Steden voerden vaak wapen van landsheer Hm*1 Zegels en wapens in Zuid-Holland w' m m m m -V-W s s'iVa! iV ZATERDAG 25 JUNI 1966 „Een wapen is een gekleurd onderscheidingsteken, waarvan de oorsprong gelegen is in de Middel eeuwse krijgsuitrustingwanneer geharnaste krijgers ten strijde trokken „met gesloten vizier", zodat hun gezicht niet te herken nen was, zagen vriend en vijand er hetzelfde uit en daarom gingen de krijgers in hun schild een on derscheidingsteken dragen. Een voorstelling is pas een wapen, in dien die in een schild staat. Een zegel is een stukje metaal, later zegellak, waarin iemand zijn stempel heeft gedrukt of doen af drukken met de bedoeling de echtheid van de oorkonde te waar borgen, waarop of waaraan dat zegel is gehecht; korter gezegd: een zegel is een kenteken van be krachtiging. In de tegenwoordige tijd vervult de handtekening die rol". Sijbrands bereidt zich ei de overige spelers verin; een hele reeks eendagsv Na behoedzaam spel wist Tsirik de partij tot winst te voeren. Niet goed landen hebben hun spe- waarop deze spelers hun partijen op- Wij willen beslist niet zover gaan dat wij beweren, dat de mooiste en origineelste slagwendingen uit de Sowjetunie komen. Wel zijn zij vaak uiterst verrassend. Naar onze mening komt dit. omdat de Russen zeker geen schablone spelen en er steeds weer op uit zijn nieuws te ontdek- ind^sn onze spelers meer mogelijkhe den op het gebied van training er voorbereiding tot hun beschikking Dit schrijft de bekende zegel en wapendeskundige Elisabeth C. M. Leemans-Prins in haar inlei ding in het voor de leden door de Historische Vereniging voor Zuid-Holland onder de zinspreuk VIgilate Deo Confidentes samen gestelde boekwerk over zegels en wapens van steden in deze pro vincie. Met grote deskundigheid worden de wapens en zegels beschreven van Brielle, Delft, Go- rinchem, Gouda, 's-Gravenhage, Leiden, Oudewater, Rotterdam. Schiedam, Schoonhoven, Vlaar- dingen en Woerden. De zegels en wapens van deze steden zijn resp. beschreven door J. Klok, H. W. van Leeuwen, A. J. Busch, J. E. J. Geselschap, H. M. Mensoni- des, Annie Versprille, A. W. den Boer, H. C. Hazewinkel, P. Th. J. :nd 1 ehandeld i Pomeranets king W de Jon* lwil- Zwart: 1. 2. 3. 5 t/m 14. 16. 18. 22. 23. het Wit: 25. 26. 29. 31. 32, 34. 36. t/m 39. Het Groot zegel tan Dordrecht uit 1339. Ku.ver, Gerh. J. Lugard ir., C. Postma, Z. van Doorn en Nico Als men het boekwerk (270 blz., 50.leest is het beslist geen wonder, dat deze uitgave grote belangstelling in de buiten landse wetenschappelijke pers heeft getrokken. De opzet van het boek, een bespreking op ge westelijke grondslag van zegels en wapens is voor ons land nieuw. Men verwacht hiervan dan ook goede resultaten voor de zegel- en wapenkunde. Ander beeld Dc oudste stadszegels vertonen geen wapen, doch een geheel an dere voorstelling, zoals bijvoor beeld een waarin Christius of de patroon-heilige van de hoofd kerk van de stad voorkomt (o.a. Leiden); de hoofdkerk van de stad (oudste zegel van Dor drecht): de versterkte stad of een stadspoort (Brielle Dordrecht, voorstelling welke betrekking Gorinchem. Oudewater); een heeft op de ligging van de stad (Delft aan de Delf. Gouda aan de Gouwe. Rotterdam aan de Rotte); een voorstelling met betrekking tot de nering van de stad. zoals aan andere vorstentelgen. Gorin- een schip (Vlaardingen) of vissen chem plaatste in de afbeelding (Brielle) of een voorstelling wel- van de stadspoort eerst het wa ke verband houdt met de naam pen van de Heren van Arkel, van de stad. Ontstaan Elisabeth C. M. Leemans-Prins geeft in haar inleiding een gede gen verhandeling over het ontstaan van de zegels en wa pens, waarna zij dieper ingaat op het ontstaan van de wapens van de steden in Zuid-Holland. Be paald boeiend is het om te ont dekken, dat de huidige wapens van de beschreven steden in de middeleeuwen beslist anders zijn geweest. Ook worden de diverse soorten zegens (o.a. die aan oor konden) besproken, waarna rui me aandacht wordt geschonken aan enkele belangrijke „zegelsnij ders", die in hun vak ware kunstenaars bleken te zijn. De steden van Zuid-Holland voer den in hun zegels vaak ook het wapen van de landsheer of de heer van de stad. Brielle voerde de leeuw van de Heren van Voor- ne, Dordrecht de Hollandse leeuw. Dordrecht bleef dit doen nadat het Hollandse Huis was uit gestorven en het gewest vererfde daarna dat van de Hollandse graven uit het Beierse huis en later van de Hollandse graven uit het Bourgondische huis, om tenslotte in 1950 terug te keren tot het Arkelwapen. In de zegel van Gouda ziet men de sterren van de Heren van Gouda. Den Haag voerde al leen na de landsheerlijke periode in een zegel ten zaken van 1585 de Hollandse 'eeuw raast de Haagse ooievaar en ook Oudewa ter voerde een tijdlang de Hol landse leeuw; Rotterdam het wa pen van een graaf van Holland uit het Henegouwse huis, Schie dam dat van Heer Floris van He negouwen en Schoonhoven dat van een ander lid van het Hene gouwse gravenhuis. Het schip op de oudste zegels van Vlaardingen heeft de Hollandse leeuw aan boord en op de zegels van Woer den ziet men de Hollandse leeuw in de poort van het kasteel. Randschriften Ook de randschriften van de zegels worden niet onbesproken gelaten. Bij het onderzoek naar de geschiedenis van dc zegels en wapens van de in het boek beschreven steden van Zuid-Hol land is veel wetenswaardigs aan het licht gekomen. Het ware te hopen dat dit boekwerk, dat fraai is uitgevoerd en voorzien is van een zeer groot aantal afbeel dingen (waarvan sommigen in kleur) binnen niet al te lange tijd zal worden gevolgd door een boek over wapens en zegels van de Zuid-Hollandse dorpsge meenschappen. In de afzonderlijke beschrijvin gen gaan de schrijvers diep in op de plaatselijke geschiedenis. In dien men zou kunnen overgaan tot het beschrijven van de zegels en wapens van de dorpsge meenschappen, zal ongetwijfeld een heel belangrijk deel van de Zuid-Hollandse geschiedenis wor den beschreven. Voordat dit echter zover is, zal onnoemlijk veel werk moeten worden ver zet. doch het is alleszins de moeite waard het te proberen. De Historische Vereniging voor Zuid-Holland heeft in ieder ge val een zeer belangrijke bijdrage geleverd tot de plaatselijke geschiedschri j ving. Beide spelers zagen, foutief was door: 34—30 39X19 32—28 38x20 26—21 14X25 35X33 13X24 22x33 25X14 Zwart: 1. 4. 7. 8. 1 Wit: 22. 26. 28 32. 2 48—43 26—6 34X14 14x12 s i Caj„ a pjsJKJE B H_B 25—20 (beter Correspondentie voor deze rubriek te richten aan de heer A. J. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. Kruiswoord - puzzel Horizontaal: 1. kwetsuur, 6. aangezicht. 12. zonder (Lat.), 14. ouder wetse rustbank. 16. waterstand (afk.), 18. lidwoord (Fr.), 19. tijd rekening. 21. landbouwwerktuig. 22. lengtemaat (afk.), 23. provincie van Nederland. 26. zeeman. 29. spijskaart. 30. zangstem. 32. plaats in Over.. 33. slede. 34. muzieknoot, 36. oude lap, 37. voegwoord. 38. voorzetsel. 39. opgeld. 41. bijwoord, 43. voorzetsel. 44. bundel stukken op één rechtszaak betrekking hebbende. 45. voegwoord. 47. soort van kraai. 49. rivier in Duitsland. 52. rijschool (afk.), 54. titel (afk.), 55. zijtak Donau. 57. voegwoord, 58. slede, 59. overal. 61. gebaar. 63. vuile, 65. stad in Gelderland, 67. beneden in iets, 69. pers. voornaamw.. 70. muzieknoot, 71. zeepwater, 73. oude lengtemaat, 74. atmosfeer (afk.), 75. stad in België. 77. schor, 79. specerij, 80. bekende. Vertikaal: 2. boom. 3. plaats in N.-Brab., 4. teleurstellend. 5. water in Friesland. 7. boom, 8. ovenkrabber, 9. steile, gevaarlijke diepte. 10. water in N.-Brab. 11. stad in Zweden. 13. bijwoord, 15. water in N.H., 17 aardworm, 19. insekteneter. 20. god der liefde, 22. ongegis' vruchtesap, 24. scheik. element (afk.). 25. rijkstelefoon <afk.>. 27. slede. 28. aardrijkskundige aanduiding (afk.), 31. onzin, 35. grensriviertje tussen Sleeswijk en Holstein. 37. dorp in N.-Brab.. 39. bloeiwijze. 40. tevens. 41. bijwoord, 42. achting, 46 traanachtig. 48. plaats in Gelderland. 50. plaats ii> N.-Brab., 51. provincie van Nederland, 53. modder. 55. eenmaal. 56. kurk. 58. zangwijs. 60. voorzetsel. 61. voor naamw.. 62. voegwoord, 64. oude rekening (afk.). 66. gindse, 68. Euro peaan. 72 rund. 75. gebod. 76. voorzetsel. 77. uitroep, 78. muzieknoot. 8. lol 9. ijdel. 10. kelen. 14. sik. 15. Asen. 16. kei, 19. Doornik. 20. nergens. 22. deren. 24. taart 25. les. 26 Est 27. sla. 29. mat. 34. rite. 36 snaar. 38. sam. 39. ont. 40. steeg. 42. gala. 44. Nede, 45. Enna. 46 anti. 48. Ida. 50. ont. 52. A D 53. Ah. INZENDINGEN Inzendingen worden voor don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden ..Puzzel oplossing." Er zijn drie prijzen: OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1 ontoegankelijk. 11 nier. 12. mode. 13. den. 14. snaak. 17 lel. 18. et. 19. Diesscn. 21. Ie. 22 dok. 23. iet 25. Leo. 26 Ens. 28. ram. 30. terras. 31. legaat 32. sen. 33. tra. 35 ert 37. nis. 39. ont. 41 ng. 43. Kantens. 46 at. 47 aai. 49 meent 50. one. 51. Alda. 53. ante. 54. geheim- Hoe gaat het met jullie allemaal? Oef, wat zijn onze pappa's fijn verwend. Het was een groot feest hoor! Veel van jullie hebben de afglopen week ook heerlijk genoten van het schoolreisje. Prachtig! En nu breekt volgende week de grote va kantie aan. Wat hebben we daar al lang naar uitgekeken. We zullen hopen dat de zon ons erg veel komt verwennen. Dat zou fijn zijn! Veel van jullie hebben al vakantieplannen gemaakt. De één gaat kamperen, de ander gaat logeren en er zijn er ook heel veel die met papa en mamma, zusjes en broertjes vakantie gaan houden ergens op de Veluwe of aan het strand. Enfin, jullie schrijven natuurlijk hoe het is geweest en wat we allemaal hebben ge zien. Ik ben erg benieuwd hoor! Tante Jos is ook erg benieuwd naar jullie rapportcijfers. We schrijven die toch allemaal in de volgende brief? Jullie weten wel dat tante Jos graag de cijfers van jullie ziet. Volgende week is het een gewichtige week hoor! Zullen we overgaan naar de volgende klas of moe ten we het nog een jaartje overdoen. Er zijn ook nichten en neven voor wie volgende weck de laatste dag aanbreekt dat ze op de lagere school zijn. Oef, dat wordt helemaal gewichtig. De één gaat naar de mulo of vglo, een ander kiest de huishoud school en er zijn ook meisjes en jongens die hun krachten gaan beproeven op het lyceum of hbs. Maar zover is het nog niet hoor! We gaan eerst nog fijn vakantie houden. Wat zullen we nu heerlijk kunnen spartelen in de vakantie. Hoe is het met de zwemdiploma's? Zijn we allemaal geslaagd? Fijn dat veel van jullie Berrie alsnog een kaart hebben ge- Leuk hoor. dat jij nog diplo ma's hebt gekregen Gert den Haan Rijnsburg. Die hindernis was wel prachtig hoor. Wat moest het wel vlug gebeuren. Jij bofte maar dat je ook zo'n mooi boek kreeg. Hoe heet het? Wat heb jij veel konijnen. Wat ga je er allemaal mee doen? Wil jij een nichtje worden Loes Hancmaaijer De Lier? Schrijf je dat de volgende keer? Ik welke klas zit jij en wanneer ben jij jarig? Wat was dat woensdag wel een gewichti ge dag voor Leo. Speelde hij zijn „boer-zijn" goed? Prachtig dat jij de dolfijnen hebt gezien. Voor wc nu verder gaan kij ken we eerst eens even naar de oplossing van de puzzel. Uit de brieven begrijp ik wel dat jul lie er dit keer helemaal geen moeite mee hebben gedad. ƒ2.50. ƒ5.- twe Hier komt ze dan: kraai- krant. koe. kist. kat. kluw, kruk. kan, kopje, kroon, kurk. kabouter, kaars, kande laar. kok, kruik. klompen, kleed, knuppel, kwast De prijzen krijgen thuis gestuurd Miekc Eikelen boom Schipluiden en Arieanne Kriiger Katwijk aan dc Rijn. Hiep, hiep, hoera!!!! Deze week hebben we maar twee jarigen in ons midden. Het zijn Annie van Druncn cn Jaap de Jong. Van harte geluk gewenst van de nichten en nc- Schrijf jij de volgende keer een lange brief Marja van Eg- mond Koudekerk aan de Rijn? Zo moeilijk is het toch niet? Fijn dat ik weer een brief van je kreeg Mieke Eikelen boom Sehipluiden. Ik dacht wer kelijk dat jij tante Jos een klein beetje ging vergeten. Oef. wat heb jij grote vliegtuigen <rezien. Prachtig zo'n tocht door de grachten. Hoe gaat het op school? Heb je al vakantieplan nen gemaakt? Wil jij een nicht worden Hanneke Glasbergen Rijns burg? Schrijf je dat devol- gende keer? Allemensen wat ben jij verschrikkelijk verwend op je verjaardag met zo'n mooi horloge. Wil jij kleuteronderwij zeres worden? Waarom schreef jij helemaal niets Helmi de Graaf Den Heb jij de nieuwe jurk voor barbie zelf gemaakt Anneke de Hoog Pijnacker? Welke kleur is het? Wat zal ze deftig zijn. Jouw pappa is maar erg ver wend hoor! Heb jij de kleine Annemieke al gezien? Heb jij nog gezwommen in de grote zee? Griezelig hoor, die kwal len. Heb je de kies zuinig be waard? Grappig die kleine poesjes. Mag je ze allemaal hou den? Haag. Vind je het zo moeilijk?! Waarom schreef jij helemaal Volgende keer verwacht ik van i niets bij de oplossing A. Hoo- jou echt een lange brief. Wat genraad den Haag? Is dat zo heb jij grappig postpapier. Hoe moeilijk? Hoe heet jij met je gaat het op school? De Kabouter. In hos en hei zijn wij Het is geen wonder dat iedereen ons kent. Wij dansen en springen, Of hupp'len en springen. O. wats is het fijn. Om kabouter te zijn. Ied're week komen wij bü eikaar En dat is gezellig, reken Wij lachen en stoeien. Of kleuren en knoeien. O. wat is het fijn, Om kabouter te zijn. Prachtig dat de bladwijzer zo mooi is geworden Marianne de Jong 's Gravenzande. Was jouw tante er blij mee? Heb je dezelf de kleuren gebruikt? Dat was woensdag een fijne dag. Heeft mamma veel moois voor barbie gemaakt? Wat zullen jullie een pret hebben bij de bedrieger tjes. Heel veel plezier hoor! Prachtig zo'n boottocht. Meisjes en jon gens, we hebben leuke puzzel. Jul lie zien wel dat de drie jongens héél goed hun best doen om de bal in de juiste poort te gooien. Zou het allemaal wel lukken, denk je? We moeten nu precies nagaan, via de stippellen in welke poort ze moeten gooien. De oplossing moet vóór dins dag 28 juni wor den ingezonden. Schrijf jij voortaan als je let ter aan de beurt is Jetzc Kamer ling Katwijk aan de Rijn? Ik verwacht dan een lange brief van jou hoor! Zo moeilijk is het i toch niet? Dat was niet zo best dat het aapje in z'n bord met eten stap te. Marga Klerks Rijswijk: Ben je nog in de grote zee geweest? 1 Wat zullen jullie dinsdag een pret hebben. Avifauna is mooi hoor! Mmmm, wat zullen jullie smullen van de pannekoek. Bakt mamma ze ook weieens? Natuurlijk mag jij een nich tje worden Jeannette Kooistra Den Haag. Hartelijk welkom bij de nichten en neven. Wat heb jij straks grootse plannen in de vakantie. Hoe komt het dat pietje niet zo'n lievertje is? Plaag je hem weieens? Wat wil jij later worden? Fijn dat je zus is geslaagd. Waarom schreven jullie niets Heieen en Carin Kranendonk Den Haag. Volgende keer schrij ven jullie toch wel een brief? Ik verwacht ze echt hoor! Er was eens een walvis Een walvis dik en rond Met hele sterke vinnen, En een „hele" grote mond. En vroeg je aan die walvis, „Zeg walvis van de zee Voel jij je wel gelukkig"? Dan zei hij droevig: „nee"! Ik moet maar altijd zwemmen Iets waar ik wel uan houd, Maar 't water van de ls zo ontzettend koud. Dan zeggen wel de mensen Och walvis, je bent gek.' Je voelt toch niets uan koude Je hebt toch zoveel spek'. Dat maakt me ook verdrietig Want om mijn „spek en Proberen mensen-vissers Mij aan de haak te slaan. Want om hun margarine Sterf ig de walvis-dood Ik eindig in een braadpan Of in een botervloot. Hoe vinden jullie dat? Heb je nog eon duik genomen I in de grote zee Arieanne Kru- ger, Katwijk aan dc Rijn? Heb je veel mooie vissen gezien in j het aquarium? Nou en of er in I Drievliet een grote speeltuin is. Hoe is het gisteren geweest? Heb je genoten? Fijn dat ik weer zo'n lange brief van jou kreeg Peter Kriik Rijswijk. Heb jij nog in de gro te zee gezwommen? Prachtig dat jullie een bank maakten I van zand. Wat heb jij genoten in de duinen. Heb je al vakan- I tieplannen gemaakt? Meisjes en jongens dc bric- 1 venbus is helemaal leeg. Ik ver wacht echt héél veel brieven van jullie hoor! De letters L i t/m R zijn aan de beurt. Veel sterkte op school en tot de vol gende keer. (I '4*X I

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 16