Kleine kernen niet al te groot maken „Lasfabriek" legt al varende aardgasbuis op IJsselmeer-bodem GRANDIOZE SUPERSHELL-WEDSTRIJD MET 1500 SUPER-PRUZEN Stad en Land in jaarverslag Schoonheid van platteland wordt bedreigd Volledig overzicht van KSG-staalcoiicentraties Geen nieuwe dorpen; oude niet inblikken Per onderwaterkooi KIETIWE LEIDSE COURANT 7 «(IIA<lni; 22 JUNI 1966 STALEN REPS VAN DERTIG KM TUSSEN MEDEMRLIK EN HINDELOOPEN (Van een onzer verslaggevers) ^JEDEMBLIK Een drijvende lasfabriek legt al varende vierhonderd meter aar dag lop de bodem van het IJsselmeer. Een maand geleden werden aan de Noordhollandse kant de eerste aan elkaar gelaste pijpstukken neergelaten. Omstreeks half oktober komt de dertig kilometer lange stalen rups bij Hindeloopen weer boven water. De zinker is een onderdeel van de tweede hoofdtransportleiding van Slochteren naar westelijk Ne derland. Amsterdam en omgeving krijgen tegen het einde van het jaar via dit buizennet het Gro ningse aardgas. Met de aanleg van de gasleiding van Medemblik naar Haarlem is deze week be gonnen. De rest van de Randstad Holland wordt in de loop van vol gend jaar op deze transportbuis Voor de constructie van de transport leiding door het IJsselmeer is gebruik gemaakt van een Amerikaanse uitvin ding: de drijvende pijpenlegger. Het 127 meter lange en achttien meter bre de vaartuig is samengesteld uit 65 pon tons, die drie scharnierend aan elkaar bevestigde secties vormen. FOTO'S Aan boord staan vier lasstations, waar de per schip aangevoerde pijpstukken (vijftien ton, twaalf meter lang) aan elkaar worden gelast. Daarna worden röntgenfoto's van de lassen ge maakt. Als lekken worden geconsta teerd, kan voor het afzinken de fout nog worden hersteld. Achteraan de „lo pende band" worden de uiteinden van de pijpstukken en de las bekleed met bitumen en fiberglas. In het laatste sta tion wordt over deze bekleding nog een laag beton aangebracht. De pijp, die een diameter van negentig centimeter heeft, is dan klaar om in te tevoren gebaggerde sleuf negen meter onder de waterspiegel te zakken. SIRENE Op dat ogenblik gaat er een sirene ten teken, dat er weer een pijpstuk wordt afgezonken. De poten, waarmee de pijpenlegger stevig op de bodem van het IJsselmeer staat, worden op getild en de rupsbanden onder de pijp komen in beweging. Terwijl de pijp aan de achterzijde langzaam in het grauwe water verdwijnt, vaart de pij penlegger langzaam twaalf meter in de richting Hindeloopen: het vaartuig trekt zichzelf langs de pijp naar Inmidels is dan een nieuw pijpstuk uit het ruim van de aak gehesen en schuiven de zeven nog in „bewerking" zijnde pijpstukken precies twaalf me- Het afzinken geschiedt vanuit het contrólehuis. Van die plaats af is op instrumentenborden te zien of alles in gereedheid is om het pijpstiik voorzich tig neer te laten. De aanleg van de zinker gebeurt door de Nederlandse Pijpleiding Constructie Combinatie, een aanne merscombinatie waarin M-K River Constructie Mij NV, Bronswerk-Fije- noord NV en de Koninklijke Neder landse Heidemaatschappij deelnemen. De pijpstukken worden in Duitsland gemaakt. Per trein worden zij naar een fabriek in Tiel vervoerd, waar zij wor den bekleed met een tien centimeter dikke betonlaag, die als verzwaring dient. De reis van Tiel naar de pijpen legger geschiedt per schip. Per dag worden ongeveer 33 pijpstuk ken aan het buislichaam toegevoegd. Als de zinker klaar is, zal hij uit 2405 pijpstukken bestaan. DEER Dc constructie van de buis is een geldverslindend karwei, maar toch nog altijd goedkoper dan de aanleg van transportleidingen te land. In het westen van ons land, waar tal van speciale voorzieningen moeten worden getroffen, is met de aanleg van één kilometer buis één miljoen gulden ge moeid! Ter vergelijking: in Amerika kost de aanleg 450.000 gulden per kilo- Voordat er gas door de buis gaat stromen, wordt hij grondig getest. De zinker wordt gevuld met water en daar na onder een druk van meer dan 86 atmosfeer gezet Vervolgens wordt een rubberbal door middel van gasdruk door de leiding geperst om het water te verdrijven. Bij het hele karwei zijn meer dan tweehonderd man betrokken. Zij zijn ondergebracht in een drijvend barak kenkamp in de haven van Medemblik. Als de pijpenlegger dichter bij de LIJFSPREUK Het werk aan boord gaat in hoog tempo. Daarom is de pijpenlegger voor bezoekers verboden gebied. Eén keer heeft een gezelschap de werkzaamhe den van nabij mogen zien. Gevolg daar van was, dat de productie die dag hard was achteruit gelopen. Dat was een financiële strop van vele tienduizenden guldens. Sindsdien huldigen de aanne mers deze „lijfspreuk": pijpen leg- gen-niemand zeggen! Lassers aan het werk op de pijpenlegger. Rechts en links van de plaats waar zij lassen is de tien centimeter dikke betonlaag te zien. DEN HAAG De BOVAG gaat op donderdag 30 juni in de Expohal in Hil versum een protestvergadering beleggen tegen de huidige situatie op de benzine- markt en de tot dusverre door de olie maatschappijen gevoerde politiek. Het zal een besloten vergadering worden om „een zo groot mogelijke vrije expressie" te kunnen krijgen van de grieven die de leden van de bond tegen de huidige situa tie hebben. Op de foto links het schip, dat de pijpstukken bij de drijvende lasfabriek brengt. Rechts: de ande re kant van de pijpenlegger. Dui delijk is te zien, dat de pijp daar op de bodem wordt neergelaten. Goedkope Morris 850 Mini (Van onze redacteur automobilisme) AMERSFOORT De importeur van Morris automobielen, J. J. Molenaar's Au tomobielbedrijf N.V. te Amersfoort, heeft bekend gemaakt dat aan de beide uitvoe ringen van de Morris 850 een nieuwe, goedkopere versie zal worden toege voegd. Naast de uitvoering van 5.950, De goedkoopste versie Morris Mini zal kleinere wieldoppen hebben, geen koffer- mat bezitten en geen bumperrozetten en dorpelbeschermers. De uitvoering van 5.570, die ook nog niet lang op de markt is, is vrijwel identiek aan de luxe versie, maar bezit alleen een eenvoudi ger kachel en vaste zijruiten. Van een onzer verslaggevers BOSKOOP Het is dringend noodzakelijk de bevolkingsgroei in Nederland op een zodanige manier in de kernen op te vangen, dat zo weinig mogelijk sprake kan zijn van stagnatie en over spoeling. Dat zegt ir. P. Kessler in het jaarverslag van het In stituut Stad en Land. Gisteren hield dit instituut in Boskoop de jaarvergadering. Men moet zoveel mogelijk voorkomen dat de kleine kernen uitgroeien tot grote woongebieden waarbij de ab solute grenslijn wordt overschreden en er struktuurproblemen ontstaan. Als belangrijk hulpmiddel bij dit regulerend werk wijst ir. Kessler op de bewuste vormgeving van „kritisch groen" en de kompenserende geldstroom voor gemeenten met een te hoge of te lage groeisnelheid. Als voorbeeld noemt ir. Kessler Boskoop. In deze plaats, 10.000 inwoners, is sprake van een verzorgingsapparaat i beperkte capaciteit en kwaliteit. Dat ten dele te wijten aan de kwe- kersgrond. die grondverwerving voor an dere doeleinden duur maakt, ten dele »k aan de doorsnijding van de Gouwe i de oost-west verkeersroute. In eerste instantie is hier met een op lossing van het Gouwe-vraagstuk wel iets te bereiken. Daarnaast vraagt echter het verbeteren van het klimaat van de verzorging, zowel aan de west- als aan Duitse vakbonden bezorgd (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM De hoge auto riteit van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal (EGKS) zal binnen afzienbare tijd een volledig overzicht geven van de concentraties, die zich in de staalindustrie in West-Europa voltrekken, en waarbij ook de Hoogovens betrokken zijn. Dit is gistermiddag meegedeeld op een persconferentie in „De Doelen" na afloop Fusie Europese organen aanvaard onder voorbehoud (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Zonder enige geestdrift is de Tweede Kamer gisteren akkoord gegaan met het verdrag van de zes EEG-Ianden om de samenvoeging van de EEG-commlssie, Euratom en de Hoge Au toriteit van de EGKS goed te keuren. Ze nam tegelijk een motie-Schuyt (kath.v.) aan, waarin wordt uitgesproken dat de samenvoeging alleen dan het verwachte resultaat zal opleveren als een politiek krachtige Commissie met voldoende ma te van continuïteit aan de gefuseerde uitvoerende organen leiding kan geven. De motie spreekt het vertrouwen uit, dat de regering de rectificatie-oorkonde niet zal deponeren, m.a.w. niet tot offi ciële bekrachtiging van de samenvoeging zal overgaan, dan nadat de grootst moge lijke zekerheid verkregen is dat de Com missie in haar nieuwe samenstelling vol doende waarborgen biedt voor een even wichtige ontwikkeling van de Europese gemeenschappen. Alleen de WD-fractie stemde tegen de motie. Zij achtte haar grondwettelijk niet geheel juist, omdat de Kamer met deze uitspraak op de stoei van de regering gaat zitten. Minister Luns beloofde, dat de rege ring de deponering van de ratificatie-oor konde zal laten afhangen van de uitslag van de onderhandelingen over positie en bezetting der nieuwe, samengevoegde executieve. De regering is bereid om de Kamer te zijner tijd in te lichten over het ogenblik van de ratificatie. Ze zal de uitspraak van de Kamer zeker niet der meer naast zich neerleggen. een vergadering van het raadgevend comité van de EGKS. dat na 107 bijeen komsten elders voor het eerst in Neder land vergaderde. De kwestie van de staal- concentraties is bij wijze van „proefbal- aan de orde gesteld door de V/est- duitse vakbonden, die zich met name bezorgd maken over de nauwe samenwer king welke tot stand is gekomen tussen de Hoogovens en de Dortmunder Horder Hütten Union en Hoesch AG te Dort- Zoals bekend zijn Hoogovens en Hoesch begin dit jaar overeengekomen hun produktieprogramma's op elkaar af te stemmen, als gevolg waarvan Hoogo vens haar meerderheidsbelang in de Dort munder Horder Hütten Union Hoesch AG heeft overgedragen en daar door een flink aandelenpakket in Hoesch kreeg. De Duitse vakbonden hebben daar over vragen aan de hoge autoriteit van de EGKS gericht en een nauwgezet on derzoek naar deze concentratie gevraagd In de vergadering van het raadgevend comité werd er op gewezen dat zich ook elders in Europa concentraties in de staalindustrie voordoen, in Frankrijk bij voorbeeld. Met het oog op de sterke in ternationale concurrentie kunnen derge lijke concentraties noodzakelijk worden geacht. Het raadgevend comité heeft zich ook uitvoerig beziggehouden met de Euro pese kolenvoorziening en met de afzet van kolen en staal binnen en buiten de gemeenschappelijke markt. In de middaguren werden de deelne mers aan de tweedaagse bijeenkomst gisteren door het gemeentebestuur Rotterdam ten stadhuize ontvangen. ACADEMISCHE EXAMENS de oostzijde van de kern, de nodige i Andere voorbeelden die ir. Kessler noemt zijn Numansdorp en Moordrecht. Beide plaatsen hebben ongeveer 5000 in woners en in beide plaatsen is sprake van een verlegging van de verkeersroute uit het hart van het dorp naar buiten. De excentrische ligging daarvan zal men moeten opvangen door de kwalitei' van het verzorgingsapparaat te verhogen. In Numansdorp zal deze injektie ten samengaan met het verbeteren het woonklimaat. Daardoor zal er meer stabiele verzorgingskern voor deel van de Hoeksche Waard kunnen ontstaan. Buffers In Moordrecht zal men de uitbreiding gepaard moeten laten gaan met de inrich ting van groene buffers tussen Groot-Rot terdam en Gouda. Ook kan men Moor drecht enigszins laten fungeren als reser ve-opvang voor de groei van Gouda. Het platteland wordt steeds minder agrarisch ten gevolge van de sociaal-eko- nomische verstedelijking. Steeds i agrariërs verlaten de landbouw-sektor. Dat zegt de heer J. G. Goris over de ontwikkeling van de kleine gemeenten. De verandering van de mentaliteit werkt daar vanzelfsprekend aan mee. Plattelandsgebieden zijn verademings- gebieden geworden, die als compensatie van grote betekenis zijn voor de stedelin gen. De schoonheid van het platteland wordt bedreigd door twee processen. Allereerst de rationele verkaveling en moderne bedrijfsbebouwing. De land bouw wordt in steeds mindere mate de „hoedster" van de rustieke schoonheid n het landschap en de „ruimte." Dan is de vestiging van stedelingen in kleine gemeenten om de steden heen. Dit betekent vaak alleen maar een stadsuit breiding, waarbij woonwijken worden ge haakt aan de dorpskernen van de kleine- gemeenten. Alblasserdam In het jaarverslag wordt een overzicht gegeven van de toekomstige te verwach ten groei van Alblasserdam. In 1940 werd deel van het centrum van deze plaats bij een bombardement verwoest. De herbouw, die reeds tijdens de oor logsjaren begon, schiep, en schept nog, ruimte op een plaats waar veel kernen het benauwd hebben. Na de oorlog ziet men een ongekende uitbreiding, de nij verheid voorop. De grote woonkern Dam groeit, maar ook Kinderdijk. Een rekrea- tiegebied tussen deze beide kernen scheidt en verbindt beide. Een ongelimiteerde groei van het dorp wordt uit sociale overwegingen verwor pen. Ook ruimtelijk zijn er aan alle kan ten barrières. Het molengebied van Kin derdijk, de rivier de Noord in het wes ten, de industriële ontwikkeling en de rijksweg. Naar het oosten wordt een grootscheepse uitbreiding halt geroepen door een geprojekteerde spoorlijn, een onmisbare verkeersader voor de toe- Een complicatie in de vorm van een spoorwegaftakking in westelijke richting onder de Noord door naar de grote ran geeremplacementen van Rijnmond, wordt aangegrepen om de naar alie zij den begrensde woonkern Dam een letter lijke afronding te geven. Ruimte Geen schematisch ronde nederzetting met een levenloos hart wordt weggestopt in het midden, maar een gerichte struk- tuur: het centrum nabij de Dam in de Alblas, in relatie met de bedrijven ten zuiden daarvan. Het leven stroomt er door. Veel elementen van belang zijn tot stand gekomen. Een raadhuis met een groot plein, een wijk in Kinderdijk, het gezicht op dc molens bewaard door doel bewust gespaarde openingen. Dat is wat het rapport ruimtelijke ordening noemt: de grote lijnen zien èn vasthouden en zich waar nodig tot in dc kleinste details verdiepen. Kamercommissie maakt studie parlementaire vraagpunten DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteravond besloten uit haar mid den gevormde commissie vor de herzie ning van de werkwijze van het parle ment te handhaven en te belasten met uitgebreidere taak: het opstellen van een lijst vraagpunten over de werking van de parlementaire democratie in het algemeen. De commissie zal zich nu gaan wijden aan de bestudering van vraagstuk ken als het kiesstelsel, de positie van de Eerste Kamer enz.. Het door de commissie ontworpen nieu we reglement van orde voor de Tweede Kamer werd in de Kamervergadering gisteravond besproken. De verschil lende sprekers hadden over het alge meen veel lof voor het werkstuk, maar uiteraard ook kritiek op onderdelen. Er zijn al verschillende amendementen inge diend. Het debat werd vandaag voortge zet. Rede van Ir. W. F. Schut in Boskoop: BOSKOOP Tijdens de jaar vergadering van het Instituut Stad en Landschap van Zuid Hol land heeft ir. W. F. Schut, direc teur van dit instituut, een cau serie gehouden over „de toekomst van onze dorpen". In zijn voordracht onderstreep te hij, dat hij hierbij een persoon lijke visie weergaf. Hij sprak over de dorpen van minder dan 10.000 inwoners. In ruimtelijke zin is er HAARLEM Duiker-kikvorsman Jan Vos (28) bereidt zich voor op een tien uur durende tocht onder water van Lobith naar Rotterdam. Hij wil dat experiment zaterdagmorgen 9 juli vroeg beginnen. Hij ontwierp er een ijzeren getraliede kooi voor, Aquamaster genaamd, en daarin gezeten zal hij zich twee meter onder water door een sleepboot laten trekken. Doel van Jan Vos: weten hoe lang een kikvorsman onder water kan blijven, én een door hem ontworpen duikerpak testen. Lukt het, dan wil „aquanaut" Voj zich in een bestuurbare cabine, tien meter onder water, van Calais naar Dover v.v. laten slepen. 30 Juni stuit de eerste ronde van de Haal een inschrijfformulier op een der 3000 Shell-verkooppunten en doe gratis mee! aan nieuwe dorpen geen behoefte, aldus de heer Schut. De merkwaardige situatie doet zich thans voor, dat het dorp aan populariteit wint doch planologisch als lastige erfe nis van het verleden wordt gevoeld. Dit zowel ten opzichte van, de stad, die na melijk interessante bewoners naar het dorp ziet verdwijnen, als ten opzichte van het landschap, dat als onder een olievlek inkrimpt. Intussen is het hoog tijd, zich reken schap te geven van de waarde van het dorp. De waarde van het dorp kan ver loren gaan hij een te sterke groei; het dorp moet dorp blijven. Functie Nog altijd kan men welwillende ge luiden beluisteren over de agrarische functie van de dorpen.In dat opzicht wordt geen enkel dorp ook maar een strobreed in de weg gelegd. De dorpen zullen echter van hun agrarische functie steeds minder kunnen leven. De moder ne ontwikkeling van het agrarische be drijf. de betere verbindingen met de ste den en vooral de snelle opkomst van andere vormen van werkgelegenheid re- Niet inblikken Wij moeten (weer) leren leven met onze dorpen. En wel om de afdoende reden, dat zij er zijn en niet opgeruimd worden. Slechts enkele dorpen (onge veer twintig) komen voor echte ver stedelijking in aanmerking. Voor het overige wijzen wij de soms gehoorde werkwijze, die neerkomt op inblikken af. Het gaat erom, elk dorp zijn eigen leven te laten leiden in harmonie met de omgeving en in overeenstemming met de moderne tijd. Voorzieningen Het is uitgesloten, zo gaat de heer Schut verder, dat de dorpen die voor zieningen krijgen welke de steden heb ben. Dit is technisch en financieel on mogelijk. In sociaal culturele zin spre ken wij de eisen van de dorpen tegen. Met de dingen die in de dorpen van ouds gegroeid zijn moet men genoegen nemen, aldus de heer Schut. Hierna gaf de voorzitter ieder in de zaal de gelegenheid <op de voordracht an de heer Schut in te gaan. Vanuit het geselschap werd vooral de >ms ironische toon over dc dorpen door de heer Schut gebezigd gehekeld. Vooral had men veel bezwaren tegen de minder toebedachte voorzieningen voor de dor pen. Waarom zouden de dorpen niet de zelfde voorzieningen kunnen krijgen of mogen hebben als de steden. De t(jd staat niet stil en In de dorpen bruist het leven evengoed als in de steden. Ook in deze moderne tijd moeten de dorpen leefbaar zijn voor de dorpelingen. Een 29-tal Tsjechische deskundigen uit de bouwwereld zijn gistermiddag in Nederland aangekomen voor een studie bezoek. Zei de leider van de groep Wladi- imir Matejka: ,Wij willen in Nederland 'iets leren jmtrent de bouwmethoden, het gebruik van mechanische hulpmiddelen en de automatisering in de bouw" De i groep za! o.m. een bezoek brengen aan 1 Rotterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7