nieuwe leidse urarant *s*j» POLITIE MOET KRACHTIGER LEIDING HEBREN Artsen denken in geen geval aan staken JAMIN Commentaar CAO'S: ER KOMT VAART IN Koelkasten goedkoop in Harderwijk Op zoek naar zondebok Hand in eigen boezem Komplot van dieven Donderdag 23 juni 1966 47ste jaargang »C8cK»CScf<*C8at<30S<3<iaSc*^^ CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Kantoren Leiden - Steenstraat 37 - Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzi >Soec^SDS>¥>SOÈyi^o»yiP§^Syi^È>iPSo^Ha bezorging 18.00—19.00 Klapstoeltjes in raadszaal brachten uitkomst De belangstelling in de Amster damse raadszaal voor het debat over de ongeregeldheden van verleden week in de hoofstad was zo groot, dat het aantal zit plaatsen voor journalisten en publiek lang niet voldoende was. Klapstoeltjes moesten uitkomst brengen. Burgemeester Van Hall heeft in de gemeente raad een ware vuurproef ondergaan. Er werden over en weer beschuldigingen geuit, terwijl ook herhaaldelijk de hand in eigen boezem werd gestoken. Op hoofdcommissaris Van der Molen werd zware kritiek geuit. Hij zou niet opgewassen zijn tegen zijn taak. Van alle kanten werd er op aangedrongen zodanige voorzieningen te treffen dat Amster dam weer een krachtige politieleiding krijgt. ■Mm Van der Molen Overleg geschorstmaar... (Van onze soc.-econ. redactie) AMSTERDAM Het overleg tussen de ziekenfondsen en de Landelijke Huisartsen Vereniging over de verhoging der hono raria per 1 juli a.s. is geschorst. Behalve de hoogte van het percentage waarmee de huisartsen de honoraria willen verho gen zijn er nog twee andere problemen: namelijk de terugwer kende kracht van de regeling, indien deze eerste na 1 juli tot stand zou komen en de vraag wat onder „normatieve praktijk" moet worden verstaan. De huisartsen willen bij het begrip nor matieve praktijk, waarop de honorering wordt gebaseerd, de par ticuliere praktijk buiten beschouwing laten. Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM De hoofdstedelijke algemene politie-verordening zal worden herzien, speciaal de strakke en met nogal wat formaliteiten geladen artikelen over demonstraties en optochten. De „eigentijdse vrije expressie op straat" een ander woord voor „happening" zal voortaan op een aangewezen plaats, waarschijnlijk de Noordermarkt, kunnen plaats vinden. Inzake de vernielingen in het Patronaatsgebouw en bij De Telegraaf is een justitiëel onderzoek aan de gang aan de hand van foto's en films, die werden gemaakt, en waar de officier van justitie beslag op heeft kunnen leggen. Het Amsterdamse college van B. en W. zal opdrachten geven tot het snel ontwikkelen van initiatieven en plannen voor het schep pen van plaatsen, waar de jeugd, die zich anders op straat dreigt te gaan vervelen, zich kan bezig houden, terwijl ook de exploitatie van de gemeentelijke verenigingsgebouwen in ogenschouw zal wor den genomen. niet zodanig bij haar aktiviteiten was betrokken dat hij alles wist wat er gebeurde. Ernstige klachten gingen ech ter altijd naar de officier van justitie, minder ernstige werden administratief afgehandeld. Reeds eerder had mr. Van Hall er op gewezen dat er beleidsfouten bij de politie waren gemaakt. Niettemin nam hij de leiding in bescherming, hoewel j Al deze zaken werden gisteren be kend gemaakt door Amsterdams burge meester mr. G. van Hall, die als hoofd van de hoofdstedelijke politie een ware vuurproef doorstond. In het „politiede- bat", dat als nummer één op de agenda de wekelijkse zitting van de Amsterdamse gemeenteraad stond, dat 's middags tot laat in de avond duurde en dat uiteraard het oproer van de vorige week tot onderwerp had, wer den beschuldigingen over en weer geuit, terwijl ook herhaaldelijk de hand in eigen boezem werd gestoken. Wat het laatste betreft, bracht de burgemeester naar voren dat hij wel te gemakkelijk was heen gewan deld over kritiek op het optreden van politiemensen. Hij wees er echter op dat hij als hoofd van de politie toch Prins Claus heeft woensdag een bezoek gebracht aan de mani festatie „Bij de Tijd" in Utrecht. Hij zag o.a. de „bevrijdings schoen", die in 1945 werd ge maakt. Het schoentje toont de Nederlandse driekleur en de wa pens van de provincies. DE BILT Het K.N.M.I. deelt mede: Luchtdrukdalingen in Zuid-Frankrijk hebben er toe geleid dat een onweers storing tot ontwikkeling kwam, die zich vannacht snel in noordelijke richting langs het Kanaal van Dover naar Enge land verplaatste, in het spoor 30 tot 50 im regen achterlatend. Het erbij behorende koufront bereikte londerdagochtend vroeg het zuiden van iet land met -enkele regen De storing verenigt zich boven midden Engeland met een daar al enkele dagen aanwezig lagedrukgebied zodat morgen iet weer onder invloed komt van deze net onstabiele lucht gevulde depressie. Te verwachten is dat morgen naast ipklaringen plaatselijk ook enkele bui- in zullen vallen. Bij een zuidewestelijke vind zullen de temperaturen niet ver loven de 20 graden uitkomen. DE BILT Opklaringen en o.p en- cele plaatsen een bui. Vrij krachtige ot matige wind tussen west en zuid- vest. Gematigde temperaturen. Strandweer Een koufront passeert vandaag met inkele buien, waardoor morgen een wat oelere zuidwesten wind. Opnieuw op- laringen en een kleine buienkans. Tem- 'eratuur morgenmiddag ongeveer 19 v graden, zeewater 17 graden. Vooruitzichten: Wisselvallig weertype, laar wel perioden van zonneschijn. zon op onder maan op onder juni 4.20 21.04 11.06 0.34 elke verjaardag niet duur wel heerlijk I Diepe teleurstelling over het ont- Ferp algemene militaire pensioenwet Fordt uitgesproken in een motie, aange komen op de vergadering van de Alge mene militaire pensioenbond. Zowel van de zijde van de zieken fondsorganisaties als van de Lande lijke Huisartsen Vereniging verzeker de men ons, dat partijen het niet op een conflict willen laten aankomen, waarvan de ziekenfondspatiënt het slachtoffer zou worden. In het uiter ste geval zouden de huisartsen bij een conflictsituatie met de ziekenfondsen voor elke visite van de patiënten on middellijke betaling kunnen eisen. Het bedrag van de rekening zou den de patiënten dan op eigen ge legenheid van de ziekenfondsen moeten terugvorderen. In geen ge val denken de artsen aan een sta king naar het Belgisch voorbeeld, Beide partijen hopen op het laatste moment toch nog een uitweg uit de moeilijkheden te vinden. Morgen komt zowel de ledenverga dering van de Landelijke Huisartsen Vereniging als het gemeenschappelijk overlegorgaan van de ziekenfonds organisaties in ledenvergadering bij- In het begin van dit jaar namen de huisartsen genoegen met een honora riumverbetering te betalen door de ziekenfondsen van 13,28 procent, met toezegging dat voor het tweede half jaar van 1966 de honoraria opnieuw bekeken zouden worden. De artsen hadden een verhoging gevraagd van ca. 50 procent om de kosten voor de oudendagsvoorziening te kunnen be strijden. verlengd. „De hulp moet permanent zijn", zo meende mr. Van Half, „tot het tekort van het politiecorps is teruggelo- hij toegaf dat er vijf jaar geleden een ernstig conflict was uitgebroken tussen enkele hoge politiefunctionarissen. Hij had deze zaak o.m. besproken met de commissaris van de koningin en de toenmalige procureur-generaal, waar bij men tot de conclusie was gekomen dat het conflict, wegens het ontbreken van een andere oplossing, moest wor den bijgelegd. Aftreden Uit het debat bleek dat de woord voerders van bijna alle fracties alleen maar lof hadden over het optreden van de individuele politieman tijdens de rel letjes en de daarmee gepaard gaande vernielingen van 13 en 14 juni j.l. Op de hoofdcommissaris van politie, de heer H. J. van der Molen, daarentegen, j werd zware kritiek geuit. Hij zou ntet opgewassen zijn tegen zijn taak, vooral niet tegen de psychologische zijde er van. Van alle kanten werd er op aange drongen alleen de CPN-woord voer der noemde man en paard zodanige voorzieningen te treffen dat Amster dam weer een krachtige politieleiding krijgt. Over de vraag, wie de werkelijke aanstichters van het rumoer van de vorige week zijn geweest, werd verschillend geoordeeld. Maar alle frac ties waren het er wel over eens dat het oproer niet op zichzelf stond. Er was een samenhang met de woelingen de afgelopen maanden, die een sL._ verder gaande verslechtering van de verhouding tussen burgerij en politie te zien hadden gegeven. Aan de droeve gebeurtenissen van de vorige week wa ren niet alleen de demonstrerende bouwvakkers schuldig, maar ook de provo's burgemeester Van Hall schetste hen zelfs als de grootste uitda gers en de a-politieke, slechts op een rel uit zijnde jeugd. De meeste fractie-woordvoerders wa ren van oordeel dat de jeugd in deze tijd veel tekort komt. Er moesten sporthallen en verenigingsgebouwen komen, zwembaden en beatsociëteiten, aldus drs. Ed van Thijn (P.v.d.A.). Bij de ouders zouden overigens ook de nodige tekortkomingen bestaan. Burgemeester Van Hall ging nog in op de kwestie van de verzoeken om bijstand. Omdat de Amsterdamse poli tie met een tekort van vijfhonderd ~i kampt, was er op 11 en 31 mei j.l. 115 a 200 marechaussees gevraagd, omdat men meende dat de rijkspolitie in de zomermaanden overbezet was. Den Haag besloot echter het opgege ven minimum van 60 man rijkspolitie te zenden. Op het tweede verzoek om bijstand was nooit officieel antwoord ontvangen, doch wel de mededeling dat Koningin Elizabeth heeft een be zoek gebracht aan een tentoonstel ling van kunst uit de twinstigste eeuw in het beroemde Londense veilinghuis Sotheby's. Deze foto werd gemaakt, toen zij bij een beeld van Henry Moore stond. Naar haar gelaatsuitdrukking te oordelen, begrijpt de vorstin niet helemaal wat het beeld moet voor stellen. Spaarloon De voorzitter van de Christelijke Middenstandsbond, de heer H. dc Mooij, heeft zich gisteren namens zijn bond bereid verklaard, een bij drage te leveren voor de oplossing van de economische moeilijkheden, waarin ons land is gekomen. Hij wil de desnoods wel de belastingverla ging per 1 januari loslaten en tijde lijk afzien van een uitbreiding van de sociale verzekeringswetgeving. Hij wilde ook het prijsbewakingsbc- leid van de overheid nog wel accep teren, indien hierbij sprake blijft van overleg tussen overheid en be drijfsleven. Dit royale gebaar van deze midden standsvoorzitter zal ongetwijfeld door velen met sympathie worden begroet. Hebben de vakcentralen zich bereid verklaard in 1967 op het loonfront matiging te betrachten, de middenstanders willen hierbij niet achterblijven. Ook zij wensen hun steentje bij te dragen De heer De Mooy heeft zijn conces sies echter afhankelijk gesteld van één belangrijke voorwaarde: de vak beweging zou zich moeten beperken tot loonsverhogingen, die de produk- tiviteit niet te boven gaan en men zou af moeten zien van een zoge naamd spaarloon, daar anders toch nog meer wordt gevraagd dan natio- naal-economisch aanvaardbaar is. Het spaarloon heeft inderdaad een gevaarlijke kant. Hier wordt de mo gelijkheid geopend voor bedrijfstak ken, die met een tekort aan arbeids krachten kampen, toch nog tegen el kaar op te bieden. Hieraan kunnen nadelige gevolgen verbonden zijn voor de kostenstijging en de prijs ontwikkeling in het bedrijfsleven, welke onze nationale economie on gunstig beïnvloeden. De vraag dient dan ook gesteld, of niet beter afgezien kan worden van de invoering van een spaarloon (waarvan toch lang niet alle werk nemers verrukt zijn!), wanneer daartegenover de werkgevers ook bereid zijn tot wezenlijke concessies, zoals de heer De Mooy beeft gesug gereerd. „NATUURLIJKE DOOD VAN WEGGELAAR" AMSTERDAM Prof. dr. G. A. Wa genvoort, die als contra-deskundige mede op verzoek van de familie sectie op het stoffelijk overschot van de Amsterdamse bouwvakarbeider Jan Weggelaar heeft verricht, schrijft in zijn rapport: „Conciu- derejid moet gesteld worden dat er geen Prof. Wagenvoort werd door de rech- ter-commissaris benoemd a1- con tra-deskundige. Vorige week had de hoogleraar al mondeling zijn voorlopige conclusie bekendgemaakt over z'-" - onder zoek. Evenals patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust, die de gerechtelijke sectie had verricht, concludeerde prof. Wagen voort ernstige afwijkingen aan het hart. Provo's, kunstschilder, essayist AMSTERDAM De hoofdstede lijke recherche heeft de afgelopen dagen een uitgebreid komplot van dieven en helpers kunnen arres teren. Het zijn allemaal jongeren, onder wie enkele provo's, een kunstschilder, een theologisch student en een essayist. Het onderzoek begon twee weken gele den toen de recherche werd geconfron teerd met de diefstal van een camera Bij de arrestatie van een scholier en een classificeerder bleek dat er veel meer achter deze affaire zat. Het werd al spoe dig duidelijk dat er diefstallen uit auto maten en auto's waren gepleegd, die zich niet alleen tot Amsterdam hadden be perkt maar zich ook hadden voorgedaan Haarlem, Amstelveen, Leiden, Alphen in de Rijn en Bentveld. Het ging om bedragen die verscheide- duizenden guldens belopen. Na ver loop van enige tijd kon de politie dertien jongelui aanhouden, die ervan worden i totaal 160 tot 200 misdrijven werd verworpen. Het.honorarium be draagt thans voor de eerste tweedui zend ziekenfondspatiënten ƒ20,40 per patiënt per jaar en 15,12 per jaar voor elke patiënt boven het aantal van tweeduizend. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Op korte termijn Is de goedkeuring te verwachten door het College van Rijksbcmiddelaars van vele collectieve arbeidsovereenkom sten. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid heeft gisteren advie zen over meer dan vijftig contracten naar het college doen uitgaan. Deze cao's gaan niet boven de zeven procents gevarenzone. Volgende week komen de contracten aan de orde voor het NS-personeel, de buschauffeurs en de landbouw. Deze gaan aanzienlijk uit boven de zeven procent, daar in deze bedrijfstakken grote loonachterstanden zouden bestaan. Aangenomen wordt dat het college wel bereid is dat te beamen. De goedkeuring van de contracten voor de textiel- en confectie-industrie er de bakkerijen, waar ook sprake is van loonachterstand, lijkt moeilijker te üggen en zal langer op zich laten wachten. ■fe Hervormde Kerk gaat nu streekgemeen- ten vormen pagina Kernmerk Op de Franse vliegbasis Chaumont (straks NAVO- basis èf) hebben Kees v. d. Windt en Nanno Bolt gisteren de Nederlandse vlag hoog gehouden. Zij wonnen de vlieg-schiet- wedstrijd, met een voor sprong op hun collega's uit de andere NAVO-lan- den. Een onzer verslagge vers geeft op pagina 9 een reportage over dit evenement. •fe „Een koekoek op t nest Radio TV pag. „Is het niet vreemd? Het is nu al half twee en ik heb nog geen dorst •fe Delft iveer het „Mekka" voor Antiek- pelgrims pagina 9 te hebben gepleegd. Een van hen is aan gehouden wegens verzet tegen de politie. Het is niet uitgesloten dat in deze zaak nog meer arrestaties zullen volgen. Een bijzonderheid is nog dat de diefstallen uit auto's voornamelijk ge beurden uit auto's, die niet afgesloten waren en geparkeerd stonden in de omge ving van de Apollolaan in Amsterdam. De politie heeft van de eigenaars even wel zelden of geen aangifte gekregen. Wat de automaten betreft, ging het voor al om een bepaald merk. Toen de fabri kant, gealarmeerd door de vele diefstal len, zijn systeem veranderde gingen dc dieven naar andere steden, waar de oude automaten nog in gebruik waren. HARDERWIJK In Harderwijk is een „koelkastenoorlog" uitgebroken tussen een deel van de plaatselijke de taillisten in huishoudelijke artikelen en een handelaar-zonder-winkel. Deze handelaar begon met diverse bekende merken koelkasten aan te bieden te gen prijzen die ca. 10 procent onder de gangbare prijzen lagen. Enkele andere detaillisten haken hierop in door ook 10 procent korting te geven, waarna de handelaar overging op een korting van 15 procent. Ook deze korting is al door enkele detaillisten gevolgd. Deze verkoopstrijd is gisteren ter sprake gebracht in de algemene ver gadering van de Nederlandse christe lijke ondernemersbond elektrotech niek en radio (NECOBETRA). De voorzitter van deze organisatie, de heer G. de Visser, ad viseerde de leden met aan dergelijke verkoopmethoden mee te doen, „omdat he geven van kortingen ten koste gaat van de ser-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1