Sunkist Straaljagerpiloten schoten doel in NAVO-competitie Delft weer voor het Mekka Antiek-pelgrims Vrouw is verkeersveiliger NEDERLAND HAD BESTE SCHUTTERS Voor het laatst op basis in Frankrijk ADM neemt 80 van 150 ontslagenen weer aan Ha, dat moet u vaker doen: Slagroom er op KIEtrWE 1EIDSE COURANT 9 DONDERDAG 23 JUNt 1966 - (Van een onzer verslaggevers) CHAUMONT „Zorg dat je voor de koffie terug bent en (met een klap op de schouder) gooi ze erin!" Kees van de Windt (27) eerste luitenant bij het 315-squadron op Eindhoven grinnikte wat, ritste zijn oranje vliegerpak dicht en beloofde zijn teamgenoten laconiek niet zonder een treffer op de range terug te komen. De koffie moest ze maar warm houden. Binnen het half uur zou hij er weer zijn. Nog geen 25 minuten later kon de commandopost van de 100 km verder gelegen Suippes-schietrange melden, dat Kees het best had gedaan, dat hij met zijn Thunderstreak geen seconde te laat was gekomen en dat zijn raket ten, bommen en mitrailleurs griezelig goed doel hadden getroffen: de zeildoe ken schietschijven waren volkomen aan flarden gegaan terwijl hij er met een snelheid van een dikke 800 km per uur overheen raasde. Op de vliegbasis Chaymont, enke le honderden kilometers bezuiden Parijs, in de buurt van Troyes, is de blonde „Dutchman" voor zijn collega's uit Amerika, Engeland, Frankrijk, België, Duitsland en Ca nada de schutter van het jaar. Een eer, die hij samen deelt met zijn teamgenoot, Starfighter-piloot eerste-luitenant Nanno Bolt (31) van het op Volkel gestationeerde 311-squadron. Zij zijn de beste kanspaarden in de NAVO-schiet- wedstrijden van de afgelopen twee weken. Hoewel morgén pas de prijzen wor den uitgereikt, hebben zij de on derscheiding voor de beste individuele prestaties feitelijk al in de zak. En dat zal voor het hele Nederlandse korps van straaljagerpiloten en grondperso neel op de basis reden zijn om morgen avond in de mess de Bingo-kaarten maar opzij te leggen, de geld-spuiende Amerikaanse nickle-machines met rust te laten en de beide cracks van de ploeg aan de bar op de schouders te nemen. Voor 't laatst Voor de vijfde maal is Chaumont trefpunt geweest van de beste schut ters van de Navo-luchtmachten van centraal-Europa (AIRCENT). Voor de laatste maal ook: door Frankrijks uit treding uit de NAVO zal voor de vol gende jaarlijkse wedstrijden moeten worden gezocht naar een andere basis. Welke dat wordt, is nog niet bekend. Gedacht wordt aan Noorwegen of Dene marken, maar ook is niet uitgesloten, dat Nederland met zijn schietbaan op Vlieland in het vervolg gastheer zal worden. Chaumont zal straks als NAVO-basis worden gesloten. In september moet hij zijn ontruimd, heeft Parijs gezegd. Een omvangrijke operatie zal dat overi gens niet worden. Chaumont was niet meer dan een „sluimerende" basis, een veld, dat slechts in geval van oorlog zou worden gebruikt en alleen tijdens de jaarlijkse schietwedstrijden bedrij vigheid toonde. Alleen de vaste bezet ting van enkele honderden Amerika nen zal verdwijnen. De barakken, de kerk, het ontspanningsgebouw, de win kels, kortom: het dorp rond het veld zal mèt het stationsgebouw en de ba nen blijven. De bestemming ervan is nog vaag. Misschien dat de Franse luchtmacht er bezit van zal nemen. Pa rijs heeft er zich nog niet over uitgela- Eerste luitenant N. Bolt met 1800 vlieguren, waarvan 250 op de Starfighter. Slechts zelden miste hij zijn doel. Eerste luitenant C. v. d. Windt: 1200 vlieguren op de Thunder streak, crack van de competitie. Gevechten tussen negers en blanken POMPANOBEACH Een groep van ongeveer 600 negers is woensdag tierend door de straten van Pompanobeach in Florida getrokken. Er ontstonden gevech ten met blanken: politie-auto's werden met stenen bekogeld. De ongeregeldheden ontstonden dinsdagavond toen negers in woede ontstaken nadat een winkelier een neger jongen zou hebben geslagen. Ze wierpen stenen en flessen door de winkelruiten en staken auto's in brand. De winkelier is in staat van beschuldiging gesteld. De politie heeft 24 arrestaties verricht. Ook in Philadelphia in de staat Missis sippi is het tot een treffen tussen negers en blanken gekomen, waarbij werd geschoten. Luidruchtig Maar vóór de definitieve sluiting is g even op luidruchtige wijze afscheid genomen. Vliegers van cY tweede en vierde tactische luchtmacht van centraal-Europa lieten hun straal motoren de vrije loop. Starfighters, Thunderstreaks, Super-Sabres, Canber ra's en Phantoms raasden twee weken lang op en over de basis, gewikkeld in een tweekamp, waarin de „tweede" en „vierde" elkaar de eer betwistten. Ne derland kwam als onderdeel van de tweede met twee Starfighters (voor het eerst) en twee Thunderstreaks in de lucht, Engeland stuurde vier Canber ra's (op het veld schertsend de „Lon don busses" genoemd), België was present met twee Thunderstreaks en twee Starfighters en Duitsland (noord) met vier Starfighters, terwijl van de vierde tactische luchtmacht Frankrijk vier Super-Sabres inzette, Canada evenals Duitsland (zuid) vier Starfigh ters liet vechten en Amerika de show stal met vier van zijn Phantoms, het snelste operationele vliegtuig ter wereld: voortgestuwd door twee moto ren, die meer kracht leveren dan de vier motoren van de DC-8 samen be reikt het 26 ton zware toestel een snel heid van niet minder dan mach 2,5. Zware opdracht Opdracht voor de vliegers was op de Suippes-range, 100 km van Chaumont, hun wapens bommen, raketten, mi trailleurs te richten op zeildoeken van vijf bij vijf meter. Operaties, die moesten worden uitgevoerd in tijdsche ma's waarin secondes te laat diskwalifi catie konden betekenen, terwijl een me ter onder of boven de voorgeschreven aanvalshoogte eveneens een blanco sco rebord als straf kon opleveren. Daarvoor moest dan nog een duizend kilometer lange vlucht worden uitge voerd, waarbij „droge aanvallen" moesten worden verricht op vier uur van tevoren opgegeven doelen in Frankrijk, België, Nederland of Duitsland. „We hebben er hard aan moeten trek ken", zegt eerste-luitenant Wim Breeschoten (25) uit Eindhoven. Elke vlucht moest zo nauwkeurig worden getimed, dat er vrijwel geen seconde speling mocht zijn. Dat dit op een uur lange vlucht en een afstand van 1000 km een zware opgaaf is, ondervonden vrijwel alle deelnemers. Maar ondanks die straffe regels is Nederland goed voor de dag gekomen, zegt ploegleider kapitein Eylers. Weliswaar zullen wij als land niet de eerste plaats bezetten, maar individueel zijn toch bijzondere prestaties bereikt. Vlag lioog Een van de twee Nederland se Starfighters, die Nederland, dit jaar voor het eerst inzette. Ze worden gevlogen door luite nant N. Bolt uit Gemert en de sergeants der eerste klasse J. Kusmic en L. Frangois, beiden uit Uden. Op de beide Thunder streaks vliegen kapitein J. Pen de eerste luitenants W. Breeschoten en C. v. d. Windt. schroeiplekken van de raketten, krater- tjes van de bommen en honderden ga ten in de zeildoeken van de boordmi- trailleurs. De bemanning van de com mandopost op de schietrange heeft ge weten, dat de Nederlanders hebben geschoten. Kees van de Windt en Nanno Bolt hebben de Nederlandse vlag in het kamp hoog gehouden. Daarom zal morgen op de laatste dag in Chaumont de hele Nederlandse kolonie in de mess feestvieren. Daarvan zal geen Bingo-spel en geen stuiver automaat haar kunnen weerhou den Arbeiders werden meegesleurd AMSTERDAM Van de ongeveer 150 arbeiders die zondag bij de Am sterdamse Droogdokmaatschappij we gens werkweigering werden ontslagen, zijn er vandaag weer tachtig in dienst genomen. De ADM bood de ontslagenen giste ren aan, te solliciteren. Zestig a zeven tig procent gaf daaraan gevolg. Een aantal sollicitaties is nog in behande ling. De drie erkende bonden in de metaalindustrie hebben dus wel spoe dig hun zin gekregen: gisteren had den zij er bij de directie r>p aange drongen, spoedig op de sollicitaties te Van inkomstenverlies behoeft nu geen sprake te zijn, omdat het loon over deze week inclusief vakantiegeld woensdag per cheque aan de ontsla genen is aangeboden. Juridisch gaat het om een nieuwe in diensttreding en niet om hervatting van het werk. De betrokkenen hebben bijv. dit jaar geen recht op vakantie (wel vakantiegeld) en het winstaandeel over 1966 vervalt. De bonden menen dat de arbeiders zich hebben laten meesleuren. In de hoofdstad is soms sprake van een ty pische solidariteit, waarbij dan vaak als motto geldt: „Moet ik de verrader van de arbeidersklasse zijn?". De vertegenwoordigers van de bonden in de ondernemingsraad van de ADM verkeren in dezelfde positie. Zij moeten het opnemen tegen bijv. vier commu nisten van dc z.g. vrije lijst. Deze gebrui ken de raad voor hun politieke steekspel. Ze willen nu een beslissing forceren op het niveau van de onderneming, terwijl zij goed weten d-t dit een politieke zaak is, die alleen door een wijziging in de belastingwetgeving kan worden veran derd. De communisten spelen dit spel al jaren, aldus de bonden. De ADM is een) van de weinige bedrijven waar de com munisten nog invloed hebben. De heer P. Bomas, districtshoofd van de ANMB meent dat de actie bewust is voorbereid en hij heeft zelfs de indruk ;r een verband bestaat met de vorige week gevoerde actie in de bouwvakken. De directie heeft meermalen tegen de: gevolgen van een actie gewaarschuwd en I ook het NVV liet zijn leden vorige week I weten dat de directie juist handelde enj een actie niet door de bond zou worden I gesteund. Ongeveer 40 van de 500 bondsleden sloegen de waarschuwing in de wind, mensen die niet beseften dat ze zich zelf tekort doen door een slechte orderafwer king en een teruglopende werkgelegen- De bonden vinden de uitlatingen var een woordvoerder van de ADM dat het ontslag van 170 man niet funest voor het bedrijf zou zijn, hoogst ongelukkig. Er zouden nog altijd buitenlandse arbeiders zijn, zo merkte deze op. De bonden vin den dat daardoor de buitenlanders als onderkruipers en stakingsbrekers zouden kunnen worden gezien, hetgeen hen in een moeilijk parket zou kunnen brengen. Ö°Q 0 0K O 0 Sunkist citroenen zijn thans volop verkrijgbaar! wettig gedeponeerd Act uevw&Utif&e, iafifUyc f/uUt uit (ZAtifouiiè' Overstelpende schatten met slechts enkele vraagtekens DELFT In „Het Prinsenhof" heeft burgemeester mr, J. M. Ravesloot woensdagavond de pel grimage in gang gezet naar een van de belangrijkste schatkamers ter wereld: de achttiende Oude Kunst- en Antiekbeurs. Geduren de eenentwintig dagen vormen de oud-prinselijke zalen hét „Mek ka" voor al wie het hart verloren heeft aan ambachtelijk en artis tiek schoons uit het verleden. Van alle cultuurlanden zullen ze ko ten: de fanatieke verzamelaars-uit-lief- de, de bewonderaars die het misschien bij kijken-alleen moeten laten, maar ook de geldbeleggers die bij het schommelen van valuta's en conjuncturen meer zeker- vheid in oude kunst en antiek zien dan ir waardepapieren. Alsof er van toenemende schaarste geen sprake is, zo overstelpend blijkt ook dit jaar weer de voorraad oude schat ten te zijn. Slechts een kenner zal op het immense veld van verzamelmogelijkhe- den bespeuren dat, het niveau hier er daar iets is teruggelopen. Maar wat de eenendertig Nederlandse kunsthandela ren in Delft aan kwaliteitsstukken heb ben bijeengebracht, wordt thans verzekeren buitenlandse deskundigen nergens ter wereld geëvenaard. De juweliers Premsela Hamburger tonen in de eerste stand een rijke over vloed aan gouden en zilveren voorwer pen. Een topstuk is het gouden renaissan- 5? i-collier met hanger, schitterend geëmailleerd en bezet met edelstenen. Bij J. Denijs trekt een Gronings-zllve- ?n beker van Lambert Muntlnck uit 1650 de aandacht door nobele vorm en fraaie versiering. Een pronkstuk van Beets Fontein is een 1741 gedateerd schilderij en J. C. ten Compe, voorstellende het slot Heemstede. Men behoeft geen verzamelaar van munten of penningen te zijn om bij ex- pert-numismaat Jac. Schulman te water tanden. In zijn grote collectie heeft hij twee uitzonderlijke verrassingen: een deel van de goudschat die uit de bodem van Serooskerke tevoorschijn is geko men en een adembenemend kostbaar halssnoer met bijbehorende armband, die samen eenentwintig gouden munten van Romeinse keizers bevatten. Een interessant stuk is het kunstkabinet je dat omstreeks 1700 met het zeldzame Ambonwortel werd gefineerd en van zil verbeslag werd voorzien. P. de Boer toont zich wederom de ex pert in het bijeenbrengen van hoogwaar dige schilderijen. Van de talrijke topstukken noemen we een marine van 'Willem van de Velde de Jonge, een su bliem portret van de „Meester van de vrouwelijk halffiguren", een zeer expres sief „Landschap in de storm", van Jan Lievens, de „Gideon met de engel" van Gerbrandt van den Eeckhout en een groot stuk van Salomon van Ruysdael. Vroege sculpturen van grote span kracht toont Joan Dlrven naast hoog waardige exclusieviteiten in ivoor, al bast, zilver, emmaille en glas (Romeins en Syrisch). Een 16e eeuws Grieks kleinood is de miniatuur voorstelling in been van St. Joris met de draak. Een van Hercules' krachttoeren op een gobe lin uit ongeveer dezelfde t(jd vormt de omvangrijkste tegenhanger. Geen Rembrandts Cramer etaleert veertig schilderijen, hoofdzakelijk uit de gouden eeuw, o.a. van Terborgh, Witte, De Hooch, Salomon van Ruysdeal, Flinck, Wouwerman, Back- huysen en Palamedesz. Enige tonnen moet het „Portret van een edelman" van Rubens opbrengen; 's mans aankleding lijkt ons van een andere hand te zijn. Een groot vraagteken plaatsen wij ook bij de kabinetstukjes „Het gevoel" en „Het gehoor", die Cramer annonceert als vroege werken van Rembrandt met (in eigen catalogus) de toevoeging dat het werk van een leerling, mogelijk Gerard Dou, zou kunnen zijn. Vérre van te denken aan beide meesters, achten wij deze zwak gedane stukjes het werk te zijn van een kleine genreschilder. Een andere merkwaardig heid is, dat beide paneeltjes duidelijk waarneembaar zijn vergroot. De schilde ring van deze „uitbreiding" moet van aanzienlijk recenter datum zijn dan „omstreeks 1624". Gevarieerde collecties antiquiteiten vindt de bezoeker bij E. van Dam, A. C. Beeling Zoon, N. D. Bunschoten, Mei jer Elte, Bernhard Stodel, J. Bless, H. Brokke (klokken), Barend M. Groen (meubels), Jacob Gieling (instrumenten en wapens), mr. H. Schlichte Bergen, C. J. J. Weegenaar (kasten), Morpurgo A- ronson, Aardewerk Zn., J. Aalderink Een bijzondere attractie van de Antiekbeurs vormen twintig kost bare miniaturen uit het particulier bezit van H. M. de Koningin en uit het Rijksmuseum en het Maurits- huis. "Voor het eerst sedert vele ja ren zij de juweeltjes uit het Koninklijk Huisarchief in het open baar te zien. De opbrengst van de speciale catalogus is bestemd voor het Prins Bernhardfonds. Uiteraard zijn de meesterwerkjes van ver maarde miniaturisten niet te koop. Op de foto: portret (9,6 x 7,3 cm) van stadhouder-koning Willem III van de tussen 1700 en 1725 werk zame Benjamin Arlaud. DEN HAAG Het leven was in mèi driekwart procen goedkoper dan in april. De indexcijfers daalden voor groen-j ten, fruit, eieren en vaste brandstoffen. Daarentegen stegen de aardappelprijs en de posttarievenA Het prijsindexcijfer daal-1 ioi a i3o medio i~-8 Uitschieters levens van vader en zoon Heda. Mignon en Van der Ast. Kunsthandel „St. Lucas" bezit o.m. een charmant strandtafereel van Pieter Bout. Nijstad brengt een keur van meesterwerken, o.a. van Pieter Mo- lijn, Breenberg, d'Hondecoeter, Joseph de Bray en als ontdekking een bijbels tafereel van de achttiende-eeuwse franse meester Jean Honoré Fragonard. In de sector schilderkumst op de An tiekbeurs verbaast wederom het fikse aantal stukken uit de onuitputtelijk schij nende productie van Jan van Goyen, Ty pisch is, dat nu niet de „bruine" maar de meerkleurige Van Goyens overheersen. Opvallend is voorts, dat bij verscheidene handelaren werken van de gou- Onassis, macht in Monaco gebroken MONACO Prins Rainier is erin ge slaagd, de financiële macht van de Griek se scheepsmagnaat Onassis over de speel zalen te breken. Het parlement keurde vannacht een voorstel goed tot het opko pen van 600.000 aandelen. Daarmee slinkt Onassis aandelenbezit van 52 procent tot minder dan een derde. De Prins zou er naar streven, in Monaco ook goedkope toeristengelegenheden te vestigen. PARIJS Een schilderij van Renoir, „La songeuse", vervaardigd in 1875, heeft dinsdagavond op een veiling in Parijs ongeveer 1.070.000 gulden opgebracht. Het doek werd gekocht door een Ameri kaan die onbekend wenst te blijven. In de rijke stand van de heer J. Wiegersma pronkt als uitzonderlijk topstuk van de gehele Antiekbeurs de Egyptische bronzen kat uit de zesde eeuw vóór onze jaartelling. Expressie en stilering zijn gran- Uitzonderlijke kat Tot de uitzonderlijkste oudheden van de gehele beurs behoort de Egyptische bronzen kat uit de zesde eeuw voor onze jaartelling. Dit wonder van Saïtische kunst, grandioos expressie en style- ring, staat te pronk in de stand van J. Wiegersma. Ook de 15e-eeuwse Noord-Ne derlandse Madonna met kind zal de in tense bewondering van velen genieten. Het leven in een 17e-eeuws Zuidduits wijndorpje laat zich kostelijk aflezen in kunstig snijwerk, dat waarschijnlijk een wagen heeft gesierd. De Antiekbeurs is tot en met 13 Juli te bezichtigen (werkdagen 10.00 17.30 uur, op dinsdag- en donderdagavonden bovendien van 19.00 22.00 uur). Op maandagen is de toegangsprijs 1,25 op overige dagen 2,50. TON HYDRA Vaak doen dit seizoenaardbeien met slagroom. AMSTERDAM Vrouwen komen bijna altijd als veiliger verkeersdeel nemers uit de statistieken tevoorschijn, ook als rekening wordt gehouden met hun geringer aandeel in het gemotoriseerd wegverkeer. Dit laatste is juist een uiting van hun behoefte om gevaren te mijden. Tot deze conclusie is drs. A. v. d. Burgh, directeur van de Stichting Psychologisch Verkeerslaboratorium te Utrecht, gekomen en hij deelde deze woensdag tijdens de jaarvergadering van de KNAC in een lezing mee. Door haar aard is een vrouw zorgzamer met levensbelangen en even wichtiger aangepast aan de situatie dan de man, aldus de heer Van der Burgh. Ze kan, als ze wil, het autorijden zelfs goed leren. Daartoe zal zij echter eerst haar geringere ambitie, haar vrees voor gevaar, alsmede de haar overigens bewuste neiging tot zelfonderschatting in nieuwe situaties moeten overwinnen en zich zelfs mogelijk moeten forceren. De J??1} is als hÜ j°nê is - de grootste veroorzaker van verkeersonge vallen. Dit is een gevolg van zijn ondernemender, energiekere aard die hij eerst met de jaren door ervaring leert beteugelen, zo meent drs. Van der Burgh. Hu is zorgelozer, ziet minder tegen gevaar op en overschat eerder zijn mogelijkheden met betrekking tot het de baas worden van de situaties (vooral als ongehuwde), zal zich dus eerder moeten zien te redden uit L de gevaren waarin hij zichzelf brengt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9