Golden Fiction Kamer eist spoedig opening van zaken Blanken sloegen biddende negers Legioen vergat deserteur niet Affaire Van Hall-Smallenbroek Verdere straf Lages zinloos geacht Jenaat verwerpt noodwet voor arbeidsvoorziening Geen Russische troepen na hereniging Uit de Haagse hof geplukt SLAGER (19) VERMOORDDE 4 JONGENS 5 WOENSDAG 22 JI M 1966 v"Vv' creatie die op het ogenblik in penemarken veel opgang maakt. De wordt aanbevolen voor na het hvemmen. Het hoofddeksel kan ais ten parka worden gesloten. Het ge heel is vervaardigd van badstof en uitgevoerd in twee kleuren. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer heeft gis teren via Kamervoorzitter Van Thiel van minister Smallenbroek (binnenlandse zaken) geëist de schriftelijke vragen van de PSP-er Bruggeman over de com municatiestoornissen tussen de minister en burgemeester Van Hall over het inroepen van bij stand voor de Amsterdamse poli tie nog deze week mondeling in de Kamer te beantwoorden. De heer Bruggeman wil weten hoe de ministeriële mededelingen die vorige week in de Kamer zijn ge daan over het te laat inroepen van bijstand te rijmen zijn met wat nadien zowel door het minis terie van binnenlandse zaken als de gemeente Amsterdam is mee gedeeld. Mr. Van Thiel zei dat de minister hem heeft laten weten de vragen van de heer Bruggeman volgende week in de Kamer mondeling te zullen beantwoorden. VVD-fractileider Toxopeus noemde dit gisteren „bepaald onaanvaardbaar". Met zijn collega's Schmelzer (kath.v.) en Beernink Cc.h.) achtte hij klaarheid in deze zaak op de kortst mogelijke termijn geboden, liefst nog voor de vergadering van de Amsterdamse gemeenteraad van heden. PvdA-fractieleider Nederhorst I sloot zich daarbij aan, maar wees tege- j lijk op de noodzaak van een grondig antwoord, waarin alle beschikbare gege vens zijn verdisconteerd. Mr. Van Thiel j beloofde het verzoek van de Kamer aan minister Smallenbroek te zullen o brengen. !,3 Nederlaag voor Samkalden anl IVO* O "'"Vrees voor wéér arbeidsinzet' (Van onze parlementsredactie) ■33ÖEN HAAG De Eerste Kamer ieft dinsdag het ontwerp Noodwet Ar- jidsvoorziening met 27 tegen 21 stern en verworpen. Tegenstanders warcr I VVD, ARP, CHU, CPN, PSP en acht flen van de KVP-fractie. Het voorstel 'eeg slechts steun van de PvdA ven KVP-leden. bpvallend was bovendien dat een intal socialisten zich aan de stemming ittrok door de vergaderzaal te verla- h. Sinds 1960 had de senaat geen kei wetsvoorstel meer afgewezen, •ecies zes jaar geleden op 21 juni ggjjO verwierp zij de Archiefwet, ikele maanden later 13 september T weigerde de senatoren hun goedkeu- ïg te hechten aan de Totowet. 1 leeds vorig jaar november was in de erste Kamer verzet gerezen tegen Noodwet Arbeidsvoorziening. Dit tsvoorstel geeft de overheid de be- igdheid om in tijd van oorlog, oor sgevaar of buitengewone omstandig- an burgers bepaalde noodzake- at- werkzaamheden op te dragen, k kan de regering bij amvb burgers het buitenland te werk stellen. F.en ital senatoren vreesde toendertijd eilijkheden wanneer ons land bezet l worden. Naar hun mening kon een etter dankzij deze wet met een n van rechtvaardigheid Nederlan- voor zich laten werken. De libe- Van Riel deed de suggestie de op- eiJ icht tot werken in het buitenland niet amvb maar bij wet te laten vast- "6llen. Bovendien wilde hij de moge- onsiheid openen om deze maatregel KB weer ongedaan te maken. )e regering stelde hierop de senaat l>r om het wetsontwerp opnieuw in lij ging in een brief aan de senaat 28 april jl. nader op deze materie PI Zij verklaarde zich bereid tot een onderzoek naar de vragen die in Eerste kamer waren opgeworpen, pi het ontwerpen van een aantal ande- noodwetten zou de regering met de waren uit de senaat rekening hou- u€i. Bovendien deed staatssecretaris Meyer (sociale zaken) de toezegging Noodwet Arbeidsvoorziening te zij- tijd aan te vullen met een novelle, insdag toonden de senatoren zich ig tevreden over de houding van gering. Mr. Van Riel (lib.) betoog- lat het plan niet meer paste in de rnationale ontwikkeling van de ite tijd. Prof. De Gaay Fortman 1 het beter om de burgerdienst- it uitsluitend bij staatsnoodrecht ïoc te regelen. Jhr. De Geer (c.h.) [d het resultaat van het regeringsbe- erg mager. „Zij neemt de sug- van de Eerste Kamer niet over ir vraagt alleen om vertrouwen in 'onderzoek dat men instelt", meende spreker. De KVP-afgevaardigde Siegmann sprak zeer genuanceerd het voorstel en vroeg minister :alden om een aantal nadere ver- igen. bewindsman meende dat de [erdienstplicht in het kader van de noodwetgeving moet worden be- Hij beloofde de senatoren dat met bezwaren rekening zou worden ge lden. Wanneer het wetsontwerp toch fd verworpen, vreesde hij ernstige rtraging bij het voorbereiden van del |e KVP-fractie vroeg hierop Gulzige hond oorliimtn ramp in Argentinië INEUQUEN Dankzij de gulzigheid een hond zijn 300 mensen in de [entijnse provincie Patagonië aan een vergif'igingsdood ontsnapt, viering van de 50ste verjaardag de school te Pomona was een open- itfeest georganiseerd, waaraan de 300 ten (plaatselijke notabelen en leden het provinciaal bestuur) deelnamen. werd gereedgebracht voor een maaltijd, ook de traditionele Asado geweldig braadstuk. Daarbij zagen i aanwezigen een hond steels van de snoepen en daarna als door de sem getroffen ineenzakken, et vlees werd in een laboratorium erzocht, waarna er strychnine in ïk te zitten. Twee verdachten zijn rresteerd, schorsing van de vergadering aan om zich nadere kunnen beraden. Na onge veer 10 minuten verklaarde de heer Siegmann dat zijn fractie verdeeld zou stemmen. Na de stemming leek dat het voorstel was verworpen. Voor het kabi net heeft dit echter geen consequenties. In de Tweee Kamer was de noodwet Arbeidsvoorziening destijds z.h.s. aan vaard met alleen PSP en CPN tegen. (Vervolg van pag. 1) De heer Bakker (comm.): „Maar man hoe kan je dat nou met elkaar vergelij ken". De heer Van Koeverden vond de ministeriële beslissing ook juist band met de internationale verhoudin gen: een opmerking die bij de socialisten niet bepaald in goede aarde viel. „De internationale verhoudingen hebben hier I niets mee te maken", aldus de heer Ne derhorst geërgerd. Ernstige beslissing De PvdA-fractieleider zei er diep van overtuigd te zijn, dat minister Samkal- den één van de moeilijkste beslissingen van zijn loopbaan heeft moeten nemen. De bewindsman bevestigde dat. „De ernst van het besluit heeft mij duidelijk voor ogen gestaan en ik heb uitgezien naar een gelegenheid om er een nadere verduidelijking van te geven. De lijst van de door Lages begane misdaden is van een afzichtelijke welsprekendheid en maakt duidelijk, dat de reacties op de beslissing uiting geven aan het onzeg baar leed dat door Lages is aangedaan. Ik kan mij", aldus de bewindsman, „vol ledig verplaatsen in de gemoedsgesteld heid van hen die tegen de strafonderbre king protesteren. Ik mag van hen niet king, waarbij het niet van essentieel verwachten en verlangen dat ze tot ande re gedachten zullen komen. Maar ik ver wacht van hen wel begrip voor mijn standpunt". Dit standpunt is geheel in overeenstem ming met de beginselen van de straftoe passing in het Nederlandse strafstelsel. Dit stelsel is niet alleen gericht op voor bereiding van de terugkeer van de gede tineerde in de maatschappij, maar ook op het voorkomen van zinloze strafuit voering. Dit laatste beginsel is ten aan zien van Lages toegepast. Sedert begin mei is zijn gezondheidstoestand hard ach teruit gegaan. Aanvankelijk was vervoer zelfs niet eens mogelijk, maar toen een tijdelijke stabilisatie intrad is positief beslist op een verzoek om strafonderbre king, waarbij het niet van esseintieel belang moest worden geacht waarheen de patiënt zou worden vervoerd. Bijzonder geval Het ging hier uitsluitend- om een een malige beslissing in een bijzonder geval. 'Niet barmhartigheid of medelijden lagen aan het besluit ten grondslag, maar de wens en de wil om de beginselen van het Nederlandse strafstelsel te* behouden. „We zouden ons zelfrespect schade berok kenen als we die beginselen geweld zou den aandoen". De minister stipuleerde, dat zijn besluit brengt in dat zijn besluit geen het lot geen verandering brengt in het lot van de drie nog geïnterneerde, tot le venslang veroordeelde oorlogsmisdadi gers Fischer, Kotalla en Aus der Fünten. Voor hen blijft het tot dusver gevolgde gratiebeleid gelden. Elk verzoek om gra- ticring ten hunnen behoeve zal individu eel, op eigen aard en omstandigheden, worden beoordeeld. Van een precedent is geen sprake. In het gratiebeleid is nooit met precedenten gewerkt en dat zal ook nooit gebeuren. De strafonderbreking van Lages is trouwens geen gratiëring. Voor hem is een apart gratieverzoek in gediend. waarover eventueel nader moet worden beslist. De minister maakte er geen geheim van, dat het ook naar zijn mening ge rechtvaardigd zou zijn geweest als Lages direkt na de verwerping van zijn cassa tieverzoek in 1952 ter dood zou zijn ge bracht. Met instemming van de Kamer meerderheid is de doodstraf toen echter omgezet in levenslang. Het ware de i nister liever geweest „als de natuur voor gezorgd had dat Lages tot het eind toe zijn levenslange gevangenisstraf had kunnen uitzitten". Hij somde een aantal gevallen op van politieke delinquenten die in verband met gezondheids- of ande re omstandigheden hun Straf mochten on derbreken. Gehandhaafd de eersten kunnen gegratieerd jaren worden gesteld, de laatsten in het niet blijft gehandhaafd, wat betreft de toepassing van de essentiële beginselen van het Neder landse strafregiem is er geen verschil. De oorlogsmisdadigers vielen inderdaad onder de bijzondere rechtspleging, maar toen hun doodstraf in levenslang werd veranderd, ressorteerden zij vanaf dat moment onder het normale Nederlandse strafstelsel. De „vier van Breda" staan onder de vigeur van een strafregiem „z'n eigen beginselen niet kan ver loochenen zonder schade te berokkenen de samenleving waaruit het is voort gekomen". „Ik ben me ervan bewust", zo besloot de minister, „dat het heel moeilijk is geschonden gevoelens te bevredigen. Mijn beslissing kan feilbaar zijn. Maar wat er vanuit de Kamer tegen inge bracht is vermag me niet af te brengen mijn overtuiging, dat onder zulke ernstige omstandigheden als zich bij La ges voordeden op zijn terugkeer moet niet worden gerekend geen minister van justitie een andere beslissing zou hebben genomen dan ik heb genomen". De kritiek van VVD. CPN en BP tegen de strafonderbreking resulteerde niet Met of zonder... Met of zonder room... uiteindelijk maken verfijnde smaak en aroma van supe rieure koffie uw„kopje koffie"tot een waar genot! Zo ook maken smaak en aroma van de kostelijke U SA tabakken van uw Golden Fiction iets bijzonders: de sigaret voor rokers met een eigen stijl. Met of zonder filter: geniet van uw Voor rokers met een eigen stijl! King contra sheriff Price PHILADELPHIA Ongeveer 25 met stokken gewapende blan ken hebben dinsdag een groep van 300 negers aangevallen die onder leiding van dominee Martin Luther King twintig minuten baden voor het gerechtsgebouw van Neshoba, waar twee jaar ge leden drie strijders voor gelijke burgerrechten dichtbij werden ver moord. Later op de dag ontstond er een vuurgevecht tussen blanken en negers. De blanken begonnen met het schieten 25 negers beantwoordden het vuur. Een blanke werd geraakt, maar niet ernstig gewond. V uurwerk Tijdens de bidstond voor het ge- i motie. De heer Bakker (comm.) zag rechtsgebouw werden stukken daarvan af, met als argument, dat uitspraak toch maar een verkeerd beeld i geven van de gevoelens in de Kamer onder het volk. De liberaal Berkliou- r wilde geen motie, omdat hij vreesde dat die op politieke gronden zou worden verworpen met als gevolg, dat dit ave rechts zou kunnen werken op de beslis sing over de gratieverzoeken van de drie nog overgebleven oorlogsmisdadigers in werk tussen de negers gegooid, waar van één op enkele centimeters var King ontplofte. Toen de demonstranten het gerechts gebouw naderden, stond Price op de stoep te wachten. Een van de negerlei ders zei: „Wij hebben vreedzame be doelingen. Er zijn hier mensen die zich willen laten inschrijven". Price antwoordde: „U moet zich la- Volgende maand komen in Bad Segeberg, Duitslandde boeken van Karl May tot leven. Een gezelschap van 120 personen zal een aantal avonturen van de werldberoemde Winnetou en de zijnen uitbeelden. Op de foto de Duitse actrice Gisela Gress- mann, die de rol vervult van een lieftallige „squaw". Kanselier Erliard: BONN. Bondskanselier Ludwig Er- hard heeft dinsdag duidelijk doen uitko men dat de Bondsregering niet bereid is na de Duitse hereniging Russische troe pen op Duitse grond te aanvaarden. Hiermee heeft de Westduitse rege ringsleider zich gedistancieerd van het voorstel van de CDU-fractievoorzitter en plv. voorzitter van de partij, Rainer Bar- zel. Dit voorstel werd door Barzel 17 juni in de VS gedaan. Twee hoge provo's op uitnodiging naar Londen AMSTERDAM Twee vooraanstaan de provo's, Irene Donner-v. d. Weetering en Bernard de Vries, zijn dinsdagmiddag naar Londen gevlogen, waar ze de En gelsen zullen vertellen wat een provo is. Beiden kregen dezer dagen een uitnodi ging van de vereniging „Destruction ii Art Symposium" voor een verblijf va; drie dagen in de Engelse hoofdstad. Op een persconferentie kan iedereen kennis maken met de provo-ideeën. Voor mijn vakantie heb ik, op de gunstig ogenblik om over overtolli; valreep, geroepen: „Vrijwilligers vrije tijd te spreken, want voor!" Daarbij belilvend de lezers la- n ter te doen weten of er zich vrijwilli gers gemeld hebben. Het ging om het toch onvermijdelijk brailleren van boeken voor de blin- den-bibliotheek. Daarvoor moet mer het. brailleren op de machine leren, wat bij ijver en een dagelijkse ning van een anderhalf a twee met een week of zes te doen is. Papier, machines en instructie wordt door de Blindenbibliotheek ge- teur Van Rossum de winter ik blijf er bij, dat een brailleclub i prachtig object zou kunnen zijn >r bijvoorbeeld vrouwenverenigin- niet" dagelijkse oefe- gen. Het werk kan immers thuis ge- mutselden nog beuren op de tijd, dat het iemand schikt. Intussen moet ik de dank van direc- Waarom ik het dan niet gebruikte. Ach mijn antwoord was simpel: „Mij te duur, het gaat om de inhoud, 't weggooi-kuipje". Wc scher- de grootte de domici liehebbenden telde of de disgenoten. Toen ging ze weg, heel beleefd en geven. En dan neemt men op zich een gereageerd heeft, overbrengen. ieder, die heel vriendelijk. boek te brailleren, ook al weer taak, die zeker een anderhalf a twee uur per -dag vergt. Vrijwilligers voor! heb ik geroepen na de noodkreet die mij van de heer Van Rossum, direc teur der Blindenbibliotheek bereikte. Met veel hoop in het hart, heb ik dat gedaan, maar ook met een tikkel tje wanhoop, omdat het een heel moei lijke zaak is over andermans tijd te Bij deze. Gaarne. Vrije tijd Over vrije tijd gesproken. Twee maal werd de mijne onderbroken door een vreemd bezoek. Er werd ge- beschikken, zeker als je zelf aan de beid. Een glimlachende dame op de kant moet blijven staan wegens het stoep. Ze Nederlandse Huishoudraad, afwezig zijn van vrije'tijd. En nu komt het! Gisteren directeur blikje alstublieft. Van Rossum gebeld en een juichkreet „Ha, dacht ik, eindelijk z gehoord. Onze lezers hebben prompt de enquête. Mag ik mijn Een week later. Weer een bel, een glimlachende dame op de stoep. Van de Nederlandse Huishoudraad. Of ze een ogenblikje....? Even de for mulieren van de vorige juffrouw con troleren.... Het gjng net zo. Weer het kuipje op tafel. En weer de barre waarheid ge zegd over mijn prijsoordeel. Weer vriendelijk dank en weg. Ik heb diep zitten peinzen, waar dit Toen in de krant gelezen, dat de ogen- Nederlandse Huishoudraad er niks ~ee te maken heeft. Geconcludeerd, dat de margarine er Hen for- beroem- alles mee te maken hacf. Och, kwaad heeft het me niet ge daan, maar het is toch een rare zaak. nog niet opgeheven. Het koelkast? Waar ik mijn margarine bellen, zeT'da^'m^r'metee^T'of de 'rriflr' kan 5I- bebloemde kuipjes gebruikt of niet gereageerd. Reeds de volgende kwamen er telefoontjes (070 - 604#: en daarna nog brieven. Natuurlijk alle nood nu nog niet opgeheven. E korps brailleerders kan nog meer snel- kocht? Öf ik het merk zo le vingers gebruiken. Het is nu geen de? „Neen", zei ik. Toen dook ze zeggen". Er kwamen grote muiieren op tafel. Of ik een wasmachine had? Een Dan bent u s af. ten inschrijven op het registratiebu reau, maar dat is tot één uur dicht". „Dan zullen we een vreedzame or delijke bidstond houden", zei de neger leider. Price keek onbewogen toe met de armen over elkaar. Na afloop van de gebeden zei King: „Vandaag hebben we mensen gezien op wier gezichten de haat te lezen staat. Zulke mensen willen de klok in Amerika achteruit zetten". In Florida ontstond een oproer, nadat een negerjongen van een blanke winkelier een pak slaag had gekregen. Een menigte van 600 man nam wraak, gooide stenen door win kelruiten en plunderde huizen. Hon derd man politie moest de orde her stellen. Men maakte gebruik van vuurwapens. Er werden direct 25 ar restaties verricht. Invloedrijke bur gers slaagden er in de woedende negers naar huis te laten gaan. Maal later kwam men weer bij elkaar. Tenslotte moest de politie de menigte definitief verspreiden. LANGENBERG In de Westduitse plaats Langenberg is dinsdag een 19-ja- rigc slagersleerling gearresteerd, nadat deze bekend had vier kinderen tc heb ben vermoord. De lijkjes van drie kin deren werden na een maand zoeken in een schuilbunker aangetroffen. De dader, Jürgen Bartsch, zou her- kend zijn door de 14-jarige Peter Friese, die uit het hol is gevlucht nadat hij tijdens het weekeinde door een jon geman was mishandeld. De politie denkt dat de moordenaar, die zijn slachtoffers uitzocht op kermissen, de laatste jaren vijfmaal heeft toegesla gen. De politie stelde dinsdag op aanwij zing van de jongen een onderzoek in en vond in de grot de gedeeltelijk ver minkte lijken van drie kinderen. Een daarvan werd geïdentificeerd, als de 11-jarige Manfred Grassmann, wiens verdwijning begin dit jaar over het hele land de verontwaardiging had op gewekt. De moordenaar noemde bij zijn be kentenis ook de namen van de andere drie slachtoffers. Het zijn Ulrich Kahl- weiss (11), Klauw-Hermann Jung (9) die in 1962 verdween en Peter Fuchs (13), die sedert augustus j.l. spoorloos was. Neder landsehe Bank Als de president van de Neder- landsche Bank zich wat intensiever zou kunnen bezighouden met gewone en deviezenbankiers, effecten-beheer ders, effecten - in - onderpand - nemers, enz., in plaats van zich te ontlasten van sombere prognosen inzake de eco nomie, dan zouden spaarders en beleg gers zich veiliger voelen. Den Haag W. F. Bingley sr. Nieuwe grondwet De proeve van een nieuwe Grond wet is ter discussie gesteld. Hier dan mijn reactie. Het valt mij op, dat ten eerste een bepaling ontbreekt, waarin wordt verklaard dat de overheid Gods dienaresse is en bij de gratie Gods regeert. Het moet toch iedereen duidelijk Izijn dat het niet erkennen van de soevereiniteit Gods in onze staat geheel is naar de geest der revo lutie. In de tweede plaats kunnen volgens de nieuwe Grondwet godsdienstoefe ningen buiten gebouwen en besloten plaatsen verboden worden, indien dit ter handhaving van de openbare orde vereist is. Dit bedoelt m.i. niets an ders dan opheffing van het processie verbod. Hierdoor zal de r.k. kerk in de gelegenheid worden gesteld haar afgoderij ook boven de rivieren, in het openbaar, ten toon te stellen. Rotterdam A. H. Veldhuizen Wat?© in ons lantl Geen Navo-hoofdkwartier of andere aldelingen in ons land. In de eerste plaats omdat elk land dat Navo-afde- üngen herbergt het eerste doelwit in geval van oorlog zal zijn. Ten tweede: als ons land op God vertrouwt zullen hier de Oorlogen voorbijgaan. Het goe- a alleen toekomen indien Schiedam J. L. Kruyt Samenspreking Alle lof voor het streven der beide Geref. Gemeenten om in samenspre king nadgr tot elkaar te komen. Inder daad is een aantal predikanten der „synodale groep" niet voor hereni ging. Toch meen ik dat er ook zijn die sterke voorstanders van sa mengaan mogen worden genoemd. Zou de hereniging geen feit worden dan be hoort mijns inziens een nieuwe scheu ring niet tot de onmogelijMieden. Rotterdam L. Hageraats, Helpt O.-Duitsland Rusland en China 't BERLIJN De Sowjet-Unie heeft aan de Oostduitse regering gevraagd te be middelen n het geschil met Commu nistisch China. Dit is meegedeeld door een goed Ingelichte Duitse zegsman in West-Berlijn. Mi, Klaa5 ,'lal,'t,i"8a ui' S"«k' "lie 29 jaar geleden Is gedeserteerd PT,.!ïf j" vreemdelingenlegioen, is weer in handen van het legioen flSvïirj8 fc' d.eserte"lI<: 192' nil het gamiroen le SoeL in maanden geleden werd hem een functie aangeboden in een Nederlandse fabriek te Villeneuve-Loubet in Frankrijk. Hij eine on het aanbod in, maar tijdens de formaliteiten ter verkrijging van eer. vesti- ILITifr',VeaS'Unnin8: ?ntdekten gendarmes in hun archieven een vergeelde kaart npsporjng van Plantinga werd gevraagd. Plantinga moest het uni- mHi?ai^efr-ifan ?»en ^acht nu °P de behandeling van zijn zaak door een militair tribunaal in Marseille. Hij bevindt zich op het ogenoük in de ~evan gems van Aubange bij Marseille. De Nederlandse coifsul is ^geschakeld'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5