AMSTERDAMMERS SCHAMEN ZICH VOOR DE RELLETJES PvdA: Dit is onduldbaar Oranje vergat te winnen in de beslissende fase Politieauto was een fort Getreiter en gejen Bewondering voor optreden oolitie Meer dan 91) gewonden Trouwlustigen moesten snel Vakantiegeld wordt nu per post gestuurd AUTO OVER DE KOP: 1 DODE MEI WK I.F.IDSK COURANT W OKNSDAG IS JIM 1116 99 99 (Vervolg van pag. 1) Stenen en zelfs hamers en stukken ijzer kletterden overal in het rond. De gevolgen bleven dan ook niet uit. Ze ker 20 gezagsdragers werden gewond; meer dan 50~ burgers ondergingen het zelfde lot. Schotwonden Drie mensen moesten wegens schot wonden worden weggedragen. Een van hen, de 21-jarige F. Schaper, ver keerde gisteravond in levensgevaar. Hij had een hoofdagent aangevallen, die bij het patrouilleren met zijn mo torfiets gevallen was. Om zijn collega te ontzetten de aangevallene moest met enkele gebroken ribben en inwen- kneuzingen paar het Binnen- Bwthuis worden vervoerd had een ■Jidere hoofdagent toen een gericht ■pistoolschot op hem gelost, dat hem in I dé bovenbuik trof. Een andere gewonde, een zekere Staaks, had een schotwond in de lin kerbovenarm. De omstandigheden, on der welke op hem werd gevuurd, wa ren vannacht nog niet helemaal duide lijk. Een hoofdinspecteur van politie schoot de 43-jarige F. de Ridder in de rechterhand. Hierdoor moest hij de ba jonet laten vallen, waarmee hij een politieman te lijf wilde gaan. Verkeer Het verkeer rond de Dam was gisteravond totaal ontwricht. Zieken auto's, die met hun blauwe zwaai lichten af en aan reden, moesten de vreemdste capriolen maken om langs de barricades en over de opge broken straten te komen. De trams werden omgeleid, maar daar waar zich concentraties van wagons voor deden. regende het stenen en stuk ken ijzer. Om de met gillende sirenes rondrij dende politiewagens een lekke band te bezorgen, waren kilo's spijkers uit gestrooid. Verschillende busjes van de politie en ook van de Koninklijke Ma rechaussee hadden vernielde ruiten. Vandaag, zo is door de hoofdstedelijke autoriteiten besloten, zal de harde bijstand zo nodig nog harder zijn. Of nog veel zal gebeuren, zal van het uithoudingsvermogen en de brutaliteit, van het publiek afhangen. De onge veer 5.000 herrieschoppers, die gister- j avond aan het rumoer in de Amster- binnenstad meededen, lieten ie- j h. die 't maar horen wilde, weten dat het morgen „nog veel erger" zou "Wen. Ze vertelden dat „alle havenarbei ders" vandaag een sympathierstaking zouden beginnen. Ook de taxichauf feurs, van wie velen gisteravond op provocerende wijze met hun claxons omgingen, zouden het werk neerleg gen, evenals de arbeiders in de houtha- De mandie hier op het trottoir ligt, is een van de 75 politie mannen en burgers, die tijdens de terreur in Amsterdam -.eer den gewond. Een slag met een wapenstok, een bullepees, Kan hard aankomen. Het .stakingscomité van de ongeorga- llTt"TAril IröTT niseerde bouwvakkers de de- LlJ. L W X IJvCXA monstratie was aanvankelijk opgezet als protest legen tte vakbonden, die bij, AMSTERDAM - Trouwen was gister- middag volslagen onmogelijk in,het stad- rzilvering van de vakantiebonnen twee procent voor administratiekosten afhouden heeft zich inmiddels ge distantieerd van de wanordelijkheden van gistermiddag en gisteravond. Het lag in de bedoeling vandaag weer aan het werk te gaan, tenzij er s.vmpa- thiestakingen zouden worden gehou- huis op de Oude Zijds Voorburgwal. Na overleg besloot de ambtenaar B.S. de trouwlustige paartjes naar het gebouw van de Burgerlijke Stand aan de Planta ge Middenlaan te dirigeren. Om half een reeds kwam daar de eerste bruidsstoet aan, die men van gemeentewege ijlings op de hoogte had gesteld van de tijde lijke andere plaats der „voltrekking". (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM Keien en stenen kletterden op het trottoir, dat er uitzag alsof er een windhoos overheen was gegaan. De mare chaussee voor me, die aan de linkerzijde van het Rokin een charge uitvoerde, viel plotseling op de grond. Hij greep naar z'n gezicht, krabbelde weer op en keek verdwaasd in het rond. Uit een hoofd wond, die dwars over z'n neus liep, vloeide bloed op zijn witte tressen. Een kameraad leidde hem aan de arm weg. Een burger, een wat oudere man, liep met een verschrikt gezicht op hem af, en vroeg, of hij soms de GGD moest bellen. ,,Laat maar", stamelde de getroffene. „Ze helpen me daar wel". gen van gezag bij relletjes geen sinecu- Boven het hoofd van al die zwaar gewapende en behelmde mannen was namelijk een doek gespannen. Een doek met de woorden „Holland Festi val" erop. Een stuk cynisme, dat de zeker honderd buitenlanders, die in Grand Hotel Krasnapolsy op de eer ste rang naar de ongeregeldheden ke ken, zeker aangesproken moet heb- De ene spiegelruit Voor tonnen Met „daar" werd de mobiele com mandopost van de politieeenheden bedoeld, die ter onderdrukking van de wanordelijkheden waren ingezet. De wagen, een hoge, blauwe auto, stond, omringd door andere voer tuigen, op de .jcleine steentjes" van de Dam. Het strakke paleis aan de overkant was verlicht, alsof het feest was. Ook de Westertoren baadde zich in strijklicht, terwijl de lampjes, die de bruggen over de grachten van Amsterdam zo mooi kunnen styleren, event ens brand- Fort Die centrale daar voor het paleis was als een fort. Alle meldingen van ongeregeldheden kwamen er binnen. Achter de tralies van de wagen, waar in zich een compleet zendstation be vond, zat een commissaris te coördine ren en te organiseren. Motorfietsen met zijspan rukten uit, of kwamen binnen. Tientallen manschappen van de ge meentepolitie (gummistok in de hand), de rijkspolitie (sabel in de hand) en de Koninklijke Marechaus see (wapenstok in de hand) drentel den er rond. Ze waren paraat en kon den op elk bedreigd punt worden inge zet. De sfeer was er één .v,an,.een sombe re dreiging. En toch was er een lacher tje, ondanks het feit, dat er een politie man met een voetwond rondhinkte, en ondanks de omstandigheid dat het dra- Eigen risico Tsjechen wonnen volleybalduel met 3-2 Ik kon me vrij bewegen in die meer dan rumoerige binnenstad. Maar steeds als ik bij een afzetting kwam en m'n perskaart liet zien, luidde het commentaar: „Ik laat u op eigen risiko door". Sommige politiemannen voeg den er nog aan toe dat ik tijdens een charge of een gevecht echt geen gele-1 op volledig genheid zou krijgen me te legitimeren. 3-2 eindzege Verschillende malen heb ik achter chargerende marechaussees aangelo pen. Ondanks de regen van stenen, die vaak op me afkwam, voelde ik me daar veiliger dan in de menigte. Ik heb enkele vluchtende jongelieden een paar klappen met de .slappe lat zien krijgen, waarvan de blauw plekken waarschijnlijk nog weken zijn te zien. Brandstichtingen, als 't kon midden op straat. Op de voor grond een jonge vrouw, die nog even wat scheldleuzen op de straat wil schilderen. De charges, die de motoragenten op de trottoirs en in de straten en stegen uitvoerden, waren ook niet mis. Ze wekten herinneringen op uit de derti ger jaren, toen de NSB op bijna elke mooie zomeravond provoceerde. Schamen In 't algemeen kan gezegd worden dat de Amsterdammer zich voor de gebeurtenissen van de laatste dagen schaamt. Hij is diep ongelukkig met de naam, die zijn stad in de vader landse en ook de wereldpers heeft ge kregen. „We mogen dan wel eens voor lastig worden uitgekreten", vertelde er één, „maar deze ellende hebben a ik meen, niet verdiend. Als we onszelf hadden kunnen blijven, was er niets aan de hand geweest". „Dit is anarchie", zei een ander. „Eerzame huisvaders, die als ge zagsdrager een uniform dragen, en tot taak hebben lijf en goed te beschermen, wordt door al dat ge treiter en gejen het bloed onder de nagels vandaan gehaald. Ik heb gro te bewondering voor die kerels. Als ze mij met stenen of rotte eieren zouden bekogelen, zou ik meteen schieten". „Ze moeten die nietsnutten, die bla gen, die tégen alles en voor niets zijn", aldus een derde, „kaal scheren en in een werkkamp stoppen. Ik ben nieuwsgierig hoe ze zich voelen, als ze er na drie jaar uitkomen". Deze meningen worden met de nodi ge variaties door het gros van de Amsterdammers onderschreven. Men wil zich niet vereenzelvigen met „het jonge spul", dat, uit welke reactie dan ook, het leeuwedeel van de geweld plegingen en de vernielingen op zijn geweten heeft. Politie AARLE RIXTEL Nog nooit is het Nederlands volleybalteam in wedstrijd tegen een Oost-Europees land zo dicht bij een overwinning ge weest als gisteravond in de volledig uitverkochte Artex-Sporthal in Aar- le-Rixtel tegen het Tsjechische team het geval is geweest. In een zenuwslo pende wedstrijd van ruim twee uur wist Nederland in de vijfde en beslis sende set een 12-9 voorsprong te ver krijgen, maar juist in deze beslissende fase kon het Tsjechische team èn door dat het over meer en betere wisselspe lers beschikte èn omdat Nederland eer onverklaarbare angst schijnt tc heb ben om een Oost-Europees land te kloppen ook zal zijn de kansen daar- rezig toch nog de aar zich toetrekken, dankzij een minimale 15-13 setwinst. Aanvankelijk zag het er. naar uit dat Nederland volledig onder de voet worden gelopen. De overdonderend van start gaande Tsjechen bouwden dankzij hard serveren, afwisselend aan vallen en uitnemend verdedigen bin nen korte tijd een 5-0 voorsprong op, die zelfs opliep tot 11-3. doordat Neder land verzuimde het middenveld vol doende af te schermen. Na een time-out varr coach Blok, knabbelde Nederland door goed blok keren twee punten van de achterstand af, reden voor de Tsjechische coach om eveneens time-out te nemen. Een prise hiervan volgde bij 14-7 en 14-10, maar hierna maakte Kodlka met i magnifieke smash bij 15-11 een eind de eerste set. V. d. Stoep groots In de tweede set bleek het Neder landse zestal bestaande uit Kooien (aanvoerder), Tinkhof, De Vink, Constandse, v.d. Stoep en Valkenburg elkaar veel beter aan te voelen. Vooral v.d. Stoep die naar een grootse zou groeien bediende De Vink vai ups op maat, waardoor succes niet kon uitblijven. Regelmatig scorend werd danks het feit dat Schenk telkenmale de service wist terug te halen een niet-geüniformeerde burgers worden ingezet? Het is deze mannen bang te moede. Het venijn van de relletjes, die gister avond een hoogtepunt bereikten, doet hen bijna wanhopen aan hun taak. „Wij zullen er wel weer dc schuld van krijgen", zei een wat moedeloze hoofdagent. „Het is nog nooit anders geweest. De kritiek, die op ons gele verd wordt, als we zo taktisch moge lijk de zaterdagse „happenings" in ordelijke banen trachten te leiden, is ook al zo onredelijk als zij maar zijn kan". En een adjudant verklaarde dat binnen 24 uur kapot is ge maakt, waar jaren over is ge werkt. ,,Wat de verhouding politie- publiek betreft", stelde hij, „kun nen we weer helemaal van voren af aan beginnen". AMSTERDAM Geweldpleging en vernieling zijn in onze rechtsorde on duldbaar. Dat verklaarde vannacht het bestuur van de Partij van de Ar beid. acties kunnen volgens het PvdA-bestuur niet los gezien worden van een de laatste tijd groeiende min achting voor de noodzakelijke spel- regèls van de democratie. Ze zijn des te erger omdat ze progressieve ver langens en de actie voor sociale ver beteringen in diskrediet brengen. De PvdA noemt wanorde en anar chie vanouds de vijanden van de ar beidersbeweging. Het bestuur acht overigens een betere organisatie van de politie in Amsterdam dringend ge- boden. De politie moet het democra- I tisch recht van ordelijke demonstra- I 'ie waarborgen. Zij heeft evenzeer recht op vastberaden steun bij het I tegengaan van geweldpleging en on ordelijkheden. zilverd krijgen. De (met de regeling ien. De stakers deelden de politie belaste) vakbonden hebben hiertoe hü? demonstratie rustig was verlo- gisteren besloten. Zij voelen na de molestatie maandag niets meer voor directe uit-1 collega's uit. betaling maar vinden wel dat de werknemers hun geld in ieder geval voor de vakantie moeten hebben. Ze kunnen de bonnen opsturen en krij gen dan een cheque, ter waarde van de ingeleverde zegels min de omstre den) twee procent administratiekosten. pen. Ze spraken de hoop I I moederen in de hoofdstad zouden be daren. Dc hoofdcommissaris liet zich I uiteraard niet over zijn Amsterdamse Elders is e: rust geweest. nieuwbouwwijk Mariahoeve mislukte al spoedig. Enkele tientallen bouw vakkers probeerden een staking bij de Clarastichting en het ziekenhuis in Rotterdam-Zuid. maar tevergeefs. De linkse OVB houdt vrijdag in gebouw /-»jprotestdemonstratie. Op Haarlem werd De Bond van timmerfabrikanten heeft j odeon het Vakantiefonds bouwnijverheid tele- t,„i„ K.,,„ - grafisch gevraagd, dc lwee-procents-re-KS SS geling niet toe te passen op werknemers 8 gesiaaKi. timmerfabrieken en bij koelkasten- bouwers. Alleen in de hoofdstad was de sta king vrijwel algemeen. Op de nieuw bouwprojecten werken daar 8000 a fonds en iegen zegels, maar gemaks halve worden die gelijktijdig met de bouwvakkers verzilverd. Het telegram vermeldt toenemende onrust over deze kwestie en noemt de inhouding van de twee procent onrechtmatig. Vol lof over het politieoptreden in Utrecht was gisteren een delegatie van enkele honderden bouwvakkers die daar j als reactie op de Amsterdamse gebeur tenissen het werk hadden neergelegd. 10,000 bouwvakkers. Tegen de vijfhon derd arbeiders in houtbedrijven legden eveneens het werk neer. Hoeveel charges gisteren in Am sterdam moesten worden ge maakt, is niet bekend. Het was een voortdurend heen en weer gegolf van gezagsbewaarders en ordeverstoorders. 10-4 voorsprong bereikt. Even kwam er onzekerheid in de ploeg, maar een bij 10-7 genomen time-out miste zijn uitwerking niet. De Vink en Constandse sloegen beiden enkele ke ren de bal direct op de grond en via 15-11 werd het 1-1. V oorsprong In het begin van de derde set gaf Nederland volledig de toon aan. De Tsjechen speelden wat slordig, serveer den enkele keren fout en zagen geen kans om de goed sluitende Neder landse blokkering te passeren. Toch zou Nederland na met 9-1 en 11-6 te hebben voorgestaan nog een moment in gevaar komen, toen de Tsjechen door Nederlandse verdedigingsfouten terugkwamen tot 12-11. De Neder landse ploeg waarin Lodder de plaats van Valkenburg had ingenomen hield moedig vol en zag dit beloond met 15-12 winst, waardoor het met 2-1 voor kwam te staan! Hel begin van de vierde set was een getrouwe kopie van de voorgaande. Ne derland dat in deze periode enigszins gelukkig de meest moeilijke ballen in het achterveld wist te stop pen liep via 5-1uit tot 10-p. Met nog meer etiergie dan voorheen zetten de Tsjechen rich in om een dreigende 3-1 nederlaag af te wenden. Nederland ging fouten maken en ondanks ti me-outs bij 10-7 en 11-11 was het ge weld niet meer te stuiten, ook al om dat Constandse die in deze periode kacllcl 1,1 1i Goede conditie Dat Nederland over een onverwacht goede conditie beschikte bewees de vijfde en beslissende set waarin Neder land vooral door toedoen van Labouda ontstane 6-2 achterstand bij 9-9 goed had gemaakt. Nadat Kooien een van zijn floaterservices direct op de grond had gedeponeerd kwam Nederland zelfs door verrassende acties met 12-9 voor te staan. Een prachtige lange ralley die hier op volgde viel in het voordeel van Tsjecho-Slowakije uit dat meteen door ging naar een 13-12 voorsprong. Nadat De Vink na een keiharde smash, zijn service miste werd de achterstand ver groot tot 14-12. Constandse kon van deze achterstand nog één punt goedma ken, maar daarna werd de set door de Tsjechen met 15-13 in hun voordeel beslist. teravond de 46-jarige W. Huvgers uit Oisterwijk met zijn auto bij een inhaal manoeuvre de macht over het stuur kwijt geraakt, enkele malen over de kop ge gaan en met de auto in een droge sloot langs de kant van de weg terecht geko men. Hij was op slag dood. APELDOORN De 77-jarige H. O. Weeninkis gisteren op een kruispunt op de Molleruslaan in zijn woonplaats door een van rechts komende Duitse vrachtauto met aanhangwagen aangereden. De man kwam onder een van de achterwielen en op slag dood. GRONINGEN Twee kinderen zijn gistermiddag spelenderwijs in het water van het Hoornsediep in Groningen ge raakt. Voorbijgangers hadden de kinde ren. de twee zusjes Ellis (2 jaar) en Jitske Pijnacker (4 jaar) spoedig op het droge, maar Ellis bleek toen al te zijn overleden. Haar zusje werd opgenomen in een ziekenhuis. Haar toestand is goed. WESSEM De 5-jarige Ludi Joris uit Wessem is gistermiddag op de Maas dijk in zijn woonplaats met zijn fiets on der de achterwielen van een vrachtauto met aanhangwagen geraakt. Het jongetje was direct dood. Toen hij werd ingehaald door de vrachtauto, begon het jongetje te slingeren en kwam onder een van do wielen terecht. WIJK BU DUURSTEDE. De vee»- tienjarige H. J. Seeger, uit Wijk bij Duurstede, is gisteravond verdronken. De jongen die aan het zwemmen was in een zwembad in de Lek, is waarschijnlijk in een diepe kuil terechtgekomen waaruit hij zich niet meer heeft kunnen bevrijden. BERLICUM Op de Kanaaldijk- noord in Berlicum is gisteravond de 76- jarige H. Langenhuijsen uit die plaats bij hei oversteken van de weg door een be stelauto aangereden. Tijdens liet vervoer - een ziekenhuis in Den Bosch is hij zijn verwondingen overleden. De man stond naast zijn fiets aan de kant van de weg en werd door de auto aangereden, toen hij opstapte en de weg overstak. ERMELO Op de Flevoweg in Er- jnelo is gistermiddag de 68-jarige L. Wal- linga uit Harderwijk verongelukt, toen hU per fiets vanaf het rijwielpad de weg overstak en door een vrachtauto werd aangereden. Hfj was op slag dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9