EERSTE KAMER heeft mensen met visie en eigen mening nodig Duur Totaal Theater'''' vernietigend mislukt Senaat trekt aandacht DUET Londen heeft eerste auto-trein-station NOG IETS YAN WAARDE IN „LABYRINTH"? WHISKEY-FOUR ZIT WEER OFFICIEEL IN DE LUCHT Omdat de Tsomat-Rapid helemaal automatisch is! Kosygin dit jaar naar Engeland? NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 JUNI 1966 DEN HAAG De Eerste Kamer heeft dinsdag de aandacht op zich gevestigd door de verwerping van de Noodwet Ar beidsvoorziening. Het komt zelden voor dat de Senaat de hem gevraagde toestemming aan een wetsontwerp weigert te geven. Zes jaar geleden gebeurde dit zelfs twee maal voor het laatst. Op 21 juni 1960 werd De Senaat heeft de laatste naanden echter meer aandacht gekregen dan gewoonlijk. Om dit e verduidelijken herinneren we le lezer aan een aantal gebeur- enissen die de laatste tijd hebben ilaats. gehad. Sinds september vorig jaar zijn een i tweetal discussies in de Senaat gevoerd over principiële beslissingen. Op 24 sep- I tember kruisten prof. Zijlstra en mi- i nister Den Uyl de degens in een ener- 1 verend debat over de staatsdeelneming 1 in de oliewinning op het Continentaal Plat. Tijdens de behandeling van de j begroting van minister Vrolijk (cul tuur) deed de heer Algra op 10 mei I j.l. een aanval op de moderne litera- I tuur. die door de regering wordt j gesubsidieerd. Wetenschappelijk kenmerkend voor de Eerste Kamer zijn beschouwingen die meer een we tenschappelijk dan een politiek karak- ter hebben. De redevoeringen van prof. I Zijlstra over de financiële politiek en de economische situatie van ons land bereikten in veel dagbladen de voorpa- I gina. Prof. De Gaay Fortman gaf tijdens de behandeling van de begroting van justi tie zijn visie op het stakingsrecht. Hij loorrde zich niet gelukkig met het ar- I rest van de Hoge Raad over deze aan- gelegenheid. pe PSP-senator Van der Spek zorgde tweemaal voor „vuurwerk". Bij de j beschouwing over de buitenlandse poli tiek kwam hij met een motie. Hierdoor werd de PvdA gedwongen haar stand punt over de kwestie-Vietnam te ver- I duidelijken. Dit debat was vooral inte- ressant omdat het PvdA-bestuur zijn I brief aan de Amerikaanse ambassadeur J had geschreven nadat de Tweede Ka- mer de begroting van minister Luns i had behandeld. Toen de motie-Van der Spek verworpen werd, veroorzaakten enkele jongelui, die pamfletten strooi den, een klein incident. De bijzonder emotionele rede die deze l pacifist tijdens de beraadslagingen over het huwelijk van prinses Beatrijc 'hield, lokte destijds tal van interrup- de archiefwet met 27 tegen 18 stemmen af gewezen. Enige maanden later op 13 september sneuvelde het ontwerp dat de voetbaltoto regelde. Over het algemeen bestaat bij politiek ge- interesseerden voor het werk van de Eerste Kamer minder belangstelling dan voor dat van de Tweede Kamer. Verwonderlijk is dit niet. In tegenstelling tot hun collega's aan de overzijde van het Binnenhof missen de senatoren het recht van amendement. Zij kunnen een wetsontwerp slechts aannemen óf verwerpen. Het werk in de Eerste Ka mer gaat dan ook grotendeels aan de pu blieke belangstelling voorbij. L ties uit. Primeur Tweemaal bezorgde de regering de Eerste Kamer een „primeur". Minister liesheuvel deed op 20 april uitvoerige Mededelingen over de situatie rond dc bond- en klauwzeer-epidemle. Minister Veldkamp maakte op 3 mei zijn plannen kekend voor verdere uitbouw var lociale verzekeringswetgeving. Tenslotte noemen wij nogmaals het [erwerpen van de Noodwet Arbeidsvoor- jiening. Hier bracht de Senaat, onder lanvoering van mr. Van Riel (lib.), een boeilijk punt in het ontwerp naar voren baar de Tweede Kamer destijds geen andacht voor heeft gehad. 1 Vooral in dit geval komt het karakter [an de Eerste Kamer duidelijk uit. Haar bestaansrecht wordt vooral verdedigd op [rond van het feit dat de Senaat een wetsontwerp in tweede instantie kan be- Schoolhoofd pleegde uil tucht met jongens WAGENBERG Het hoofd >/an de )oms-katholieke jongensschool, Ch, B., donderdag in arrest gesteld, verdacht a het plegen van ontuchtige handelin- i met jongens. Hij is naar Breda overgebracht en ndaag 'oor de rechter-commissaris loeten verschijnen. spaar piezierigmet NYLONS met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart oordelen. Enigszins los van de politieke strijd die de Tweede Kamer kenmerkt, dient hij volgens velen een wetsvoorstel te toetsen aan de rechtsovertuiging var het volk. Bestaansrecht Van zijn ontstaan in 1815 af tot onge veer 1900 werd de Senaat gezien als een middel om een al te vooruitstrevende Tweede Kamer aan banden te leggen. Hij was een „rem tegen overijling". Ook de zogenaamde „bolwerktheorie" werd vaak gehoond. Volgens deze visie dient de Eerste Kamer als bolwerk voor Kroon. Zij moet de regering beschermen tegen al te revolutionaire opvattingen van de Tweede Kamer. Lange tijd kon men alleen tot senator gekozen worden als men tot de hoogst aangeslagenen de directe belastingen behoorde. Toen 1917 de vereisten voor het passief kiesrecht voor beide Kamers gelijk wer den, was de bolwerktheorie niet houd- Bij de behandeling van de grond wetsherziening van 1922 stelde de vrijzin- nïg-demobraat Marchant voor de Eerste Kamer op te heffen. Met 38 tegen stemmen werd dit plan door de Tweede Kamer verworpen. Suggesties om de Se naat een ander karakter te geven door hem samen te stellen uit vertegenwoordi gers van het beroeps- en bedrijfsleven, nijverheid en handel, een z.g. corpora tieve Kamer zijn nooit door de rege ring overgenomen. Waardering Als orgaan dat de wetsontwerpen in tweede instantie kan beoordelen Ka- van revisie ondervindt de Senaat het algemeen waardering. Wel bezwaar tegen dat hij ook de begrotingen krijgt te behandelen. Vooral bij dit on derdeel van het parlementaire werk hoort men vaak de klacht dat de Senaat „nakauwt" wat de Tweede Kamer reeds heeft gezegd. Ook gedurende de afgelo pen maanden neeft de Eerste Kamer dit bezwaar niet van zich af kunnen wente len. Toen de Senaat de algemene politie ke beschouwingen had afgesloten werd vergeleken in de rubriek „Kamermu ziek" de Eerste Kamer met een krante lezer die een halve jaargang achterop bestuderen momenteel zelf ook de mogelijkheden om de werk wijze op dit punt te verbeteren. In de in mei verschenen „Proeve van een nieuwe grondwet" wordt voorgesteld de beide Kamers in verenigde vergadering de be grotingen te laten behandelen. Verschillen Eerste Kamer mist het recht van amende- it. Zij is sneller klaar met de onder- pen die aan de orde zijn. De senaat draagt in mindere mate een politiek stempel dan de volksvertegenwoordiging aan de andere zijde van het Binnenhof. In vergelijking met de Tweede Kamer heeft de Senaat onder zijn leden veel hoogleraren, deskundigen uit het be roeps- en bedrijfsleven en politici die niet meer aktief aan de politieke strijd deelnemen, zoals de oud-ministers Zijlstra en De Quay en de vroegere op positieleider in de Tweede Kamer, de socialist mr. Burger. Kentering Met enige voorzichtigheid hebben wij aan het begin van dit artikel gesteld dat de Eerste Kamer de laatste maanden iets meer in de belangstelling heeft gestaan dan normaal. Toch moeten we hierbij nog een paar kanttekeningen maken. Van de 75 senato ren zijn er slechts enkelen, die regelma tig de aandacht op zich vestigen. Twee van de reeds eerder genoemde leden de heren Zijlstra en Van der Spe' UTRECHT De Engelse Spoorwegen hebben in het hartje van Londen liet eerste auto-trein-station ter wereld in gebruik genomen. Er kunnen gelijk- ijdig vier autotreinen vertrekken uit het station, dat beschikt over een )arkeergarage van twee verdiepingen. Het station ligt bijzonder centraal en heeft verbindingen met alle delen van Ingeland, Schotland en Wales. In het hoogseizoen kunnen dagelijks 250 tot 300 auto's naar hun bestemming worden vervoerd. Het station beschikt over een speciale ruimte waar passagiers zich voor hun vertrek of na aankomst kunnen verfrissen. Ook kan men er dineren. Ook de Nederlandse Spoorwegen verlenen al enige tijd service aan auto mobilisten die de voorkeur geven aan de trein. In Bussum-Zuid werd vorige maand de eerste halte met ruime parkeergelegenheid in gebruik genomen (plaats voor 200 auto's). Aan een speciaal auto-trein-station wordt in ons land ichter nog niet gedacht. Het regeringsbeleid moet ook in de ,JZaimer van revisie" ver dedigd worden. Een eenzame mr. Cals luistert naar de niet altijd even volgzame Senatoren. zijn bovendien pas sinds 1963 lid van de Senaat. In het bijzonder moet de naam van mr. Van Riel nog worden genoemd. Zijn beschouwingen hebben een belang rijke rol gespeeld bij de behandeling van Hieruit blijkt dat slechts enkele senatoren er in slagen de Eerste Kamer een typisch eigen „ge zicht" te geven. Binnenkort zal de Senaat voor de helft worden vernieuwd. Wellicht kan dit voor de diverse partijbesturen aanlei ding zijn om zich eens diepgaand te bezinnen op de. taak van de Eerste Kamer in ons staatsbestel. Voor een goed funktioneren van de Senaat zijn mensen nodig die over een brede visie beschikken en een eigsn standpunt durven in te nemen. Slechts op die ma nier kan de Senaat zijn funktie naar behoren vervullen. Hij zal dan aan waarde kunnen winnen. Het nieuwe stuntteam van de Koninklijke Luchtmacht Whisky Four heeft zich gisteren aan de fotografen voorgesteld, v.l.n.r. sergeant 1 B. J. Drenth, le luite nant W. Jaski, le luitenant A. Roest en de leider van het team, kapitein H. J. J. van Dommelen. Belastingaanslag van 45.000 gulden VEENENDAAL Gisterochtend vond de Veenendaalse kantoorbediende G. v. Kooten een voorlopige aanslag van de inkomstenbelasting voor een bedrag van 45.459 gulden in zijn bus. Zijn inkomen voor dit jaar zou geschat zijn op 95.000 gulden. De heer Van Kooten, die zich spoedig realiseerde dat het om een fout van de belastingdienst ging, vatte zijn aanslag dan ook lakoniek op. „Ik heb weieens gehoord van de ton van Luns", zo zei hij, „maar er blijkt ook nog een ton van Wageningen te bestaan". Volgens de wet moet het bedrag eerst worden voldaan voordat men kan reclameren, maar desondanks wil de heer Van Kooten het toch maar eerst met reclameren probe- V erkeersongeluk: negen gewonden EMMEN Bij een verkeersongeluk nabij Emmen zijn, gisternacht negen personen gewond geraakt. Vier moesten met ernstige verwondingen naar een zie kenhuis worden overgebracht. De vijf andere werden slechts licht gewond. Twee voertuigen, een personenauto en een Volkswagenbusje, werden geheel ver nield. Het ongeluk gebeurde toen een amateur-renner uit Nieuw-Dordrecht met zijn auto op een boom reed en over de kop sloeg. De bestuurder werd uit de auto geslingerd. Juist toen hij, vrij ernstig gewond, omwonenden trao.itte te wekken om de politie te waarschuwen, reed een Volkswagenbusje uit Hengelo, frontaal tegen het midden op de rijbaan liggende wrak. Het busje sloeg over de kop en schoof enige tientallen meters met de wielen naar boven over het weg dek, het wrak van de andere auto met zich meesleurend. Frisse, slanke meisjes blijven fris en slank met koele karnemelk, de frisse slankdrank Voor maar iets meer dan vier dubbeltjes per echte liter (en nog thuisbezorgd ook). AMSTERDAM Theater Carré was gisteravond stampvol: Peter Schat's loe ruchte Labyrinth kreeg haar première daarbij wilde men toch wel aanwezig zijn. Twee jaar lang was er over gekib beld, of Labyrinth opgevoerd moest wor den met of zonder subsidies. En Peter Schat had met dit alles enorme public!- teit gekregen. Maar nu moest dan de werkelijke waarde van „Labyrinth" be wezen worden. Wij weten niet, of het anderen ook is vergaan: na de eerste acte wisten wij het wel. Een verrassing zou er niet meer komen, en er moesten nog twee actes uitgezeten worden. De verschillende elementen, die Peter Schat en zijn „medevinders" Lodewijk de Boer, (tekst) Albert Seelen (film) Koert Stuyf (dans) gebruikten voor dit totaal Stuntteam opnieuw geformeerd (Van een onzer verslaggevers) WOENSDRECHT Vandaag is Whiskey-Four het stuntteam van de vliegbasis Woensdrecht weer officieel in de lucht geweest. Ruim een jaar na het verongeluk ken van twee van de vier team leden is er een nieuwe Whiskey- Four-formatie van de grond ge komen, met een iets uitgebreider programma dan vorig seizoen. Slechts één man van het oude team is overgebleven: leider ka pitein H. van Dommelen (35) De letterlijke en figuurlijke start van de nieuwe Whiskey-Four is belangrijke gebeurtenis voor de Neder landse luchtmacht, omdat het voort bestaan van het beroemde team aar een zijden draad heeft gehangen. Toen in juni vorig jaar nieuwe stuntvliegers moesten worden gezocht en dit niet z< snel lukte, wilde men allereerst stop pen. Maar toen er enkele mensen uit het instruktieteam konden worden vrij gemaakt, viel de beslissing om het stuntteam toch opnieuw te formeren. De presentatie van vandaag was des te feestelijker omdat Whiskey-Four precies tien jaar bestaat. Dit feit tevens het 20-jarig bestaan van jachtvliegopleiding, dat met een groot feest op de basis is gevierd, waren aan leidingen voor het eerste officiële optre- Voor het eerst hebben de vier straal jagers (12 tot 15 jaar oude Lockheed T-33 toestellen) een eigen kleur: licht groene romp met donkergroene banen. De vier toestellen worden behalve door kapitein Van Dommelen gevlogen door eerste luitenant A. Roest (34), eerste luitenant W. Jaski (30) en sergeant - eerste klasse I. Drenth. Kapitein Van Dommelen maakt reeds drie jaar deel uit van Whiskey-Four en heeft met de drie nieuwe leden ongeveer 2Vs maand ge traind voordat het programma er goed inzat. Het stuntvliegen beoefenen de teamleden naast hun normale werk van instrukteur op straaljagers. 12 MINUTEN Het nieuwe programma van Whis key-Four (voor de letter W van Woensdrecht staat in het internationa- theater begonnen eik voor zich knapjes te vervelen. Daar was de ronduit irriterende soms walgelijke film over de lichamelijk heid van de vrouw, waarnaar niemand meer keek; daar was het voortdurende gekijf en geschreeuw van de acteurs die een per slot van rekening romantische draak speelden van het arme knappe meisje, dat zo graag filmster wordt en een verlopen dronken bokser als broer heeft; dat was het gedraai en geklim van de dansers, dat alleen maar afleidde, en daar was als meest waardeerbaar ge deelte de muziek van Peter Schat, violent van geluid, van kleur, maar miskenbaar talentvol. Alles gebeurde gelijktijdig, met of der happenings-toevalligheden dus bin nen het kader van Peter Ooslhoek's re gie, maar zelfs deze happenings verveel den gauw in de ordeloze gelijktijdigheid. Het procédé leverde geen verrassingsele menten meer op, zo gauw men het door had. „Tant de bruit pour ommelette" zal men dus zeggen. Het Utrechts Symphonie Orkest had 24 repetities achter de rug onder leiding van de onvermoeibare, alles opmerkende Bruno Maderna, aan wie Peter Schat oneindig veel te danken heeft voor de definitieve vormgeving van zijn parti tuur. Het Operakoor onder Cor Oltbuis zal zeker even vele keren gerepeteerd hebben, vooral de kreten en zinggelui- den. De zangsolisten Sophia van Santé, Chris Reumer en Ad Hóöghuys zullen even vele puzzles opgelost hebben als tonelisten Ank'-van der Moer, Ko X Dijk, Henk van Ulsen, Ton Lensink en Mar ja Kok. Waarom dan toch deze -dure voorstellin- ïn van een poging tot een „nieuw thea ter"? Omdat Peter Schat in elk geval de Het Kwartet In het Westen een der grote krantenoplagen Het Kwartet Krant die praktisch niet doubleert.zegt het n.a.m.o Het Kwartet En elk onderzoek zegt: welstand zeer gunstig Het Kwartet K.ntw,o !e Vcimnbijt, liWra'in"cwrtlwM Het Kwartet le phonetische alfabet Whiskey) om vat 18 punten en duurt 12 minuten. Normaal zitten de vliegtuigen (maxi male snelheid 960 kilometer per uur) anderhalve meter uit elkaar. Men kent drie formaties, de z.g. box-, ar: en square-formatie. Gemiddeld vliegen de toestellen tijdens het stuntprogram ma 550 km/uur, met een laagste punt van ongeveer 100 meter en een hoog ste van ongeveer een kilometer. Om het programma te accentueren beschik ken de toestellen over straalpijpen om witte rook te lozen. kans moest krijgen om de waarheid van al zijn slogans te bewijzen. Deze kans heeft hij nu gekregen, en de waarheid is zeer betrekkelijk gebleken. Wij vroegen aan een van de aanwezi ge buitenlandse componisten, uit de jonge generatie, hoe hij het vond. „Ge weldig", zei hij, „er gebeurt tenminste iets nieuws". „Maar zo vroegen wij „zou je het voor de tweede keer willen zien, zoals b.v. een werk als „Falstaff" van Verdi?" „Nee", was het antwoord „want dan is het nieuwe er af". Voor ons betekende dit antwoord een vernietigend oordeel, ongewild maar juist. Peter Schat's totaal theater is als poging mislukt. Maar wellicht zullen uit de muziek enkele fragmenen waardevol blijken te zijn. Dra. H. J-J. Kokce-Van den Berge GRAFSCHENNIS IN EIJSDEN EIJSDEN Onbekenden hebben gisternacht dertig kruisen en grafstenen vernield op de rk begraafplaats van de gemeente Eijsden. 'Op tal van andere grafstenen waren met rood "etkrijt hakenkruisen getekend 'vas de Kreet „Satan heil" geschreven. aevolking van Eijsden is verontwaar- over ieze schanddaad. De rijkspoli tie en de technische recherche «lellen een onderzoek in. Met hier en daar aan getroffen vingerafdrukken hoopt men de daders te pakken te krijgen. Mr. F. G. C. J. M. Teulings (74) overleden lid van de Tweede Kamer, daarna de Eerste Kamer. In 1949 werd hij mi nister van oinnenlandse zaken en na de regeringscrisis van 1951 vice-premier, het geen hij bleef tot september 1952, waar na hij weer zitting kreeg in de Eerste Van 1920 tot 1938 was mr. Teulings directeur van N.V. C. N. Teulings Ko ninklijke Drukkerijen. Nieuwe versie van Renault 8 Gordini Zaterdag treedt Whiskey-Four op tij dens een vliegfeest in Beek en zondag vliegt men in België. In september staat weer de jaarlijkse Battle of Bri tain Day in Engeland op het program- Waarom kan iedereen nu perfect fotograferen? U stelt de afstand in en verder doet de camera a-l-l-e-s. Er kan niets mislukken - U kunt zó c afdrukken. Zodoende kunt U alle aandacht besteden aan het onderwerp. Dat maakt fotograferen fijner... dat maakt Uw foto's mooier en interessanter. GEVAERT-AGFA PARIJS De Franse Renault-fabrie- ken hebben een nieuwe versie van de Renault 8 Gordini uitgebracht, welke is aangepast aan de klasse-indeling van de Fédération Internationale de l'Auto- mobile, en door zijn grotere cilinderin houd nog sneller en feller is dan zijn voorganger. De produktie bedraagt 25 wagens per dag, waardoor in het najaar, wanneer er tenminste 1000 exemplaren zullen zijn gefabriceerd, de officiële homologe ring kan volgen in de klasse toerwagen groep II volgens de nieuwe normen van de F.I.A. Bij de Renault 8 Gordini 1967 is de cilinderinhoud verhoogd tot 1255 cc. Met een compressieverhouding van 10,5 1 levert de kleine, 4-cilinder mo tor met zijn dubbele carburateurs een vermogen van 110 pk bij 6750 omwen telingen per minuut. De versnellings bak heeft vijf gesynchroniseerde voor- uitschakelpunten. Door de montage van een extra benzine tank van 26 liter in de neus van de wagen is de actieradius belangrijk vergroot. Volgens fabrieksmetingen heeft de auto een topsnelheid van 175 kilometer per uur. Uiterlijke verschillen zijn een bredere velgmaat, twee extra koplam pen met jodiumverlichting, een nieuw sportstuur, een uitgebreid dashboard- instrumentarium en slaapstoelen. LONDEN Premier Wilson heeft gisteren in antwoord op vragen in het Lagerhuis gezegd, dat hij premier Kosy gin van Rusland nog dit jaar in Enge land verwacht. Hij had een eerdere uitno diging aan de Sowjet-premier Inernieuwd en men had over data gesproken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9