Nieewe Leidse (braamt CNV: VOORLOPIG GEEN HUURVERHOGING Driejaarlijks congres Commentaren DJAKARTA'S SCHULD van DRIEKWART OMLAAG belasting verlaging JAMIN DUITSE TOERISTEN VERRAST Verlamde moeder vecht voor baby Dood nog twee vrouwen is thans in onderzoek REGERING-ILLIA AFGETREDEN Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur. Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGbLAO Dinsdag 28 juni 1966 47ste jaargang Elektronische Orgels Piano's BOOT BODEGRAVEN tr. 2-28. Telef. #1726-2541. Vraagt brochure. Kantoren Leiden - Steenstraat 37 Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. ƒ0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 Drie punten J. v. EIBERGEN Prins Bernhard hoopt morgen zijn vijfenvijftigste verjaardag te vieren. Ter gelegenheid hiervan maakte Max Koot deze officiële foto. BRUSSEL Nederland is be- eid de Indonesische schuld tot ien vierde terug te brengen. Dit neeft volgens welingelichte krin gen in Brussel de minister van uitenlandse zaken, mr. J. M. A. Luns, gisteren tijdens de drie- ïaandeljjkse vergadering van de ninisterraad van de WEU ver klaard. Dc schuld zou niet alleen worden eruggebracht van 1.400 miljoen dollar ot 350 miljoen dollar, maar de terugbe taling zou over een periode van 20 jaar lunnen worden verdeeld. Minister Luns verklaarde in de VEU-ministerraad, waarin behalve de es landen van de EEG ook Engeland vertegenwoordigd, dat wordt jestreefd naar een uit drie delen lestaand programma voor economische amenwerking met Indonesië. Na een rojekt op korte termijn zou een mult'i- aterale regeling dienen te worden ge- roffen. gevolgd door een programma ip lange termijn. Aan het multilaterale programma, vaaraan zou moeten worden deelgp^- nen door crediteurlanden zoals Japan en de Duitse Bondsrepublie ou echter een regeling van de schul- en van Indonesië aan deze landen ooraf dienen te gaan. Minister Luns eed deze mededelingen in een over- cht van de jongste ontwikkelingen in ndonesië, dat hij op verzoek van de ndere WEU-landen gaf. De Nederlandse bewindsman heeft oorts aangedrongen op samenwerking de aan Indonesië te verlenen tech- ische bijstand. Hij sprak de hoop uit at Indonesië zijn plaats in de interna tionale organisatie weer zal innemen. Mr. Luns noemde daarbij het vraagstuk van het Indonesische lid maatschap van de VN een „toetssteen" voor het verdere beleid, dat Indonesië zal voeren. Djamaloedin Malik, lid van dc Mo hammedaanse groep in het voorlopige Volkscongres, heeft voorgesteld dc be zittingen in het buitenland van mi nisters die zich thans in hechtenis be vinden in beslag te nemen om te die nen als verlichting van dc schulden van Indonesië aan andere landen. Malik verklaarde tegenover het persbureau Antara, dat buitenlandse I nie't-looru (Van onze sociaal-economische redactie) T TTRECHT Om de „onrustbarende inflatoire ontwikkeling" tot staan te brengen moeten volgens de voorzitter van het CNV, de heer J. van Eibergen, enkele ingrijpende maatregelen worden genomen. In zjjn rede ter opening van de driejaarlijkse algemene vergadering van CNV gaf hij vanmorgen de volgende maatregelen in overweging: Er moet voor 1967 een beperkte loonsverhoging in de contante j sfeer worden overeengekomen met daarnaast nog een stuk! spaarloon. Temporisering van nog in te voeren sociale verzekeringswetten, j Medewerking van de werkgevers voor het niet-doorberekenen van loonsverhogingen in de prijzen. Beperking van het uitgavenbeleid van de overheid. Uitstel van de huurverhoging van 1 januari tot 1 juli 1967. Uitstel van de belastingverlaging desnoods met enkele maan den. ruilvoet of wenselijke herverdelingen van het nationaal inkomen kunnen naar zijn mening een rol spelen. De heer Van Eibergen leek het beter in een wat rustiger tempo met de lonen vooruit te gaan, dat het ene mement te hollen om dan het andere moment stil te moeten staan. De pas moet thans worden ingehouden op loongebied, ook al geloof de hij niet. dat loonpolitieke n.tatregeler in ons land de inflatie effectief kunner bestrijden. Het bedrijfsleven in het algemeen ver weet hij te veel aan breedte-investering 'met als gevolg meer arbeidsplaatsen» en te weinig aan diepte-investering. De gro te spanning op de arbeidsmarkt zag hij als de belangrijkste oorzaak van de eco nomische moeilijkheden, waarin we thans verkl-^tfrocg zv-h hierbij af. of het binnenhalen van duizenden vreem de arbeiders sociaal en zedelijk wel ver antwoord is. crediteuren in elk geval hun geld ten krijgen. Hij bestreed hiermee een uitlating van een lid van het Volkscon gres, dat onlangs bij wijze van grap voorstelde de aflossing aan buiten landse schuldeisers te verdelen over vijfhonderd jaar. Volgens Malik dien den de schulden te worden voldaan om de nationale eer te bewaren. HEALEY~WÏLDE DE GAULLE NIET BELEDIGEN LONDEN De Britse minister van defensie Denis Healy heeft tegenover het Lagerhuis zijn ver ontschuldigingen aangeboden voor de wijze waarop hij zich heeft uitgelaten over generaal De Gaulle. Healey zei op een so cialistische bijeen komst: „Niemand i; Europa vertrouwt hem (De Gaullé) toe het woord namens hem te voeren. Kij wordt als een slecht Wat het eerste punt betreft, het de heer Van Eibergen duidelijk uitkomen dat hierover In CNV-kring nog niet eenstemmig wordt gedacht. Hij vroeg zich af. of dit spaarloon ook voor de laagste inkomens zou moeten gaan gel den en of een dergelijk systeem wel toepasbaar is bijv. voor het over heidspersoneel. Ook wilde hij weten, welke de bijdrage zal zijn van de niet-loon- en salaristrekkenden. Hij gaf toe, dat er dikwijis demagogie be dreven wordt met „de hogere inko mens". maar hij vroeg er begrip voor, dat dc man in de straat niets begrijpt van dc alsmaar stijgende rente, van de nog steeds stijgende grondprijs en van het^ ontbreken van elke grens voor de Het CNV zal zoveel als in zijn gen is trachten te voorkomen, dal de loonsverhogingen blijvenc. in aanzien lijke mate de produktiviteitsstijging te boven gaan. Overigens geloofde de CNV-voorzitter niet, dat de produktivi- Nog geen uitspraak over Wereldraadpagina Kernmerk WAT IS ER GAANDE? Wat is er nu precies gaande in Amsterdam Wie zijn de onruststokers Hoe is de gezagscrisis ontstaan Wie heeft er gefaald Wat is de rol van de links ge oriënteerde intellectuelen Op deze vragen wordt ant woord gegeven in drie artikelen, waarvan we de eerste vandaag op pagina 5 publiceren. TV-zendtijd uitgebreid pagina Radio TV •fe Gevaarlijke ontwikkeling in Nederland pagina 7 „Het is de enige methode om Jantje stil te laten zitten. p. Voor vervolg zie pag. 5 na het examen niet duur wel heerlijk Infusievloeistof na 14 juni fataal Nederlander bijna in hinderlaag ORGOSOLO De Nederlandse jour nalist (Geïllustreerde Pers) K. J. Sche- rer (46) is gisteren door bandieten, die hem bij Orgosolo op Sardinië in een hinderlaag wilden laten lopen, bescho ten. Hij kreeg een kogel in zijn schou der en werd niet ernstig gewond. Scherer was per auto op weg naar Orgosolo. waar de omgeving door ban- bondgenoot gezien in de NAVO en als j dieten onveilig wordt gemaakt, toen hij een slecht, deelgenoot in de EEG". j een man op de weg zag liggen. Een Healey zei dat hij niet de bedoeling j hinderlaag vermoedend ontweek hij de had gehad beledigend te zijn. Hij had man en reed door. De bandieten open ter illustratie van het begrip loyaal in j den daarop het vuur. Ondanks de ver- de politiek verwezen naar Frankrijk wonding wist hij Orgosolo te bereiken president De Gaulle. waar hij het bewustzijn verloor. Per vliegtuig arriveerde op Schiphol een verlaat huwelijks cadeau voor prinses Beatrix en prins Claus: een Indiaanse to tempaal, afkomstig van de Canadian Airlines. Reden van het laabkomen: de „paal" moest nog door een Indiaan gesneden worden. EINDHOVEN In het kader van het gerechtelijk vooronder- I zoek in de ingewikkelde zaak van J de verontreinigde infusievloeistof I wordt de dood van nog twee vrou- jwelijke patiënten onderzocht. Zij I behoren tot de overledenen wier jdood onder verdachte omstandig- j heden is ingetreden. Het is inmiddels gebleken, dat de be wuste infusievloeistof na 14 juni bacterio logisch zo verontreinigd was dat toe diening ervan dodelijk werd. Vóór deze datum is de vloeistof uit de bewuste flessen ook gebruikt, maar toen onder- DE GAVJLLE AMSTERDAM Enkele Duitse toeristen hebben nogal pijnlijke ervaringen: DE BILT Een aktieve depressie in Amsterdam gehad. Tips bij de Amsterdamse politie binnengekomen in over de Noordzee naar Denemarken] verband met de overval op de spaarbank in Amersfoort, spitste namelijk dc: trokken. De wind wakkerde daar- belangstelling van de politie op de auto's met Duitse nummerplaten. En om-j lor aan tot windkracht 8 a 9. Er vie- dat er sprake zou kunnen zijn van gewapende en gevaarlijke misdadigers ging belangrijke hoeveelheden regen,] de belangstelling gepaard met de inzet van nogal veel personeel. Verraste! et alleen in ons land, maar ook ini Duitse toeristen zagen zich plotseling omsingeld door veel politiemensen: lgië. Duitsland, Denemarken en Zuid-1 die hen opbrachten naar het hoofdbureau voor een nader onderzoek. In één "eden. geval werd het werkelijk pijnlijk toen het onderzoek uitwees dat de Duitsers, De depressie trekt nu naar het oostenj die overigens niets met de overval te maken hebben, een wapenstok in de! :g. In verband hiermee zal het weerj auto verborgen hadden. Het werd een procesverbaal en er vielen boze Duitse! n verbetering ondergaan. Wind en woorden, iigheid zullen afnemen, terwijl deL ns op opklaringen groter wordt. Wel ijft de wind uit het noordwesten I laien, zodat er nog wel tamelijk] ele lucht zal worden aangevoerd. j vonden patiënten uit het Diaconessen- huis er geen nadeel van. Vast is komen te staan, dat de bij zonder warme dagen de verontreiniging in belangrijke mate hebben gestimuleerd. De dood van de bewuste twee vrouwen trad in na 14 juni. Tot nu toe is gebleken dat in totaal ten minste tien personen sinds die datum met het niet steriele infuus behandeld moeten zijn. Het huidige onderzoek naar de omstan digheden waaronder de dood van de twee vrouwen is ingetreden van vier over leden vrouwen kon dit zoals men weet al worden achterhaald zal zeer moeilijk zijn. Nagegaan moet namelijk worden in hoeverre de directe doodsoorzaak de bij komende invloed van de bacteriënver- ontreïniging heeft ondergaan. Uit het onderzoek is inmiddels geble ken dat de medische staf van het Diaconessenhuis de fabriek Brocades en Stheeman woensdag 15 juni op de hoogte heeft gebracht van de verdenking. Op 20 juni waren de aanwjjzlnren tegen de hifusievloeistof zo sterk, dat de fabriek instemde met het blokkeren der voor- j Slachtoffers drama Eindhoven herdacht I Eindhoven De vier slachtoffers, die bij de eatastrofe in het Diaconessen- huis te Eindhoven zijn overleden, zijn gisteren in de Eindhovensc gemeente- I raad herdacht. Dat de vier vrouwen vermoedelijk gestorven zijn aan de hulp die hen werd geboden, maakt dit verscheiden TN haar algemene vergadering heeft CNV-voorzitter Van Eibergen vandaag drie opmerkelijke dingen gezegd. In de eerste plaats het pleidooi, in de toekomst geen grote loonsverho gingen in één keer te vragen, maar geleidelijkheid in de ontwikkeling, overeenkomstig de jaarlijkse stij ging van de arbeidsprodnktiviteit. Dan het pleidooi tot overweging van uitgestelde huurverhoging, uitge stelde invoering van nieuwe sociale verzekeringswetten en uitstel van de belastingverlaging. Waartegen over hij zich van zijn kant vrijblij vend opstelde tegenover een spaar loon in 1967. Met het CNV valt blijkbaar nog te praten over het loslaten van het spaarloon, indien andere kostenver- zwarende maatregelen worden uit- j gesteld. En in de derde plaats werd meer I dankbaarheid gevraagd voor de be- j reikte materiële verbeteringen. Te- genover de vaak al te vlotte onte vredenheid ook dit laatste geen overbodige wens. Geborgenheid f een duidelijke behoefte aan ge borgenheid is de schrijver Van het Reve toegetreden tot «Ie BK Kerk. In zijn omstreden ptifrB- katies had hij zich al doen kflnjMi als een zoekend mens. Een typisch kenmerk van deze tijd is, dat men ook van zijn zoeken an deren publiekelijk deelgenoot maakt. Zeker een modem schrijver zal van zijn eenzaamheid geen ge heim maken. De RK Kerk zelf trekt de aandacht door alles wat er in beweging is. Daar staat in deze tijd heel wat op losse schroeven, heel wat meer dan in vele protestantse. Deze nietrwe situatie zal het toetreden hebben vergemakkelijkt. Zoals ze, omgekeerd, door dezelfde ontwikkeling voor vele anderen, stellig ook voor niet weinige rooms- katholieken, bezig is aan mogelijk heid van geborgenheid in te boeten. Wat zal ons overigens van de room se Van het Reve te wachten staan? Zijn zoeken van de geborgenheid heeft hem tot schrijven bewogen. Zal hij straks ook van bereikte ge borgenheid kunnen getuigen? Onbevredigend TAE tv-uitzending zondagavond voor CVK en IKOR met dis cussiërende jongeren was helaas onbevredigend in dit opzicht, dat onvoldoende bleek van geschakeerd heid in de standpunten. Het ging over de betrekkingen tus sen evangelie en politiek en nader over mogelijkheid en wenselijkheid van op levensovertuiging gebaseer de politieke partijen. Het waren voornamelijk de tegen standers die hun mondje roerden, maar de anderen lieten vrijwel ver stek gaan. Ten onrechte, want er viel tegen hetgeen werd beweerd heus wel een en ander in te brengen. Is men in een onderwerp niet thuis, dan moet men bereid zijn, zijn plaatsje in te ruimen. De discussie leider dient hierop ook toe te zien. De nu getoonde eenzijdigheid kan niet de bedoeling van CVK en IKOR zijn geweest. Intussen moest opvallen, dat de pro vo in het gezelschap er helemaal het zwijgen toe deed; er viel dit maal blijkbaar weinig te happe- ""DE BILT Wisselende bewolking in het algemeen minder buiig. SEATTLE - Achten- van 2000 meter tegen de achtig tot hard. Koel weer. j veertig uur lang heeft de berg St. Helen in de Ame- 25-jarige Amerikaanse rikaanse staat Washing- Karla Little in ijzige kou- ton. lorgen nog slecht strandweer door de gestreden voor het le- ven van haat twee maan den oude baby. Ze zaten beiden in een vernielde cockpit van een particu lier vliegtuigje, dat was neergestort op een hoogte Strandweer iele buien, afgewisseld door op- iringen. Geleidelijk van stormachtig tot ichtig afnemende noordwesten wind. koel. 16 a 17 graden, zeewater 16 'ooruitzichten: Langzaam iets stabieler, ar door westcirculatie nog onbestendig. in op onder Terwijl haar man en schoon moeder dood achter haar lagen, probeerde Karla Litt le met inspanning van alle krachten zij had zelf een wervelfractuur opgelopen, waardoor zij gedeeltelijk werd verlamd de sneeuw en het ijs buiten de cockpit te houden. Een verbrijzelde ruit kon zij met een deken tje afdekken. Haar kind drukte ze stevig tegen zich aan en zo wist ze het te zogen. Vele uren kwam de redding in zicht. In het ziekenhuis van Seattle Verscheidene Amerikaanse vliegtuigen cirkelden over het verongelukte toestel en gelukkig zag een van de piloten dat er bij het wrak nog overlevenden lagen. lagen de beide slachtoffers Een helikopter van de Ameri- daar van iedereen verlaten kaanse luchtmacht wist hij en voor vrijwel niemand het verongelukte vliegtuigje bereikbaar. De eerste dag te landen. Met behulp van verliep zonder dat mevrouw enkele artsen konden moe- Little één teken van leven der en kind in het toestel zag. De volgende dag worden gehesen. onderzochten medici moeder en baby: het kind bleek in blakende welstand te ver keren, de moeder had een hersenschudding opgelopen. Voorts leed zij aan bevrie zing van beide voeten. De toestand van de moeder noemden de artsen ernstig. Unaniem waren zij overi gens van oordeel dat de moeder een heldendaad had verricht toch wel zeer tragisch. Daarbij heeft het gebeurde weer eens getoond hoe fragiel ons streven en onze menselijke techniek is, zo zei burgemeester ir. H. Witte. Na zijn toespraak werd een mi nuut stilte in acht genomen. Staatsgreep in Argentinië? BUENOS AIRES In de Ar gentijnse hoofdstad hangt een ge spannen sfeer nadat vanmorgen vroeg was bekend geworden dat het leger een staatsgreep heeft voorbereid, die binnen enkele uren zou worden uitgevoerd. De bevelhebber van het leger, gene raal Pistarini, deelde via radio en televisie mee, dat het gezag van de minister van oorlog, ge neraal Sanchez, niet langer zou worden erkend. Hij zou zijn belof te tot handhaving van de eenheid van het leger hebben verbroken. De bevelhebber van het tweede le gerkorps, generaal Caro, is volgens Pi starini van zijn functie ontheven en gearresteerd. Pistarini zou deze maat regel hebben genomen omdat Caro had deelgenomen aan besprekingen met afgevaardigden die „Peronisme zonder Peron" zouden voorstaan. Ook de mi nister van oorlog zou deze onderhan delingen hebben bijgewoond. Op zijn beurt heeft president IlLi, die vanmorgen langdurig overleg heeft gepleegd met de leden van zijn kabi net, het ontslag geëist van Pistarini, die dit weigerde te aanvaarden. Het persbureau Ass. Press weet te melden, dat de regeling-Illia daarna is afge treden „om de president vrijheid van handelen te geven". De militairen zou den, nadat zij de macht in handen heb ben genomen, generaal Juan Carlos Ongania willen aanstellen als voorlo pig staatshoofd. Op het moment dat radio en televisie het nieuws van de dreigende staats greep brachten, waren de gebouwen van de omroep door militairen bezet. Ook waren de wachten bij het minis terie van oorlog verdubheid. Voor het overige was het opvallend rustig in de hoofdstad. Er werden slechts enkele schoten gehoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1