caballero Groots concert van von Karaj an mooier Verschil van mening in V.S. over Franse stap uit ÏNAVO Inzet van Holland Festival 1966 In stampvolle Doelenzaal Toekomstplannen van Herbert von Karajan Proef in Sneek werd opvallend succes anders dan andere Pentagon contra State Department Colportage om woonruimte Kleurenfoto's nu dan ooit IVlEUVE LEIDSE COURANT 7 DONDERDAG 16 JUNI 1966 Wat een onvergetelijke inzet heeft het Holland Festival in Rotter dam gekregen. Daar, in de stampvolle Doelenzaal speelde het Berlijns Philharmonisch Orkest onder Herbert von Karajan en Jlat is een grandioos concert geworden. Dit magnifieke orkest klonk werkelijk onvoorstelbaar mooi in deze akoestiek, de strijkers- ;roep had een glanzende buigzaamheid, het koper, dat vaak te iard kan zijn, straalde als goud, de houtblazers kregen de wonder- >aarlijkste schakeringen en zelfs het slagwerk klonk zingend. Maak uw keuze uit de vele modellen en kleuren. Prijzen v.a.5.95 tot 12.50 Kernraketten in Oost-Duitsland? W De Sow jetunie is van plan haar twintig divisies in t-Duitsland er vijf terug te trek- zo meent het Westduitse blad Die te weten. Moskou zou dit besluit t om strategische, maar om financie- |t redenen hebben genomen. Ter com- asatie zouden er raketeenheden naar t-Duitsland komen. Deze raketten j)uden kunnen worden voorzien van mladingen. Daarmee zou een her- Jaldelijk door Ulbricht geuite wens [jn vervuld. Yoghurt slecht voor tanden? SECHT Aan de rijksuniversi- pt te Utrecht is gisteren de heer J. M. lek uit Vught gepromoveerd tot doc- jr in de geneeskunde op het ïoefschrift Yoghurt en tandcaries. De heer Fick komt in zijn loefschrift tot de conclusie dat veel- ïldig gebruik van yoghurt mogelijk pdbederf zou kunnen veroorzaken, jj een groep van dertig kinderen feft de promovendus het effect van t achterblijven van yoghurtresten studeerd. Eten van yoghurt zou een gunstig effect kunnen hebben op tidglazuren. Een voedingsexpert kan hter eerst een definitief antwoord ge il op de conclusies van het oefschrift. En Herbert von Karajan. deze groot meester, vatte dit alles samen tot een klankgeheel van de schoonste sonori teit, van de ongelooflijkste nuancerijk dom, een klankgeheel, dat hij kon plooien naar zijn believen. Hij zei zelf eens van de Berlijners, dat hij dit orkest beschouwde als het „verlengstuk van zijn arm", zo hand zaam was het. En inderdaad men kon zijn oren niet geloven b\j deze virtuoze orkesttechniek, bij deze fluis teringen, bij deze krachtsontladingen, by deze volmaakte schoonheid van klank. Zo'n Divertimento in Bes (KV 287), van Mozart klonk ragfijn, soms met even een feller tintje van de hoorns, maar de sierlijkheid, de badinerie kon ook doorbroken worden door een ope- ra-achtige dramatiek. Hoe von Kara jan deze contrasten effectief wist te maken. En de tempi waren voorbeel dig in hun klassiciteit, in hun even wicht van rust en voortgaande bewe ging. Wie benieuwd mocht zijn geweest naar de verhouding tussen Von Kara jan en Berlioz' Symphonie Fantasti- que, die kon bij de inzet van het eerste deel al de balans opmaken. Von Karajan zou de diepe ernst van de Duitse Romantiek, die in deze hoogst merkwaardige en geniale muziek ligt, ten volle onderstrepen. Terecht. Want Berlioz betekent in de Franse muziek een uitzondering. De latijnse geest van evenwicht, van spiritualiteit was deze exuberante mens, die buiten elke maat viel, vreemd, en niet voor niets heeft Berlioz juist in de Duitse landen de grootste invloed uitgeoefend. Hij heeft in feite het gezicht van de Duits-ro- tnantische orkestratie bepaald. Zo gaf Von Karajan dan de volle maat aan het spookachtige, het griezelige in het verhaal van de kunstenaar, die zoals Berlioz zelf aan zijn muziek heeft mee gegeven, gruwelijke visioenen beleeft Zelfs in de meeslepende, tedere wals dook dit spookachtige op, en in de mij meringen van de „Scènes aux champs" heerste een „ondergrondse" spanning in de meesterlijk geschilderde lande lijke rust Natuurlijk leidde von Kara jan deze griezelige spanning tot een enorme climax, eerst in de „Mars naar het schavot" (dat hij in strak gaand tempo nam!) en daarna in de Heksensabbath. Wij moeten eerlijk bekennen, voor het eerst bij de inzet van het Dies Irae-thema niet in de lach geschoten te zijn. Von Karajan maakte zelfs deze angstdroom, deze nachtmerrie waar, griezelig waar. Minutenlang applaus na de laatste noot! DRS. H. E. KOKEE-VAN DE BERGE Rusk wil praten met Yietcong LONDEN De Britse premier Wilson heeft gisteren op een vergade ring van de labourfractie gezegd, dat de deelneming van de Vietcong aan een eventueel vredesconferentie nu geen struikelblok meer is. Dean Rusk, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, had hem enkele dagen gelden verzekerd, dat hij naar Genève zou gaan zodra iemand hem daar zou willen ontmoe ten. Wilson zei ook dat Engeland Ame rika niet zou steunen als het zou beslui ten grote bevolkingscentra in Noord- Vietnam te bombarderen. SAIGON Zuidvietnamese parachu tisten hielpen vandaag de politie in de noordelijke stad Hue tegen boeddhisti sche betoger. Huisaltaren die als pro test tegen de regering overal op straat waren gezet, werden door de militai ren weggehaald. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM Na een ware belege ring door fotografen vertelde dirigent Herbert von Karajan woensdagmiddag tijdens de zeer druk bezochte persconfe rentie in het Concertgebouw één ïr over zijn toekomst plannen. Na zijn vertrek uit Wenen kreeg de dirigent talrijke aanbiedingen, o.a. aanlokkelijke uit Genève. Hier echter nogal wat moeilijkheden wat betreft ombouwen van toneel ïad wille Salzburg realise- De eerste van een serie manifestaties deze festival-stad zal volgend jaar tus- n 19 en 27 maart worden gegeven on der de naam „Osterfestspiele Salzburg". Tijdens deze periode zullen composities Wagner. Bach, Beethoven en Bruck- dezelfde symfonie die vanavond het Concertgebouw zal worden gespeeld, nl. de achtste) worden uitge- De leiding van dit project in de loop van de komende jaren zal een ge heel nieuwe enscenering van Wagner's .Ring" worden gebracht berust natuur lijk bij von Karajan. In tegenstelling tot Wenen moet de zaak zich zelf kunnen bedruipen, aangezien er geen subsidie It verleend. In dit verband zullen er nieuwe grammofoonopnamen het meespelende orkest is de Berliner Phil- har moniker worden gemaakt door D.G.G. Perfectie verschijnsel! streven naar de uiterst mogelijke perfectie. Hij meende zelf uit gesproken te zijn op het gebied van pertoire-theaters". Hij meende dat in ze instellingen, zoals b.v. de opera Parijs, in de naaste toekomst belangrijke wijzigingen zouden worden doorgevoerd. Een en ander houdt natuurlijk verband met de enorme ontwikkelingen od het terrein van de communicatiemiddelen, waardoor grote massa's binnen luttele seconden op de hoogte van het aller nieuwste kunnen worden gebracht. Te veel dingen worden volgens de dirigent nog te weinig uitgeprobeerd. Tekenend voor de nieuwe werkwijze is, dat nu reeds een begin is gemaakt met het instuderen van Mozart's Don Giovanni, die in 1968 zal worden opge voerd. Voor elke opera zal getracht wor den een dubbele bezetting van solisten te Bijzondere lof had de dirigent voor Amsterdam, waar hij gaarne naar toe kwam, vanwege de mogelijkheid om tot een maximum prestatie te komen. De grote zaal van het Gebouw acht hij toch immers één van de allerbeste ter wereld. Langademige muziek als een Bruck- ner-symfonie is hier écht fascinerend te brengen. In dit verband maakte hij de opmerking, dat men van muziek net zo Toneelspeler en TV-acteur Henk van Ulsen Vraag uw winkelier naar het handige Caballero-etul i f 0,45 (Van een correspondent) "T^R heerst een ernstig meningsverschil tussen de Amerikaanse ministeries van defensie en van buitenlandse zaken over het Franse besluit zich terug te trekken uit de militaire samenwer king in de Navo. Bij defsie reageert men, zoals dat meer is voorgekomen, gematigder en zoekt men naar middelen de gebeurtenissen in con structieve banen te leiden. Buitenlandse zaken daarentegen maakt sterk de indruk ten prooi ge vallen te z(jn aan gevoelens van teleurstelling en verbittering, die een positief denken in de weg staan. ervaren beleidsfunctionarissen inzake Europese kwesties van het State Department zijn lieden, die lange tijd geestdriftige pleitbezorgers geweest moet kunnen genieten als van een v< treffelijke maaltijd. De dirigent is zeer gesteld op het 80-jarige orkest. Over aanpassing gespro ken: nieuwe leden zijn na een jaar volledig gewend! Onder directie van bekende Franse regisseur Henri-Georges Clouzot zijn door het orkest onder vor Karajan onlangs vier instructieve mu ziekfilms gemaakt, speciaal voor televi- uitzendingen. Naast fragmenten uit te werken zijn hierin algemene on werpen als melodie, ritme en harm behandeld, en wel zodanig, dat ook niet ingewijde het volkomen kan begrij pen. Wat betreft de nieuwe zaal in Rotter dam wenste hij pas na het concert een uitspraak te doen. Hij zei daarbij wel 'ag om de arm te zullen houden, want alle kwaliteiten zijn natuurlijk niet in één keer te bepalen. In de Berlijnse Philharmonie worden ook nog steeds wij zigingen aangebracht en de Royal Festi val Hall In Londen die men in het begin niet onverdeeld gunstig heeft be oordeeld werd op den duur volkomen J gga uitstekend zijn voor een nauwere Europese een heid, die alle bewegingen naar inte gratie krachtig gesteund hebben, wel ke er maar geweest zijn op economisch, politiek of militair gebied. Hiertoe be hoort George Ball, de onderminister van buitenlandse zaken, die in sep tember zijn functie verlaat, Schaetzel, waarnemend onderminister voor Euro pese zaken en Henry Owen, directeur van het politieke planbureau. Ze zijn ten sterkste geprikkeld door hetgeen ze de reactionaire politiek van presi dent De Gaulle noemen, die de bewe ging naar Europese eenwording vele jaren terugdraait. In deze opvattingen worden ze krach tig gesteund door de Amerikaanse ambas sadeur in Parijs, de kundige carrière-di plomaat Charles Bohlen, wiens diploma tieke objectiviteit evenwel de erkend-pro- vocerende en dikwijls nauw-verholen an ti-Amerikaanse politiek van de Franse generaal niet overleefd schijnt te heb ben. Het zijn deze Amerikaanse ad viseurs, die president Johnson de raad gegeven hebben inzake de NAVO harde lijn aan te houden jegens generaal NOODZAAK De Amerikaanse president heeft geheel f, i*. S-Jyt/t. dV „I/W -V-jy «Wiyr - ff***. - U ziet, wij zijn GELUKKIG getrouwd. Wij zouden graag willen Ja. hier staat 'n huis. waar jullie kunnen inwc tornt u maandag maar", had hevrouw J. de VriesTroelstra- Ie 6 in Sneek, gezegd. En daar *aren zij dan, de dames van het Sunil team, om te laten zien hoe Walend wit Sunil wast. De be wijzen kwamen snel... uit de was machine van mevrouw De Vries, uit het sop van Sunil: witter katoen, linnen, nylon. Alles was zo opvallend veel witter dat mevrouw De Vries op slag beloofde een trouwe Sunilgebruikster te worden. Probeert u het ook maar eens! Lezer (terecht): Is 't niet verschrikkelijk (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Enige dagen geleden, zo schrijft ons een lezer uit de Haagse Cypresstraat, vond ik in mijn brievenbus bijgaande folder. Vandaag kwamen twee keurige jongelui mij persoonlijk om antwoord vragen. Helaas ben ik niet in staat deze jonge mensen te helpen, maar ik ben begaan met hun lot. Ik vind het een zeer droeve zaak, zo vervolgt hij, dat jonge mensen die reeds 125 adressen hebben af gelopen overal nul op het rekest krijgen. Het is een schande dat in een ongeluksstad als Den Haag wel een congresgebouw, wel miljoenen in andere open bare gebouwen worden gestoken, terwijl er als gevolg van te uieinig woningen nog altijd de grootste nood heerst. Tot zover enkele citaten uit de brief van deze te recht bewogen Hagenaar. We hebben zelf inmiddels ook contact opgenomen met Henk Zoutendijk, die vertelde zeshonderd van deze folders te hebben laten drukken, waarmee hij nu reeds en dat zonder resultaat! ruim twee maanden werkt. Och nee, zei Henk, de methode die ik gebruik is niet nieuw. Misschien wel de manier van presen tatie. In elk geval ontmoet ik veel sympathie bij mijn noodgedwongen colportage-arbeid. De mensen vin den het erg, wensen je veel succes en zo. Mijn campagne is echt, wat je noemt, gericht. Ik werk bij voorkeur in Haagse wijken, waar vooroor logse herenhuizen staan. Ook in Voorburg en Rijs wijk heb ik heel wat stappen liggen. Ik bekijk of er een of meerdere naambordjes de voordeur sieren. In het eerste geval noteer ik naam en adres, schrijf dit volledig op de envelop die ik vervolgens dichtplak. Anders deponeren de mensen het verzoek van mijn vrouw en mij misschien onge zien in de prullemand. Twee dagen later kom ik om antwoord. Wat mijn kansen zijn? Och, ik heb misschien weer een kansje. Zaterdag hoor ik er meer over. andere adviezen gekregen van het Penta gon. Minister McNamara en diens voor naamste (niet militaire) assistenten beschouwen de NAVO als een uitsluitend practische. militaire instelling en ze be moeien zich niet met de politieke eenwor dingsplannen. Evenals generaal De Gaul le, ofschoon niet steeds om dezelfde rede zien ze geen voortdurende noodzaak een geïntegreerde militaire struc tuur in de NAVO. Ze neigen naar de gedachte, dat dit de defensie slechts zou kunnen compliceren. In geval van een grote Sowjet-aanval op West-Europa, zelfs al zou die zich aanvankelijk tot conventionele wapens beperken, zou bet westen .met kernwapens moe'en reage ren. In dat geval zou de aard van de NAVO-structuur, geïntegreerd of niet, van geen betekenis zijn. Immers, de nu cleaire defensie van West-Europa is hoe men de zaak ook voor de Europese landen verpakken wil een uitsluitend Amerikaanse verantwoordelijkheid en al leen Amerika is hiertoe werkelijk in staat. GATEN IN DEFENSIE De troepenmacht, die de Verenigde Sta ten In Europa handhaven, heeft tot doel aanvallen op kleine schaal en met be perkte doeleinden af te schrikken en zo nodig te weerstaan. De integratie van de NAVO-strijdmacht wordt voor dit doei niet nodig geacht. Het enig noodzake lijke is ervoor te waken, dat er geen zichtbare gaten in de defensie ontstaan door het uitvallen va Labourfractie staat achter Wilson LONDEN De labour fractie van het Britse Lagerhuis heeft gisteren Wilsons politiek voor de gebieden ten oosten van Suez goedgekeurd. Op een bijeenkomst van de fractie werd met 225 tegen 54 stemmen het voorstel ver worpen dat Engeland zich tegen 1970 zou terugtrekken uit Maleisië, Singapo re en de Perzische Golf. Wilson zei voor de bijeenkomst dat de wereld te klein is om haar over te laten aan de Amerikanen en de Chine zen, die dan oog in oog tegenover el kaar zouden komen te staan. Een beter recept voor een kernslachting kon hij zich niet indenken. i de lid-sta- Daarom blijft het Pentagon niet alleen rustig na generaal De Gaulles beslui zich uit de geïntegreerde militaire struc tuur van het westers bondgenootschap terug te trekken, maar is het zelfs ge neigd dit te verwelkomen als een noodza kelijke stimulans de organisatie eens te stroomlijnen. Het Amerikaanse ministe rie van defensie zou deze stroomlijning zelfs verder willen laten gaan dan zoals ze toegeven in politiek opzicht mogelijk is, met name door cviele contro le over de dagelijkse operaties van de NAVO mogelijk te maken. Wanneer er een Europeaan gevonden zou kunnen worden, die over de noodzakelijke kunde en vaardigheden zou beschikken, dan zou het Pentag<~- de Navo eaarne ge plaatst willen zien onder de verant woordelijkheid van een eigen burger-mi- nister van defensie, zoals de krijgsmacht in de meeste landen onder burger-i nisters ressorteert. AGFACOLOR SPECIAL Relletjes Als Nederlander heb ik me geschaamd toen ik moest zien wat allemaal in de hoofdstad is gebeurd. Wat een zelfbeheersing heeft de indi viduele politieman in de hoofdstad aan den dag moeten leggen om mis schien wel vaak tegen eigen overtui ging in de tolerante superieuren te volgen. Want daar leek het toch voor namelijk te mankeren aan juist in zicht inzake het te voeren beleid. Als men gepeupel anderhalf uur lang kan laten brandschatten en vernielen IS men er niet met af door te zeggen S» i ?r geen Politiemensen waren". Nederland is groter dan Amsterdam... Over het algemeen dom gepeupel valt heel goed te vergelijken met kleine Kinderen die eigenlijk niet precies we ten wat ze doen. Zet een peuter in een kamer op de grond met tien vol le, geopende jampotten en u weet vast wat er gaat gebeuren. Geef ge peupel duidelijk de indruk „dat er een heleboel mee door kan" ook dan behoeft men geen profeet te zijn om Relletjes (2) Een van de diepere oorzaken van „Amsterdam" is, dat in hachelijk snel tempo steeds grotere aantallen mensen hun besef voor normen verlie zen. Zij weten dat geen enkel spel behoorlijk te spelen is door lieden die zich niet aan de spelregels willen hou den. Maar als hel om eigen belangen gaat. lappen ze de spelregels prompt aan hun laars. Als ze nog tot nuchter denken in staat waren, zouden zij het onjuiste en gevaarlijke van een dergelijke hou ding nog wel inzien. Echter vele van deze heetgebakerde mensen, die op de barricaden schreeuwen dat ze menswaardig wensen te worden be handeld (wat een kostbaar recht is) laten zich door duistere machten ach ter de schermen degraderen tot het geen ze nu net niet willen zijn: massa mens en kuddedier. In plaats van nuchter zelf-denkend te zijn, laten zij zich het bloed voor de ogen toveren en verlagen zij zich tot agressieple gers. Aan de andere kant is bij sommige leidinggevende figuren in het openba re leven gebrek aan ruggegraat te constateren. Van hun slapte zullen lie den die het onbehagen van de massa eenmaal aan het borrelen hebben ge- posten in onze samenleving dient de overheid onverwijld diegenen te plaatsen die werkelijk leiders zijn. Sterke mannen dus, die het vermo gen bezitten, hun persoonlijkheid als een krachtig fluïdum te doen uitstra len. Hun psychologisch inzicht, vakbe kwaam. doortastend optreden en geestelijk overwicht zullen er dan toe leiden dat de meerderheid van onze samenleving herademend constateert dat er weer gezagafdwingend gezag is en dat kwaadwilligen, desnoods hard handig. beseffen dat het gros van ons volk niet nog eens via straatterreur en erger onder de dictatuur van de horde wenst te komen. Rotterdam R. A. G. van der Wijck Homofilie Met belangstelling las ik de verslag geving over een conferentie inzake het probleem der homosexualiteit Echter - wat bij mensen onmogelijk .ijkt. God zou niet een God van liefde zijn als Zijn zorg zich niet ook over deze mens uitstrekte. Zij moeten be vrijd worden van eenzijdige macht die hen kan binden. Als ook zij ge doopt mogen zijn in de Heilige Geest ontvangen ze de basis in hun leven. Geen concessies doen in moreel op zicht. maar doen wat de bijbel zegt, betekent die basis. God is gisteren en J. Keizac

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7