TV RIANT RADIO Commentaar Omroepen dragen Tsjechow aan in te hoog tempo RITMEESTER Wordt het tv-toneel eenzijdig? Spion aan de muur Sergeant door krachtige stroom meegesleurd DRAKACEL B en DONDERDAG 16 JtTXt 1966 Tegenvaller De verklaring van burgemeester 7an Hall voor radio en televisie heeft \tellig gisteravond de meeste aandacht \etrok>ken. De heer Van Hall zag er lermoeid en gespannen uit maar hij lam. toch rustig de tijd om precies de lang van zaken in zijn stad toe te \chten (zie eiders in dit nummer). Intussen hadden we via Nederland kennis gemaakt met de nieuwe ICRV-serie ,J)e Humboldtschool". en kennismaking die een beetje te- Ienviel. Een typisch Duits verhaal aet heldendom en discipline en een eveel aan sentiment, waardoor het Memaal wat zoetelijk aandeed. Maar Oisschien zijn de volgende afleve- ingen wat steviger van gehalte. Perry Mason zagen we voor het aatst in een volkomen geijkte mis- laadgeschiedenis: hij blijft de grote nan die zelf overal van wordt ver lacht en in de rechtszaal iedereen lerslaat met een geweldige en listige yplossing van de zaak. waarna de tchte schuldige prompt bekent. Heel pittig was bij de VARA in de htbriek Koning Klant de informatie tver prijsverschillen in zelfbedienings- vinkels- Dat is goede voorlichting loor de consument en die zou niet lebben misstaan in de helaas ver open vrouAsenprogramma's. Urlt bood Bartiméus 21.000 aan URK Tijdens een concert in de Pe- rakerk van Urk door het koor van het blindeninstituut Bartiméus te Zeist heeft (Jrk een bedrag van 21.000 aan Bar- améus aangeboden. Dit jubileumgeschenk is een aanvul ing op het verleden jaar bij het vijftig arig bestaan van Bartiméus bijeenge- irachte miljoen. Het geld wordt bestemd voor de ni_... bouwen inrichting voor dubbel gehan- licapte blinden te Doorn. Dit miljoen is inmiddels aangegroeid »t een miljoen en honderdduizend julden. De bouwplannen voor Doorn zijn grotendeels gereed en opgezonden naar iet ministerie van Sociale Zaken ter goedkeuring. HILVERSUM Tsjechow, Tsjechow en geen einde, schijnt op het ogenblik de leus te zijn bij Twee grote stukken in één week meeuw" (ook bij ons op het scherm ge weest) uitgefloten wegens de ongewone - toneelvorm, maar in het Moskouse Kunst- theater dat zijn naam groot maakte, dp omrnpnpn "FTpf liikt in dp laat- /\t j- kwam het later toch tot zijn recht. Grote ae omroepen, riet iijKt in ae iaat (yan onze radi0- en tv-redactie) bijval ondervonden de opvoeringen van ste tijd wel, of er geen andere ..Oom Wanja" (ook al uitgezonden) in toneelschrijver meer bestaat. Avondvullende spelen en kleinere of grotere eenakters wisselen el kaar in te hoog tempo af. En nu krijgen we twee grote stukken in één week. Men versta ons goed: wij willen niets afdoen aan de grootheid van het werk van deze opmerkelijke Russische schrijver, dat door de jaren heen repertoire houdt, maar ook van het goede kan men teveel krij gen. Wij achten het eenvoudig een gebrek aan coördinatie, dat we in de laatste tijd zoveel Tsjechow op het scherm krijgen en zeker, dat vanavond de KRO het spel „Plicht is plicht" (in Duitse versie) ver toont, en de NCRV dinsdagavond a.s. al komt met een van Tsjechows meesterwer ken „De dri.e zusters", in Russische op voering. Men zou het zelfs een onbeleefdheid jegens de auteur kunnen noemen, dat men de kijkers hiermee de kans geeft, overvoerd te worden met zijn kunst en daardoor de zuivere belangstelling en juiste waardering ervoor te verliezen. Zo gauw de opmerking „O, alwéér Tsje chow" klinkt, is die mogelijkheid er. Een arts schrijft Anton Tsjechow leefde van 1860 tot 1904 in het late Tsaren-Rusland. Hij was de zoon van een eenvoudige kruidenier, die zijn kinderen een streng-godsdiensti- ge opvoeding gaf. Zozeer, dat Anton eer afkeer kreeg van dwang en een haat tegen onderdanigheid. Vader Tsjechow was arm, maar liet toch zijn begaafde zoon studeren. Zo werd Anton in 1880 in Moskou ingeschre- als medisch student. Hij kreeg zijn zijn ouders hadden ondersteuning nodig SPRINGT ER VÈR BOVEN UIT! Niet voorniets de meest verkochte sigaar in zijn klasse... geurig licht vól aroma Riant: de sigaar voor kenners daarom ging hij voor humoristische bladen korte verhalen schrijven. In 1886 werden deze voor het eerst gebundeld uitgegeven. Tsjechow had de gave snel te kunnen schrijven. Hij bestudeerde on gemerkt de mensen in zijn omgeving er zat boordevol ideeën om zijn karakteruit beeldingen gestalte te geven. Zo kon er een jaar later alweer eer bundel verhalen van zijn hand verschij nen onder de titel „In de schermering" en in 1890 volgde de verzameling „Kleur - Het merkwaardige is, dat, hoewel hij schreef voor humoristische bladen, de verhalen in feite somber zijn. Naarmate hij meer schreef nam die somberheid toe. Men denkt om de situatieschildering en de aparte persoonlijkheden die Tsje chow ten tonele voert eerst te moeten lachen, maar er blijft tenslotte een sfeer van zwaarmoedigheid en tragiek De schrijver is niet werkelijk vrolijk geweest: zijn geestigheid gaf zijn werk deze heel speciale kleur. Levenstragiek Wij moeten de geschiedenis van Tsje chow kennen om dit te begrijpen. In zijn korte, maar ook in zijn langere verhalen (waarnaar de avondvullende toneelstuk ken zijn geschreven) komen altijd perso nen voor, die geen bevrediging vind hun leven, die zoeken naar meer, naai een belangrijker positie of zomaar bevre diging van hun ij delheid. Het lijkt, alsof Tsjechow zijn lezers aldoor wil herinneren aan de tekst uit Prediker: „Het is al ijdelheid". Dit heeft zijn oorzaak gehad in het dwangbuis van_ zijn jeugd, maar ook in zijn medische" kennis: Tsjechow was tuberculeus en wist van zichzelf dat hij geen gezin zou kunnen stichten en niet lang zou leven. Daarom stilde hij zijn levenshonger met het snelle schrijven: honderden ver halen publiceerde hij. Voor hem bleef een schrijnende teleurstelling in het le ven: gebrek aan gezondheid en kracht. Hij zag er al vroeg vrij oud uit met veel donker haar boven een hoog voor hoofd, een kleine snor en puntbaard. Voor zijn zwakke ogen droeg hij lorgnet. Zijn studie en zijn kunst brachten hem __i andere kringen: hij leerde verkeren onder de Russische bourgeoisie die zich verveelde en onder kwasi-intellectuelen meenden met geld ook verstand te kunnen kopen. Eigentijds U eigentijdse kunst kunnen voortbrengen. Hij was thuis onder armen en rijken... scherpe tegenstellingen in het Rusland omtrent de eeuwwisseling. Hij was geen revolutionair, maar gaf ook de nederigen hun recht. Tegen het einde van zijn leven ontston den zijn belangrijkste verhalen en to neelstukken. Een roman schreef hij nim mer, hij bleef de man van de korte, rake tekening, bijna de schets. En daarin de felle, onbarmhartige karakterontleding. Zijn toneelwerk onderscheidt zich door een zekere mate van lyriek, waardoor hij de handeling ondergeschikt maakt aan de stemming. In 1896 werd „De tuin" tot zijn meesterwerken behoort. Intussen was Tsjechow om gezond heidsredenen in het gunstiger klimaat van Jalta op de Krim gaan wonen. In het voorjaar 1904 trachtte hij verlichting zijn ziekte te vinden in de Duitse Herinnering Hoewel Tsjechow's werk nooit in het vergeetboek is gertakt en zijn stukken altijd repertoire hielden, jaren nieuwe 1 door John ie Carré 0 VictorGol I a nie z,; w de laatste veel sterkere publikatie zijn oeuvre gegeven. Nieuwe vtrta- lingen van zijn verhalen gingen samen met tal van opvoeringen van zijn to neelspelen in binnen- en buitenland. Ook Rusland eert nog altijd. En de televisie heeft van dit alles gre tig gebruik gemaakt. Eenakters naar Tsjechow's korte verhalen verschijnen vele landen op de buis: ze zijn ar> exportartikel geworden En juist daarom - zijn, wanneer wij goed jammer ervoerd werden met het" belangrijke 'van Tsjechow's kunst. Daarom ook zouden wij liever specimina van zijn stukken zien in Nederlandse opvoering (speelden Ellen Vogel, Ank van der Moer en Mimi Boesnach met voortreffelijk „De drie zusters"?), dar vertoning op het scherm van buiten landse produkties, al zijn die op zichzelf nog zo uitstekend van kwaliteitZe ma ken, met de beeldstorende ondertiteling toch altijd de indruk van een film, ter wijl er door die ondertiteling zoveel van de tekst verloren gaat. Bovendien werkt een te frequente her innering aan een vervlogen tijd gemak kelijk irriterend. Het ïou fijner zijn ge weest wanneer er nog wat „Tsjechow was bewaard voor latere uitzendingen, dat zou de juiste waardering ten goede komen. Plicht is plicht Nog even iets over het stuk „Plicht is plicht" dat de KRO vanavond uitzendt op Ned. 1. Hier gaat het over een overij verige ambtenaar Koesmin, die het nooit verder heeft gebracht dan plaatsvervan: gend rechter in een provincieplaats. Hij is zo bezeten van het geloof in zijn eigen onontdekte kwaliteiten, dat hij zijn ge zinsleven verwaarloost. Als er dan onder vreemde omstandigheden een grootgrond bezitter verdwijnt en Koesmin de zaak in handen krijgt, loopt hij veel te hard van stapel om nu eens te laten zien wat hij waard is: hij denkt meteen aan een moord en ziet in iedereen verdachten. De humoristische noot ontbreekt na tuurlijk niet: een Zweedse lucifer en een typisch vrouwelijk voorwerp spelen een rol als bewijsstukken, terwijl Koesmin verzeild raakt in allerlei précaire lief desgeschiedenissen. Als tenslotte zijn chef ingrijpt en Koesmin met een blauw oog uit de zaak tevoorschijn komt, maakt zijn slimme, door hem half verge ten vrouw de rest discreet in orde. Ook hier overheerst tenslotte de tra giek de komedie. Er bestaat nog een kleine mogelijkheid dat de uitzending van dit spel wordt uitgesteld: mocht het Tweede-Kamerde bat te laat uitlopen dan geeft de KRO zijn tv-zendtijd daarvoor. IN DE GROENE DOOS Vele verdrinkingen ROTTERDAM Gisteren zijn drie personen tijdens het zwemmen ver dronken. De 21-jarige dienstplichtige sergeant W. J. M. Vervloet, die met vrienden in de Merwede bij Gorin- chem was gaan zwemmen, werd door de sterke stroom meegesleurd. Zijn ka meraden slaagden er niet in de militair te redden. Het stoffelijke overschot is nog niet gevonden. Op de splitsing Amsterdam-Rijnka- naal/Merwedekanaal verdronk de 18-jarige loodgieter L. J. Roelof uit Utrecht. Hij was de zwemkunst niet goed meester, maar wilde toch probe- T v-dienst uit een nieuwe Herv. kerk (Van onze radio- en tv-redactie) BUÖSUM Het IKOR zal in de middag van zondag 26 juni a.s. tussen 5 en 6 uur een middagdienst uitzenden, welke dan wordt gehouden in het mo derne kerkcentrum dat pas is verrezen in Amsterdam-nieuw-Zuid. Dat is de Thomaskerk, die op 20 mei door architect K. Sijmoons werd over gedragen aan de Hervormde Gemeente en de zondag daarop in gebruik geno- De wijkpredikant ds. F. Oberman gaat in deze dienst voor, organist is de heer Rudolf Jansen. ren naar de overkant te zwemmen. Toen hij zeven meter van de kant was, riep hij opeens om hulp. Een voorbij ganger probeerde de jongeman te red den, maar hij moest hem loslaten. De rijkspolitie te water heeft het lichaam later opgedregd. In de Lek bij Streefkerk is de 11-ja- rige Cor Verhoeff in het water verdwe nen en naar men aanneemt verdron ken. De jongen was met een paar vriendjes langs de Lek aan het spelen. Toen een bal in het water terecht kwam en afdreef, ging Cor er achter aan. Op een tiental meters uit de kant riep hij om hulp en verdween onder water. Gisteren heeft de politie de lichamen van twee jongens die respectievelijk zondag en dinsdag waren verdronken, geborgen. Het stoffelijke overschot van F. L. Sloot (9) uit Jutphaas werd uit de Lek opgedregd en het lichaam van de K. J. Seeger (14) uit het zwem bad van Wijk bij Duurstede. Tsjoe naar Roemenië PEKING Premier Tsjoe en-Lai van communistisch China is uit Peking ver trokken voor een officieel bezoek aan Roemenië. Dit bezoek is dit jaar zeker wel twee keer uitgesteld. Van officiële zijde is niet meegedeeld wanneer Tsjoe vertrokken is en hoe hij reist. Zijn ver trek zou betekenen dat de voornaamste beslissingen in verband met de zuivering van de Chinese communistische partij al genomen zijn. Een scène uit de Duitse opvoering van ,fUcht is plicht" van Tsjechow, dat anderhalf jaar geleden in Russische versie en onder de titel „De Zweedse lucifer" ook werd uitgezonden. VANAVOND TE ZIEN Wijzigingen in dit programma zijn mogelijk, wanneer het rechtstreeks uitgezonden Kamerdebat over de toe stand in Amsterdam tot in de avond doorloopt De NTS blijft daarmee dan op Ned. 1 Ned. 1 KRO 7.35 uur De Flintstones. 8.50 uur muziek door Sandor Vidak. Ned. 2 AVRO 8.01 uur tekenfilmpje Mr. Magoo. „Net op tijd" in „De lange hete 2 VANAVOND TE HOREN 7.30 uur Westernmuziek. 8.15 uur concert van het Holland Festival: Herbert von Karajan dirigeert de Berliner Philhar- moniker in de 8e symfonie van Bruckner (rechtstreeks uit Amsterdam). 9.55 uur een avondje uit in Assen. 11.00 uur nieuwe platen. Hilversum II NCRV 106 „Schiet op," fluisterde hij, haar aansporend, „begin nou te klimmen." Plat op de muur liggend reikte hij naar beneden, pakte haar opgestoken hand en begon haar lang zaam naar boven te trekken, tot haar voet de eerste sport had gevonden. Plotseling scheen de gehele wereld in vlammen uit te barsten; van overal, van boven en van de zijkanten, kwamen dikke lichtbundels tezamen die met een wrede accuratesse zich op hen concentreerden. Leamas werd verblind, hij draaide zijn hoofd weg, en trok wild aan de arm van Liz. Nu hing ze vrij, hij dacht dat ze was uitgegleden en riep haar als een krankzinnige, haar intussen nog steeds naar boven trekkende. Hij kon niets zien alleen een waanzinnige kleurenwarreling danste voor zijn ogen. Toen kwam het hysterische gehuil van sirenes en er werden wilde bevelen geschreeuwd. Half knielende op de muur, pakte hij haar beide armen in de zijne en begon haar naar zich toe te trekken, centimeter voor centimeter, ter wijl hijzelf bijna viel. Toen vuurden ze enkele schoten, drie of vier, en hij voelde haar sidderen. Haar magere armen glipten uit zijn handen. Hij hoorde een Engelse stem van de westzijde van de muur roepen: „Spring, Aiec! Spring dan toch kerel-" Nu schreeuwde iedereen, Engels, Frans, Duits door el kaar, hij hoorde Smileys stem van heel dichtbij ,Het meisje, waar is het meisje?" Zijn ogen afschermende keek hij naar beneden, naar de voet van de muur, en tenslotte slaagde hij erin haar te zien, ze lag stil. Een ogenblik aarzelde hij, toen klom hij heel langzaam langs dezelfde sporten weer naar beneden, totdat hij naast haar stond. Ze was dood; haar gezicht was afgewend, haar zwarte haar lag over haar wang als om haar voor de regen te beschuttn. Ze schenen te aarzelen alvorens weer te vuren; iemand schreeuwde een bevel, en nog vuurde niemand. Tenslotte schoten ze hem neer, met twee of drie schoten. Hij stond om zich heen te staren als een verblinde stier in de arena. Toen hij viel, zag Leamas een kleine auto, verbrijzeld tussen zware vrachtwagens, terwijl de kinderen achter de ruiten vrolijk wuifden. EINDE zo'n hingmat-mafje.... ...los van de aarde, dat is een zalig zwevende bezigheid. Voor ie 't weetdommel je-al schommelend- in. Maar hoe wordt men wakker? Uitgeslapen, O.K. Maar uitgerust? Welnee. Dat is men pas na een nacht op een Drakacel matras. De „harde" matras fcHfll met alle comfort van een „zachte". 120 Uitzending BP 18 J0 Weekend wegwijz.: I 19.05 Gesproken Drief. 19. Sportparade. 19.30 Lichte grar WU maken muziek les 8. 9 00 Nieuws tn het kort. 1901 i Vaak. 19.05 De Verrekij- t. internationaal jeugdjour- tal. 19.15 Van gewest tot ge- ;st. KRO: 19.35 De ria TV-productle). 22.30 Epl- 23.3522.40 Jour- 19.00 Nieuws :r praatje. Klassieke pianomuziek (gr. 19.50 Windeleren, hoorspel (laatste en vierde deel). 20.20 Koorzang (gr.). 20.30 Avondper missie: amusementsprogrami voor de militairen. 22 Dagsluiting. 22.30 Nieuws herhaling SOS-berlchten. 22.40 Boekbespreking. 22.45 Kerkor gelconcert. 23.15 Voordracht van gedichten. 23.40 Lichte grammofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws Nederland II: NTS: 20.00 Nieuws in het kort. AVRO: 20.01 Mr. Magoo. tekenfilm. NTS: 20.05 De onbekende we reld: De hoogste spoorlijn ter wereld, fllmreportage. AVRO: 20.25 The long hot summer, TV-film. 21.15 Reportage vol leybalwedstrijd Nederland- Tsjecho-Slowaklje. NTS: 2 22.15 Journaal. 22?1022.15 Journaal. Hilversu 7.00 Nieuws. 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte grammof. - muz, (7.30-7.32 Nieuws). 7.55 Overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoon, muz. niet vakan- tietips. 8.30 Nieuws. 3 32 Hoog- o) de zieken. 11.40 Lichte grammof. muz. ttJOO Angelus. 12.03 Lichte grammof. muz. 12.27 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Actualiteiten. 1250 Kope rorkest. 13.20 Chansons de France. 13.35 Voor de vrouw. 13.45 Gevarieerd muziekpr. 15.00 Schoolradio. 1550 Voor de zieken. 16.30 Bas-bariton en pi- o. 1630 Grammof. muz. lTiOO Voor de jeugd. 1750 Voor tie- '—ens. m lil. 24» m. en FM-kanalen: NRU/AVRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Vrolijk platenpro- gramma (Om 10.00 en 11.00 Nieuws). 12.00 Nieuws. 12.02 O- 13.00 Nieuws. 13.10 Journaal en operettemuziek. NRü/VARA: g||~- ggtig gr 13.00 Nieuws. 13.02 Gevarieerde grammof. muz. 14.00 Nieuws. nastiek. 7.23 Lichte grammof. muz. (750-755 Van de voorpa gina). 8.00 Nieuws. 8j10 Lichte grammof. muz. 9.00 li tief programma voor v iggebruikers. 955 Wa- en. VPRO: 9.40 Morgen- ijding. VARA: 9 Schoolra- Programma over bouwvoorlichting. 11.40 Ro. mantische Russische orgelmu ziek (gr.). 12.00 Licht instru- mmofoonmuzlek. 15.15 muziek. 15.45 Reisverhaal Licht instrumentaal ensemble (opn). VPRO: 16.00 Nieuws. Aansl.: Thuis, praatje. 1650 Henry Wood Promenade Con- BBC Symfonie-orkest en 15.00 Nieuws. 15.02 rlcerde grammof muz. NRU/A VRO: 16.00 Nieuws. 1602 Licht gevarieerd platenprogramma. 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Geva- rieerd platenprogr. voor auto- I moblHsten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 15