Magenda Twintig jaar Expogé ILAVERBLAD KOFFIE Stadhouderslaanschool kreeg mooi gymlokaal FOTO (INE JAN WOLFSLAG N,V. Auto in brand gentlemen prefer Kruising in Oranje-Nassaulaan Warmond wekt felle protesten Sempre Avanti brengt een nieuw stuk VADERDAG NOLETS VADERDAG.... PLATENDAG W*JU p- LEIDSE 00ÜRA5T DOXDERDAG 16 JTTNT 1966 Donderdag e P. Jlos en Leembruggen, Binnenvestgracht 3. 7.15 tot uur: ruilbeurs Philateldca. 3N HAAG —Koninklijke Schouw- 8.15 uur: Compagnie Roger Plan- met ,,Tartiuffe" van Molière. ELFT Nieuwe Kerk, 8 uur: Fei- Asma, orgel. Vrijdag neel 23( tn Ci" nd. Lakenhal, 8.15 uur: Ensemble Syn- pa Musioum o.l.v. Keest Oüten met tiek uit de middeleeuwen, renais- pe en vroeg-barok (WLU Kippersluys, j Marius van Alten atenor. Mary ;row, vedel en viool, Barbara Mie klavecimbel, portatief en blok- Ben de Ligt, viola da gamba, Ototen, blokfluit en oude blaasdn- lemten). il Konmgskerk (Leiden-noord) 7.30 uur: ruilbeurs voor verzamelaars 'HEN vleerzichtflat. 2.30 uur: g modelwoning door burgemees- iruins Slot. tooi Oppenheimstraat 4, 7.30 u. feest- id met kindermusicals HAAG Koninklijke Schouw- .15 uur: Compagnie Roger Plan- iet „Tarbuffe" van Molière :t|oosterskerk, i uur: orgelbespeling. 1HEVENINGEN - Kurzaal. 815 Berlijn6 Phil'harmonisch Orkest Herbert von Kara jan (Beethoven lebussy). Binnenplaats Prinsenhof, ur: Nederlandse Comedle „Elckerlyc" tion 9.53 uur vun.: excursie van «klijke Nederlandse Natuurhistori- Vereniging naar Leiduin bij Aer- lout (alleen c-ij goed weer), renmarkt, 8 uur v.m.: streekexcur- ir Noordholland (K. en O.) •ERDORP Jaagpad—Doesbrug, molentocht per rondvaart- (K. i O.). IN HAAG Koninklijke Schouw- Oüsseldorier Schau- j&isus met .Prins Friedri<ph von Kleist. ppentlieater FVank Koomans. Gald- aat 2a. 2.30 uur: Manus de vogel- chrikker" •pperrtheater Guido var. Deth, Nas- Dillenburgstraat 8, 2.30 uur: „Ko- de Kast" IKEVENIN GEN Kurzaal, 8.15 Heidelbergs Koor. 3LFT Binnenplaats Prinsenhof, 3LFT Binnenplaats Prinsenhof. Nederlandse Comedie met kerlye" Elke dag in Den Haag oitf d'Or, Scheveningen. 9 uur >-Be Bloemendaal e.a. in Chante Clai- ©tfaeater, 8 uur: Conny Stuart Heuvel in Heerlijk het langst" an Annie Schmidt, mjieaber In de Steeg, 8.15 uur (behal- :n maandag): cabaretgezelschap Frans iglFiet Koster met ..Adam en Eva in F dur" le»nd- en nachtdienst apotheken te stpopend voor spoedeisend; gevallen: i-lheek Herdingh en Blanken. Hoge- :d 171, tel. 20502. zaterdag-, zondag-, avond- en itdienst van apotheek R van Breesl te Leiderdorp wordt waar door apotheek Herdingh en Films (2.30. 7 en 9.30 uur): De man |verdwijnen moest (14 jaar). (2.30, 7 en 9.15 uur): De gele tij- n Bangkok (18 jaar) )r (2.30, 7 en 9.15 uur): Derek (14 jaar). (2.30, 7 en 9.15 uur): Kindar. de ketsbare <14 jaar). (2.30, 7 en 9.1a uur): De liefde een blondje (18 jaar), iianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Nog wat Jws, Pussycat? (18 jaar). I koffie, hoor. g Wj' I I \l J hebt al geprobeerd? jïvaard om speciaal te vragen! LEIDEN Ter gelegenheid van het gereedkomen der verbouwing en wederinrichting van de gymnastiekzaak van de Stadhouderslaanschool kwam gisteravond in het vernieuwde lokaal een aantal genodigden bijeen. Schoolhoofd J. v. d. Brink gaf op uitvoerige wijze uiting aan zijn dank. Eindelijk heeft deze school een goed geoutilleerd gymnastieklokaal. Licht en lucht hebben vrijelijk toegang en dat stemt ons tot vreugde, aldus de heer Van den Brink. Met name noemde hij de heer H. de Jong. voorzitter van de bouwcommis sie der Geref. Schoolvereniging, het architectenbureau Kraan en Van Nieuwkoop te Oegstgeest, het aanne mersbedrijf firma Nagtegaal te Lei derdorp en de inspecteurs lichame lijke opvoeding, de heren Roggeveen en Leenheer. Voor de heer De Jong is deze ver bouwing. die ook in zekere zin de res tauratie van de uit 1922 daterende school afrondt, een waardige afsluiting geworden van zijn activiteiten als bouwcommissieman, aldus het school hoofd- Ook 's avonds in gebruik De heer De Jong gaf een chronolo gisch overzicht van de voorgeschie denis der verbouwing, een voorge schiedenis die op 17 december 1963 be gon. Het aanvankelijke plan moest later wat worden gewijzigd maar ten slotte konden alle betrokken instanties toch instemmen met het plan van een oud en ondoelmatig lokaal een voor beeldige gymnastiekzaal te maken, die LEIDEN Met een kranslegging bij het verzetsmonument, een ontvangst in het stadhuis en een herdenkings bijeenkomst heeft de afdeling Leiden van de Expogé. de vereniging van ex-politieke gevangenen uit de be zettingstijd, gisteren het twintig jarig bestaan herdacht. Na de kranslegging door de heer J. Th. Witte en mevrouw C. Hendriksen- Snel, voorzitter en vice-voorzitter van de afdeling, zei burgemeester Van der Willigen tijdens de ont vangst in het stadhuis dat door het leggen van internationale contacten met jongeren, het tonen van een de mocratie in werking en de organisa tie van jeugdavonden ook de Expogé vorm geeft aan de maatschappij van morgen. Het pièce de résistance van de korte herdenkingsdienst in de kapel van de St. Lodewijkskerk werd gevormd door de declamatie van Héléne Oosthoek. Zij had een keuze ge maakt uit de jongste poëzie en riep aan de hand van gedichten van o.a. Hans Lodeizen Hans Andreus, Rem- co Campert. Gerrit Kouwenaar en Ellen Warmond een beeld op van het na-oorlogse levensgevoel. Daarmee bracht zij op haar toehoorders nogal wat wanhoop en onzekerheid over, al eindigde zij positief met de voor- se dichter Jacques Prévert. ter Jacques Prèvert. Met het accentueren van de liefde sloot zij aan bij wat pastoor H. J M. Stoelinga, oud-bestuurslid van de af deling en thans hoofdbestuurslid, in zijn herdenkingswoord had opge merkt over „de enige kracht die sterkte geeft": de liefde, die zelfs een dialoog met de communisten mo gelijk moet maken. De viering van het vierde lustrum werd besloten met een maaltijd de Mor spoor tkazerne ei een gezellig samenzijn. Herman Teunissen zorg de met elektronisch orgelspel voor i de verhoging van die gezelligheid. Academische examens LEIDEN. 15 Juni Aan de rijkaunivei j teil zijn voor het doctoraal examen Nc thans overdag door scholieren en 's avonds door verenigingen wordt ge bruikt. Er moest een leslokaal worden op geofferd maar daar staat tegenover, dat men nu door een moderne kleed gelegenheid aan de thans geldende eisen geheel voldoet. Voorts kreeg de schooladministratie door deze verbou wing een doelmatig onderkomen. Verder voerden nog het woord de heer Anes (namens de Geref. School vereniging). de heer Vlieg enthart (namens de oudercommissie), gemeen telijk inspecteur Leenheer en de heer L. Noorduin, die namens de collega schoolhoofden sprak; deze uitte de wens dat ook in Zuidwest spoedig ver betering komt in de gymnastiekzalen- nood. Promoties Leiden LEIDEN Gepromoveerd tot doctor in de faculteit der godgeleerdheid op proefschrift getiteld: ..Sensus spirituals" (de verhouding tussen het Oude Testament en het Nieuwe Testament m de Hoorns-Katholieke Herme neutiek sinds het verschijnen van de ency cliek ..Divino affflante spirltu" in 1943) de heer H H Miskptte. geboren te Haarlem in 1932 thai Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde de heer W op den Velde, geboren te Zaandam In 1941 en thans wonend te Oeg,st- geest. Zijn proefsshrift was getiteld: ..The amino acid composition of the Eveneens gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde de heer H H M de Boer. ge boren te Hoedekenskerke in 1929 en thans wonend te Rhoon. De titel van zijn proef- thrift luiddej ..Hypothermic en clrculatie- tilstand". 5 prof. dr. P J KOO- DE ZOMER STRAALT U TEGEMOET Kijk in de etalages en kom dan binnen. U ziet het in één oogopslag. De zomer straalt U tegemoet uit onze collectie kle ding voor vakantie en zo maar vrije tijd. De mannelijke gemakkelijke mode van internationale allure. En dat tegen de prijzen van ons toeristisch goedkoopte- LEIDEN, Breestraat 150-154 KATWIJK, Voorstraat 4 Noord wijk speelt zaterdagavond tegen „Haarlem" LEIDEN I-Iet eerste elftal van Noord- wijk speelt zaterdagavond (aanvang 7 uur) op het sportpark aan de Van Pan huysstraat in Noord wijk de eerste var een serie vriendschappelijke (zomer)- wedstrijden tegen lemiprofclubs. Haarlem spelend in de tweede divisie is de eerste tegenstander van de roodbrocken. Vader is er gek op VOORRAAD VOORRAAD Vergroot Vaders hobby op Vaderdag met een leuke foto- of f ilmgeschenk Breestraat 123 Tel. 21851 Haarlemmerstraat 102 Tel. 32778 Enorm veel rook bij brand in gashouder DEN HAAG Ongeveer kwart over drie gistermiddag is in één van de voor afbraak bestemde kleine gashouders aan de Gaslaan brand uitgebroken doordat de olieafzetting aan de gashouder vlam vatte tijdens sloopwerkzaamheden. De brandende olie in de pot van de te slopen gashouder ontwikkelde zoveel hitte, dat er gevaar ontstond dat de nabij gelegen vrijwel lege gashouder ook vlam zou vatten Er was een enorme walm en rookontwikkeling. Een zwarte zuil rook steeg omhoog en was tot ver buiten Den Haag ie zien De brand trok veel bekijks. Het verkeer in de omliggende straten stagneerde en moest worden om geleid Ruim een uur later was de brandweei die met veel materiaal grote hoeveel heden water in de brandende ruimte had gespoten, het vuur meester en warea de allergrootste gevaren bezworen. Kri tiek was de situatie even omdat enige flessen zuurstof dreigden te exploderen, terwijl werd gevreesd, dat door de hitte de aangrenzende gashouder zou ontze;- ten. Nadat met bluspoeder de ergste rookontwikkeling was bedwongen, be gon men aan de nablussing. die naai verwachting nog geruime tijd m beslag zou nemen. LEIDEN Gistermiddag is op de Utrechtsebrug een personenauto, be stuurd door een inwoonster van Zoeterwoude. in brand gevlogen, na dat zij aan de achterzijde was aan gereden door een vrachtauto uit Oegstgeest. De bestuurster stopte voor een op geel springend licht, wat de vrachtwagenchauffeur le laat merk te. Door de botsing brak de benzine tank van de personenauto, waarbij de uitstromende benzine vlam vatte. Een toeschouwer slaagde erin het vuur met een schuimblusser té doven -=^3 T 2.90 4.90 6.90 een produkt J B. EN W. ÈN RAAD TEGEN DEEL STREEKPLAN WARMOND De gemeente raad heeft zich krachtig verzet tegen de geprojecteerde „doorsnij ding" door provinciale weg no. 4 van de Oranje Nassaulaan. Una niem waren de leden van oordeel dat dit vernieling van het land schappelijk schoon zal betekenen. Met overtuiging kwam de gedaeh- te naar voren het tracé te projec teren, zoals dit oorspronkelijk was gedacht in het Leidse agglomera tieplan. Met betrekking tot dit Dertiende Hohe Messe van Bach LEIDEN Op 23 juni 's avonds om kwart voor acht zal voor de dertiende maal de Hohe Messe van Bach worden gezongen in de Pieterskerk door het Toonkunstkoor. Vocale solisten zijn: Nelly van der Spek, sopraan; Aafje Heynis, alt; Alexander Young, tenor; Yi Kwei Sze. bas. Instrumentale solis ten zijn: Herman Krebbers. viool: Wim Groot, le trompet; Han de Vries, hobo: Leo van der Lek, hobo: Brian Pollard, fagot; Jan Visser, fluit en Jan Bos. hoorn (leden van het Concertgebouw orkest) Aan het orgel Albert de Klerk. Algehele leiding: Iskar Aribo. Hoewel in Nederland altijd wordt gesproken over de „Hohe Messe". is deze benaming niet van Bach zélf af komstig. Bach schreef ook geen ..mis" in de katholieke zin. Zeer veel onder delen van de r.k. eredienst waren in zijn tjjd in de Evangelische kerkdienst opgenomen. Het Kyrie, het Gloria, het Credo hadden, op hoogtijdagen, nog een plaats in de Evangelische liturgie, zij ."'et meer aaneengesloten. Het Kyrie op de eerste adventszondag en hervormingsdag, het Gloria met kerst mis in plaats van een kantate en op het feest van Maria's bezoek. Het Credo met Trinitatis. het Sanctus op kerstmis en het Agnus Dei ook bij het feest van Maria's bezoek. Spitta acht het mogelijk dat Osanna. Benedictus en Dona Nobis tijdens de communie en op belangrijke feestda gen werd gezongen en het Magnificat in de Vespers voor Kerstmis. Er werd Latijn en Duits en zowel polyfoon (contrapuntisch) als homofoon gezon gen (koralen). Niemand weet de juiste verklaring over het ontstaan van de Hohe Messe. Algemeen wordt aanvaard dat Bach, bitter teleurgesteld in zijn werkkring in Leipzig, zich steeds meer van de wereld terugtrok, waardoor de Mis in b tot een universele machtige geloofs belijdenis is uitgegroeid en niet meer bestemd !:on zijn voor de dienst in de Lutherse kerk. die strijdtoneel was geworden van theologische twisten (piëtisme en orthodoxie). Het was een belijdenis die hem. met zijn grote gevoel voor traditie, waar schijnlijk het meest bevredigde, omdat de geloofsvorm van de eerste Chris tenheid hierin werd bewaard. Examen christelijk lyceum in Leiden LEIDE N— Christelijk lyceum. Ge- slaag dvoor he teindexamen h-b^.-A: Judy van den Berg. Leiden; Cees van Biezen. Sassenheim: Bob Crooy. Sas- senheim; Trudy Glasbergen. Oegst geest: Corry den Haan. Oegstgeest; Loek Heskes. Leiden ;Greetje Heuvel man. Leiden; Fr Passchiéer. Noord- wijk; Hanneke Ravensbergen. Kat wijk; Paul de Tombe. Leiden: Matthijs de Vries. Katwijk ;Hans van der Wiel, Katwijk. :elschap Sempre Avanti' heeft in zijn bestaan al heel wat voorstellingen gegeven. Na het enor me succes van de Blijf zitten waar je zit"-opvoering, welk stuk al sinds 1962 op het repertoire staat, is van vele kanten aan de toneelclub ge- Restauratie Leidse Gemeenlandshuis LEIDEN De verenigde vergade ring van het Hoogheemraadschap Rijnland kwam bijeen voor haar rekening-vergadering. Men nam ken nis van de herbenoeming van de heer H. L. du Boeuff te Oegstgeest en van de benoeming van de heer C. G. M. Meskers te Noordwijkerhout als hoog heemraad. De aan de gang zijnde restauratie van het Gemeenlandshuis te Leiden vroeg andermaal de aandacht. Bij het wegbreken van een bestaande tussen- bouw kwam tijdelijk de binnenplaats open. De gevelsituatie daarvan, name aan de kant van het oudste, zestiende-eeuwse gedeelte van he gebouw, het zogenaamde ijzeren kan toor. bleek van opmerkelijke archi tectonische kwaliteit en gemakkelijk te herstellen. Dit leidde tot de gedachte de ruimte blijvend open te laten, als mede tot een overeenkomstige passing en uitbreiding van de hangige «weede fase van het restau ratieplan. Dé vergadering stemde in met de herziene opzet, alsmede met de overigens mede op loon- en prijs stijgingen terug te voeren verhoging van de aanvankelijke kostenraming. Aan de Ommedijksche polder werd toelating verleend de bestaande mid delen van uibmaling op de boezem te versterken door de stichting van een complete volautomatische elektrische bemalingsinstallatie met centrifugaal- pomp in een der twee aanwezige z-g. Amerikaanse windwatermolens, met een capaciteit van 18 m3 per minuut De jaarlijkse excursie werd dit jaar per boot gehouden. Bezocht werd het gebied van de Kagerplassen. waar de zorgwekkende toestand van vele boezem kerende polderkaden in ogen schouw werd genomen. Mede werd een bezoek gebracht aan de wind watermolen van de Veender- en Lijkerpolder buiten de bedijking, de zogenaamde Moppemolen aan de Hanepoel- Bedoeling Leids a g glomeratieplan sterk favoriet ontwerp werd het advies ingewon nen van de stedebouwkundig ad- Daar moet je een vrouw voor zijn LEIDEN Het Leidse christelijke, vraagd om nog eens zo'n kluchtii blijspelletje te brengen. Terecht schreef Hans van Oosterom in het programma van de voorstelling, die gisteravond in de broeiwarme Schouwburg werd gegeven, over de moeite, die het kost om binnen de mo gelijkheden van het amateurtoneel, een aantrekkelijk stuk te bemachtigen. Meestal gaat het niveau van een lachstuk de kant van de klucht of erger uit. maar daar was tijdens de opvoe ring van „Daar moet je een vrouw voor zijn" van Terence Dudley nauwelijks sprake van. De vertaling van het stuk door Gerard Rekers heeft aan Sempre Avanti's jongste opvoering veel bijge dragen. De rollen werden vlot vertolkt door Hans van Oosterom (die én als speler èn als regisseur voor Sempre Avanti van onschatbare waarde is), door Riet Crama (die steeds meer blijkt te profiteren van haar ervaring) en door An Burgerhout, Riet van der Vegte. Dien van der Laan, Wim van Ark en Herman Blom. Succes Het publiek Sempre Avanti heeft in Leiden een trouwe aanhang amu seerde zich kostelijk om alle verwik kelingen ten huize van Simon Murray (Hans van Oosterom), schrijver van detective-verhalen. De verwikkelingen ontstaan op het moment, dat een bur gerlijk-kwaadaardige tante (An Bur gerhout) van Simon's vrouw (Riet van der Veste) binnen komt stuiven. Deze tante c'inkt namelijk, dat haar aange trouwd neefje een verhouding heeft met zijn naaste medewerkster en dat de jongeman bovendien alle symp tomen van een lustmoordenaar ver toont. Haar beweringen blijken uiter aard pas aan het eindè van het laatste bedrijf onjuist te zijn. Voordat het doek voor de laatste maal zakt. is er voor de toeschouwer dus alle gelegenheid om het verloop van de gebeurtenissen met spanning gade te slaan. De misverstanden, die er tussen tante en neefje bestaan, zijn bovendien aanleiding tot grote vrolijk heid. Kortom, een aardig stuk, waar mee Sempre Avanti ongetwijfeld nog lans succes zal hebben. De directeur van het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland deel de mee dat het bewuste streekplan- ontwerp slechts in zeer beperkte mate betrekking heeft op deze gemeente, nl. uitsluitend voor het gebied ten oosten van de Leede en ten zuiden van de Grote Sloot 2 recreatieve bestemming van dit gebied is reeds jaren geleden in gemeentelijke stedebouwkundige maatregelen vastgelegd mede als uit vloeisel van tevoren gehouden inter gemeentelijk overleg. Het instituut meent dat de in het ontwerp-streekplan voor commerci ële en industriële doeleinden aange geven bestemming in dit gebied be antwoordt aan reeds te voren van ge meentewege kenbaar gemaakte in zichten. Met het beginsel om een limiet te stellen aan de ontwikkeling van de ter plaatse gevestigde industrie-on dernemingen kan het instituut zich verenigen. Op één punt echter in het streekplan-ontwerp zijn de doelstel lingen minder aantrekkelijk voor de gemeente. Het tracé van de provin ciale weg no. 4 is in het streekplan zodanig geprojecteerd, dat de Oranje Nassaulaan doorsneden wordt. Deze doorsnijding zal, hoe goed misschien ook gedetailleerd, toch altijd een be langrijke ingreep zijn in het karakter van deze fraaie laan. AIS U VADER in zijn hart kon kij ken dan doet u hem een groot ple zier met een mooie GOUDEN ZEGELRING PRECISIE- HORLOGE Duidelijk Eerst ware daarom te bestuderen of het niet mogelijk is genoemde pro vinciale weg ten zuiden van het War monderhek om te leiden. Mocht dit onverhoopt om technische redenen niet mogelijk zijn, dan adviseert het Instituut de tracering zodanig te kie zen dat de Oranje-Nasaulaan zo dui delijk mogelijk wordt gekruist, zodat een zo groot mogelijk gedeelte van deze laan aansluit aan de kom van het dorp en als een ongerept geheel bewaard bljjft. B. en W. tekenen hierbij aan dat bij ongelijkvloerse kruising, waaraan in dit stadium wordt gedacht, de aan tasting van het landschap uitermate wordt verzwaard, terwijl bij een ge lijkvloerse kruising kort na elkaar, een drietal opeenvolgende kruisingen aanwezig zal zijn. Naar de overtuiging van B. en W. dient kort en goed het natuurschoon ter plaatse ongerept te blijven. Zij menen dan ook dat op Gedeputeerde Staten een beroep moet worden ge daan van de gedachte bestemming af te zien. •♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦Mé PIERROT JUWELIER HORLOGEB MAARSMANSTEEG 21 LEIDEN TEL. 20778 LEIDEN Voor het eindexamen van de Middelbare Hr ndelsschool te 's-Gravenhage slaagden de heren W F H Moonen en E Bavelaa*. ZONDAG 19 JUNI DUS NAAR Zeer grote sortering WEEKEND EN VAKANTIESHIRTS MADRAS RUITEN OVERHEMDEN TREVIRA DASSEN MANCHETKNOPEN vanaf 1,95 VESTEN - PULLOVERS BADSLIPS en ZWEMSHORTS KAMERJASSEN BADSTOF SWEATERS luti FiitKtkMkklMSllll II liiju

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3