HOOFDSCHOTEL? VLEES! Luisterrijke opening in grootse Doelen 't is weer tijd voor Rotterdam waardevol voor ravitaillering van NAVO Helft minder verkeersdoden met gordels EVACUATIE NAVO-BASES Veel kantoren hebben reeds geluidsalarm Culinair ongemak in kazerne Davo-mensen krijgen 80 procent vakantiegeld NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG IS JUNI 1966 HOLLAND FESTIVAL 1966 t I steek eens een North State op en ontdek hoe goed een sigaret kan smaken Rotterdam nu volwaardig festivalstad (Van onze kunstredactie) 'dit jaarlijkse evenement in deze stad. Het zien van al deze dames en heren in avondtoilet deed de wens opko men, om voortaan voor alle concerten deze kledij voor te schrijven, al moet daar direct aan worden toegevoegd, dat het op de duur en vooral na afloop toch wel wat tè warm werd in feestzaal en foyers. Zou men en deze vraag mag bij zo'n modern gebouw toch zeker wel gesteld worden niet beter gedaan heb ben air-conditioning in De Doelen aan te brengen? Evenals bij het openingsconcert op 13 mei jl. verdrong zich een menigte aan de ingang om getuige te kunnen zijn van deze „feestelijke inkomste". Om rond kwart over acht was het podium geheel gevuld met orkest, in klei ne bezetting, koor en solisten, toen diri gent Franz-Paul Decker onder applaus binnenkwam. Het wachten was toen op de vorstelijke gasten. Terwijl fotografen !hun werk verrichtten steeg de spanning, totdat tenslotte H.H.K.K.H.H. prinses Bea trix en prins Claus, vergezeld van burge meester Thomassen en zijn echtgenote de grote zaal betraden om plaats te nemen op de eerste rij van de ring achter „de kuip". Toen uit volle borst ons volkslied door alle aanwezigen was meegezongen en er nog wat gelegenheid was geboden om laatkomers binnen te laten, kon ein delijk een begin worden gemaakt met het eigenlijke concert. anderen hun opwachting bij het vorste lijk paar, terwijl andere hoogwaardig heidsbekleders en kunstenaars aan H.H.K.K.H.H. werden voorgesteld. Te- werd een exemplaar van de fraaie opname van Van Beethovens Eroica-sym- fonie aan prinses en prins aangeboden. Aan het eind van het concert, waarbij het publiek zich uiterst voldaan over het gebodene betoonde, werden enkele boe ketten bloemen aan dirigent Frans-Paul Decker aangeboden, waaronder één in de nationale kleuren. De bekwame orkestlei der bleek zichtbaar geroerd door dit hul deblijk. Na afloop was er een ontvangst door iet '.gemeentebestuur van de stad, die hjzcjnder geanimeerd verliep. Rotterdam leeft met deze manifestatie bewezen, dat iet rijn plaats als Festival-stad ten voile verdient. DEN HAAG Het RAI-TNO instituut oor wegtransportmiddelen heeft de over tuiging dat een algemeen gebruik van veiligheidsgordels in auto's een verlaging van het aantal dodelijke ongevallen met bijna vijftig procent zou kunnen opleve ren. Dit zou betekenen dat jaarlijks hon derden levens van automobilisten zouden kunnen worden behouden. Het instituut grondt deze mening op een jarenlange studie en onderzoek. Bij ongevallen-analyses is gebleken dat an de 850 automobilisten, die een onge val kregen en gebruik maakten van gor- flels. 93 procent licht of niet gewond werd, vijf procent ernstig en twee pro- :ent zwaar of dodelijk gewond werd. Veel letsels bleken het gevolg van te los ittende gordels. Daarom beveelt het inti- uut aan een gordel te gebruiken die zo |oed mogelijk om het lichaam sluit. Over het type gordels zegt het insti- j ïut dat het van belang is die gordels te ibruiken, die er voor zorgen dat bij een ïgeval het bekken van de inzittende op 'n plaats blijft. „Leek" opvolger van dr. Blake BOSTON Voor het eerst sinds eer dan tachtig jaar heeft de Ver enigde Presbyteriaanse Kerk in de j herenigde Staten een „leek" gekozen ot secretaris-generaal. Het is de 47- arige New Yorkse jurist William P. rhompson. Bij de stemming op de sy- lode versloeg hij twee predikanten. Thompson volgt dr. Eugene Carson Slake op, die deze functie vijftien jaar >ekleed heeft, maar per 1 december secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken wordt. Hij beloofde het werk van Blake, met name de strijd voor de burgerrechten en de vereni ng van kerken, voort te zetten. Met 3,3 miljoen leden is de Verenig de Presbyteriaanse Kerk op vier na de grootste protestantse kerk van de Vere nigde Staten. i ROTTERDAM Nu Rotter dam zijn imposante Doelen bezit,] jis aan de jaarlijkse openingstoer- beurt tussen Amsterdam en Den Haag, maar ook aan de openings rivaliteit tussen deze twee ste den een einde gemaakt. Want gisteravond in de grote Doelen- jzaal werd het Holland Festival I met veel luister ingezet, en de i beide andere steden moesten eer- i lijk erkennen, dat ook het nuch tere, hard werkende Rotterdam weet, hoe het feest der Muzen stijlvol gevierd dient te worden. De bloemversieringen waren heel fraai aan de strakheid van het interieur aange past, zodat de zeer vele genodigden el kaar goed konden ontmoeten en begroe- De aanwezigheid van prinses Beatrix en prins Claus zette extra glans bij aan dit openingsfeest. Zij werden hartelijk begroet met applaus en daarna zette dir- gent Franz-Paul Decker het Wilhelmus in, dat krachtig werd meegezongen. Spontaan Het Rotterdams Philharmonisch Orkest kwam op dit openingsconcert goed voor de dag en het programma was bijzondei goed gekozen. De „wereldpremière" var het „Esterhazy Te Deum" van Joseph Haydn gecomponeerd na de glorieuze terugkomst van zijn broodheer de prins van Esterhazy mocht dan wel niet meer zijn dan „gebruiksmuziek van de betere soort", het klonk alleraardigst en fris door de jonge stralende stemmen van het Rotterdams Conservatoriumkoor, dat het grootste aandeel erin kreeg. En de vier jonge solisten Aleid ter Kuile-Schokking, Nel Wisse, Simon van der Geest en Rob Holl deden zo spontaan hun best. De organisatoren van het Hol land Festival hebben zich geluk kig geprezen, dat de gala- opening van het cultuur-festijn niet aan de hoofdstad maar aan Rotterdam was toegewezen. Werden in Amsterdam de festi val-spandoeken en versieringen door herrieschoppers en vernie lers tot een aanfluiting gemaakt, in de Maasstad startte het festi val in weldadige en echt-fceste- lijke sfeer. Ook prinses Beatrix en prins Claus op onze foto begeleid door burgemeester en mevrouw Thomassen voelden zich bij het betreden vaan „De Doelen" onmiddellijk opgenomen in het waardig en luisterrijk cultuurfestijn. Een zeer speciaal èn spectaculair werk ook Bach's Concert voor drie klavic- ;n en orkest al was het alleen al om de drie vleugels, die op het podium staan. Het werd nog spectaculairder dooi de solisten, onze drie beste Nederlandse pianisten, Theo Bruins, Hans Henkemans en Daniël Wayenberg, en samen met de strijkers van het R.Pli.O. en dirigent Dec ker werd er allerplezierigst gemusiceerd. Zeker in de wat overweelderige akoestiek van de grote zaal vervloeide het lijnenspel ietwat, maar het klonk best. Verrassend Voor ons heel verrassend werd de weergave van Robert Heppener's „Eglo- gues", een dichterlijke evocatieve over peinzing van enkele regels uit een ge dicht van Saint-John Perse, waarin een soort oerlandschap wordt opgeroepen. Heppener gebruikte een uiterst gevoelig coloriet met lichte vervloeiende tinten, en voor ons verhelderend was, hoe deze open en dunne partituur inl mooi ging klinken in deze zaal. Het R.Ph.O. bereikte hierin naar onze smaal een mooier resultaat dan in de weergav van Ravel's La Valse, die wat zwaar ei log zich voortbewoog. Frans-spiritueel was dit zeker niet. Maar toch verheu gend hoe het R.Ph.O. dit zeer virtuoze werk al aan kon, al ging niet alles vlek keloos. Na afloop was er een ontvangst in de beide foyers. Dra. H. E. Kokee-van den Berghe Emmy en Christiaan voor NCRV-camera (Van onze radio- en tv-redactie) BUSSUM Emmy Verhey en Christiaan Bor (resp. 17 en 16 jaar), de beide jonge violisten die naar Rusland zijn geweest om deel te nemen aan het Tsjaikowski-concours in Moskou, zul len vrijdagavond a.s. om 9.55 uur te zien en te horen zijn in een televi sie-uitzending van de NCRV. Het geldt hier een opgenomen concert, maar aan gezien deze zelfde avond de uitslag van het concours is te verwachten, zal j Franse regering, de daarop volgende rubriek Atten- j Dit heeft de Canadese minister Verras vader op vaderdag met 3 pakjes North State in speciale feestverpakking. Voor f. 4.20 een welkom geschenk? WINDSOR/Canada Canada zal twee NAVO-bascs in Frankrijk in de periode tot 1 april 1967 evacueren, overeenkomstig het voorstel van de norden geprobeerd, telefonische verbinding met Moskou te krijgen. Dit is van temeer belang, nu Emmy Verhey voor de finale is geplaatst. De NCRV-opname werd kort voor het vertrek van het tweetal naar Moskou gemaakt. Zij speelden in stu dio Bellevue te Amsterdam samen met het Amsterdams Kamerorkest en hun leraar Herman Krebbers Vivaldi's Con cert in F. Marinus Voorberg dirigeer- buitenlandse zaken, Martin, eind vori-| ge week na afloop van een gesprek met de nieuwe Canadese ambassadeur] bij de NAVO, Ritchie, tegenover pers-: vertegenwoordigers verklaard. Minister Martin voegde hier aan toe' dat nog niet is beslist naar welke plaats de Canadese troepen zullen wor den overgeplaatst. AMSTERDAM Gisteren kwart over negen is op de Amundsenweg in Amsterdam het 3'/i-jarige jongetje Frank IJssennager door tot nu toe on bekende oorzaak onder een achterwiel van een vuilnisauto geraakt en ge- Volgens vice-admiraal Moorman DEN HAAG „Rotterdam, nu al de grootste haven van de we reld, kan een waardevolle rol vervullen in de NAVO-ravitail- lering. De expansiemogelijkhe- Verbindingen zijn gunstig capaciteit wel eens de hoofdrol zal kun* nen gaan vervullen. Zoals we gisteren reeds meldden, zijn ertussen de havenautoriteiten var» Rotterdam en „militaire tussenperso- nen" al besprekingen gevoerd. Dd laatsten zouden er van overtuigd zijn den van de Maasstad zijn nog (Van onze speciale verslaggever) ieraakt dat de nodige overslag en ootó lang niet uitgeput. In mindere npslag van ^AVO-legergoederen daoe mate geldt hetzelfde voor Ant werpen en Amsterdam. Er zjjn &en' zowel over de weg als prachtige oost-west verbindin- bet water en per rail. Maatregelen van Amro-bank AMSTERDAM De Amster dam-Rotterdam Bank heeft zich na de overval op het bijkantoor in Tilburg van oktober 1965 be zonnen op verdere veiligheids maatregelen. Een groot aantal kantoren is inmiddels reeds met geluidsalarminstallatie uitgerust, terwijl opdrachten zijn gegeven tot aanleg van een groot aantal stil alarm-verbindingen met de politie. Ook andere maatregelen zijn in uit voering om de mogelijkheid van het plegen van een overval te beperken. aantal beschermde kasboxen wordt in versneld tempo bij de kanto ren uitgebreid. De kantoren hebben bo vendien de opdracht gekregen de kas- saldi klein te houden, waarbij zich in alle kassen steeds een aantal bankbil jetten bevindt waarvan de nummers bekend zijn. Toen het aantal en de omvang van de bankovervallen in de ons omringen de landen toenam, was de leiding van de bank er zich van bewust, dat reke ning moest worden gehouden met een stijgende criminaliteit op dit gebied. Er werd dan ook een oud-politieman in dienst genomen om het bedrijf te Onderzoek explosie MUIDEN De rijkspolitie te Mui- den js nog druk bezig met het onder zoek'naar de ontploffing van de kruit- ri fabriek. De groepscommandant van de rijkspolitie heeft thans een oproep ge richt tot allen in Muiden en omliggen de plaatsen om niets wat verband - houdt met de explosie onder zich te i' houden, doch in te leveren bij de poli tie, zulks ter bevordering van het on derzoek. DEN HAAG Ruim 350 soldaten, onderofficieren, officieren en leerlingen van de KMS in de Kromhout- kazerne te Utrecht hebben vorige week last gehad van buikloop. De militaire geneeskundige dienst staat voor een raadsel. Voorlopig acht men twee oorzaken mogelijk: de vrijdag heersende grote hitte of de nieuwe Italiaanse aardappelen, die de dag tevoren op het menu hadden gestaan. Een andere mogelijkheid is nog het eten van gestoofde makreel op donderdag. Deze door een Utrechtse vishandelaar geleverde vis werd bij de aflevering 's morgens om elf uur op kleur, smaak en geur gekeurd door de hofmeester van de kazerne. De vis werd goedgekeurd en door alle in de kazerne genuttigd. De gehele partij is opgegaan, ter wijl het afval in de vuilnistonnen verdween. Het is dus niet meer mogelijk de vis zelf nu nog op even tuele ondeugdelijkheid te controleren. Tot de geruchten die over de oorzaken de ronde doen, behoort ook het verhaal dat leverpastei zou zijn gegeten, die reeds vóór 1 mei jl. had moeten zijn geconsumeerd. Maar de legervoorlichtingsdienst ont kent dit. In de periode van 6 tot 10 juni is in- de gehele kazerne geen enkel blikje leverpastei gegeten, aldus de LVD adviseren over te nemen maatrege len. Na de overval in Tilburg heeft de Nederlandse Bankiersvereniging in sa menwerking met de centrales der land bouwkredietinstellingen een werk groep gevormd die het probleem van de bankbeveiliging in studie nam. Enkele voorlopige conclusies van de werkgroep zijn dat geluidsalarm over vallers kan afschrikken en de buiten wereld op de hoogte kan brengen van een overval, terwijl de stil-alarmver- binding met de politie het opspo ringswerk zeer kan bespoedigen. „Goede heertje eis drie jaar MAASTRICHT Drie jaar gevange nisstraf met aftrek eiste gisteren de officier van justitie tegen de 38-jarige vertegenwoordiger van een centrale an- tennebouwmij. te Gel een J. M. B. K. die er van wordt verdacht in twee gevallen verduistering tot een totaal bedrag van ruim zevenduizend gulden te hebben gepleegd en in drie gevallen oplichting tot een totaal van vijftien mille. Verdachte maakte in 1959 naam als Het goede heertje van Zwijndrecht in een oplichtingszaak waarmee 850.000 was gemoeid en waarvoor hij tot een gevangenisstraf van 2l/z jaar werd veroordeeld. Eis 5 jaar voor vrouwelijke rover UTRECHT De officier van justitie bij de Utrechtse rechtbank, mr. J. C. van den Berg, heeft gisteren tegen de 50-jarige mevrouw M. D. uit Utrecht wegens diefstal met geweldpleging een gevangenisstraf van vijf jaar en onmid dellijke ter beschikking stelling van de regering geëist. Door financiële nood gedreven had de vrouw op 27 oktober 1965 geld ontvreemd uit de kruide nierswinkel van de 62-jarige mejuf frouw N. de Groot aan de Leidseweg in de Domstad. Zij bewerkte de alleen wonende vrouw dusdanig met een be- tonbeitel, dat zij overleed. Dit verklaarde vice-admiraul b.d. H. C. W. Moorman, lid van de k.v.p.- fractie van de Tweede Kamer en voorzitter van de vaste defensie commissie, toen we hem gisteren naar zijn visie vroegen op de uit Brussel komende berichten dat Rotterdam het hoofddistributie centrum zal worden van de NAVO nieuwe stijl (zonder Frankrijk). De op handen zijnde opheffing van de grootste NAVO-bevoorradingsbasis in Frankrijk, Chateauroux, doet de stu diecommissies, die met de verplaat- singsproblematiek zijn belast, naarstig naar nieuwe mogelijkheden zoeken. De vice-admiraal, die het interview toestond in zijn kwaliteit van militair specialist van het Nederlandse parle ment, liet doorschemeren dat de NA- VO-raad in de richting zocht van de Amsterdam, waarbij de Maasstad van wege de gunstige ligging, de uitnemen de verbindingen en de overvloed aan de particuliere havenbedrijven kunnen worden afgehandeld. In de Maasstad wordt op dit moment een miljoen ton per jaar aan militair materiaal omge zet. dat voornamelijk voor in Duitsland gelegerde Amerikaanse en Canadese troepen is bestemd. Volgens de heer Moorman zal Frank rijk alles in het werk stellen om een haven als Le Havre als militaire be voorradingshaven distributiecen trum eigenlijk in stand te houden. Parijs streeft in dit verband naar bila terale overeenkomsten, doch verwacht mag worden dat de andere NAVO-part- ners het been stijf zullen houden. Als onderhandelen in de NAVO-raad; „de onderhandelen in de NAVO-raad ;„de veertien" gedogen niet dat er aparte opzetjes worden gemaakt. Voor Nederland zag de vice-admi raal geen heil in het aantrekken van het politieke hoofdkwartier van de NA VO, of van militaire bases. Voor het een zowel als het ander is ruimte no dig, en die mist ons land. Oefenterrei nen zijn er evenmin, waardoor er wel nooit in Frankrijk gelegen NAVO-ba- ses naar Nederland zullen worden over- Wel zou de vestiging van bepaalde commando-organen van de NAVO het luchtwaarschuwingssysteem bij voorbeeld in ons land mogelijk zijn. Dit zou volgens de heer Moorman „een zeer waardevolle aanwinst zijn voor het aanzien van Nederland". Voor leden vakbonden DEVENTER Op een verga dering van leden van de drie werknemersbonden in de metaal industrie die werkzaam waren in de Davo-fabrieken is namens de drie bonden meegedeeld dat aan de leden tachtig procent van de va kantietoeslag zal worden betaald. Deze mededeling werd met applaus begroet door de honderd aanwe zigen. Tot de uitbetaling hebben de drie bonden besloten, nadat was gebleken dat de Nederlandse Middenstandsbank niets kon doen in deze richting. De uitbetaling zal deze week geschieden. Op een te Coevorden gehouden verga dering is hetzelfde meegedeeld. Van de ongeveer 175 in Deventer ontslagen werknemers zijn er 140 geor ganiseerd in de drie bonden. Veertig tot vijftig der ontslagenen hebben tot nu toe geen werk kunnen vinden, van de rest hebben velen buiten Deventer werk gevonden, vooral in Apeldoorn en Zutfen. ELD0: zakelijker basis nodig PARIJS ELDO, de Europese orga nisatie voor ontwikkeling van raketten voor ruimte-onderzoek moet een veel zakelijker basis krijgen met een gede gen financiële controle om te verzeke ren dat de deelnemende landen waar krijgen voor het vele geld dat zij aan de projecten besteden. Dat is gisteren in het parlement van de Westeuropese Unie met nadruk gesteld door de Brit Edelman bij een bespreking van de crisis die in ELDO is ontstaan. De Britse regering maakt namelijk be zwaar tegen de steeds stijgende kosten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11