven'die de (wis selende) bestemming van de blokhut ten en het hoofdgebouw zal regelen. In de week van 18 tot en met 22 juli wordt in het nieuwe complex een jeugdvakantiedorp ondergebracht. (Van een onzer redacteuren) LEIDEN Maandag heeft Pro vinciale Waterstaat (PW) de open bare aanbesteding gehouden van de Hooghkamerbrug in de Voor schoterweg over het toekomstige Korte-Vlietkanaal. Hoewel het werk nog niet gegundis het zeer waarschijnlijk dat in augustus al een begin kan worden gemaakt met de bouw. Na vele jaren van voorbereiding kan men dan de eerste stap zien op weg naar de ringbaanvoor het doorgaande waterverkeer. PW heeft nog steeds alle reden te verwachten dat deze ringbaan begin 1970 gereed zal zijn. In een tijd waarin (vooral) voor overheidsprojecten nauwelijks geld beschikbaar is, mag het toch opmer kelijk heten dat PW wegen heeft ge vonden dit werk (het graven van een kanaal en de bouw van een aan tal bruggen) te beginnen. Het een aantal jaren geleden opgestelde tijd schema klopt hiermee nog vrij aar dig. Ook dat is een prestatie. WACHTEN Leiden wacht met smart op de tot standkoming van het project. Het hele reconstructie- en wegenplan hangt er af. Als het doorgaande scheep vaartverkeer uit de binnenstad is te houden, kan wonden begonnen met [voering van bruggen, en wegen bouw. Een sprekend voorbeeld van de ur gentie is de smalle Turfmanktbnug, die (noa) niet door een brede, vaste oever verbinding kan worden vervangen. Daarom kan Leiden bijzonder tevre den zijn over de provinciale voortva- endhedd. VERDER De Hooghkamerbrug is het begin. Tüdens de bouw ervan, die een kleine twee jaar zal duren, hoopt PW de bouw van de Waddingerbrug in de Haagweg te beginnen. Tevens denkt men vóór de vol tooiing van de Hooghkamerbrug te be ginnen met het graven van het Korte- Vlietkanaal. Pas na de opening van kanaal en beide bruggen, gaat men in het verlengde van de Vijf Mei-laan de derde brug over het kanaal bouwen. Deze brug zal door de gemeente Lei den (en Voorschoten?) worden gefi nancierd. BREEDSTE De Hooghkamerbrug is de breedste die PW tot nu toe in uitvoering heeft genomen. Zij krijgt een totale breedte van 36 m en heeft een totale lengte van 64 m. De brug zal bestaan uit twee naast elkaar gelegen gedeelten, die verbonden worden door de bedienings ruimten. De doorvaarfhoogte bedraagt 2.50 m. Beide beweegbare brugdelen Voor de bezorging van ons blad in Leiden vragen wij voor direkt Geschikt voor scholieren van 15 jaar of ouder. Aanmelden tussen 9 en 5 uur N.V. NIEUWE LEIDSE COURANT STEENSTRAAT 37, LEIDEN. TELEFOON 31441. bevinden zich boven de vaargeul. De Hooghkamerbrug wordt in twee fasen gebouwd zodat het verkeer toch vrij normaal kan doorgaan. Daartoe wordt eerst de zuidelijke brughelft ge. bouwd. Als die, naar men hoopt, om streeks augustus '67 voltooid is, begint men aan de noordelijke brug. Het ver keer wordlt dan omgeleid via de zuide lijke brug en de oude brambrug, die van een wegdek wordlt voorzien. DROGE Opmerkelijk bij deze bouw zal zijn, dat de staalconstructie voor de zuide lijke brug in onderdelen zal worden aangevoerd, die ter plaatse moeten worden gemonteerd. De Korte Vliet wordt namelijk ..verlegd" in de rich ting Leiden, maar waaimchij.nliijk pas begin 1968. Zeker het eerste deel (zui delijke brug) moert dus in den droge gebouwd worden omdat aanvoer van de complete staalconstructie over wa ter dan nog onmogelijk is. Het zal nodig zijn de rijbaan van de Voorschoterweg (nu negen meter) te versmallen tot zeven meter i,n verband met de werkzaamheden. Men houdit een normale tweebaansweg over. Een nadeel lijkt ons dat niet. want het herhaalde malen gebleken dat auto mobilisten op „twijflaantjes" als de Voorschoterweg, zoveel ruimtelijk be sef krijgen dat er onverantwoord hand wordt gereden. Met de belangrijke reconstructie van de Voorschoterweg zelf, van tweebaans naar vierbaans, hoopt de Provincie nog tijdens de bouw van de Hooghkamerbrug te kunnen be ginnen De heer C. Prins, Geversstraat 29 Oegstgeest, schreef ons: „Allereerst een woord van hulde aan het korps rijkspolitie te Vi schoten dat uit de duiventil bij Haagsehe Schouw het verkeer in goede banen wist te leiden. Hun be minnelijkheid trof ons allen. Voor- sehotenaren en Oegstgeesters, blijft in hart en nieren uw gemeenten trouw. Waar u zich ook moogt be vinden, zeg dan: ik kom uit Voor schoten of ik kom uit Oegstgeest. Weest geen dorpsverrader. U komt immers niet uit Leiden Dit heeft Leiden u aangedaan. Dit heeft u be slist niet gewild. Bestuurders van bovengenoemde gemeenten, let op uw zaak. Hier blijft het niet bij. Leiden zal niet eerder rusten totdat geheel Oegst geest en Voorschoten bij Leiden be- Burgers, steekt 1 juli de vlag uit, maar dan halfstok". Wij hebben begrip voor de ge mengde gevoelens waarmee schien velen in Oegstgeest en Voor schoten hun burgerlijke overgang naar Leiden zullen beleven. De gro te stad is echt niet alles. Het sterk toenemende forensisme wijst e op, dat velen graag in een rustiger omgeving wonen dan waarin zi, werken. Men noemt dat sub-urbani satie. Tal van plattelandsgemeenten zijn zich aan het ontwikkelen tot een verlengstuk van de stad. En de planologen kost het hoofdbrekens, ervoor te zorgen dat de kleinere ge meente niet boven haar maximum uitgroeit en wérkelijk de plaats blijft met „het betere klimaat". In Oegstgeest en Voorschoten ook van een agrarische structuur al lang geen sprake meer. Het dorp is forensenplaats geworden. Daaraan heeft het ook zijn moderne aanzien te danken. Wat graag heeft het daarvoor met zijn klassieke patroon gebroken. Zomin hier sprake is van zelfver- raad, zomin zijn de nieuwe bewo ners van Leiden als verraders te beschouwen als zij goedwillend i werken aan hun opneming in stedelijke gemeenschap, die een ge volg is van de noodzakelijke uitbrei ding der centrumgemeente. Hun naaste omgeving ontkomt nu een maal niet aan het verstedelijkings- proces en daarom reeds is het raad zaam dat zij zich positief op de nieuwe situatie proberen in te stel- Gehoor geven aan de oproep van de heer Prins betekent in dit geval zich oogkleppen voordoen. En daar om raden wij de nieuwe bewoners van Leiden vooral aan, zichzelf te blijven. Dat lijkt ons de beste me thode om langzamerhand echt inge zetene van Leiden te worden. Belangrijke giften bij heropening LEIDEN Dat giften van particu lieren en bedrijfsleven ten behoeve van het reuma-onderzoek niet in een bodemloze put of op andere al dan niet mysterieuze manieren verdwijnen, maar vroeg of laat hun bestemming vinden, bleek gistermiddag in het In stituut voor reuma onderzoek, gelegen op het terrein van het academisch ziekenhuis in het Boerhaavekwartier. De voorzitter van de Nederlandse ver eniging tot rheumatiekbestrijding, mr W. J- Geertsema. bood namens die ver eniging en de stichting Het nationaal rheumafonds het Instituut symbolisch enkele geschenken aan, die gezamen lijk een waarde vertegenwoordigen van f 328.000. Die geschenken bestonden uit een elektronenmicroscoop ter waarde van f 133.000, die inmiddels al in gebruik is genomen, een bijdrage van f 80-000 voor de bouw van een nieu-we biblio theek en een subsidie van f 115.000 ter bekostiging van een mobiele eenheid en een diepvriesinstallatie ten behoeve van bevolkingsonderzoek door de epi demiologische werkgroep onder leiding van dr H. A. Valkenburg. Kort geleden ontving het Instituut ook een subsidie van f 60.000 van de Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek ten be hoeve van experimenteel immunolo gisch onderzoek onder leiding van dr W Hijmans. Verbouwing De symbolische overdracht door het onthullen van een gedenkplaatje aan de wand van de nieuwe bibliotheek van de giften vond plaats tijdens de officiële heropening van het ingrijpend verbouwde paviljoen waarin het In stituut voor reumaonderzoek is gehuis- Door de verbouwing, die ruim een jaar heeft geduurd en bijna vier ton heeft gekost, beschikt het in 1956 op gerichte instituut nu over een werk ruimte van 1280 m2. Deze ruimte biedt plaats aan vier wetenschappelijke af delingen: voor bindweefselonderzoek (hoofd dr J- A- Szirmai, tevens direc teur), biochemie (hoofd dr F. Klein), epidemiologie (hoofd dr H. A. Valken burg) en immunologie/microbiologie (hoofd dr W. Hijimans). Enkele faciliteiten, zoals de instru mentmakerij, de fotografische afdeling en het proef dierenverblijf, konden aanmerkelijk worden uitgebreid. Be gonnen met een staf van twaalf mede werkers in een ruimte van 250 m2, telt Het Instituut er thans 45. Behalve mr Geertsema kwamen gis termiddag ook mr J. Kramer, lid van het bestuur van het Praevenbiefonds, en de reumatoloog H. Colenbrander, voorzitter van de Nederlandse vereni ging van rheumatoiogen, Hun geluk- ensen aanbieden. Dat het Instituut bijzonder blij is it er nu wat meer armslag is waar door het praktische onderzoek nog in tensiever en doeltreffender ter hand kan worden genomen, bleek duidelijk uit de woorden van de voorzitter van het Instituut,, de heer J. Landman, en de directeur, dr J. A. Szirmai. De laatste, aan wiens dynamiek deze nieuwe uitbreiding voor een belang rijk deel is te danken, kreeg tereeht veel lof toegezwaaid. Rouwkoop tegen Xerxes voor Zeehospitium VOORSCHOTEN Vrijdagavond om 19.15 uur wordt de traditionele voetbalwedstrijd gespeeld tussen Rouwkoop en Xerxes waarvan de opbrengst geschonken wordt aan het Rotterdams Zèehospitium te Katwijk. Deze wedstrijd zal worden gespeeld op het Rouwkoopterrein. In het XERXES-elftal zullen verscheidene internationals met bekende namen meespelen. Het Rouwkoop-elftal is geformeerd uit een selectie van spe lers van de zaterdag- en zondagaf deling. De wedstrijd zal worden gefloten door scheidsrechter Piet Roomer, die bekendheid geniet door zijn vele in ternationale wedstrijden. In 1936 bracht Rothmans of Pall Mall Ltd als eerste ter wereld de 'King Size' sigaret uit. De kwaliteit eisende roker van nu verwerpt de „ouderwetse korte sigaret" en kiest meer en meer echte wereldmerken in King Size 'King Size' Pall Mall Export is ook in Nederland het snelst stijgende merk. De reden ligt voor de hand: Pall Mall Export is 'King Size'... èn boordevol met de allerbeste, zongerijpte amerikaanse tabakken, Geniet ook U van het wereldbekende aroma van Pall Mall Export en rook met Plezier Pall Mali Export - Wereldbekend aroma (Van onze stadsredacteur) LEIDEN Morgen wordt dus de wijziging der grenzen van Leiden en omliggende gemeenten een feit en dat betekent onder meer, dat nabij de Voorschotense Vink een merkwaardige situatie ontstaat. Doordat het aan vankelijke regeringsvoorstel inzake de grenswijziging namelijk door enige amendementen is ingedamd, wordt de toestand nu als volgt: OEGSTGEEST Vandaag heb ben de bewoners van deze lande lijke Rijsjes zich voor het laatst Oegstgeestenaren kunnen noemen. Morgen zijn zij RIJNSBURGERS. En met hen de bewoners van de Oegstgeesterweg, Valkenburger- weg, VinkenwegAlmondeweg (ten westen van het rijkswegvia- druct), Zandlaan en Rijnsburger- weg (nrs. 86160 en 71143). In totaal zo'n 606 personen. Bovendien gaan er 678 Oegst geestenaren over naar Leiden (Hoge Morsweg, Lage Morsweg, Haagsestraatweg, Broekweg en een gedeelte van de Rhijwhofweg en 17 naar Leiderdorp (Boter- huispolder). Oegstgeest verliest dus ongeveer 1300 inwoners (11 procent van zijn bevolking). De Groen van Prinstererschool, het veilingcomplex' Flora, de fir ma's Gebrs. Akerboom, Verenigde Houthandel en IBB komen ov an der dan Oegstgeester grondgebied te liggen. Dit alles betekent voor niemand een verrassing: al een jaar oS tien is over de grenswijzigingen ge sproken en geschreven. Nu het morgen eindelijk zover is, zullen velen toch even moeten wennen aan him nieuwe predikaat: Lei- denaar, Rijnsburger of Leiderdor per (Foto N. van der Horst) Komend van de Haagweg te Leiden en rijdend in de richting Haagsehe Sdhouw, rijdt men ter hoogte van de Korte Vliet Voorschoten binnen om di rect na de spoorwegovergang bij de Vink Voorschoten te verlaten en weer Leids grondgebied binnen te rijden. Het gaat hier om een afstand van on geveer tweehonderd meter. Wij vinden dit een nogal lachwek kende toestand en vragen ons af of het geen zin heeft door een apart grens wij zigingswede hier orde op zaken te stellen. De nieuwe situatie wordt trou wens ook lastig. Welke instanties moe ten bijvoorbeeld worden gewaar schuwd als zich nabij de Vink een on geluk voordoet, waarbij tijdverlies van evident belang kan zijn? Wij stippen hiermee slechts één fa- cetje aan. Dat hier wat moet verande ren, zal ieder weldenkend mens be amen. Wij vermoeden zo, dat het ge meentebestuur van Voorschoten en dat van Leiden hierin elkaar niets in de weg zullen leggen omdat de nieuwe si tuatie. zoals die morgen wordt, im mers voor geen van tweeën ideaal is. GRATIS i KANOVAREN IN i rmiYiTrsii Geldig van 1 l/m 7 <uII, dagje uit? fijn... naar nmr;i jjib VOORHOUT De eerstvolgende gemeenteraadsvergadering wordt ge houden op vrijdag 8 juli.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3