VERDERE STRAF ZINLOOS De Gaulle voorstander van dialoog Moskou-Bonn Commentaar Iets M armer In het aangezicht van de dood PRESIDENT WEEK AF VAN NAVO-STANDPUNT ZEELIEDENROND: COMMUNISTEN NIET ONDER ONS Koninklijke wandeling Moeilijkheden Selecta schijnen nu opgelost Soekarno wil titel afstaan lira "\Toensdag 22 juni 1966 47ste jaarg-ang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGblAD Kantoren Leiden 3,75, p.kw. 11,30 bezorging 18.00—19.00 Willy Lages doodziek Kamer achter minister Geen motie-Bakker Felle kritiek VVD Minister Samkalden Op het IJsselmeer is een spectaculair karwei aan de gang. Een drijvende las- fabriek legt daar al varen de vierhonderd meter aardgasbuis per dag op de bodem. Een onzer ver slaggevers schrijft over de pijpenlegger op pagina 7. Klare ivijn komt in de herfst weer ter sprake p«g- Kernmerk nmy op bed? Wilt u n de twee kikkers ei s pakken, die liij gisl me geleend beeft?" 3oven West-Europa en het oostelijk il van de oceaan wordt een omvang- lagedrukgebied aangetroffen met schillende depressiekernen. In Oos- rijk en bij de Alpen bevindt zich i klein hogedrukgebied. Iet laat zich aanzien dat in ons land wind het komende etmaal naar zuid zuidoost zal krimpen en dat iets e continentale lucht gaat bin- istromen. STRANDWEER langste dag was gisteren een :hte stranddag met plaatselijk in d-Holland zware buien (Ridderkerk (Van onze parlementsredactie) 1~\EN HAAG „In het aangezicht van de dood kunnen zich om- ■*--7 standigheden voordoen die verdere uitvoering van de straf zinloos maken. De straftoepassing houdt dan op nog langer rechtstoepassing te zijn". Met deze woorden motiveerde minister Samkalden (justitie) gisteren in de Tweede Kamer zjjn besluit om de levenslange gevangenisstraf van de oorlogsmisdadiger Lages met drie maanden te onderbreken. De bewindsman sprak niet al leen van strafonderbreking, maar ook van strafbeëindiging. Hij liet uitkomen, dat de kans dat de doodzieke, stervende Lages nog zal herstellen en opnieuw kan worden geïnterneerd, laat staan in de samenleving zou kunnen terugkeren, uitgesloten moet worden geacht. Op de rijksweg van Tilburg naar Den Bosch is maandag nacht een ongeluk gebeurd dat de bestuurder van een bestel wagen het leven heeft gekost. Deze wagen kwam in botsing met een Zweedse vrachtauto en werd daarbij volkomen uit el kaar gereten. De 31-jarige chauf feur moet. naar men aanneemt, op slag zijn gedood. De vracht auto werd zwaar beschadigd. Na de botsing raakte de bestuurder de macht over het stuur kwijt met het gevolg dat zijn wagen tegen een boom vloog. De minister werd over zijn besluit geïnterpelleerd door de CPN-fractie leider Bakkerdie de strafonderbre king van Lages een belediging van het parlement en het Nederlandse volk" noemde. De heer Harmsen (BP) sprak van een klap in het gezicht van velen die de oorlog aan den lijve hebben ondervonden". Be halve de communisten en de boeren keurde ook de WD-fractie het mi- nistriële besluit ten scherpste af. „De getroffen maatregel is feitelijk noch rechtens houdbaar", aldus mr. Berk houwer (lib.). De PSP nam een ge nuanceerder standpunt in. „Als La ges inderdaad op korte termijn sterft, dan heeft de minister gelijk met z'n besluit. Blijft Lages echter in leven, dan heeft de minister verder gegre pen dan hij mocht doen en dan zal de status quo ante, in dit geval dus de toestand van internering, moeten worden hersteld", zei mr. Slotema- ker de Bruine (pac. soc.). omstandigheden nog langer in de gevan genis te houden. „Dan zouden we ons stellen op het niveau van hen tegen wie we ons in de oorlog moesten verweren". Voor vervolg zie pag. 5 Koningin Juliana heeft gister middag de Coentunnel de nieuwe verbinding tussen Am sterdam en de Zaanstreek officieel geopend met het maken van een wandeling door het kunstwerk. Een ogenblik ont stond er onder de haar volgen de autoriteiten enige verwar ring, toen Hare Majesteit met een hak in een rooster bleef steken. Maar hei euvel was snel verholpen en de voettocht werd zonder moeilijkheden voortgezet en beëindigd. Billijk heel wat zonniger. Ook morgen op- ringen en nog een kleine buienkans. ge wind tussen zuid en zuidwest. middag 18 tot 20 graden, zeewater graden. •ige partijen bleken de beslis sing te kunnen billijken, zij het met grote moeite. „Lages is een onmens ge weest, een moordenaar in het groot", zei dr. Meulink (a.r.). „Ik betreur, dat inder tijd aan hem niet de doodstraf is voltrok ken". De strafonderbreking zag de a.r. afgevaardigde echter als een daad van barmhartigheid tegenover een stervende. Ook Lages moet naar christelijke nor men van wet en recht worden beoor deeld. „Want ook Lages is een mens, een schepsel Gods, in wie wij kunnen zien hoe diep een schepsel kan vallen". Jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (c.h.) meende, dat de eis van menselijkheid hier de doorslag moet geven. Dreigt recht zonder menselijkheid niet te ont aarden in onrecht? „Bij de dreiging van de dood houdt het aardse recht op". PvdA-fractieleider Nederhorst kon w2en enkel gevoel van medelijden met Lages opbrengen. „Voor ons echter is het voortzetten van de straf ontoelaatbaar wanneer gevoelens van zelfrespect en van eerbied voor de menselijke waarden die in onze beschaving zijn verankerd, in het gedrang dreigen te komen. Dit zou bij het langer in gevangenschap laten van de stervende Lages het geval kun- Wilson is akkoord gegaan met een on derzoek op lange termijn naar de scheep vaartindustrie. maar is van mening dat, als men aan de stakers toegeeft, men het loon- en prijsbeleid de basis van het economische program van de regering zal ondermijnen. De vakbonden, die de Labour Partij altijd plegen te steunen, zijn door de staking in verlegenheid gebracht. De zee lieden beweren de steun te genieten van een aantal bonden, waaronder havenar beiders in een aantal steden, maar het grote vakbondscongres dat alle bonden omvat, heeft in stilte getracht de zeelie den ertoe te krijgen tot overeenstem ming te komen langs de lijnen diè een commissie van onderzoek van de rege ring heeft uitgestippeld. De voorzitter van het Lagerhuis heeft een conservatief verzoek verworpen waarin een buitengewoon debat over de verscherping van de crisis werd ge vraagd. Verscheidene honderden stakende zee lieden in Dover hebben gisteren een reso lutie aangenomen waarin er bij het bestuur van de bond op wordt aangdron- gen de rederijen te dwingen tot spoedige onderhandelingen tot beëindiging der sta king. In Newhaven hadden zeelui zondag een dergelijke resolutie aangenomen. De resoluties worden gezien als het bewijs dat de kloof tussen de zeelui op dc kustvaart en die op de grote vaart breder wordt. waarschuwde de stakers dat zij De zeelieden op de kustvaart hebben n- lopen hun werk te vei-liezen wan-1 niet zoveel belang bij de instelling van de staking nog langer duurt, omdat een veertig-urige werkweek, omdat zij vervoer dat nu door buitenlandse I reeds aanzienlijk korter werken dan hun [epen wordt verzorgd, mogelijk voorcollega's van de grote vaart, die 56 uur jd voor de Britse scheepvaart verlo-per week maken. De bemanningen van it) Lza' gaan. de kustvaart en korte lijndiensten menen bo zijn overeengekomen te vol-dat zij door voortzetting van de staking eis tot een veertig-urige j een aanzienlijk bedrag aan inkomsten 'kweek over een periode van tweei derven, daar zij in het seizoen veel over- maar de zeelieden eisen dat dit werken, fooien krijgen en bijzondere in- ddcllijk zal worden gerealisc d. I komsten hebben. an een onzer verslaggevers) .ONDEN Leiders van de itse zeelieden hebben dinsdag indirecte beschuldiging van imier Wilson dat communisti- e agitators voor het voortdu- van de staking verantwoorde zouden zijn, tegengesproken, secretaris van de Nationale iliedenbond. Hogarth, zei er ktisch zeker van te zijn dat in het bestuur van zijn bond tn communisten zijn. filson had het woord communist niet iruikt, maar gesproken van „een hecht (bonden groep door politieke motieven 'reven mannen", die druk zouden heb- i uitgeoefend op enige bestuursleden i de bond. Pe voorzitter van de Scheepvaartfeder- Ford Geddes, heeft de stakende zee- brief gezonden waarin hij dat de communisten trachten de [eepsindustrie te ruïneren. Hij dringt [bij hen op aan van hun vakbond te ifn de staking snel te beëindigen. „De yen van het bestuur zijn niet uw Esters, zij zijn uw dienaren", aldus j MOSKOU President De Gaulle heeft gisteren tijdens be sprekingen met de Russische lei ders een standpunt naar voren gebracht dart afwijkt van het standpunt van de NAVO. Hij ver klaarde dat Westeuropese en Oosteuropese landen bilaterale besprekingen moeten voeren. In dit verband bedoelde hij dat Bonn de kwestie van Duitse hereniging rechtstreeks met Moskou moet bespreken. Partijsecretaris Breznjef. die voorheen mmer deelnam aan conferenties met bezoekers uit het Westen nam deel aan het gesprek. Tijdens het onderhoud dat drie uur duurde en dat ook werd bijgewoond door minister van buitenlandse zaken Gromiko en premier Kosygin, kwamen de Europese veiligheid en Duitsland aan de orde. Tegen het einde van de confe rentie vroeg Kosygin het woord. Hij bracht het plan van minister Gromiko inzake een conferentie over de Europese veiligheid onder de aandacht. Dit onder werp werd echter bij volgende gedach- tenwisselingen niet meer te berde ge bracht. Later op de dag bracht de Franse presi dent een bezoek aan de Moskouse/ge meenteraad. Hij versc-heen enkele minu ten lang op het balcon van het stadhuis waar hij de menigte toesprak en haar de groeten van het Franse volk overbracht. De ruim drieduizend Russen, die regen en onweer trotseerden, barstten in geest driftige toejuichingen los toen De Gaulle in het Russisch uitriep: Lang leve Moskou, lang leve Rusland, lang leve de vriendschap tussen de volkeren van Frankrijk en Rusland. Het was de eerste maal dat een Westerse staatsman het woord voerde op het balcon, waar zevenenveertig jaar ge leden de grondlegger van de commu nistische staat, Lenin, de massa's toesprak. Vennoot Teixeira blijft in arrest AMSTERDAM De raadkamer van de Amsterdamse rechtbank heeft het ver- - zoek tot in vrijheidsstelling van de enige It Ad. t'M III t *411 beherende vennoot van het bankiershuis I Teixeira de Mattos, drs. J. M. F., afgwe- J: WM 9-9 9M 9 M 'm MM zen. De raadsman van drs F., die in lopige vechtenis zit, had het verzoek (Van e verslaggevers) AMSTERDAM Met een wandeling door de Coen tunnel heeft H.M. de Koningin gistermiddag deze nieu we verbinding tussen Amsterdam en Zaandam offi cieel in gebruik gesteld. De noord-zuid wandeling werd meegemaakt door minister Bogaers (ad interim verkeer en waterstaat), mr. Kranenburg, commissaris der Koningin in Noord-Holland en de burgemeesters Van Hall en Baart van resp. Amsterdam en Zaan- Voordat de wandeling begon haalde de Koningin een hefboom over. waardoor een grote Nederlandse vlag, die de noordzijde van de tunnel afsloot, omhoog ging. Na de openingswandeling stapte het officiële ge zelschap in auto's, die hen naar het Amsterdamse Havengebouw brachten. Daar zei de heer Kranenburg dat de ingebruikneming van de tunnel sterk meeiwspt het noordelijke deel van Noord-Holland uit zijn isole ment te verlossen. Minister Bogaers wees er tijdens deze feestelijke bijeenkomst op hoezeer het verkeer de bloedsomloop is van de moderne samenleving en hoezeer daardoor werken van weg- en waterbouw belangrijk zijn voor de nationale economie. De minister noemde het Noord zeekanaal de hartader van een zich sterk ontwikke lend gebied. Dat door de ingebruikneming van de Coentunnel nu ook het ten noorden van dit kanaal gelegen gebied tot volle ontwikkeling kan komen, me de door het bestaan van de Velsertunnel en straks door de IJ-tunnel, acht hij zeer belangrijk. Voor de Zaanstreek is het teleurstellend dat de aan- en afvoer- wegen nog niet gereed zijn, maar dat mocht toch zeker geen reden zijn de tunnel nu hij klaar is maar voor het verkeer gesloten te houden lot die wegen klaar zijn gekomen. Betaling abonnementsgeld De abonnees, die in het bezit zijn van een giro-rekening, doch ons nog geen machtiging tot automa tische afschrijving van het abon nementsgeld hebben verstrekt, ver zoeken wij vóór 1 juli a.s. 11.30 voor het 3e kwartaal 1966 over te schrijven op onze postrekening nr. 58936. Op uw verzoek verstrekken wij gaarne nadere inlichtingen over automatische afschrijving. DE DIRECTIE Verworpen A/OOR het eerst sinds zes jaar heeft de Eerste Kamer een wetsvoor stel verworpen. De Noodwet Ar beidsvoorziening verwierf geen meerderheid. Men kan niet zeggen dat er lichtvaardig gehandeld is. Vo rig jaar november nam de regering het nu verworpen wetsontwerp op verzoek van de senaat opnieuw in De Eerste-Kamerleden vreesden moeilijkheden wanneer de Noodwet ooit door een bezettende mogend heid toegepast zou moeten worden. Zij brachten een aspect van het voorstel naar voren waar de Tweede Kamer geen aandacht voor heeft ge had. In deze tijd wordt veel gespro ken over de wenselijkheid van wijzi gingen in de taak van de senaat. Met name bij behandeling van de begrotingen wordt de Eerste Kamer vaak een overbodige instelling ge acht. Gisteren heeft zij echter op nieuw haar belang bewezen als or gaan dat de wetgeving in tweede in stantie moet beoordelen. Consument LIET verzet, dat de middenstands organisaties in het verleden wel hebben aangetekend tegen het be leid van de Nederlandse Consumen tenbond, heeft hier en daar de in druk gevestigd, dat de middenstand tegen consumentenorganisaties is. Deze conclusie is echter onjuist. Zonder zelf in een beoordeling te willen treden, hechten wij er aan, er op te wijzen dat de midden standsorganisaties zich op ondes kundige wijze en ten onrechte aan gevallen achten door de Consumen tenbond. Het initiatief van de Christelijke Middenstandsbond om vandaag op zijn congres in Amersfoort dr. Tiem- stra, directeur van het Economisch Instituut voor de Middenstand, te laten refereren over het grote be lang van wetenschappelijke consu mentenonderzoekingen, was daarom hijzonder gelukkig. De consument is gebaat bij een dis tributieapparaat, dat in overeen stemming is met zijn wensen en op vattingen. Daarnaast kunnen de on dernemers richting geven aan deze wensen en opvattingen. Een goede wisselwerking is hier zowel in het belang van de consument als van de ondernemer. Onderzoekingen op dit nog grotendeels braak liggende terrein zijn dringend noodzakelijk en van het grootste belang. Hier liggen vraagstukken, die voor de ondernemer ten nauwste betrok ken zijn bij het behalen van een zo gunstig mogelijk economisch resul taat en voor de consument geldt hier, dat de inkomensbesteding bijna even belangrijk is als de inkomens verwerving. Wij juichen het toe, dat de midden stand in Nederland in deze richting activiteiten wil gaan ontplooien. Ongetwijfeld zal hij hiervoor ook begrip ontmoeten bij de overheid, indien voor dc financiering van deze zaak mede een beroep moet worden gedaan op de overheidsfi nanciën. Het lijkt niet te veel gezegd, te stellen, dat het hier ook gaat om een zaak vam algemeen belang. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Voor de problemen die zijn ontstaan nadat de minister van financiën bekendmaakte dat de toelating van de Selecta Verzekering- en Herverze kering Mij. als autoverzekeraar zou den ingetrokken, is een oplossing gevon den. Er wordt een nieuwe maatschappij opgericht waarin dc verzekerden van lecta op bijna gelijke voorwaarden premies kunnen worden ondergebracht. Het gehele agentenkorps van Selecta vrijwel gelijk blijven. Vandaag zou de nieuwe maatschappij worden opgericht onder de naam Rotter- dam-Londen Assurantie Agentuurmaat schappij NV. In het kapitaal nemen Lloyd's Brokers te Londen voor 90 pro cent en de voormalige direkteur van Se lecta, de heer P. W. M. W. van Eyck. voor 10 procent deel. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt 100.000, waarvan 50.000 bij de oprich ting zal worden gestort. De bedrijfslei- GERUISLOOS In nauwe samenwerking mi die haar autoportefeuille 25.000 verzekerde automobielen, waarvan ongeveer 80 procent alleen tegen W.A.) vrijwillig zal liquideren, wordt getracht de omschakeling naar de nieu maatschappij zo geruisloos mogelijk laten verlopen. Over de wijze waarop deze overgang wordt uitgevoerd, krijgen de tussenpersonen van Selecta nog deze week uitvoerige inlichtingen. De liquida tie van dc Selecta-autoportefeuille za, worden waargenomen door de Belg F. O. de Boom, de oorspronkelijke eigenaar/di recteur van Selecta, die enige tijd air zodanig gedefungeerd heeft. Volgens de heer Van Eyck garandeert de naam Lloyds dat bij voorbaat de twij fel aan de solvabiliteit van de dekking uitgesloten is. Hij is ervan overtuigd dat bij voorzichtige liquidatie van Selecta geen verliezen zullen ontstaan. Er zijn voldoende middelen aanwezig om de schade-aanspraken en de verzoeken om premie-restitutie te voldoen. Een surséan ce van betaling voor Selecta ligt volgens hem niet in de lijn van de verwachtin- DJAKARTA President Soekarno heeft vandaag verklaard er geen be zwaar tegen te hebben als het raadge vende volkscongres hem zijn omstre den titel van presidcnt-voor-het-leven zou ontnemen. In een rede voor het voorlopige con gres herinnerde hij eraan dat het drie jaar geleden deze benoeming had ge daan. Als een nieuw gekozen congres (over twee jaar Red.) er anders over denkt, wil Soekarno van de titel afstand doen. Buitenland 1 •h,et con8r.es te vragen, afhan kelijkheid van „imperialistische" bij stand van de hand te wijzen, nam Soe karno stelling tegen het besluit van het nieuwe regime, te trachten buiten landse hulp te verkrijgen. In zijn eerst belangrijke toespraak sinds hij in maar de macht aan Soe- harto overdroeg, bepleitte Soekarno de inflatie te bedwingen en de schulden te betalen door „een grote mate van 'zelfverrtouwen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1