Nieuwe leidse Courant VAN HALL MAAKTE FOUT l JAMIN Vervolging van vernielers Aanvaring tussen tankers eist 23 mensenlevens EEN GOEDE REIS... MOBY DICK Commentaar Juffrouw Jones uit Brightstead GEEN EIGEN BELEID VOEREN Drie mannen vormen centraal commando Na dwaaltocht van maand Minder warm Vrijdag 17 juni 1966 47ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER Kantoren Leiden CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 „Stantvajtieh Ie ghebleven mijn hert In teghenspoet I" 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 •fe Onze eeuw identiek met de eerste - pagina Kernmerk Het in het wild levende dier wordt steeds meer bedreigd. Toch zijn er in de wereld enkele plaatsen waar het ongestoord in eigen omgeving kan leven, plaatsen, waar als het ware de wildernis nog heerst, nationale parken en reservaten. Zie pag. 9. De kunst ligt op straat - pag. 9 Marco Bakker maakt eigen shoiv pag. RADIO TV voor vaderdag herenflikken niet duur wel heerlijk (Van onze parlementsredactie) T~\EN HAAG Het Tweede-Kamerdebat over de onlusten in Am- sterdam is gisteravond geëindigd met de verwerping van een motie-Toxopeus (lib.) om in de hoofdstad de toestand van ver hoogde waakzaamheid" in te stellen, waarbjj de leiding van de ordebewaring in handen van de regering, in casu de minister van binnenlandse zaken, zou komen te liggen. Veel meer dan deze negatieve Kameruitspraak plus een aantal vage mededelingen van minister Smallenbrock over de reorganisatie van de Amsterdamse politieleiding en de concrete uitspraak van minister Samkalden dat naar de vernielingen in het patronaatsgebouw aan de Marnix- straat en in het gebouw van De Telegraaf een gerechtelijk onder zoek zal worden ingesteld, leverde dit debat niet op. Alleen PSP en CPN eisten met zoveel woorden het hoofd van burgemeester Van Hall en diens hoofdcommissaris van politie Van der Molen. De grote partijen dansten als katten om deze hete brij heen. Wel ding van de hoofdstedelijke politie (zie ook elders in dit blad) en drong a.r. fractieleider Roolvink, later gesteund door zijn PvdA-collega Ne- derhorst, voorzichtig aan op een on derzoek naar de vraag of de huidige gezagsdragers in Amsterdam nog wel voor hun taak berkend zijn. Maar toen minister Smallenbroek in zijn antwoord hierop volstond met de mededeling dat bij het komend onderzoek naar de noodzaak van ver dere reorganisatie en centralisatie van het Amsterdamse politieappa raat „het punt van de leiding in na dere overweging zal worden geno men", was daarmee voor de Kamer meerderheid de kous af. FOUT De bewindsman van binnenlandse za ken trachtte de gekritiseerde leiding in Amsterdam nog zoveel mogelijk te dek ken. Hij vond het alleen fout, dat in de nacht van maandag op dinsdag niet telefonisch om bijstand voor de ge meentepolitie is gevraagd. Na de ge beurtenissen van maandagavond kon men toch wel vermoeden, dat er dinsdag ongeregel dheden zouden plaatsvinden. De rel bij De Telegraaf overigens „spontaan en onverwachts geschied na opruiende taal op het Jo- Daniel Meyerplein". De politie wa: er niet op voorbereid. Ze beschikte onvoldoende reserves, omdat tal van politiefunctionarissen nog uitrust- Toen de rel ontstond, zag de politie leiding zich geplaatst voor de moei lijke keuze een kleine eenheid van 20 a EO man tegen de oproerige massa bij het Telegraaf-gebouw in te zetten, wat ernstige gevolgen had kunnen hebben omdat dan wellicht van vuurwapens gebruik had moeten worden gemaakt, of te wachten tot voldoende man kracht aanwezig zou zijn. Zoals be kend is tot het laatste besloten. „Die beslissing heb ik niet hoeven te men. 't Is heel gemakkelijk om beslissing te diskwalificeren, r daar komen we niet verder mee. Persoonlijk had ik misschien besloten om wèl mensen te sturen, maar nu het anders is gelopen, zal ik daar geen oordeel over vellen". Mr. Berkhouwer (lib.): „Door geen politie te sturen had misschien veel meer bloed kunnen vloeien". Minister Smallenbroek: „Laten we daar nu niet over gaan filosoferen. De helden staan altijd aan de kant. Iedereen betreurt deze zaak en er zijn ongetwijfeld fou ten gemaakt, maar als er iets afge keurd moet worden dan in de eerste plaats het wilde optreden van hen die zich aan het meest ergerlijke vanda lisme hebben schuldig gemaakt". Mr. Berkhouwer: „Wie had volgens u in de nacht van maandag op dinsdag politie bijstand moeten inroepen?". De mi nister: „Het hoofd van de politie". Mr. Berkhouwer: „En wie is dat?" De mi nister: „De burgemeester van de be trokken gemeente". Mr. Berkhouwer: „Dat weten we dan eindelijk". De mi nister: „Dat weet elke middelbare scho lier. De heer Berkhouwer moet z'n staatsrecht nog es ophalen". DRIEMANSCHAP AI in de morgenvergadering had mi nister Smallenbroek meegedeeld dat litieorganisatie is aangebracht. Er is een centraal commando voor de mobie le eenheden ingesteld, bestaande uit de hoofdinspecteurs K. Heyink. A. M. Koppejan en J. Valken. Zij zijn vrijge maakt en verantwoordelijk gesteld voor operaties in het belang van het herstel en de handhaving van de open bare orde in de hoofdstad. Voor vervolg zie pag. 7. Scheepsramp hij Neiv York NEW-YORK Vanmorgen vroeg was het aantal geborgen doden als gevolg van de aanvaring en de daarop gevolgde brand tussen twee tankers in de nauwe ingang tot de baai van Newark bij Stateneiland, tot 23 gestegen. Er werden toen van beide schepen in totaal elf opvarenden vermist. Het aantal gewonden dat in zie kenhuizen was opgenomen bedroeg meer dan zestig, onder wie vier zwaargewonden, voor wier leven wordt gevreesd. Betaling abonnementsgeld De abonnees, die in het bezit zijn van een giro-rekening, doch ons nog geen machtiging tot automatische afschrijving van het abonnementsgeld hebben verstrekt, verzoeken wij vóór 1 juli a.s. f 11.30 voor het 3e kwartaal 1966 over te schrijven op onze postrekening nr. 58936. Op uw verzoek verstrekken wij gaarne nadere inlichtingen over automatische afschrijving. DE DIRECTIE drie hoofdinspecteurs Heyink, J. Valken en M. Koppejan (v.l.n.r.) die de speciale mobiele brigade in Amsterdam zullen gaan leiden. Zij zullen overigens geen eigen beleid gaan voeren. AMSTERDAM Drie Am- erdamse hoofdinspecteurs, de :ren K. Heyink, J. Valken en A. Koppejan, zijn benoemd tot 't centrale commando van de obiele eenheid van de Amster- imse politie. Deze benoeming vam zelfs voor de betrokkenen in of meer als verrassing. Zij jn pas gisteren van deze benoe- ing in kennis gesteld, even de Tweede Kamer de namen in deze heren op verzoek van ikele Kam —l? den bokend aakte. Het is niet de bedoeling dat dit com- ando een eigen beleid zal gaan voe- n of autonoom zal optreden. Deze VADER is verrast riet dat „iets" meer. dan een sleur- adeautje een paar vogels ectuur over zijn vogelliefhebber^ -spulletjes voor kooi en volière oiletartikelen voor de hond een tevige mand een sterke hals- 'and of lijn en Uzelf zult ook verrast zijn want FAMA heeft het beter! Breestraat 3 - Tel. 33311 mobiele eenheid, met op haar toer beurt als commandant van dienst de hoofdinspecteur, blijft onder het ge zag van het hoofd van de politie, bur gemeester Van Hall en de hoofdcom missaris van politie, de heer H. J. var der Molen, staan. De mobiele eenheid zal slechts ir actie komen en optreden, als de com mandant van alle politie-eenheden. die belast is met de bestrijding var ongeregeldheden in de binnenstad, dat noodzakelijk acht. Er veranderdt in de commandovoering van de mobiele eenheid alleen dit, dat nu drie vaste commandanten zijn aangewezen. Voordien werd het commando van de mobiele eenheid bij toerbeurt door hoofdinspecteurs en oudere inspec teurs verricht. De heer Heyink is de laatste maanden secretaris van de politievoorlichtingscom- missie. Tevens is hij chef van het bureau algemene dienst op het hoofdbur. Hoofd inspecteur Valken is recherche-chef van het afdelingsbureau Singel. In zijn func tie heeft hij al vele malen met provo- en andere relletjes te maken gehad. Nog de ze week was hij belast met de bewaking van het Amsterdamse stadhuis. De heer Koppejan tenslotte is chef van het afde lingsbureau J. D. Meijerplein, waar dins dag de demonstratie van de bouwvakkers werd gehouden. De heer Koppejan is de oudste van de drie. Hij is 55 jaar en al dertig jaar lid van het Amsterdamse po litiekorps. Burgemeester Van Hall, die de debat ten in de Tweede Kamer gisteren in de loge heeft bijgewoond, kreeg na afloop de vraag voorgelegd, wat hü dacht van de kritiek die op zyn beleid was uitge oefend. Hü reageerde hierop met te zeg gen dat hü deze vraag „krenkend voor zün persoon" vond. HOEK VAN HOLLAND Vadertje Rijn en zijn zijrivieren zijn een attractie armer. Moby Dick, sinds een maand van het zilte in het zoete water verdwaald, koos gisteravond bij Hoek van Holland zee, en zal zich wel nooit meer zo dicht in de buurt van de mensheid wagen. Het moet een opluchting voor de wit te beluga zijn geweest buiten de pie ren eindelijk weer eens onvervalste plankton te kunnen happen. Bij de rijkspolitie en bij Rijkswaterstaat kon trouwens ook van enige opluchting worden gesproken, want met boten en met steeds weer in de ether klinkende mobilofoongesprekken was de alsof hij op een staatsiebezoek was hele dag door gevolgd. Willy de Walvis, die inmiddels brui ne vlekken op zijn lakenwitte huid gekregen heeft „sproeten door de zon", luidt de simpele verklaring van kenners dook gistermorgen plotse ling op de Beneden-Merwede bij Slie- drecht op. De middag tevoren was hij nog onder Lobith gesignaleerd toen hij het Duitse grondgebied weer eens voor het Nederlandse verwisselde. IJssel De IJssel, die hem drie weken gele den niet uit zijn gevangenschap kon verlossen een jonge vis kan nu een maal niet weten dat er tussen 1927 en 1932 in de Zuiderzee een afsluitdijk is gebouwd liet hij ditmaal aan stuur- De tankers waren de Brit Alva Cape 11.252 ton en de Amerikaan Texaco Massachusetts van 16.515 ton. Het laatste schip had juist de Texacoolie- raffinaderij, waar het zijn lading had gelost, verlaten en was uitgaand, de Alva Cape, geladen met 143.000 vaten naftaline, was inkomend. De aanvaring, bver de oorzaak aarvan men nog in het duister ver keert, gesohiedde omstreeks kwart over zeven in de avond. De gevolgen waren verschrikkelijk. Een ooggetuige vertelde later: „Ik hoorde een klap, keek om en zag dat de Alva Cape uit het water werd gelicht en dat de ge hele vaarweg een vlammenzee was". Het vuur greep snel om zich heen, zelfs zo snel, dat drie sleepboten in de omgeving van voor tot achter in brand stonden voordat zij een goed heenko men konden zoeken. Onmiddellijk wer den ver strekkende maatregelen ge nomen. Alle ambulance-auto's werden naar de baai gedirigeerd en de be woners van huizen in de direkte na bijheid werd aangeraden ramen en vensters open te zetten, omdat men er rekening mee hield, dat er zich een ontploffing zou kunnen voordoen. Een ramp van nog grotere afmeting ward echter toch voorkomen, doordat het de brandweer gelukte hoewel zij ernstig werd gehinderd door een verstikkende rook het vuur op de Alve Cape in te sluiten voordat het vat had gekregen op de vluchtige naftaline. Drenkelingen Door de aanvaring waren tal van op varenden op beide schepen te water geraakt. Andere opvarenden trachtten zich, toen de brand ontstond, door een sprong in de baai, het leven te redden. Sleepboten voeren zo dicht mogelyk langs beide schepen om hen op te vis sen. Al dadelijk stond vast dat het aan tal doden groot moest zijn. In een half uur had men al zeven doden geborgen, en dit aantal bedroeg tegen het midder nachtelijk uur reeds vijftien. Tientallen gewonden werden toen al in de zieken huizen verpleegd. Dikke rookwolken, die zwaar boven de baai hingen, be lemmerden elk uitzicht. Niettegenstaan de steeg toch nog een helikopter op orr hulp te verlenen. Helaas kreeg de ma chine iets in de uitlaat, zodat de pi- een noodlanding moest maken. Anatomische les IJET moge nog zo begrijpelijk zijn geweest dat onze volksvertegen woordiging zo spoedig mogelijk door de regering wenste te worden inge licht omtrent de ellendige gebeurte nissen in de hoofdstad en omtrent de lessen die de regering daaruit gaat trekken, het debat van gisteren heeft intussen bewezen, dat de ont moeting tussen regering en volks vertegenwoordiging in feite toch aan de vroege kant is geweest. Er zijn nog allerlei onderzoekingen gaande, die, is onze indruk, overi gens gedegen zullen zijn, en wat werd medegedeeld over de instel ling van een driemanschap aan het hoofd van een mobiele eenheid deed het voorkomen alsof ook dit meer was bedacht dan dóórdacht. Het kon ook wel niet anders. Daarom kon deze spoedbijeenkomst weinig meer betekenis hebben dan een gelegenheid voor de Kamer om uitdrukking te geven aan haar be zorgdheid en een voor de regering om met grote nadruk te stellen dat ook zij de toestand uiterst ernstig neemt en naar de ernst van de toe stand zal handelen. En dat is beide toch ook van wezenlijk belang. Wat gebeurd is, had onder geen be ding mogen gebeuren. De hoge goe deren van rechtsstaat en democratie zijn bedreigd door terreur en anarchie. Gisteren het kon moei lijk anders is nog voorna melijk gesproken over de politie die het, onder helaas niet sterke leiding, heeft moeten opknappen. Maar wc zullen in de komende tijd toch meer naar de diepte moeten afsteken en ons moeten gaan beraden op het geen er schuilt achter wat nu is losgekomen. Dan is er voor ons allen werk te over, en niet alleen voor de rege ring. Want wij allen zijn tijdgeno ten in een tijd die zijn eigen pro blemen kent en stelt. Ook van onze lezers menen wij te mogen ver wachten dat zij daarin méédenken. Amsterdam plaatst ons voor een nieuwe, ditmaal geestelijk anatomi sche les. En om die onder ogen te nemen, daarvoor is het zeker niet te vroeg. Eenvoudig Meester de ivaring kon de Strandweer Zomers met in de middag een iets frissere zeewind. Temperatuur 25 a 26 graden, bij zeewind 3 4 4 graden lager, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: In het zomerbeeld andert weinig al blijft de onweerskans aanwezig. Een eventuele onweersbui zal echter geen belangrijke weersomslag kunnen brengen. DE BILT Koeler weer met ver anderlijke bewolking en plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Over wegend matige wind tussen west er zuid. brandweer melden dat.r de Amerikaanse tanker meester was. De Alva Cape lag op dat moment als en geweldige onontplofte bom in de i-aterweg, aan belde oevers waarvan zich vele industrieën bevinden. Nog een uur later was het zeker dat het gevaar van toch nog een ontploffing was ge weken. De Bayonnebrug, die ongeveer 170 meter van de plaats van de aanvaring ligt, is voor alle verkeer gesloten. Dat was nodig omdat het niet denkbeeldig was, dat zij vlam zou vatten. Vanmorgen vroeg werd nog bekend gemaakt, dat vermoedelijk ook de gezag voerder van de Amerikaanse tanker om het leven is gekomen. boord liggen. In volle vaart verwissel de hij de Rijn voor de Waal, telkens even met zijn machtige lichaam boven de waterspiegel -oprijzend om zuurstof te happen. Voor vervolg zie pag. 5 vrijdag 17 juni (10—22 uur) zaterdag 18 juni (10—19 uur) Lage zomerprijzen, zeer grote keus. RENAULT, FIAT, SIMCA, VOLKSWAGEN, DAF, B.M.W., N.S.U. Kwaliteit is nummer 1. Kom naar onze showroom. AUTO BIERMAN N.V. Simca dealer voor Leiden e.o. STATIONSWEG 11-17 LEIDEN TEL. 01710 - 40447 TT ET IS in 1966 nauwelijks voor- stelbaar, maar er blijken zo als wij gisteren berichtten korps chefs van politie te zijn die hun ondergeschikten moeilijkheden in de weg leggen als zij buitengewoon verlof van dienst op zondag vragen voor het laten dopen van een kind. De Bond van Christelijke Politie ambtenaren heeft al eens bij het ministerie van binnenlandse zaken aangedrongen op een aanvulling van de verlofregeling, maar het departement heeft dit verzoek toen afgewezen, omdat het vanzelfspre kend werd gevonden dat voor het laten dopen van een kind buiten gewoon verlof wordt verleend. Dat is het natuurlijk ook, maar voor sommige korpschefs van politie is een dergelijk verlof toch kennelijk niet zo vanzelfsprekend. Er is inmiddels een andere bewinds man op het ministerie van binnen landse zaken, die heel goed weet wat de doop voor een christen kan betekenen. Mocht een officiële wijziging van de verlofregeling door het departement te omslachtig wor den geacht, dan moet deze minister er dunkt ons toch wel toe te bewegen zijn het verschil van In zicht bij de politie over het „doop- verlof" op een eenvoudiger manier weg te nemen, temeer omdat er de laatste tijd nogal sterk wordt aan gedrongen op het vereenvoudigen (en daardoor doorzichtiger maken) van het overheidsbeleid. Misschien zou dat in dit geval kun nen worden bereikt door een een voudig PS-je onder een van de brieven, die tóch regelmatig aan de politie uitgaan. gestaakt hebben in verband met een sala- risgeschil, zijn gisteren weer aan het werk gegaan. Nieuiv feuilleton reman. We zien een speurder van Scotland Yard aan het werk die u W moord °p te lossen, die werd gepleegd in een goeder naam en faam bekend staand pension, waar juffrouw Jones de scepter zwaait. De dood van notaris Brooks, een hooggeacht imrp zetene van Brightstead, brengt grote ontsteltenis tewSPSSc in het van eerbiedwaardige Dorothy Jones, die zo verzot Is on detectiveromans. De pers bemoeit zich met het geval- wle kTmnn, denaar? Is het een van de commensaals van juffro^w Jones LnuVa' do keurfce klerk; Neels, de accountant; Lktir dTaWi]Se leraar- of de «tachtig. Harper, die in verzekeringen diet? De ï^r wortt toi het laatst in spanning gehouden, maar kan meedenken

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1