Nieuwe leidse Courant )ODE BIJ STRAATGEVECHT Commentaar Bouwvakkers staken Rel om vakantiegeld Bevoorradingsbasis van NAVO in Rotterdam? JAMIN Hoofdstad weer in beroering HRISTELIJKE POLITIEBOND: an Hall en rechters lalden in Amsterdam mi [oeiwiwer Jonge Hongaren wilden opstand FURIE IN BORNE Materiaal voor Protestbrief aan vorstin TWEE "DUITSE VLIEGTUIGEN STORTEN IN WADDENZEE Havenarbeiders bleven werken Publiek greep snel in Buit geheel teruggevonden Rotterdamse bankroof snel opgelost Zestig doden bij treinongeluk Onweer Iur, F. DIEMER Iradacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD «Stantvaatich la gheblavan miii» hert In teghenspoet I" Dinsdag 14 juni 1966 47ste Jaargang Kantoren Leiden - Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p-kw. 11.30 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 Vandaag staakten duizenden Amsterdamse bouw vakarbeiders. Zij protesteren ertegen dat de vakbeweging administratiekosten vraagt bij de verzilvering van vakantiebonnen. Zij demonstreren ook vanwege de dood van een hunner, die gisteravond weggedragen werd na een massale vechtpartij met de politie in de Marnixstraat. Ongeorganiseerden krijgen voorlopig geen vakantiegeld. •fe Steeds meer vrouiven in het ambt - pagina Kernmerk FESTIVAL Vandaag start in Rotter dam het Holland Festival, dat een maand lang voor vele duizenden uit bin nen- en buitenland het culturele leven zal be heersen. Vandaag bren gen wij op pag. 9 een fotorevue van kunstenaars en hoogtepunten in dit festival. •fe Huil advies ivas: paraat, waakzaam en getrouw - pagina 7 Commentaar overbodig. Een man zet door- pagina Radio TV k (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Een man die gisteravond bij een straatgevecht tussen politie en bouwvakarbeiders het leven liet, blijkt een natuur lijke dood te zijn gestorven. Op bijna alle bouwwerken in de hoofd stad werd vandaag gestaakt als demonstratie tegen het politieoptre den en als protest tegen wat de aanleiding van heel deze rel: wordt gezien de houding van de vakbeweging tegenover de ongeorgaoi- seerden. Er viel een stilte De bouwvakkers begaven zich, I nadat er moeilijkheden waren geweest omdat ongeorganiseer den minder vakantiegeld kregen uitbetaald dan georganiseerden, i in een protestmars naar het stad huis. Hier aangekomen werden spreekkoren gevormd. Terwijl de menigte joelde en jouwde kwam het bericht dat metselaar Jan Weggelaar, een der demon stranten, in het ziekenhuis was overleden. Dit werd door een van de mannen, staande op de bumper van een politiewagen (zie foto) meegedeeld. Een dood- l se stilte viel toen tn Maar even later laaide het geschreeuw f harder dan tevoren op. Dreigend optreden van bouwvak kers tegenover vakbondsmensen die gisteren met de verzilvering van va kantiebonnen begonnen, leidde tot een korte maar hevige vechtpartij met polietiemannen en een opge wonden demonstratie voor het stad huis. Toen een van de demonstranten, de 51-jarige voeger Jan Weggelaar, dood gevonden werd, vloog het gerucht door de menigte dat een politieauto hem had overreden. Anderen bewearden dat de door een steen getroffen was. Weer anderen dat hij met een politieknuppel was neergeslagen. Zelfs werd gezegd dat nog een tweede dodelijk slachtoffer Later in de nacht bleek dat zoals artsen van het Wilhelmina Gasthuis zekerden de overleden Weggelaar geen uiterlijke tekenen van geweld ver toonde. Sectie die dokter J. Zeldenrust vanmorgen toepaste, wees uit dat er een natuurlijke dood sprake is. De heer Weggelaar bleek ernstige afwijkingen aan het hart te hebben. Aldus deelde de Amsterdamse officier van justitie m F. Hartsuiker, mee. Nog voordat deze officiële mededeling werd gedaan, had het pacifistische ge meenteraadslid J. Bovenkerk reeds schrif telijke vragen aan B. en W. gesteld. Daarin memoreerde hij dat het over lijden van Weggelaar volgens vele ge tuigen een gevolg is van het politie optreden en vraagt hij schorsing resp. ontslag van allen die verantwoordelijk 'jn voor het politiebeleid. De moeilijkheden ontstonden, toen naar schatting duizend door de EVC aangevuurde ongeorganiseerden naar het Eerste Marnixplantsoen togen. Voor een uitbetalingslokaal, waar de vakbeweging zou beginnen met de verzilvering van de vakantiebonnen, protesteerden zij tegen het feit dat de ongeorganiseerden de administratie- ELDOORN De voorzitter van ind van Christelijke Politieambte- I is er niet van overtuigd dat dc (meester van Amsterdam en de trlijkc macht reeds hebben ge- wat noodzakelijk is om dc huidi- deverstoringen van allerlei aard teugelen. En zeer zeker is het Us dc heer D. Rook in de hoofd- nog niet gekomen tot wat cl- ïo vruchtdragend heeft gewerkt; Uidelijkc voorafspraak en samen- ing tussen burgemeester, rechter- macht en leiding van het politie bondsvoorzitter verklaarde dit iddag in zijn openingsrede voor freedaagse algemene vergadering de christelijke politieorganisatie, jet rond 6.780 leden meer dan 30 ht der bij de politie in actieve 1 zijnde ambtenaren omvat, meende, dat niet van een alge- landelijk onbehagen over het po preden mag worden gesproken, ritiek komt hoofdzakelijk neer op oofd van de hoofdstedelijke poli- a dan nog „nagenoeg geheel ten hte", vooral wat het uitvoerende van het korps betreft. Er zijn nl., de heer Rook, buiten de politie Iinstanties, die aan de gang van i allereerst leiding hebben te ge- de burgemeester en de rechter- macht. „Een burgemeester, die (emeente als een lastige stad kwa- jrt, is geroepen om allereerst zelf houding te vinden en duideliijke ïjnen te hanteren wanneer het gaat om de handhaving van de her haaldelijk verstoord wordende openba re orde. Vervolgens heeft de rechter lijke macht in de gegeven situatie tot taak om, wanneer die orde is verstoord, in eensgezindheid en naar vermogen zodanige maatregelen te treffen dat herhaling zoveel mogelijk wordt voorkomen". Grenzen Daarnaast verklaarde de heer Rook van mening te zijn, dat deelnemers aan happenings, protestdemonstraties enz. zich moeten houden aan de door daartoe bevoegde instanties toelaatba re grenzen van redelijkheid. Gebeurt dat niet dan dienen zij ei rekening mee te houden dat de politie krach tens haar opdracht de rechtsorde daad werkelijk heeft te handhaven en dat daarbij zo nodig van geweld zal wor den gebruik gemaakt. „Men mag van de politieman in dergelijke gevallen niet verwachten dat hij dat doet met een vriendelijke glimlach en een min zaam saluut. In situaties als deze staat de hoogheid van het gezag op het spel. Voor vervolg zie pag. 7. Knokploeg De mannen waren (zegt hoofdin specteur E. Brouwer van de gemeen tepolitie) zeer opgewonden en hadden kennelijk een knokploeg vooraan staan. Ze stelden eisen aan de man nen achter de loketten. Die vreesden molestatie en belden de politie. Onder leiding van de hoofdinspecteur beperkten enkele agenten zich aanvan kelijk tot het omleggen van het verkeer. De politie wist, dat er moeilijkheden te vrezen waren en had de strenge opdracht te trachten moeilijkheden te vermijden. Met het gemeentebestuur was afgesproken dat eventuele toespraken zouden worden toegelaten. Toen werd een mobiele eenheid (ge meente- en rijkspolitie) te hulp geroepen. Opnieuw werden de betogers tot door lopen gemaand. De commandant van dt eenheid, hoofdinspecteur L. Wit, stapte als enige zonder wapenen in de hand uit de overvalauto, met de bedoeling de demonstranten toe te spreken. Onver hoeds vielen drie mannen hem aa sloegen hem midden in het gezicht. Handgemeen Hoofdinspecteur Wit trok zijn wapen stok en beval tot geweld over te gaan. Voordien had hij tot driemaal vergeefs bevolen, dat men zich zou verspreiden. Het handgemeen dat volgde, duurde vol gens de politie maar enkele minuten. De politie werd bekogeld met stenen, fiets bellen en vuilnisemmers. Er vielen ge wonden aan beide zijden. Een ongeveer 35-jarige man, Hillebrand genaamd, werd door een steen aan het achterhoofd ge wond, terwijl hij met een politieman stond te praten. Hij moest ter observatie in het Wilhelmina Gasthuis worden op genomen. 1 Voor vervolg zie pag. 5 Vliegers SAS in staking gegaan STOCKHOLM De vliegers van 4 Scandinavische luchtvaartmaatschap pij SAS zijn gisteren voor het eerst in de geschiedenis van de maatschappij in staking gegaan. Dit gebeurde nadat de salarisvoorstellen van een bemidde lingscommissie van de hand waren ge- Voor de maatschappij, die na vele moeilijke jaren er juist weer in geslaagd was rendabel te werken, kan dit een ramp betekenen. De schade wordt geschat op 600.000 dollar per >g- De vliegers hebben het aanbod van commissie voornamelijk afgewezen omdat het een periode van drie jaar dekte. Zij willen een contract voor eei WENEN In Boedapest is een pro ces gaande tegen twaalf jonge Honga ren, die worden beschuldigd van sa menzwering met het doel een opstand in de hoofdstad te ontketenen. Zij zou den van plan zijn geweest te beginnen met een aanval op een politiebureau. De twaalf jongelui, in de leeftijd van 17 tot 21 jaar, zouden voorts een aan val hebben beraamd op een gevange nis in Boedapest om de daar verblij vende politieke gevangenen te bevrij den. Zij werden gesnapt voordat zij hun plannen konden uitvoeren. Met wapens, die zij bij de overval op het politiebureau zouden buitmaken, wil den de jongelui het radio- en tele visiestation van Boedapest in bezit ne- BORNE Op het erf van een op heterdaad betrapte stroper heeft de politie van Borne gisteren een complete veldslag geleverd met de familie van de stroper, de 25-jarige H. J. L. K. De ouders van K. en ook enkele zoons, dochters en aanstaande schoonzoons namen deel aan de strijd. Er werden rake klappen uitgedeeld. De moeder van K. ging de jachtopziener, die K. op heterdaad had be trapt en die bijna door de stroper omver werd gereden, met een bezem te lijf; de vader bewerkte twee wachtmeesters met de blote vuist, terwijl een broer van de stroper als «>en razende met een bijl om zioh heen sloeg. Nadat ver sterking was aangeiukt werd K., zyn vader, de 54-jarige J. H. K., en zijn 55- jarige moeder gearresteerd. De andere leden van de familie zijn nog voort vluchtig. Over jaar weg uit Chateauroux (Frankrijk) BRUSSEL In Brusselse par lementaire kringen verluidt dat T7"£N »t Rotterdam tezamen met havens tUltltCUreU als Amsterdam en Antwerpen, een bevoorradingsbasis van de NAVO zal worden. In havenkrin- dese troepen in stand te kunnen °fets gen in de Maasstad is inmiddels houden. Hetzelfde is in Napels ge- meegedeeld dat er onlangs inder daad besprekingen zijn gevoerd met buitenlandse militaire tus senpersonen". Het gaat om Ame rikanen en ook Canadezen, die de grootste NAVO-basis in Frank rijk, Chateauroux ten zuidwesten van Parijs, elders trachten onder te brengen. Chateauroux, een lucht- annex be voorradingsbasis, moet over een jaar verdwenen zijn, als gevolg van het uittreden van Frankrijk uit de N oordatlantische V erdragsorganisa - tie. Hoewel deze zaak nog niet in de NAVO-raad is gebracht en ook niet op Nederlands regeringsniveau is behandeld, zijn achter de schermen Rotterdamse havenkringen benaderd om de ravitaillering van de in Euro pa gelegerde Amerikaanse en Cana- De zaak Lages AMSTERDAM Het protestcomité tegen vrijlating van oorlogsmisdadi gers heeft in een brief aan koningin Juliana (met afschriften aan de mi nister-president en minister van justitie) gezegd, dat de invrijheidstel ling van Willy Lages voor het comité reden is tot ernstige bezorgdheid over het gratiebeleid ten aanzien van de overige Duitse oorlogsmisdadigers, die zich in levenslange gevangenschap in Breda bevinden: Kotaella, Aus der Fünten en Fischer. Het comité zegt zich de tolk te we ten van brede kringen uit het Neder- De militaire delegatie, die met de havenleiding gesproken heeft, heeft de indruk gekregen dat de Maasstad wel bereid is Chateauroux gedeeltelijk te vervangen. Grote investeringen van gemeentewege zouden niet behoeven te worden gedaan, terwijl het ook niet in de bedoeling zou liggen een door Washington betaalde legerpier te bou- De particuliere havenbedrijven zou den de opslag en de overslag helemaal aankunnen. Bovendien zou er grond en ruimte te over zijn om, als het moet, grote loodsen te bouwen. In Rotterdam wordt jaarlijks overigens al voor een miljoen ton aan goederen voor Amerikaans legergebruik overge slagen. Het gaat voornamelijk om mate rialen, die voor in Duitsland gelegerde Amerikaanse strijdkrachten zijn bestemd. Indien de transactie, die voorlopig on dershands wordt gevoerd, slaagt, bete kent een en ander een aanzienlijke uit breiding van reeds bestaande aktiviteiten. Burgemeester W. Thomassen, gister avond naar zijn mening gevraagd, ver klaarde dat hij over deze zaak af en toe wel eens „een losse opmerking" had ge hoord. „We hebben in Rotterdam al wat militaire overslag", voegde hij eraan toe. Een van de ondervoorzitters van het dagelijks bestuur van de Rijnmondraad, de heer M. H. L. Westtrate. verklaarde niets van de plannen te weten. Er was juist gistermorgen bestuursvergaderin, geweest, doch het onderwerp was totaa niet aangesneden. Wel meende de heer Weststrate dat het niet denkbeeldig is dat het Rijnmond- streekplan gewijzigd moet worden, als er inderdaad grote plannen in de maak zijn om Rotterdam in de ravitaillering Noord-Amerika naar Europa een deel de NAVO-aktiviteit van Le Havre te la ten overnemen. MILJOEN TON Demonstraties "DIJ EEN demonstratie gisteren in de hoofdstad is een dode ge vallen. Ook waren er gewonden. Een betreurenswaardige zaak, die tegelijk laat zien hoe gemakkelijk een gevarenzone kan worden be reikt. Het gebeurde zelf wordt nog onder zocht. Op dit ogenblik lopen de le zingen uiteen. Waarop het onder zoek echter ook moge uitlopen, dui delijk is wel, dat men bij demon straties spoedig in de sfeer van verhitting terecht komt. Van het zijn opgenomen in een menigte gaat maar al te gemakkelijk een ver hevigde werking uit. Aan de an dere kant wordt vooral in een situatie van onzekerheid maar al te licht van dragers van gezag het schier onmogelijke verwacht. Wordt het niet tijd, dat in het zo mers Amsterdam de bezinning te rugkeert? Het had al eerder dienen te geschieden. Voor de mogelijkheid dat doden konden vallen was im mers al in een vroeger stadium ge waarschuwd. Niemand wil het en de deernis is even algemeen als oprecht. Maar een dode krijgt men er niet mee tot leven. HARLINGEN Boven de Wadden zee, even uit de kust ten noorden van Harlingen, zijn gistermiddag twee Duitse Starfighters verongelukt. De toestellen behoorden tot het op Twen te gestationeerde Immelmaneskader. Een van de piloten, de eerste luitenant Manfred Hippel uit Essen is overle den, de ander is nog niet gevonden, maar aangenomen wordt, dat ook hij is omgekomen. Zeven minuten nadat beide toestel len in enorme waterzuilen de zee indo ken was de Harlingse sleepboot Alcy- on al ter plaatse. De bemanning slaag de erin de vlieger, die per schietstoel zijn toestel had verlaten, op te pikken en naar Harlingen te brengen. In het ziekenhuis overleed hij echter. De oorzaak van het ongeluk ls niat bekend. Met dit ongeluk is het aantal neergestorte Duitse Starfighters opge lopen tot 58 (in vijf jaar). .LONDEN Een poging van commu nistische vakbondsleiders ook de havenar beiders te betrekken bij de Britse zeelie denstaking is gisteren op niets uitgelo pen. Na enige verwarring op de vergade ring verwierpen de Londense havenarbei ders de communistische aansporing tot wilde staking en bleven voedselsche- ïn de haven lossen. bases naar ons land. Er zou trouwens weinig of geen ruimte voor zUn. Den Haag zou overigens geen bezwaar hebben, Duidelijk is dat de besprekingen, welke tussen de Rotterdamse haven en de „bui tenlandse militaire tussenpersonen" zijn gevoerd, het regeringsbeleid in dezen niet doorkruisen. Het gaat om opslag en overslag, om een distributiecentrum dus. dat de Maasstad op dit moment al ge- j- Duitsland gelegen Ame- wijst, dat noch Kotaella, noch andere oorlogsmisdadigers voor verde re verzachting van straf in aanmer king kan komen. Alleen reeds mededo gen met hun honderdduizenden slacht offers gebiedt hun levenslange gevan genhouding". Aldus de brief van het protestcomité tegen vrijlating van oor logsmisdadigers. BOMBAY Bij een botsing tussen twee treinen in de Indiase stad Bom bay zijn gisteren meer dan 60 mensen het leven gekomen en 230 deels ir gewond. Ongeveer 500 passa giers liepen lichte verwondingen op. Het ongeluk gebeurde tijdens het spitsuur. De slachtoffers moesten met snijbranders uit de in elkaar gedron gen wagons worden bevrijd. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Even voor het liddaguur heeft een achttienjari- _e Rotterdammer gisteren een bru tale roofoverval gepleegd op de Middenstandsbank aan het Jacob van Campenplein in de nieuwe wijk Prins Alexanderstad. Hij zag kans er met bijna 140.000 vandoor te gaan, die de kassier van de bank, de 25-jarige J. Rook, op bevel in een zak had gestopt. Dank zij krachtdadig ingrijpen van publiek en politie kon de dader in korte tijd worden gegrepen. Ook de buit is vrijwel geheel teruggevonden. Het is voor de politie uiterst moeilijk de overval precies te reconstrueren, omdat de uitlatingen van de dader, R.V., die eerder als naam P. van D. had opgegeven, nogal tegenstrijdig waren. V. liet zich rijden door een taxichauffeur van Ravero, die van V. na het plegen van de overval opdracht kreeg naar de Groene Wetering te rijden. Hjj deed dit onder protest, wat V. noodzaakte tot schieten. Korte tijd later moest de taxi-chauf-1 feur auto's aanhouden, waarmee de rover naar het Centraal Station wilde rijden. Dat ging allemaal precies zoals hij zich dat had voorgesteld, maar V. had niet gerekend op de tegenstand van de automobilisten. Een van hen, de heer Sies uit Rotterdam wist V. te overmeesteren en hield hem zolang vast tot de politie arriveerde. Bij de worsteling die ontstond, werd een man in het been geschoten. Deze moest naar een ziekenhuis worden overge bracht. (Een uitvoerig verslag staat op pagina 5). in de vakantie niet duur wel heerlijk DE BILT In het gehele land was het vanmorgen zonnig weer onder in vloed van een hogedrukgebied dat van Frankryk langs ons land naar de Noord- "aa. trok. De wind werd hierdoor zwak de temperaturen liepen weer flink op. Een kleine onweersstroting was boven Zuid-Duitsland gelegen en trok eveneens in noordelijke richting. Een meer belang rijke onweersstoring begon zich vanmor gen boven Zuidwest-Frankrijk te ont wikkelen. Het is te verwachten dat deze storing eveens naar het noorden zal ko men en morgen het weer in ons land zal gaan beïnvloeden. De onweerskansen ne men daardoor bij aanhoudend warm weer dus weer toe. STRANDWEER Het weer houdt een zomers karakter met perioden van fraai strandweer. In de middag een kleine onweerkans. Zwakke tot matige meest zuidelijke wind. In de middag 22 tot 24 graden, zeewater 15 graden. VOORUITZICHTEN: Kleine buienkans, maar overigens fraai strandweer. DE BILT Warm weer met zon nige perioden, maar ook plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Over wegend zwakke veranderlijke windw

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1