INieuwe JLeidse i-owaurt test FEISAL NIET WELKOM IN NEW YORK FORMAAT van AKTIE TEGEN MARS p5 P01ITIE KWAM NIET OPDAGEN Weer overval op bank - buit bijna halve ton Thomassen: Hoeveel vacatures Frans plan hereniging Duitsland Commentaar Felle kritiek op Joden Diner ging niet door Storm van protesten Diepenhorst zal niet aftreden Nederland voelt weinig voor bijstand Indonesië Politie greep snel in en arresteerde 55 man |V^. T TÏ' Vj tcscKacac»<«8<MKsa< Vrijdag 24 juni 1966 47ste jaargang »C§c*<aKSc*<®C8aK9CS<3<3QS<^^ Directeur: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD i Dr. E. DIEMER hert Ir teghenspoet I" »SDfi>lDgöfi>t0g3fi>tP8DS>JC>§Dfi>i^^ „Stantvattich Is ghebles Steenstraat 37 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 i A Burgemeester Lindsay „Ik kon geen tak v been te spalken. Dit Predikambt volledig open voor de vrouiv - pag. Kernmerk Dagelijks begeven zich honderden Nederlanders naar het buitenland. Zij reizen per trein, per boot, per auto of per vliegtuig. Op het moment, dat zij het land verlaten dienen zij zich aan een passen- controle te onderwerpen. Dat bij die controle vreem de dingen aan het licht kunnen komen, weten de mannen van het korps Koninklijke Marechaussee uit ervaring. Zie pagina 7. ■fe Mensen met visie in Senaat - pagina 9 Excuses van HC GRONINGEN liet grote tekort aan politiemensen is gisteren weer eens in Groningen gedemonstreerd. Daar vroeg de eigenaar van een modemagazijn po litiële bijstand, omdat er een man in de zaak was geweest, die onder bedrei ging met een stiletto er met een kostuum vandoor wilde gaan. De politie deelde toen mee „dat er geen manschap pen beschikbaar waren". Inmiddels heeft de hoofdcommissaris Verontschuldigingen aangeboden over deze gang van zaken. De bediende van de winkelier had de dief zelf in bedwang kunnen houden, maar tenslotte slaagde de man erin zich los te rukken en (zon der kostuum) de benen te nemen. Hij is nog voortvluchtig. De Zwitserse apothekeres Lotti ScHindler is gisteren tot vijf maanden voorwaardelijke gevangenisstraf veroor deeld wegens Liet door onachtzaamheid veroorzaken van de dood van vijf pa tiënten in het Schweitzer-ziekenhuis te Lambarene. Zij heeft eind april fouten gemaakt bij de dosering van een ge neesmiddel. Rond een depressie bij de oostkust van Schotland stroomt met zuidwestelijke winden koele en onstabiele lucht ons land. De depressie trekt over Noordzee naar Zuid-Noorwegen. Tijdelijk zal de buienactiviteit door een randsto- ring verhoogd worden, maar op de nade ring van een rug van hoge luchtdruk zullen later opklaringen de overhand krijgen. De temperaturen blijven nor DE BILT Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Over wegend matige westelijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als Strandweer Morgen wat stabieler met op de meeste plaatsen droog en wat meer zonnige pe rioden. Iets afnemende wind tussen zuid en zuidwest. In de middag 18 tot 20 den. zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Tegen zondag wellicht weer een kleine temperatuurstijging en nog droog weer. zon op onder maan op onder NEW YORK Zowel burge meester John Lindsay als gouver neur Nelson Rockefeller van New York hebben gisteren geweigerd te dineren met koning Feisal van Saoedi-Arabië die een bezoek van tien dagen aan de Verenigde Sta ten brengt. Beiden waren gisteren ontsteld over een opmerking van de koning waaruit bleek dat h\j de Joden als vijanden beschouwt. Ook werd een receptie die te zyner ere zou worden gegeven, De omstreden opmerking maakte koning Feisal woensdag op een persconferentie in Washington, die als afsluiting was bedoeld van zijn driedaags bezoek aan de Ameri kaanse hoofdstad. In antwoord op een vraag van een van de jour nalisten over de Arabische boycot van firma.'s die met Israël handel drijven, zei de koning: „Ongeluk kigerwijze steunen de Joden Israël en wij beschouwen degenen die onze vijand hulp verlenen, als vij anden". Deze verklaring van de koning sloeg in als een bom. Zij ontketende een storm van protesten, met name in Joodse kringen. Als men weet dat al leen in New York al twee miljoen Joden wonen, zal het duidelijk zijn dat de kritiek in de stad algemeen was. OVERLEG De koning zou aanzitten aan een diner dat burgemeester Lindsay hem gisteravond zou aanbieden. Na in de loop van de dag overleg gepleegd te hebben met de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, kwam tegen de avond de mededeling van Lindsay's voorlichtingsdienst dat het diner niet zou doorgaan. „De bur gemeester wil de koning groeten noch zien", aldus het communiqué. Ook was er geen enkele officiële vertegenwoor diger bij de aankomst van de koning op het Newyorkse vliegveld aanwezig. Gouverneur Rockefeller, die de ko ning vanmorgen zou ontvangen, liet kort daarna eveneens weten, van de ontvangst af te zien. In 1957 heeft zich een dergelijk in cident voorgedaan. Toen weigerde de voorganger van Lindsay, Wagner, de broer van koning Feisal, Koning Saoed, te ontvangen. Saoed vertoefde toen ook enige dagen in de Verenigde Staten. Wagner noemde koning Saoed „anti- Joods, anti-rooms-katholiek en een voorstander van de slavernij". (Van onze parlcmentsredactie) DEN HAAG Van zeer bevoegde zijde is ons met klem het recente bericht in sommige bladen tegengesproken, dat mi nister Diepenhorst (onderwijs en weten schappen) zal aftreden als de Tweede Kamer volgende maand zijn wetsontwerp numerus clauses (medische-studenten- stop) mocht verwerpen. De minister, zo zei men ons, beschouwt het ontwerp nog steeds als een zuiver technische kwestie. Hij zal alleen de por tefeuillekwestie stellen wanneer de Ka mer zwaar principieel gesehut tegen de regeling in stelling zou brengen en de bewindsman van wanbeleid zou betichten. Dit laatste lijkt echter uitgesloten. De kritiek van de Kamer bij de schriftelijke voorbereiding van het openbare debat van het wetsontwerp was over het alge meen zeer genuanceerd. Als afsluiting van haar verpleegstersopleiding maakt Prinses Margriet een reis mee op het hospitaalschip van het Rode Kruis, de J. Henri Dunant. Er zijn 72 patiënten aan boord. AMERSFOORT Drie gemaskerde en met revolvers gewapende mannen hebben vanmorgen omstreeks kwart over elf een brutale overval gepleegd op het bijkantoor van de Nutsspaarbank aan de Leusderweg in Amersfoort. Zij verdwenen met een bedrag van naai* schatting 40.000 in een blauwe Citroën in de richting Doorn. Twee mannen drongen met een pis tool in de aanslag het bankgebouw binnen. Zij zagen kanshet (jeugdige) personeel op een afstand te houden. Vóór zij over de balie sprongen, had den zij eerst van een bejaarde vrouw de bril van de neus geslagen. De vrouw liep daarbij lichte verwondingen het gelaat op. Vrijgeleide voor Oostduitsers in Bondsrepubliek BONN De Westduitse Bondsdag heeft met overweldigende meerderheid derdag een wetsontwerp goedgekeurd Oostduitse communistische functicna- an een vrijgeleide in de Bondsrepu bliek te geven als de regering meent dat hun bezoek een „belangrijk openbaar be lang dient". Het voornaamste doel van het besluit is om het de socialisten en communisten uit Oost-Duitsland gemakkelijk te maken twee openbare bijeenkomsten te houden in Karl-Marx-Stadt en een in Hanno- Het worden de nauwste politieke contacten die de beide delen var Duitsland finds de oorlog met elkaar heb ben gehad. De mogelijkheid bestaat echter dat de communisten zich zullen terugtrekken. De bijeenkomsten hadden oorspronkelijk al In mei gehouden moetet. worden maar zijn toen op Oostduits verzoek uit gesteld. CANTON (Missis sippi) Nog voor de grote vrijheidsmars voor gelijke burger rechten vandaag be gon, trad de plaatse lijke politie geweld dadig op tegen de deel nemers. Gisteravond werden duizenden de monstranten, zowel negers als blanken, die bezig waren hun ten ten op te zetten op het terrein van een neger- school, met traangas uiteen gejaagd. 100 man politie kwam in aktie tegen 2.500 per- stalen hel- negerschool. Het argument men op en gasmaskers ™as> dat er toestemming no- dig was van het (geneel uit VOOr stormde men op blanken bestaande) school- Grote menigte uiteengejaagd de menigte in. Een bestuur. Toen de negers be grote tent dip al hiina gonnen te schreeuwen, dat aie ,ai D1Jna ze er genoeg van hadden als overeind stond, werd speelbal van de blanken te uit de grond gerukt. worden gebruikt, werden De politie ging gisteravond bepaald niet zachtzinnig te werk tegen de grote menig te, McKissick, het hoofd van het congres voor rassenge- lijkheid zei: „Die schoften gaven geen enkele waar schuwing. Vrouwen en kin deren werden de dupe. Het was barbaars". Vanmorgen vroeg zag men met zorg liet verloop van de grote vryheidsmars tege moet. Na de prelude van gisteravond is de stemming geladen. De deelnemers aan de mars genieten geen be scherming van de federale politie. Ds. Marten Luther King heeft Johnson om een dergelijke bescherming ge vraagd. Maar de President wees dit verzoek af omdat gouverneur Paul Johnsen hem had verzekerd, dat dc orde gehandhaafd zou biy- Onderhandelingen mislukt DEN HAAG Onderhandelingen tus sen Indonesië en Nederland over econo mische bijstand hebben, in tegenstelling met ons omringende landen, zo weinig resultaat opgeleverd dat sommige krin gen durven spreken van „een volledige bij de televisie DEN HAAG Het lid van de Eerste Ramer, de heer W. Thomassen (soc.), heeft aan de minister van binnenlandse zaken gevraagd, of hij het aantal onvervulde vacatures bij de politiekorpsen van de vier grote steden kan op geven. De heer Thomassen, die burgemeester van Rotterdam is, wenst te weten hoe groot het anatal vacatures was bij liet begin van elk van de laatste vier jaren. Belangrijk is tenslotte de laatste vraag van de Rotter damse burgemeester of er nieuwe maatregelen worden overwogen om de achterstand weg te werken. De achtergrond van deze vragen is niet alleen het algemeen heersende gebrek aan politiepersoneel, maar ook het feit, dat steeds meer manschappen van rijkspolitie en marechaussee uit Amsterdam moeten worden terug getrokken in verband met belangrijke evenementen elders ln het land. dens zijn voorgenomen reis door West-Europa Nederland niet i willen aandoen. De grootste moeilijkhe;l zou zijn, dat ons land kredietverlening in verband brengt met oude schulden, die Indonesië op zijn beurt weer niet erkent. Slechts is het land genegen zoiets als een „symbo lische schuld" te erkennen. Behalve in Indonesië heerst vooral bij het Nederlandse bedrijfsleven teleurstel ling over deze ontwikkeling. Neder landse zakenlieden hadden grote ver wachtingen van de toekomstige handels betrekkingen, met name ook. door het zich wijzigende politieke klimaat in Indo- Is oplossing van zeeliedeiistaking nu in zicht LONDEN De hoop op een spoedige oplossing van de reeds 39 dagen durende zeelledenstaking is gestegen nu donde dag de leiders van de staking drie uur lang hebben gepraat met de reders. Het was de eerste vergadering van de twee partijen sinds vele dagen. William Hogarth, hoofd van de val bond voor zeevarenden, vónd het nog vroeg om te zeggen of de oplossing inderdaad komt. Vandaag zou het ove leg worden hervat. Eén akkoord is er alvast bereik Townsend Ferries gaat de veerdienste tussen Dover en Calais-Zeebrugge zate dag hervatten. Zij is bereid de eisen va de stakers in te willigen. De maatscha pij heeft drie schepen varen en 550 ze lieden in dienst. NOVOSIBIRSK President de Gaulle heeft gisteren in het vliegtuig, dat koers zette naar Novosobirsk, een langdurig ;esprek gehad met zijn Russische ambt genoot Podgorny. De Gaulle heeft bij deze gelegenheid een plan ontvouwd voor de hereniging van Duitsland, dat uit vier stadia bestaat, die aanmerkelijk lang duren. stadium zou zijn verbete de betrekkingen tussen West-Duitsland en de Oosteuropese Tsjecho-Slowakije. ring den, vooral Polen In het tweede stadium zouden male betrekkingen tussen Oost- er West-Duitsland moeten worden aange. knoopt. En stadium drie behelst het instellen van -enige technische organen voor de twee Duitslanden om uitwisse ling van goederen en personen te verge makkelijken. Uit dit stadium zou dan langs f natuurlijke weg maatregelen voor hereniging zouden voortvloeien, aldus het plan van de Franse president. In Novosibirsk, een stad joen inwoners, werd de Gaulle hartelijk ontvangen. Volgens verslaggevers was d< ontvangst nog geestdriftiger dan maan dag in Moskou. Zij zagen kans in enkele ogenblikken tijds uit de brandkast een bedrag van tussen de 35.000 en 40.000 te roven. Er was echter veel meer geld in de brandkast aanwezig. Een van de overvallers droeg blauwe nylonjas, en een andere, die achter het stuur van de auto had ge zeten, droeg een alpinopetje en een gekleurde bril. Zaak van Teixeira Volgens comité is Ned. Bank aansprakelijk AMSTERDAM Het aktie-comité va gedupeerden bij de firma Teixeira de Mattos heeft ln een schrijven aan de Nederlandsche Bank deze instelling aansprakelijk gesteld voor alle schade en kosten die zij in de surséance-Teixeira lijden. De 108 gedupeerden menen dat de bank eerder had moeten ingrijpen toen na tientallen accountantsonderzoeken zou zijn gebleken dat de bedrijfsvoering bij Teixeira zodanig was dat tegoeden of spaardeposito's voortdurend gevaar lie pen. De Nederlandscfie Bank, aldus het schrijven, had met name de officier van justitie moeten inlichten. De bank had echter tenminste de be voegdheid om aïs deviezenbank op te treden mouten intrekken. ADM: geen salaris over deze week AMSTERDAM De ontslagen werkne mers van de ADM hebben geen salaris over deze week, maar uitsluitend de afre kening over vorige week ontvangen. Er is volgens de direktie geen sprake van enigerlei beloning over de tijd gelegen tussen het tijdstip van ontslag en het moment waarop de sollicitant in dienst treedt, aangezien er in die tijd geen dienstverband heeft bestaan. In beweging W AARMEE De Gaulle begaan is, is wat hij duidelijk beschouwt als een verstarring in de internatio nale verhoudingen. De zaken lijken inderdaad sinds jaar en dag vastge lopen. Er is tussen West en Oost een moeizaam bereikt evenwicht, dat van beide kanten met oplettendheid in acht wordt genomen. De politiek van De Gaulle is op doorbreking van die verstarring ge richt. Hij ziet hier een taak voor het land, aan het hoofd waarvan hij staat. Nader: hij ziet hier een roe ping voor zichzelf. Aan deze politiek maakt hij ook zijn reis naar Rusland dienstbaar. Die reis is gevolgd op zijn al even in grijpende beslissingen inzake de NAVO. En hij acht in het algemeen het politieke klimaat een ander dan toen de verstarring in haar ontstaan onvermijdelijk leek. In deze politiek wordt De Gaulle met gemengde gevoelens gevolgd. Want verstarring moge een kwa lijke zaak zijn, er is tenslotte een zeker evenwicht. En zal er geen nieuw gevaar in schuilen, wanneer alles op losse schroeven komt te staan? Is het klimaat werkelijk zo zo veranderd, dat de gezindheden die destijds tot de verstarring heb- hen geleid geheel zijn verdwenen? Dat is het menselijk zwakke in alle internationale politiek. Het schuilt in de menselijke onmacht, ook wan neer deze zich in machtsvertoon verhult. Vandaar de terughoudend heid die tegenover De Gaulle aan de dag wordt gelegd. In het Westen, maar ook door de Russische leiders. Men wist wat men had aan de ver starring, men weet niet wat men zal hebben aan een doorbreking er van. Ook al omdat men geneigd is geraakt, de verstarring als een be stendiging te ervaren. Amsterdam, provo's en alle eigen problemen meer zij mogen onze aandacht niet zózeer in beslag ne men dat wij zouden voorbijzien aan wat er overigens in de wereld gaan de is. Trouwens, wat er, waar ook, gebeurt, in buitenland of binnen land, het heeft alles te maken met de verschuivingsverschijnselen die deze tijd kenmerken. Want tenslotte leven we in een be wegende, wijl menselijke wereld. Het zoeken naar dc fundamenten zal er te fundamenteler om moeten zijn. DEN HAAG De heer Van Rijcke- orsel, Tweede Kamerlid voor de KVP, heeft minister Samkalden van justitie gevraagd of door toedoen van de presi dent van de rechtbank te Amsterdam tij dens de openbare terechtzitting van 22 juni in de zaak tegen H. T. aan een be zoekster belet is het verloop van deze zit ting op een geluidsband op te nemen. Zo ja, op welke wetsbepaling steunt deze maatregel?, wil het Kamerlid verder graag weten. AMSTERDAM De politie heeft gisteravond 55 mensen ge arresteerd (47 mannen en 8 vrou wen). Zij maakten ongeveer de helft uit van het aantal deelne mers aan de verboden protest demonstratie tegen de politie De arrestaties zijn verricht op de Nieu- wezijds Voorburgwal (tussen de Paleis straat en de Postzegelbeurs) en in de Utrechtsestraat. De demonstranten wer den ingesloten en opgepakt. De politie bij haar opt—4 eobruik va maakt. De hïle optocht, waarvoor door burge meester Van Ilall geen toestemming was gegeven, duurde van ongeveer acht uur tot kwart over negen. Toen waren de demonstranten verspreid en, voor zover gearresteerd, overgebracht naar het poli tiebureau- De Amsterdamse politie heeft gisteravond kordaat een einde gemaakt aan een demonstratie zonder-toestemming op de Nieu- wezijds Voorburgwal en in de btrechtsestraat. Eén van de jeugdige arrestanten rookte een sigaretje, terwijl hij naar de ge reedstaande vrachtwagens werd gebracht. De Amsterdamse politie was voor deze demonstratie van jongerenorganisaties versterkt en had om half negen al 25 man te pakken. Het staat nog niet vast wat er met de gearresteerden zal gebeuren. Zij zullen allen een proces-verbaal Krijgen werens het deelnemen aan een verboden op tocht. Ze zullen echter waarschijnlijk niet worden vastgehouden. Er zijn weer Vele bekende provo's bij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1