een nieuwe fiets! Gezin spoelde woning uit Petra Burka bij Holiday on Ice VerdVs Don Carlos in succesvolle opvoering Kwaliteit „witte benzine varieert fDrie kinderen omgekomen bij Nederlander trekt steeds verder weg met vakantie Drie Nederlandse dames zijn uitgeschakeld Vraagtekens bij concert van blaasmuziek Noordzeegas: net als Slochteren Ontvanger Zaneveld gaat 1 augustus met pensioen Geldmarkt nog ruim straks krapper MEUWE LEIDSE COURANT 9 WOENSDAG 22 JUNI 1966 Laatstgenoemde wilde zijn dochter die op trouwen staat de bovenetage geven, maar het bankwerkersgezin wenste geen ander huis. Toch begon de hoofdbewoner maar vast aan verbeteringen van de wo ning, onder meer aan het dak, waar een aantal pannen moest worden verwijderd. Toen het noodweer losbarstte stroomde het water bii de inwonende familie naar binnen, die de wijk moest nemen bij ken nissen. Bijde gem.eente is njet om een andere woning gevraagd. VALKENBURG Top-schaatsenrijdster Petra Burka (19> volgt Sjoukje Dijkstra op bij de Amerikaanse „Holiday on Ice"- show. Op 3 augustus is de première New York. De in Amsterdam geboren Petra Burka was derde na Sjoukje Dijkstra bij de Olympische Spelen 1964. eerste bij de wereldkampioenschappen 1965 en derde in 1966. Ze tekende nu een contract voor twee jaar bij Holiday on Ice. Twee jaar geleden deed Sjoukje dat: zij zal van 22 tuli tot 30 augustus in de Eurohal te Val- :enburg een nieuwe Kür presenteren en gaat dan op tournee door Europa. NIEUWENHAGEN Tijdens'noodweer heeft een gezin met vjjf kinderen de wyk j ROTTERDAM Toen de Don Carlos moeten nemen uit een lekkend huis. Het van Verdi in een opvoering door de Ne- gezin bewoonde de bovenetage en de va- j deriandse Operastichting, dinsdagavond der. bankwerker H., had nogal eens on- in de uitverkochte Rotterdamse Schouw- enigheid met de hoofdbewoner, zekere burg. vèr na het middernachtelijk uur Van E. was afgelopen, barstte het publiek in een ware ovatie los. Hieruit blijkt wel, hoe zeer de aanwezigen, die ook verschil lende malen tussendoor duidelijk van hun enthousiasme getuigden, de voorstel ling op prijs hebben gesteld. En terecht, wam het is een boeiende vertoning ge- Onder aanvoering van de temperament volle dirigent Bernard Haitink werd een goede samenwerking tussen orkest en toneel bereikt. Het orkest ops onvol prezen Concertgebouworkest heeft werkelijk prachtig gespeeld. De titelrol werd, na een wat voorzichtig begin, vol overgave gezongen door de tenor Arturo Sergi, ondanks het feit, dat hij voor deze figuur niet het ideale stemtype bezit; hij is veeleer een lyrische tenor. Gré var Swol Brouwenstijn heeft in alle opzich ten voldaan als Elisabeth en hetzelfde kan worden gezegd van Mimi Aarden, die een fel-dramatische Prinses Eboli op de planken zette. Met zijn metalen bas was Nicola Ghi- uselev een indrukwekkende koning Phi- hps II. Van de beroemde monoloog in het zevende tafereel maakte hij iets heel bijzonders. Bariton Hugh Beresford gaf een rake typering van Rodrigo, markies van Posa, met een opvallende zangtech- nische beheersing, en Guus Hoekman was een imponerende Grootinquisiteur. Ook de kleine rollen waren goed bezet door Nelly Morpurgo, Simon van Tri rum, Christine van Deutekom en het vijf tal Marco Bakker, Jos. Borelli, Gé Gene- Frans Schouten en Lieuwe Visser f (Van e r verslaggevers) AMSTERDAM Het grote nddeel van de „witte pompen" is, dat brandstof leveren, die in kwaliteit va rieert. Dat is dan ook de reden, v om de KNAC het gebruik van benzine afkomstig uit de pompen van de erken de maatschappijen, blijft propageren. Ir. J. Kniphorst, de waarnemend zitter van de KNAC, zei dit vanmorgen in een rede, die hij in Amsterdam hield tijdens de jaarvergadering de KNAC. Ir. Kniphorst sneed verder het pro bleem van de hulpverlening aan de verkeersslachtoffers aan. Er wordt niet minder dan vier commissies over dit vraagstuk gepraat. Maar het is drin gend nodig, dat men zo snel mogelijk tot akties overgaat. De waarnemende voorzitter vai KNAC wees met nadruk op het belang van gordels in de auto's. Het is bedroe vend, dat slechts in tien procent var Reeks ongelukken MIDWOLDA Bij een verkeersonge luk op de hoofdweg in Midwolda is gis-, teren het zesjarig meisje Berendina Ol- gers uit deze plaats om het leven ge komen. Het meisje zat bij haar broertje achter ep de fiets. Op het moment dat uit tegenovergestelde richting een auto naderde begon het knaapje te slingeren, waardoor een botsing onvermijdelijk bleek. Het meisje kwam onder de auto terecht en overleed ter plaatse. TERWINSELEN Bij de staatsmijn Wilhelmina is gisteren de driejarige Petertje Rijpma uit Terwinselen bij het oversteken van de rijweg door gegrepen. Het jongetje slr.g dood. AMSTERDAM In het water van de Bootjeskade in Amsterdam is de zeven jarige V. Veebeck gisteren verdronken. Hel kind had op een hekwerk langs de walkant gezeten, was er af gesprongen en te water geraakt. HAAKSBERGEN - In Haaksber raakte gisteren een auto van de w waarschijnlijk als gevolg van te hoge snelheid. De wagen kwam in de berm terecht en sloeg over de kop. De be stuurder, de 22-jarige H. Weggen, werd uit de auto geslingerd en daarbij zc ernstig gewond, dat hij later in een zie kenhuis overleed. GRONINGEN In Zuidhorn is giste ren de 63-jarige bromfietser I. Cazimier uit Zevenhuizen tegen een op een voor- rangsweg rijdende autobus gereden. De bestuurder van de bus probeerde nog uit te wijken, maar deze poging mislukte. De heer Cazimier overleed ter plaatse. Militair trapte oefening on scherpe mijn OIRSCHOT Bij een oefening van elf tankbataljons op de Oirschotseheide waarbij gebruik werd gemaakt van oefenmijnen, is de 21-jarige huzaar C. A. J. Andreis uit Oosterhout ernstig aan de voet gewond toen hij op een scherpe Z.G.A.P. (anti-personeel)-mijn trapte. Hij is opgenomen in een zieken huis te Eindhoven. Nagegaan wordt hoe de scherpe mijn tussen de oefen- mijnen is geraakt. Twee man ontvlucht maar snel gepakt LEEUWARDEN Op het nippertje zijn gisteravond twee gedetineerden ge grepen die de strafgevangenis wilden ont vluchten. De twee waren er reeds in ge slaagd buiten de muren van het complex te komen. Op het ogenblik dat ze zich in de bre de stadsgracht wilden begeven om de laatste fase van hun vlucht te voltooien, flitsten felle lanmpen aan en werden de voortvluchtigen gesuapt. Ze zijn opnieuw ingesloten. Rectificatie DEN HAAG De receptie ter gelegen heid van het 25-jarlg bestaan van het elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland is niet maandagmiddag geweest, zoals wij abusievelijk meldden, maar wordt vrij dagmiddag van vier tot half zes in het Provinciehuis gehouden. Ook wordt dan afscheid genomen van directeur ir. J. H. Bakker en welkom geheten opvolger ir. J. H. Goossens en adjunkt-directeur A. het aantal auto's gordels aanwezig zijn. Tegen de „trieste achterstand" in de wegenbouw (een nationale chronische kwaal) is slechts een kruid gewassen, namelijk de Vondelingspenning. In het jaarverslag van de KNAC wordt de opmerking gemaakt, dat de maatrege len van de regering de massamotorise- ring af te remmen door de auto's duur der te maken, weinig effect zullen sor teren. De cijfers wijzen uit, dat in d< steden de ongelukken sneller in aantal toenemen dan op de buitenwegen. In de steden is een verkeersintensiteit be reikt, die zelfs bij normaal en oppas send gebruik van de auto tot ongeluk ken leidt. Hans Tuynman provoleider - in vrijheid AMSTERDAM Het Amsterdamse ge rechtshof heeft "isdagmiddag de provo leider Hans Tuynman (24) in vrijheid gesteld. De raadsman had een verzoek daartoe aan het slot van zijn pleidooi gedaan. Tuynman stond in hoger beroep terecht van het vonnis van de rechtbank, die hem terzake van verspreiding van een opruiend geschrift, „Provokatie no. 13", tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek had veroordeeld. Van dit vonnis vroeg de procureur-ge- sraal, mr. W. B. J. Aberson, bevesti ging. In eerste instantie had de officier van justitie, mr. H. E. van Renesse, twaalf weken gevangen-' :traf, waarvan drie voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest - 'st. Sedert 1 april, toen hij op het Leidseplein bij de uitdeling van exemplaren -an „Provokatie" was gear resteerd. bevindt de provo zich, met on derbreking van een week, in voorarrest. Toen de president van het hof, mr. J. H. P. E. Mijnssën, de beslissing over de invrijheidstelling meedeelde voegde hij er aan toe dat deze niet vooruit loopt op het oordeel van het hof over de strafbaar heid of de op te leggen straf. Als het hof op 5 juli arrest wijst, heeft de jongeman byna drie maanden gezeten. AMSTERDAM Tegen de negen mensen die tijdens de ongeregeldheden van afgelopen week werden gearresteerd is een bevel tot gevangenhouding ver leend dat 30 dagen van kracht is. De raadkamer van de rechtbank besloot gistermiddag daartoe. Dit bevel kan een onbeperkt aantal keren met enzelfde termijn worden ver lengd. De officier van justitie had ge vraagd dit bevel af te geven als Vlaamse gedeputeerden. Het koor van het Bolognese Teatro Communale (dirigent Gaetano Riccittelli) zong fraai, maar nogal direct. Georg Reinhardt heeft veel eer inge legd met .zijn sobere, strakke regie, die wonderwel aansloot bij de eenvoudige, maar symbolisch zo sprekende decors van Heinrich Wendel, waarbij de onder grond steeds werd gevormd door schuin oplopende tegelvloer in de - van een kruis. Alle lof voor de prachtige kostuums van Inge Diettrich. Bijzonder ongeloofwaardig deed alleen de verbran dingsscène van de ketters aan het slot van het zesde tafereel aan, maar dit deed niets af aan de totaalindruk van een geslaagde opvoering van deze opera, waarbij het accent sterk op het drama tische viel. P. V. Nu prijsbeschikking Melk in delen van land te duur DEN HAAG Minister Den Uyl van economische zaken en zijn collega Biesheuvel van landbouw hebben een prijzenbeschikking af gekondigd voor melk en melk- produkten. Hoewel kan worden geconstateerd dat in grote delen van het land de terzake van de prijzen voor melk en melkproduk- ten gemaakte afspraken worden nage leefd, hebben de bewindslieden zich ge noodzaakt gezien deze maatregelen te ne men, omdat in de provincies Groningen Overijssel. Gelderland, Noord-Holland en Zeeland de per 4 april 1966 toegestane prijsverhogingen voor consumptiemelk melkprodukten, in een aantal plaatsen et één cent per liter zijn overschreden Volgens de prijzenbeschikking mogen de prijzen voor consumptiemelk en kar nemelk per liter niet meer dan één cent liggen boven het niveau van 23 augustus 1965 en die van melkprodukten niet meer dan twee cent per liter, dan wel 1 cent per halve liter. Automobilisten krijgen schuld tekort aan wegen DEN HAAG Niemand zal het in zijl hoofd halen om de groep van woningzoe kenden in ons land aansprakelijk te stel len voor de woningnood. Niemand ook zal „recreanten" verwijten dat er in t land weinig recreatieruimte is. Zodra echter gesproken wordt over het tekort aan wegen krijgt men korzelige reacties en is men geneigd de automobilist aan te wijzen als de zondebok. Zo ongeveer afstaan, beschrijft de ANWB in zijn jaarverslag de reactie van cte overheid op het tekort De bond wenst er echter geen twijfel over te laten bestaan dat hij verkeersbe- langen beschouwt als nationale belangen van hoge prioriteit en dat gemeenschap pelijke idealen bereikbaar zijn via ge meenschappelijke inspanningen en niet groepsoffers. Derde plaats voor Nol Kloosterman BITBURG De tweede ri' van de vijf-etappenwedstrijd in het Rijnland voor amateurs heeft dinsdag een zege opgeleverd voor de Duitser Burkhard Ebert. De Berlijner legde de 212 km van Marienberg naar Bitburg af in 5 uur 58 min 5 séc. Zijn landgenoot Ortwin Czar- nowski werd in 5.59.50 tweede en de Nederlander Nol Kloosterman in deze'f- de tijd derde. André van Middelkoop eindigde in 5.59.51 op de vierde plaats. Voor Eddy Beugels, die maandas etappe winnaar werd, was er een tiende plaats. Hij moest de gele leiderstrui aan Ebert uitzendbureaus, omdat gebleken is dat vele bureaus van typekrachten en ander kantoorpersoneel hun tarieven succes velijk meer hebben verhoogd dan overeenstemming met de prijsgedragsre- was te achten. tot het inzicht begint te komen dat de: laat gemeenten financiële steun nodig hebben bij het oplossen van hun verkeersproble men. Daarbij hoopt de bond wel dat de regering niet, zoals al zo dikwijls ge beurd is, aanleiding zal vinden de be lasting op het wegverkeer weer te verho- Winst Jong Oranje in Denemarken RANDERS Jong Oranje heeft dinsdagavond in Randers voor 4300 toeschouwers het seizoen afgesloten met 1—1 zege op de Deense jeugd. Bij de had de formatie van George Kessler deze semi-interland, die eigenlijk te het seizoen is vastgesteld, een •rsprong Bij Jong Oranje viel op nieuw het spel van Rob Rensebrink op. De jeugdige DWS-er, die ook al in de trip van Jong Oranje naar Oost-Europa van enkele weken geleden sterk de aan dacht op zich vestigde, scoorde beide Ne derlandse doelpunten. Jaarverslag ANWB wijst uit DEN HAAG De Nederlander ga' zijn vakantie steeds verder van huis. Om het ideaal zon, strand en zee te bereikei Is hij bereid steeds grotere afstanden af te leggen. In het jaarverslag vai ANWB staat tenminste dat deze bond vorig jaar ruim 147.000 reisroutes het buitenland heeft afgegeven, dat is 12.000 meer dan in 1964. Dat men steeds verder wegtrekt blijkt heel duldel'jk uit het bezoek aan Italië. Vroeger hoofdzakelijk het noorden van dit land bezocht, maar nu reizen velen door naa: Rome en zelfs naar Napels. Het gereedko- van de Autostrada del Sol zal daar zeker toe hebben bijgedragen, aldus de 4NWB. Geslaagd of naar 'n hogere klas? De mooiste beloning: Naast drie successen in Wimbledon LONDEN Van de zes Nederlandse i voor haar vreemde gras had de ver dames die deelnemen aan de tenniskam- dienste van rtijl waarin het gebeurde pioenschappen van Wimbledon zijn er Over het geheel genomen was men ln drie reeds op de eerste dag uitgeschakeld'het Nederlandse kamp tevreden ovei de voor verdere deelname. Els Spruyt enl resultaten van de eerste dag ook au is Astrid Suurbeek debuteerden op Ladies' het zeker dat Lidy Jansen Venneboe Day in Wimbledon met verlies in de tegen de 'Yustralische Schach' wellich eerste ronde tegen resp. de Mexicaanse] kansloos is in de ferde ronden en Trudj Darmon met 6-2 en 7-5 en de Zuidafri- Groenman legen de Argentijnse Baylor werd in de tweede i door de ^merlkaar met 6-8, 6-1 cn 6-2. Tegenover de; natie stond evenwel succes va: Stöve, Trudy Groenman en Lidy Jansen Venneboer Betty Stöve vertoonde in Wimbledon op- deze regenachtige en winderige dag bepaald niet haa^ beste vorm, want de zege kwam eerder tot stand door het zwakke spel van de Zuidafrikaanse Del- port dan door eigen kracht (7-5, 6-2). Trudy Groenman en de Doetinchemse Li dy Jansen Venneboer hadden eerste ronde vrijaf maar toonder daarna hun afvaardiging stellig waard Trudy klopte de Italiaanse Gordigiani m en nog eens 6-4. De Italiaanse bleek lijk uit de voeten te kunnen op de grasbaan van Wimbledon, waardooi snelheid tekort kwam en Trudy vrii makkelijk w m Vechtjas Lidy Jansen Venneboer heeft tegen de Frangaise Irene de Lansalut een slechte tweede set gespeeld maar haar overwinning met 6-3, 4-6 en 6-3 op het passeerden ook iri het optreden van de fanfare St. Josefh uit Meers-Elsloo (L) onder leiding va». Sef Pijpers, van de harmonie „Apollo" uit Goor onder lei ding van Albert Sommer alsook van de Kon. Harmonie „Pieter Aafjes" uit Cu- lemborg onder leiding van Johan Pala. die bovendien alleen arrar ^menten, nl. van de Rienzi ouverture van Wagner en van Bernstein's West side story had uit gekozen. Nee- hoe belangrijk in zich zelf dit concert van de vier corp n ook was. het had artistiek op hoger peil kunnen staan. Laat men hiervoor hel volgend jaar zor- DEN HAAG Laten wij voor opstellen, dat we het concert van blaasmuziek in het Holland Festi val van een niet te onderschatten waarde achten. Hier treden ama teurmusici naar voren met het beste dat zij te bieden hebben: hun onverwoestbare liefde voor de muziek. Wat aan ijver, en toewijding in zo'n jaarlijks holland festival concert van blaasmuziek verdisconteerd zit. kan men zich niet voorstellen. En- in de muzikale zelfwerkzaamheid ligt de bron Nederlandse muziekcultuur. Daarom doet demonstratie van muciseren door amateurs deugd, zeker in een gend high brow Holland Festival. Maar- wil zo'n manifestatie het meeste effect voortbrengen, 'dan moeten de mu- ziekamateurs hun concert met de ui terste zorgvuldigheid in elkaar zetten en elk onderdeel bekijk'-' en afwegen. Wij kregen nl. de indruk dat dit niet geheel en al het geval was met het harmonie- en fanfare concert gisteravond in de Schë- eningse Kurzaal, want elk der vier door Ie vier landelijke federaties voor dit con cert aangewezen blaascorpsen had de gul den regel vergeten, dat het beter is met een compositie voor de dag te komen die geheel en al beheerst en daarom perfect gespeeld wordt, dan met een werk, dat aan de rand van het technisch vermogen ligt. Dan komt er veel meer kans op onge lukken. dan gaan de zenuwen een duch tig woordje meespreken, en dan komen al de zwakke punten van een corps des te hoorbaarder te voorschijn. Wij vonden dit bijzonder jammer, voor- van het Nationaal Jeugdcorps van de Ned. Federatie van Christelijke Muziek- bonden. Dit kostelijke blaasorkest van de jeugd hebben wij op de hoogdagen veel beter horen spelen onder leidine van Piebe Bakker dan gisteren in de Kur zaal, waar het nog al eens aan zuiver heid ontbrak. Maar kleine ongelukjes territoriale wateren exploiteert. dra H. E. Kokee-van den Berg Directeur van piratenzender doodgeschoten LONDEN De 37-jarige Reg Cal vert, directeur van een Engels pira ten-radiostation, radio City geheten, is.gisteravond in een woning in Essex doodgeschoten. Dit gebeurde een dag nadat een groep personen (andere piraten) een overval had gepleegd op het oude fort in de Theemsmonding, vanwaar zijn station onafgebroken Pop-muziek uitzendt. De groep werd aangevoerd door een vrouw. De zen ders zijn buiten werking gesteld en het radiostation is sindsdien niet meer in de lucht geweest. Het zou hier gaan ora een conflict over de eigendom van een zender. De schietpartij voltrok zich in het buitenhuis van Oliver Smedley, ge wezen vice-voorzitter van de liberale partij en tegenwoordig directeur van Radio Atlanta, een maatschappij die commerciële zenders buiten de Britse waren: da enkelspel* eerste roni. Ann Jones —Lea Pericoli (It) 6-1 6-2 Walkden >Rhod)O Morozova (Rusl' 6-1 6-3: Nel Truman (GB)-Riedl (Italië' 6-2 6-2; Darmon (Mex)—Els Spruyt «Ne derland) 6-2 7-5: Rossouw (Zuid A.fri ka)—Astrid Suurbeek (Nederland 8-6 6-2; \rnold 'VS)- T. van Harem (Australië) 6-3 8-6; Betty Stöve (Neder land)— Delport Zuid-Afrika) 7-5 6-2 2de ronde: Smith (AusriStarkii GB) 6-3 7-5: Brasher (GB)—Vopickova Tsjech) 6-4 6-1: Dürr (Fr)—Godwin Z.-Afrika) 6-4 7-5; Van Zijl <Z Afr)Dennis (GB* 6-1 6-0: King (VS)—Shaw (GB) 6-2 8-6: Krantzcke 'Austr)— Niessen (Did) 6-4 6-8 0-4: Ma ria Bueno Braz)— Stefanie de Fina 'VSi 6-1 6-2; Norma Baylon (Arg)—F. Urbjp (Can) 6-3 6-0; Mary-Ann Eisel (VS) ly Krocké .Ned) 6-8 6-1 6-2; Lidy Janser, Venneboer iNed)De Lansalut (Fr) 6-? 4-6 6-3: Trudv Groenman (Ned)— Gortigi li (It) 6-4 P-4. Brief van politie aan echtgenote slachtoffer AMSTERDAM De hoofdcommissaris in politie in Amsterdam, de heer H. J. an der Molen, heeft de echtgenote van de heer F. Schaper, die tijdens de relle- n 14 juni werd neergec .-hoten en gewond, een brief gezonden, 'ie als volgt luidt: „Bij de ongeregeldheden op het Dam rak op dinsdag 14 juni 1966 geraakte echtgenoot ernstig gewond door schot uit een politiepistool. Naar de omstandi'-' -'-n, waaronder dit schot werd gelost, is thans een onder zoek gaande. Hierbij wordt tevens nage gaan in hoeverre uw man betrokken is geweest of geraakt bij de mishandeling Uit het onderzoek is thans reeds kun- ;n blijken, dat gesteld kan worden, dal w man niet met een stoel in de hand de desbetreffende politieambtenaar heeft aangevallen, zulks in tegenstelling tot eerder in de pers verschenen berichten Ik betreur, dat als gevo'g van de onge regeldheden. zowel onder de burgerij al- onder politie, gewonden zijn gevallen Vooral de ernstige verwonding van uw man heeft ook in het korps een diepe indruk nagelaten. Van harte wens ik dat u man spoedig van deze verwonding geheel zal mogen genezen en ik hoop, dat u hem in alle opzichten hierbij tot steun zal kunnen Zwolsman laat prijs nieuwe huizen zakken NIJMEGEN Zwolsman heeft de prijs 7an 88 nieuwe woningen met bedragen, variërend van vier- tot zesduizend gul den, moeten verlagen De ruimer worden de woningmarkt en de sterk opgelopen rentevoet hebben hem tot deze stap ge dwongen. Huizen, die verleden jaar nog r 42.700 van de hand gingen, kosten 33.950. In Zuid-Slavië concentreert het bezoek zich voornamelijk op de Adriatische kust. Ook hier is een duidelijke invloed van goede wegen merkbaar. Sinds het openstellen van de tunnel onder de grote St. Bernhard, kan Turijn worden beschouwd als een belangrijke doorgangs stad voor de Nederlandse toerist. Naar het zuiden (ook voor bezoeken aan Span je) blijkt het Rhonedal nog steeds e-n favoriete route te zijn. Kamperen in het buitenland is popu lair geworden, hetgeen onder meer blijkt uit het aantal afgegeven kampeercarnets (ruim 120.000 tegen 102.000 in het voor gaande jaar). Grensverkeer In het jaarverslag wordt voorts nog melding gemaakt van het feit, dat de bond bij de ministeries in Den Haag en bij de zusterorganisaties in het buiten land gepleit heeft voor vereenvoudiging het grensverkeer: afschaffing van u nog altijd vereiste grensdocument aanhangwagens en zorgvuldiger af tekening van de documenten zolang deze )g van kracht blijven. Wat de bewegwijzering betreft heeft de ANWB besloten om bij wijze van proef in afwijkende kleur vanuit de ste den naar de autosnelwegen te gaan ver wijzen. Zoals bekend zijn de armen van de transparante stadswegwijzers uitge voerd in blauw fond met witte letters. Gebleken is echter dat, wanneer een der gelijke wegwijzer van meer armen is voorzien, niet in één oogopslag kan wor den vastgesteld, welke van deze armen naar de autosnelweg wijst. Om dit te voorkomen zal de ANWB een proef ne- een arm In groen fond en witte tekst. Aan de op de arm te vermelden plaatsnaam zal bij deze proef het woord .autoweg" worden toegevoegd. Tenslotte wijst de ANWB nog op het ernstige tekort aan meldingsmogelijkhe den langs de autosnelwegen. Waar geen bebouwing aanwezig is staat de ANWB vooralsnog machteloos. „Laat Nederland nooit in deze beschamende toestand be- aldus het jaarverslag. Britten optimistisch GLSGOW De Britse staats-gasraad denkt dat het Britse aardgasveld' onder de Noordzee wel eens 4 miljard kubieke gas per dag gedurende de komende 30 of 35 jaar zal kunnen levereren. Hij achtte het mogelijk dat het veld even groot is als het tweede gasveld tér wereld, het Nederlandse Slochteren. Het grootste is Texas Panhandle. Het zou de belangrijkste ontwikke ling in Engeland zijn sinds de Indus triële Revolutie, zei Sir Henry. Hij sprak bij de indicnststelling van een boorplat- form, de Orion, dat binnen enkele weken aan de aardgasexploratie gaat deelnemen. Een maand geleden veklaarde de Britse minister voor energie dat er over het Noordzeegas slechts vaststond dat Bri- tisch Petroleum 50 en mogelijk 100 mil joen kubieke voet per dag zou kunnen Timmer-Vreeken aan de kop ARNHEM In de strijd om het Neder lands kampioensch-schaken voor da mes. dat te nhem worJt betwist, heb ben de dames Timmer en Vreeken ook hun derde partij gewonnen. De uitslagen van de derde ronde, die dinsdaemiddag werd verwerkt, luiden: Van der Veen (Amsterdam)—De Klerck (Den Haag) Vz-Vz. M. Roodzant (Rotterdam)—Vree ken (Vlaardingen) 0-1 Timmer (Bever wijk! Stegeman (Utrecht) 1-0. Bruinen berg (Deventer)— C Roodzant sr (Rotter dam) 0-1. Na drie ronden is de stand:-1. Timmer i Vreeken beiden 3 ptn, 3. C. Roodzant 2 ptn. 4. Van der Veen. Bruinenberg i M. Roodzant allen 1 r t 7 De Klerck Steeeman beider Vi pt. AMSTERDAM - Jan re.de nati onale skiffkampioen, zal de enige Neder landse vertegenwoordiger zijn tijdens de klassieke roei wedstrijden van de Royal Henley Regatta .die va woensdae 29 jnui t/m zaterdag 2 juli te Hen- ley-on-Thames worden gehouden. Hij zal met een aantal internationaal bekende scullers strijden om de fel-begeerde Dia mond Sculls. steren is in de nabij de Neder landse grens gelegen Westduitse plaats Lingen het noogste punt bereikt bij de bouw van een door kernenergie gedre ven elektriciteitscentrale, di» in 1968 ge reed moet komen Binnenkort komen ook de 150 meter hoge schoorsteen en het oververhittergebouw gereed. De cen trale moet uer jaar 250.000 kilowatt lei». LISSE De heer J. Zaneveld. ont vanger der gnieente Lisse, gaat per I augustus de gemeentedienst verlaten wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. Naar wij verne men, wordt hem door het gemeente bestuur op 29 juni een afscheidsrecep tie aangeboden. De heer Zaneveld stamt uit een wat men zou kunnen noemen „aipbtenaren- geslacht". Zijn grootvader is 22 jaar burgemeester van Maassluis geweest en zijn vader heeft vóór de nu ver trekkende gemeente-ontvanger de ge meente Lisse 35 jaar lang als ont vanger mogen dienen. Ten opzichte van de heèr J. Zane veld kan men dus met recht zeggen: „van vader op zoon". Hij was voor heen werkzaam als accountant op een groot accountantskantoor in Amster dam. Toen de HBG in Lisse een be hoorlijke omvang ging aannemen, werd hij daar benoemd tot boekhou der-administrateur. De functie van ontvanger is in de loop der jaren sterk in belangrijkheid toegenomen. De eerste gemeentereke ning door hem afgesloten gaf een eindbedrag van 1 miljoen gulden. De rekening 1964 had als eindcijfer ruim 53 miljoen gulden. ISederldndsche Bank AMSTERDAM De weekstaat der Nederlandsche Bank van 20 juni toont grote verschuivingen. Zo daalde het saldo der schatkist met 243 miljoen tot j' 137,9 min, o.a. door maandelijkse betalingen a?m gemeenten, goud en deviezen daalden 92 min tot 6945,7 min, waarvan goud onveranderd 6231,9 min, terwijl convertibele de viezen van ƒ818,3 tot ƒ723 min, afna men en het dekkingspercentage van 85,53 tot 83,87 verminderde. De ban ken moesten namelijk weer een lartransactie honoreren. Waarschijnlijk door vakantiegelden steeg de bankbiljettenomloop met 28 min tot 7709.7 min. De rekening ande re ingezetenen nam met 26 min tot 46,1 min toe. De banken hebben de du re voorschotten met 137 min tot 165.3 min vermeerderd. Het saldo verbeterde met 244 min tot 329,1 min. waa zij 187 min renteloos moesten aanhou den. Inmiddels heeft de Nederlandsche Bank dit bedrag herzien voor het tijdvak 15 juni tot en met 14 juli en nader vast gesteld op 158 min. De geldmarkt i: aan de ruime kant en geldkringen ver wachten de eerste dagen een verkrapping verband met de ultimo, die ditmaal aar zal zijn door vakantiegelden. Men krijgt dé indruk dat dë banken alvast ;n potje vormep. De voornaamste posten waren in mil joenen guldens op 20 (13) juni: Activa: goud 6231,9 (6231,9), vorderingen in goud 722,7 (818), buitenlandse betaalmiddelen 0,2 (0,2), guldensvorderingen op buitenl. 57,3 (59,9), papier in disconto 172,6 (167,6), papier door bank gekocht 969,3 (969,3), voorschotten 165.3 (28,1), Ned. munten 21.1 (20,5); passiva: bankbiljetten 7709.1 (7681,3), schatkist 137.9 (381,3), .banken in Ned. 329.1 (84,7), andere ingezetenen 46,1 (20,5), banken in buitenl. 48,1 (52,7), andere niet-ingezetenen 6,9 (7,7), saldi buitenl. geld 11,9 (12.3). Veel worden uitgesteld wegens hoge rente ZAANDAM De Houthandel William Toen de heer Zaneveld begon, werd aan salarissen in totaal 21.000 uit betaald, een bedrag dat nu al niet toereikend is om alleen de burge meester uit te betalen. Thans wordt jaarlijks zes ton aan salarissen uitge- Na zijn pensionering gaat de heer Zaneveld in Wassenaar wonen. Gemeentenbank DEN HAAG Het jaarverslag der Bank voor Nederlandsche Gemeenten deelt mede dat de kapitaaluitgaven der gemeenten in 1965 (1964) f4506 (3955) miljoen bedroegen, een stijging van 13.9 pet, of 6.6 (6.5) pet. van het bruto-nationaal produki en 26.8 (25,9) pet. van de bruto nationale in vesteringen in vaste activa f217 (215) per hoofd van de bevolking. Hiervan was in miljoenen guldens 1433 (1Ó79) voor volkshuisvesting. 1162 (1147) open bare werken, 549 523) grond, 501 369) nutsbedrijven, 450 (402 onder wijs, 170 (175) volksgezondheid en 241 (262) diversen. De eigen middelen na men toe, zodat schuld vermeerderende investeringen 69 (71) pet. van het to taal vormden. Voor rijksvoorschotten ingevolge de woningwet trok het Rijk f1143 (925) min. uit en voor 1966 f 1721 min. Van de gemeentelijke ka pitaaluitgaven werd 95 (91) pet. met vaste middelen gefinancierd. De toene ming van de netto-vlottende schuld der gemeenten was f222 (358) min. De vaste schuld was f23.211 (20.346) min. of f1872 (1668) per hoofd, een toene ming van f204 (178). De netto vlot tende schuld was f1477 (1225) min. De Bank heeft in 1965 6 obligatieleningen, samen f 650 min. geplaatst, f 121 min. rentespaarbrieven uitgegeven en f466 min. onderhands geleend. Aan gemeen ten is in 1965 fill min. aan lange middelen aangeboden. Het totaal aan obligatieleningen op de balans was f4556 min., aan onderhandse vaste le ningen f 4641 min., aan verstrekte vas te leningen f9478 (8681) min., aan de biteuren in rekening courant f 409 (356) min., aan kasgeldleningen f210 (131) min. Interest en provisie, brach ten f 10,42 (7,57) min. op, algemene kosten bedroegen f2,45 (3,06) min., do tatie egalisatiefonds f3,49 (3.21) min., •inst f4.46 (2,29) min. Voor gesteld wordt (8,8) pet. dividend en f2,55 min. extra toevoeging aan re servefonds dat f 18 min. bedraagt. Boeke en Huidekoper deelt mee dat de eerste 7 maanden van het boekjaar ver trouwen geven, omzet bruto- en neito- inst stijgen, doch de voorjaarsbewer king verliep minder vlot door regens de hooibouw is opgehouden door droogte sinds mei. Hoewel het aantal auto's op de weg ontstellend is. ver wacht men niet versnelling van de we genbouw, aanbestedingen voor wegen- en nutsbouw blijven uit na de verklaringen het kabinet en de verwachtingen zijn minder gunstig. De voorraad zware tractoren is ver kocht en een nieuwe is gevormd. RijKs' goedkeuring voor het gebouw te Haar lem is' in 1967 te verwachten en.tfïen hoopt eind 1966 met het kleinere gebouw te Zwolle, dat t lVz miljoen zal vergen, terwijl de bouwkosten te Haarlem veel hoger zullen uitvallen. De financiering onderzoek. Volgens commissaris ir. C. Staf is het moeilijk te voorspellen hoe groot de bedrijven in de IJsselmeerpol- ders zullen worden, gezien de snelle ont wikkeling in de landbouw. Anton Ebben won s pprin {rconcou rs bouwplannen LUZERN De Nederlandse topruiter 1 Anton Ebben is gisteren bij de Europese springkamploenschappen winnaar gewor den van het zwaarste onderdeel, het 1 springconcours over twee manches. Op de laatste dag van deze kampioenschap pen moesten de ruiters twee parcoursen afleggen. De eerste manche telde 23 n sprongen en had een lengte van 700 Pont deelt mede dat de stand van de meter. Het tweede parcours, dat twaalf houtmarkt de resultaten over 66 onzeker sr,rongen v„,.gae. was 500 meler |ang maakt tengevolsde van de terughoudend-Ebben werd met Rairouan met een to- de bouwwereld. Er worden wel, taal van 9% tout ruimschoots winnaar, vaak bouwvergunningen verstrekt maar Hans Brugman eindigde met Sky High niet gebruikt onder invloed van de hoge ais twaaltde. Ook In de eindrongschik- rentestand. king bezette de Nederlander de twaalf- Directeur M. Slaberman gelooft niet de plaats. de algen,rae rangsehik- n o, ?°uïplan va0 ""mater <*rs king behield de Braziliaan Nelson Pes- P. C. W. M. Bogaers verwezenlijkt kan Loa met Grangeste de eerste olaats zo- worden. Door de grote verscheidenheid dat hii de llcl van Europaes kamoio, van werkzaamheden kan het jaar voor Voor zich opeiste. Pont echter nog wel meevallen. Een der de van de houtomzet dient voor woning bouw, het overige voor grote kantoren, scholen en fabrieken. De directie acht fusies in de kleinhandel van hout De Utrechtse Hypotheekbank geeft 7 -ocent pandbrieven serie G van f 1000 it a 99procent. Erdal hield kosten onder de knie AMERSFOORT De Mij. voor Was- verwerking Erdalfabriek en haar doch ters hebben door rationeler arbeidsme- thoden de kostenstijging redelijk beperkt en de winst was bevredigend mede door gestegen verkoop van ettelijke dochters. Het exploitatiesaldo van het concern na belasting was in 1965 (1964) ƒ3.34 (3.21) miljoen, teruggave belasting ƒ272 068 normale en extra-afschrijving 1.95 (1,82) min. en winst 1,67 (1,38) min Reeds voorgesteld is 15 dividend, waarvan IVz interim (15%. plus 100% herkapitalisatie en 25 belastingdivi dend). Het kapitaal is ƒ4,45 2,23) min. Naar afschrijvingsreserve gaat 5 ton naar algemene reserve 5 (5) ton. Er wa- geen belangrijke investeringen. De concurrentie heeft neiging toe te ne men. doch de marktpositie i behouden De verkoop in de Euromarkt zal ver hoogd worden. Voor 1966 is het zaak de omzet voldoende te verhogen om de kos ten de baas te blijven en de eerste maan den waren niet onbevredigend. Voor Bel gië en Canada is men vol vertrouwen, in Frankrijk hoopt men zonder verlies te werken. Dividendvoorstel AMSTERDAM Industriële Mij Pa- lembang stelt 10 (vorig jaar 10) pet divi- Bestuur Sportliga samengesteld DEN HAAG Door de toetreding van de heer Ricardo B. Elhage van het bureau Cultuur en Opvoeding is het bestuur van de stichting Koninkrijks Sportliga thans als volgt samengesteld: voorzitter: dr. ir. F. E. Essed (Paramaribo), vice- voorzitters: jhr. mr. A Feith (Voorburg! en M. S. L. Madura (Willemstad), se cretaris-penningmeester: L. Brunt (Was senaar), leden: R. B. Elhage (Fort Am sterdam), H. A. Kamp (Paramaribo! en dr. J Verhoeve (Wassenaar!. Op zaterdag 6 augustus vertrekt van Schiphol een Nederlandse delegatie naar Paramaribo, bestaande uit atleten, zwem mersisters) en voetballers. WIELRENNEN De Rotterdammer Frank Ouwerkerk heeft gisteren de Ronde van Ossendrecht voor amateurs gewonnen in 2.20,18 '100 lm). Tweede werd De Góede uit Roosendaal. VOETBAL Brazilië dat volgende maand in Engeland gaat proberen de voetbalwereldtitel voor de derde maal te veroveren heeft gisteren een oefen wedstrijd tegen Atle'.ico Madrid met 5—3 gewonnen. Drie van de vijf treffers kwamen van Pele. Bij rust stond de Spaanse ploeg nog mei 1—0 voor. Por tugal won in een oefenwedstrijd tegen Denemarken met 3—1, dank zij doel- -unten van Eusebio en Torres (2x). ATLETIEK De Franse lange- afstandloper Michel Jazy heeft gisteren bekend gemaakt dat hij zich terugtrekt een wedstrijd op vrijdagavond waar hij de Australiër Ron Clarke tegen- T zich zou vinden. Aanvankelijk had hu gezegd in samenwerking met Clarke wereldrecord van Kiptsjoge Keln« Kenya te willen breken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9