TV RADIO en Directeur CVK neemt overstap Dr. mr. J. Ozinga: NCRV nieuwe voorzitter, is bekend met de omroep ASSISTENT Samkalden over onlusten: Provo s zijn niet alleen schuldig ^uzzelhoek alles kan met CElaÈmMr tl VRIJDAG 24 1PM 1966 Nieuw en oud fij hebben zo'n idee dat de nogal warde reportage aangaande het uwe specimen van muzikaal-dra- (ische kunst Labyrintde grote ■.ersmenigte minder heeft aange- oken dan het juweeltje van spel- ist „In de herfst scheiden" van de echische televisie, dat de VARA uitzond. Van Labyrintbleef irnamelijk een kakafonie van estemde geluiden en een aantal tvloerse woorden bij: enig inzicht leze moderne „opera" verschafte de ending niet. an het Tsjechische spel ging een (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Nou nee", zegt dr. mr. J. Ozinga (56) „het omroep bestel met al zijn haken en ogen is voor mij geen onbekend terrein. Ik weet er alles van. Wat dat betreft: geen pijn. Maar de omroep- techniek en de programmering, daarin ben ik niet thuis. Dat behoef ik trouwens niet te zijn als voorzitter van de NCRV, want ik ben niet van plan, me daarmee te bemoeien, dat wordt mijn taak niet." - v i »Of ik blij ben met deze benoeming? Ja, ik aanvaard mijn nieuwe eruierpf pStisóh opgedist, 'n/rpens'unctif Sraag- ik heb er diverse kerkelijke functies voor afgezegd, end maakte. Eens te meer bleekm«ar ik blijf in de eerste plaats gereformeerd predikant in Lunteren. de Tsjechen meesters zijn in het i 7.n ïiodBii ho rairon «no., do „Zeker, Ik zal ook mijn plaats innemen in de besturen van NTS en NRU. wan neer die mij worden toebedeeld. In de eerste tijd zal het mij veel inspanning; kosten om het omroepbedrijf als zodanig te Ieren kennen, maar daar verheug ik Wisselvallig het medium televisie: Zo liggen de zaken voor de man, die - vandaag in de algemene vergadering van overgangen van heden naar ver- de NCRV-verenigingsraad werd gekozen •n vice versa zijn feilloos verant- tot voorzitter van deze omroepvereni- ird, hun gevoel voor detail bena- i ging. als opvolger van mr A. B. Roosjen, dat van de Franse filmkunst. Bo- die door de Kroon werd benoemd tot dien leerden wij een actrice naat kennen in dit modern gemon de maar niettemin ouderwetse dat bij minder zorgvuldige be deling heel gemakkelijk een nak" had kunnen worden. reportage van „Labyrint" be id om de actualiteitenrubriek ge- te vullen, werd een kwartiertje iggedrongen door een ingelast aggesprek met minister Samkal- die door de harde jongens" van ir het Nieuws met opvallende erigheid werd benaderd. Daarvoor Iden wij wel een glimlach over. Lan het einde van de VARA-zen- kwam de actrice Mimi Boesnach lief en innemend maar wat Tang- gesponnen vertellen over haar car- aan Elles Berger, die meer als boorster dan als gespreksleidster geerde. Wij luisterden met genoe- mee! p Nederland 2 had de tekenaar gh Jans toen al voor de NCRV een muziek begeleide en prima-ge lid e Bouillabaisse gekookt. (Advertentie) en tiener zonder beat, sn beat zonder platen, beat-platen*tiener zonder de nta'litina Jeugdgrammofoon 49.95 voorzitter van de NRU. Wij ontmoeten hem kort voor deze' vergadering (die hij pas na de verkie- j zing meemaakte) in zijn domein van het Convent van Kerken, een stukje van een grote oude villa in Hilversum. Het CVK, waarvan hij sinds de oprichting direc- „Maar ik hoef me niet eens te bemoei en met de gewone gang van zaken. Mijn assistente doet alles. Zij is in haar eentje het CVK. Neen, een opvolger voor mij is er nog niet... maar als ik niet meer hier ben, lopen de zaken even goed door, hoor, misschien wel gemakkelijker, want dan veroorzaak ik geen last meer met mijn vele brieven enzo." Zo er al sprake is van enige ijdelheid van dominee Ozinga, die een loopbaan achter de rug heeft waarop wel enige trots past, dan vergaat die in zijn nuchte re en toch gemoedelijke zakelijkheid. Kalmpjes merkt hij op: „Ik ben niet erg gemakkelijk. De NCRV zal op sommige punten ook wel last met mij krijgen." TT blijft in de eer; kent dit, dat U uct vuuiuirbCLai de NCRV gaat beschouwen als bijbaantje?" vragen wij. „Neen... als een tweede werkkring. Ver geet U niet, dat ik toch al gewend ben dagelijks naar Hilversum te gaan. Ik heb mijn werk zo geregeld, dat ik dagelijks enkele uren aan de omroep kan beste den, Omdat ik nu door het neerleggen van verschillende kerkelijke functies nog meer tijd krijg, kan ik die extra aan de NCRV besteden en dat is genoeg. Andere omroep-voorzitters hebben ook meer ta ken dan die alleen." Maar de Bijbelkennis en de grote oecu menische interesse van dr. Ozinga gingen toch zijn leven beïnvloeden. „Iemand zei: je moest dominee wor den. En opeens wilde ik dat ook van ganser harte. Ik ben in 1954 dus predi kant op artikel 6 (vroeger 8!) geworden. Op een vrijdag kreeg ik de bevoegdheid, maandags werd ik beroepen in Lunte ren, dinsdags nam ik het beroep aan en op 3 januari 1954 deed ik mijn intrede...." Sindsdien Iheeft dr. Ozinga. die o.m. als taak kreeg het vanwege de gereformeer de kerken onderhouden van interkerke lijke contacten, nog veel nevenarbeid ver richt. Hij is onvermoeibaar wat dat be treft. In 1957 werd hij (bij de oprichting) directeur van het CVK. bij de NCRV kwam hij verscheidene malen voor mi crofoon en camera. Herinnert U zich nog zijn tv-serie „Verborgen schatten", die l hij zelf op het scherm presenteerde? Zo vreselijk onbekend met omroeptech- niek en -programmering is hij dus ook Dr. Ozinga heeft een zeer wisselvallig weer niet! achter de rug. Op 10 juni 1910 NCRV-gezicht Ons kort bedoeld, maar inmiddels uren durende gesprek komt onvermijdelijk ook op het terrein van de NCRV-tele- JUFFROUW JONES Ulf BRIGHTSTIAO -"tew JAN H. EEKHOUT Hetty Verhoogt is een van de artiesten die vanavond optreden in het KRO-televisiecabaret Rangen en standen". De anderen zijn Jasperina -de Jong, Erich Herfst, Gerard Cox en Hans van den Bergh. logie. in 1932 werd hij uitgezonden naar het toenmalig Nederlands-Indië als bestuursambtenaar. Vlak voor de oorlog promoveerde hij tijdens een extra studieverlof ook weer in Utrecht tot doctor in de staatswe tenschap en in begin 1940 keerde hij naar Indië terug. „Neen, ik heb nooit theologie gestu deerd. Ik heb ook nooit bewust predi kant willen worden. Toch is liet vreemd... ik heb wel eens dagdromen gehad, waarin ik dominee was in Lunte- „Had u binding met Lunteren?" ..Welnee, helemaal niet, ik vond het alleen een mooi dorp... en ik was onge looflijk verbaasd dat ik mijn eerste be roep uitgerekend uit Lunteren kreeg. Ik heb het onmiddellijk aangenomen!" Intussen was de weg daarheen ook niet van de eenvoudigsten. „Het kan U niet onbekend zijn, dat de j NCRV via de radio een heel ander ge zicht toont dan via de televisie. Het radi- I o-amusement is van burgerlijk fatsoen, het hoorspel altijd braaf. Maar op het j scherm spelen de Stiefbeens in de loterij, pokeren vals en permitteren zich uitstap- j jes met dames die er een onomwonden i beroep op na houden. In menige Ameri- i kaanse strip geniet men opzichtig zon- dagsvermaak. de tv-show is niet wars I van benenparade en het tv-spöl niet van huwelijksondeugden. Hoe denkt u daar over?" „Ik weet het, ik weet het. Maar ik zit er nog niet genoeg in om me er een goed I oordeel over te kunnen vormen. Wel geef ik toe, dat televisie een anders-in gesteld medium is dan radio. Ik zal me zeker in verdiepen. Maar... mogen we praten? Ik vind WELKE JONGEMAN ouder dan 20 jaar wil graag bij een dagblad werken? Op onze expeditie-afdeling is nu nog plaats voor een (geen chauffeur of bijrijder). Diploma's worden niet verlangd, wel is het van belang, dat men nauwkeurig en vlot kan werken. Elke ochtend tussen 9 en 11 uur kunt u alle inlichtingen, die u wenst, krijgen: op een ander uur is ook mogelijk, maar dan graag eerst een afspraak maken telefoon 010—11.55.88., toestel 60 (na 18 uur 010— 19.23.25). Reiskosten worden vergoed. „DE ROTTERDAMMER", Witte de Wittstr. 25. R'dam VANAVOND TE ZIEN Van onze parlementsredactie) )EN HAAG Minister Sam- lden (justitie) heeft gisteravond ir de televisie gezegd, dat hij provo's niet regelrecht de luid wil geven van de recente lusten in Amsterdam. ,,De ig of de provo's de oorzaak moet in de allereerste plaats .or de burgemeester worden be- maar ik aarzel toch jn beetje". Burgemeester Van feil zal ook wel nooit bedoeld bben te zeggen dat de provo's leen verantwoordelijk zijn, zo pende de bewindsman. Hij voeg- hieraan toe, dat het feit dat Invul'puzsel (ul horizontaal in: 1. slot, 2. eenjarig 3. water in Limb., 4. verdichtsel, 5. (Lat.), 6. geurigheid, 7. hoog bouw- lij juiste oplossing vormen de begin- eindletters, beide van boven naar be- zegswijze. IN 2 3 4 5 8 7 plossing vorige puzzel •2. Maria. 3-4. Eelde. 1-4. melodie, 2-3. ioede, 3-6. evident, 4-5. Elsdomk, 5-6. in Amsterdam een groep bestaat die zich stelselmatig tegen de politie afzet, ongetwijfeld heeft bijgedragen tot het ontstaan van de onlusten. De minister werd geïnterviewd door enkele redactieleden van de VARA- rubriek Achter het Nieuws. Hij deed uitkomen, dat de bestaande regel als zou een burgemeeester geen verant woording aan de raad schuldig zijn over het politieke beleid naar zijn me ning aan het verouderen is. De bedoe ling van deze bepaling is om de politie buiten de invloed van allerlei plaatse lijke belangen te houden, maar de gevaren van een verkeerde invloed van lokale belangen zjjn veel minder dan in de tijd dat deze regel werd op gesteld. De plaatsen zijn nu eenmaal minder geïsoleerd geworden. Zodra ergens iets belangrijks gebeurt, is dat snel in het hele land bekend. „Het is heel logisch dat een gemeenteraad grote belang stelling heeft voor politiezaken. Elke keer als een burgemeester hierover in de raad iets wil vertellen, ben ik blij", aldus de minister. Meer vrijheid Over de wenselijkheid van meer de monstratievrijheid zei de minister dat deze mede wordt bepaald door de alge mene politieverordening, die niet in alle gemeenten precies gelijk kan worden toe gepast: in een drukke stad is het beslag leggen op de openbare weg bij het hui dige verkeer niet op alle plaatsen moge lijk „maar elke burgemeester in Neder land heeft hart voor de vrijheid van zijn medeburgers". Bovendien kan men de een geen vrijheid schenken welke de ander hindert, en de tussenweg kan dan wel eens leiden tot het verbieden van bepaalde demonstraties. De minister zei over de advertentie waarin ruim 850 mensen (vooral Am sterdammers) vragen om „redelijkheid en billiijkheid in onze rechtsbedeling te her stellen", dat er in het algemeen „geen enkele grond is voor deze verontrusting". Op zichzelf moet wel ernstig worden ge niet hebben gewacht tot Kamerdebat over de gebeurtenissen in Amsterdam. „Dat debat heeft een aantal punten in de advertentie achterhaald", zo meende de minister. belkringen had geleid en gespreksgroep het~namelijk "een heel interessant onder-, pen hield (want ja, ik leefde sterk in werp en lk begrijp, dat U dit aansnijdt. jVerf. 1 KRO ir~-wi.,tr. «.von h,»M Riiiw» s .11. jÉÉS is Telixer, tijdschrift v Mar-beslagen ten ijs komen." I Met deze belofte voor een nader g5o gesprek nemen wij afscheid van deze: 9.35, vitale man. die met graagte nog eens; een nieuwe levenstaak aanvaardt. jo.25 1 (Advertentie) Verf. Geen tiener zonder beat, geen beat zonder platen, geen beat-platen-tiener zonder de Philitina Jeugdgrammofoon 49.95 8.05 1 ar deel 2 van De stad onder water, ur cabaret „Rangen en standen", ur Bonanza: geweldenaar Hoss op de bre: onschuldige, ur documentaire over kloosterbroeders. AVRO ar aflevering van Dokter Ben Casey, drai geheugenstoornis, ur Willem Duys in Voor de vuist weg. kus helemaal uit mijn hoofd), werd ik in het kamp belast met kerkelijke arbeid: er was geen dominee bij ons. Later wel, toen preekten die, maar ik bleef met het werk helpen." Na de bevrijding bleef dr. Ozinga in Indonesië, eerst als ambtenaar in gouver nementsdienst, toen als resident en ten slotte als hoofd van de regeringsvoor lichtingsdienst. Ja, na 1945 ging het allemaal met een sneltreinvaart, het werkterrein van dr. Ozinga verplaatste zich van de ene naar de andere kant. „Toen ik hoofd werd van de regerings voorlichtingsdienst was er niemand die iets van de omroep wist, dus kreeg ik die ook te verzorgen. Daar heb ik mijn eerste leerschool in de communicatiemid delen gehad... Na de souvereiniteitso- verdracht ben ik nog gebleven als ad viseur van de Indonesische regering en in 1950 ben ik gerepatrieerd, toen was ik niet meer nodig, daar." „En nog altijd geen predikant?" ..Nog altijd niet! Ik werd hier direc tie-adviseur bij de uitgeverij Zomer Keuning in Wageningen." Benoemingen bij de NTS-staf HILVERSUM De NTS-staf breidt zich uit. Aan benoemingen geen gebrek, nog steeds zijn het medewerkers uit omroepwereld die de nieuwe plaatsen bezetten, waarbij de diverse omroeporga nisaties het nakijken hebben Zo wordt Bob Spaak van de VARA chef Sport NTS, Jean Smits van de AVRO chef de bureau Sportzaken: de heer H. van Hofwegen, die adjuncLsecre- taris van Liet bureau Programmazaken NTS was wordt chef-Programma-orga- nisatie en Ben Klokman van de VPRO waarnemend chef Filmprogramma's. De waarneming van deze functie houdt ver band met een mogelijke reorganisatie van deze afdeling in de toekomst. Vermelden wij nog, dat de heren Jean Smits en Ben Klokman reeds voorzitter waren van de werkgroepen Sport resp. Jeugdprogramma's van de NTS. VANAVOND TE HOREN i l VARA en VPRO Ronduit militair, literaire rubriek. Zweeds hoorspel „Een bloemetje voor Ida". 1 strijkorkest speelt onder leiding van Bert Bert Garihoff in een programma over b tuurreservaat bij Ede 1 Malando en zijn orkest (stereo). amusement op de plaat. 1 II NCRV u-tzetting Promenade van prominenten. gesprek met ds. 1000ste Open Deur. fijne muziek in ,,'t Is nacht G. P. Klijn bij de In tegenstelling met juffrouw Jones was notaris Brooks geen avond- of nachtlezer, maar een ochtendlezer. Hij begeerde goed en droomloos te slapen. Als hij zich op zijn zijde wentelde met het pas gelezene in het hoofd, was zijn slaap hij had het ervaren voor de gehele nacht bedorven en werd hij, als hij dan ten slotte insluimerde, door de naarste dromen geteisterd. Daarom wijdde hij zich des morgens, vlak na het ontwaken, aan zijn „detectives". Bovendien kon men, beweerde hij, des morgens beter den ken dan des avonds. Het betrof hier een ervaring uit zijn studentenjaren. Hij voerde somtijds met juffrouw Jones lange gesprek ken over de door beiden gelezen boeken en moest beken nen, dat zij hem zo nu en dan op dit stuk in scherpzinnig heid sloeg. Dit had zijn bewondering voor haar verhoogd en bovendien zag hij haar als een vrouw van stavast en naar het wezen met-iets-van-een-mannelijke inslag. Hij had zich wel eens afgevraagd of zij „zenuwen" bezat, maar wanneer hij haar met Jack of met de kanarievogel bezig zag en haar vertederde stemtoon hoorde, kwam hij tot de conclusie dat haar zenuwen gelukkig niet van ijzer waren, zij toch vrouwelijker was dan hij bevroed had, moederlijk zelfs. Verdringingen moeten ergens een uitweg vinden, bedacht hij dan. Neen, het lezen van detectiveboeken voor het slapen gaan berokkende juffrouw Jones niet de geringste last. Zij las gespannen en sliep nochtans als de befaamde roos. Eens slechts had zij notaris Brooks gezegd van een boek gedroomd te hebben. Het was geweest toen zij over de mysterieuze Jack the Ripper gelezen had. Dreigend met een lange, spitse dolk had Jack the Ripper voor haar gestaan als een man met een zwarte zeeroversbaard en een hol aangezicht en gekleed in rok als een deftig heerschap. Juffrouw Jones vertelde notaris geen tel bevreesd te zijn geworden voor Jack the Ripper. En toen was Jack the Ripper plotseling heel klein geworden, op handen en voe ten gaan staan, nog meer ingekrompen en veranderd in een spinnende kat, zo zwart als Jack de kater van heden. En nu had zich het merkwaardige verschijnsel voorge daan. dat Jack de kater eerst na die droom was komen aanlopen, wat juffrouw Jones en mede notaris Brooks bijzonder verbijsterde... Juffrouw Jones schikte alles wat nodig was voor notaris Brooks' ontbijt op het houten dienblad de theepot, het melkkannetje, de suiker, de kaas, het brood en het grote apart gekookte ei opende de keukendeur naar de gang, tilde het blad van het aanrecht en schreed, met op de hielen Jack de kater, kaarsrechtop lopende door de gang naar de monumentale, grijsbeloperde trap. Met wisse voet besteeg zij tree na tree, bereikte de overloop en liep, langs de deuren der andere gasten achter een paar waarvan zij gestommel van opstaan hoorde, naar de deur van de notaris. Daar hield zij halt en drukte met de linkerelleboog vaardig de deurkruk omlaag, het blad, dal zij in beide handen droeg, hierbij perfect in even wicht houdend. Zij ging naar binnen en stapte door de kamer naar de op een smalle kier staande deur van het slaapvertrek. Notaris Brooks sloot zijn deuren nimmer af, niet omdat er in Brightstead geen inbrekers opereerden deze stad is een der veiligste van Engelands steden, zo niet dè veiligste en vreedzaamste doch om een andere, psychische reden, welke niet veroorzaakt werd door het lezen van detectivero- Bij de deur gekomen stond juffrouw Jones even stil en luisterde. Geen geluid, geen gerucht kwam tot haar. Achter haar had Jack zich gemoedelijk op zijn achterste neergela ten, ging echter weer staan toen zijn meesteres met haar knie dè deur opendeed. Juffrouw Jones deed een stap in de kamer. Niet meer dan die ene stap. Zij stond stokstijf, de ogen opengesperd. Dan begonnen haar handen te beven, toen liciht te schokken en het dien blad met het ontbijt voor notaris Brooks helde, helde al dieper door en alles wat zich erop bevond schoof, snel naar voren, viel eraf en stortte rinkelend op het terra. - tapijt. Het was of juffrouw Jones er niets van bemerkte. Haar ogen keken onophoudelijk naar notaris Brooks, daar, in het ledikant Een dan zag juffrouw Jones iets donkers op het bed springen. Het was Jack, die dc sprong maakte en snuffel de... Juffrouw Jones' mond ging half open. Er kwam geen geluid uit. Zij hield het blad nog aldoor met beide handen beet. Wordt vervolgd VAR A'S scrabble op zaterdagavond HILVERSUM Zaterdagavond kunt 1 U voor het eerst kijken naar het nieuwe letterspel dat de VARA-televisie uitzendt op Ned. 1, wanneer U er althans het eerste NTS-journaal voor over hebt, want het duurt van. 8.01 tot 8.30. Jany Bron. nu niet meer zingend maar spelleidster spelend, is de gastvrouw in „Hoe langer hoe beter." Het spel wordt gespeeld door twee deelnemers, die moeten proberen in 45 seconden uit acht letters een zo lang mogelijk woord te vormen. De moeilijk heidsgraad wordt vergroot door een zgn. scorebord, waarvoor fflg" Of tueel een vraag wordt gesteld. Fout. ge- j zoveel mogelijk kleinere woorden te antwoord, dan achteruit in de punten. men. Wie de meeste woorden vindt Wie aan het einde het spel de I krijgt 350 thuigestuurd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13