Het recreatiewerk moet interkerkelijk zijn We moeten de wetenschap aan de Bijbel toetsen GEEN HEIL MEER BRIEFWISSELING >0 Een woord voor vandaag Concrete voorstellen tot samenwerking Resultaten UBO ook over '65 gunstig En toch draait ze... niet Vaderdag! Uw probleeii is het onze Kv,rr™ig"„SWi? Overheid spant paard achter de wagen De bekendste zin uit de profetieën van Jeremia is wel de volgende: Mij de bron van levend water, hebben zij ver laten om zichzelf bakken uit te houwen, gebroken bakken die geen water houden.,. Er is bij de mens steeds weer die neiging. De gelovigen hebben steeds weer God de rug toegekeerd om zich bezig te houden met de bakken waarin zij het reinigende en heiligende water wjlden bewaren. Altijd weer was er de neiging om dat water van God te bewaren in zelfgebouwde bakkendie steeds weer stuk gaan. De bron spreekt van de levende gemeenschap met God, de bakken getuigen van de vorm waarin wij die gemeenschap voor onszelf gieten. De bron spreekt van ontvangen en drinken. De bakken van bewaren. En steeds weer zijn de gelovigen beter in het bewaren dan in het ontvangen. Wat doen we onszelf te kort. Terwijl wij ons verlustigen in die ene bak zonder ons te verfrissen. Terwijl het water in de bak oud en vuil wordt, stroomt het heldere water weg. We proberen te leven bij de genade van eergisteren en we missen Gods genade voor vandaag. Niet de theologische vorm, waarin wij de genade goten, schenkt heil, maar de levende bron zelf. Wat zoeken we eigenlijk? Het geloof van onze vaders of de persoonlijke overgave aan onze Vader? Dat laatste is wat ons leven werkelijk vernieuwt. De God van Abraham, Izaak en Jacob leert ons in Christus bidden: Onze Vader." We lezen vandaag: Handelingen 8 26-40. WOENSDAG 15 JUNI Jongerengroep Nes Ammim opgericht DEN" HAAG Protestantse jonge ren hebben een „jongerengroep Nes Ammim" opgericht. Hun doel is, de naam van de christelijke nederzetting1 Nes Ammim in Israël groter bekend- i heid te geven en mee te werken, om j de inkomsten van de stichting Nes Am- 1 mim Nederland te vergroten. Hun eerste activiteit is de verkoop van wondersponsen, die zij regelrecht I van de fabriek betrekken en waarvoor i zij de alleenverkoop in ons land heb ben. Deze sponsen zijn uitstekend geschikt voor de wasbeurt van de au to. Ook richten ze een zang- en dansgroep op, die uitsluitend Israëli sche volksdansen en -liederen zal uit voeren. De groep hoopt in het najaar reeds te kunnen optreden. Er is nu reeds van orthodox-Joodse zijde be langstelling getoond voor deze zin gende en dansende „gojiem". Verder denkt men aan een fancy-fair en een tentoonstelling over Nes Ammim en Israël. Het contactadres is de heer Drop, voorzitter van de Vriendenkring van Nes Ammim in Zuid-Holland, Van Merlenstraat 93, Den Haag. Conferentie van Kerk en Wereld en BKV Ut -g- In Washington gaat de Verenigde Presbyteriaanse Kerk een centrum bou wen voor het onderhouden van de be trekkingen tussen kerk en staat in de Verenigde Staten. Dit centrum, dat ook een kerk zal bevatten, kost 8,5 miljoen. Een vroeger plan, om in Washington een „nationale kathedraal" van 20 miljoen dollar te bouwen, is daarmee van de baan. DRIEBERGEN „Wat met recreatie samenhangt is al heel oud", zei drs. S. P. de Roos op de eerste interkerkelijke conferentie voor geestelijken die in recreatiegebieden werk zaam zijn. In het Eykmanhuis te Driebergen was men door „Kerk en Wereld" in samenwerking met de Bijbel Kiosk Ver eniging uitgenodigd voor een nadere bezinning, die de afgelopen twee dagen heeft geduurd. Het woord plezier hangt samen met het woord verzoening en „vermaak" weer van „nieuw maken". Drs. De Roos merkte echter op dat achter dit alles wel een filosofie moest liggen van een zwaar en bedreigd leven. Ziekte, dood en arbeid zijn zaken waar voortdurend stelling tegen genomen moet worden. We leerden leven met ziekte en arbeid. Het is dan ook gebleken dat verschillende onderzoe kingen onder industrie-arbeiders aantoonden, dat zeventig procent plezier had in het werk. Ambt hindernis Schotse kerker zoeken eenheit EDINBURG Dc generale syi van de Kerk van Schotland heeft gestemd met de vorming van een mengde commissie van leden van d kerk en van de Schotse Episcoi Kerk. Deze commissie heeft als opdra om aansturend op een Verenigde K op de mensen rond Het Veerse Meerj van Schotland, die zich in volle •oorbereid worden op de komst van avondmaalsgemeenschap bevindt Nederlandse een toekomstige Verenigde Kerk Vrouwenpaviljoen te Rekken wordt 18 juni geopend REKKEN Zaterdag 18 juni zal de minister van justie, prof. dr. I. Samkal- den, de officiële opening verrichten vani het te Rekken gebouwde paviljoen Mer- velde voor de vrouwelijke ter beschik king van de regering gestelden. Het nieuwe paviljoen biedt plaats aan veertig vrouwen verdeeld over vier groe pen van tien. Voor elke groep is er een eigen werkruimte, bijkeuken en huiska mer en zijn er zeven eenpersoons slaap kamers en een driepersoons. Voorts be vat het gebouw een aan tachtig personen plaatsbiedende ontspanningszaal. drie ka mers voor specialistische medewerkers en een afdeling waar verpleegden zono dig afgezonderd kunnen worden. De Rek- kense inrichtingen hebben met dit nieu we gebouw een accommodatie gekregen die mogelijkhedf" biedt, die uniek voor Nederland zijn. Men hoopt hiermee dan ook het opvangcentrum te hebben gekre gen, speciaal voor vrouwen, waar bijzon dere behoefte aan is. Contact Geref. Gem. en Oud-Geref. Gein. Over en Meer preken? (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM De samen- spreking tussen afgevaardigden van de Gereformeerde Gemeen ten en de Oud-Gereformeerde Ge meenten in Nederland heeft ge leid tot bepaalde concrete voor stellen. Zij hebben onder andere betrekking op de mogelijkheid, Verzekeringsmij. chr. vakbeweging Snelst groeiende portefeuille (Van onze sociaal-economische redac tie) UTRECHT De verzekeringsmaat schappijen van de christelijke vakbe weging hebben ook over 1965 goede resultaten bereikt. De N.V. Levensver zekering Maatschappij UBO en haar dochtermaatschappij voor schadever zekeringen, de N.V. Algemene Verzeke ring Maatschappij UBO. bereikten over 1965 een totaal netto-winstcijfer van ongeveer 275.000 tegen 133.000 over 1964. Dit betekent dus een verdub beling van de winst. Het waarborgkapitaal van i 8.000 Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Woudsend (toezj: J. Mans- velt te Giessen-Oudkerk; te Kruiningen: B. Baks te Capelle a. d. IJssel: te Wad- dinxveen (3e p.p.): G. Westland te Wier- den. Bedankt voor Nieuw Lekkerland: S. de Jong te Houten (U.). GEREF. KERKEN Beroepen te Vlissingen (vac. A. Ver schoor): B. G. de Valk te Heerenveen uit een tweetal met F. Minnema te Leider dorp; te Bussum (vac. H. Schut) drs. S. A. Boonstra te Rijswijk (Z.H.). Aangenomen naar Doezum: kand. E. v. Wieren te Oudega (Sm.). In verband met studie in het buiten land kan kand. G. Burger. Aelbrechts- kade 6c te Rotterdam, tot en met oktober geen preekverzoeken aannemen. Vanaf november is hij in staat de kerken des zondags te dienen. GEREF. KERKEN (vrijgem.) Aangenomen naar Hattem' (2e p.p.): J. Strating te Alkmaar/'Broek op Langen- dijk. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Den Haag-zuid: A. Hofman te Zeist en H. Rijksen te Gouda. OUD GEREF. GEM. in NED. Beroepen te Leersum (vac. E. de Mar- chie van Voorthuijsen): Joh. v. d. Poel van de levensverzekeringsmaat schappij, dat de CNV-bonden in 1957 verstrekten en waarvan 770.000 werd opgenomen, is thans weer aange zuiverd tot 510.000. Wanneer de hui dige ontwikkeling zich voortzet dan mag verwacht worden, dat over enkele jaren het kapitaal terugbetaald kan worden of in aandelen omgezet. Uit de wiqst over 1965 wordt aan de reserve geldbelegging 12.000 toege- voegd, 210.000 gaat terug naar hetl waarborgfonds en de rest wordt ge- Ihet over en weer preken in el- kaars kerken mogelijk te maken, [het zenden van waarnemers naar eikaars synoden en de samen- [werking op zendingsgebied. De beide commissies hebben het vol gende gemeenschappelijke commu niqué opgesteld: „Op maandag 13 ju ni zijn afgevaardigden van de Oud-Gereformeerde Gemeenten en van de Gereformeerde Gemeenten in vergadering bijeen geweest ter bespreking van de mogelijkheden, om tot een nader contact van de beide kerkformaties te komen. De besprekingen, die in een zeer broe derlijke openhartigheid gehouden zijn, resulteerden in gemeenschappe lijke voorstellen aan de eerstkomen de synoden. Deze voorstellen hebben betrekking op het samenwerken in de vertegen woordiging bij de hoge overheid en in het zendingswerk. Voorts zijn er voorstellen geformuleerd in betrek king tot de wederzijdse erkenning van kerkelijke attestaties en het scheppen van de gelegenheid, om de predikanten over en weer in eikaars kerken een stichtelijk woord te laten spreken; alsook om drie deputaten af te vaardigen naar eikaars synoda le vergaderingen als waarnemers. Definitieve beslissingen over deze voorstellen kunnen pas op de komen de synoden van de beide kerken ge nomen worden." De mogelijkheden voor recreatie vond men in vroeger tijden op de zondag, bij bruiloften en zelfs op begrafenis sen waar men na afloop samen kwam om nog wat na te praten, te eten en te drinken. De toename van de vrije tijd heeft er nu toe bijgedra gen dat er recreatie thuis en bui tenshuis in overvloed te vinden is. De Kerk kan er voor zorgen dat de mens zijn eigen vorm van recreatie zal weten te vinden. Passieve recrea tie (bijvoorbeeld het luisteren naar muziek) staat beslist niet „lager" dan reproductieve recreatie (het bespelen van een muziekinstru ment), terwijl creatieve recreatie maar aan een kleine groep gegeven is (bijvoorbeeld het componeren). Het is dus beslist niet nodig dat men altijd moet toewerken op eigen crea tiviteit. VROEGER De Kerk zal de mens de weg naar het verkrijgen van ruimte voor de recreatie wijzen (vraag aan de over heid) en voor het werk subsidie ver lenen, waarbij de overheid weer niet achter mag bltjvên. Misschien zou er eens aandacht besteed kun nen worden aan vrijstelling van mi litaire dienst voor degenen die in de recreatieve sektor bezig zijn (de kellners, kampbeheerders, etc.). Drs. C. Waaldijk, psycholoog, bracht de rooms-katholieke en protestantse geestelijkheid enige gedachten bij over de moderne mens, die zich onze- Kerk en Israëldag in Wassenaar WASSENAAR De hervormde raad voor de verhouding van Kerk en Israël houdt zijn Kerk en Israël-dag dit jaar op woensdag 29 juni niet op het landgoed Ter Veken, maar in de Dorpskerk te Wassenaar. Het hoofdthema is „De Eenheid". Achtereenvolgens zullen spreken drs. H. van Praag uit Amsterdam over „Een God",, ds. S. Gerssen uit Utrecht over „Eén volk" en ds. T. Poot uit Driebergen over „Eén wereld". De dae wordt geopend door ds. K. H. Kroon uit Amsterdam en gesloten door ds S. I'. Tabaksblatt uit Den Haag. De leiring is in handen van prof. ~1J Haag. Schoneveld uit Den reserveerd. In aandeelhoudersvergadering I deelde de directeur, de heer G. Lende- rink, mede. dat dit goede resultaat is j bereikt ondanks de zorgelijke ontwik keling van de kostenfactor tengevolge van de inflatie, de sterke loonstijging en de sterke groei van de verzekering sportefeuille met de daaraan verbon den hoge eerste kosten. In maart van dit jaar steeg het totaal verzekerd kapi taal boven de 250 miljoen, een aan zienlijk bedrag voor deze nog jonge maatschappij. Christ. Geref. vrouwen in Tivoli ker voelt in de huidige situatie waar in zijn eigenheid steeds kleiner dreigt te worden. Vroeger was er de traditie en thans laat men zich beïnvloeden door omwonenden, waarbij de traditie snel verdwijnt. Ondanks een steeds veranderende cultuur blijft een goed stuk van ou de patronen toch nog over. INTERKERKELIJK Mr. Heij der over doelmatigheid gevangeniswezen AMSTERDAM „A het gevange niswezen worden van oudsher eisen van rechtvaardigheid gesteld. In onze moder ne maatschappij worden daarnaast eisen van doelmatigheid steeds klemmender De gevangenis a'- organisatie kan men zien als een rationele bundeling van mid delen ter bereiking van een doel." Aldus mr. A. Heijder, benoemd tot lector in het penitentiair recht aan de Universiteit van Amsterdam in zijn openbare les. In zijn rede, getiteld Resocialisatie: een ideaal in de gevangenis, vervolgde hij: ,,De wet zegt dat de tenuitvoerlegging terugkeer der gedetineerden maatschappij. Welke middelen staan de gevangenis ter beschikking om doel te bereiken? Zijn de gestichtsarbeid, de recreaties, de sport en alles wat verder nog met de gevangenen gebe_-. in de praktijk op dat doel gericht? En hoe doeltreffend zijn deze van oudsher gebezigde middelen? Alleen onderzoek van de penitentiaire praktijk kan hier het antwoord geven. Tot dat onderzoek wil deze les een prelude zijn", aldus Heijder. zoveel Duitse gasten. Wika O. Bult. uit Friesland deelde mee hoe zich daar een inter kerkelijke (reformatorische er rooms-katholieke kerken) provincia le recreatiecommissie heeft gevormd. Men vond algemeen dat het recreatie werk en de dienstverlening aan di gasten gezamenlijk door de kerken moest worden gedaan. Over de houding van dienst en verkondiging is lang gesproken, zonder tot conkiusie te komen. Op vijftig plaatsen zal, door middel van vrij willigers recreatiewerk gedaan wor den. Volgend jaar zullen waarschijnlijk meer conferenties, speciaal voor' geestelijken worden gehouden over de dienstverlening, die de Kerk in vakantietijd kan bieden. De rubriek Kenmerk van de tele visie maakte tijdens de conferentie, opnamen, die 20 juni uitgezonden zullen worden. Zendingsdag van Filadelfia ROTTERDAM De zendingsvereni ging Filadelfia houdt zaterdag 18 juni een zendingsdag in het Welkomcentrum achter de Putsepleinkerk (Zwederstraat 52). In deze samenkomst, die om half elf begint, zullen behalve de voorgangers Jb. Klein Haneveld uit Bodegraven en H. Schouten uit Leiden ook twee zende lingen spreken, namelijk mei. E. Lodge, die in Nepal werkt, en H. L. Paas uit Frankrijk. De avondsamenkomst b^int om acht uur in de Sandelingpleinkerk (Strevelsweg 3). Spreker is dan Anne van der Bijl. Engeland een weg te zoeken heid, die voor beide kerken baar is. Tegelijk is er een tweede c< missie benoemd, om het gesprek te zetten met de anglicanen presbyterianen in Engeland. Gelijk bekend is de grote Sch protestantse kerk presbyteriaan, wijl de episcopalen of anglicanen kleine minderheid vormen. In E] land is de situatie net andersom: Church of England is anglicaans, wijl de presbyterianen in de mind heid zijn. De generale synode van de 1 van Schotland verwierp met een ne meerderheid een tegenvoorstel, praktisch neerkwam op een ultimat aan de episcopalen. In dit voor werd namelijk als voorwaarde verdere onderhandelingen geëist, de episcopalen het ambt in de K<!1 van Schotland volledig zouden erkf nen. In de loop van de synode w 1 wel duidelijk, dat er in de Kerk tfa Schotland belangrijke ontstemm I heerst over het feit, dat de episco] len de invoering van het bi schopsambt als voorwaarde voor dergelijke erkenning stellen. I P Postzegels zorgen J; voor luidklok MAKASSAR De Eben-Haëzl kerk van de Toradjakerk in Makasi zal binnenkort een luidklok krijgï gekocht uit de opbrengst van de postx gels, die christelijke gereformeero in ons land sparen voor de zending. De klok met verpakking en vers ding kostte een kleine tweeduizend g den. Djakarta gaf toestemming douane-vrije invoer. Schiedamse vrijgemaakten tot de gereformeerden Matige stijging De heer Lenderink verwachtte dat voor 1966 de gemiddeld te maken inte rest boven de 5 pet zal uit stijgen. De gunstige sterftewaarneming blijft naar verwacht wordt dezelfde, evenals de doorgaande kostenstijging. Voor 1966 wordt een matige stijging van de winst verwacht. De omvang van de verzekeringsportefeuille nam in 1965 toe met 37 miljoen, tegen 19 miljoen in 1964. De groei bedroeg hiermee 13V* pet. tegenover gemiddeld nog geen 10 pet. bij de overige verzeke ringsmaatschappijen. De UBO heeft de snelst groeiende portefuille voor volksverzekeringen. Bereikte de levensverzekerings maatschappij over 1965 een nettowinst cijfer van 205.000, de schade- maatschappij geeft een netto-resultaat aan van 70.000. De schadewaarne- ming was gunstig, de interest-op brengst steeg en voor 1966 wordt ten minste gelijke winst verwacht. Van het winstbedrag van 70.000 gaat 47.500 naar de algemene reserve en 21.000 wordt als dividend in aandelen uitge keerd aan de moedermaatschappij Drie eeuwen na Galileï MEKKA Wie gelooft, dat de aar de om de zon draait, verdient de doodstraf, althans naar de mening Abdelasis Ben Baz. een Arabier, die ten strijde is getrokken tegen wat hij noemt het „bijgeloof", waarvan de ge hele mensheid, inclusief de ruimtevaar ders het slachtoffer is. In de kranten van Saoedi-Arabië zet hij zijn theorieën uiteen. „Je kunt toch zien, dat de zon op- en ondergaat, terwijl de aarde vaststaat en elke stad en elke berg op hun plaats blijven? Hoe kunnen zeeën op hun plaats blij ven, als de aarde draait?" zo redeneert Ben Baz. Ter verduidelijking: Abdelasis Ben Baz is een van de prominentste Oele- ma's (godsdienstleraars) van Saoe di-Arabië en conrector van de islami tische universiteit van Medina. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Gisteren, op de achttiende bondsdag van de Bond van Christelijke Gerefor meerde Vrouwen verenigingen werd officieel de voorzitsters- hamer overgedragen aan me vrouw B. J. Velema-Benschop uit Leiden. De vergadering her dacht mevrouw A. P. de Ridder- Verdam uit Haarlem, die vorige maand is overleden en die de functie van secretaresse vervul de. „Wij hebben een moeilijk jaar achter de rug, zonder presidente en gedeel telijk zonder secretaresse", zei me vrouw W. van der Zaal-Veerman uit 's Gravenmoer. In haar voorwoord merkte ze op: We leven in een tijd van problemen. Een gevaar bij de opvoeding van de kinderen is, dat ze worden meegenomen in de vaart van deze tijd. Kenmerken zijn ondermij ning van de Heilige Schrift en miskenning van het gezag. vraagstukken benauwen het i maken het onzeker, ging zij naar Zijn Woord is een lamp ize voet en een licht op ons Onzeker AI deze voort, voor o: pai. Mejuffrouw M. van der Klis. de eerste theologie studente van de Christe lijke Gereformeerde Kerken hield een lezing over het onderwerp: Toets alle dingen... (Een tekst, die vaak verkeerd wordt aangehaald en waarop het vervolg dan wordt weg gelaten: en behoudt het goede). Spreekster bewoog zich op het terrein van de wetenschap die steeds dichter bij huis komt. want voor een klein bedrag koop je het boekje Eerlijk voor God bijvoorbeeld. Het is echt niet zo. dat als je studeert alle pro blemen zijn verdwenen; voor een antwoord komen tien vragen In de plaats. Het antwoord op alle vragen geeft ons Gods Woord. Daarom moe ten we de wetenschap aan de Bijbel toetsen. De Bijbel zal ons zeker de weg wijzen, die we moeten gaan. Resultaten Mejuffrouw Van der Klis vervolgde: We kunnen niet ontkennen, dat de wetenschap waardevolle resultaten heeft bereikt. Het gevaar is er ech ter. dat de mens een te grote plaats krijgt. Een gelovige en een ongelo vige kunnen beiden de natuur onder zoeken. De ongelovige bewondert de natuur. De gelovige komt verder: hij bewondert de Schepper en de schep ping. Bekend werd gemaakt, dat de bond groeit en dat twee verenigingen er bij zijn gekomen, namelijk die van Broek op Langendijk en Rijnsburg. De vereniging van Nijmegen viel echter af. Nog maar 4 dagen, dan is het al Maak uw keuze uit de vele modellen en kleuren. Prijzen v.a.5.95 tot 12.50 (Van onze kerkredactie) SCHIEDAM De kerkeraad van de gereformeerde kerk (vrij gemaakt) ziet geen heil meer in verdere briefwisseling met de kerkeraad van de gereformeerde kerk. Dit wordt geschreven in een brief gericht aan de heer P. J. Baris, scriba van de gere formeerde kerkeraad. Het ziet er naar uit dat op deze wijze een voorlopig einde is gekomen aan een contact, dat zeer hoopvol be gon. Destijds schreef de gereformeerde kerkeraad de vrijgemaakten in de da gen van de jongste kerkscheuring on juist gehandeld te hebben bij de schorsingen en afzettingen van ds. C. Vonk en een aantal ouderlingen. Er volgde een zeer openlijke briefwisse ling als een eerste stap op weg naar een mogelijke hereniging. Verschil lende punten die scheiding brachten, kwamen daarin naar voren. Teleurgesteld De vrijgemaakte kerkeraad reageert nu op een brief van 17 maart. Hij zegt teleurgesteld te zijn door de wijze j waarop geantwoord wordt op de vra- i gendie de vrijgemaakten in jaunari stelden. Toen hadden zij geschreven „dat wij nimmer klaar en duidelijk van een terzijdestelling, laat staan een terugname van de leeruitspraken van 1942 hadden vernomen." In het antwoord zegt de gereformeer de kerkeraad dat de leeruitspraken van 1942 vervangen werden door de zogenaamde vervangingsformule, maar dat deze later terzijde is gesteld. Dit antwoord bevredigt de vrijge maakte kerkeraad niet. Hij zegt dat de terzijdestelling van de vervangingsfor mule uitsluitend betrekking heeft op de leeruitspraken over het genadever- bond, maar dat de bewering in haar algemeenheid niet juist is. De vrijge maakte kerkeraad kan de terzijdestel ling in het geheel niet zien als een radicale terugname. Een ander bezwaar acht de vrijge maakte kerkeraad de nieuwe gerefcn meerde kerkorde. Hij schrijft: „Wat kerkregering betreft blijkt nu, dat zich volledig stelt achter en zich ond< rt werpt aan de nieuw ingevoerde kerk* j de. Wij herhalen wat wij reeds een schreven, dat wij ons zelfs niet met minste beweging in die richtir wensen te begeven." De vrijgemaakte kerkeraad kot dan tot dc conclusie „dat uit uw an woord blijkt, dat de zo zeer gewens basis om met elkaar te spreken on breekt. Van een voortzetting om x briefwisseling kunnen wij, gezien u i antwoord, evenmin veel heil verwac a ten." In het slot van de vrijgemaakt brief wordt de gereformeerde kerk K raad opnieuw opgeroepen, „dat u tertq keert tot dat punt van de weg, waar j, u ons verliet." W. Wieringa over personeelstop: Brieven die niet zijn voorzie! van naam en adres kunnen nnr' ln behandeling worden genomes Geheimhouding Is verzekerd. Vr»Pr gen die niet onderling roet elkaiif in verband staan moeten ln affc zonderlijke brieven worden getn steld Per brief dient een guldetP postzegels te worden IngeslMu tea Vraag: Zou ik iets meer te weten ki nen komen van de Europese vorstenh J zen? Ik dacht dus in de eerste plaats s 5 de stambomen, maar dan compleet jaartallen enz. Antwoord: Vroegér bestond er een g de mogelijkheid, toen de Almanach Gotha geregejd verscheen, maar Gotpi s_ - pogingen SYDNEY Twee gemeenten (een presbyteriaanse en een methodistische) hebben zich met elkaar verenigd als de eerste gemeente van de Zich Verenigen de Kerk van Sydney. De Zich Verenigende Kerk van Syd ney mag alleen bestaan uit gemeenten, die door dergelijke plaatselijke fusies ontstaan zijn. Men verwacht, dat presby terianen, methodisten en ook congregatio- nalisten in andere stadswijken zullen vol- HET WEER II\' EUROPA Londen regen Amsterdam licht bew Brussel onbew. Luxemburg half bew. Parijs onbew. Nice onbew. Frankfort zw. bew. München onbew. Zürich onbew. Genève onbew. Locarno half bew Wenen zw. bew. Innsbruck zw. b« Mallorca licht bew. (Van onze sociaal-economische redactie) APELDOORN „Met de afkon diging van een personeelsstop heeft de overdheid in feite het paard achter de wagen gespan nen". Dat verklaarde de heer W. Wieringa secretaris van de Chr. Centrale van Overheids- en Onder wijzend Personeel, gistermiddag in een gasttoespraak in de alge mene vergadering van de Bond van Christelijke Politieambtena ren. De heer Wieringa zei het te betreuren, dat deze personeelsstop bij het publiek (en getuige een recente tv-uitzending ligt in Oost-Duitsland r~0...0~.. buiten het IJzeren Gordijn de almaoL opnieuw uit te geven zijn wel onden men maar nog zonder resultaat. Veel gevens zijn in de openbare leeszalen L vinden in de Winkler Prins encyclop T die. Voorts is enige iaren geleden boek „Vorstenhuizen in onze verschenen, uitgeverij Boekerij N.V. Baarn. Over ons vorstenhuis is voldotf" de literatuur. r* Vraag: Ons dochtertje wil oen pil"1 boek maken met verschillende kled G drachten. Ze wilde daarin ooi volksliederen van de provincies opfct men. Wij kennen er echter maar di n Het Friese, Groningse en Drentse. Kas., er nog meer noemen? Antwoord: Het Limburgse zal ook wel uit uw hoofd kennen? Het bef0" is wat de minder bekende provinci a liederen betreft, aan adressen te kon van koren in verschillende provincies, zou zich kunnen wenden tot een centr C; orgaan zoals de Nederlandse verenis; e »««- de volkszang, Van Beethovenli L; ook bij de heer B Roolvink, a.r. fractie leider in de T—eede Kamer) nogal wat instemming heeft gevonden. „Daar het de regering wellicht ook om begon nen. maar in feite heeft zij met deze rigoureuze maatregel het paard achter de wagen gespannen", aldus de CCOOP- secretaris, die daarvoor twee argumen ten aanvoerde. In de eerste plaats, zo zei de heer Wieringa, is de personeelsstop afgekon digd vlak voor de eindexamenperiode, hetgeen tot gevolg heeft dat de overheid haar greep op de arbeidsmarkt méér dan een jaar verliest. En li tweede plaats kan door deze en andere gevolgen van de personeelsstop afbreuk worden gedaan aan een goed functione- rend overheidsapparaat, waarmee hel behandeling. Zaai in een kistje of blof lir openbare leven toch zeer gediend is pot met vochtige turfmolm en schi R „Denk maar aan de n-odzaak ^an de zand en leg er dan een stuk glas ovrfck aanwezigheid van vol :r en goed heen Na opkomst versoenen, obk nog'o eeschoolde politiemannen", aldus de heer een kistje of pot. Pas als ze groot genol Wieringa. zijn, kan men ze buiten uitplanten. Perponcherstraat 104. Den Haag. w*4 schien zijn er ook lezers die ons aanw p zingen kunnen geven. Vraag: Hoe moet men alyssum behi delen? Bi Antwoord: Alyssum vraagt losse, ka houdende grond. Na enige tijd word D de planten kaal. Dit is heel normaal. I H beste kan men ze direkt na de bl< oprooien, scheuren en weer plant waarbij men de meer kale stekk C wegsnijdt en de stengels nogal diep rèe wortel) weer uitplant. De alyssum is e i plant, die nogal gemakkelijk gezaaid worden. Als het zaad opkomt maar la: weer wegvalt, wijst dit op een verkeer|E

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2