Nieuwe Leidenaars (2300) hebben heel wat vragen „Wij gaan erop vooruit" Promotie of degradatie op 1 juli? 20 jaarPRONONCE Diploma uitgereikt aan 19 bejaardenhelpsters Veehouder-raadslid J. v. d. Ende (Voorschoten): „Er valt hier nog heel wat op te helderen" En dan spreekt hij over het ver enigingsleven. Mijn lidmaatschap van de CHU in Voorschoten vervalt na tuurlijk, en daarmee mijn raadslid maatschap. Ook met andere vereni gingen en organisaties gaan de men sen van hun vertrouwde clubje i huizen naar de Leidse afdeling Maar dat geldt lang niet voor alle gevallen. Kerkelijk verandert er bijvoorbeeld niets. En dat is plezierig, want dat is ook weer de eigen gemeenschap waar je aan gewend bent, waar je je in thuis voelt. Kinderen die in Voorschoten of Oegstgeest. op school gaan, blijven dat doen natuurlijk. Maar lang niet ieder- Volgende week vrijdag wordt de nieuwe grens wijzigingswet van kracht. Ruim 2300 mensen in Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude veranderen van locale „nationaliteit". Ongewild en soms ongewenst. Uitsluitend omdat Leiden broodnodig grond nodig heeft voor zijn grond- honger. Er staat nogal wat te veran deren, hoewel men van die ver anderingen misschien pas lang zaam wat zal merken. Over een aantal problemen en pro bleempjes spraken wij met en kele mensen. Zij vertolkten een groot aantal vragen, die bij de toekomstige Leidenaren zijn opgekomen. Wij willen die slechts aanstippen. De gemeente Leiden zal op al die vragen antwoord moeten geven. Op dat deel van de zaak hopen wij morgen echter uit voerig terug te komen. Hoewel wij menen te weten dat al talrijke antwoorden ge reed liggen, mag niemand ver wachten dat alles in enkele weken is opgelost. Sommigen gaan erop achteruit, sommigen gaan erop vooruit. Ingewikkeld is het wel, die ogenschijnlijk eenvoudige grenscorrectie. Mijn oudste zoon Adriaan, die nu 19 jaar is, wil graag veehouder worden. Hij zit bij mij in het bedrijf. Zelf loop ik met plannen op het Wassenaars© stuk van mijn grond een nieuwe boer derij te gaan bouwen, dicht bij mijn land. Hoe zal dat bij de gemeente Lei den uitpakken? Kan dat of niet? Er zyn tuinders met kassen, waarvan de huurcontracten gaan aflopen. D:e weten ook niet wat er binnenkort of over een paar jaar gaat gebeuren. Dat weet misschien nog' niemand, maar het zijn toch problemen, waarmee de men sen worden geconfronteerd door de grenswijziging, waar niemand om heeft gevraagd. Maar ik heb voldoende vertrouwen in de gemeente Leidèn. dat zij die vragen zo snel mogelijk zal beantwoorden". Het. zal echt wel goed zitten, denk ik. Maar voorlopig zitten de mensen nog met een heleboel vragen. On langs zei iemand hier van de Rijn dijk tegen me: Krijgen wij nu nog be richt van Leiden of halen ze ons op 1 juli in met een gezellig dineetje? Goed, het was een grapje, maar het bewijst toch wel dat de mensen heel wat vragen hebben". nE Stevenhof-poldermolen (anno 1802) komt eveneens bij Lei den. Bezijden de Rijndijk van Voorschoten is nu nog een (gro tendeels voor woningbouw be stemd) polderland, met een flink aantal kassen van tuinders erop. Foto N. van der Horst „Park Die Leythe kan er alleen beter van worden" (Van een onzer redacteuren ZOETERWOUDE „Hoetvel het om stedeling te worden wat vreemd en onwennig is, kunnen wij er hier alleen maar op vooruitgaan. Deze nogal verrassende uitspraak is de heer A. Wissel (73), park Die Leythe 2 in Zoeterwoude. Hij is een van de Zoeterwoudenaren, die op 1 juli tot Leidenaar ivorden „gepromo veerdeDe meeste mensen voelen die promotie meer als een degrada tie, voornamelijk omdat het „van ho gerhand is beschiktEn dan is het verrassend mensen te horen, dit met de grenswijziging zijn in ge- De heer Wissel, gepensioneerd mu'lo- hooM (Leiderdorp), licht dit snel toe. „De Hoge Rijndijk Zoeterwoude is altijd een soort appendix geweest van het eigenlijke diorp, d'at op flinke af stand ligt. En dit stuk is wel een beetje stiefmoederlijk behandeld", meent hii. Verwaarloosd ..Neem n-u dit park Die Leythe. Dat is helemaal verwaarloosd. Wij hebben regelmatig bij het gemeentebestuur verzocht daar iets aan te doen. Het is er nooit echt van gekomen", aldus de heer Wissel. En inderdaad, het grasveld ziet er rimboe-aöhtig uit. Het draagt duide lijke sporen van jongens, ,;die er re gelmatig hun hart ophalen met een voetbal". De stenen eenden op de pilaren naast de toegang tot hel park zijn deels onthoofd en deels zwaar verminkt. Ralleiipaleis Er is nog meer. Erger, vindt de heer Wissel. „Achter ons huis is een open riool- Een stuk sloot zonder kop of staart, dat niet direct met open water in verbinding staat. Er komen rioleringen van huizen in uit, Het stilstaande water is donkergroen er drijft een massa afval in, het is een rattenpaleis. Een veelheid van insecten benut het als (ideale) broedplaats. Gevolg daarvan is dat wij in de achtertuin ratten hebben, dat we de ramen vooral 's zomers herme tisch gesloten moeten houden voor de zwemen insecten, en dat wij in de keuken vrijwel het gehele jaar een afschuwelijke stank hebben. Kijk, ook daar hebben wij de aandacht van B. en W. op gevestigd. Zonder resultaat. En dit lijkt mij voor Leiden een klein werk, dat gemakkelijk en snel zal kunnen worden uitgevoerd- Een stukje werk, waarmee een aantal nieuwe Lei denaren heel blij mee zal zijn." De heer Wissel en zijn buren heb ben een heleboel moed erop, dat dit zeer onhygiënische onesthetische toe stand kan niet sledhter, wel veel beter worden. Leiderdorp ..Ik woon hier nu sinds 1939". zegt de heer Wissel. ,,en dit stukje Zoetor- woude is altijd een soort blindedarm geweest- Er bestaat geen of heel wei nig binding met het dorp- Wij zijn bij voorbeeld veel meer op Leiderdorp aangewezen, kerkelijk zeker. Al jaren ben ik ouderling van de Gereformeerde Kerk in Leiderdorp voor de Hoge Rijndijk. En dat blijf 'ik voorlopig, omdat ddt stuk gewoon bij die kérk blijft behoren. Met ver- 'enigmgen verandert er wel wat'. Ik wassecretaris van de aan de Hoge Rijndijk geconcentreerde anti-revo lutionaire kiesvereniging. Dat houdt op. Maar voor de rest zal er voor ons weinig veranderen. En ik kan zeker niets bedenken dat nu erg in ons na deel is". LEIDEN De regionale commissie van de Stichting Protestantse Oplei dingen Bejaardenzorg heeft gister avond onder grote belagstelling in de aula van de chr. nijverheidsschool ..Boshuizen" aan negentien cursisten, die de tweejarige opleiding voor be jaardenhelpster met succes hebben be kroond, het diploma uitgereikt In zijn welkomstwoord richtte voor zitter W. G. Aldersihoff zich in het bij zonder tot de directies van de prot.- chr- bejaardentehuizen in Leiden en omstreken, de afgevaardigde van de stichting Ned. Federatie voor Bejaar denzorg. mej. G. A- Mesdag, de direc trice van de chr. nijverheidsschool, mej- M. C Visser, cursusleidster zuster A I- Ph. Jager en de docenten. In zijn dankwoord tot cursusleidster en do centen legde hij het accent op de dienende taak van de bejaardenhelp ster. Insigne Nadat mej. Visser en de heer Al- dershoff met een toepasselijk woord de diploma's aan de nieuwe bejaarden- helpsters hadden uitgereikt, speldde zuster Jager de geslaagden het bij behorende insigne op- Namens de federatie sprak mej. Mesdag er haar vreugde over uit, dat Leiden door de bereidwilligheid van de cursisten (die na hun dagtaak twee jaar lang éénmaal per week vier uur achtereen de lessen moesten volgen) weer negentien bejaarden helpsters rijker is geworden. Het diploma werd behaald door: E M van Zeist; J C Bol-Maat; A Meel; t>U!M 700 Oegstgeestenaren (5 pet van de totale bevolking) worden volgende week Leidenaar. Geruisloos. Velen van die 700 wo nen aan de Hoge Morsweg, net over de spoorwegovergang bij Wernink, waarvan hier een beeld. Foto N. van der Horst G H Westmaas; S Dikkerboom; J van Vliet (met lof); C L van Duinen; W F Verhoeven; J K van Harskamp; J Stephanus; L Hassefras-Matse; J A Joppe; P Raaphorst; C M Koenekoop (met lof); N v d Perk; T de Korte; E G van Otterloo; B Langeveld en B van Leeuwen. Vakschool voor meisjes LEIDEN Onderstaande leerlin gen van de vakschool voor meisjes aan het Rapenburg zijn geslaagd voor het examen kapster-bediende volgens 't leerlingstelsel: A A de Goey, Lei den, E Leuering, Leiden, W C de Mooy, Leiden, E Paauw. Leiden. M M Staffeleu, Leiden, M M v Velzen te Katwijk en A Wassenaar te Lei- Leidee klaverjaszege LEIDEN Het Leidse klaverjas- toernooi-kampioensteam T. en D. 1 heeft gisteravond in het clubgebouw- van Groenoord tegen het Rotterdamse kampioensteam Berkel 1 met succes gestreden. Door met een verschil van 490 punten te winnen, legde T en D beslag op het Westnederlandse kam pioenschap. De Leidenaars zorgden er daarmee voor, dat de bijna een halve meter hoge wisselbeker weder om in Leids bezit bleef. Deze wissel trofee werd Ln 1064 en 1965 gewonnen dor de toenmalige Leidse kampioen Oosthoek 1. Het meest succesrijke koppel werd ditmaal gevormd door de heren G. Keijzer jr. en S. Holsiwilder. die met 8421 punten de topscore van de wed strijd lieten noteren. Boerenleenbanken: en Raiffeisenban- ken: Het spaaroverschot was in mei 198G '1965) f 44,9 62,1) miljoen, in de eersie 5 maanden f 124,4 (191,7) min. De ach teruitgang voltrok zich in hoofdzaak op het platteland. NIEUWE LEIDSE COURANT J DONDERDAG 23 JUNI 1966 GRENSWIJZIGING VOLGENDE WEEK VAN KRACHT voor dame of heer JUWELIER v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft het ook in BRILJANT Altijd voordelig. Zoekt U een GOUDEN RING Eindexamens aan het St. Agnes-lyceum LEIDEN Geslaagd aan het St. Agnes-lyceum voor het einddiploma Gymnasium-A: J G M Blokland, Leidschendam, M M C Kohlbeck, Lei den, M A Lagerberg, Leiden, G J H Nagtegaal, Leiden, H C M van San ten, Leidschendam, M W A Starink, Voorschoten, E C M Streng, Woerden, L A van der Valk, Zoeterwoude, A G M Verbeij, Hazerswoude, A M C Verhart, Katwijk, R M J Verhoef, Leiden, S C M Versluijs, Warmond. Geslaagd voor het einddiploma Gymnasium-B: M J P Dieben, Oegst geest. A M Fontijn, Zoeterwoude, A M A Meijs, Leiden, S M Smit. Lei den, G M Westgeest, Oegstgeest. J^AADSLID J. v. d. Ende (53) op zijn naar Leiden verhuizen de land bij een van zijn (31) ge liefde koeien. Hoe wordt de toe komst? Foto N. van der Horst Een gevolg daarvan is dat de lagere- schoolkinderen per bus naar en van het doip worden gebracht. Die bus houdt ermee op in september. Hoe gaat dat nu worden, vragen de men sen mij- Moeten de kinderen naar Voorschotense of naar Leidse scholen? En hoe komen ze daar? Je kunit 6-jarige toch niet met de fiets sturen", zegt de heer Van der Ende. Zondagsdienst „Er zijn nog veel meer dingetjes. Moet men adreswijzigingen sturen aan familie, kennissen en relaties? Wan neer en wie moet dat betalen? Moeten we nieuwe giro-«hequeboekjes aan schaffen, of blijven onze adressen nog „gewoon"? Welke zondagsdienst-artsen moe ten wij in de weekends bellen, van Voorschoten of van Leiden? Welke brandweer en welke politiemensen moeten wij bellen in noodgevallen? En ga zo door. Het zijn allemaal kleine veranderingen, die in zekere gevallen heel belangrijk kunnen zijn. Daarover moet de gemeente Leiden de mensen gauw voorlichten". „Het is allemaal nogal onzeker op het ogenblik. Stopt onze vuilnisop haaldienst? Moeten we nieuwe vuil nisemmers in Leiden aanvragen? Komen we daar niet een paar dagen of langer onthand te zitten? En ga zo maar door. Als de grenswijziging eenmaal definitief is zal wellicht nog meer blijken van veranderingen. (Van een onzer redacteuren) VOORSCHOTEN „Het belangrijkste verlies voor de mensen, die bij de grenswijziging op 1 juli Leidenaar noorden, is denk ik de ge moedelijke, gemakkelijke dorpsomgang. Je kent bijvoorbeeld de po litiemensen van naamde postbode neemt geld voor je mee naar het postkantoor om te storten. De afstand tussen gemeentebestuur en ge meentenaren is klein. Als je een klacht hebt, is die. zo te bestemder plaatse. En dat gaat veranderen als die mensen Leidenaar worden. Telkens andere agentenandere postbestellers en vreemde, veraf staande bestuurslichamen. Onpersoonlijk, vooral voor dorpsbewoners. „Dat is voor veel mensen een groot verlies. En er zijn nog meer din gen die se verliezenook die ze erbij krijgen. Mijn mening is, dat de grenswijziging voor Leiden twdig is, en dan leg ik me daarbij neer.. Maar voor de randgemeenten vind ik het wel heel beroerd". [JE VOORSCHOTENSE politie man in de duivetil op het bij zonder drukke kruispunt bij Het Haagsche Schouw zal binnenkort zijn taak aan Leidse collega's over dragen. De rijksweg, het restau rant, de Valkenburg sew eg (tot even voorbij het nieuwe viaduct en Rijnhof (bomen) komen alle maal bij Leiden. Foto N. van der Horst een weet dat zeker. Dat moet allemaal worden opgehelderd". T oekomst Het zijn nog de algemene zaken. Meer incidenteel zijn de veranderin gen van tarieven voor grondbelas ting, personele belasting en derge lijke. Dan is er het onzekere over bestemming van grond. De heer v- d. Ende zegt: ..Er zijn hier nogal wat veehouders en tuinders. Wat is hun toekomst? Jacob van der Ende (53) is een veehouder te Voorseho- al jaren lid is van de Oprot.-chr.) Zijn oude staat aan de Valkenburgse- door een rijwielpad gescheiden restaurant Het Haagsche Schouw. :r ijn vee (31 koeien en een aantal Reinere dieren) staat momenteel bui- in op zijn 17 hectare Voorschotense n Wassenaarse land op de hoek van ijndijk en (oude) rijksweg 4. Ontheemd, want tussen zijn boerde- dij en zijn land ligt de drukke rijks- eg. Ontheemd ook in 1939, toen hij .laardingen ontvluchtte, omdat hij na vee jaar procederen tegen een super- Kfaatfabriek die zijn vee vergiftigde geen verbetering in zicht kreeg- aar sinds die tijd is hij een echte roorschoter" geworden, hoewel het intact met de dorpskern niet direct is door de afstand. ril mig 1 Vraagbaak Als raadslid stelde hij B en W vra gen over de kansen op huisvesting van (na 1 juli ex-) Voorschotenaren in Leiden. Dat vestigde de aandacht van vele toekomstige stedelingen op hem- Zij kwamen met allerhande vragen op hem af- •Wij wonen hier nogal afgelegen. [[ET ZOETERWOUDSE echtpaar Wissel in zijn achtertuin bij de (links net nog zichtbare) stinken devan ongedierte krioelende „open riolering". Op de achter grond de zijmuur van de patates- frites-, ijs- en koffiezaak aan de Hoge Rijndijk. Foto N. van der Horst Hoge Rijndijk: Zoeterwoudse „appendix"

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3