Onze eeuw identiek met de eerste Em woord voor vandaag Pasar Malam Beroepingswerk in Houtrusthal Kinderhuis Genk wacht velen bij opening GEZAMEIIJK STRIJDEN VOOR DE RECHTEN VAN DOVEN Feodale toestanden in Hervormde Kerk? Saambinder veroordeel samen bijbelvertalen Conferentie in Doelen: „Ruimte voor de jeugd n In één zin zet God door de profeet Jeremxa het kernprobleem van het afvallige Israël uiteen: „Want van ouds hebt gij uw juk verbroken, uw banden verscheurd, en gezegd: „Ik wil niet dienstbaar zijn." Het kernprobleem is rebellie, het verlangen naar vrijheid, naar zelfstandigheid. Het „eigen meester en niemands knecht." Dat lijkt zo'n mooie leus, maar hij is een leugen. Wij kunnen niet leven zonder in bepaald opzicht afhankelijk te zijn. Wij kunnen onze afkomst niet ver loochenen, want we zijn wat onze ouders waren. We kunnen niet zeggen dat we niemand nodig hebben, want als we jong zijn en nog meer als we oud worden zijn we afhankelijk, moeten we geleid worden. En ook daartussen hebben we anderen nodig, al was het maar de musicus die onze zinnen verzetde bouwvakkers die ons huis bouwen, de kopers die kopen wat wij produceren. Geen mens kan in ieder opzicht eigen meester" zijn, altijd moet hij op een gegeven ogenblik in de ander weer zijn meerdere erkennen. Maar hij is pas werkelijk vrij die dat niet als een juk ervaart, die zich laat helpen, waar hij zichzelf niet kan helpen, die zich laat leiden, waar hij zelf de weg niet weet. Zo iemand wil ook zelf de ander dienen. Zolang wij zeggen: „Ik wil niet dienstbaar" zijn, zolang zijn wij niet vrij, want dan wordt ons juk een keten. Maar daarom zegt Christus: „Neemt Mijn juk op want Mijn juk is zacht en mijn last is licht." Wie Hem wil dienen is waarlijk vrij, want die ontdekt dat hij dooi- Christus gediend wordt. We lezen vandaag: Handelingen 9 17-31. VRIJDAG 17 JUNI Prof. Van Unnik over prediking nu (Van onze kerkredactie) opnieuw staan we voor de vraag: Hoe moet ik de boodschap van Gods heil WOUDSCHOTEN Er bestaat een grote mate van overeen- verstaanbaar maken. Daarom moeten stemming tussen onze eeuw en de eerste eeuw waarin de kerk haar Pre£likanten zich durven concentre- boodschap moest prediken. Dit is de conclusie van prof. dr. W. C. ^Srï.".if"L.t2®ÏÜ!" van Unnik in zyn referaat voor de Confessionele Vereniging in de Hervormde Kerk. gistermorgen op het conferentieoord Woud- schoten. Prof. Van Unnik sprak over „De prediking voor de mens van deze tijd." Ds. K. D. Gerber terug naar Geref. Kerken Baptisten-dami helpen de zending - oosterse overvloed - (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De achtste Pa sar Malam Tong Tong, die van woensdag 22 tot en met vrijdag 25 juni in de Houtrusthallen wordt gehouden, belooft weer een overvloed aan amusement en lek kernijen te brengen. NED. HERV. KERK Beroepen te 's-Gravenhage (vac. C. M. Krijger), W. Radstake te Kralingen: te Maarssen (vac. J. Vermaas), drs. W. Dor- resteijn, vicaris aldaar: te Schoonhoven (vac. H. Jongerden), L. Blok te Ridder kerk: te Strijen (vac. C. Boogaard), A. Boertje te Moerkapelle. GEfEF. KERKEN Beroepen te Hellevoetsluis, M. Kievit te Westerlee. Bedankt voor Schiedam (vac. J. Cou- vée), J. C. van Veen te Maarssen. Beroepbaar kand. P. Wijbenga, Van Haeringenstraat 45, Dedemsvaart. Kand. E. J. Baljet te Bergen (NH) kan geen verdere beroepen in overweging te Elspeet. EV. LUTHERSE KEERK Drietal te Nijmegen, prop. H. Mudde te Utrecht. J. A. Roskam te Amsterdam en D. Solinger te Amsterdam. Tweetal te Den Helder, prop. H. Mudde te Utrecht en J. H. Smit Duijzentkunst te Amsterdam, van wie eerstgenoemde is beroepen. BELG. CHR. ZENDINGSKERK Aangenomen naar Antwerpen, mr. B. evangelisatie- In een Oosterse entourage de stands zijn in Minagkabaustijl opgetrokken zal men kunnen genieten van muziek. „cuai... nHn. dans en een showprogramma met Ria Tanis le Rarendreoht Valk. Shirley. Thorn Keiling, Sandra. Los I lams te Barendrecht Pajaros, de Krontjong serenaders enzo voort. Dan zijn er modeshows .kermisat tracties en de première van de fEm „In donesia builds". In tegenstelling tot vorig jaar, toen de Pasar Malam ruim 20.000 bezoekers trok, wordt de duur van de tentoonstelling niet met een dag verlengd. Wel is hot aantal stands toegenomen. Van de 65 wor den er 41 door een standbouwer opgezet. Tevens is er dit jaar een grotere keuze in Indonesische en Chinese versnaperin gen. Bij de stands worden onder meer ver kocht tropische vruchten uit Suriname, eilverwwk uit Thailand, kamferkisten uit Hongkong, koperwerk en sieraden uit India, Japanse cosmetica, Russische came ra's ep elektmpisene orgels. En de TAP dc Pofttigese luchtfraartnöaatschappij die dit jaar in Amsterdam een kantoor opende zal eveneens van de partij zijn. Voor de dames is er een keukenkalen- derwedstrijd; zij die het beste recept heb ben ingezonden, krijgen een prijs. Voorts is er de fina'le van een door het Indische tijdschrift Tong Tong in samen werking met een platenmaatschappij ge organiseerd lichte muziekconcours. De boekhandel Tong Tong organiseert een boekenmarkt waar tien bekende schrij vers, die werk over Indonesië hebben gepubliceerd, boeken van collega's zullen verkopen en eigen werk zullen signeren Het zijn onder meer Willem Brandt. Hei- la Haasse. E. Breton de Nijs en Margare- tha Ferguson. De Pasar Malam is alle dagen tot 's avonds laat geopend. De voorzitter van de Kamer van Koop handel en fabrieken in Den Haag. de heer W. van Geleuken van de Brugge te Hunsel, verricht weer de opening op woensdagmiddag 22 juni om twaalf In de eerste plaats, zei hij, is de opdracht van de kerk nog altijd onver anderd dezelfde. In de tweede plaats stonden toen de weinige gelovigen met hun opdracht in een oneindig grote wereld. Dat is bok nu weer zo, nu de kerk een minderheid begint te worden, ook in het westen dat vroeger christe lijk genoemd werd. Maar er zjn nog meer punten van overeenstemming; de wereld van toen stond in het geheel niet trappelend van ongeduld te wachten op hun ver kondiging, evenmin als de wereld nu met verlangen uitziet naar de boodschap van kerk. De eerste gemeen te moest het doen met de boodschap van de gekruisigde en verheerlijkte Heer en met een belofte (van de weder komst) die ook toen reeds aangefloten werd. In die eerste gemeenten ging de Schrift (voor het het Oude Testament) weer op een geheel nieuwe wijze le ven. Er kwam nieuw licht door de verschijning van Jezus Christus. Prof. Van Unnik zei met nadruk dat in deze laatste eeuw de kerk ook veel nieuw licht op de bijbel ontvangen heeft. We zijn wel eens al te zeer ge neigd om alleen maar het negatieve te zien (bijbelkritiek en dergelijk) en het positieve te vergeten. Concentratie Er zijn enkele duidelijke aanwijzi- gingen te geven voor onze prediking nu. In de eerste plaats is grote concen tratie nodig op de bijbelse boodschap in zijn eenheid en verscheidenheid. De plaatselijke gemeenten moeten hun predikanten meer tijd gunnen voor werkelijke bijbelstudie. In onze tijd is er bovendien vraag naar echte theologische voorlichting, die door de predikant moet worden gegeven. Daarbij moet worden beseft dat de predikant niet alle antwoorden heeft. De gemeenteleden moeten zelf Jubileum Centraal Israëlitisch ziekenhuis AMSTERDAM Het Centraal Israëlitisch Ziekenhuis aan de Jacob Obrechtstraat bestaat de volgende maand vijftig jaar. Men is van plan dit sober te vieren. Het CIZ is een uniek ziekenhuis, om dat het na 1945 tot voor enkele jaren het enige overgebleven Joodse zieken huis op het vaste land van Europa was. Sinds kort telt ook Hamburg er weer een. Twee Jehova's Getuigen in Tsje- choslowakije zijn veroordeeld tot resp. achttien en negen maanden gevangenis straf, omdat zij hun overtuiging ver breid hadden, dat „satan de ver woesting van de wereld voorbereidt". De veroordeling geschiedde op grond van een wet, die de verbreiding van alarmerende berichten verbiedt. Studieduur Delft varieert sterk (Van onze onderwijsredactie) DELFT In een rede die hij gister middag hield voor het Koninklijk insti tuut voor Ingenieurs heeft de rector magnificus van de TH, prof. ir. H. J. de Wijs gesproken over de huidige stu dieduur. Vanaf de eerste dag vallen er studen ten af, zo zei hij. Na een jaar is dertien procent verdwenen en heeft vijftig pro cent het eerste deel van het propaedeu- tisch examen gedaan. Na twee jaar doet 35 procent het tweede deel, na vier jaar tien procent het tweede deel van het kandidaatsexamen en na ze ven jaar is iets meer dan de helft toe aan het ingenieursexamen. de antwoorden zoeken. Daarom moe ten de predikanten niet benauwd zijn om hun gemeenteleden aan het woord te laten. De prediking moet met allerlei mid delen gebracht worden. Het moet mo gelijk zijn experimenten op de kansel te hebben, maar prediking is meer dan alleen kanselverkondiging. We moeten, zei prof. Van Unnik niet al te gauw spreken van „een vlucht uit het ambt", als predikanten de kansel inwisselen voor de katheder op middelbare scho len. Ook moeten de kansen niet ver waarloosd worden die predikanten krij gen in referaten voor bijvoorbeeld Volksuniversiteiten of in radio- of tv-uitzendingen. Niet iedereen kan al les doen. ook op dat punt zal specialisa tie nodig zijn. Vertrouwen De wijze waarop gepredikt moet worden moet variabel zijn. Er is niet één soort mens van nu. Er zijn vele soorten mensen, die alleen in vaak to taal verschillende omstandigheden le ven. Daarom moet in de ene situatie anders gepreekt worden dan in de dere. Een bepaalde methode mag niet verabsoluteerd worden. Telkens Het is onze zaak niet, zei prof. Van Unnik in het slot van zijn rede, of onze prediking aankomt. Onze zaak is het om niet als stoorzender op te treden als God Zijn boodschap door ons of anderen brengt. We moeten met blijdschap doorgeven, niet wat van ons is, maar wat van God is, waarschuwde hij de leden van de Confessionele Vere niging. HENGELO Opnieuw is een predi kant uit de Gereformeerde Kerken (vrij- APELDOORN De Nederlj gemaakt) overgegaan naar de Gerefor-1 Baptistenvrouwenbeweging Kerken. Het is de 55-jarige ds. j hulp hield dezer dagen zijn algei K. D. Gerber ie Hengelo. vergadering in de Gereformeerde Van zijn beslissing heeft hij re. - - kenschap gegeven in een schrijven aar kerkeraad en gemeente, getiteld „Verant. woording en appèl". Hij zegt daarin on der meer. dat in het. vrijgemaakte kerke, lijke leven een geest te proeven is, die aan het evangelie der genade vreemd is en aan de predikanten steeds minder ruimte laat. Ds. Gerber, die 55 jaar is. aanvaardde het ambt van predikant op 21 november 1943 in de gereformeerde kerk van Koot wijkerbroek. Vandaar vertrok dij in maart 1946 naar Mariënberg. Op 24 mei van dat jaar ging hij met de grote meer derheid van zijn gemeente over naar de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt). In mei 1957 verwisselde hij Mariënberg voor Hengelo. President Soekarno heeft de paus uit genodigd voor een bezoek aan Indonesië. De uitnodiging werd overgebracht door de Indonesische minister van landt™"" Frans Seda. die dezer dagen een be bracht aan de paus. Wie heeft een kast over? Ir. Ligtenberg (TNO) is onderscheiden DELFT De gouden instituutsme daille voor speurwerk op het gebied van de civiele techniek is gisteren tij dens de jaarvergadering van het Ko ninklijk Instituut voor Ingenieurs te Delft door de voorzitter, ir. A. G. Ma- ris, uitgereikt aan ir. F. K. Ligtenberg, directeur van het instituut TNO voor bouwmaterialen en bouwconstructies, wegens zijn onderzoekingen op het ge bied van de warmte- en waterbouw kundige constructies. Ereleden werden prof. Gordon Maskew Fair, hoogleraar in de gezond heidstechniek aan de Harvard-univer- siteit en dr. ir. F. Q. den Hollander, oud-president-directeur van de NS. HAARLEM Het dagelijks bestuur van de christelijk historische jongerenor ganisatie heeft vanmorgen aan de voorzit ter van de Tweede Kamer een telegram gestuurt waarin de leden van de Tweede Kamer wordt verzocht bij de regering aan te dringen op het nemen van maatre gelen, die leiden tot opheffing van J- onderbezetting van het Amsterdamse litiekorps. Dit om eventuele toekomstige straatschenderijen effectief te kunnen bestrijden. Voorts is het dagelijks bestuur van de christelijk historische jon gerenorganisatie van mening, dat de ge wild progressieve houding van zekere po litieke partijen en politici ten aanzien van oproerige elementen in Amsterdam slechts schadelijk is voor de positie van de overheid en derhalve scherp afge keurd dient te worden. Jaarlijkse Effatha bijeenkomst (Van een onzer verslaggevers) GENK Met koortsachtige ijver trotseren „tante Rie" en de andere „tantes" van het prote stants kindertehuis in het Bel gisch-Limburgse mijndistrict de hitte, om het nieuwe tehuis er zo stralend mogelijk te laten uit zien op de dag van de officiële opening: zaterdag 25 juni. De dames timmeren, verven, schrob ben en vegen zó intens, dat men alleen van het kijken al warm wordt. Het programma voor de openingsdag staat nu op papier: Om elf uur zal ds. J. Lukasse, voorzitter van de Christelijke Vereniging „Ons Kinderhuis" een dankstond leiden, die gehouden wordt in een grote tent bij het nieuwe tehuis. Daarna krijgen de „Vrienden van Genk" gelegenheid hun meegebrachte brood maaltijd te nuttigen. Om 14.15 uur draagt de heer J. D. P. Spiering, voorzitter van de Stichting „Vrienden van Genk" het gebouw over aan de verenigingsvoorzit ter, waarna deze mevrouw T. Roppe, echtgenote van de Gouverneur des Ko- nings in de provincie Limburg, zal uitno digen het gebouw te ontsluiten. Vervolgens zullen de gasten worden rondgeleid, waarna om vier uur een tweede samenkomst in de tent wordt gehouden. Medewerking verleent o.a. het bekende mannenkwartet de gebroeders Spaargaren. Het bestuur van de stichting verwacht dat zeker vijftienhonderd Nederlanders de openingsdag komen meemaken. Uit tal van steden in het land komen berich ten binnen dat men met bussen naar Genk komt. Secretaris J. Kamp te Vlaardingen (tel. 01896-3232) krijgt veel vragen naar vervoer. Om vraag en aanbod enigszins te kunnen coördineren wil hij graag opgaven ontvangen van alle vervoersregelingen die in den lande worden getroffen. Omdat zondag 26 juni de jaarlijkse Kinderhuis wordt gehouden zijn velen van plan het gehele weekend te blijven. In de onmiddellijke omgeving is volop vrije kampeergelegenheid en zij die niet over tenten of caravans beschikken kun nen in het tehuis overnachten, mits een matras of iets van dien aard wordt mee gebracht. Helaas is naar mate de dag van de opening nadert de grote stroom van Opvoeding Gewone kerkleden zwart gemaakt" DEN HAAG „Hervormd Ne derland" heeft zich gekeerd te gen de kritiek, die de voorzitter van de Nederlandse Organisten vereniging, de heer L. Erné. op de jaarvergadering van deze ver eniging heeft geuit op de wat hij noemde „feodale toestanden" in de Nederlandse Hervormde Kerk. De heer Erné zei, gelijk wij bericht ten, onder meer, dat de kerkorde niet te tillen is wegens de vele raden en commissies, waarin vooral één god wordt beleden, de god van het presti ge. Hij noemde het verder opvallend, dat de topfiguren in de verschillende raden en commissies in de Neder- (Van een onzer verslaggeefsters) VOORBURG De vereniging Effatha van het christelijk insti tuut voor dove kinderen heeft gisteren haar jaarlijkse bijeen komst van ouders van de leerlingen, correspondenten en belang stellenden gehouden. Voor de ochtendvergadering kwamen allen bijeen in de Fonteinkerk, waar de voorzitter van de vereniging, mr. R. J. Mulder opende met een schriftlezing. In een korte me ditatie vroeg mr. Mulder zich af of het woord „de ander" ons nog wel wat zegt: „meer spreekt het woord „ik',' tot ons". Als eerste doel van Effatha noemde wijzer A. Eendebak sprak over taal- mr. Mulder het dove kind God te leren kennen en wees erop dat deze taak wegens de spraakmoeilijkheden de ouders in de meeste gevallen bo- hun krachten gaat. Hoofdonder- Bij de opvoeding kan het gesproken woord niet worden gemist. Bij het dove kind bedient men zich dus van zichtbare taal. Bij het begin van de ze taalopbouw kan de opvoeding be ginnen: hoe beter het taalonderwijs, hoe beter de opvoeding verloopt. De heer Eendebak illustreerde zijn le zing met vele voorbeelden uit de praktijk. De heer E. Hoekstra, penningmeester van de oudervereniging van Effatha sprak over: geschenk en opdracht. Hij zei „de wijze waarop de op dracht wordt uitgevoerd tekent de dankbaarheid voor het geschenk. Wij moeten goed zijn voor onze naaste en ons aan Christus spiegelen. Ook voor. onze kinderen is het leven een geschenk. Met een zware op dracht, die de enkeling niet kan vol brengen. Die vraagt echter om gemeenschappe lijke krachtsinspanning. Niet alleen ons eigen kind vraagt aandacht. Wij hebben gezamelijk te strijden voor de rechten van de doven. Laten wij het geschenk niet verliezen en de opdracht niet vergeten." scheldpartij was een relaas tegen de hete-luchtverwarming van de kerken, j die slecht zou 2ijn voor de orgels. Daar kan de heer E. gelijk in hebben. Maar overigens?! We vermoeden dat die commissies etc. over deze aantijgingen zelf wel een hartig woordje hebben te zeggen! Maar van de synodale organen en haar ideeën weten we zelf toch zoveel af dat we mogen zeggen, dat de heer E. op een ergerlijke manier een groot aan tal gewone leden van de kerk heeft staan zwart maken, die al jaren lang aan deze organen met grote liefde en bekwaamheid een aanzienlijk deel van r>c heer Hoekstra sprak de hoop uit hun tijd en werkkracht geven, zonder dat met dc wet op de daarvoor iets anders terug te ontvan- i gen dan de waardering die de kerk in j haar geheel hun daarvoor verschul- - digd is. En wie dat „telkens weer dezelfde i landse Hervormde Kerk steeds weer mensen" ontzenuwd wil zien. doet het dezelfde blijken te zijn. beste het bekende adresboekje van dej Hervormd Nederland antwoordt:generale synode maar eens erop na te j Hij waarschuwde de ouders ervoor Het enige zakelijke in deze ordinaire l zien! Gelijkstelling nccskundige risico's er een gelijkstel ling voor doven op het gebied van de leerplichtwet zou kunnen worden bereikt. De directeur van Effatha, de heer J. L. v. d. Have sprak over ..Onze kinderen". zich teveel vereenzelvigen met het kind, dat voor hen een uniek geschenk is. Hij wees op de gevaren van individueel onderwijs, dat het dove kind terugwerpt in zijn isole ment. Daarom is ook het klassikale gesprek een belangrijk fundament voor de opvoeding. Optimaal „Tegenwoordig", zei dc heer Hoekstra, „zijn de vakken van kleermaker en schoenmaker niet meer de enige be roepen voor de dove. Na het verla ten van de school komt de dove voor allerlei functies in de maatschappij in aanmerking. Daarom willen wij ook streven naar een optimale ont wikkeling". De heer v. d. Hoeve vestigde nog even de aandacht op de observatieklassen voor dubbel gestoorde kinderen in Effatha en op de bouw van de niéu we meisjesflat, waarvoor de goedkeu ring net is afgekomen. Na afloop van de ochtendvergadering gebruikten de talrijke aanwezigen de lunch in Effatha en woonden daarna de lessen bij. Militairen leveren bloed voor nieuw preparaat BILTHOVEN In samenwerking en het Centraal laboratorium voor de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis heeft het rijksinstituut voor de volksgezondheid een nieuw preparaat ontwikkeld, het menselijk tetanus-im- munoglobuline. Het preparaat wordt bereid uit bloed dat vrijwillig beschik baar wordt gesteld door militairen die tegen tetanus zijn geïmmuniseerd. ten en opbrengsten van acties bijna opge droogd. Daardoor is de stemming in Genk, hoe feestelijk ook, toch zorge lijk. Op dit moment ligt bij het bestuur voor een bedrag van ƒ20.000 aan rekenin gen voor verrichte leveringen en uitge voerd werk, en er Is geen geld in kas om deze rekeningen te vereffenen. Men hoopt en biedt om een oplossing vóór volgende week zaterdag. Een praktische moeilijkheid voor de leidsters is vooral het ontbreken van kastruimte in het nieuwe gebouw. Zoals men weet is het begrip „kast" zoals men dat in ons land kent in België geheel onbekekend. Het gevolg is dat de kle ding van de op het ogenblik zestig kinde ren in tal van kisten is opgeslagen, het geen de dames zeer veel last bezorgt. De heer Kamp te Vlaardingen zou verrast zijn als men heen meldt een of meer losse kasten te willen afstaan. de Brinklaan. Ongeveer 500 i wen woonden deze bijeenkomst, morgens gewijd was aan enkele lijke besprekingen bij. Mevrouw J. Krause-Boiten Haag), de presidente opende de vt dering met een toespraak over het ma. dat voor dit jaar gekozen is al ..Leitmotiv" van alle baptistenvro in heel de wereld, „Zie, ik maal nieuws". Tot nieuw hoofdbestui werd gekozen mevrouw R. Bosma ten (Groningen). De vergadering besloot opnieuv belangrijk deel van haar inkome beschikking te stellen van het bi ten-zendingswerk in Kongo roen. Met vreugde werd er kennis genomen, dat de „kerstkistena waarbij goederen worden verza voor de bevolking op de zendingsh nen. een steeds grotere omvang neemt. In hef afgelopen jaar konden goederei ter beschikking wo gesteld van de Angolese vluchteli in Kongo temidden waarvan twee derlandse baptistenzendingsedhparei J. ter Braak en verpleger S. Edens stationeerd in Sona Bata een goedi| beid verrichten. In de middagbijeenkomst luisi men haar zang van de neger-za Henry Blackmon en naar een lekt opgeivoerd door de afdéling Den Ha Haag. Inenten mogeli tegen mazelei BILTHOVEN Vacinatie tegen zelen is technisch reeds mogelijk het voorkomen van afwijkingen nog ongeboren kinderen, veroorz door infectie met het rode-hond-x zal waarschijnlijk in de komende ren door inenting kunnen geschif Dr. H. H. Cohen, directeur van Rijksinstituut voor de volksgez heid, vertelde dit vandaag bij de i ruikneming van het verbouwde lab torium voor vaccinbereiding. In het gebouw is ook ondergebr de eerste afdeling van dit insti voor het meten van luchtverontn ging. Een belangrijk instrument 1 voor is de nieuwe röntgenspectrogi die uniek is in Europa. „Slap en schrikbarend (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM „De Saam binder", hét orgaan' van 'de Ge reformeerde Gemeenten, heeft zich scherp uitgesproken tegen de overeenkomst van het Neder lands Bijbelgenootschap en de Katholieke Bijbelstichting, om te gaan werken aan een gemeen schappelijke proefvertaling van de Bijbel. „Bij het lezen van dit bericht mogen wij onze ogen wel uitwrijven en vragen hoe men ooit hiertoe komen kon!", zo schrijft het blad. „Hoe is het nu mogelijk met Rome. dat de leer der Reformatie, op Gods Woord gegrond, geheel verwerpt, en nog hetzelfde Rome is, dat zovelen die deze leer voorstonden en verde digden, ten bloede toe vervolgde, hierin samen te werken! Bij alle ver anderingen, die bij Rome zijn te be merken, handhaaft zij zonder enige wijziging haar dwaal- en leugenleer, gelijk de catechismus, zondag 30, ons dit duidelijk leert en waarvan zij echter geen duimbreed wijkt. Zou de Heere nu met Zijn Heilige Geest daarin willen wonen en werken? Wat moet nu van zulk een samen werking in de vertaling des Bijbels terecht komen? Zal Rome niet zoe ken zichzelf te handhaven en zullen Opening door staatssecretaris ROTTERDAM In De Doelen zal 27 tot en met 30 juni een conferentie worden gehouden met als onderwerp „Ruimte voor de jeugd". Op deze confe rentie, waaraan ongeveer dertig deskun digen uit tien landen en van de Raad van Europa zullen deelnemen, zal zich bezighouden met de voorzieningen voor de vrijetijdsbesteding van de jeugd. I Drie facetten hiervan zullen de „hoodschotel" vormen: de vorming, de F!»* \J stedebouw en de staatshuishouding. Dr. V. Drummer Uit De staatssecretaris van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk. de heer C. Egas, zal de conferentie maandag 27 juni, 's morgens om half tien. openen in de gehoorzaal van De Doelen, ingang Kruisplein. Minister mr. M. Vrolijk heeft het plan. een gedeelte van de middagzit ting bij te wonen. Een deel van de bijeenkomsten zal zijn gewijd aan de uitwisseling van gegevens en ervaringen, en hierbij zal op sommige voorzieningen concreet worden ingegaan. Tenslotte zal men nagaan in hoeverre men op internationaal niveau kan samen werken bij voorlichting, onderzoek en experiment. De Stichting Ruimte voor de Jeugd heeft de organisatie in handen. Deze stichting, die is voortgekomen uit een tentoonstelling in het Bouwcentrum, die eveneens „Ruimte voor de jeugd" heette, heeft tot doel het verkrijgen van meer gelegenheid tot contact voor de jeugd. Het goed leren spelen, het leggen van goede persoonlijke relaties en het op ver antwoorde, eigen wijze otmoeten van de wereld is van zodanig belang, aldus de stichting, dat het bieden van ruimte lijke mogelijkheden hiervoor één van de onontkoombare taken van de samenle ving is. De stichting heeft als voorzitter Pretoria hoogleraar aan RU te Utreeht UTRECHT Aan de Rijksuniversiteit van Utrecht is dr. V. Brümmer uit Preto ria (Zuid-Afrika) benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der godgeleerd heid en de centrale interfaculteit. Hij zal onderwijs geven in de wijsgerige inlei ding tot de godsdienstwetenschap en de wijsbegeerte van de godsdienst. Na het behalen van zijn kandidaatsexa men theologie in Zuid-Afrika behaalde hij cum laude de M-A.-graad voor wijsbe geerte van de godsdienst. Een jaar stu deerde hij aan de Harvard universiteit in Amerika en een jaar in Utrecht, waar hij in 1965 cum laude promoveerde. Na korte tijd studie in Oxford werd hij een jaar lector in de wijsbegeerte aan de universiteit van Natal. Sinds januari 1964 was hij senior lector in de wijsbegeerte aan de universiteit van Suid-Afrika in Pretoria. de heer J. W. Ooms van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap en de Landelijke Vereniging Clubhuiswerk, en als secreta ris-penningmeester ir. J. van Ettinger. van het Bouwcentrum. Het programma van de conferentie: maandag 27 juni om negen uur aankomst en ontvangst, om half tien een algemene inleiding door de heer Ooms, dan de opening door dc heer Ega3, een inleiding door prof. dr. M. J. Langeveld, hoogle raar pedagogiek, didaktiek en ontwikke lingspsychologie aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, en na de koffiepauze een inleiding door ir. J. Ph. L. Petri, we tenschappelijk hoofdmedewex-ker afde ling stedebouwkunde aan de Landbouw Hogeschool in Wageningen. 's Middags om 2 uur: een inleiding door dr. J. B. D. Derksen, hoofd bureau statistische ana-1 lyse van het Centraal Bureau voor de Statistiek en daarna een discussie met verslag daarvan. Dinsdag 's morgens en 's middags weer discussies en om 5 uur een ontvangst in het stadhuis: woensdag een rondvaart langs de Deltawerken een diner. UTRECHT Machinist Yntema uit Arnhem is gistermiddag getroffen door een uit de trein geworpen bierflesje. De machinist bestuurde een losse loco motief, die van de Duitse grens in de richting Arnhem reed. Op het moment dat hij een trein uit tegenovergestelde richting passeerde, werd de voorruit van de cabine verbrijzeld door een bierflesje. De machinist werd in zijn gezicht geraakt. Toen hij in Arnhem was, is hij wegens zijn verwondingen buiten dienst gesteld. de kardinale punten dan maar i ten worden bijgevijld? Och waf met zulk een samenwerking ani bereikt kunnen worden dan dal grenzen tussen' Rome en de Refor tie al meer en meer worden weg doezeld, en waarbij Rome niet rusten om zoveel als haar moge is velen in de schoot van Rome te te voeren. Onze tijd kenmerkt in een grenzeloze verslapping ten zichte van de kernwaarden Gods Woord." „Hoe anders stonden onze roemt vaderen van de nationale syn van 1618-'19 tegenover al die sla en schrikbarende verbroedering samenwerking! Hoe hebben zij ten tijde van de syn uitgezien naar de meest princip en godvrezende en bekwame m nen om de zo roemrijke Statenve ling tot stand te doen komen." De Saambinder concludeert, dat volk met rasse schreden al vei afglijdt van de vaste grondsla waarop het als protestantse natie x eer werd gebouwd. Staatsbezoek Tunesi Drukke dagen voor president in ons land DEN HAAG President Ha Bourguiba van Tunesië brengt va tot 8 juli een staatsbezoek aan Kor gin en Prins en blijft dan nog tot juli als gast van de regering in Ne( land. Hij logeert op Huis ten Boscl Den Haag. Koningin en Prins vei'welkomen president 6 juli op Schiphol. Er vol die dag ontvangsten in Amsterdam Den Haag. De volgende dag bezoekt de presid Philipsfabrieken in Eindhov wordt hij op het Catshuis in Den H ontvangen en bezoekt hij 's avonds Schouwburg. Op 8 juli woont de heer Bourgu de Leidse universiteit een bije komst te zijner ere bij. De midi is voor een rondvaart door de Roti damse havens en een bezoek aan Mauritshuis in Den Haag. Voor de dagen daarna staan bez ?n aan het Vredespaleis, de Deltavj ken en Madorudam op het prograrru Zestig man ontslagen bij Eurofrost BREDA De N.V. Eurofrost die vriesgoederen vervoert en zijn bank7.il! afwikkelde via Teixeira de Mattos b(t 60 man personeel ontslagen. Dc onta genen zijn voornamelijk werkzaam in administratieve sector. De oorzaak var. dit ontslag zou dat een soortgelijk bedrijf, de Groko Zundert. waarmee onderhandelingen i deelname van de Eurofrost worden voerd. deze menser. niet wil overnei- Het ontslag is onmiddellijk ingegaan. Niet ontslagenen zouden zich solid met de gedupeerden hebben verklaard er mede op aandringen dal meer w gedaan dan het uitkeren v3j het sell over de lopende maand, alsmede eon I jaar vakantietoeslag Zij «erfden niet het andere bedrij in dienstellen hun mening aan hi

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2