Geregeld overleg Moskou en Parijs PREMIE SPAARPLAN Laarderkerk (VNS) wordt tentoonstellingsschip Jap anner Vissende heeft duur idee Eerste aards paradijs in Vietnam ÏIa Een spaarkasinschrijving wordt dubbel aantrekkelijk want elk jaar legt het Rijk er f 100,- bij. Uit de Haagse hof geplukt 9- VONDST IN SYRIË 85 EEUWEN OUD m MEOTTE LEIDSE COURANT nONDERTlAG 23 JUNI 1966 Luns bestempelt politiek van De Gaulle als illusoir en zelfs gevaarlijk De Provo-leiders Bernhard de Vries (in september lid van de Am sterdamse raad) en mevrouw Irene Donner zijn op uitnodiging van de stichting DIAS (Destruction in Arts Symposium) drie dagen in Londen. Op zijn revers draagt Bernard de Vries lezen, dat hij een „vijand van de staat" is. (Van verslaggevers) LONDEN De Japanner Mori- hiro Matsuda heeft, terwijl hij zat te vissen, een duur idee gekregen. Turend op zijn dobber, werkte hij een plan uit voor de beëindiging van de oorlog in Vietnam en de vestiging van een ..aards paradijs" in dat land. De eigenaar van een postorderbedrijf in body-building- artikelen zette zijn idee op papier en stuurde het geschrift naar het Londense dagblad „The Times" en het Amerikaanse blad „New York Vanmorgen werden d§ adverten ties geplaatst en dezer dagen kan de vissende Japanner een rekening van honderdduizend gulden tege- moet zien. Want zijn vredes-adver- tentie beslaat maar liefst vier pa gina's. „Ik zal tien jaar moeten sparen" zegt Matsuda, „om dit be drag weer bij elkaar te krijgen." Maar hij heeft het er voor over. Vietnam moet volgens hem ver deeld worden tussen de Vietcong en zijn tegenstanders. De door de oorlog zo geplaagde bevolking krijgt dan van hem gratis huizen, kleding en voedsel. Belasting hoeft niet betaald te worden. Wel moeten de Vietnamezen werken en als te- eenprestatie voor al het goeds moe ten ze dertig dagen per jaar in een doodkist vasten en slapen. Dit eerste aardse paradijs zal zeer effectief functioneren. De be woners met hun zee van vrije tijd worden zeker creatief. Er zullen veel kunstenaars zijn. De verbetering van de politiek is in een dag mogelijk", schrijft Matsuda, „de wereldvrede is even eens in een dag mogelijk en het plan kan in een maand worden uitgewerkt." In zijn aards paradijs is Matsuda van plan te gaan vissen. En wan neer zijn plan niet doorgaat? Dan gaat hij ook vissen. Alleen zal hij een illusie en honderdduizend gul den armer zijn. De handtekening van MORIHIRO MATSUDA No. 2047, Nagashima Cho Edogawa Ku Tokyo, Japan. MOSKOU/BRUSSEL Twee overeenkomsten voor samenwer king op het gebied van de ruimte vaart en andere wetenschappe lijke projekten en voorts nog de afspraak dat Moskou en Parijs voortaan geregeld met elkaar overleg zullen plegen. Dit zijn de resultaten van de besprekingen tussen president De Gaulle en de leiders van het Kremlin. De akkoorden zullen volgende week worden ondertekend door minister van buitenlandse zaken Couve de Murville en zijn Russische collega Gromiko. De Gaulle en partijsecretaris Brezjnjef hebben gisteren gedurende drieëeneen- half uur met elkaar geconfereerd o wereldproblemen waaronder Vietnam Afrika. Aangaande Vietnam zijn beiden van mening dat teruggekeerd moet wor den naar de overeenkomst van Genève. In kringen in omgeving van de presi dent zei men dat De Gaulle Brezjnjef onomwonden had verteld blij te zijn de Russische bescherming te hebben tegen Amerikaanse hegemonie evenals Frank rijk blij is de Amerikanen te hebben om zich te beschermen tegen de Russische hegemonie. De Gaulle zou voorts hebben gezegd, dat Rusland zich meer plooibaar moet tonen met betrekking tot de hereniging an Duitsland. Een Franse woordvoerder in Moskou heeft nadrukkelijk ontkend dat De Gaul le een politiek akkoord wil sluiten met de Russen. De Franse president „zou er nooit aan denken het westelijk bondge nootschap te compromitteren met over eenkomsten met Rusland die daarmee strijdig zouden zijn", aldus de woord voerder. De Gaulle heeft later op een receptie ook gesproken met de Noordvietnamese ambassadeur Van Kinh. De ambassadeur hem gevraagd hebben of de mogelijk heid bestond om de Noordvietnamese di plomatieke missie in Parijs de status van ambassade te verlenen. De Gaulle zou hier niet op hebben geantwoord. Ook ontmoette de president de Cam bodjaanse ambassadeur. Tegen hem zei hij begin september een officieel bezoek aan Cambodja te zullen brengen. Daarna reist De Gaulle naar de Stille Oceaan de laatste fase van de Franse kernpr bij te wonen. Een spaarkasinschrijving geeft u en uw gezin houvast voor de toekomst Met periodieke betalingen (waarvan u de hoogte zelf bepaalt) vormt u waardevol bezit. Het Rijk geeft deze vorm van persoonlijk bezit daadwer kelijke steun met het nationale Premie Spaarplan. Hoeveel Over maximaal f 500,jaarlijks aan perio dieke stortingen ontvangen u en uw vrouw1) na vier volle kalenderjaren een belastingvrije spaarpremie van 20%, dus maximaal f 100,2). Een voorbeeld Als u dit jaar f 500,stort, krijgt u begin 1971 de spaarpremie van f 100, Het gestorte bedrag mag natuurlijk ook min der zijn dan f 500,de spaarpremie is altijd 20%. Op die manier kunt u vanaf 1971 ieder jaar de spaar premie verdienen zolang als u blijft inleggen. De bijdrage van het Rijk kan zo in de loop der jaren tot een flink bedrag oplopen. Hoe? Bij uw stortingen laat u eenvoudig aantekenen, dat u en uw vrouw deelnemen aan het Premie Spaarplan. Na vier jaar ontvangt u dan de spaarpremie. Wie? U kunt aan het Premie Spaarplan deelnemen als: 1. uw belastbaar inkomen in het voorafgaande jaar ten hoogste f 15.000,was; 2. u ten minste 21 en nog geen 60 jaar bent (en niet reeds deelneemt aan de Zilvervloot). Waar? Bij de Spaarkasinstellingen én 'hun medewerkers. Vraag de gratis- brochure! BASIS VOOR PERSOONLIJK BEZIT Gevaarlijk Hel lUl Si ProvVs De schrijver van Kamermuziek had ..et in zijn „provi-stukje" over Amsterdamse Hagenaars. Rotterda-vn- mers, Culevnborgers en Delfzijlers en hun ziekelijke afkeer van de geboorte grond. Waarom ook Culemborgers? Heb jarenlang in deze plaats ge mond; bij niemand is mij ooit een „afkeer van hun geboortegrond" ge bleken. Dacht de schrijver bij het leelsamenstellen van zijn artikel wellicht hul speciaal aan onenigheid tussen Cu- lemborgse Ambonnezen en andere jon geren en heeft hij van daaruit de erbroederingsavond van beide partijen heeft ervoor gezorgd, dat er wel iets heel anders gebeurde. Goed nadenken en u op de hoogte stellen schrijft s.v.p. Culemborg Jo Gestel Zelfbetlrog Herhaaldelijk wordt over het pro bleem Zuid-Afrika gezegd dat men zich eerst goed op de hoogte moet stellen alvorens men wil oordelen. Een goede bijdrage tot dieper inzicht mijns inziens het boek van de En- elsman Garry Allighem, Zuid-Afri- a. een nationaal drama. Het is een uitgave van Noorduyn. Gorkum. De schrijver is een Brit die zijn land niet ontziet als het objectief beschouwd nie: ontzien mag worden. Den Haag E. C. Hooreman Eenvoud Wat spreken we vaak van moeilijke kinderen en verdiepen we ons dik wijls in opvoedkundige problemen, Iterwijl het niet tot ons doordringt dat er waarschijnlijk meer moeilijke ou ders zijn dan moeilijke kinderen. Men mag hier gerust vragen: hoever zijn wij eigenlijk wel afgedwaald en hoe worden we opnieuw eenvoudig? Ik voor mij geloof, dat die eenvoud slechts daar kan beginnen waar de mens zich als mens tegenover zichzelf herkent. Een mens weet dan wat hij zegt wanneer hij over de wereld dei- eeuwige dingen spreekt en zich buigt onder het gebod. Onze niet-eenvoudig- heid in ons dagelijks leven roept ons tot die eenvoud. Zeist D. Witzand Kindermoord eis gevallen van 12 jaar DEN BOSCH De advocaat-generaal bij het gerechtshof van Den Bosch eiste gisteren twaalf jaar tegen mijnwerker J. K. uit Schaesberg, die wordt verdacht van moord op zijn kind. Het gerechtshof behandelde de zaak in hoger beroep. K. was reeds door de Maastrichtse rechtbank veroordeeld tot tien jaar met aftrek van voorarrest na een eis van de officier van acht jaar. Uit het getuigenverhoor- bleek dat de mijnwerker op de fatale nacht van 7 op 8 maart vijftien glazen bier had gedron ken. Toen zijn vrouw in bed lag is de man naar de kamer gegaan waar de baby sliep. De vrouw hoorde even later een rochelend geluid, waarop de man terugkwam, een sigaret rookte en daarna ging slapen. Toen ging de vrouw kijken en ontdek te dat de baby dood was. Het arrest wordt op 6 juli gewezen. DEN BOSCH De rechtbank ver oordeelde vandaag de 25-jarige J. K. uit Eindhoven conform de eis tot acht jaar en onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering. Hij stond terecht wegens moord op het Eindho- vense jongetje Corrie Hofman op 6 april 196'5. Geen toestemming demonstratie tegen politie AMSTERDAM De burgemeester heeft geweigerd toestemming te geven voor de demonstratie die jongerenorga nisaties vanavond tegen het politieop treden wilden houden. De ANJV heeft zich nu teruggetrokken. Of de optocht clandestien zal doorgaan, was niet be- Vrouw overleed na mishandeling •t ZAND (Nb.) Een 43-jarige Am sterdamse gescheiden vrouw is gisteren overleden nadat zij dinsdag na een ker misbezoek ernstig was mishandeld door de barexploitant H. A. (51) uit tZand, eveneens een gescheiden Amsterdammer, die haar vriend was. Awerd gearresteerd, maar m vrij heid gesteld toen bij sectie er geen oor zakelijk verband tussen de dood en de mishandeling kon worden aangetoond. In Brussel heeft minister Luns een le aanval gedaan op de politiek van Gaulle jegens de NAVO. Hij noemde dergelijk beleid „illusoir en zelfs gevaar lijk". Indien de NAVO haar samenhang verliezen en Ruslahd dé weg zou krijgen om de verschillende bondgenoten tegen elkaar uit te spelen, zouden de vooruit zichten op een oost-west akkoord in het niet verdwijnen, zo zei de bewindsman. „Wij hebben alle reden om voortdurend op onze hoede te blijven", aldus Luns, die het defensief verbond van de Atlan tische volkeren één van de voornaamste zo niet de voornaamste factoren noemde van de wijziging in het Rus sische beleid van het imperialisme van Stalin naar de huidige politiek „vreedzame coëxistentie". Invoer gebruikte auto s kan niet aan banden DEN HAAG Het is wettelijk niet mogelijk de invoer van gebruikte auto's met name uit Duitsland terug te dringen. Dit antwoordt de regering op vragen van het Tweede-Kamerlid Brouwer. Ongeveer tien procent van de twee dehands gekochte auto's in Nederland is uit het buitenland afkomstig. Aan de re gelmatige invoer gaat een technische keu ring vooraf. Er is geen sprake van dat de Duitse gebruikte auto's allemaalkneus jes zouden zijn en dat de invoer een ern stige bedreiging voor de veiligheid van het verkeer zou betekenen. Uit Duitsland komen gemiddeld meer dan honderd gebruikte auto's per dag land binnen. Gesprek Tsjoe en Roemenen in impasse BOEKAREST De besprekingen tus sen de premier van Communistisch Chi na, Tsjoe-En-Lai. en de Roemeense rege ringsleiders, schijnen in een impasse te verkeren. Men is geen stap verder geko men wat betreft de oorlog in Vietnam en het Chinees-Russische geschil. Welingelichte waarnemers menen dat de impasse vooral te wijten is aan de onverzettelijkheid van Tsjoe op beide punten. Bijna dagelijks zijn er besprekin gen gevoerd over deze onderwerpen. De Roemenen schijnen met nadruk te hebben verklaard dat zij 'zich afzijdig willen houden van het ideologische geschil. Tsjoe schijnt hiér'öp te hebben gereageerd met een felle aanval op het Russische revisionisme. Hij liet er geen twijfel over best ar a dat Peking op het ogenblik geen reden ziet zijn politiek te Ook Tsjoe's stellingname inzake Viet nam gaf zijn gastheren weinig hoop als bemiddelaars te kunnen optreden. De Roemenen hebben hem verzocht geen Russische en Oosteuropese zendingen Noord-Vietnam meer te onderschep- Redacteuren van Bikkelacht: eis van twee weken AMSTERDAM Tegen twee redacteu ren van het Amsterdamse studentenblad Bikkelacht. Rogier P. (23) en Frits B. (21) heeft de officier bij de Amster damse rechtbank gisteren terzake van opzettelijke belediging van prinses Bea trix twee weken geëist. De foto van de Prinses op de voorpagi na van dit blad, de inhoudsopgave en de fotomontage over de gehele middenpagi na maakten in hun onderling en in" zijn geheel gezien de belediging uit. aldus de officier. De Prinses werd zijns inziens er door in haar eer en goede naam aan getast. Bikkelacht wordt uitgegeven door de studentensociëteit Olofspoort. De beide studenten ontkenden de opzet tot belediging. Uitspraak 4 juli. NAAR RIJKE- OLIE-LANDEN (Van een onzer verslaggevers) hebbenden kennis laten maken met Nederlandse voedings- en genotmiddelen. De produkten worden £)EN HAAG Het motorschip Laarderkerk van geëxposeerd in een aantrekkelijke ruimte, inge- de VNS wordt Nederlands eerste tentoonstel- richt op het officierensportdek. De verwachting is lingssohip. In zes havens van de rijke olie-landen dat een 1500 hoogwaardigheidsbekleders en im- rond de Arabische/Perzische Golf zal het belang- porteurs de expositie zullen bezoeken. De Laarderkerk vertrekt op 1 ok tober uit Rotterdam. Op 20 oktober meert het schip af in Dubai, verreweg de voornaamste handelshaven van al le zogenaamde Trucial States, dat zijn de oliestaat Abu Dhabi en de sjeik- dommen Dubai, Sharjah, Fujairah, Ajman, Ras el Khaima en Umm el Quwain. In Dubai blijft de Laarder kerk drie dagen liggen. Vervolgens zet zij de reis voort naar Umm Said of Doha, Manama, Damman, Koeweit en Basrah. IDEE Het initiatief tot deze varende ten toonstelling is genomen door dr. C. Hillen, de directeur van de Stichting Midden-Oosten Instituut te Den Haag, die op het idee werd gebracht door Vertrek op 1 oktober uit R'dam zo breed mogelijk worden geïnformeerd over Nederland. Op de Laarderkerk varen een extra kok en een extra steward mee die tot taak krijgen er voor te zorgen dat het de gasten aan niets ontbreekt. Onder het genot van Nederlandse voedings- en ge notmiddelen zullen best zaken worden gedaan.... rond de Arabische/Perzische Golf maak te dr. Hillen een keus en die keus viell op voedings- en genotmiddelen. Hij zei: ,.We experimenteren nog en dat experi-l ment mag voor de omvang in geen geval een flop worden. Doelbewust beginnen we in een beperkt gebied mei een be- perkt assortiment". Dr. Hillen liet 2.400 brieven uitgaan, hij de bedoeling van de expositie ven dat Nederland ten export naar het Midden-Oosten zou moeten doen dan het al doet. Want Nederland doet al „wat". Honderden fabrikanten en industrie- elen exporteren naar het Midden-Oos ten. In 1965 bedroeg de Nederlandse export naar dat gehele gebied rond 354 miljoen. En die 354 miljoen maken deel uit van de 20 procent die Nederland naar landen buiten West- Europa exporteert. Op basis van een statistische analyse in het vervoerspatroon van de landen aanzien van de sterk uiteen. Er zijn i tafeltje stoeltje zucht liet de man ïeer op het terrasje. a tafeltje en stoeltje het gelid stonden. Er lege plaatsen genoeg duidelijk, dat hij een diepe be hoefte ha-d aan een praatje. Hij start te onmiddellijk: „Wind... zei h'ij. Weifelend tussen mijn afkeer van geklets en mijn medelijden met deze bend, dan onbestemde treurige figuur, knikte ik stoel ei Hij haalde een zonnebril met pik zwarte glazen te voorschijn en zette die op: „Felle zonkreunde hij, Nu zuchtte ik ook, want mijn koffie moest nog komen en deze man had nog vele klachten in petto, dat was duidelijk. Er schoof een wolkje voor de zon. „Koud... mompelde mijn buurman. Dat was het startsein. Hij praatte, praatte. Over zijn baan die zenuwen- werk was, over de welvaart die zijn neus voorbij ging, over de aart" waar de tuinders in stikten, maar hem nog steeds achtentachtig centen per pond kosten. Hij bleek over een enorme adem- techniek te beschikken, want er wa* geen speld tussen te krijgen. zich schien, dat duurt nog maanden... vaar Hij lachte honend: „En de dagen aan dan? De dagen worden nu korter, el- wa- ke dag een paar minuten, onherroepe- het lijk. Weg lange lichte avonden..." we stad met de groene koepels van het oude stadhuis, verder draaiend de wijdte van land en water, de minia tuur autootjes die de tunnel in gleden en de gele trams, die langs hun baan kropen. Om negen uur vier was de langste ogen. In de verte hoofde ik nog dag weggedraaid. Een bleke maansik- - kei l zijn gemurmureer, langzaam wegeb- kei hoog boven ij een njjdig gekras van de den. dichtbij en voetstappen die zich verwij- lichtjes. „Naar mens", zal hij wel Om elf uur wee gedacht hebben. thuis. Diep tevre- De langste dag „Nu worden de nachten langer", hebben we tegen elkaar gezegd voor het slapen gaan. Het mocht wat. Prompt, zoals alle nachten, hebben de vogels me om vier uur wakker gefloten. Klaar wak ker. Zo wakker, dat ik na een kwar tier maar ben opgestaan om even mee te genieten van wat daarbuiten ge beurde. De langste dag. we hebben hem ge- de aardbeien, had. Meer nog, uitgebuit tot de laatste minuut. - - Het idee was snel geboren. Om half Toegegeven, zeven. Na de laatste aardbei, die ge- weer en de moeite huid in yoghurt de maaltijd besloot. „Kopje koffie op de Euromast?" Tram, trein, tram. En het kopje kof- Toen kwam de laatste zucht: „En fie stond honderd meter boven de de winter begane grond klaar. Een oranjezon hing boven de duinrand, aan de ande kant het groene park met de protesteerde ik, Ju- n mooie herfst mis- bloemmozaïeken, daar achter de nieu- Een stralende zon stond aan de he mel, een lieve lange dag brak aan. ïur sliep ik op tijd op tc staan was grenzeloos. Morgen duurt de nacht iets langer. Laten de vogels me even doondutten. Hoef ik niet meer overdag te soe- De langste dag voorbij. Het heeft zijn voordelen. Het is maar hoe je het bekijkt. fabrikanten die het plan van harte toejuichen, er zijn ook brieven, waarin de afzender meedeelt dat hij geen inte resse heeft omdat zijn afzetbelangen el ders liggen. EXPORT Volgens de jongste cijfers gaat 80 pro cent van de Nederlandse export naar Westeuropese landen en daarvan 65 pro cent naar EEG-landcn. Er zijn deskundi gen die menen dat daardoor de export te eenzijdig gericht is geworden en daarom pleiten voor meer spreiding naar landen bulten Europa, waar voor Nederlandse produkten eveneens afzetmogelijkheden zijn. Dr. Hillen die een reis naar de landen rond de Arabische/Perzische Golf heeft! gemaakt, heeft geconstateerd dat het Ne-, zit er in. De landen zijn rijk en het geld is daardoor goed. Saoedi-Arabië. dat tweemaal zo groot is als Mexico en zes miljoen inwoners telt. importeerde in 1964 voor 346 miljoen aan voedings- en genotmiddelen. TAAL Het is de bedoeling, dat de bezoekers I van de tentoonstelling in hun eigen taal, I zowel in woord geschrift, over de Nederlandse voedings- en genotmiddelen worden voorgelicht. Daarnaast zullen zij Als de „bloem der natie" slaagt.,. geef haar of hem dan, behalve dat andere, ook een fijn, royaal boeket bloemen. Rozen of anjers bijvoorbeeld. Ook bij de jeugd spreekt bloementaal recht tot het hart! /te/ ejte/ f /^/ce Miese DAMASCUS Een Frans-Syrische archeologische expeditie heeft een 8500 jaar oud dorp ontdekt dat veel leert over de tijd dat de mens ophield als een nomade jagend rond le trekken en zich als landbouwer begon te vestigen. De ontdekking werd gedaan onder een verlaten heuvel 25 kilo meter ten zuidwesten van Damascus. Uit de opgravingen is gebleken dat 85 eeuwen geleden de mens zich op een vaste plaats vestigde en dat toen gesproken kon worden van gemeenschappen die handel dreven en godsdienstige opvattingen hadden. De eerste vaste woning bestond uit een ronde hut, gebouwd van klei en stro. Later werd dit een rechthoekig stenen huis met één kamer, met graanschuren en ovens in de hoek. In de gevonden schuren werden tarwe, gerst, linzen, bonen en amandelen gevonden. Gevonden wapens waren gemaakt van obsediaan, een glasachtige rotssoort die slechts in het zuiden van Turkije wordt gevonden (met welk gebied dus kennelijk handel is gedreven). Er kwamen schedels aan het licht die met rode inkt waren gekleurd en waarvan de oogkassen met klei waren gevuld. In de klei was een cirkeJ aangebracht om het oog aan te duiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5