Nieuwe leidse Courant VERVANG POLITIECHEF Mr. Toxopeus van niets meer Communisten in Amsterdam in arrest Bij de ADM 150 man op staande voet ontslagen JAMIN Verzoek in 62 Onthulling Sterke figuur Grote olievlek op het Wassenaar se strand Verzoek van stakers Hongerstaking Lokale buien Maandag 20 jnni 1966 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich ft gheblaven miin hert lr> tegKentpeet I" Kantoren Leiden Abonnementsprijzen p.w. 0,£ 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 1041 Bijbel is Gods Woord en men- senboek beide pag. Kernmerk Aan de talrijke sport evenementen van zater dag is weinig plezier beleefd. De gestaag neer stromende regen ontnam de sportbeoefenaars alle genoegens, terwijl de grote schare toeschouwers die anders aanwezig zou zijn geweest, nu thuis bleef. Onze verslaggevers waren evenwel present. Ruim 300 jonge lui hielden pro testmars - pag. 5 „Ik mag vandaag niet buiten. AAMSTERDAM Burgemeester mr. G. van Hall heeft vier jaar geleden al om vervanging van hoofdcommissaris H. J. van der Molen gevraagd. Per brief en in een persoonlijk gesprek heeft de burgemeester er bij de toenmalige minister van binnenlandse zaken mr. H. E. Toxo peus op aangedrongen, een sterkere figuur te benoemen tot politie chef. Bank beroofd in Londen LONDEN Vijf in blauwe werkkle ding gestoken bandieten hebben zaterdag een bank in het hartje van Londen vooi een bedrag van 40.000 pond sterling (on geveer 400.000 gulden) beroofd. Ze sloe gen hun slag in het ene uur dat de banken zaterdags open zijn. Zij wisten tot de kluis door te dringen met de mededeling dat ze werk moesten verrichten. Daarna behoefden ze alleen een bewaker neer te slaan. De bende is ontsnapt in een bij de bank geparkeerde Wervelstorm raasde over Schiermonnikoog SCHIERMONNIKOOG Een wer velstorm heeft zondagnacht Ihet strandpa viljoen en diverse tenten weggevaagd. In het dorp werden bomen ontworteld, waardoor een huis werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet De Duitse toeristen, die eind vorige week naar Nederland waren gekomen om aan het strand verpozing te zoeken, zijn gistermorgen min of meer te leurgesteld teruggekeerd. De uittocht begon al vroeg in de morgen. Hier een beeld van het verkeersplein „Oudenrijn". Tot voorbij Maarssen stond het ver keer uit de richting Amsterdam in een lange file. Met bulldozer snel verwijderd WASSENAAR Zaterdagmor- :n werd Wassenaar opgeschrikt )or de melding dat een gedeelte in de Wassenaarse slag was be- ïild door een centimeters dikke ag vuile stookolie. Het ging hier n een strook van een paar hon- :rd meter juist bij de strand- 'gang. Er waren niet zo bijzon- :r veel badgasten aanwezig toen eerste grote plekken zichtbaar erden. m I Tussen half tien en tien uur kreeg politie een melding van de Marine- X chtvaartdienst, die het ergste deed irmoeden. Met de wind uit zee dreef n olievlek van een vierkante mijl pa rhet strand. Met de vloed later de dag zette zich inderdaad een kke laag smerige stookolie van ge- iddeld een meter breed af, over een ngte van vijf kilometer: van de af- ng van Meyendel tot de grens van maar en Katwijk, vele Duitse toeristen in Wasse- lar wisten nog van niets, maar de randtenthouders rekenden snel uit, tt dit wel eens een hele grote ver- ispost zou kunnen betekenen. Pre es het drukst bezochte gedeelte van strand was onbegaanbaar gewor- HELE NACHT In de stromende regen werd door gemeente in allerijl een bulldozer ïoharterd. De firma Cor de Groot ;°°5verde er een met bezetting. De ge nacht heeft de chauffeur door- erkt. 's Morgens was het resultaat nagenoeg schoon strand. Nage- >eg, want de blote voeten van een Het bleek dat niet de gehele olie vlek was verdwenen. Met de volgende vloed werd er weer olie op het strand afgezet. Echter nu in veel mindere mate dan de eerste keer. De strand- dienst van de politie verwacht dat de olie vandaag wel allemaal verdwenen zal zijn. Het strand is echter 'nog niet schoon. Het is jammer voor toerist en strandexploitant, maar de voeten blijven langs het strand beslist niet droog, dat komt dan heus niet van het zeewater alleen. Vandaag tracht men met behulp van de scheepvaartdienst de herkomst van de olie te achterhalen. Dat zal moeilijk zijn, want met de harde wind van de laatste dagen, kan de olie wel halverwege Engeland zijn gelost. Voor zover thans bekend heeft de vogel- en visstand niet zo erg veel hinder ondervonden van de olie. Volgens mr. Van Hall wan paciteiten van de hoofdcommissaris onvoldoende om leiding te geven aan het omvangrijke hoofdstedelijke poli- tie-apparaat. De conclusie van de bur gemeester was vier jaar geleden al, dat er een nieuwe politiechef moest worden benoemd. De heer Van der Molen werd tien jaar geleden uitgenodigd, zich met de leiding van het Amsterdamse politie korps te belasten. Tevoren was hij luitenant-kolonel bij het Wapen van de Koninklijke Marechaussee. Inmiddels heeft de liberale fractie leider Toxopeus, die verleden week tijdens het debat in de Tweede Kamer ernstige kritiek had op het politiebe leid in de hoofdstad, verklaard, dat hij zich niets kan herinneren van een brief van mr. Van Hall of van een ge sprek met hem. Hij zei met nadruk, dat hij zijn kritiek onverkort hand haafde, ook als zou komen vast te staan, dat de brief wel is verzonden. Nieuw hoofd van geheime dienst WASHINGTON Tot hoofd van de Amerikaanse geheime dienst is benoemd de 53-jarige Richard Helms, die sinds 1947 aan de dienst is verbonden. Als de Senaat met zijn benoeming akkoord gaat, zal Helms de eerste direkteur van de geheime dienst zijn, die daaruit zelf is voortgekomen. Vierling geboren in Zwitserland MUNSTERLINGEN De Zwitserse mevrouw Heidi Heyer-Brücker heeft za terdagavond net leven geschonken aan een vierling: drie jongens en een meisje. Gevijven maken ze het goed. De kinde ren werden binnen 20 minuten geboren. Serenade aan Oostgrens MUNCHEN Een 18-jarige jongen uit een dorp in Beiereh heeft zaterdagavond aan de grens met Oost-Duitsland een serenade laten geven voor zijn grootou ders, die in een dorpje aan de andere kant van de grens wonen. Zij waren namelijk vijftig jaar getrouwd. Inwoners van beide dorpen en grenstroepen luister den op straat naar de muziek. Na afloop feliciteerde de kleinzoon via een luidspre ker het gouden bruidspaar. Devaluatie van pond sterling KARACHI Volgens de Pakistaanse linister van handel, Ghulam Faruqua, zal het pond sterling spoedig devalueren. Faruque, die juist een conferentie van ministers van handel van Gemenebestlan- den in Londen heeft bijgewoond, zei dat het laatste besluit van de bankiersclub van 12 landen in Zwitserland hem tot deze overtuiging gebracht heeft. Hij licht te zijn woorden echter niet nader toe. Openbare ophanging van drie mannen DAMASCUS Op een plein zijn zater- lag m het openbaar drie mannen opge hangen die door een militair tribunaal wegens spionage voor Israël ter dood veroordeeld. Hun lijken bleven ur aan de galg Liangen. In de Sloterplas te Amsterdam heb ben enkele vissers zaterdagochtend bui ten het zwembad het lijk van eert Chi nees gevonden. De man moet bij het remmen zijn verdronken. Zijn kleren aren woensdag in het bad achtergi en. Het uit Singapore afkomstige sis offer was pas enkele maanden in land. Over zijn naam bestaat nog onze kerheid. ROTTERDAM Twee grote loodsen van de Rotterdamse tuinbouwveiling zijn gistermiddag verloren gegaan in een knetterend vuur met meters hoge vlammen en zware, dikke rookwolken. Bijna de gehele voorraad lege kisten en een aantal tractoren en vorkheftrucks zijn bij de brand verwoest. De schade loopt in de miljoenen guldens. De brandweer kon aanvankelijk moeilijk aan het blussings- werk beginnen. Honderden automobilisten, aangetrokken door de zware rookwolken, versperden de toeganswegen tot het veilingterrein. Het kostte de brandweerauto's kostbare tijd om deze versperring te nemen. AMSTERDAM Vier communisten zijn hier zaterdag wegens opruiing er belediging van het openbaar gezag gear resteerd. Een van hen is rijksambtenaar. In een bulletin „De rode jeugd" werd een lijstje gegeven van in Amsterdam gevestigde Amerikaanse ondernemingen en instellingen, „waar wij", aldus het bulletin, „de volgende dingen kunnen doen: ruiten ingooien, muren vol kalken, in brand steken en opblazen". Het bulletin eindigt met de vaststelling „dat iedereen nu wel weet wat hem te doen staat". Het vernielden van kapita listisch eigendom werd een verdienste lijke daad genoemd „die geenszins onder straatschuimerij valt". De recherche trof zaterdagmid het redactieadres van „De rode 0_ aan de Kloveniersburgwal nog ongeveer twintig exemplaren van het bulletin, ge dateerd 10 juni 1966, aan. Er moeten er ongeveer vijfhonderd verspreid zijn. Het blad is een uitgave van de „Marxis- tisch-leninistische jongeren" (waarmee de CPN overigens geen bemoeienis schijnt te hebben). De gearresteerden, de 29-jarige rijksambtenaar J. van S. uit Den Haag, de 23-jarige expeditieknecht W. P. uit Amsterdam,_ de 22-jarige vandaag voorgeleid. Cambodja wil vrede met Thailand bereid te zijn vrede te sluiten met Thai land door het tekenen van een gezamen lijke verklaring, waarbij de twee landen de diplomatieke betrekkingen hernieu wen. Deze werden in 1961 verbroken naar aanleiding van een reeds lang bestaand grensvi schiL Kamitatoe krijgt vijf jaar cel LEOPOLDSTAD De vroegere mi nister van buitenlandse zaken van Con go, Cleofas Kamitatoe, is door een recht bank tot 5 jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens medeplichtigheid aan hei vorige maand ontdekte komplot tegen het leven van president Moboetoe. Kamitatoe heeft toegegeven dat mij geveer 12.000 gulden heeft betaald Emmanuel Bamba, een van de vier v gere ministers die enkele weken g den wegens deelneming aan het komplot werd opgehangen. Sneeuwstorm aan Zwarte Zee MOSKOU Toeristen in de badplaats Sochi aan de Zwarte Zee de meesten gekleed in lichte zomerkleren moesten dezer dagen vluchten voor een sneeuwstorm, aldus een bericht in het Russische blad Komsomolskaje Prawda. Niemand werd gewond. Geen embargo, zegt Kennedy NEW YORK Een Amerikaans han delsembargo voor Zuid-Afrika, bedoeld om de niet-blanken daar te helpen, zou juist deze mensen het hardst treffen. Dat zei ^senator Robert^ Kennedy bij zijn te- i zijn Afrikaanse reis. De behandeling van niet-blanken in Zuid-Afrika noemde hij volgens Reuter hartverscheurend en wreed. „Als je op zo'n massieve schaal discriminatie ziet plegen, kan dat niet anders dan een die pe indruk maken." Kennedy is vier da- n Zuid-Afrika geweest. Bij herhaling deelgenomen aan wilde acties Geen toegang tot terreinen AMSTERDAM Ongeveer 150 werknemers van de Amsterdam- sche Droogdokmaatschappjj heb ben dit weekeinde een telegram gekregen waarin staat dat zij op staande voet zjjn ontslagen „we gens bij herhaling deelnemen aan wilde acties, zoals werkweigering en voortijdige werkbeëindiging". In het telegram staat: „Wegens het ondanks herhaalde waarschuwing niet verrichten van aan u opgedragen werk zaamheden, ontslaan wij u om deze dringende reden op staande voet. Der halve zal u met onmiddellijke ingang geen toegang tot ons terrein meer worden verleend, behalve voor het in leveren van gereedschap en het opha len van eigendommen op vrijdag 24 juni. Brief volgt". Dit telegram was Emmy Vcrhey, de zeventienja rige violiste die geweldige pres taties leverde in het Tjsaikofsky- concours te Moskou, is weer thuis. Toen zij op Schiphol arri veerde viel haar een feestelijke ontvangst ten deel. Natuurlijk was Herman Krebbers, haar leer meesteraanwezig, van wie zij een hartelijke kus kreeg. Maar ook Christiaan Bor (links op de achtergrond)de tweede Neder landse deelnemer aan het con cours, die eerder was terugge keerd, wachtte haar op. LONDEN De algemeen secretaris van de Internationale Federatie van Transportarbeiders, Hans Imhof, zal, zo deelde hij zondag mee, zijn or ganisatie adviseren twee verzoeken van de stakende Engelse zeelieden in te willigen. Het betreft een boycot van Britse schepen die naar het buiten land worden gestuurd cn het niet beschikbaar stellen van personeel ter vervanging van zeelieden. Op zijn vroegst kan het bestuur van de federatie op 27 juni bijeenkomen om zich hierover te beraden. Vanmiddag zal premier Wilson in het Lagerhuis een verklaring afleggen over de staking. Mogelijk dat hij maatregelen zal aankondigen om een eind te maken aan de ergste gevolgen van de staking, zoals de opeenhoping van goederan in de havens. De regering kan die doen op grond van de verleende extra-bevoegdheden die een maand geleden werden verleend en woensdag a.s. aflopen. ondertekend door de directie van de ADM. Het is tot nu toe nog niet mogelijk gebleken contact met de directie op te nemen. Ongeveer zestig man ver drongen zich vanmorgen voor de poor ten van de werf in afwachting van de dingen die komen. Er hadden zich tot vanmorgen elf uur nog geen ongere geldheden voorgedaan. De directie was op dat moment nog in vergade ring. Op de werf zou overigens vrijwel niet worden gewerkt. De boel zou „plat liggen". NIEUWSTADT De 49-jarige ver tegenwoordiger Louis Hollants bij het Limburgse depot van Eurofrost in Nieuwstadt is het afgelopen week einde in hongerstaking gegaan. Hij wilde daarmee bekendheid geven aan de situatie, waarin hij en zijn zes collega's zijn geraakt nu Eurofrost is getroffen door het debacle van Teixei- ra de Mattos. Vrijdagavond ging hij op het gras voor het kantoor liggen en weigerde te eten en te drinken. Ook toen het begon te regenen bleef hij gehuld in een paar dekens liggen. Aandringen van collega's zijn doelloos protest te beëindigen hielp niet. Pas zondagmorgen liet hij zich op pakken en door zijn collega's naar zijn pension brengen. De dorpsarts had daartoe geadviseerd. Soldaten gooiden met bierflesjes AMSTERDAM Baldadige militairen gooiden zaterdagavond uit de trein bier flesjes naar mensen op het perron van het station Muiderpoort. De hoofdcorduc- teur wachtte 38 minuten tot de militaire politie de daders in de kraag had gegre- Laatste wagons bij Hedel weg HEDEL In de nacht van zaterdag op mndag zijn de laatste twee rijtuigen van de trein die daar enkele weken geleden ontspoorde, door twee hefkranen opgehe- veJJ een werkplaats gebracht Treinen moeten de plaats van ont-po- nng n°g steeds met beperkte snelheid passeren omdat voor de spoorbaan en de bovenleiding slechts provisorische voor zieningen zijn getrohon. Doodstraf voor Paris Perdede SINGAPORE Peris Pardede leider van de Indonesische commu nistische partij, is zondag tijdens een proces in Medan ter dood veroordeeld. Volgens de aanklacht had hij in Noord-Sumatra een revolutionaire raad commando-eenheid opgericht als komplot om de rege- Wijk bij Duurstede in opschudding WUK BIJ DUURSTEDE Kortslui ting (door de regenval) deed in de nacht van zaterdag op zondag de brandweersi rene in de toren loeien. De bevolking stroomde de huizen uit, de brandweer kwam met groot materieel. Na een kwar tier kon men de sirene tot zwijgen bren- Elf doden bij treinbotsing trein zijn zondag bij Ajmer 11 Ieven gekomen en 38 erstig DE BILT Een kleine storing, die zaterdag ongeveer langs de Frans- Duitse grens naar het noorden trok en laat in de avond de Duitse Bocht be reikte, heeft vooral in de oostelijke helft van ons land zeer zware regen val veroorzaakt. Op het vliegveld Zuid-Limburg viel 86 mm, in Eind hoven en Volk el rond 75 mm. Zondag kwam het weer onder in- vloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk, waardoor toen naast opkla ringen slechts plaatselijke buien voor kwamen. Het weer begint nu onder in vloed te komen van een nieuwe storing, die langs de zuidkust van Ierland is getrokken en door het Kanaal naar de Noordzee gaat. De activiteit ervan is niet groot. Omdat de atmosfeer in onze omgeving onstabiel is, zullen morgen echter opnieuw lokale buien voorko men. De wind draait naar het zuid westen Voor de tijd van het jaar blijft het daarom iets aan de koele kant. STRANDWEER Achter het regenfrontje dat vandaag passeert zijn morgen bij een zuidwesten m'Jï c °P','®r!nSen te verwachten met slechts een kleine buienkans. Matige wind en -en m.ddagtemperati r van 17 iJhé£fl5n' Z"e 'dte- 17 graden Vooruit- ichter. Door weertype van de oce- mfliir tivo! V"t w'8 ilvaluger geworden, strandweer. P,r'°'"ir va"

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1