Geen aow-pensioen voor vrouwen van 60 jaar Sunki AIDA sigaren voor vader! SENATOR Commentaar Stem uit de praktijk Gevolgen financieel niet te overzien Grammofoonplaat van organist v. cl. Berg Verlies voor PvdA, KVP en winst voor Boeren DONDERDAG 16 JÜNI1966 TOW- pensioen (•PNIGE tijd geleden heeft minister Veldkamp de Sociaal-Econo mische Raad om advies gevraagd over het eventueel uitkeren van het AOW-pensioen aan ongehuwde vrouwen op 60-jarige leeftijd in plaats van op 65-jarige leeftijd. Uit menselijke overwegingen valt hiervoor veel te zeggen. Met begrip en instemming hebben daarom velen deze wens, het eerst geuit in de kring van een der protestants- jchristelijke partijen, begroet. Wie echter over een dergelijke in greep in onze sociale verzekerings wetgeving nadenkt ziet aan deze 'Schijnbaar eenvoudige zaak een groot aantal moeilijke consekwen- ties. De werknemersvakcentralen overigens snel bereid in te stem men met maatregelen die de sociale positie van de werknemers verbe teren, hebben hier dan ook reeds een afwijzend geluid laten horen. In onze krant van vandaag wordt door onze sociaal-economische re dactie uitvoerig aandacht besteed. Het lijkt ons juist, dat in de nabije toekomst de materiële positie van de ongehuwden nader wordt bestu deerd, want deze groep wordt door (vele sociale maatregelen bijzonder ongelukkig getroffen. Teveel lijkt het erop, dat men wel in alle moge lijke gevallen betalen mag, maar dat men maar niet teveel moet vragen naar de redelijkheid hier van. Als van een groep een overtrokken solidariteit wordt gevraagd, dan zeker van de ongehuwden. Tv in Hogerhuis LONDEN Het Britse Hogerhuis eeft toestemming gegeven bepaalde ebatten rechtstreeks uit te zenden via e televisie. Tegen het voorstel stern en 31 peers, die vreesden dat hun bgerhuis door de tv tot een „dieren- jin" zou worden. 56 Anderen voelden fchter wel wat voor het idee en gaven |estemming. Lichaam tweede piloot gevonden DEN HAAG Gistermiddag heeft .en het lijk gevonden van de tweede in de Duitse Starfighterpiloten. die pandagmiddag boven het IJselmeer iet hun toestellen zijn verongelukt. Het Dffelijk overschot wordt naar de vlieg- ksis Leeuwarden overgebracht. Wel mogelijk voor bedrijfspensioen Sterke argumenten tegen vervroeging (Van sociaal-economische redactie) UTRECHT De drie werknemersvakcentra len, het C.N.V., N.K.V. en N.V.V., hebben in de ëociale verzekeringscommissie van de Sociaal- Economische Raad afwijzend gereageerd op de suggestie van minister Veldkamp aan de onge huwde vrouwen reeds op 60-jarige leeftijd AOW- uitkeringen te betalen. De vakcentralen misgunnen de ongehuwde vrouwen dit vervroegde pensioen niet, maar zij zien hieraan zoveel moeilijkheden verbonden, dat zij verwerkelijking althans op dit moment nog onuitvoerbaar achten. Hieraan wordt on middellijk toegevoegd, dat elke bedrijfstak de vrijheid geniet, gehuwde vrouwen op 60-jarige leeftijd te pensioneren. Op dit moment geschiedt dit reeds voor vele, zowel vrouwelijke als man nelijke werknemers. Toekenning van vervroegd AOW-pensioen aan ongehuwde vrouwen is bezwaarlijk, omdat dan nog veel meer groepen met een dergelijk verzoek kunnen komen. Wat dan immers te den ken van de werknemers, die thans reeds op 55- en 60-jarige leeftijd met pensioen gaan. Dit is het geval bij de mijnwerkers, bij politie-agenten, bij onderofficieren, bij verpleegsters en Verple gers, vliegers, stewardessen enz. Het toekennen van AOW-pensioen op 60-jarige leeftijd aan on gehuwde vrouwen zal vele consekwenties met zich meebrengen, die financieel nauwelijks te overzien zijn. Het zou er op uit kunnen lopen, dat tenslotte om uit de moeilijkheden te komen aan iedereen in Nederland maar een AOW-pen sioen betaald zou worden op 60-jarige leeftijd. Churchill-pla at moet vernietigd DUSSELDORP Een hof van be roep ln Dusseldorp heeft gisteren de vernietiging gelast van alle exempla ren van een gramofoonplaat die beledi gend word geacht voor wijlen sir Winston Churchill en andere belang rijke politieke figuren uit de laatste wereldoorlog. De plaat heet Verzoek- concert voor de weermacht. De openba re aanklager had bezwaar tegen een lied waarin voorkomt: „In Engeland woont een leugen-lord, waarin Chur chill wordt afgeschilderd als een bange charlatan. Dit laatste is financieel een onmogelijkheid en daarom menen de vakcentralen, dat aan de vervroeging van de uitkeringsleeftijd voor de AOW bij geen enkele groep begonnen moet worden. In de Scandinavische landen wordt de AOW pas uitbetaald op 70-jarige leeftijd. In deze landen begint het bedrijfspensioen echter in vele gevallen veel vroeger op grond van afspraken per bedrijfstak. Ook in Nederland is dit mogelijk. Vervroeging van de uitkeringsleeftijd voor de AOW is echter uitgesloten, ook al omdat dan de premie weer omhoog moet, terwijl thans met een premie van 10,2 pet. al een maximum is bereikt. (Van onze kunstredactie) 5ELFT Woensdagmiddag werd bij m Hees en Co. N.V. aan de ChoorstraaJ n orgelplaat van Jan J. v. d. Berg, ganist van de Nieuwe Kerk, die o.m. kendheid kreeg doordat hij het orgel speelde tijdens de begrafenis van wij- i Koningin Wilhelmina, officieel ïntroduceerd. De opbrengst van deze name is bestemd voor de orgels in de ?uwe Kerk en de Waalse Kerk. De organist bespeelt drie orgels: resp. i de Oude Kerk, de Nieuwe Kerk en Waalse Kerk. Niet alleen V. d. Berg rleende hiervoor belangeloos zijn rne- werking, maar eveneens de productie- latschappij „Audio productions Delft". )e baten gaan in de eerste plaats naar t inderdaad in vrij deplorabele es tand verkerende orgel van de Nieu- Kerk. De opgenomen composities zijn: Tocca- ■an Dubois, Andantino van Franck, Fantasie over „Geest des Heren kom van boven" van onze landgenoot Adr. C. Schuurman, Preludium en fuga in C bene vens het koraalvoorspel „Wachet auf, ruft uns die Stimme" van J. S. Bach, „Trumpet minuet" van Hollins, een ko raal van Max Reger, Psalm 84 van J. Zwart en een bewerking van V. d. Berg zelf over Gezang 182 uit de Herv. Bun del. De geluidstechnische kwaliteiten zijn zeer goed. De verkoop, die al een kleine twee weken aan de gang is, loopt zeer goed: reeds meer dan 400 exemplaren. De prijs van deze 33-toeren L.P.-stereo-opname is laag gehouden: ƒ9,90. Op de hoes staan foto's van de orgels in de verschillende kerken met hun disposities, evenals een levensbeschrijving met foto van de con certgever. Bestellingen kunnen worden gericht aan Van Hees en Co, Choorstraat 1-3. .100 miljoen Mr. T. J. den Hartog, secretaris van het CNV voor de sector socia le verzekering meent, dat er nog wel meer factoren zijn, die pleiten voor een niet-vervroeging van de AOW-uitkeringsleeftijd voor onge huwde vrouwen. In de eerste plaats zou dit per jaar 100 mil joen meer gaan kosten, waarvoor de middelen niet aanwezig zijn, afgezien nog van het feit, dat de premie van werkende ongehuwde vrouwen van 60 tot 65 jaar zou komen te vervallen. Mr Den Hartog wijst er op, dat lang niet alle ongehuwde vrouwen een maatschappelijke functie heb ben, lang niet allen hebben een dubbele taak. Ook zien lang niet alle ongehuwde vrouwen, die een functie buitenshuis hebben, het huishoudelijk werk als een taak verzwaring. Voor zommigen is het een prettige afleiding en aangena me omlijsting van het dagelijks werk. Zij ervaren het huishoude lijk werk als een tegemoetkoming aan de vrouwelijke aard. Boven dien kunnen vele werkende vrou wen op gemakkelijke wijze bui tenshuis eten, hetzij in een be drijfskantine, of in combinatie met een huishoudelijke werkkring elders of zoals verpleegsters in een ziekenhuis. Nadelen Ook wijst mr. Den Hartog er op, dat toekenning van AOW-uit- kering op 60-jarige leeftijd aan ongehuwde vrouwen voor een be paalde groep ongehuwde vrouwen grote nadelen mee zou brengen. Zo ontvangen weduwen voor het bereiken van de 65-jarige leeftijd Dient de ongehuwde vrouw reeds op 60-jarige leeftijd AOW- uitkering te ontvangen? De ze vraag heeft op het ogenblik een commissie van de Sociaal-Economi sche Raad in studie naar aanlei ding van een adviesaanvrage van minister Veldkamp over dit onder werp. Onder ongehuwde vrouwen zijn >r, die hier afwijzend tegenover staan, maar anderen achten het bil lijk en rechtvaardig voor ongehuw de vrouwen, die in vele gevallen een maatschappelijke werkkring hebben, de OAW.-uitkering ver vroegd te doen ingaan. Ook onder onze lezeressen troffen we deze op vatting aan. Uit de binnengekomen brieven citeren wij hier een schrijven van mejuffrouw F. van W. te B., die opmerkt, dat indien de minister streeft naar verbetering van be paalde sociale maatregelen, hij dan hier een dankbaar onderwerp bij de kop heeft. „Ik ben bijna 60 jaar", aldus me j. Van W. „Ik denk dat over het geheel genomen de meeste vrouwen tussen de 60 en 65 jaar, net als ik, hartelijk hopen, dat ze met 60 jaar van haar, 'k zou zeggen, welverdiende rust mogen gaan genieten. 'k Was zestien jaar, toen mijn Ivader stierf. Mijn moeder bleef achter met een heel klein pensioen (dat is later veel beter geworden), maar toen moest er direct bijver diend worden. 'k Had mijn MULO-diploma, maar er was geen gelegenheid ver der te leren. Ik kwam terecht in een zaak, waar ik zeer lange werk dagen had, zoals iedereen in die tijd. 'k Heb met veel plezier daar jarenlang gewerkt, al moest er flink aangepakt worden. Het was zwaar: van half negen 's morgens tot officieel negen uur 's avonds, maar door late klanten en oprui men werd het altijd half tien-tien uur en 's zaterdags elf uur, soms half twaalf. Er was geen vrije mid dag en slechts een week vacantie per jaar. In het begin kreeg ik f 5 per week, later meer. Toen de ver plichte sluiting om acht uur kwam, was dat een enorme verbe tering. Door allerlei omstandigheden ben ik daarna een tijdlang in de huishouding werkzaam geweest. Nu werk ik al vele jaren op een semi-kerkelijk bureau. Het werk bevalt me best, maar het dagelijks gareel wordt te zwaar en te gespannen: 's morgens vroeg opstaan, eerst nog boodschappen doen, daarna serieus en nauwgezet een volledige dagtaak vervullen, 's avonds nog weer boodschappen doen en als je dan moe thuiskomt, kun je niet gaan zitten, maar moet je direct aan de slag om te zorgen, dat je wat te eten krijgt. Als je 43 jaar zo gewerkt hebt, dan ben je wel aan een beetje rustiger leven toe Ik wil nog wel werken, maar bijv. voor halve dagen, een paar dagen per week of enkele uren per dag. Mijn dokter zei onlangs: als een man van 60 jaar thuiskomt, vindt hij de boel klaar. Zijn werk is afgelopen en hij kan gaan eten. Als een vrouw van 60 jaar thuiskomt, moet ze nog eens begin nen. Hij vindt dit voor een onge huwde vrouw een mooie leeftijd om er mee op te houden. De AOW-uitkering voor deze vrou wen zou maar betaald moeten wor den van de premie, die zij betaald hebben voor de kinderbijslag en het weduwenpensioen. Op 60-jarige leeftijd krijg ik wel wat pensioen van het kerkelijk bu reau, maar dat is niet genoeg, om dat ik onvoldoende dienstjaren heb". Tot zover mej. Van W. te B. We hebben over dit vraagstuk de mening gevraagd van mr. T. J. den Hartog, secretaris van het CNV, speciaal belast met de vraagstuk ken der sociale verzekering en lid van de SER-commissie, die een advies aan de minister moet opstel len over een vervroegd AOW-pen sioen voor ongehuwde vrouwen. op het ogenblik 4110 per jaar en ontvangen invalide vrouwen inge deeld in klass A volgens de inte rim-invaliditeitswet 5628 per jaar, terwijl de aow-uitkering voor alleenstaanden slechts 2892 per jaar bedraagt. Ongehuwde vrouwen, die zich niet meer volledig in staat voelen tot het uitoefenen van hun werk zaamheden en die over een te ge ring bedrijfspensioen beschikken, kunnen een beroep doen op de Algemene Bijstandswet of in de toekomst op de Wet Arbeidsonge schiktheid, aldus de heer Den Har tog. Hij heeft er begrip voor, dat ongehuwde vrouwen het onbillijk vinden premie te moeten betalen voor de kinderbijslagwet en de we duwen- en wezenwet. Zij komen immers nooit in aanmerking voor uitkeringen krachtens deze wet ten. Hij meent echter, dat deze zaken op een veel breder vlak be keken moeten worden en niet al leen in het v licht van de meest wenselijke leeftijd, waarop AOW- pensioen betaald zou moeten wor den. De heer Den Hartog is van me ning, dat het hele ongehuwden- vraagstuk, ook voor de sociale ver zekering, van alle kanten dient te worden bekeken en doorgelicht om zo tot een billijke financiële regeling te komen voor deze maatschappelijke groep. Hij te kent hierbij nog aan, dat het beta len van premie voor de kinder bijslagwet en de weduwen- en we zenwet niet alleen wonderlijk is voor ongehuwde vrouwen, maar evenzeer voor mannen, waarvan vrijwel zeker gezegd kan worden, dat zij nooit zullen trouwen. Met name dacht de heer Den Hartog hierbij aan de r.k. geestelijken, die functies vervullen in kerk en schooL Ook de positie van deze mensen zal dan bezien moeten worden. Wonderlijk Wonderlijk noemde hij het even eens, dat de Turkse werknemers in ons land AOW-premie moeten betalen, terwijl deze mensen vrij wel wiskundig zeker weten, dat zij met hun 65ste jaar hier niet gevestigd zullen zijn en dus nooit voor AOW-uitkering in aanmer king komen. Tenslotte vroeg mr. Den Hartog er aandacht voor, dat het pensioen een belangrijk onderdeel is van de arbeidsvoorwaarden van werkne mers. Wanneer de vrouwelijke werknemers zo sterk aandringen op gelijke beloning voor gelijke arbeid, dan wordt het een moei lijke zaak op het punt van de pensionering een uitzonderingspo sitie te creeren. Het recht op ge lijke Ionen zou hiermee verspeeld worden. Hij geloofde wel, dat de laatste jaren evenals de laatste loodjes het zwaarst wegen, maar hij dacht dat dit zowel gold voor de manne lijke als de vrouwelijke werkn» Mr. T. J. den Hartog: Maak sociale voorzieningen doorzichtiger Mr. T. J. den Hartog, secre taris van het CNV, is nog niet zo lang belast met de vraag stukken van de sociale verze kering. Hij kijkt nog wat fris aan tegen deze buitengewoon ingewikkelde en omvangrijke problematiek. Na enige tijd kennis genomen te hebben, van wat er in deze sector omgaat, is hij van mening dat bet alle maal veel eenvoudiger zou moe ten. Een vakbondsbestuurder begrijpt er na enige tijd inwer ken nauwelijks iets van, laat staan een gewone werknemer en het gewone lid, waarvoor de vakbeweging zich alle moeite getroost- De heer Den Hartog zou de hele sociale verzekering veel doorzichtiger willen maken. Hij speelt voor zichzelf wel eens met de gedachte alle sociale verzekeringspremies bij elkaar te vegen en de werkgever een vast percentage van bet loon aan de bedrijfsverenigingen te laten betalen ter financiering van alle bestaande sociale ver zekeringen. Gedeeltelijke beta ling door de werkgever en de werknemer vindt bij eigenlijk overbodig en nodeloos ingewik keld. Uiteindelijk betaald de werkgever immers toch de volle premie, al of niet via een com pensatie voor het premiedeel dat de werknemer betaalt. Ook zou bij willen dat niet meer de aard van net werk, maar de hoogte van bet loon beslissend wordt voor bet al of niet betalen van sociale verze keringspremies. Thans moet er voor bloembollenpellen premie worden betaald, maar niet voor bloembollen pakken. Voor het maken van ceintuurs (in thuis werk) voor japonnen gaat geen premie van bet loon af, maar wel wanneer de ceintuurs voor mantels bestemd zijn. Zelfs de dikte van plastic is van belang voor bet betalen van premie voor de sociale verzekering. In een commissie van de Sociale Verzekeringsraad is voorbeen uitgebreid gediscus sieerd over de vraag, of b.b.'s boven- of onderkleding zijn. Er kwam zelfs een monsterkoffer inet deze textielprodukten ter tafel. En dat allemaal vanwege de vraag, aan wie de sociale verzekeringspremies moesten worden betaald. De beer Den Hartog zou dit allemaal dras tisch willen vereenvoudigen. \OW-uitkering aan ongehuwde vrouwen op 60-jarige leeftijd is volgens hem echter minder een voudig. AUe vaders houden van extra lichte siga ren. Zoals Aida. Alle vaders houden ook van extra geurige sigaren. Zoals Senator. Geef vader zijn sigaren: de lichte Aida of de geurige Senator of beide aanstekelijk lekker! heerlijk licht! Vier gemeenten naar stembus WEESP In vier gemeenten rond Amsterdam zijn gisteren alsnog gemeenteraadsverkiezingen gehouden, dit in verband met de grenswijziging van deze meenten, te weten Landsmeer, Weesp, Oostzaan en 's-Gravenland, en het opheffen van de gemeenten Weesperkarspel, Ankeveen Kortehoef met ingang van 15 augustus. Een vergelijking met de voorafgaan de verkiezingen is niet mogelijk, om dat een groot aantal inwoners var Landsmeer en Oostzaan naar Amster dam is gegaan. De gemeente Weesper karspel is opgegaan in de gemeenten Weesp, 's-Graveland en Amsterdam. De gemeenten Ankeveen en Kortehoef zijn opgegaan in de gemeente 's-Grave- land. Aan de hand van het aantal inwo ners dat is overgegaan naar een ande re gemeente, zijn de vergelijkende cij fers berekend. De uitslag geeft onge veer hetzelfde beeld van de gemeente raadsverkiezingen van 1 juni: achter uitgang van PvdA en KVP en vooruit gang van de Boerenpartij. In Oostzaan moest de PvdA een ze tel afstaan aan de WD. De PvdA zak te in percentage van 45 naar 33,3 ir vergelijking met 1962, de Prot.chr. groep van 18,4 naar 16,9 procent, de WD won 1,3 procent en de CPN 6,4 procent. Ook in Landsmeer verloor de PvdA een zetel, die hier naar de PSP ging. De PvdA ging 10 procent achteruit (van 42 naar 32), de CPN 2 procent (van 20 naar 18), de PSP kreeg procent en de WD ging van 9,9 naar 14 procent, de Prot.chr. groep en de KVP bleven vrijwel gelijk. In Weesp en 's-Gravenland deed ook de Boerenpartij mee: in Weesp vero verde zij 2 zetels (11 procent), de mid- denstandsgroep kreeg 1 zetel. PvdA, de KVP en de WD moesten elk een zetel afstaan. De PvdA en de KVP verloren hier resp. 9 en 6 procent. De prot.chr. groep behield haar 4 zetels maar ging in percentage achteruit van 27,2 naar 23,9. ging met de grootste winst strijken: zij veroverde 4 zetels (26,0 procent), Kor- tenhoefs belang en de Boerenpartij kre gen elk 1 zetel. Deze 6 zetels gingen ten koste van PvdA, WD, KVP, ARP en van een groepering die in 1962 2 zetels behaalde, maar gisteren niet mee deed. De CHU bleef gelijk (2 zetels) maar daalde in percentage van 18,3 naar 12,9. De ARP ging van 13,5 naar 10,7 procent, de SGP, die alleen in deze gemeente met een eigen lijst uitkwam, ging van 2,1 naar 3,1 pro cent. Zij wist echter geen zetel te beha len. Groninger provo krijgt 5 dagen GRONINGEN De Groninger poli tierechter heeft gisteren de 24-jarige D. van Z. wegens vernieling en balda digheid veroordeeld tot vijf dagen ge vangenisstraf met aftrek, overeen komstig aan de eis van de officier van justitie. Hij had geprobeerd met enkele ande re provo's een happening op touw te zetten op het Academieplein tijdens de inauguratie van prof. Buikhuizen. Toen Van Z. in een beeld klom en dat begon te besmeuren werd hij opge pakt De politierechter zei dat er tegen happenings geen bezwaar bestaat maar dat het alle perken te buiten gaat als men andermans eigendommen gaat vernielen. Gerei, jeugd zendt drie man naar Roeanda AMERSFOORT Het C' 'rum voor Gereformeerd Jeugdwerk te Amersfoort zal binnenkort in samer. verking met het Zendingscentrum van de Gereformeerde Kerken te Baarn drie jonge bouwkundi- een voor de tiid van eoij jaar naar Roe- Sunkist citroenen zijn thans volop verkrijgbaar! wettig gedeponeerd 6et wvudi&etfée. AetfrfUye ftuit uit de tijd anda uitzenden. De heren Wouter Monster (26) uit w-Gravendeel, Teake Visser (24) uit Den Haag en Arie Lock (22) uit Naaldwijk zullen in de hoofdstad van Roeanda, Ki gali, de daar reeds enige jaren verblijven de Nederlandse bouwkundigen, de heren Jan Hylkema en Joh. de Smalen, assiste ren bij de bouw van een project. Dit omvat een kerk met een kosterswoning een lectuurcentrum, een gebouw voor het zendingsjeugdwerk en enkele wonin gen voor zendingsarbeiders. Het gereformeerde jeugdwerk heeft sinds 1963 het jeugdwerk in Roeanda geadopteerd. In dat jaar werd de actie Heb het hart eens gevoerd, die ruim een half miljoen gulden opbracht. Hierdoor kon de heer Maarten Heykoop als jeugd werkleider naar Roeanda worden uitge zonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 13