IN AMSTERDAM KEERT RUST TERUG V.S. squadrons verlaten Franse basis Commentaar Van Hall: te weinig politie Zeer krachtige maatregelen Vietnameesjes in Leids ziekenhuis Unilever zoekt vierkante erwt JAMIN Tweede Kamer zal geen ontslag eisen W eer sectie op lijk van bouwvakker Toezegging Smallenbroek: *7,i ,'r Juni 1966 47ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Or. E. OIEMER „Stantvastich it ghebleven miin hert in teghenspoet I" De Rotterdammer f Cordis Dagblad Haagse Coorairf JCantoren Leiden - Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11.30 - Klachtendienst bezorging 18.00-1900 Mr. Van Hall Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Aan de voor rond van het Tweede-Kamer- •bat over de ongeregeldheden is it vrij rustig gebleven in het ntrum van Amsterdam. Hoe- ;1 het op en rondom het Dam- k wel wat druk was en er nogal it opgeschoten jongens rond- ralkten die af en toe probeerden n opstootje te forceren, was er ch geen sprake van werkelijke deverstoringen. In een enkel ival werd met stenen naar de ilitie gegooid en ook werden er ig arrestaties verricht. De on weer duizend politiemannen en arechaussccs die ter verster- ng naar Amsterdam waren ge- imen, behoefden echter geen snst te doen. De vaste commissies van binnen landse zaken en justitie uit de Tw.ee- de Kamer hebben gistermiddag van lalf twee tot vier uur gesproken net de ministers Samkalden en imallenbroek over de relletjes van linsdag, dit ter voorbereiding van iet debat van vandaag. Behalve de i nde commissies waren ook fractieleiders Nederhorst (soc.), :opeus (lib.), Schmelze4 (kath. en Roolvink (a.r.) aanwezig. Na loop werd door de voorzitter, mr. •ernink, een weinigzeggend com muniqué aan de pers verstrekt. Hij noemde de aard van de bespreking geanimeerd. Vanmorgen was de algemene ver- ichting, dat het Kamerdebat zal uit ten op een of meer moties, waarin t aftreden wordt geëist van verant- ordelijke autoriteiten (hoofdcom- issaris Van der Molen en burge- :ester Van Hall). Deze eventuele ities zullen dan stellig door de over- ote meerderheid van de Tweede tmer worden verworpen. VAN HALL 1 een interview heeft burgemees- Van Hall gisteravond verklaard, it de sterkte van het politiekorps nu jker voldoende is om de bevolking jscherming te geven. „Nu kunnen I de zaak in bedwang houden". Mr. 1 Hall sprak de hoop uit dat die- en die dinsdag bezig zijn geweest n eigen stad te vernielen tot bezin- jg zullen komen. Het verloop van I moeilijkheden is volgens de heer AMSTERDAM Er zal op verzoek n de familie nogmaals sectie wor- verricht op het lijk van de over- n bouwvakker Jan Weggelaar, die lgens dr. Zeldenrust tijdens de on- fegeldheden in Amsterdam aan een rtaanval is overleden. De rechter- saris mr. Moolenburgh heeft ttf. Wagenvoort aangewezen om het derzoek uit te voeren. Prof. Wagen- lort is hoogleraar aan de universiteit n Amsterdam in de ziektekundige tlecdkunde en de gerechtelijke gc- Ook zal mr. Moolenburgh de ko- :nde dagen mensen horen, die zeg- "n te hebben gezien dat de heer iggelaar werd neergeslagen of an- en die zeggen dat hij door een litieauto is aangereden. Deze men- 1 kunnen zich bij de politie melden ook zich rechtstreeks tot de rech- r-commissaris wenden om als ge- ïge te worden gehoord. De heer Weggelaar zal morgenmid- om twee uur worden begraven de begraafplaats Vredenhof aan Haarlemmerweg. Men verwacht veel ongeorganiseerde bouwvak- rs en ook tientallen havenwerkers begrafenis zullen bijwonen. heeft de Koningin zich voorlichten over de ongeregeld- in de hoofdstad. Zij liet prof. luizen uiteenzetten, wat nu eigen- het verschijnsel provo inhoudt. Bui9huisen is de man, die des- in zijn proefschrift „Achtergron- van het nozemgedrag" de n voor het eerst gebruikte. Ook al vielen de ongeregeldheden gisteravond nogal mee, toch had den de marechaussees op Dam en Rokin het zekere voor het on zekere genomen: zij maakten ge bruik van wapenschilden om zich tegen stenen e.d. te beschermen. Van Hall het gevolg van de onderbe zetting van het Amsterdamse politie korps. „Wanneer wy een normale sterkte hadden, dus 500 man meer, dan zouden deze dingen niet zijn ge beurd". „Zonder de steun van de Amster dammers zal het herstel van een re delijke toestand niet kunnen worden bereikt. Dit geldt ook voor de vele Amsterdammers die uit nieuwsgierig heid gaan kijken. Die mensen maken het de politie het allermoeilijkst. Iedereen moet de spelregels van de democratie in acht nemen wil de de mocratie niet ondergaan. Zowel de mensen die actief meedoen als zij die passief toekijken moeten tot de orde worden geroepen, en wel op een zo rustig mogeüjke manier. En dat be tekent veel politie", aldus de burge meester. In een communiqué heeft de PSP zich nogmaals uitgesproken over de relletjes van dinsdag, „ter vermijding van ieder misverstand". Duidelijk laat de PSP thans uitkomen, dat bij het plegen van bepaalde vormen van geweld door de politie onvermijdelijk kan zijn. Het PSP-bestuur voegt hier aan toe, dat het noodzakelijk is bij de keuze van deze middelen de grootst mogelijke zorgvuldigheid in acht te OP VRIJE VOETEN baldadige actie tegen het betalingskantoor van de drie bouwvakbonden nog steeds op vrije voeten lopen. De namen van de vier he ren zijn bekend: A. Korlaar, F. Eberhard, K. Staphorst en A. Hoogland, allen be kende EVCers en CPN'ers. Volgens de procureur-generaal mr. Geelink kan eerst na zorgvuldige bestudering van de rop- porten en processen-verbaal een actie te gen deze heren worden ondernomen. Uiteraard acht hij het wenselijk, dat de werkelijke leiders van de knokploeg, die maandagavond aan het Amsterdamse Marnixplantsoen de bestuurders van de bonden molesteerden worden vervolgd, maar zolang geen aanklachten zijn inge diend staat de justitie machteloos. Uit de rapporten is overigens nu al gebleken dat de werkelijke aanvoerders zelf geen open lijke geweldpleging hebben bedreven. De arie bonden hebben op het ogenblik een aanklacht in overweging. Zij voelen er echter weinig voor om door een aan klacht in dit stadium nieuwe martelaars te kweken, vandaar dat men zich ook juridisch zorgvuldig wil beraden op eventuele stappen. geen DEN HAAG „Het bevoegd gezag, de regering, de commissaris van de Koningin en de burgemeester van Arasterdam, zullen alle beschikbare middelen aanwenden om de openbare orde in de hoofd stad te bandhaven. Er mag bij niemand de geringste twijfel over bestaan dat ordeverstoringen en demonstraties onmiddellijk de kop zullen worden ingedrukt. De voorbereidingen hiervoor zijn inmid dels getroffen door het inzetten van nieuwe versterkingen van Rijkspolitie en Koninklijke Marechaussee." In deze bewoordingen sprak de mi nister van binnenlandse zaken, de heer Smallenbroek vanmorgen in de Tweede Kamer over de wat hij noemde „tra-1 gische gebeurtenissen" van de laatste dagen in Amsterdamè In een korte verklaring gingen achtereenvolgens de ministers Smallenbroek en Samkalden (justitie) na wat de regering als haar Kans op onweer DE BILT Boven Scandinavië handhaaft zich nog steeds een hoge- drukgebied, dat vanmorgen na een tijdelijke afname weer wat in beteke nis toenam. Een oceaanfront bereikte West-Engeland en West-Frankrijk met enige regen. Het zal zich echter nog maar weinig verder naar het oos ten verplaatsen. Boven Frankrijk en het zuiden van ons land waren van morgen kleine lagedrukkernen aanwe zig. Onweer kwam voor in Oost-En- geland en in Frankrijk bij het Nauw van Calais. Door de nabijheid van de kleine lagedrukkernen en vanwege de onstabiliteit van de vochtige warme lucht in onze omgeving is de kans op plaatselijk onweer tamelijk groot. Afgezien van de tijdelijke afkoeling die het onweer kan brengen, blijft het warme weer echter aanhouden. Aan de kust zijn koele zeewinden mogelijk. Strandweer Een storing uit Frankrijk trekt met enkele onweersbuien naar het noorden. Morgen ook weer zomerse perioden met zon en een zwakke oostenwind. Wellicht iets minder warm dan vandaag, in de middag 22 tot 24 graden, zeewater 16 graden. Vooruitzichten: Licht onstabiel, maar het strandweer houdt een zomers karakter. taak ziet om dergelijke ongeregeld heden in het vervolg te voorkomen. Minister Smallenbroek deelde rr dat niet minder dan 81 burgers n of meer ernstige verwondingen hebben opgelopen. Voorts zijn 28 man ge meen tepolitie, rijkspolitie en mare chaussee gewond geraakt bij de uit oefening van hun functie. eZ zijn in de meeste gevallen ongewild, het slacht offer geworden van een gezagsonder mijning die na de oorlog nog niet is voorgekomen, aldus de bewindsman. De naam van ons land heeft hier door ernstige schade opgelopen. De houding van een gedeelte van de Am- ter betreurenswaardig. Velen wilden hun nihilistische instelling botvieren op het democratisoh gezag. En dat moet onvoorwaardelijk worden afgekeurd. Ook al grijpt de politie niet graag naar harde middelen, toch zal deze agitatie tegen de gevestigde samenleving met kracht worden bestreden Moby Dick 1veer terug LOBITH Moby Dick, de witte wal vis. is weer in ons land. Gistermiddag omstreeks drie uur kwam hij Lobith binnenzwemmen. WASHINGTON Twee squadrons Amerikaanse transporttoestellen 32 toestellen worden voor 1 september de Franse basis Evreux overge bracht naar de Britse basis Mildenhall. Dit is gisteren door minister McNamara (defensie) bekendgemaakt. Als - king I uitrusting uit Frankrijk naar andere Na- landen worden gebracht voornamelijk ir West-Duitsland. Binnen niet al te lange tijd worden ook zes squadrons Amerikaanse verkenningsvliegtuigen (on geveer 90 stuks) van Frankrijk naar el ders overgebracht. Met ingang van 1 augustus zullen geen gezinsleden van Amerikaanse militairen van ambtenaren van het ministerie defensie meer uit de VS naar Frank rijk reizen. McNamara zei op een persconferentie dat over de terugtrek king van het Amerikaanse militaire personeel uit Frankrijk nog met de Franse regering moet worden onderhan deld. Hij schatte dit personeel op 30.000 man, met 37.000 gezinsleden. Frankrijk heeft vorige week reeds vijf tien Franse straaljagers (type F-100) uit West-Duitsland teruggetrrokken. De Na- •o-partners waren hiervan op de hoogte gebracht, zo zei gisteren minister van buitenlandse zaken Couve de Murville in zo voegde hij Gemeenten mogen straaltelefoon niet storen DEN HAAG PTT heeft samen met de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten regels opgesteld, die moeten voor komen, dat storingen zullen optreden als Nederland in de toekomst draadloos gaat telefoneren. Zoals bekend, is al enkele jaren een euw technisch middel in studie voor draadloos transport van telefoniesignalen via installaties op reeds aanwezige of nog te bouwen torens, die onvangen en verder zenden. Omdat hoge bouwwerken deze straal verbindingen ernstig kunnen storen i,s PTT gaan praten met de vereniging. Het resultaat daarvan is, dat de vereniging haar leden heeft opgewekt bij het uit voeren van bouwplannen rekening te houden met de straaltelefonie- en -tele visieverbindingen. Ondanks de nog altijd bestaande be perkingen op de invoer van bijbels in Spanje heeft het Brits en buitenlands bijbelgenootschap in de afgelopen drie jaar 12.600 bijbels en 66.000 bijbelgedeel ten verkocht in dit land. /AP SCHIPHOL arriveerden vier van de ti*. zieke Vietnamese kin- deren die in Zwitserland niet in een verpleeginrichting mochten worden opgenomen. Van de Nederlandse regering kreeg de stichting „Terre des Hommes" wel toestemming. Het Nederlandse meisje Yvette Dessauvagie bood de achtjarige Le Thi Heang een speelgoed-hond aan. Waarschijnlijk een van de eerste hartelijkheden die de kleine Vietnamese sinds lange tijd heeft ondervonden. REGERING TERUGHOUDEND (Van l onzer verslaggevers) SCHIPHOL Een groep stra lende mensen was hier gister middag om vier Vietnamese kinde ren te verwelkomen, die in Neder land medisch zullen worden be handeld. Wat aarzelend voor de vele fotografen stapten de vier uit het vliegtuig dat hen van Genève naar Nederland had gebracht. De 13-jarige An Pham Due was het vrijmoedigst. Hij heeft in het Zwitserse ziekenhuis, waar hij een maand in rantaine moest doorbrengen, van een derlandse journalist enkele woorden Ne derlands geleerd. Hij stapte op de wach tenden af en zei: „dag meneer" of „dag Enkele leden van het comité Terre des hommes stonden met kleine cadeau tjes en bloemen te wachten. Lang duur de het oponthoud niet, want twee van de kinderen hebben g-vaarlijke hartafwij kingen en inspanning moet vermeden worden. Daarom had het Rode Kruis twee ambulances gestuurd, die de kinde ren naar het Academisch Ziekenhuis Leiden bracht. r tien ven tien kinderen uit Vietnam derland te halen. De regering wil het aantal beperken uit vrees dat de kinde- DUIVEN Minister Biesheu vel heeft vanmorgen in Duiven het nieuwe research-laborato- rium van Unilever geopend, dat onderzoek gaat verrichten in de levensmiddelensector voor alle Europese fabrieken van het con cern. Op de 30 ha klei, die er om heen liggen, gaat men zelf groen ten en fruit kweken om nieuwe rassen en soorten te zoeken, die meer dan de huidige ge schikt zijn voor inblikken en diep vriezen. do. 16 juni (2022 uur) vr. 17 juni (1022 uur) za. 18 juni (1019 uur) Lage zomerprijzen, zeer grote keus. RENAULT, FIAT, SIMCA, VOLKSWAGEN, DAF, B.M.W.. N.S.U. Kwaliteit is nummer 1. Kom naar onze showroom. AUTO BIERMAN N.V. Simca dealer voor Leiden e.o. STATIONSWEG 11-17 LEIDEN TEL. 01710 - 40447 snellere verwerking, zei gisteren la boratorium-directeur drs. J. C. M. Schogt. Zo zoeken wij bijvoorbeeld naar spinaziesoorten, die het mogelijk maken, deze groente gedurende een langere periode te verwerken. Voor de spruitkool willen wij graag een snelle re wijze van oogsten en een wat com pactere en dichtere soort om meer in een diepvriesbusje te kunnen stoppen. Dat laatste geldt ook voor de doperw ten: als het aan ons lag zouden er vier kante erwten op de markt komen; daarvan gaan er meer in een busje dan van de ronde erwtjes. Ook zullen onderzoekingen worden verricht op het gebied van vlees, samengestelde pro- dukten als soepen. Meer wetenschappelijk onderzoek is nodig omdat de levensmiddelensector de laatste jaren is uitgeroeid tot een van de belangrijkste pijlers van Unilever: de omzet steeg van anderhalf miljard in 1955 tot vier miljard in 1965 en bedraagt nu 17 procent van de totale omzet van het bedrijf. In totaal houden zich 2400 mensen met het jaarlijks ƒ140 min. vergende onder zoek bezig; 200 van hen (onder wie 40 academici) gaan werken in het nieuwe laboratorium in Duiven. De kosten van het nieuwe centrum hebben 15 miljoen gulden bedragen, waarmee de investe ringen van de laatste tien jaar in de levensmiddelen zijn opgelopen tot ruim twee miljard gulden. Van Duiven uit worden adviezen verstrekt aan fabrieken Nederland, Frankrijk, Duitsland, Ita- en Oostenrijk. in Nederland ontheemd ■•■ten ra- Toen duidelijk werd dat de kinderen alleen hier kwamen om te genezen en dat zij daarna naar Vietnam zullen terug keren, moesten de woordvoerders van sociale zaken het antwoord schuldig blijven op de vraag of de regering er meer zal toelaten wanneer het experi ment slaagt. Inflatie sterkst in Nederland BRUSSEL Nederland is thans van de zes landen van de EEG het sterkst door inflatoire verschijnselen geken merkt. Tot deze conclusie komt de Eu ropese Commissie in het gisteren verschenen maandelijkse overzicht. Ne derland behoort tot de landen waar ir de afgelopen maanden de consumptie prijzen en de lonen het sterkst zijn gestegen. In Duitsland en ons land blijft de schaarste aan arbeidskrachten zeer groot, aldus het rapport Buurman gedood tijdens ruzie SITTARD Tijdens een burenruzie heeft gistermiddag de 52-jarige N. zijn 35-jarige buurman H. van de Ven met een mes in de hartstreek gestoken. De man overleed tijdens zijn overbren ging naar het ziekenhuis. Van de Ven was vader van zeven kinderen. Tussen de twee families bestonden al lang moeilijkheden. Tegen de middag kregen de kinderen ruzie. Toen de ou deren zich daarmee bemoeiden haalde N. plotseling een zakmes te voorschijn, waarmee hij het slachtoffer dodelijk Verwondde. Hij is direct gearresteerd. Bijbelvertaling Nieuwe Testament door het Neder lands Bijbelgenootschap blijkt een succes te zijn. Van „Een gevangene schrijft" (Philippenzen) werden er dit jaar nog altijd 12.140 verkocht, van „Vaart" (Handelingen der Apostelen) 23.211 en van „Licht" (Johannes-evangelie) zelfs 34.699. Opmerkelijk is echter, dat deze uit gaven, bedoeld voor de niet-kerke- lijke lezers, toch het meest gelezen en gewaardeerd worden door hen die nog tot een kerk of geloofsge meenschap behoren. Deze boekjes bereiken de niet- of randkerkelijken nog maar nauwelijks. We vinden dat niet zo erg, al blijft het jammer. Misschien bereiken de ze boekjes op het ogenblik nog een ander meer kerkelijk publiek dan waarvoor ze bestemd zijn, maar ze zijn voor velen een steun bij het bijbellezen. Duidelijk is in ieder geval, dat ve len zelfs met de Nieuwe Vertaling nog moeilijkheden hebben. Het suc ces van deze nieuwste uitgaven be wijst, dat er haast gemaakt moet worden met de revisie van de Nieu we Vertaling, die al weer verouderd dreigt te raken. Een geheel nieuwe vertaling is misschien nog wel te prefereren boven een revisie. Niet slechts van protestantse kant, ook van rooms-katholieke zijde zoekt men naar vertalingen die de bijbel werkelijk dicht bij de mensen weten te brengen. Daarom heeft het bijbelgenootschap Biet de Katho lieke Bijbelstichting nu een proef project aanvaard. Gezamenlijk zal gepoogd worden tot een volledig nieuwe vertaling van twee Oudtes tamentische boeken te komen. Voor sommige protestanten is dit nog steeds een vreemde zaak. Het wantrouwen is nog altijd groot. Maar wij mogen geen oogkleppen voordoen. Velen in de Rooms- Katholieke Kerk hebben de bijbel weer ontdekt op een geheel nieuwe manier. Daarom juichen we dit proefproject toe. Niemand weet wat er uit zal komen. Maar het samen gebogen zijn over de bijbeltekst is op ziehzelf reeds een zegen. En er is opnieuw behoef te aan een bijbel in de taal van ven- daag. Laboratorium voor technische chemie (Van onze onderwijsredactie) GRONINGEN De directeur-gene raal voor de wetenschappen, dr. A. J. Piekaar, heeft gisteren in de aula van de Groningse universiteit de officiële opening verricht van het laboratorium voor technische scheikunde. Het pand, een voormalige confectie fabriek, is voor rond twee miljoen ver bouwd. Met deze technische studierich ting heeft Groningen een primeur, tot- dusverre waren universiteiten name lijk niet uitgerust met technische stu dierichtingen. Nog een Chinees weggezuiverd PEKING De zuivering in rood Chi na gaat door. Na dj re tor van edr- uni versiteit van Pekine is nu ook die van de universiteit van Nanking ontslagen wegens „anti-socialistische activiteit". De rector, Koeang Ya lin, was ook provinci aal secretaris van de communistische par tij. "5^ Wordt het tv-toneel eenzijdig - pagina Radio en TV ■fe Oecumene is vaak alleen maar een facade - pagina 2 Holland Festival pagina 7 AOW VOOR VROUW BIJ ZESTIG Er zijn stemmen op gegaan om alle vrou wen reeds op 60-jarige leeftijd AOW te geven. Hoe zijn de meningen daarover? Onze sociaal- economische redactie heeft de opinies ge peild. In onze krant indt u vandaag over dit belangrijke onder werp een uitvoerige beschouwing. 1 Rita? Tante wil haar nog 1 zoentje geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1