Nieuwe JLeidse Grarant ZWARE TREFT ONWEERSBUI ROTTERDAM Lt.-generaal Schaper naar Defensie Verzekeringsbedrijf over de kop door Teixeira Tv-gesprek met de Prins Smallenbroek en Van Hall confereerden Commentaar Noodweer slechts plaatselijk Contact tussen mevrouw Ganclhi en Tsjoe En-lai? Koekoek laakt artikel van partijgenoot PREMIER WILSON MET PLAN IN LAGERHUIS Militaire vliegtuigen inschakelen bij export Benzine en sigaretten duurder? LEIDER VAN DE BOEDDHISTEN NAAR SAIGON Dinsdag 21 juni 1966 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Abonnementsprijzen p.v 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Straten werden waterplassen Treinverkeer lag uur stil Lange files voor de Maastunnel (Van e r verslaggevers) DEN HAAG Tot staatssecretaris van defensie, speciaal belast met aangelegen heden betreffende de Koninklijke Lucht macht, is met ingang van 20 juni be noemd reserve luitenant-generaal H. Schaper (59). Per gelijke datum is hem ontslag verleend als adjudant-generaal, Wens chef van het militaire huis van H.M. de Koningin. Bij hetzelfde Koninklijke Bfeslvl- is de heer Schaper benoemd tot adjudant-gene raal in buitengewone dienst van H.M. de Koningin. De nieuwe staatssecretaris heeft een lange staat van dienst in de militaire luchtvaart, eerst bij de marine, later bij de luchtmacht. Voor een levensbeschrijving zie pagina ROTTERDAM In de vroege morgenuren hebben zware on weersbuien in Rotterdam en directe omgeving zeer veel overlast veroorzaakt. De regen gutste minutenlang neer en veranderde tal van straten in een oogwenk in waterplassen, waardoor het verkeer plaatselijk totaal werd ontwricht. Omstreeks half acht was het bijna don ker in de Maasstad. Op veel punten bleek ook de bliksem ingeslagen te zijn. Zeer veel overlast ontstond door blikseminsla gen in de bovenleiding en de beveiligings installaties bij het station Rotterdam- Zuid. Meer dan een uur was geen trein verkeer op het traject RotterdamBa- rendrecht mogelijk. Daar het zware weer juist op het spits uur kwam. werd ook het wegverkeer ernstig getroffen. Zo stonden de auto's die door de Maastunnel moesten, te wach ten in lange files, die tot Zuidwijk eri Pendrecht reikten. Op de Groene Kruis weg, een van de belangrijkste verkeers wegen in het zuidelijk stadsdeel, stond het water twintig tot dertig centimeter hoog met alle gevolgen van dien. Op een lager gelegen fietspad stond zelfs vijftig centimeter water. Op het kruispunt Wielewaalstraat Dorpsweg in Rotterdam-Zuid was in het geheel geen verkeer mogelijk. Op veel punten waren de straten hier verzakt. Ook liepen in dit stadsdeel tientallen kel ders onder. PLAATSELIJK NEW DELHI Volgens diplomaten in Cairo tracht president Nasser een ont moeting tot stand te brengen tussen pre mier Gandhi van India en haar ambtge noot Tsjoe En-lai van China, wanneer mevrouw Gandhi, op weg naar of van Moskou, volgende maand Cairo aandoet. Wanneer een dergelijke ontmoeting doorgaat, zou dit het eerste contact op hoog niveau tussen India en China zijn sinds 1960. AMSTERDAM De Kenneiner ternationale assurantie maatschappij (KIAM) te Haarlem is het slachtoffer jeworden van de déconfiture var imsterdamse bankierskantoor gebr. eixeira de Mattos. Volgens de directie het een klein en op zichzelf gezond erzekeringsbedrijf, dat het ongeluk ad ongeveer tachtig procent vai eschikbare middelen bij Teixeira te ebben belegd. Hoewel de maatschappij na blokke- ing van tegoeden door de voorlopige ce van Texeira, niet geheel fonder middelen is komen te zitten, 'ilde de directie bevoordeling van :huldeisers voorkomen. Daarom ce van betaling aangevraagd oorlopig gekregen. Te zijner tijd zul- beschikbare middelen rechtvaar- er de crediteuren worden ver- leeld, waarbij de hoogte van de uitke- ,ing afhankelijk is van de uitkering, die Teixeira na liquidatie aan haar jchuldeisers kan doen. De directie van KIAM verklaarde teleurgesteld te zijn over het gebrek San soepelheid dat de verzekeringska mer aan de dag heeft gelegd en ovei Je houding van het Nederlandse scha- leverzekeringswezen, dat „niet thuis" leeft gegeven op herhaalde verzoeken m steun voor het buiten zijn schuld loeilijkheden geraakte bedrijf. 1 iennemer legde zich voornamelijk toe het motorrij tuigverzekeringsbedrijf vennootschap bestaat vijf jaar. De dag waarop de intrekking ingaat s gesteld op 18 juli 1966. Hierdoor lebben verzekerden, die bij deze Bij elke internationale modeshow is loei weer een spectakelstukje. Hier twee Oostenrijkse ontwerpen, geïn spireerd op het atoomtijdperk, „Sig naal 1966" geheten. De vondst van tic naam lijkt vooralsnog attractiever dan de creaties. DE BILT Nu en dan enkele buien 'gewisseld door opklaringen. Matige lidwestelijke wind en weinig verande- temperatuur. maatschappij een verplichte w.a.-verze- kering motorrijtuigen hebben lopen, ruim de gelegenheid hun verzekering bij een andere toegelaten maatschappij over te sluiten; zij kunnen dan aan hun wettelijke verzekeringsplicht blij ven voldoen. Voor de nog niet verstre ken perioden van de lopende verzeke ringen voorziet de wet in een regeling met betrekking tot premierestitutie. Het bestuur van KIAM is zich nog aan het beraden over de houding tegen over de verzekerden buiten de sector van de motorrijtuigverzekering. Over wogen wordt of ook voor deze be trekkelijk kleine groep de mogelijk heid zal worden geopend om hun verze keringen elders over te sluiten. „Niet te doen' O Commentaar van het schadeverzeke ringsbedrijf: Er zijn inderdaad besprekin gen gevoerd om na te gaan of de KIAM financieel gesteund of overgenomen kon worden. Maar de positie van de KIAM was zó nauw verweven met Teixeira de Mattos. dat de financiële consequenties daarvan niet konden worden overzien. In de korte tijd die daarvoor beschikbaar was, kon geen verantwoorde beslissing worden genomen. Geruchten in verzekeringskringen dat de KIAM al jaren verliesgevend is, ont lokten het bestuur van de KIAM deze verklaring: Er zijn zeker verliezen ge weest. Maar onder de huidige directie zouden we binnenkort een sluitende be drijfsvoering hebben bereikt. Ontslag bij Boulevard DEN HAAG Een artikel in het biad Deutsche Nachrichten over „sterke pun ten van overéénkomst" tussen de Nazional Demokratische Partei Deutschland, die volgens velen sterk in neo-fascistischc richting gaat en de Nederlandse Boeren partij lijkt de auteur, de heer D. Scheps te Voorschoten, noodlottig te zjjn gewor den. Zijn werkgevers heeft hem op staande voet als eindredacteur van het sensatieblad Boulevard ontslagen, terwijl boer Koekoek zich nadrukkelijk van zijn eerste man in de Voorschotensc raad heeft gedistantieerd. De heer Scheps, aldus Koekoek, al is hij BP-er, kan niet worden gezien als spreekbuis van de Boerenpartij. Hij heeft geen enkele bevoegdheid om namens de BP verklaringen af te leggen. Wij zijn rechts, maar niet fascistisch, zoals in het Duitse blad is gesuggereerd. dan ook nimmer een uitnodiging uit Duitsland van de NDP kunnen aan vaarden, integendeel deze pertinent van de hand wijzen, zei boer Koekoek. Hij gaf toe dat beide partijen ook aanrakings punten hebben, en zeide niet te weten of het juist is dat de NDP in de nazihoek zitten. Tussen beide partijen is nim- contact geweest en dat zal er ook niet komen, aldus Koekoek. Inmiddels is de heer Scheps gisteren bij het zondagsblad Boulevard ontslagen, omdat hij ongevraagd bedoeld artikel heeft geschreven. Boulevard wil. aldus de directeur de heer H. den Aantrekker, politiek neutraal zijn en de koppeling van het redacteurschap van Boulevard met zijn gewraakte artikel in Deutsche Nachrichten gaat in tegen dit beleid. De uitgever van het sensatieblad neemt het de redacteur voorts zeer kwalijk, dat hij zonder overleg het fractievoorzitter- schap van een politieke partij (de BP red.) in zijn woonplaats heeft aanvaard en in Boulevard herhaaldelijk sterk poli tiek gekleurde artikelen heeft geplaatst, zulks tegen de wil van hem, de uitge- televisieredac- HILVERSTJM Prins Bernhard heeft toegestemd in een verzoek van de NTS om een televisie-interview ter gelegen heid van zijn komende verjaardag. Jan van Hillo (NCRV) zal hem de vragen mogen stellen. Het gesprek zal een uur duren en wordt via Nederland 1 uitgezon den op de avond van woensdag 29 juni. Vrijdag zal de opname ten paleize wor- den gemaakt. Arrest zaak Rode Jeugd gehandhaafd AMSTERDAM Dc vier jongelui die zaterdagmiddag op het redactieadres van de „Rode Jeugd" aan de Kloveniersburg wal werden gearresteerd blijven in voor lopige hechtenis. De rechter-commissaris I heeft gisteravond, zoals de officier van justitie had gevorderd, een bevel tot be waringen tegen hen afgegeven dat ze.s dagen van bracht is cn eenmaal met eenzelfde termijn kan worden verlengd. De jongelui werden aangehouden terra-1 ke van opruiing en belediging van het! openbaar gezag, de „Rode Jeugd" is eenl uitgave in bulletinvorm van de „Marxis- tisch-Leninistische" jongeren. bijvoorbeeld in Hoek van Holland geen hinder werd ondervonden. Er viel wel veel regen, maar de campings hadden daar geen last. Ook de kampeerterreinen op Schouwen en op Walcheren liepen geen gevaar. In de Betuwe en de Tieler- waard kwamen behalve regenbuien ook felle windstoten voor, waardoor veel ker sen van de bomen waaiden. Voor de pach ters betekent dit een financiële strop. In Maastricht heeft men ook te kampen met wateroverlast, zij het door een ge heel andere oorzaak. Het riviertje de Je- ker heeft zoveel water te verwerken ge kregen afkomstig uit de Ardennen dat het nu bijna honderd meter breed is. Verscheidene gezinnen in de directe om geving zijn al geëvacueerd. De oorzaak moet worden gezocht in het gereedkomen van de kanalisatie van het Belgische deel van dit riviertje. In Kanne (België) is de stroom daardoor verkort en wordt het water nu sneller naar de uitmonding in de Maas bij Maastricht ge- DEN HAAG Op het departement van binnenlandse zaken hebben minister Smallenbroek en burgemeester Van Hall gisteren een uur geconfereerd. Over de inhoud van het gesprek konden geen me dedelingen worden gedaan. Naar verluidt zouden ter sprake zijn gekomen de communiqué's, die met na me van Amsterdamse zijde zijn uitgege ven over het vragen van bijstand in het verleden door de Amsterdamse burge meester en over het bericht inzake een brief van vier jaar geleden, waarin de vervanging van hoofdcommissaris Van der Molen ter sprake zou zijn gekomen. Vliegtuig koning Faisal maakte noodlanding LISSABON Een straalvliegtuig waarin koning Faisal van Saoedi-Arabië op weg was van Spanje naar de Verenig de Staten heeft in Lissabon een noodlan ding gemaakt. Twee van de vier motoren van het toestel waren uitgevallen. Vlot en ferm over de Dam Na veel onoverzichtelijkheden op het Damrak is het verblij dend weer eens het geordende beeld te zien van een keurige optocht. Het was een High School Band uit Philadelphia, die gisteren vlot en ferm in de richting van de Dam marcheer de. Voorop de onvermijdelijke majorettes. Zoals men duidelijk kan zien, zijn alle sporen van straatschenderijen (gesneuvelde ruiten enz.) uitgewist. Matiging LONDEN Premier Harold Wilson heeft maandag in het Lagerhuis plannen aangekon digd om militaire vliegtuigen te gebruiken voor het vervoer van belangrijke exportgoederen naar West-Europa en Noord-Amerika, nu er nog geen oplossing in zicht is voor de al zes weken durende zeeliedenstaking. De eerste-minister gaf als zijn mening té kennen, dat ér communisten achter de staking zitten. Hij sprak van „een dichtaangesloten groep mensen die door politieke denkbeelden worden bewogen en die bij de jongste parlements-j verkiezingen geen enkele zetel hebben gekregen". Volgens hoog- geplaatste regeringskringen doelde Wilson, die overigens het woord communisten niet noemde, op communisten en trotskyisten, j die in enkele havens, zoals Liverpool, aktief zouden zijn. De algemeen secretaris van de Britse communistische partij, John Coüan. beschuldigde premier Wilson van „laster en insinuaties a la McCarthy" tegen de leiders van de zeeliedenorganisatie. Vol gens hem was de druk van buitenaf op deze leiders niet van de kant van de communisten gekomen, maar van „de heilloze alliantie vzn de eerste-minister. de regering, de r- 'ers en de nationale P. J. J. Mertens, heeft gisteren on omwonden te kennen gegeven dat de vakbeweging zich het volgend jaar in haar looneisen moet matigen en dat zij daartoe ook bereid is als an dere sectoren zich eveneens beper kingen opleggen. Daarbij had de heer Mertens vooral het oog op de overheid en de prijzensector. Als de overheid haar uitgaven tempert en als de ondernemers hun prijzen in bedwang houden dan wil de vakbe weging haar looneisen meer in over eenstemming brengen met de te ver wachten produktiviteitsstijging. De NKV-voorzitter vertolkte daar mee wel zo ongeveer de bereidheid van alle drie vakcentrales en dat is verheugend, want er blijkt uit dat de vakbeweging haar mede-verant woordelijkheid voor het economisch welzijn terdege beseft. Toch is er aan de bereidheid tot ma tiging van de vakbeweging een „maar" verbonden, dat in het over leg met de werkgevers op centraal niveau nog wel eens grote moeilijk heden zal kunnen opleveren. Blij kens de uitlatingen van de heer Mertens wil de vakbeweging bij de onderhandelingen in de bedrijfstak ken tóch vrijelijk „alles er uit halen wat er in zit", al zal dan een gedeel te van dit „alles" niet via de cao's in de consumptieve sfeer kunnen worden gebracht, maar tijdelijk moeten worden geblokkeerd. En voor dat gedeelte wil de vakbewe ging (althans het NKV) geen be grenzing aanleggen. Het ziet er naar uit dat deze kwestie wel eens hèt grote loonpolitieke hangijzer van 1967 kan worden. En daarom is het naar onze mening gewenst dat de werkgevers en werknemers op cen traal niveau zo spoedig mogelijk met het overleg daarover beginnen, op dat althans over dit moeilijke punt ruimschoots vóór de nieuwe loonon derhandelingen beginnen duidelijk heid komt. Want gebrek aan duide lijkheid heeft de werkgevers zowel als de werknemers de laatste jaren al genoeg parten gespeeld. DEN HAAG De minister van fi nanciën, dr. Vondeling, zou van plan zijn de accijns op benzine opnieuw te verhogen. Het kabinet, dat al weken lang bezig is middelen te vinden om het grote tekort op de begroting voor 1967 te dekken, zou volgens het Alge meen Dagblad hebben besloten de ben drie cent per liter en het pakje sigaretten van twintig stuks een kwar- e in prijs te verhogen. Ook op 1 januari jl. is deze accijns al verhoogd. Wat de benzine betreft ligt het voor de minister nu vrij gemakke lijk, aangezien de oliemaatschappijen onlangs de prijs eigenhandig hebben verlaagd. De regering kan dit voordeel voor de automobilisten nu teniet doen met een accijnsverhoging. „Al enige tijd is duidelijk", aldus de premier, „dat een paar mensen enige le den van het vakbondsbestuur onder druk zetten. Deze leden hebben op hun beurt Kerk en Wereld wil meer doen aan lekenvorming pagina Kernmerk Radio-pionier F. de Boer (79) uit Andijk gaat het NCRV- bestuur verlaten. Hij is één der oprichters van de christe lijke radiovereniging en in die functie kennen velen hem. Op onze pagina Radio en TV vindt men een verhaal over deze werker van het eerste uur. Russen willen eerlijk met De Gaulle praten pagina 5 Onrust over uit blijven cao's pagina 7 do rest van het bestuur naar hun hand gezet". Wilson zei dat de regering niet graag zou zien dat de bond wordt verslagen of verzwakt, „maar als dit gebeurt, is 't het werk van de lieden die de bond van buiten en van binnenuit onder druk zet-, dat hij geheel zeker maar weigerde name zijn zaak De Britse regeringsleider waarschuwde met klem, dat er straks na de staking geen rancunemaatregelen tegen de sta kers moeten worden genomen. Hij hoop te dat hierdoor de gematigde leden van de zeeliedenbond bewogen zullen worden tot aanvaarding van een eerder gedaan compromisvoorstel. Zuidvietnamese parachutisten hebben vanmorgen vroeg in de noordelijke stad Hoe-é de boed dhistenleider Tri Kwang, die al dertien dagen in hongerstaking is uit protest tegen het aanblijven van de regering-Ky, van een zie- Woensdag loopt de termijn van eenikenhuis overgebracht naar een maand af waarvoor de regering speciale j politiehoofdkwartier. Aan weers- volmachten had gekregen. De regering j Kantpn nndprcfpimrl «tmmnplflo zal het parlement verzoeken deze ter- j onaersleUna Strompelde mijn te verlengen; Het is nog niet nodig,de sterk vermagerde monnik, die al elf j*"0 is afgevallen, naar een - - - - voor het ziekenhuis wachtende auto, waarmee ook flessen gluco- se-oplossing voor kunstmatige voeding werden meegegeven. Volgens de politie bevindt de 44- jarige Tri Kwang zich niet formeel in arrest. Hij is uit het ziekenhuis ge haald om hem te beschermen tegen een mogelijke Vietcong-aanval. Waar nemers achten het evenwel niet uitge sloten dat Tri Kwang nog vandaag zal worden overgebracht naar Saigon. De SAIGON Zwaargewapende drie maanden het gezag van de Zuid vietnamese regering stevig gevestigd te hebben. Naarmate de tegen de rege ring gekante kopstukken van het ver zet in Hoe-c de stad uitvluchten, wordt de toestand normaler. Voor de aan houding van deze leiders zijn bedragen van vijfduizend gulden uitgeloofd. stellen marinesleepboten te gebruiken om schepen waarop gestaakt wordt van de kade weg te halen maar dit kan nog komen. Wilson wees er vandaag nog eens op dat de zeelieden vorig jaar een loonsver hoging van 14% procent hebben gehad en dat zij nu nog «ens 17 procent eisen. De regering zal geen oplossing goedkeu ren die verder gaat dan het vergelijk dat de commissie van onderzoek heeft voor gesteld. Na zijn rede in het parlement ontbood Wilson William Hogarth, secretaris-gene raal van de zeeliedenbond, naar Dow- ningstreet 10, om opnieuw een poging te ondernemen tot een schikking te komen. Gevlucht in de vooraanstaande Zuidviet- Jt militaire leiders, generaal Ton dle nauwe betrekkingen onder hield met dc opstandelingen, is met zijn gezin naar Saigon gevlogen. ïl(j zon dit op eigen initiatief hebben gedaan en zich niet in arrest bevinden. In Saigon heeft de gezagsgetrouwe politie de omsingeling van de Vien-ho- dao-pagode. de boeddhistische zetel in de hoofdstad, voortgezet. De reeds drie dagen geïsoleerde monniken zeggen, dat zij worden bedreigd door een cholera-epide- mie en hongersnood. Zij hebben zich telefonisch in verbinding gesteld met journalisten en een beroep gedaan op het Internationale Rode Kruis. In het om- singeide complex zouden zich meer dan 1500 monniken, nonnen en kinderen, on der wie 400 wezen, bevinden. VN-secretarls-generaal Oe Thant heeft monnik heeft gezegd dat hij zijn bon-1/,chaYi®tname.sc oorlog „een gerstaking zal voortzetten tot de Amc- STÏEXkdV.FEufe"?"^ xr rikaanse regering haaar steun aan de hij. maar zolanir de Bari«™ punt schijnt in te nemen. Op het ogen- R? 2500 man regeringstroepen en I t®4 onderhandelingen komen, blik liggen 856 schepen werkloos in -politie. die vorige week Hoe-é zijn hi' zijn er ruim 25.700 in staking. -politie, die binnengetrnk'i iKy schijneï: thans voor het Vietnam te doen. de vijandelijkheden in

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1