„Mijn vriend zei: Laten we naar Italië gaan Oe Thant stelt zich alleen herkiesbaaropvoorwaarden Alcazar V) Maar de ouders wisten van niets Op het nippertje EISEN AAN AMERIKA EN SOWJETUNIE Rede Soekarno een „sprookje" Café's hebben slechte invloed op Surinamers Sultan Hamid II naar Nederland Uit de Haagse hof geplukt NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 24 JUNI 1966 KONINKLIJKE MARECHAUSSEE LET OP MINDERJARIGEN (Van een onzer redacteuren) ARNHEM De reis eindigde voor haar nog voordat zy het einddoel had bereikt, nl. in de Holland-Italië Expres. Adjudant G. Brouwer, commandant afdeling grensbewaking van de brigade Arnhem der Koninklijke Marechaussee: „Alle wagons waren vrjj vol en door de drukte ook rommelig. Ze zat in een hoekje van de coupé. Haar paspoort gaf ze zonder aarzelen. Ik keek naar haar geboortedatum: 12 februari 1950 dus 16 jaar. Waar gaat u heen?, vroeg ik kwasi uit belangstel ling. Ik? O, naar Italië, met vacantie. Alleen?, informeerde ik verder. Nee, met mijn vriend. „O, u reist in schoolverband. Dan is het in orde". Dezer dagen werd in een internationale trein een minder jarig meisje aangehouden dat van plan was haar vacantie in Duitsland te gaan doorbrengen. Bjj onderzoek bleken haar ouders van niets te weten en ook niet bereid te zjjn haar daar voor toestemming te geven. Dit geval staat niet op zichzelf. Geregeld worden er min derjarigen (jongens en meisjes) aangehouden, die proberen de grens te passeren zonder medeweten van hun ouders. Dank zjj de oplettendheid van de Koninklijke Marechaussee, die onder meer met de grensbewaking is belast, kunnen zij op het laatste nippertje worden gepakt. De Koninklijke Marechaussee besteedt bij de controle van paspoorten grote aandacht aan minderjarigen. En zeer terecht. De ervaring leert, dat er onder hen tal van reislustigen zijn. Vooral veel meisjes, die met een vriend op vacantie gaan. Maar wie is die vriend, wat zijn zijn oogmerken en weten de ouders ervan? Het" antwoord kan1 kort zijn: In de meeste gevallen niet. Het gebeurt natuurlijk, dat de ou ders er wel van op de hoogte zijn. Dans is elk onderzoek over bodig geweest. Het zou het beste zijn als de ouders hun minderja rige kinderen die naar het buiten land reisen een briefje meega ven, waarin staat dat zij hun toestemming voor de reis geven en daarbij de naam vermelden van hun begeleiders. (Natuurlijk wordt dan ook nog dat briefje kritisch bekeken.) Een van onze vérslaggevers heeft een onderhoud gehad met twee adjudanten van de Koninklijke 1 Marechaussee, 'rustige mensen, letterlijk in dei dienst vergrijsd, die hem a3n.de hand van enkele voorbeelden vertelden waarom die controle op minderjarige zo broodnodig is. Dit onderhoud is de aandacht van de lezer te vesti gen op het feit, dat vele ouders de Koninklijke Marechaussee veel dank verschuldigd zijn. Ze wees op de man naast haar, een buitenlander. Klopt niet, dacht ik. Weten uw ouders van deze reis? Na tuurlijk, wat denkt u? Ik dacht er het mijne van. Kom maar even mee, zei ik, dan zullen we dat controleren. Ik belde de ouders. De moeder aan de telefoon. Wat, mijn dochter met vacantie naar Italië? En ze ging loge ren bij een tante van een vriendin, hier in Nederland! Houd u haar vast, ik kom haar halen. Een buitenlander nogal liefst, hoe komt ze aan die CHARMANT Ja, hoe kwam ze aan „die vent". Het meisje (later): „Mijn vriendin zei op een keer: Ik weet een aardig cafeetje waar veel buitenlanders ko men. Meid, leuke lui, knap en vrien delijk en erg royaal. Willen we er vanavond eens samen heen gaan? Ik ben meegegaan. Het waren aardige jongens, erg cha' mant, heel wat aar diger tegenove .eisjes dan onze jon gens. Nou, er 'en heb ik met een van die jon is een afspraak ge maakt voor volgende avond. En daarna nog as een afspraakje, en op den duur gingen we geregeld sa men uit, dansen en zo. Toen zei hij ineens: Ik ga voor veertien dagen terug naar huis, naar Italië. Hij vroeg of ik mee ging, hij zou alles betalen. Thuis heb ik maar gezegd dat ik ging logeren bij een tante van een vriendin. Ik had natuurlijk nooit toestemming gekregen om met hem op reis te gaan". De buitenlander. De buitenlander? Hij zette zijn reis voort, overigens zonder meisje. Hem kon niets wor den „gemaakt", hij had geen straf baar feit gepleegd, hij had het meisje (Van onze correspondent) NEW YORK De beslissing van Oe Thant of hj.j zich in november herkiesbaar zal stellen als secretaris-generaal van de VN hangt voorname lijk af van de resultaten van zijn reis naar Rus land, die hij een dezer maanden hoopt te maken. Engeland, Frankrijk en de VS hebben zich reeds uitgesproken voor een tweede ambts termijn van Oe Thant. Tijdens een persconfe rentie, die in New York onlangs is gehouden hield de Russische VN-vertegenwoordiger Fede- renko, zich met betrekking tot dit onderwerp op de vlakte. Hij verklaarde dat Rusland wil wachten totdat Thant zijn beslissing bekend maakt, maar er zijn geen aanwijzingen dat Moskou er momenteel heil in ziet Thants herverkiezing bij voor baat af te wijzen. Het is zeer waarschijnlijk, dat Oe Thant zal eisen, dat Rusland constructie ve pogingen zal doen de oorlog in Viet nam tot een einde te brengen en finan ciële bijdragen te leveren met betrek king tot eventuele operaties van de VN-vredesmaclit in de toekomst. Want het zijn juist deze twee punten, die Oe Thant in de afgelopen jaren de meeste hoofdbrekens hebben bezorgd. En hij zal ongetwijfeld niet van plan zijn bij een tweede ambtstermijn nogmaals ermee ge confronteerd te worden. Afgelopen maandag nog verklaarde hij de gevechten in Vietnam te beschouwen als „één van de meest barbaarse oorlogen in de geschiedenis" en hij herhaalde de drie stappen, die moeten worden onder namen, alvorens vredesonderhandelingen kunnen beginnen. DJAKARTA De leden van het voor. lopige raadgevende Volkscongres van In donesië zijn teleurgesteld over de rede van president Soekarno. Hij repte met geen woord over de mislukte oktober-be- weglng, noch weigerde hij te zeggen hoe de economische situatie van het land zo slecht is geworden. Zijn toespraak was niet meer dan een oratio pro domo, een verdediging van zijn eigen optreden als dictator. Volkscongreslid brigade-generaal Moestopo eiste herroeping van het presi- dentschap - voor - het - leven en bezet- de erkenning inhoudt van het nationale ^in£ van dejjost van vice-president. De bevrijdingsfront. Maar de fractie-leider Het meisje was hem vrij willig ge- Adjudant Brouwer: „Die meisjes zien de gevaren niet. Ik distantieer me van de mening, dat ieder minder jarig meisje dat met een buitenlan der op stap gaat tenslotte in een harem tereent komt. Dat is nonsens. Maar ze gaan met hem mee zonder iets van hem te weten. Ze weten soms niet eens of hij getrouwd is. En nu is de ervaring, dat aan het eind van zo'n vacantie in vele gevallen de man plotseling is verdwenen. Daar staat dan zo'n meisje, in een vreemd land waarvan ze niet eens de taal goed kent. Ze heeft geen geld en 'e weet niet, dat ze naar de Neder landse consul kan gaan om bijstand te vragen. De meisjes, die dat wel weten durven soms niet naar hem toe omdat ze zich schamen. Er zijn er ook, die uit schaamte de reis naar huis niet willen aanvaarden. Dat komt vooral voor bij meisjes, voor wie de vacantie gevolgen heeft ge had. En wat dan? Ze moeten leven, ze moeten geld hebben. Hoe komen ze aan geld? Zonder dat ze zich bewust zijn, hebben ze op dat moment het punt bereikt, waarop ze heel gemak kelijk afglijden naar een toestand, waarin ze nooit hebben willen verke ren. Eenmaal een voet op die weg gezet,kan het snel begafwaarts BEWAKING Tot de taken die het korps Konink lijke Marechaussee zijn opgedragen behoort de grensbewaking. De briga de Arnhem heeft bemoeienis met de internationale treinen (32 per dag), die ons land via Arnhem verlaten of binnenrijden, met de grensovergang Bergh-autoweg (op topdagen een 50.000 auto's) en met de schepen, die Lobith passeren. Nederland wil graag weten wie er binnenkomen. We staan nog altijd bekend als een rijk land, als een land van enkel melk en honing, en dat trekt onder meer veel buiten landse arbeiders aan, mensen die vin den, dat ze in hun eigen land te weinig verdienen. Komen ze legaal de grens over, dat wil zeggen met papieren waaruit blijkt dat ze ge keurd zijn en hier werk kunnen krij gen, dan is er niets aan de hand. De illegale grensoverschrijdingen zijn ge vaarlijker. Doorgaans reizen die ar beiders op goed geluk naar ons land, ze hopen in korte tijd werk te vin den, ze hebben ook niet voldoende geld bij zich om enige tijd te kunnen leven, en is dat geld op dan komen ze ten laste van de Nederlandse staat. Daarom worden zij geweigerd. Wat komen al die buitenlanders in Nederland doen? Bijna altijd zit het goed. Maar het gaat om de gevallen, waarin het niet goed zit. In één week bleken opvallende verdikkin gen in colbertjes te zijn ontstaan door drie pistolen, twee revolvers, een gaspistool, alle met bijbehorende munitie, en drie stiletto's. En naast de controle op de inko mende reiziger, ook controle op de uitgaande, op de minderjarige jongen en het minderjarige meisje speciaal. Adjudant Brouwer: „Reizen ze al leen dan doen zich geen problemen voor. Je merkt het direct of ze stie kem op reis gaan, twijfel je, dan bel je de ouders. Het is wel gebeurd dat jongens al lang en breed thuis wa ren, voordat de ouders wisten dat ze weg waren geweest. De problemen beginnen pas als de jongens en de meisjes in gezelschap van anderen zijn. Wie is die ander? Hoe liggen de verhoudingen? Zoek dat maar eens op discrete wijze uit. Als je lang dit werk doet, krijg je er wel kijk op. Maar een vergissing blijft mogelijk. Een minderjarig meisje in gezelschap van een oudere heer of een buitenlander, mag arg waan wekken, er hoeft niets achter te steken. Soms ligt het er dik op. Vanmor gen een man met twee jongens van 12 en 13 jaar. Hij beviel ons niet. Zijn lippen waren rood aangezet en zijn nagels gelakt. Zit fout, dachten we. Het zat ook fout. Vorige week gescheiden vrouw met jongen GOEDGELOVIG zijn. Adjudant Brouwer: „In de trein zit een alleen-reizend meisje, 19 jaar, dochter van welgestelde ouders. Ze vertelde op reis te zijn naar Saoedi Arabië, waar ze op een ambassade dat klonk al vaag een baan zou krijgen. Een dame, die ze overigens ternauwernood kende, had haar de mooiste beloften voorgespiegeld. Haar ouders wisten van niets, zei ze eerlijk. We hebben haar laten uitstap pen en ophalen door haar dolgelukki ge vader en moeder". Over het algemeen zijn de ouders blij als ze door de marechaussee wor den gewaarschuwd. Adjudant Brou wer: „Er zijn natuurlijk uitzonderin gen. Een vader, wiens 16-jarige doch ter bij een vriend in Heidelberg ging logeren, schreeuwde door de tele foon: Blijf me je klauwen van mijn dochter af, ze weet best wat ze kan doen en wat ze moet laten. We hebben ook brieven van va ders, die schreven: Bedankt voor uw telefoontje. De zaak zat goed. Die oudere heer met wie mijn dochter reisde was een heel goede huisvriend. Het had natuurlijk ook anders kunnen zijn. Had ik haar maar een briefje meegegeven, waar in stond, dat ik ervan op de hoogte Aan de drie posten van de brigade Arnhem worden jaarlijks zo'n hon derd minderjarigen gepakt, die zon der medeweten en tegen de zin van hun ouders naarhet buitenland reizen, al dan niet in gezelschap van EUROPA'S GR°0^ UTRECHT Eén van de eer ste plaatsen die pas aangekomen Surinamers en Antilliaanse in Nederland bezoeken, is het café: de speciale plaats van samen- een ander. En ze passen allerlei truc jes toe om controle te ontlopen. Adjudant A. Hesselink van de bri gade Zevenaar: „Er stopt bij de post Bergh-Autoweg een auto met wat luidruchtige Amerikaanse militairen, die terugkeerden naar hun garnizoen in Duitsland. Het was een luidruch tigheid die moest dienen om wat te verbergen. Maar wat? We ontdekten het toen we het deksel van de koffer ruimte oplichtten er zat een aar dig meisje van 18 jaar verborgen. We controleren een auto, waarin naast de chauffeur een meisje van, volgens het paspoort, 17 jaar is geze ten. De gegevens klopten, op het haar na. Dat moest blond zijn, maar het was zwart. Ja, ze had het ge verfd. Voor alle zekerheid belden we de vader. Mijn dochter zwart haar?, zei hij verbaasd. Kan niet. Omdat die meid voortdurend wegloopt heb ik haar..hele hoofd, kaalgeknipt. Trek u eens aan dat haar? We trokken er aan, en het bleek een pruik te zijn, die een kaalgeknipt hoofd moest be dekken". komst van bepaalde groepen Su rinamers en Antillianen. Zij krij gen daar geen goed voorbeeld van hun landgenoten en wellicht ook niet van hun rijksgenoten. Vijf mogelijke gevolgen van het cafébe zoek zijn: contact met vrouwen van lich te zeden slechte prestaties op het werk, het gebruik en/of verhandelen van verdo vende middelen, het aanvaarden van het souteneurschap en diefstal. Dit zijn enkele 'tellingen en veron derstellingen van de psycholoog drs. H. P. Liong A Kong, die een kort onder zoek heeft ingesteld naar misdragingen van Surinamers en Antillianen. Op ver zoek en met medewerking van het mi nisterie van justitie en rechterlijke auto riteiten interviewde en testte hij dertien Surinamers en Antillianen die zijn gede tineerd in verschillende huizen van bewa ring. Opvallend noemt drs. Liong A Kong het, dat de betrokkenen in Suriname en op de An Uilen ook een min of meer delinquent gedrag vertoonden. Zij zetten hun misdragingen in Nederland voort. Een grote verleiding waaraan de trou we cafébezoekers worden blootgesteld, is het aanvaarden van het souteneurs- bestaaan: niet alleen omdat dat een „gemakkelijk" leven is, maar misschien ook omdat ze wrokgevoelens koesteren ten opzichte van de Hollandse ge meenschap en de Hollandse vrouw, die ze als representante daarvan zien, conclu deert de psycholoog. Voor het frequente cafébezoek is veel geld nodig. De jongemannen krijgen dan ook spoedig het gevoel, dat ze onderbe taald worden en neigen tot zelfbeklag. Minstens zeven van de onderzochten had den hun toevlucht genomen tot diefstal om hun financiële problemen op te los- Vooroordeeld De psycholoog oesteedt ook aandacht aan vooroordeel en discriminatie. Hypo thetisch stelt hij, dat hoe lager het intel lectuele niveau van de Surinamer of An tilliaanse delinquent is (en misschien: ook hoe donkerder getint), hoe groter zijn verwaenting zal zijn, dat de Hollan der een vooroordeel tegen hem zal heb ben en ten opzichte van hem zal discrimi neren. Dit verwachtingspatroon belem mert ook in de gevangenis een goede communicatie. Drs. Liong A Kong die zijn onderzoek heeft verricht als voorbereiding op zijn aanstelling als psycholoog bij het gevan geniswezen in Suriname, meent, dat het noodzakelijk is dat de jongeman regelma tig passende arbeid verricht en dat het café-bezoek drastisch tot een minimum wordt beperkt. Koerden, de Iraakse regering een einde te maken aan de nu al vier jaar durende opstand. Wie zyn de vreemdelingen, die ons land binnenkomen? de democraten in de Senaat, senator Mansfield, heeft verklaard dat hij ervan overtuigd is dat president Johnson het plan „alle aandacht" zal geven als blijkt dat de communisten bereid zijn het te accepteren. Uit Londen wordt nog vernomen d3* de Britse regering heeft besloten niet ii te gaan op het voorstel van de VS Brits bommen en raketten te kopen voor d oorlog in Vietnam. Soekarno noemde hij „sprookje" omdat de president belang rijke feiten verdoezelde. Velen waren Minister Healey van defensie zei dat de order in de eerste plaats niet is aange nomen omdat hij de krachten van de Britse industrie te boven ging. „Maar het zou ook om politieke redenen onjuist zijn geweest op het Amerikaanse voorstel in te gaan", aldus Healey. Premier Wilson viel hem bij door te zeggen; Wij hebben Deze drie punten zijn: het beëindigen i niets te maken met wapenleveranties aar van de bombardementen op Noord-Viet-Vietnam". nam; een gedeeltelijke beëindiging van de militaire activiteiten in "'u id-Vietnam en een bereidheid bij alle tijen onder-1 NICOSIA Grieks-Cyprische autori- handelingen te beginnen mei de strijden- teiten zijn een nieuwe blokkade van de de partijen. Turkse wijk van Nicosia begonnen. De leider van de Turkse bevolkingsgroep, dr. Kutchuk. heeft dit secretaris-generaal Oe Thant van de VN laten weten. President Makarios van Cyprus Deze drie punten zijn voor de VS onge-op het verzoek van Thant de blokkade twijfeld moeilijker te accepteren dan 1 reeds hebben opgeheven. Turkije had met voor Rüsland aangezien het derde punt drastische maatregelen gedreigd. Moeilijker naar de DELTAWERKEN vanuit HELLEVOETSLUIS 1/4 -15/10 vanuit ROTTERDAM - 1/7 -15/9 VRAAGT FOLDER: 010-135400 DJAKARTA Sutan Hamid 11 van Pontianak, die vorige maand na jaren lange gevangenschap werd vrijgelaten, is van plan na een rondreis (o.a. Hong kong) naar Nederland te komen, waar zyn Nederlandse zoon en dochter wonen.. De sultan heeft vele jaren van zijn leven (hij is nu 53 jaar oud) in gevan genschap vertoefd: tijdens de oorlog in het Jappenkamp, van 1950 tot 1958 in soms licht soms zwaar arrest wegens zijn aandeel in de Westerlingaffairre, en sinds 1962 was hij geïnterneerd op grond van de staat van oorlog. Hij be zocht in 1958 ons land en werd toen ook ontheven van zijn buitengewoon adjudantschap van H. M. de Koningin. Begin 1959 vertrok hij weer naai- In donesië, waar hij in zaken wilde, en in oktober volgde zijn vrouw, mevrouw D. Alkadrie van Delden, hem. Op 17 mei liet generaal Soehoto hem vrij, nadat UTRECHT Het komende weekeinde zal het treinverkeer naar en van Frank rijk weer met hindernissen verlopen om dat het Franse spoorwegpersoneel gaat Hij is, men dient dit wel t<? onthou- de. een bijzonder rustig man. Eveneens een zeer rechtvaardig mens. Onthoud ook dit. Daarbij vriendelijk. En oprecht. Zo'n man, die je recht aankijkt er wiens woorden geen twijfel laten. Dit alles is noodzakelijk om te we- Juist hem is het gekste overkomen Na een jaar hard werken trok hij op vakantie. Met vrouw, met kroost, waarvan de oudste de prille leeftijd van vijf hele jaren telt. Een vakantie in een zomerhuisje met stille avonden in de tuin. wan neer de kinderen sliepen. Overdag wat wandelen en soms als extraatje een uitstapje in de glanzend nieuwe Het was alles zo vreedzaam er goed. zo helemaal in zijn lijn. Tot het fatale ogenblik kwam.,.. Ze waren naar een of ander be roemd punt gegaan, waar het uitzichl alle heerlijkheden van de natuur om vatte. Hij had zeer opvoedkundig zijn zoon gewezen op de verre bergen, de beekjes, die een rivier zouden wor den, de dalen met de kleine huisjes.... Maar de kleine jongen vond hei veel mooier om over de lage borstwe ring te hangen. De benen bengelend en het bovenlijf in griezelige balans boven de afgrond. Het verbieden hielp nauwelijks. Al leen wanneer vader met de camera werkte trok de knaap zich terug uit zijn gevaarlijke positie. Om prompt daarna weer hangend de wondere we reld te aanschouwen. De aftocht was gehaast. Met een dreinend kind aan de hand ging het naar beneden naar de auto. In de andere hand had pa de camera en onder het lopen diepte hij de autosleu teltjes al uit zijn zak. Bij het openen van de auto moest hij het kind wel loslaten, dat onmid dellijk in uiterste recalcitrantie aanstalten maakte de benen te nemen, weer omhoog. Een snelle greep van de vader maakte de ontvluchtingspo ging ongedaan. Nu was zijn geduld op. Met het kind stevig vast, draaide hij de kofferruimte open, zwiepte de camera in de kofferruimte, de sleutel- slot.... Ziezo, nu rijden.... Dan opeens... twee lege handen: '.oon geborgen op de achterbank, de amera in de kofferruimte, de sleutel- Ook in de kofferruimte, weggemikt De eerste monteur, die erbij kwam, wist onmiddellijk raad: „Effe het slot doorsteken...." „Nee", riep de eigenaar. De tweede monteur wist betere raad: „Effe de achterbank slopen..." Dat werd toegestaan. De mannen sjouwden de zaak los tot er een klein gat verscheen. Een arm er door om te graaien: „Waar ligt het?" Tja, waar ligt een klein sleuteltje, dat je nijdig in het duister smijt? De derde monteur kwam, een mon teur in aanwas met smalle schouders en soepele spieren. Hij bleek bereid te zijn in het duistere gat te verdwijnen en at., het uiteindelijk getrappel van zijn in blauw katoen gehulde benen hechtte men de conclusie: „Hij heeft het..." Inderdaad: hij had het. En een buil op zijn hoofd en een schram aan zijn Het is wel lang heel stil gebleven op de terugtocht. De kinderen domme1J— in na alle emoties. Toen turend over de weg voor zich. zei de vader zachtjes tegen zijn vrouw: „Het was wel stom van me.. het immers: rustig, rechtvaar- Rechtsspraak Is de Nederlandse rechtspraak on partijdig? Een provo die met krenten vent kan men voor dit feit een week de cel in laten draaien. Iemand die het bevel „doorlopen" niet opvolgt, zit nu een maand vast. Zware vergrijpen, die zo'n straf volkomen wettigen. Maar als „heren" die de titel baron of jonkheer voor hun naam hebben staan op sadistische manier een mede mens de dood injagen door hem in een roetkap te laten stikken, is dit een misstap die wel met een geldboe te gestraft kan worden. De kans dat de ouders deze boete betalen, kan in houden, dat deze boete voor de da ders zelf geen straf is. Het is daarom een gerusstellende gedachte te weten, dat men in zo'n rechtsstaat als de onze leeft, waar men objectief en zon- der aanzien des persoons de rechtvaar digheid betracht. Bodegravei J. Kalkman Weekend-hezoek Uit de krant van maandag 20 juni: „Provoleider Roel var. Duyn en het próvo-raadslid Bernard de Vries be zochten dit weekeinde hun ouders in Den Haag" (slotzin van een bericht). Misschien vinden de lezers het ook interessant te vernemen, dat onderge tekende met vrouw en drie kinderen het betr. weekeinde zijn ouders in Zeist heeft bezocht. Weliswaar niet in Den Haag, maar toch vermel denswaard. G°uda s. Dam, J

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7