iNienwe JLeidse iimramit Jggjjjy NA OPERATIE 4 DODEN Bende nog spoorloos JAMIN Artsen stellen beslissing uit Verzekerden Selecta toch naar ander Commentaren Infusie - stof fataal gebleken O Ongeluk week geheim gehouden Onderzoek nog in volle gang Honorarium niet omhoog op 1 juli Doorgaans meer geld huis in STAKING VAN ZEELIEDEN TEN EINDE? ANWB is bezorgd over trage wegenbouw Zaterdag 25 juni 1966 47ste jaargang 0 IJ /g^ 'csc*<*cst**cac3^^ Oirecteun F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Vier operatiepatiënten blijken te zijn over leden door verkeerde medicamenten. Een uit- CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich Is gheblevi mijn hert Ir teghenspoet I" Postbus 76 i Telefoon 31441 0,88, p.m../ 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uu gebreid onderzoek naar de oorzaak, een infu sie-vloeistof die op nog onverklaarde wijze ver ontreinigd moet zijn, wordt thans ingesteld. Hele jaar oorlog. Miljard meer op VS-begroting WASHINGTON De begrotingscom- van het Amerikaanse Huis begroting. Voor defensiedoeleinden zou 58.610 miljoen dollar 210 miljard) beschikbaar moeten komen. Bij de vaststelling van het bedrag is er op gerekend, dat de oorlog in Vietnam nog het gehele jaar zal voortduren. alle typen schepen die ooit in ge bruik zijn geweest, is er niet èèn die zo'n ommekeer in de visserij teweeg gebracht heeft. Achter de logger staat grote man A. E. Maas. Lees over hein en de loggers ons Zondagsblad. NCRV vreest verkapte staatsomroep pag. Radio-TV In 1950 kocht het gemeente bestuur van het Groningse Leek voor de spotprijs van 250.000,- het landgoed Nie- noord, groot tachtig hectare. Acht jaar had men geen be stemming voor het huis, nu is er het nationaal rijluigmuseum ingevestigd en het trekt steeds meer bezoekers. Zie ons Zon dagsblad. Oecumenisch pionieren pag.Kernmerk EINDHOVEN Na een week geheimhouding is gisteren geble ken, dat vier patiënten van het Diaconessenhuis allen gehuwde vrouwen zijn overleden, toen haar een infusiestof was toegediend, die, naar later bleek, verontreinigd was. Naar een onverwachte verergering in het ziektebeeld van twee andere patiënten wordt een onderzoek ingesteld. Dit is aangetoond na een globaal derzoek van de Geneeskundige en Phar- maceutische Hoofdinspectie van Volksgezondheid, in samenwerking met de rijksrecherche. Het ziekenhuis waar een en ander gebeurde treft geen blaam. De fout ligt bij de fabrikant van infusievloeistof, de N.V. Brocades Stheeman. De vier overleden vrouwen waren operatiepatiënten. Uit voorzorg, onder andere tegen vochtverlies, wordt bedoel de infusie doorgaans gegeven. Het gaat om een zout-glucose-oplossing, die in dit fatale geval bacteriologisch verontrei- nigl is geweest. Deze verontreinigde vloeistof heeft rechtstreeks de dood var de vier patiënten tot gevolg gehad. Pas vrijdag heeft de directie van he- ziekenhuis de familieleden van de slacht offers van de ware doodsoorzaak in ken nis gesteld. De toestand van dë twee pa tiënten waarbij ongrijpen nog mogelijk U1—thans redelijk. ALARM Toen de verontreiniging ontdekt werd zijn onmiddellijk in heel Nederland in ziekenhuizen, bU apotheken en bij apo- theekhoudende artsen de voorraden ge blokkeerd. Vast is komen te staan dat de verontreiniging slechts zeer beperkt is voorgekomen. Het gaat om literflessen met de vloeistof, die in deze verpakking sporadisch in omloop zijn. Meestal wor den halve literflacons gebezigd, waarbij geen verontreiniging is geconstateerd. Hoe een en ander kon gebeuren is nog Van officiële zijde heeft men niet mee willen delen of er op meer dan de ge noemde vier stoffelijke overschotten sec tie is gepleegd. Het onderzoek is nog in volle gang. Ook de betrokken fabriek wil in dat verband geen nadere medede lingen doen. OP 17 JUNI Officieel heeft het ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid het vol gende communiqué uitgegeven. „Het staatstoezicht in de volkgezondheid is vrij dag 17 juni door het Diaconessenhuis te Eindhoven in kennis gesteld van enkele overlijdensgevallen aldaar. Enig vermoe den bestond dat het overlijden van deze patiënten te wijten zou kunnen zijn aan het toedienen van een ondeugelijke infu sie-vloeistof. Nadat zaterdag 18 juni tussen de staf van het ziekenhuis en de inspecteurs van de volksgezondheid een bespreking had plaatsgehad zijn direct maatregelen ge- (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT In een ledenver- iadering hebben de huisartsen jisteravond een tegemoetkomen- houding aangenomen tegen- iver de ziekenfondsen. De voor in de Landelijke Huisartsen- •ereniging georganiseerde art- pen besloten de onderhandelings- tfelegatie nog een half jaar de tijd ïe geven om met de ziekenfond- pen tot overeenstemming te ko men over een nieuwe honorarium- "N regeling per 1 juli 1966. Op 1 januari jl. werd genoegen ge lomen met een verbetering van de lonoraria door de ziekenfondsen met im 13% per verzekerde per jaar, op orwaarde dat per 1 juli een verdere itrekking tot stand zou komen. Dit s echter niet gelukt. De onder- tdelingen tussen de huisartsen en le ziekenfondsen werden deze week 1 De huisartsen zijn thans bereid nog ren halfjaar op de oude Voet door te laan, maar dan met de duidelijke eis, jat er vóór 31 december 1966 een ver beterde regeling klaar is en dat deze Irerbetering een terugwerkende kracht pal krijgen tot 1 juli van dit jaar. CONFLICT I Het Is op dit moment nog niet zeker M de ziekenfondsen wel bereid zijn pi deze terugwerkende kracht toe te jtemmen. Tijdens de gesprekken van de afgelopen weken hebben de zieken fondsen dit geweigerd. Zouden de fond sen dit blijven weigeren, dan moet reeds op korte termijn een ernstig conflict met de huisarten worden ge vreesd. Maar ook al zouden de ziekenfondsen toestemmen in de terugwerkende kracht, en zou er voor 31 december geen overeenstemming worden bereikt over de omvang van de verdere ver betering van de artsenhonoraria, valt begin volgend jaar alsnog een uiterst gevaarlijke conflictsituatie tus sen ziekenfondsen en Huisartsen Orga nisatie te duchten. Zover is het echter nog niet. Boven dien is een groot aantal artsen met name uit de grote steden in het westen van het land afkerig van een conflict en waarschijnlijk niet bereid de zieken fondspatiënten tot slachtoffers te ken van een eventueel conflict. De voorzitter van de L.H.V., de Arn hemse huisarts J. van Rijn, deelde gis teravond na afloop van de ledenver gadering tijdens een persconferem nog mede, dat het aantal huisartsc, de twee afgelopen jaren met 7Vic' Nederland is gedaald. Het werk van de huisartsen neemt daardoor sterk toe, terwijl het verteerbare privé-i men van de artsen gemiddeld per jaar is gedaald tot 9.000, Volgens dokter Van Rijn moet een huisarts 3650 ziekenfondspatiënten heb ben om hetzelfde inkomen te bereiken als een bedrijfsarts met 625 patiënten. In 1955 waren de honoraria van de huisartsen en bedrijfsartsen nog op elkaar afgestemd. Volgens onbevestigde berichten zou den de huisartsen per 1 juli om een verbetering van de honoraria hebben gevraagd met 4% en een verlenging van de betaalde vakantie van 12 dagen tot 4 weken. De ziekenfondsen zouden deze eisen hebben afgewezen. Gebleken ls, dat deze party sinds woensdag 15 juni nergens meer was ge- De Farmaceutische Inspectie heeft bo vendien een onderzoek in de fabriek waar de infusie-vloeistof was gemaakt, ingesteld. Ondanks het feit, dat in de produktie-afdeling geen ernstige tekort komingen werden geconstateerd, besloot de directie na overleg met de farmaceu tische hoofdinspecteur als veiligheids maatregel en hangende het verder on derzoek de produktie van de infusie vloeistoffen direct geheel te staken. Bovendien werden alle afnemers, die infusievloeistoffen in voorraad hadden, van het gebeurde in kennis gesteld en telefonisch geadviseerd van deze voor raad geen gebruik te maken en deze aan de fabriek terug te zenden. VOORBEHOUD Hoewel er enige aanwijzingen zijn, dat de betrokken partij vloeistof verontrei nigd was, aldus het communiqué, zal een nader onderzoek moeten uitmaken of de ze verontreiniging verband houdt met de sterfgevallen. Het onderzoek wordt in overleg met de justitie, die maandag 20 juni van het ge beurde in kennis was gesteld, voortgezet zo besluit aldus het communiqué. Bankroof perfect uitgevoerd Ook in Tilburg en Utrecht (Van een onzer verslaggevers) AMERSFOORT Het lijkt zo goed als zeker, dat de beruchte, 99' steeds op vrijdag opererende bankroversbende gisteren het bijkan toor van de Nutsspaarbank aan de Leusderweg heeft geplunderd. Reconstructie van de overval en rangschikking van de talrijke tips geven frappante overeenkomsten te zien met de bankroven in Tilburg (15 oktober 1965) en Utrecht (10 juni jl.). De (vage) signalementen van de bankrovers in Amersfoort kloppen met /an overvallers van beide AMRO- banken. Zij droegen donkere regenkle ding, zwarte alpinopetten en zonnebril len. Ook reden zij in hetzelfde type auto, een Citroën, die zij de avond te- oren in Amsterdam hadden gestolen. Voor de derde maal heeft de politie een grootscheepse speurtocht naar de bende op touw gezet, maar evenals de vorige keren is zij het spoor weldra bijster geraakt. De drie bankrovers en twee handlangers (chauffeurs) werden gisteravond voor het laatst in een café te Deventer gezien. De buit van de overval (ongeveer (ongeveer 35.000) droegen zij in donkere weekend-tassen bij zich. Twee van hen lieten zich in een taxi naar het station rijden. De andere drie zijn onopgemerkt verdwe- ROTTERDAM De ongeveer 25.000 ensen die hun autoverzekering heb ben lopen bij Selecta zullen deze toch een andere maatschappij moeten oversluiten. De overeenkomst tussen Se lecta en de Rotterdam-London Assuran tie Agentuurmaatschappij, die aanvan kelijk tot stand leek te komen, is ech ter op het laatste moment niet moge lijk gebleken. Selecta had haar administratieve me dewerking willen verlenen opdat de verzekerden zouden kunnen overgaan naar de nieuwe maatschapprij, waarin Lloyd's Brokers een overwegend meer derheidsbelang zouden krijgen. Vrijdag heeft Selecta al haar tussen personen benaderd met de mededeling dat zij alsnog het beste hun polissen bij een andere maatschappij kunnen oversluiten. Commissaris J. Dill, de Amersfoortse politiechef, die de leiding van het on derzoek heeft, noemt de overval „vak werk". Uit alles blijkt, dat de bankroof tot in de kleinste details zorgvuldig is voorbereid. Voor hun spoorloze verdwijning had den de overvallers uitgebreide maatre gelen getroffen. Dat de recherche desondanks vrij nauwkeurig heeft kun nen nagaan op welke manier de bende is gevlucht, is te danken aan het ver haal van een surveillerende rijkspolitie man uit Hamersveld, zes kilometer bui ten Amersfoort. Op een afgelegen weg zag hij op zijn ronde een groene Taunus 15 M met het Belgische kenteken 910-S-15 staan. Achter het stuur zat een man, die een wegenkaart bestudeerde. Duizend ter verderop stond langs dezelfde weg een onbeheerde witte Simca 1000. Toen hij erlangs fietste, arriveerde een blau we Citroën. Er sprong een man met een tas uit, die daarna snel in de Sim ca wegreed, gevolgd door de Citroën. De opperwachtmeester vervolgde zijn weg naar huis, waar hij van zijn vrouw hoorde, dat er in Amersfoort een bankroof was gepleegd,,,. Hij belde dadelijk de politie om te vertellen wat hij had gezien. Spoedig daarna kreeg dc politie de tip, dat de blauwe Citroën op een terrein van Rijkswaterstaat te Terschuur (bij Barneveld) was gevon den: verlaten. Iemand had twee man nen zien uitstappen en weglopen. Veerboot Vermoedelijk zijn beiden een eind je verder in de Taunus of in de Simca gestapt. De Taunus werd te ruggevonden in de omgeving van De venter, eveneens leeg. Het staat vast, dat de bende met de veerboot over de IJssel is gevaren, in Deventer wal is gestapt en in een café wat heeft zitten drinken. Waar de bankro vers daarna zijn heengegaan is voor lopig nog een groot raadsel. Meteen na de overval werden alle grensposten gewaarschuwd en kregen de bemanningen van de op de rijkswe gen surveillerende Porsches het ver zoek, uit te kijken naar de groene Tau nus. De politie van Amersfoort bewaak te alle uitvalswegen, maar vermoede lijk was de bende daar al voorbij op het ogenblik, dat de politiewagens arri veerden. De kronkelige, achteraf gele gen vluchtweg, die de overvallers heb ben genomen, wijst er volgens de poli tie ook duidelijk op, dat de bankrovers niets aan het toeval hebben willen overlaten. Commissaris Dill heeft zeven recher cheurs op de bankroof gezet. Van de onder-afdeling Opsporingsbijstand het departement van justitie in Den Haag kreeg hij voor het specialistische werk (reconstructie, foto's) assistentie van drie man. Voor vervolg zie pag. 7. Morgen heter De depressie die van Schotland naar Denemarken trekt, veroorzaakte vanmor gen nog veel bewolking met enkele buien. In de middag wordt het zonniger door een rug van hogedruk die via Engeland nadert. In de komende nacht zal een zwak frontje passeren waarachter zich zachtere Oceaanlucht bevindt. De vandaag nog krachtige wind gaat afnemen zodat het weer morgen aangenamer zal zijn. Tijdens zonnige perioden kan de middagtempera- tuur ongeveer 20 graden bedragen, zo dat juni de depressies niet helemaal het bewind in handen geeft. 27 juni onder maan o] 21.04 13.53 onder maan oj 21.04 15.16 i VAST TAPIJT i desso 600 98,— HEUGABOUCLÉ: :erd tapijt In 3 arme tinten. 3.66 tr. breed 179,—. BULTHUIS Botermarkt 23 (Showroom: Nwe. Rijn 25) De generale repetitie van de NAVO-Taptoe, in Arnhem, ge houden, heeft de duizenden toe schouwers laten genieten van een perfect uitgevoerd, schouw spel. Korpsen uit alle NAVO- landen nemen aan de taptoe deel. Op de foto een overzicht van de finale, waar alle muzi kanten aan meewerken. kans doen stijgen dat de zeelieden hun staking, die al bijna zes weken duurt, beëindigen. Gisteren is na overleg van een hele dag tussen reders en vakbonds leiders onverwacht meegedeeld, dat de zeelieden onverwacht negen dagen va kantie extra per jaar was aangeboden. Daar moest dan wel een produktiviteits- verhoging tegenover staan. De negen dagen zouden worden toegevoegd aan de 39 dagen betaalde vakantie, die al door een regeringscommissie waren aan geboden. Vandaag wordt het aanbod door de vakbond van zeelieden besproken. Voorzitter TN mr. dr. Ozinga heeft de NCRV haar nieuwe voorzitter gekre gen. Zij is met hem geluk te wensen. Het zal niet gemakkelijk zijn, een voortreffelijk man als de heer Roos- jen op te volgen. Maar dr. Ozinga zal het kunnen. Wellicht hier en daar in een andere stijl allicht, zouden we zeggen. Maar ons allen spoedig even vertrouwd. Toen wij destijds in verband met de te ontstane vacature zij het voor lopig de naam van de thans benoem de hoorden, leek het ons terstond even gelukkige als verrassende keu ze. En hoe langer we er over naden ken, hoe juister ons de keuze lijkt. We behoeven er trouwens niet lan ger over na te denken: de voorzitter is inmiddels al in functie. Vap harte wensen wij hem de wijs heid toe die hij op zijn post zal be hoeven. Het is een gezonde omroep organisatie die hij mocht overnemen, maar de problemen van de werke- lijking van een stuk christelijk den ken zijn ook in deze tijd vele. Wij van de christelijke dagbladpers me nen er enig weet van te hebben. Niet uitgesloten dat omroep en pers elkaar ook in de komende tijd tot steun en bemoediging kunnen zijn. Inspraak de orde geweest. Namelijk hoe de in spraak van het parlement in de in ternationale politiek te versterken. De problematiek is duidelijk. Inter nationale politiek is veelal een kwes tie van moeizaam overleg tussen re geringen. Dat is al moeilijk genoeg. En een parlement wordt dan spoedig een lastige factor, ook bij goede wil van regeringskant. Niettemin zijn ook van de zijde der volksvertegenwoordiging de wensen tot inspraak redelijk. En zeker wan neer het gaat om de verwerkelijking van het nieuwe Europa, waarbij toch waarlijk ook de parlementen te pas moeten komen. Het is een zaak van gezindheid. Is een regering bereid, het parlement in haar beleid te betrekken, dan zal zij ook wegen zoeken om ondanks de problematiek de volksvertegenwoor diging in haar rechten te erkennen. Die bereidheid mag in een staatsbe stel als het onze buiten kijf aanwe zig worden geacht. (Van onze verkeersredacteur) DEN HAAG De ANWB maakt zich ernstige zorg over de uitvoering van dringend noodza kelijke wegenplannen, zo heeft de bondsvoorzitter, ir. F. H. van der Linde van Sprankhuizen vanmid dag op de algemene ledenverga dering gezegd. „Gebleken is, dat veel meer geld nodig is dan ir de begroting voor het rijkswegen fonds was voorzien, Zouden de huidige financiële moeilijkheden van het rijk tot nieuwe bezuini gingsmaatregelen leiden, dan moeten we met bitterheid vast stellen, dat deze politiek even oud is als onze bond", aldus de voor zitter. De bond vindt overigens, dat va bestaande wegennet nog lang geen opti maal profijt wordt getrokken. Het instellen van een getijdenrcgcling bij voorbeeld 7,ou de capaciteit nog aanzien lijk kunnen verhogen. Zo heeft men in België tijdens de spitsen in het recreatie- verkeer op de weekeinden belde rijba nen van de autosnelweg Brussel-Ostendc opengesteld in één richting. Het geringe verkeer !n tegenovergestelde richtinc wordt tijdens deze spitsuren geleid over de oude weg. Het <s een ook in de VS cn Engeland toegepast systeem, dat een ex periment In Nederland meer dan waard zou zijn, vindt de bond. Sprekend over net" autowrakkenpro- bleem, stelde de voorzitter voor eige nsars van wrakken te stimuleren deze tot schroot te laten /erwerken. Hij dacht aan een door de overheid te heffen premie bij de aankoop van een nieuwe auto, die aan de laatste eigenaar zou worden terugbetaald nadat hij de restanten heeft afgeleverd bij de schroot- pers. „Waarschijnlijk zal men op deze wijze minder geneigd zijn zijn oude auto achter te laten, terwijl het aldus Over de bewegwijzering zei hij, dat op drukke punten meer zal worden overge gaan tot plaatsing van borden over in plaats van langs de weg. Op een groot aantal punten wordt al gewerkt aan de voorbereiding van dit soort portaalsys teem. Voorts streeft de bond ernaar het aantal plaatsnamen op één bord te beper ken. De vraag is in studie of het noemen van bepaalde markante punten zoals Coentunnel, Brug Brienenoord, Benelux- tunnel en het geven van een routenum mer, voldoende compensatie biedt voor het laten vervallen van bepaalde namen. In Gouda wordt een proef genomen met een verwijzing r.aar de autosnelweg in witte letters op een groen fond. De modernisering van de bewegwijze ring brengt de laatste jaren sterk stijgen de kosten voor de bond met zich. Verge leken met vijf jaar ierug zijn ze verdrie voudigd en bedragen nu ruim i joen gulden. mil- WATERWEGENWACHT Enkele andere punten uit de jaarrede. 9 het aan tot 840.000, volgend jaar wordt in Voorschoten begonnen met de bouw van een depen dance, waar de huisdrukkerij, de papier opslag, het centraal magazijn, de teken kamer en de kartografische afdeling wor den ondergebracht, op korte termijn zullen de nog ont brekende drie wegenwachtstations (in Amsterdam, bij Breda en bij Goor) wor den gebouwd, waarna het mobilo- foonscherm over het Nederlandse ver keer voltooid zal zijn, vanuit het wegenwachtstation in Jou- wordt deze zomer voor het eerst een proef genomen met een waterwegen wacht. Met een bootje met buitenboord motor zal >ulp worden verleend aan wa tersporters :n moeilijkheden. de cursus „pech "mderweg" waarmee 10.000 leden worden bereikt, zal gezien het succes ervan komende herfst worden uitgebreid met de cursus „zo werkt uw auto". Evenveel succes heeft de televisie- cursus: meer dan 43.000 gegadigden heb ben zich aangemeld voor de schriftelijke begeleiding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1