,JS BANKROVER EEN GOEDE VANGST?" Belgische nazVs achter overval? Diverse lezingen over bouwvakkersdrama Niet politie maar leden knokploeg zijn raddraaiers Geweren met hakenkruisen en demper in bagagekluis „Ik sloeg hem met zijn revolver op z'n hoofd" Hoofdpijn Periodieke pijnen Verkoudheid Griep ASPIRIN BAYER Relaas van ooggetuige S. P. Sies rseopge^elderknemerSVertegCnWOOrdigers Lj.irvK r.KinsE coi/rant DINSDAG 14 JUNI 1966 (Van een onzer verslaggevers) T> OTTERDAM De uit politioneel oogpunt eenvoudig lakende At bankoverval is vannacht na huiszoeking in de woning van de ouders van de verdachte, de achttienjarige Rotterdammer R. V., in het oostelijk stadsdeel uitgegroeid tot een zaak van groot belang. Dat mag althans worden afgeleid uit de zeer summiere woorden van commissaris W. J. v. d. Kroef. Hij zei, om half twaalf, toen de rechercheurs waren teruggeko men, tegen de wachtende journalisten: ,,Dit is een hele interessante zaak die een staartje zal krijgen. We hebben een grote hoeveelheid dingen" in beslag genomen. Er is een grote verscheidenheid aan delicten gepleegd. We kunnen er nu niet over praten. Maar het is een heel goede vangst". De heer V. d. Kroef en hoofdinspecteur J. j Methorst weigerden iedere verdere mededeling. ertegenwoordiger C. B. Holland: Bi s, d (Van een onzer verslaggevers) KOERDEN De heer C. B. Holland irn(48) vertegenwoordiger van Jansen n. Tilanus, had maandagavond nauwe- ianl t(jd om te eten. Steeds waren er iejir andere journalisten aan de telefoon ian huis om bijzonderheden te vragen t zUn aandeel in het ontmaskeren een dader by een bankoverval in terdam. griend van Krimpen a.d. IJssel was de r Holland gistermorgen om kwart twaalf op weg naar café Engels het Centraal Station voor een be- •eking. ..Net onder de kruising naar van Brienoordbrug door", zo vertel- i hij ons, „stonden twee keurig gekle id i°n8ehii te liften. Ik maakte een af gerend gebaar, maar gelijk sprong een enin de twee naar voren en loste dne jioten op m'n voorruit. Die was gelijk ji diggels en ik kon niet meer verder. 'eris later bleek mij dat de kogels op e«®hoogte de wagen waren binnenge- W£>ngen. l^hrok geweldig, maar maakte me tc- Ijjk erg kwaad. Toen ik stopte stond ~H van de twee naast m'n auto en i hreeuwde: Maak open je wagen of ik biet je dood. Ook riep hü geloof ik tL ar hü naar toe wilde en hij zei d verschrikkelijk in de knoei zat het Centraal Station moest. ;ageerde ongeveer op de manier van wat wil je dan, stap in" arop de jongeman, die aan mijn it stond zei: „Ja, maar als ik voor de auto loop, rijd je me kapot". nam hij de benen. Ik vloog ook Rf de auto en riep zo hard ik kon om ar lip. In een minimum van tijd stond het hele verkeer vast. Ondertus- was de aanvaller in een grote Ci- troën gedoken maar de bestuurder daarvan verweerde zich heftig. Ik de man echter achterna gegaan en kon de autobestuurder direkt te hulp ko men. Doordat ik de polsen van de knaap greep, kon ik z'n revolver af handig maken. 'n in m'n woede (ik ben nogal driftig maar dat is m'n karakter nu eenmaal) sloeg ik hem met z'n eigen revolver op z'n hoofd. Ik probeerde hem achter z'n oor te raken om hem bewusteloos te maken, maar hy was erg taai. Toen wy hem echter hadden overmeesterd en ik de revolver in de lucht had leeg geschoten (vfjf maal) raakte hij over begon te huilen. Later is mij gezegd dat hij nog een revol ver op zak had, maar daar hebben wij niets van gemerkt. In eerste instantie was ik alleen maar kwaad dat mijn auto was vernield, pas later besefte ik het gevaar waaraan ik had blootge staan en ben ik erg blij dat ik er zo goed af ben gekomen. Want dat is toch wel het allervoornaamste". Een antwoord dat mevrouw Holland maar al te graag onderschrijft. En on dertussen zitten de kinderen al bij de t.v. om te horen of het eerste journaal er iets van zegt. '|Op servist is geweest bij de PP.O.D. en zodanig toch wel het een en ander a revolvers afweet. Zijn herhaalde bewering, dat dc hem onbekend gebleven man in de Cltroën het leeuwenaandeel in de overmeestering heeft gehad en dat het zwaarste karwei toen al achter de rug was, nemen we graag aan. Maar hoeveel mensen zouden een schietende rover achterna gaan? Vreemd in dit verband is in ieder geval de vond<st van twee geweren, één met afgezaagde loop en een ge luiddemper en de andere met inge brande en opgeplakte hakenkruiste- kensf.) in een blauwe tennistas die in een bagagekluis van het Centraal Station lag. Volgens V., die eerder als naam Piet van Dijk en als leeftijd negentien jaar had opgegeven, had hij de wapens van zijn mysterieuze maat „Dick" gekregen. De persconferentie van gisteravond was hoofdzakelijk bedoeld om alle gege vens die een vrij verwarde indruk ga ven, te ordenen. Eigenlijk had zich een min of meer duidelijk beeld van de bankoverval en de arrestatie van de dader pas in de loop van de avond gevormd. Achter de figuur V. bleek ook de politie vraagtekens te plaatsen. VERLOOP De roofoverval is als volgt verlopen: Om tien voor twaalf meldt zich bij het kantoor van de Nederlandse Mid- denstandsbank aan het Jacob van Cam- penplein de. naar later bleek, 22-jarige taxichauffeur van de RAVERO A. Baard met: „Hier is de taxi voor meneer Van Dijk." Vlak daarop komt V. binnen, schiet in het plafond en zegt tegen de bankbeheerder, de heer C. van de Vaate (36): „Poen wil ik zien. poen". Hij gooit hem bovendien een papieren zak toe. Kassier J. Rook (25) begint de tas te vullen. Echter niet voldoende naar de zin van de rover die zegt: „Meer moet ik hebben. Ik tel tot tien". Als de zak vol is, zegt hij tegen de chauffeur: „Mee naar bulten jij. De heer Baard moet op commanda V. rijden, links, rechts, zonder een eind doel te noemen. Kennelijk heeft de chauffeur zich verzet want de rover schiet vanachter uit de auto door de voorruit. Op de Groene Wetering CV. had gezegd dat daar zijn maat zou staan met een snelle wagen) moet de chauf feur stoppen. V. legt drie rijksdaalders in de wagen. Hij moest voor V. uitlopen naar de Honingerdijk om wagens aan te houden. i de Hol land uit Woerden. Als deze niet wil stoppen vuurt V. driemaal met zijn pistool, twee keer in de voorruit op ooghoogte, een maal tegen het dak. De heer Holland springt naar buiten en vraagt wat de jongen wil. Die zegt: „Ik moet naar het Centraal Station", waar op de heer Holland opmerkt: ..Nou stap dan in". De rover zegt: „Ja. maar dan rijd je me kapot" en neemt de vlucht. Achter de heer Holland stopt de heer S. P. Sies uit Rotterdam. Deze stapt uit maar rijdt daarop, als de rover naar enkele voor een stopbord stilstaande auto's rent over het gazon de man achterna. Hij zet zijn wagen er net achter. De rover heeft inmiddels de eerste wagen bereikt. Als hij er aan de ene kant instapt springt de chauffeur i de andere kant uit. de rijdt snel naar andere wagen waardoor V. er/en zijn evenwicht verliest. De heer Van Gaaien geeft hem een klap. Op dat ogenblik is ook de heer Holland gearriveerd die V. zijn pistool weet te ontfutselen en hem daarmee probeert neer te slaan. Als hij het pistool heeft, schiet hij het in de lucht leeg. De heer Sies is inmiddels aangekomen en overmeestert V. Hij houdt hem in bedwang (V. uit allerlei bedreigingen) tot de politie arriveert. Bij de worsteling gaat echter een schot af dat de 34-jarige vrachtwagenchauffeur P. J. Wormerdam van de Kleidijk in een been krijgt. De man wordt in het Dijkzigtziekenhuis ver pleegt. Inmiddels is de chauffeur (omstanders zien hem eerst aan voor de collega van V.) er van door gegaan naar zijn wagen. Daar vindt de politie hem (omdat de bankbeheerder het nummer had geno teerd) De chauffeur is zeer overstuur. PRESTATIE Commissaris Van der Kroef merkte tij' dens de persconferentie nog op: „Alle eer aan de burgers. Wat zij hebben ge daan is een prestatie." V. zei toen hij op de grond lag dat zijn maat was gevlucht en dat die een gela den sten-gun. een handgranaat en een radio bij zich had. Dit was voor de poli tie sein om een grootscheepse klopjacht te organiseren die tegen vier uur werd afgesloten. Mogelijk is er geen tweede man en heeft V. dat verzonnen. De poli tie geeft toe ook te hebben getwijfeld, maar zij wilde geen risico's nemen. V. die eerst niets wilde zeggen begon later op de avond te spreken. Hij beweerde zowel voor als na de over val zyn „vriend", die hij in België zou hebben leren kennen, te hebben ontmoet. Bijzonderheid was dat juist 's morgens bankbeheerder en zijn kassier, naar aan leiding van de overval op de Utrechtse Amro-bank, hadden afgesproken wat te doen bij een overval. Zij kwamen over een dat de heer Rook een goed signale ment zou opnemen en de heer Van de Vaate zo mogelijk autonummers. Zij heb ben zich daaraan gehouden. Volgens de politie is de rover in paniek geraakt. Omdat hij eerst een verkeerde naam op gaf, ging de politie (V. had geen enkel identiteitsbewijs bij zich en bovendien stond hij bij de politie niet gesignaleerd) toen hij een adres opgaf daar controle ren met het in de aanhef vermelde ge volg. De mogelijkheden zijn legio. Men kan, gezien de uit België afkomsti ge wapens, de grote hoeveelheid minutie die V. bij zich had en de hakenkruisen op een geweer, den- (Vervolg van pag. 1) Vanaf de Marnixstraat werd ook de 51- jarige Weggelaar overgebracht naar het W.G., waar zijn dood geconstateerd werd. Volgens hoofdinspecteur Wit was Weg gelaar. voordat er van enig optreden van de mobiele eenheid sprake was, reeds op straat neergevallen. Hij had de man namelijk zien liggen achter de menigte bouwvakarbeiders, toen hij met de auto's arriveerde. Hier wijkt de politieverklaring sterk af van de lezing van een der betogers. Volgens woordvoerder Klaas Staphorst, kwamen politie en demonstranten na een korte samen- spreking tot de afspraak dat de politie zich zou terugtrekken. Vóór drie politieauto's stonden de demonstranten. Daarachter begon men de weg vrij te maken. Op een gegeven moment gaf de chauffeur van een der politiewagens vol gas. Daardoor zou Weggelaar zijn over reden. Een andere ooggetuige be weert, dat Weggelaar een verschrik kelijke klap met een gummiknuppel had gekregen. De rijksrecherche stelt hiernaar een onderzoek in. Na de charge trok de politie zich al vechtende in do overvalwagens terug. Hierbij werden de auto's flink bescha digd. Het terugtrekken geschiedde, om- ken aan eventuele contacten met fascisten of neo-nazisten in Bel gië. Ook is het mogelijk dat de politie geld van andere bankrovers heeft gevonden. Voor de politie is de overval een nieuw en zeer belang rijk stadium ingegaan. Het onder zoek wordt met kracht voortgezet. dat de politie vond, dat hier geen ge weld gebruikt kon worden. De eenheid keerde terug naar het hoofdbureau en werd daar wel voorzien van sabels, hel men en traangasbommen, doch op be vel van de hoofdcommissaris bleef de eenheid binnen. Met deze bewapening zijn de mannen dan ook niet in actie fekomen. Wel hebben zij later, toen een roepje provo's zich had verzameld vlak bij de ramen van de kamer waar een persconferentie werd gehouden, nog even opgetreden, maar dit ging zonder ge weld. Al met al zijn bij de charges een hoofdinspecteur en drie andere politie mannen lioht gewond geraakt. Zij kon den allen vandaag gewoon dienst doen. Inmiddels trokken de arbeiders op naar het stadhuis. Daar werd een politie auto omsingeld. De bemanning slaagde er na enige tijd in, de wagen weg te rijden. De alleengelaten bouwvakarbeiders stuurden een delegatie naar wethou der R. J. de Wit van Publieke Werken. Schreeuwend werd geëist dat hij zou verschijnen. Inmiddels werd aan de menigte de dood van hun collega Weggelaar meegedeeld. De opwinding werd steeds heviger. Hoongelach was er toen werd meegedeeld dat de bur gemeester niet te spreken was omdat hij dinsdag naar het buitenland zou gaan. De delegatie kwam meedelen dat wethouder De Wit de zaak zou onder zoeken. Getuigen kwamen voor de me gafoon vertellen wat zij over de dood van Weggelaar meenden te weten. De leiding van de demonstratie maande tenslotte de mannen rustig naar huis te gaan. Vanmorgen vroeg zouden zij alle bouwwerken af gaan om de ge schiedenis te vertellen en alle bouw vakarbeiders te bewegen tot een 24- uurs staking en een demonstratie op het Waterlooplein. Wij allen toeten: Aspirin helpt! Hiervoor is Aspirin over de gehele wereld het meest gebruikte middel. Meer mensen vinden baat bij Aspirin, dan bij enig ander middel Aspirin helpt snel en langdurig. DAAR STAAT ACHTER Zou rover worden gechanteerd (Van een onzer verslaggevers) Rotterdam Een van de belangrijkste ooggetuigen van de schietpartij aan de Honinger dijk en iemand die zelf heeft mee geholpen de rover te arresteren, is de heer S. P. Sies, eigenaar van een mode-atelier. Hij geeft de volgende toedracht ..Toen ik van de Van Brienenoord- brug afkwam zag ik ter hoogte van het Excelsiorterrein een zwar te auto (de Cortina van de heej Holland. Red.) Ik zie ook een jon geman met getrokken revolver. De chauffeur weert echter af waarop de jongen drie keer vuurt. De auto stopt en de chauffeur stapt uit. Ik stop ook en ren naar de man voor mij die zegt: „Die man schoot op mij" en ik zie de schutter wegren- De jonden rent naar een andere auto en ik rijd met mijn wagen over het gazon hem achterna. De jongen vlucht een Citroën in en ik zie dat hij de chauffeur bedreigt. Hierop heb ik mijn wagen achter de Citroën gezet om die te blokke ren. De heer Holland had echter de deur al opengetrokken en het pistool uit de hand gerukt en de jongen er een klap mee op zijr hoofd gegeven. Terwijl de heer Holland het pistool in de lucht leegschiet, trek ik de jongen uit de wagen op de grond. Zo heb ik met anderen hem in bedwang gehouden. Het is wel vreemd dat de eerder gearriveerde rijkspolitie niets deed. De mannen kwamen alleen kijken en maakten toen de opmer king „Is ie dat nou", maar ze lie ten mij er mee liggen". Over de rover zegt de heer Sies ..Ik zag een tweede man. maar ol die bij hem hoorde, weet ik niet De knaap zelf was zeer verward Op een gegeven ogenblik riep hij „Ik kan er ook niets aan doen. Ze chanteren mij." Oorzaak: f 20 minder vakantiegeld (Van onze redactie) stuurders functionaris zyn, had de uitbetaling aan de ongeorganiseerden over elf avonden willen spreiden. On geveer drieduizend bouwvakkers wa ren gisteravond opgekomen. Hiervan verdwenen er al spoedig tweeduizend toen men merkte dat het misliep. De verzilvering van vakantiebonnen voor ongeorganiseerden is thans in Am sterdam volledig stopgezet. Er is ook geen nieuwe datum voor de uitbetaling vast gesteld. ëu de ongeorganiseerden sleh op deze wijze gedragen, aldus deelde men ons van de z(jde van het Sociaal Fonds mede, interesseert het ons niet meer wan neer dit vakantiegeld wordt uitbetaald, al zou het september worden. Bij directie Enige tijd geleden is een deputatie van de ongeorganiseerden al bij de directie van het Sociaal Fonds op bezoek geweest om te praten over de uitbetaling van het akantiegeld. De ongeorganiseerden wa- en toen reeds ontstemd over het feit dat op hun vakantiegeld twee procent wordt ingehouden omdat zij ongeorganiseerd zyn. Deze korting voor administratie kosten is echter heel wat minder dan wat de georganiseerde bouwvakkers per jaar aan contributie betalen. De twee procent korting komt over het algemeen op een totaal bedrag van 15 tot per jaar. De twee procent korting wordt berekend over de vakantietoeslag en over het loon dat gedurende de va kantieweken wordt doorbetaald. Dit be- jtls klein; 'n andere bedrijfstakken wordt van dc ongeorganiseerden reeds «"ter bedrag ingehouden. In de landbouw is dit bijvoorbeeld vijf pro cent. In deze bedrijfstak zijn echter hier over nog nooit moeilijkheden ontstaan. P® k°rhng van het vakantiegeld is voor hrt bouwbedrijf vastgelegd in het regie- ment vakantiefonds, dat door werkge- De directie van het Sociaal Fonds werd eerder op grond van deze regeling be schuldigd van diefstal. Op de mededeling de ongeorganiseerden hiermee dan Anaar de echter moesten stappen, was de reactie dat men reeds een poging l«etmi,ting had gedaan maar dat een kort geding onmogelijk bleek van- WlgK h„et lage bedrag De bonafide >.u« uuuwvdiuiers zyn er onge- in Amsterdam zijn van me- 10.000 ongeorganiseerd. Het So- legenhehi n thans de2e ge- ciaal Fonds Bouwnijverheid waar- lutionaire elementen"w^k^Ts °m TeVO- van de Amsterdamse vakbondsbe-| tot het verwekken van onrust AMSTERDAM Niet de Am sterdamse politiemannen maar de leiders van de communistische vakbonden in Amsterdam zijn gis teravond de grote raddraaiers ge weest. Mannen, vrouwen en kinde ren van ongeorganiseerde bouw vakkers die gisteravond om zes uur aan het Marnixplantsoen in de rij stonden om de vakantiebonnen te verzilveren, werden bij opening van het kantoor door een zestig man tellende knokploeg in de gang van het gebouw onder de voet ge lopen. De heer D. van Commenee. dis trictsbestuurder van de Nederlandse Christelijke bond van werknemers in de hout- en bouwnijverheid, die ons vanmorgen dit relaas deed, vertelde een klein kind dat onder de voet ge lopen dreigde te worden, uit het tu mult te hebben gered. Deze hulpver lening moest hij echter betalen met een hevige kaakstoot van leden van de knokploeg. Omdat het personeel van het kan toor ernstig in gevaar kwam heeft de heer Van Commenee daarna de poli tie gebeld die het gebouw kwam ont zetten. Niet het optreden van de poli tie, aldus de heer Van Commenee, maar het gedrag van de knokploeg van de EVC was bijzonder onwaardig. Voor de uitbetaling van het vakan tiegeld waren gisteravond ongeveer duizend ongeorganiseerde bouwvak kers opgeroepen. De georganiseerden hadden hun vakantiegeld reeds eer der ontvangen. Gistermiddag werden op de Amsterdamse bouwwerken de menscr. per pamflet uitgenodigd 's avonds met z'n allen naar het Mar nixplantsoen te gaan waar de uitbeta ling zou beginnen. Van de 15.000 Am sterdamse bouwvakkers zijn er onge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5