TV ..Bemoeienis omroep in van overheid is te groot' Ha, dat moet u vaker doen: Slagroom Tv -zendtijd uitgebreid voor nieuweling TROS Puzzelhoek iwmtovitf MON1S DINSDAG 28 Jb'M 1966 en Knokke-festival meer dan ooit op de buis Kritieknota s naar kabinet en parlement missies van de Tweede Kamer vergaderen over de opstelling van NTS reportages van het Songfestival in Memorie van Antwoord inzake Knokke uitzenden. Zoals u weet, wordt het wetsontwerp voor de omroep in groe-1 en zij daarbij reeds het memo- /Vu ook NTS/NRU en VPRO dit festijn, waarin vocalisten (Van onze radio- en tv-redactie) 14 juli a.s. De Belgische televisie zorgt elke avond een beeldverslag van VARA zitting hebben) hebben ont- wekt blijkt duidelijk uit de Inmiddels de NTS neemt die drie kwartier U kunt meekijken op de volgende tijdstippen: vrijdag 8 juli 10 uur Ned. 1, zaterdag 9 juli 10.45 uur Ned. 1, maandag 11 juli 10.35 uur Ned. 1, dinsdag 12 juli 10.45 uur Ned. 2, woensdag 13 juli 10.10 uur Ned. 2 en donderdag 14 juli, finale, 10.25 uur Ned. 1. Nederland komt uit tegen Frankrijk en tegen Italië, en wie weet in de fi nale zoals in 1964 en '65, toen onze groep de prijs won. ook langs andere kanalen zich uitende MDTT -j TT1_.T^/_ aanmerkingen op de in het wetsvoorstc NRU tezamen en de VPRO alleen vastgelegde inzichten van minister Vro- insgelijke kritieknota's doen toe-|lijk- komen aan de ministers en aanj NTS en NRU delen in hun nota mede. deleden van de Eerste en Tweedeel' <2 de allure van protest aannemen, is de te grote overheidsbemoeie nis, welk uit het wetsontwerp blijkt. VPRO. _j wordt gezegd, schept eén brede basis voor de omroep, getuige o.m. de samenstelling van de bestuursorganen van de Ned. Om- roepstichting en vooral de mate, waarin de overheid zelf deze samenstelling inplaats van in een kleinere mate zelfstandigheid en eigen verantwoorde lijkheid. Een voorbeeld achten wij de formulering „Onze minister is belast met het algemeen beleid inzake de omroep...", wij hadden net juister geacht al inplaats daarvan was geschreven „het toezicht over de omroep is aan onze minister opgedragen", zoals dat ook staat in de regeling voor het onderwijs." Ervan uitgaande dat in elk geval aan de bevoegdheid van de minister betref fende het beleid een duidelijke begren zing in de wet zou dienen te worden opgenomen, achten NTS en NRU het ook juister indien de positie van de regerings commissaris meer zou overeenkomen met die van een inspecteur-generaal (zo- Vaak doen dit seizoen: aardbeien met slagroom. V PRO krijgt zijn kwartier (Van onze radio en tv-redactie) HILVERSUM Zonder dat we er veel van zullen merken wordt de televisie zendtijd uitgebreid niet ruim 1 uur en een kwartier per week, maar het is nog niet vastgesteld op welk net en in welke tijd. De nieuweling TROS krijgt een uur en de VPRO mag nu het hem toekomen de ruime kwartier ook extra opstrijken. De zendtijd voor NOT en Teleac blijft extra, zoals het dus al was. De minister heeft dus wat meer zend tijd toegestaan en daarmee een prece dent geschapen: zal de RTN ook zendtijd krijgen, dan komt er dus nog iets bij. Of dit zal gebeuren is nog altijd niet met zekerheid te zeggen: minister Vro lijk wacht hiervoor het advies van de Radioraad af. Dat is wel binnenkort tege moet te zien. Aangezien de TROS ook drie uren per week radiozendtijd heeft gekregen, en daarvoor geen extra zendtijd op de zen ders Hilversum I en II kan worden gege ven aangezien die van 's morgens 7 tot 's avonds 12 uur vol zitten, bestaat de moge lijkheid. dat Hilversum III dagelijks wat langer in de lucht zal komen. Ook hier over is nog niets beslist. Intussen zullen de omroeporganisaties alsmede NTS en NRU voor een nieuwe zendtijdindeling tegen 1 oktober moeten zorgdragen. Dit is een heel moeilijke kwestie, want zodra komt de verdeling op de proppen of er moet rekening wor den gehouden met allerlei wensen. Om een voorbeeld te noemen: de NCRV zit al heel lang te springen om meer zendtijd op zondag en ook eens iets op zaterdag. De coördinatie speelt hierbij ook een grote rol. Zal men in oktober al gaan beginnen met het verdelen van de om roepprogramma's over de drie zenders en volgens de wens van de minister altijd op één zender lichte muziek plaatsen? Indien dat zo is. moet er heel wat wor den veranderd in de sinds jaren lang verankerd liggende zendtijden van de diverse omroeporganisaties. lingen zijn of hun zendtijd opnemen? Gaat dat bijv. bij de televisie in een uur achter elkaar en zo ja, op welk net dan? En waar komen de nieuwelingen-uit zendingen in de radioprogramma's te staan? U ziet, de zendtijdindeling is een hoogst netelig probleem, dat met alleen goede wil niet is af te doen, er zal lang en degelijk over moeten worden geconfe reerd... en dat met de vakanties voor de Er Is echter één troost bij: de omroep organisaties, die vreesden dat bij het dunner worden van de spoeling hun zendtijd belangrijk zou inkrimpen, lopen daarvoor wat de televisie betreft voorlo pig geen gevaar: op beide netten blijft alles zoals het was, NTS en omroepen houden het kwantum tijd van nu, de VPRO krijgt er zelfs iets bij. Bij de radio zal echter moeten worden geofferd aan de gezamenlijkheid, die aan merkelijk groter wordt dan zij nu is, wanneer men althans het NRU-aandeel op het experimentele derde net niet mee rekent, want de programma's daarvoor worden nu toch in feite ook door de vier grote omroepen verzorgd. Intussen zijn drie heren van de TROS al in Hilversum op bezoek geweest om poolshoogte te nemen van de faciliteiten, welke hen voor het uitzenden van hun programma's ten deel vallen. Het contact is allervriendelijkst geweest. Wat de televisie betreft, kunnen zij gewoon meedelen in het gebruik van studio's apparaturen en andere tech nische voorzieningen. Dat zou ook bij de radio kunnen, maar hier liggen de zaken iets anders. Voor de televisie is alles gebouwd en geïnstalleerd uit de gezamenlijke pot, de radiostudio's zijn prlvébezit van mrocpen. Er zijn reeds stemmen op gegaan dat het billijk zou zijn wanneer de nieuwelingen dus studiohuur zouden betalen. Hierover heeft de NRU, die het beheer heeft over de bestaande pooling, echter nog niets besloten. En hoever de zijn bevoegdheid duidelijk grenzen wor den gesteld. Het recht van de regerings commissaris om het doen van uitgaven zelfs binnen het raam van goedgekeurde begrotingen te verbieden en die begrotin gen ook zelsftandig te wijzigen noemen j Voorts .villen NTS en NRU niet. dat I het schorsingsrecht van de minister en het vernietigingsrecht van de Kroon op bestuursbesluiten zich zou uitstrekken tot de inhoud en de vorm van de pro gramma's: iuist op dit punt is immers de onafhankelijkheid van het bestuur der Ned. Omroepstichting principieel ln het Voorts wordt gezegd, dat het streven naar meer invloed van de overheid zich ook uit in overmatige bemoeienis met de bedrijfsstructuur: „wij verzetten ons met klem", aldus de nota. „tegen de redactie van artikel 43 van het ontwerp, waarir de taakverdeling binnen de raad van be heer in detail is geregeld, want een der gelijke regeling doet geen recht aan dt eigen verantwoordelijkheid van he bestuur cn is onpraktisch, vooral wan neer de organisatie later zou moeten wor ben aangepast aan "niéuwe ontwikkelin- Ook Wereldomroep NTS en NRU zijn volgens de nota J mening, dat het wenselijk zou zijn NOS en Wereldomroep samen te voegen, zulks met volledige respectering van de eigen verantwoordelijkheid van de W.O. op programmagebied, want de duplicering van technische voorzieningen en de plicaties terzake van het overleg algemene beleidszaken achten zij ondoel- Met betrekking tot de zendtijdverde- llng hebben NTS en NRU een bezwaar dat (volgens de nota) de kern van het nieuwe bestel raakt. Niet de minister, maar het bestuur van de NOS dient de bevoegdheid te hebben de werkelijke percentages van de radio- en tv-zendtijd vast te stellen, zulks binnen de wettelijk gestelde minimum- en maximumgrens, opdat de gezamenlijke programma's tel kens kunnen worden aangepast aan de werkelijke behoefte. Ook willen zij (evenals de omroeporga. nisaties) de zendtijd van de NOS niet op 2540 pet. stellen, maar liever op 15—40 pet. Uitzendingen van NOT. Teleac en RVU zouden daarin begrepen dienen te j NRU hoger dan wenselijk en nodig. Ook menen zij, dat o.a. de bepalingen ten aanzien van tuchtmaatregelen nadere overwegingen behoeven. Dit zijn de voornaamste delen uit de -nota. Wat de VPRO-nota betreft, deze geeft in details de reeds eerder gepubli ceerde opvatting van de „kleinste om-1 roep" weer. Met name wordt stelling genomen te gen het feit. dat dc wetsontwerp wel vanj alle omroeporganisaties vergt dat zij „cul-1 turele behoeften van het volk bevredi gen", maar dat nergens een omschrijving van net begrip cultuur voorkomt. i Welke verschillende begrippen van „cultuur" hanteert de minister, aldus vraagt de VPRO zich af, wanneer hij ten eerste in het algemeen daarvan spreekt ten tweede elke omroeporganisatie ver plicht „een volledig programma dat in redelijke onderlinge verhouding onderde len van culturele, informatieve, educatie ve en verstrooiende aard omvat", daarna zegt dat het bestuur van de NOS voor een vierde deel moet bestaan uit verte- genwoordigers van culturele en maat schappelijke organisaties en tenslot te dat de pogrammaraden voor een der de deel dienen te worden gevormd uit vertegenwoordigers van culturele (nu niet meer „en maatschappelijke") instel lingen? pvallend vindt de VPRO het. dat wél de behoefte aan een via de drie radiozen ders lopend licht programma wordt uit gesproken en niet die voor een „third programme" naar Brits voorbeeld. „Het wetsontwerp heeft duidelijk het karakter van een compromis", zegt de VPRO-nota. Dan volgt mede de kritiek op het getalskriterium dat wél voor een omroeporganisatie, maar niet voor ande re zendgemachtigden ge'ldt, en natuurlijk het protest tegen te grote overheidsbe moeiing. Oponthoud Invul-puzzel rinm lendheld de omroepen het de zakelijkheid, dient den afgewacht. Vul horizontaal in: 1. waardeloze la ding; 2. kleine deur in een poort; 3. stakker: 4. oureau; 5. aan gene zijde van de ocaan; 6. bergplaats, pakhuis; 7. in orde brengen. Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes een zegswijze Oplossing vorige puzzel Vertikaal: 12. Kap en keuvel. missieleden der Tweede Kamer, zal zijn tijd voor bestudering vragen. Ongetwijfeld zullen de protesten ;n rol gaan spelen in de komende Ka merdebatten over het wetsontwerp. Een en ander tezamen zal mogelijk opont houd betekenen voor minister Vrolijk, wiens bedoeling het is, zo spoedig moge lijk te komen tot de vurig-verbeide om roepwet. Men kan de omroepen en de samenwer kende NTS/NRU niet verwijten (zoals reeds door een blad is gedaan) dal zij, al jaren vragend om een omroepwet, de zaak nu trachten tegen te werken. Het ging de omroep niet om de eerste dc beste wet. maar om een wettelijke rege ling met gewenste werp niet is, wat hebben zij recht va te laten horen. Toch, zoals de zaken er nu voorstaan., is de haalbaarheid van het ontwerp discussiabel gesteld. Zal het minister Vro lijk nu nog gelukken, een omroepwet te scheppen in het ene jaar dat dit kabinet nog rest? Mocht dit niet zo zijn. dan komt op nieuw een kabinet te zitten met een nrécaire erfenis, alle afspraken ten spijt. Dat het in de Tweede Kamer straks een heet debat gaat worden, staat buiten kijf. Amerikanen krijgen 12 uur Nederlandse radio-programma's (Van c radio- en televisieredactie) HILVERSUM Een groot radiostation i New York heeft gevraagd om een geselecteerd Nederlands radioprogramma dat twaalf uren aan één stuk kan duren. Dit zal dan achter elkaar worden uitge zonden op een daarvoor bestemde Neder landse dag. Er moet een keus worden gemaakt uit bestaande programma-onder delen door de diverse omroeporganisaties uitgebracht. Radio Nederland Wereldom roep zal alles op banden verzamelen en naar Amerika zenden. De Amerikanen verzochten zelf om :n uitzending van de waterstanden, en kele afleveringen van de radio nieuwsdienst, een programma „Moeders een ziekenprogramma „De Regenboog", hoorspelen. „Het klokje van en uur", een uitzending voor boeren tuinders en een ochtend- en avondge- i de keus bed. De rest lieten zij over i Wereldomroep. die ochtendgym nastiek, het kleuterprogramma Olleke Bolleke, De groenteman en een afleve ring van de Radiokrant heeft aangebo den. Verder zal er veel muziek van Ne derlandse bodem worden gedraaid. Alle programma's zullen ih de Neder landse taal worden uitgezonden. Voor de vele Amerikanen die dat niet verstaan zullen Nederlandse omroepers (van elke omroepvereniging één) telkens de kondigingen in het Engels doen en bij een kleine samenvatting van het pro gramma-onderdeel geven. Zenders op Corsica toch afgebroken „En wat denkt u over uw vakantie in Amsterdam en u meneer, waar gaat u met uw vakantie naartoe?" Dat zijn de vragen, die Jan Blaaser op de Amsterdamse Dam heeft gesteld enkele dagen geleden, toen het nog zomerweertje was. Hoe dat toegingzult u vanavond in het KRO-televisieprogrammia op Ned. 1 kunnen zien. Jan Blaaser maakte, er zijn laatste ,J<an en Alleman" van, hij zingt er z'n liedjes in en maakt er z'n babbel tjes en op dat drukke plein is er dan gauw een dikke haag van publiek bij. Sommige mensen wisten het allemaal nog niet precies, moesten zich eens achter het oor krabben om het juiste antwoord te vindenenfin, dat beleeft u vanavond allemaal wel via uw scherm. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NTS en KRO 7.05 uur journaal voor gehoorgestoorden. 7.32 uur Engelse les voor gevorderden. 8.20 uur Jan Blaaser op de Dam in „Jan en Alleman". 8.50 uur televisieportret van de heer A. C. de Bruyn: van metaalbewerker tot minister van de Kroon. 9.25 uur jazzrubriek: optreden van het Oscar Peter son Trio. 9.50 uur nieuws uit Nieuwspoort. 10.50 uur sport. Ned. 2 NTS en AVRO 8.01 uur tekenfilmpje Mr. Magoo. 8.05 uur film over Nieuw Zeeland als (ver) vakan- 8.30 uur spel uit een Duits krijgsgevangenenkamp in 1942 „Hogan's helden". 9.10 uur vervolg van „De lange hete zomer": Ben Quick ontmoet alweer een knappe vrouw. 10.10 uur (RKK) documentair programma „Een dag uit het leven van een kapelaan. VANAVOND TE HOREN Hilversum l AVRO 7.30 uur tienermuziek: „Jeugd en ritme". 8.05 uur amusementsprogramma uit het vakantieoord „Het Eekhoornnest" in Soest, met als spe ciale gasten het Cocktailtrio. 9.35 uur Godfried Bomans mijmert over de vleugel- 10.00 uur de pianiste Rosemarie Wright speelt Haydn, Mozart en Schumann (stereo). 11.00 uur reportage van het internationale congres „De componist in onze tijd". HILVERSUM II KRO 7.40 uur het Noordhollands Philharmonisch Orkest speelt de symfonie in d van Cesar Franck. 8.20 uur hoorspel uit de advocatenwereld „Bevrien de pleiters". 9.30 uur solistenconcert van de BBC. 10.45 uur muziek van overal. III? BRIGHTSTIAD ■A JAN H. ÉEKHWT'iè#: 10 Met juffrouw Jones, Nelson Road zevenenvijftig.ïk hou een pension, „Sunflower" heet het.Nelson Road, meneer, Nelson Road vijf zeven. Hij is dood.Notafis Brooks is dood... Wat zegt u?Iets diep in zijn rug... een mes.Een dokter? Neen, hij is dood. Meneer Neels, een van mijn commensaals, heeft het gezien... Wat zégt u? Neen, dat hij dood is.Wat blieft u? Ja. dat is goed. Juffrouw Jones legde de hoorn op de haak, richtte zich tot de mannen, die haar tot in de hal gevolgd waren. Over tien minuten zullen ze hier zijn, zei zë effen. De commissaris neemt een dokter mee. Als u naar de eetzaal wilt gaan... Ik had gedekt. O, ik moet uw eieren nog koken. Ik heb geen honger, zei de historicus. Ik ook niet, viel Neels hem bij. Het is beter, dat u wat eet, zei juffrouw Jones. En u, vroeg Jenkins haar, hebt u al gegeten? Ik geloof niet, dat ik wat naar binnen kan krijgen, zei juffrouw Jones met iets koppigs in de woordklank. Ik wèl, verkondigde Harper, zich naar de eetzaal begevend. Zij gingen naar de eetzaal. Ook juffrouw Jones. Doch daar was het alleen Harper, die zich aan de dis zette, zich thee inschonk en zich van brood en kaas bediende. Als doelloos stond juffrouw Jones met de drie andere heren bij het raam, dat uitzicht gaf op de asfaltweg naar het stadscentrum. Geen een sprak. Elk was overgeleverd aan de eigen warrelende gedachten. Totdat Harper de stilte verbrak: Luister, zei hij schel, geef de politie, straks, wan neer u ondervraagd wordt, zakelijk bescheid. Begeef u niet in uitweidingen, want dan zegt men soms dingen, die de politie aan het denken brengt. Het zijn mensen, die deduce ren, combineren en fantaseren. Zeg je meer dan je ge vraagd wordt, dan is het niet onmogelijk, dat je je in nesten verwikkelt en voor je het weet, ben je in 'iun ogen de hoofdverdachte, al ben je onschuldig als een kip. Wij zullen allen verdacht worden. U evengoed als wij, juffrouw Jones. Vergeet niet, dat de moord werd uitgevoerd met een wapen, dat wij kennen: de kris die in de huiskamer van de notaris boven het dressoir hing. O. hebt u daar speciaal op gelet? vroeg de accountant Ik ben niet blind. Ik herkende de kris aan de greep en u zo goed als ik. Ik zagook.dat alleen de schede nog op zijn plaats hangt. Ze zullen de kris op vingerafdrukken onderzoeken. U schijnt nogal op de hoogte te zijn met politiezaken zei Jenkins. Wat ik vertel, weet iedereen. U, heren, wist het en juffrouw Jones. Wie het gedaan heeft? Ik kan er geen antwoord op geven. Maar ieder van ons kan de dader zijn, zo zal tenminste de opinie van de politie luiden. Daarom, indien je te veel zegt... We zitten allemaal in hetzelfde schuitje. TI daast, zei Jenkins spits. Daas ik? Wat dunkt u ervan, juffrouw Jones? U hebt zoveel detectiveboeken verslonden... Juffrouw Jones scheen de enige te zijn, die niet naar hem geluisterd had, dacht Harper. Maar de anderen... Met dat „in hetzelfde schuitje" konden ze het doen.... Haroer at Juffrouw Jones tuurde de weg af. Harper at en dronk en allen hoorden hem eten en drin ken en dachten eraan, hoe slecht hij in dit huis oaste. Ze kunnen elk ogenblik komen, zei Jenkins tot juf- fr )uw Jones. Juffrouw Jones knikte. Het is voor u het ergst, zei Jenkins meewarig. Juffrouw Jones keek hem niet-begrijpend aan. Haar ogen leken Jenkins flets. Hoe meent u? vroeg juffrouw Jones zacht. En dan, terwijl haar blik levendiger werd. sprak ze: Oh!... Maar u gaat toch niet weg, u gaat mijn huis toch niet verlaten omdat... Neen, stelde hij haar gerust, -- ik niet. U kunt djj: alles niet helpen. Neen, ik niet en-naar mijn overtuigii>g noch ïrfeneer Neels* noch meneer Lister. Dank u-, meneer Jenkins. Wij denken er niet aan, juffrouw Jones. Uit de richting van de stad schoot een grijze wagen aan, remde de vaart, kwam aan de overzijde van de weg voor het huis tot stilstand. Harper hoorde het. uaar zijn ze, zei hij, schijnbaar opgewekt eh van tafel oprijzend. Wordt vervolgd (Van o e radio- en tv-redactie) PARIJS Niettegenstaande het grim- ïg verzet van de inwoners heeft de technische dienst van de Franse omroep ORTF de „illegaal" gebouwde steunzen- ders voor televisie-ontvangst toch afge broken. De ondernemers hebben boven dien 5000 fr. boete gekregen. De vijf steunzenders waarom het ging, maakten het voor de Corsikanen moge lijk de Franse programma's waarvoor zi.' jaarlijks een fiks kijkgeld moeten beta len, te ontvangen. Zonder deze kan slechts een klein stukje van het eiland via^ de te zwakke Franse relaiszender, De inwoners van diverse gemeenten bouwden en betaalden zelf de steunzen ders, maar de ORTF bleef onvermurw baar: ze moesten en zouden weg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9