vleesconserven Modernste dorp van Europa slogan BOEREN HOUDEN OPEN Bestuur Kas-Associatie verdedigt zijn beleid TWEEDE NAGELE Wilson laakt zeelieden GROKOHUURT BEDRIJF VAN EUROFROST Politiecongres steunt hoofdstad-collega Miele er is geen betere! ECW LEIDSE COÜHAOT kJAGELE ctiMt ri de Noord-Oost Polder be stoof dezer dogen tien joor. De Ver eniging Dorpsbelang vindt dat een aan leiding om feest te gaan vieren en daar om zifn de huizen en de straten met vlag getjes en groen versierd. De boeren nodigen de „stedelingen" uit, een kijkje op hun bedrijven te komen nemen. Daarmee willen ze een eind ma ken aan het fabeltje, dat „boeren altijd op klompen lopen, altijd klagen en dot zij volgelingen zijn van profeet Koe koek". Over het laatste zeggen zij met nadruk, dat „verstandig denkende boe ren niets van de Boerenpartij en haar wartaal bazelende aanvoerder" willen BOUWPLAN GRANEN ERWTEN HANOELSGE WASSEN AARDAPPELEN BIETEN OVERIGE GEWA SSEN IQ 3AAR NAGELE Van een onzer verslaggevers) JN een vlaag van onbeheerst chauvinisme heeft iemand Nagele eens „het modernste dorp van Europa" genoemd. Maar dat is teveel eer voor het tweeduizend inwoners tellende dorpje, waar van de belangrijkste verdienste is, dat het altijd door een muur van groen zal worden begrensd. Verder ziet een verdwaalde toerist er niets bijzonders aan af: vier hofjes met fantasiélose blokkendoos-huisjes-omgeven door bomen en struikgewas-die samen een uitgestrekt grasveld omsluiten. Een bescheiden café restaurant, een paar opvallende winkels en drie kerken com- de inventaris.. begrip voor de speciale functie van het stadse dorp." Bij het gladstrijken van wrevel opwekkende rimpeltjes heeft de Vereniging Dorpsbelang, in de practijk fungerend als pseudo-ge- meenteraad, veel goed werk ge daan. Bruinverbrande voorzitter P. de Zeeuw (44), boer op een groot bedrijf aan de rand van Na- gele: „Het gemeentebestuur luis tert naar onze adviezen. Er is regelmatig contact en dat heeft goede resultaten." Toch wil Nagele aan de weg tim meren, want (goede) publiciteit kan nooit geen kwaad. En wat kan Nagele beter laten zien dan zijn boerenbedrijven, die in deze uit hoek van de polder („hier ligt de zwaarste klei") zonder uitzonde ring goed floreren. De boeren hou den „open" huis. Tot en met zater dag is iedereen welkom om hun boerderijen en moderne landbouw machines te bezichtigen. Dat is het nog steeds niet voltooide Nagele. Binnenkort komen er drie hofjes met weinig modern comfort bie dende huisjes en twaalf bun galows bij. Het „platte dorp" (er is geen enkel huis met een schuin dak) heeft dan de vorm gekregen, die een groep van acht architecten meer dan tien jaar geleden op papier zette. Het ontwerp was expe rimenteel van opzet en be doeld als inzending voor een expositie. Deskundigen waren er enthousiast over en zei den, dat het schetsplan later zou dienen voor 'uitbreidings plannen van steden. Er was rog geen steen gemetseld, maar Nagele had in kringen van architecten al meer dan nationale bekendheid GEMEENSCHAP Een besloten gemeenschap in de ruimte! Met deze opgave begon- de ontwerpers te tekenen. Na- is inderdaad een hechte ge meenschap geworden, maar dat veel meer het gevolg te zijn van de geïsoleerde ligging in de uitgestrekte polder dan van de inspanningen van de architecten. Tien jaar geleden kwamen de eerste bewoners. Een nieuw woon- centrum in het nieuwe land begon leven. De huisjes achter de destijds nog iele struiken werden betrokken door mensen uit alle streken van het land: Brabanders, Zeeuwen en landarbeiders, die door stads- en industrie-uitbreidin gen in het westen waren gedwon- in de Noord-Oost Polder nieuw werk te zoeken. Eén ding hadden zij gemeen. Zij moesten gallen opnieuw beginnen en dat ^werd de voedingsbodem voor een saamhorigheidsgevoel, dat tot ver bluffende activiteiten leidde. IVALITEIT De misleidende slogan over het „modernste dorp van Europa" is maar bijzaak. Nagele viert zijn h tienjarig bestaan om de „buitenwe reld" te laten weten, dat de Noord-Oost Polder meer is dan 'Emmeloord. Uit dit uitgangspunt spreekt rivaliteit met het „stadse orp", centrum van de polder. Dokter L. Bienfait (34), één van de leden van het feestcomité, ver zekert. dat de verhoudingen met de hoofdplaats de laatste twee jaar vrij gezond zijn. Dat is wel eens anders geweest. „Toen ik hier jaar geleden kwam, werd er overal gekankerd, omdat Emme loord op vele punten voorrang kreeg. Tegenwoordig is er meer MECHANISATIE In de afgelopen tien jaar is de landbouw sterk gemechaniseerd. De boeren hebben vele tienduizen den guldens geïnvesteerd in grond verbetering cn machines. Zij halen dat er dik uit. De netto-opbrengst per hectare schommelt tussen de vijfhonderd en twaalfhonderd gul den. Boeren op een bedrijf van 24 of 48 hectare kunnen er dus goed van komen. Daar maken zij ook geen geheim van. Voorzitter De Zeeuw: „De boeren hier leven net zoals de mensen in de stad. Ze gaan vaak uit en ze maken elk jaar een vakantiereis naar het bui tenland." Gevolg van de mechanisatie in de landbouw is, dat de boeren steeds minder landarbeiders nodig hebben. In 1956 was de arbeidsbe- zetting één man per tien hectare; tegenwoordig is een bezetting van één man op twintig hectare vol doende. Opgezet als agrarisch dorp be gint Nagele zijn oorspronkelijke functie dus te verliezen. Naar schatting vindt op het ogenblik nog slechts dertig procent van de beroepsbevolking werk in de land bouw. De rest werkt in de in dustrieën van Emmeloord en in de bedrijfjes van Nagele zelf. FORENSENDORP Er wacht Nagele een nieuwe toe komst: als forensendorp. Als de au tosnelweg Amsterdam-Groningen, die in de buurt van het dorp komt te liggen, gereed is. zullen, zo ver wacht dokter Bienfait, vele Amsterdammers proberen in Nage le een huis te kopen. De afstand per auto van het huis naar het werk bedraagt dan niet meer dan Grootscheeps complot ontdekt! Het gerucht gaat dat er een groot scheeps complot tegen de mannen wordt gesmeed. De „slachtoffers" behoeven zich echter In het ge heel niet ongerust te maken - In tegendeel. Het gaat namelllk over een zeer vrolijke samenzwering, die ten doel heeft de vaders op vaderdag in het zonnetje te zet ten. Moeders en kinderen zullen daartoe In grote getale naar de markt optrekken, om daar hun vaderdag-geschenken te kopen. Straathandelaar cn marktkoop man nemen van harte aan deze actie deel en zullen met hun ruime keus zeer veel tot het welslagen t»llcl ragen. En wie op de markt koopt, zal vader extra kunnen verwennen met een nóg leuker ca deau, omdat de prijzen er zo laag ztJn. Ook kopen-voor-vaderdag doet u het voordeligst op de tnarkt, want OP DE MARKT IS UW GULDEN EEN DAALOER WAARD I IJ EEL vroeger is er in de buurt van het huidige Nage le ook een dorp geweest met de zelfde naam. De resten moeten ergens tussen Urk en Schokland hebben gelegen. Vissers kwamen er liever niet al te dicht bij, om dat zij hun netten aan stukken ste"n openhaalden. Het verhaal gaat. dat het oorspronkelijke Nagele zo vaak van stormvloeden had te lijden, dat de zandstenen doodkisten met kettingen in de kerk waren- vastgeklonken. Op deze manier konden zij niet wegspoelen.... In de dertiende eeuw is het oude Nagele door de zee ver woest. Naar wordt beweerd, had de dorpspastoor de ondergang voorspeld, toen hij, bij een po ging een einde te maken aan een vechtpartij tussen vissers, werd neergestoken. Zijn laatste woor den waren, dat Nagele zou ver zinken en dat de vissers aan de stenen hun netten zouden scheu ten uur. Velen zullen die dage lijkse reis er voor over hebben om in een rustige landelijke omgeving te kunnen wonen. Heel Nagele is trots op zijn ge meenschapszin. Het zal die zo goed als zeker verliezen, als het dorp in de loop der jaren meer en meer woonplaats wordt van stedelingen, die de pionierstijd niet hebben ge kend. Zij zullen er alleen nog de tastbare bewijzen van zien: het sportgebouw, waarvoor de huidige bevolking negen gulden per hoofd heeft neergeteld. Dorpsbelang-voorzitter De Zeeuw: „Het is een koud kunstje, steeds bij het gemeentebestuur met een verlanglijstje aan te klop pen. Daarom hebben wij gezorgd, dat het beginkapitaal er kwam. De gemeente stelde zich daarna ga rant voor de betaling van rente en aflossing van de lening om de rest te financieren." Ook de feestelijkheden van de afgelopen en de komende dagen sportwedstrijden, tentoonstelling, kinderspelen enz.) zijn door de be woners zelf bekostigd. De boeren hebben gemiddeld dertig gulden bijgedragen, de andere bewoners ruim zeven gulden. Zij hebben er wel wat voor over, Nagele als een Twee kopstukken van Nagele. Dokter L. Bienfait (links) en boer P, dc Zeeuw, voorzitter van de Vereniging Dorpsbelang. Met een tentoonstelling van verschillende soorten machines willen de boeren van Nagele de snelle mechanisatie in de landbouw laten zien. een voorbeeld van goede dorpsge meenschap te etaleren. Het lijkt of dit „handelsmerk" de jeugd met de paplepel wordt ingegeven. Jan Willem ter Velde, tien jaar geleden als eerste baby in Nagele geboren, schreef onlangs in een opstel: „Ze zeggen, dat Na gele een groot kippenhok is, maar dat is niet zo. Ik ben er zelfs trots op, dat ik in Nagele woon. Want Nagele is het modernste dorp van Nederland. Ik woon hier veel lie ver dan in een stad. Je kunt hier voetballen en op straat overgooien met een bal. Maar de huizen kon den wel wat groter. Ik vind het mooi, dat de daken hier plat zijn. Ik vind het mooi, dat wij er een klein kamertje aan hebben. Het zou mooi zijn als het gymnastieklo kaal klaar zou zijn. Ook is het fijn op judo te zijn en op voetballen. Ik zou niet graag willen verhui- Maar er is ook kritiek. Een ande re schooljongen schreef: „Bij ons is alles recht en hoekig, dat vind ik saai en niet zo levendig. Slinge- rigc cn hobbelige wegen met hoge bomen vind ik gezelliger." En: „Ik woonde liever op het oude land, I want daar zijn de mensen gezelli ger." LONDEN Premier Wilson heeft gisteren een nieuwe oproep tot de sta kende zeelieden geric tt en hen aan gespoord de aanbevelingen van de com missie-Pearson inzake salarissen en ar beidsvoorwaarden te aanvaarden. De eerste-minister zei in het Lager huis dat deze aanbevelingen een rede lijke basis vormen voor een oplossing van het conflict. Wilson kritiseerde de starre houding van de zeelieden die vanaf het begin elk compromis van de hand hebben gewezen, dat niet voor zag in onmiddellijke toepassing van d< 40-urige werkweek. Geneefs gesprek is hervat GENEVE Op de ontwapeningscon ferentie te Geneve, die gisteren is her vat na een reces van vijf weken heeft de Amerikaan William C. Foster ge pleit voor samenwerking op het gebie< van de kernontwapening. eens over EEG Kennedy-ronde BRUSSEL ,.Ik geloof te mogen zeggen, dat de EEG wat de onderhan delingen in de Kennedy-ronde betreft over het dode punt heen is". Dit zei gisteren minister Den Uyl (ec. zaken) in Brussel nadat er een aantal besluiten in de Europese nisterraad waren genomen om de Euro pese commissie te machtigen de onder handelingen in Genève voort te zetten. Conf rontatiepolitiek LONDEN Engeland is van plan zijn strijdkrachten in het Verre Oosten te verminderen zodra de Indonesische con frontatiepolitiek ten aanzien van Ma leisië zal zijn beëindigd. Dit deelde giste ren premier Wilson mee in het Lager huis. Uit Djakarta wordt vernomen dat generaal Soeharto met Maleisië overeen stemming heeft bereikt over het vesti gen van vreedzame betrekkingen. Vol gens het persbureau Antara kan de zaak als alles goed gaat. in een week of hoog stens in ee maand worden geregeld. BREDA De bedrijfsruimten ïvan Eu- rofrost in Breda, dat behoorde tot de bank Teixeira de Mattos, zijn de komen de vier maanden verhuurd aan de Gro- ko-conservenfabriek. Alle teeltcontrac ten, die Eurofrost met tuinders voor leve ring van erwten en bonen had gesloten, kunnen dus normaal worden afgewerkt Het besluit is gasteren genomen door de directie van de Centrale Coöperatieve Boerenleenbank, de Groko-directie, de Nationale Investeringsbank en de bewind voerders van Teixeira de Mattos. Met het nakomen'van de teeltcohtracten voor de erwten is een bedrag van 500.000 gulden gemoeid. Nummers Teixeira niet compleet Recht om te Smakelijk... balletjes in de soep! Soep met balletjes... dat eet u toch ook véél liever? Ze staan daarom altijd in uw eigen 'keukenwinkeltje' met vleesconserven. Dat winkeltje is dag en nacht open en u vult de voorraad regelmatig bij. Zo hebt u altijd wat in huis. Ook gemakkelijk voor weekend en vakantie. En... de inhoud is altijd méér dan u denkt! Is uw'keukenwinkeltje óók zo welgevuld met blikjes Telegram uit Apeldoorn (Van onze sociaal econo mische redactie) APELDOORN De Bond van Chritselijke Politieambte naren, in tweedaags congres Apeldoorn bijeen, heeft zich gistermiddag unaniem solidair verklaard met de politiemannen te Amsterdam, wier kunde en tact in deze dagen zo zwaar op de proef worden gesteld. De bond heeft dit bewijs van morele steun gisteravond tele grafisch aan het Amsterdamse politiekorps laten weten. In de vergadering van gistermiddag werd veel aandacht geschonken aan, wat genoemd werd de gezagscrisis, waarmee de politie, met name in de hoofdstad des lands, de laatste tijd wordt geconfronteerd. Diverse afge vaardigden waren er in hoge mate AMSTERDAM - De Kas-Asso ciatie heeft de indruk, dat bij het in voorlopige surséance van beta ling verkerende bankiershuis Tei xeira de Mattos de administratie van de nummers der effecten niet compleet is. In ieder geval had Tei xeira een gedeeltelijke administra tie van de nummers van de toever- rtouwde effecten. De Kas-Associa tie beschikt thans wél over alle nummers van de effecten, die zij van Teixeira in onderpand had ontvangen. De administratie van de geveilde stukken zal ter be schikking worden gesteld aan de bewindvoerders in de surséance en aan de rechter-commissaris, aldus heeft het bestuur op een persconfe rentie meegedeeld. Na de executie van de aan de Kas-As- soclatie in onderpand gegeven effecten zijn er nog stukken ter waarde van f miljoen overgebleven. Dit zijn of stuk ken, waarvan de Kas-Associatie wist dat ze „besmet" waren of wel die met het oog op de markt nog niet zijn verkocht. Deze worden aan de boedel teruggele verd. executeren staat vast in april 150, in mei 220 gemiddeld, voor Teixeira alleen was de stand 100. 130 en 145. De groei in deze index hield ver band met de krapte aan krediet. De schommeling in de loop van een maand bedroeg ongeveer 2/3 als laagste en 1 als hoogste stand. Er vyas dus geen uitschie ter. die als waarschuwing had kunnen dienen, aldus het bestuur. De vraag in vorige ;'i geven maar drijf een en maakt. de stand van Teixeira kon het bestuur niet wees er op dat het be- e expansie had doorge- Kredieten De Kas-Associatie is een bedrijf dat kredieten in rekening courant op onder pand van effecten verstrekt, die in aard volkomen verschillen van het bankkre diet. De aard van het bedrijf, dat zorg draagt voor de aflevering en betaling De persconferentie had in hoofdzaak ten doel de gedragslijn van de Kas-Asso ciatie te motiveren. In de eerste plaats zette zij uiteen, dat het recht om de panden te executeren volkomen vaststaat, evenals het eigendomsrecht van hen. die de stukken van de Kas-Asso ciatie of van latere eigenaars kopen. Hieraan doet niet af dat zij nadat zij de stukken als pand ontvangen had, vernam dat er verduisterde stukken bij zouden zijn. Was zij bij de ontvangst van die stukken niet te goeder trouw geweest, dan zou daardoor de positie van latere eigenaars niet worden aangetast, maar zij zelf zou aansprakelijk zijn en zij zou er goed voor zijn. In de tweede plaats betoogde het bestuur, dat het te goeder trouw is ge weest en niet heeft kunnen weten, dat aan de Kas-Associatie verduisterde stuk ken zouden zijn aangeboden. Haar vorde ring en het beloop van de vordering is niet abnormaal geweest. Maakt men een index van haar vorderingen op de groep I VRAAG WASAUTOMATEN-PROSPECTUS NR. 15 i banken in het geheel (met Teixeira inbe j grepen), dan was de stand in maart 100, stukken in de effectenhandel, brengt te verscherpen. dat het zich niet bemoeit met de interne aangelegenheden van de cliënten, tenzij er natuurlijk duidelijke aanwijzin gen bestaan, dat ingrijpen geboden is. Ook als Teixeira balanscijfers zou heb ben gepubliceerd, dan zou men daarin toch niet voldoende aanwijzingen hebben kunnen vinden, die het waasrehijniijk konden maken, dat er verduisterde stuk ken zouden zijn aangeboden. In de derde plaats is er de vraag of de executie nodig zou zijn geweest en of het werkelijk wel nodig was nu reeds tot de executie over te gaan. Het bestuur is oordeel gezien de positie van de Kas-Associatie in het effectenverkeer •ordering als het surplus van 20 pet. wordt aangetast, of sterker gedekt of verminderd moet worden, en dat bij in gebreke blijven executie noodzakelijk is. Wachten met executie in afwachting van erbetering van de beursstand acht het :en soort speculatie. Gesteld dat de beurs niet zou stijgen maar een grote val doormaken, dan had men de Kas-Asso- ie terecht verwijten kunnen maken zelfs juridisch kunnen aanpakken,. Van de executie zelf verwachtte zij niet een gevaar voor de beurskoersen. De dreiging van een executie zou de beurs wellicht zwaarder hebben gedrukt dan *ie zelf. Zonder executie zou de :iatie weer anderen hebben ge dupeerd. In de vierde plaats was er de vraag of het bestuur wel jjist had gehandeld met de executie uit te stellrn voor fondsen. onder mededeling van de num mers was verklaard, dat zij verduisterd waren ,en andere fondsen, die misschien ook verduisterd zouden kunnen zijn, te executeren. Hierdoor is immers een on derscheid gemaakt tussen de gedupeer den. De eersten hebben kans dat zij hun eigen stukken terugkrijgen, de tweeden hebben alleen maar een concurrente vor dering op Teixeira Het bestuur was van mening, dat het hiermee heeft gedaan, wat het kon. Het heeft niet zelf informaties ge vraagd bij bewindvoerders maar afge wacht tot er stukken met opgave van nummers genoemd werden. Het heeft van bewindvoerders bepaalde aanwijzin gen ontvangen en de betrokken stukken zijn niet geveild. In de vijfde plaats deelde het bestuur mede, dat er na hetgeen thans geschied is, iets moet gebeuren om herhalingen te voorkomen, al meent het zelf niet be voegd te zijn, richtlijnen te geven. In elk geval is het voornemens zelf de normen j ontstemd dat daarbij de naam de politie „ten onrechte door het slijk wordt gehaald". Nadat de voorzit ter van de christelijke politiebond, de heer D. Rook, in de loop van de mid dag het laatste „frontnieuws" uit Amsterdam had bekend gemaakt werd op voorstel van de afdelingen Vopr- burg-Rijswi]lc en Zeist onder dave rend applaus van de honderden politie mannen tttt alTê delen van het Idfid besloten solidariteit te betuigen met hun collega's in de hoofdstad des lands. Dc voorzitter van het Chr. Natio naal Vakverbond, dc heer J. van Eiber- gen, die in deze vergadering een korte toespraak hield, verklaarde dat er z.i. in de huidige samenleving tendenzen openbaar worden, die wel met het ge zag in botsing moeten komen. Hij achtte het voor de politie van groot belang te weten wat er leeft bij dege nen die deze botsingen zoeken. I MIELE. GOUDSESINGEl 92. ROTTERDAM. Trekvogel In de politiek heeft de koekoek ook dit jaar weer geroepen, zij het dan later dan half april, wanneer de koe koek dit in de natuur doet. De tweede maal heeft de politieke koe koek zelfs luider geroepen dan de eerste. Geen prettig, geen vrolijk ge luid: ontevredenheid klonk door over de gang van zaken in maatschappe lijk, staatkundig en economisch op zicht. De koekoek is echter een vogel die ons straks weer gaat verlaten. Dat moet ook zo zijn in de politiek. Men wenst gaarne van de politieke koe koek verlost te worden. Dat kan. Dan moet, net als in de natuur, het kli maat veranderen. De regering moet bijv. de raadgevingen van oud-mi nister, prof. Zijlstra. met de meest denkbare ernst ter harte nemen. Als zij dat doet, mogen we de politieke koekoek slechts zien als een trekvo gel, als een klimvogel, die zijn eieren in de nesten van andere politieke vo gels legt, aan wie hij de zorg over laat om ze uit te broeden en zijn iongen op te voeden. De politieke koe koek wil toch immers ook geen poli tieke verantwoordelijkheid dragen? Ooltgensplaat p. Bom Totale ommekeer Het nationale ophangingsfeest In Kongo zal menige gevoelige dichter, acteur of andere super-beschaveling wel tot een totale omkeer gebracht lebben. Apartheid en discriminatie rijn twee verschillende zaken. Zo kan ■nen bijv. beter en liever apart blij ven van een Kongolese wilde en toch waardering hebben voor een zwarte Dostdirecteur. Voor de veiligheid van pese mogendheid. In elk geval niet door de VS. Den Haag W. F. Bingley sr. Verkiezingsuitslag (6) Besturen is niet moeilijk, dat kan een kind van twaalf jaar. En dan wordt beweerd dat de kiezers die de BP hun gunsten gegeven hebben onte vredenen zijn. Zijn het niet eerder kiezers die niet weten wat ze willen, die met alle winden meewaaien? Van daag CHU, morgen liberaal, overmor- van men niet c. doen. Als men e dan dient men plan en bouwt i wilde weg. Aspercn dBP, de verande- partij waar- weet wat zij gaat

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5