„Ik had een meisje lief' nu ook in het Nederlands Nieuwe voorzitster voor CPB van Zuid-Holland Weet u wel hoe brood-en broodnodig uw hulp is? Helaas hebben we nog bestaansrecht Kanttekeningen Diepste grond van de geneeskunst is liefde Spaanse protestanten uiten ongeduld Dr. Riemens (91) verlaat De Protestant Moslimreactie op groei kerk in Indonesië Vaderdag! T \/eJa4 que4 Een woord voor vandaag Getuige van Christus zijn is als regel niet gemakkelijk. In de Oude Kerk was het zo sterk met lijden verhonden, dat het Griekse woord voor „getuige" ook de betekenis „martelaar" ging krijgen. Dat zien we al duidelijk bij de eerste, die om zijn getuigenis aangaande Christus gedood wordt: Stephanus. De wijze, waarop hij de dood ondergaatis bijzonder. „En op de knieën vallende, riep hij met luider stem: Here, reken hun deze zonde niet toe'. En met deze woorden ontsliep hij" (Hand. 7 60). Hij was niet benauwd, omdat hij sterven moest. Zijn toe komst was veilig. Waar hij wel benauwd over was, dat was de grote zonde, die zijn knarsetandende moordenaars bezig waren te bedrijven. Bekend is het gezegde, dat het bloed der martelaren het zaad der kerk is. Men bedoelt er mee, dat wat de vervolgers be doelen, de uitroeiing van de kerk, wel eens precies omgekeerd uitvalt. Zo is het ook hier. God heeft het gebed van Stepha nus verhoord. Juist één uit deze moordenaarsbende heeft Hij gemaakt tot de man. die de lijn van Stephanus' prediking het scherpst heeft doorgetrokken: Paulus. Het laatste getuigenis van Stephanus heeft bij de man, die de mantels van de steni- gers bewaarde, een onuitwisbare indruk achtergelaten. Eén vraag: zijn wij zo bezorgd om het heil van onze naaste, als Stephanus? Wij lezen vandaag Handelingen 6 1-15. VRIJDAG 10 JUM 1 Briefwisseling van jonge Afrikanen Blamage volkshuisvesting en ruimtelijke or dening gevraagd, of het de minister bekend is, dat de bouwresearch in ons land stagneert door gebrek aan financiën. Hiermee heeft de vragensteller een in de bouwwereld reeds jarenlang levend probleem aangeroerd, dat inmiddels een heet hangijzer is ge worden. Reeds in december 1964 hebben wij gewezen op het feit, dat de bouwresearch in ons land in een slop dreigt te geraken, doordat de Nederlandse Aannemers- en Pa troonsbond en nu ook de NCAB en NKAPB zelf research willen gaan In 1964 vonden wij dit al een vreemde zaak, omdat in 1959 op ini tiatief van de werkgevers- en werknemersbonden in de bouw de Stichting Bouwresearch werd op gericht met het doel: het bevorde ren, subdiëren en coördineren van het wetenschappelijk onderzoek en de opleiding ten behoeve van de bouwnijverheid. Sinds de oprichting zijn door deze stichting vele nuttige studies ver richt, zoals over de geluidisolatie in woningen, de kosten in het bouw bedrijf. elektrische leidingen in de woningbouw, montagebouw en an dere belangrijke zaken. De stichting werd gefinancierd door de diverse bonden. Toen in 1964 de NAPB besloot zélf de bouwresearch ter hand te gaan nemen en daarvoor een heffing te leggen op de omzet van de leden, hebben wij ons afgevraagd, waar om deze bond aan een zo kostbare en moeilijke zaak begon, terwijl de gezamenlijke bonden een reeds goed draaiend instituut op dit ge bied hadden. Wij schreven toen te verwachten, dat dit besluit in de eerste plaats het wetenschappelijk onderzoek t.b.v. de bouwnijverheid zou belemmeren en dat ook de Stichting Bouwresearch in moeilijk heden zou komen. Dit alles ten na dele van woning- en utiliteitsbouw. CINDS de NAPB het besluit heeft genomen, is het met de bouwre search snel in afwaartse richting gegaan. Wel heeft dc Stichting Bouwresearch alle krachten inge spannen om nog veel goed te ma ken, doch ook deze stichting is in financiële moeilijkheden gekomen. Van het besluit van de NAPB is tot nog toe niets terecht gekomen. Wèl heeft men door een reorganisatie van de Raad van Bestuur Bouwbe drijf de andere bonden ook voor het plan kunnen winnen. Doch toen kwamen de moeilijkheden pas goed. In 1965 heeft bij de loononderhan delingen tussen werkgevers en werknemers de kwestie georgani seerd-ongeorganiseerd een grote rol gespeeld. In de zaak van de bouwresearch blijkt nu, dat deze kwestie óók speelt, doch dan alleen op het vlak van de werkgeversbon den. Deze bonden wilden de niet georganiseerde werkgevers zodanig binden, dat ook zij aan de research zouden gaan meebetalen. De rege ring heeft dit plan echter niet goed gekeurd, omdat een dergelijke ver bindendverklaring de directe ar beidsverhoudingen niet raakt. Hier op is nu alles gestrand. "pOCH vragen wij ons af, of, in dien de regering wel akkoord zou gaan met een dergelijke ver bindendverklaring, de bouwre search wel aan de trekken gekomen zou zijn. In totaal wensten werkgevers- en werknemersbonden een bedrag van 30 miljoen bijeen te brengen. Hiervan zou 24 miljoen bestemd zijn voor de vakopleiding en van de resterende 6 miljoen slechts een klein deel voor het wetenschap pelijk speurwerk. Een dergelijk klein bedrag is ten ene male on toereikend om een goed onderzoek instituut op te zetten ten behoeve van de grootste Nederlandse be drijfstak. De resultaten van dit on derzoek zouden dan ook beslist niet kunnen doorwerken op bijvoorbeeld de woningbouw, waarvan de Stich ting Bouwresearch reeds heeft aan getoond, dat men voor tien- tot twintig percent minder kosten dan thans reeds een goede woning kan De omringende landen zijn op het gebied van het speurwerk ten be hoeve van de bouw reeds veel ver der dan wij. Het is een blamage voor ons land, dat de gehele bouw nijverheid niet in staat is de zaak goed en grondig aan te pakken. Nu hierover de minister vragen zijn gesteld is het te hopen, dat men zelf de handen uit de mouwen steekt voordat dc overheid zich ge- noodzaakt ziet zich met deze zaak te gaan bezig te houden. Daarbij zal het goed zijn een goed functionerend instituut als de Stich- ting Bouwresearch niet uit het oog te verliezen. (Van onze kerkredactie) WAGENINGEN Nu is het boekje ,,Ik had een meisje lief" ook in de vijftigste verta ling: het Nederlands verschenen. Het is de bundeling van de ver trouwelijke briefwisseling van de jonge Afrikaanse christen Fran cois, zijn vroegere leraar Walter A. Trobisch, die de brieven uit gaf, en het Afrikaanse christen meisje Cécile. Zeer openhartig zijn de brieven van de jonge Afrikaanse leraar Frangois aan de Europese predikant Trobisch. nadat hij met zijn Afrikaanse opvattin gen is gebotst op de leer van de jonge Afrikaanse kerk. Na zijn eerste lief desavontuur wordt hij namelijk als le raar ontslagen en de kerk legt hem tucht op en sluit hem uit van het avondmaal. Dit begrijpt Frangois allemaal niet. maar als vriend en van man tot man praat Tropisch met hem. Steeds meer vragen worden op hem afgevuurd. Bruidsschat Als later Frangois Cécile, zijn toe komstige vrouw heeft gevonden en hij ook weer aan het werk kan, steken andere moeilijkheden de kop op. Céci le is christen, haar vader niet en naar Afrikaanse traditie eist hij een bruids schat van 1400 voor haar. Dat kan Frangois onmogelijk opbren gen en Cécile wil niet verkocht wor den. Wanneer dan een zekere mijn heer Henri, die twintig jaar ouder is dan Cécile, wel een bruidsschat voor haar kan en wil betalen, vluchten Frangois en Cécile. De roman (een pocket van nog geen honderd pagina's) van deze beide jon ge mensen is een wereldsucces gewor den. De vijftig talen, waarin hij is geschreven zijn: het Frans, Engels, Duits, Noors. Fins, Zweeds, Deens, Spaans, Portugees. Italiaans, Neder lands en 39 Afrikaanse en Aziatische talen. Dat het een wereldsucces is ge worden dankt het aan het feit, dat de probleemstelling alle jonge mensen Hetzelfde Daarom hebben de drie briefschrij- ;rs eigenlijk vier, want Trobischs rouw schreef er enkele brieven besloten deze zeer vertrouwelijke briefwisseling uit te geven om ande ren te kunnen helpen. Natuurlijk is de situatie in het snel veranderende afri- ka anders dan bij ons, maar de voor naamste problemen zijn hetzelfde. Trobisch schrijft aan het eind van het boekje: „God leidt ons in de loop van ons leven steeds weer naar gren zen, waarvoor wij als mens machte loos en zonder uitzicht staan. Voor Francois en Cécile heette die grens: bruidsschat. Vpor ons kan zij standsverschil; gebrek aan woonruim te of een politieke muur heten. Zij kan door mensen belichaamd worden of door omstandigheden. Belangrijk is niet, hoe die grens heet. Belangrijk is. hoe wij ons voor haar vrijwaren. Walter A. Trobisch werd geboren in Nu een eigen provinciale vlag (Van een onzer verslaggeefsters) GORKUM De Christelijke plattelandsvrouwenbond van Zuid-Holland heeft giste ren afscheid genomen van zijn voorzitster, mevrouw M. E. de Wit-van Egmond. Haar opvolgster is mevrouw J. A. van Bergeijk-Noordermeer geworden. Een andere be langrijke gebeurtenis was gis teren op de jaarvergadering het onthullen van de provin ciale vlag. Embleem Het doek met het wapen van Zuid-Holland en het CPB em bleem, waarop onder andere de bloemen, de aar en de vogels, prijkte op het podium van de Nieuwe Doelen. Overal vandaan uit Zuid-Hol land waren de dames naar deze mooie moderne schouwburg- en bioscoopzaal gekomen. Behalve hen heette mevrouw De Wit Gor- kums burgemeester, mr. L. R. J. ridder van Rappard en zijn echtge note en vele afgevaardigden van andere bonden welkom. Ds. P. den Butter hield een kor te overdenking naar aanleiding van de toespraak van dr. W. de Kloe over gezonde voeding in de ze tijd. Een gezond lichaam, dat we van God hebben gekregen moeten we waarderen en bewa ren. Maar de mens is niet puur lichaam. De mens vraagt ook an- der, geestelijk voedsel, zei hij. Hij noemde het een opvallend verschijnsel, dat de mens, puur materie is toch streeft naai geestelijk voedsel, zoals produk- ten van letteren en wijsbegeerten, televisie en krant. Maar we moe ten ervoor zorgen, dat we gezond geestelijk voedsel verwerken, het Woord Gods is geestelijk voedsel te vinden. In dit verband noemde ds. Den Butter sommig»; schriftkritieken, die ongezond Harpiste De harpiste, Boer had gisteren het vrolijkst» aandeel. Bij de begeleiding van haar harp zong zij bijzonder leuk» i volksliedjes uit Frankrijk geland. Bij het refrein van Ai prés de ma blonde, wist zij zelfs de zaal mee te krijgen. Dr. De Kloe, waarnemend direc teur van het voorlichtingsbureau1 voor voeding in Den Haag accen tueerde een van de welvaartsziek- ten: het verontrustende tandbe- derf door het snoepen. „Men kan nog zoveel fluorideren, maar te gen snoepen is niets bestand." Evenals de volgende spreekster, mevrouw E. C. van Leeuwen-Ha- nedoes, vertoonde hij dia's bij het gesprokene. Mevrouw Van Leeu- j wen vertelde over de sociale me dische arbeid van de Verenigde Naties in het Midden-Oosten. 1923 in Leipzig. Hij studeerde theolo gie in Wenen, Leipzig, Heidelberg, Pa rijs en Rock Island (USA). Sinds 1953 werkt hij in Afrika, trad als predikant in dienst van een lutherse kerk in Kameroen en werd daar leraar aan een gymnasium. Trobisch is thans bezig een huwe lijksadviesdienst voor en door Afrika- op te bouwen. Bei NED. HERV. KERK erk Directeur Westerhonk bij opening: (Van een onzer redacteuren) MONSTER Midden in de fel Beroepen te Oldeboorn: a. k. l. Bloembegeerde groenstrook tussen het Epxta- te Wiprrtpn ftnp? A Tfactoloin Westlandse kassengebied en Den Haag verrijst ,,Het Westerhonk". te Eexta: te Wierden (toez.): A. Kastelein te Capelle a. d. IJssel. Aangenomen de benoem, t. bijst. in dt pastor, te Hoevelaken: J. R. Cuperus, as ém. pred. te Waddinxveen. GEREF. KERKEN Beroepen te Silvolde en te Hijlaard: kand. E. J. Baljet te Bergen. Bedankt voor Zuidland (2e p.p.): A. C. Mooy te Ridderkerk; voor Denderleeuw (België): P. S. Veldhuizen te "t Harde. GEREF. KERKEN (VRtJGEM.) Aangenoippi naar Rotterdam—Charlois: B. Wesseling te SmildeDiever. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Amsterdamcentrum: A. Hofman te Zeist: te Corsica (South Da cota - V.S.): W. C. Lamain te Grand RapidsMich. Ont. Canada. Bedankt voor RotterdamZuidwijk: L. Huisman te Vlaardingen. Bijbels en vertalingen voor de zendingsgebieden. niet j stort uw bijdrage op piqf} tij t.n.v. n.b.g. in do *"I1U brood geesteujke hulpactie alleen „niet bij brood alleen" 44000 Het Nedcrlandsch Bijbelgenootschap rekent op ut Een ruim complex paviljoens en een hoofdgebouw vormen samen het nieuwe centrum voor zwak zinnige kinderen, dat gistermor gen om elf uur officieel is ge opend. Bij de opening werd als geneesheer-directeur geïnstal leerd dokter J. P. Boomsma, voorheen arts te Bolnes. Het Westerhonk is een geestesprodukt van de staf van de mr. dr. Willem van der Bergh Stichting te Noord- wijk. Alle patiënten zijn afnomstig uit de Noordwijkse stichting. Deze heeft ook gedeeltelijk het beheer van het nieuwe centrum. Vertrouwen In aanwezigheid van burgemeester en wethouders van Monster verrichtte men de opening met korte toespra ken. Uit de speeches bleek het vele vertrouwen dat men bij voorbaat in dokter Boomsma stelde, en het. war- me hart dat men de verpleging van geesteszieke kinderen toedraagt. „Dokter Boomsma kennen we nu al als een goedmoedig en vriendelijk man". In zijn „maidenspeech' zei dokter Boomsma over de verplegin; Regering versnelt tempo (Van onze kerkredactie) MADRID Dc Spaanse pro testanten hebben besloten het ge-; sprek met de rooms-katholieken te verbreken en niet meer te her vatten. totdat de regering de aan gekondigde wet over dc gods dienstvrijheid heeft uitgevaar digd. Verdere gesprekken over de verbete- j ring van onze onderlinge verhoudiri-j gen hebben alleen maar zin. als de godsdienstvrijheid wettelijk is vast gelegd, zo verklaarde ds. José Cardo- na, de secretaris-generaal van het comité tot verdediging van het pro testantisme. en het parlement te worden voorge legd". zei een verantwoordelijke functionaris. De Spaanse ambassa deur bij het Vaticaan Antonio Garri- gues is naar Madrid ontboden, om aan de conferenties deel te nemen. i rooms-katholieke experts in het kanonieke recht, die alle problemen rond de vrijheid van godsdienst moet bestuderen. Uit de bijeenkomsten op het ministerie van Castiello schijnt te kunnen worden afgeleid, dat de regering heeft beslo ten, het rapport van deze commissie niet af te wachten, maar met het werk aan de nieuwe wet door te gaan. Men krijgt inderdaad de indruk, dat; de Spaanse regering spoed gaat zet- h ten achter de totstandkoming van de!Lo£den" nieuwe weL Minister Fernando; Amsterdai Castiello is namelijk benoemd t°L Bussel voorzitter van een reeks redactiecon- ferenties. Hij heeft al eerder een j Nice wetsontwerp ingediend, dat door het Frankion kabinet werd goedgekeurd, maar "urteh strandde op tegenstand van conser- Geneve vatieve krachten. Wen™0 „Deze redactieconfeienties zullen iJJJJj*™0' worden voortgezet, tot het wetsont- Maiiorc» werp gereed is, om aan het kabinet i Madrid HET W EER E\ E( ROIM (Van onze kerkredactie) TJTRECHT De 91- jarige dr. J. Riemens ■jr. zal volgende week maandag op de algemene vergadering van de Evan gelische Maatschappij of ficieel afscheid nemen van de redactie van De Protestant. Zijn laatste artikel in het blad is ge titeld ..De Kerk van Morgen". Het eindigt al dus: Hoe anders w« pastoor, maar hij werd ver vangen door een andere, die het wat voorzichtiger Joannes XXIII om een tweede Vaticaans concilie bijeen te roepen en niel wel voor In de oorlog maatschappelijke nood ook heid op dat concilie. Een de sfeer werd geschapen, waar bij de scherpe kanten var, houdingen in verband met de problemen van Rome en en v Reformatie nog de laatste jaren voor de tweede we reldoorlog! Toen mij gevraagd wen als redacteur mee te wer ken aan De Protestant, was Ds. J. W. van de Meene thans predikant in Austra lië, een van de eersten, die een andere methode wenste bij het debat met Rome dan die van het anti-pa- pismc. De tijd van Maro- nier met zijn heftige aan- val op de „zedeleer der Je- _9' zuïeten" en van pater Hen- ceera drichs S. J. met zijn bij tende polemiek 'egen de protestanten was voorbii waar de troffel meer ge bruikt^ wordt dan hei Toch moesten wij Rom> anuit die situatie werd Maar éen invloedrijk man, zelfs al is hij aaus verandert nog niet in een oogopslag een gemeenschar van miljoenen, over de re dan ook gedacht en gepubli n tiering in „Het Schild' net wel bekende apologetische tijd schrift, werden boze woor den al zeldzamer en mil de opmerkingen al veel- vuidiger. Maar vele ontmoe tingen en ervaringen gedu rende de oorlogstijd had ringen gekomen. Een feit van de allereerste rang was en is de uitgave van de uitnemende nieuwe hele wereld verspreid. Eu Paulus VI, de opvolger van Joannes durft blijkbaar dr consequenties niet aan! wij middenin staan. Als r rckkelijkheio van mystie ke maar ook soms van vro- ijke zanglustige vroomheid die je uit rooms-katholieke kringen tegemoet komt. Een en ander heb ik destijds crachten te verwerken in mijn boek „Reformato- risch-katholiek of Rooms- katholiek?" In ons land is nu, Gode zij dank, dat reformato- risch-katholiek aan de orde van de dag. Bepaalde dit ie overwinning, dan wer den we bondgenoten, zoals nu van 1e oud-katholieke kerk. Helaas Protestant nog be staansrecht. Want wèl is de Index afgeschaft en tot minzame waarschuwing ge worden, maar het pause lijke in de paus is niet af geschaft! En evenmin het griezelige wetboek, de Co dex met zijn duizenden voorschriften! Evenmin het celibaat! En evenmin de aflaat! Ik hoor iemand zeg gen: „maar wél in Neder tand!" Menig aangenaam uur neb ik met verschillende re dacteuren mogen doorbren gen. Van de vroegeren denk ik met vriendschap aan de reeds genoemde Van de Meene, dan ook Testament door de St. Willi brord-vereniging in samen- db„ de klooi ook minder h!.L?"b„el8.1 Nieuwe facteur van een klein blad bekwame Roos, de welden een klein land trachl kende Van Rossum. de be- Wel herinner ik mij nootschap geen onvergetelijk gewor den is de plechtige over dracht van het N T aai mijn kinderjaren de grote kardinaal Alfrink vriendschap van een be- vriende dominee met dc pastoor in zijn dorp «Ds Westrik en dc pastoor te Cothen), maar dat 1961 uitzonderingen. Wel had iV zelf in mijn eerste gemeer. te geschaakt met H rooms-katholieke zijde on het bijbellezen in de gezin nen aan te bevelen. Maar niet minder belang rijk voor de verhouding Re 'ormatie-Rome is de geze gende beslissing van oau- dan, samen houden: boven Evangelie van Jezus Chris tus. de Heer. naar de Hei lige Schrift! In de loop der jaren on lervond ik aldoor weer net- zelfde: nu eens de afkeei van een juridisch en forma listisch ultramontanisme dat over de ketters wil tri- imferen: dan weer de aan dachtzame De Ridder on last but not least de spits formulerende, volijve rige Meyboom. Moge de zich in de aatste tijd sterk vernieuw de redactie, met wie ik mij vriendschappelijk verbon den weet, de dag beleven dat De Protestant kan he ten: Gesprekspartner van de Nederlandse provincie der katholieke kerk! en de verantwoordelijkheid van het personeel: „U moest eens zien met wat voor een elan er wordt gehol pen om het leven van de kinderen te veraangenamen". Typerend voor de leiding van dit nieu we centrum voor geesteszieke kinde ren is de stelregel van dokter Boomsma: „De diepste grond van de geneeskunst is de liefde". GENEVE De massale overgangen in Indonesië naar het christendom heb- j ben reacties uitgelokt van enkele moslimgroepen. Door gewelddaden en andere pressiemiddelen proberen zij1 de groei van de kerk te beletten. In j een gebied, waar 2500 mensen christen j wilden worden, hebben 1.300 zich aan de voorbereidingen op de doop onttrok- ken uit angst voor represailles. Aldus deelde dr. Marcel Prader- vand, de secretaris-generaal van de Hervormde Wereldbond, mee bij zijn terugkeer uit Azië. Hij maakte een reis van drie weken, gedurende welke J hij kerken bezocht in Indonesië en de I Philippijnen. Op zijn reis door Java had dr. Pra- l dervand doopsbedieningen meege maakt met 250, 400 en zelfs met 450 dopelingen. De sinds een jaar bestaan de gemeente van Lebakroto (Zuid- west-Java) groeide in één maand (mei) van 200 tot 450 leden. Nog 9 dagen en dan is het Maak uw keuze uit de vele modellen en kleuren. Prijzen v.a.5.95 tot 12.50 UNIECOLLECTE De uniecollect SohoJen Prof. R. B. Kuiper, emeritus-president van het Calvin Seminary te Grand Rapids, is overleden. Hij was ook presi dent van het Calvin College en hoog leraar in de homiletiek aan het West- minster Theological Seminary in Phila delphia. Bijbel heeft in de volgende plaatsen achterstaande bedragen opgebracht: graven (De Meye). 150; CapeMe a.d. (1), 545; 's Gravendeel, 1261,30; Dot 25. Het totaail vam 698 locale oomdté's j' 550.931,69. Verleden jaar was dat ƒ4!""" -#• Vijf miljoen kroon (31s gulden) kost de eerste rooms-katholifl school in Stockholm, waai dagen de eerste steen werd gelegd. I geen overheidssubsidie te verwachten^ moeten de bouwkosten geheel door v willige giften worden opgebracht, hoo zakelijk door rooms-katholieken i~ Duitsland. Alcazar i v4n europa s gro°1&

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2