no Subsidie wordt nu alle woningbouw dig voor Kruitfabriek verplaatsen Rijkswaterstaat denkt aan proef met dambouwschip T oeristenbezoek stijgt te traag Rentestijging gevaar voor de bouwmarkt Overleg in detailhandel moet worden verbeterd Vinder kreeg niets koper gemarteld Mechanisatie maakt controle moeilijk Vauxhall met dak van kunstleer Kabelbaan te Jicht" voor grote zeegaten Wervelstorm teistert Kansas LEIDSE COURANT VRIJDAG 10 fT NF 1966 (Van sociaal-economische redactie) f/len neme twee fiches (dat zijn Nozems) en zette die in de meest ciwaze houdingen op het speelbord neer. Wie het langst zijn even wicht kan bewaren (van de men selijke fiches dan) heeft gewonnen. Vit spel heet „twister", is uit de States overgewaaid en werd giste ren op straat in Amsterdam ge ïntroduceerd. Te oordelen naar de \elangstelling sloeg het niet erg in. UTRECHT Naar de woorden van oud-minister Zqlstra in de Eerste Kamer gesproken zal de regering volgend jaar diep het mes in het eigen uitgavenbeleid moeten zetten, wil onze economie weer gezond worden. Deze drastische uitgavenbeperking zal niet buiten de uitgaven voor de woningwetbouw om kunnen gaan. Ook op deze post van 1800 miljoen zal bezuinigd moeten worden. In ieder geval zal dit bedrag niet verder opgevoerd kunnen worden. Om desondanks te voorkomen, dat volgend jaar een stagnatie optreedt in de woningbouw, heeft de Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvak patroonsbond minister Bogaers de sug gestie gedaan, kapitaal tegen lage ren- Voorzitter Chr. bedrijfsbond: Van onze soc.-econ. redactie) 1 ARNHEM „Het overleg in detailhandel is nog lang niet het peil dat wij graag zouden in. In tè veel branches is van «zenlijk overleg geen sprake en inkeert nog van alles aan de chtspositie van de werkne- rs". Dit verklaarde de voor- ;er van de Christelijke Bedrijfs- id voor de handel, het bank- verzekeringswezen, de admi- stratieve kantoren en de vrije firoepen (HBV), de heer A. Nie- fantsverdriet, vanmorgen in zijn »eningsrede voor de tweedaagse gemene vergadering van deze 'ganisatie. xnantsverdriet. Men kan ten be- van de klant niet blijvend in chtspositie worden achtergesteld, mgdurig sociaal achter lopen breekt drijfstakken op een kwade dag op. jjk daarvoor willen wij mede-verant- oordelijkheid dragen en dat dienen j werkgevers in deze sector eindelijk )ns in te zien". „Ongerust worden" De voorzitter noemde nog meer be- ijfstakken, waar aan het overleg en rechtspositie der werknemers nogal it schort. Zo wil ook „het bepaald »t achterlijke verzekeringsbedrijf op haal gebied maar niet aan de eisen h de tijd voldoen". Ook in diverse Dothandelssectoren is geen sprake n een redelijk overleg en voorts emde de heer Niemantsverdriet de "Vountantskantoren, vele administra- ve kantoren, de spaarbanken, de erenleenbanken en de Raiffeisscn- _nken. „Het lijkt mij verstandig dat werknemers in die bedrijfstakken k eens ongerust worden en in orga- latorisch verband pogingen gingen hwenden om tot een in goed overleg Btgestelde rechtspositie te komen". Organisatie be organisatiestructuur van het CNV frd eveneens door de heer Nie- mtsverdriet onder de loupe genomen, j deed een dringend beroep op het Ituur van de vakcentrale om spoedig _jnd" te komen met de bednjfstaksge- jze organisatie, en noemde het onver- iwoord dat nog langer meer dan éen luster Thijsse' vilde wel even 1landje helpen HANEN De politie is overgegaan arrestatie van de 39-jarige A. M. T. R„ gescheiden vrouw, die de laatste we- bij enkele gezinnen in Vianen dief- len had gepleegd. Zfj wendde voor, zij „hoofdzuster Thüsse" uit Zwolle o wilde zij de doofstomme echtgenote ïen ingezetene van Vianen wel bij- Maar dat bijstaan had een bedoe- De doofstomme vrouw zag door het oglas van de televisie, dat „hoofdzuster in een kast aan het rommelen wat geld onder haar truitje weg- ffelde. Zij greep de „hoofdzuster" di- t beet en dwong haar het geld terug geven, wat zij ook deed. Daarna ver- ;n zij. 's Avonds toen de echtgenoot de invalide vrouw van het voorval de hoogte werd gebracht, waarschuw- hij de rijkspolitie, die onmiddellijk der ging speuren. Jet bleek haar dat „hoofdzuster Thijs- al enige tijd, eveneens in Vianen. de shouding deed van een blinde dame. beheerde zij de inhoud van een kast. arin onder meer een bedrag van 1100 opgeborgen. Dit geld is nu verdwe- Om zich populair te maken gaf zij zoon des huizes een bromfiets ter arde van 1000. die zü echter niet aaide. De bromfietshandelaar is ove- ens niet de enige die de dupe is ge- rden van haar praktijken. Meer win- iers, die „zuster Thijsse" hun vertrou- n hadden gegeven, wachten op hun ld. Met elkaar hebben zij enkele hon- guldens van de hulpvaardige tegoed. vakorganisatie van dezelfde vakcentrale bij één onderneming opereren. Voorts vond de heer Niemantsverdriet het „opvallend dat het NCV gekozen heeft voor de bedrijfstaksgewijze op bouw, maar daarbij enkele uitzonderin gen tolereert. Opvallend en tragiscn is echter ook dat die uitzonderingen be paald geen gunstige ontwikkelingen la ten zien". Hij doelde daarbij op de Ned Chr. Handelsreizigers Vereniging en de Ned. Chr. Vereniging van Hoger Perso neel. die nu beide buiten het CNV staan. De voorzitter zei het te betreuren, dat „de geestverwante handelsreizigers in fei te de eigen organisatie meer beminnen dan de grondslag waarop zij iS gebouwd" en hij hoopte dat „deze dwalende broe ders spoedig zullen inzien dat zij op de verkeerde weg zijn". Ook de gedachtengang van het christe lijk hoger personeel vervulde de heer Niemantsverdriet met zorg. „Met de pre tentie de christelijke organisatie voor het hoger personeel te zijn, gaan zij thans in de richting als vakorganisatie slechts be- zinningsorganisatie te worden, die zo nu en dan eens een waarschuwende vinger mag opsteken". Vele problemen zouden volgens de heer Niemantsverdriet zijn weggenomen en er zou doelmatiger en vruchtbaarder worden gewerkt, indien nu eindelijk het plan zou worden gerea liseerd om een Verbindingsorgaan Be- ambtengroepen CNV in het leven te roe pen. De daaraan verbonden kosten zou den dan door de gehele chr. vakbewe ging moeten worden opgebracht. Subsidie op de kapitaalrente voor de particuliere bouw zal deze woningsec- een impuls kunnen geven, waar door hij een eventuele daling van d« woningwetbouw tengevolge van een be perking van de regeringsui'tgaven de totale activiteiten in de woning bouw toch niet behoeven af te nemen Verschil In de Bouwvakpatroon, het orgaan in de NCAB, wordt deze maatregel de meest rechtvaardige en de meest voordelige genoemd. Op het ogenblik dreigt het verschil in voorwaarden, waaronder de woningwetbouw ener zijds en de particuliere bouw ander zijds op de woningmarkt opereren, steeds groter te worden. Subsidiëring van de kapitaalrente voor de particuliere bouw acht de NCAB ook in overeenstemming met de opvattingen van de minister, omdat deze heeft gesteld, dat subsidiëring niet geschiedt uit individueel sociale overwegingen, maar uit een algemeen oogpunt van volkshuisvesting. Het gaat de minister primair niet om het bouwen van zoveel mogelijk woningwetwoningen, maar om zoveel mogelijk woningen in het algemeen. Een overbruggingssubsidie in verband met de hoge kapitaalrente drukt daar bij heel wat minder zwaar op het over heidsbudget dan een immens aantal woningwetvoorschotten, aldus de me ning van de NCAB. Geldstroom Ter voorkoming van misverstanden wordt hieraan nog toegevoegd, dat de bond hiermee niet wil pleiten iren financiering door de overheid van de particuliere woningbouw. Naar zijn I oordeel zal een rente-overbruggings- subsidie reeds een voldoende stimu- 1 lans zijn om de geldstroom op de kapi- taalmarkt weer in de richting van de! woningbouw te doen keren. De verwachting wordt uitgesproken, dat de minister voor de komende ja ren zich niet zozeer door continu-con- tracten heeft gebonden, dat hij de weg van de rente-subsidie niet meer op zou kunnen. „Dat kunnen wij ons van minister Bogaers. die in zijn beleid steeds een zo grote mogelijkheid tot manoeuvreren heeft ingebouwd, nau welijks voorstellen." De NCAB stelt tenslotte, dat hier een nationaal belang in het geding is, namelijk het bouwen van een zo groot mogelijk aantal woningen, wat nog iets anders is als een zo groot moge lijk aantal woningwetwoningen. GEMEENTEN MOETEN EENHEDEN VORMEN STRAATSBURG De burge meester van de 18 landen van de Raad van Europa zijn van mening dat ge meenten regionale organen moeten vormen op basis van vrijwilligheid. Al leen door samenwerking en groepsvor ming zullen de gemeenten, die onaf hankelijk willen blijven, in staat zijn de vele ingewikkelde problemen op te lossen, die de moderne samenleving stelt. Dit werd door de burgemeesters niem uitgesproken in een resolutie. De ontwikkeling van de moderne technie ken op administratief gebied behoeven het bestaan van kleinere gemeenten niet in gevaar te brengen. Men moet echter in onderling overleg er een in telligent gebruik van maken. Daarom stellen de burgemeesters voor dat kleine gemeenten komen tot „pooling" van hun administratieve en technische apparatuur. Fruittelers bedrogen TIEL Vele Betuwse fruittelers die hun fruit net zo lang hadden willen be waren totdat de prijzen omhoog gingen, zijn bedrogen uitgekomen. De oorzaak ligt in de slechte kwaliteit van het be- waarfruit en de lage veilingprijzen. Ei zijn namelijk op het ogenblik volop ap- pel$ van het zuidelijk halfrond, vooral uit Chili, verkrijgbaar, die veel beter van kwaliteit zijn. Er zijn telers die zeg gen daardoor twintig tot dertigduizend gulden schade te hebben geleden. Staat moet betalen AMSTERDAM Als de kruitfa briek „De Krijgsman" verplaatst moet worden, dan zal dat initiatief genomen moeten worden door de staat. Dit werd gezegd op een vrij rustige jaarvergadering van de Koninklijke Nederlandse Springstoffenfabrieken N.V. in de hoofdstad. De staat bezit de helft van de aandelen. Medegedeeld werd dat de n.v. niet van plan is de trotylverwerking weer ter hand te ne men. Dat zou een onverteerbare zaak zijn voor de gemeente Muiden. In de practijk zal verplaatsing een bedrag vergen van 30 miljoen gulden. Geschat wordt dat de productie na een jaar weer in een nieuwe fabriek her vat kan worden. Volgens het bestuur heeft slechts een van de 202 werkne mers ontslag aangevraagd, maar hij trok dat later weer in. Het productieproces is wel iets, maar niet veel geschaad, werd gezegd door het bestuur: „Het kruithuis kan ongestoord voortgaan." ■fr De evangelisch-lutherse Gossnerkerk in India heeft woensdag herdacht, hoe honderd jaar geleden deze kerk ont stond door de doop van de eerste twee Kharia door Duitse zendelingen. Thans telt de Gossnerkerk meer dan 212.000 Ongeluksdiamant BRASILIA Aan het ontel-missaris had hem heel hardhandig la ten vertellen waar de diamant zich bevond. De commissaris zit nu gevan gen, maar de steen is nog steeds zoek. baar aantal legenden over onge luksdiamanten is er weer een nieuwe toegevoegd. Voor de drie mannen die de nieuwe steen tot nu toe in bezit hadden, is de le gende echte harde realiteit. De vinder werd betaald met valse cheques, de koper werd gemar teld en een commissaris zit in de gevangenis. Een Braziliaanse goudzoeker vond ergens in de binnenlanden in zijn goudpan een ruwe diamant ter grootte van een pingpongbal. Hij bood hem ter verkoop aan aan de Griek Hippo- cratus Takopoulos die er grif zeven miljoen gulden voor wilde betalen. De koop werd gesloten; de Griek tekende twee cheques en verdween met de kostbare steen naar zijn ge boorteland. De goudzoeker kwam lot de ontdekking dat hij betaald was met twee valse cheques. Hij schakelde de politie in en het onderzoek begon. Arrestatie Na enige tijd keerde de Griek, opge jaagd door Interpol in Brazilië terug. Commissaris Roberto Assuca wist hem aan te houden. Maar kort na de ar restatie verdwenen zowel Takopoulos als de commissaris. Enkele dagen geleden werd de com missaris gegrepen. Eerst dacht men dat de Griek hem met een passend geschenk bewogen had hem te laten lopen. Maar deze theorie werd on dersteboven gegooid, toen gisteren in de staat Goias Takopoulos gevonden werd. Hij bleek sporen van afschuwe lijke martelingen te vertonen. De com- Baptistenfusie in Duitsland bestaat 25 jaar (Van onze kerkredactie) BERLIJN7KASSEL Dc Unies van Evangelische Vrije Kerken in Oost- en in West-Duitsland hebben de zer dagen hun 25-jarig bestaan her dacht. In 1941 ontstond in Duitsland de Unie van Evangelische Vrije Ker ken door een samengaan van baptisten en Plymouth Brethren (vergadering van gelovigen). Door de politieke ont wikkelingen bestaan er nu in Oost en West twee zelfstandige unies. Op de vergadering van de Oost- duitse unie in Oost-Beriijn werd een verklaring aangenomen, waarin de aandacht wordt gevraagd voor de „steeds gevaarlijker ontwikkeling van de oorlog in Vietnam". De sympathie gaat uit naar die christenen in Ameri ka, die zich tegen deze oorlog keren. De Westduitse conferentie besprak de opleiding. De bijbelschool, de oplei ding tot jeugdleiders en het theolo gisch seminarie, die allen in Hamburg zijn gevestigd, zullen beter worden ge coördineerd. Ook werd besloten, dat iedere kandidaat eerst drie jaar vica riaat moet doorlopen, voordat hij be roepbaar kan worden gesteld. Op beide conferenties waren vele buitenlandse gasten. De Europese Bap tisten Federatie werd in Oost-Berlijn vertegenwoordigd door haar president ds. J. Broertjes uit Haarlem. Muizen in melk en brood Nieuw project voor Deltawerken genheid en de rechtspositie van de leden' ZUTPHEN De mechanisatie ii ondergraaft, het overleg bemoeilijkt en'zuivel- en broodfabrieken belemmert de middenstand in een nog moeilijker de goede controle op de produkten, positie brengt. constateert de Zutphense kf (Van onze redacteur automobilisme) EEN met zwart kunstleer overtrokken dak is de uit wendige blikvanger van de Vauxhall Viscount, die door de Engelse afdeling van Gene ral Motors op de markt is ge bracht. De wagen is van alle denkbare luxe en comfort voorzien, en wordt door de fa brikant als het veiligste mo del aangeduid, dat ooit (door hem) werd geproduceerd. Evenals de Cresta is de Viscount uitgerust met een 6 cilinder motor (3,3 liter) en een vermogen van 142 pk. Aan de nieuwe wagen is overigens duidelijk te zien dat hij van de Cresta werd afgeleid. Behal ve het kunstlederen dak is een ge wijzigd radiateurscherm het enige andere punt van onderscheid. De hoge graad van veiligheid werd o.m. bereikt door het toepas sen van een remkrachtbegrenzer om het blokkeren van de achter wielen bij een noodstop te voorko men, intrekbare veiligheidsgordels en een elektrisch verwarmde ach terruit. Andere veiligheidsvoorzie ningen, die ook reeds in de Cresta te vinden zijn, betreffen schijfrem men op de voorwielen, veilig heidssloten op alle portieren etc. Bij het ontwerpen van de Vis count zijn ook comfort en bedie ningsgemak uitgangspunten ge weest. De voorstoelen en de achter bank zijn in leder uitgevoerd. De achterzijden van de voorstoelen zijn voorzien van klaptafeltjes, wel ke, evenals het instrumentenpaneel en de deurpanelen in notehout zijn uitgevoerd. Onder de klaptafeltjes bevinden zich tassen voor het op bergen van kranten en boeken. De Viscount beschikt nog over 'een automatische transmissie, ser- vo-stuur. servo-remmen en elek trisch bediende zijruiten. ringsdienst in zijn jaarverslag, komt volgens de dienst sprekend voren in de zuivelindustrie. Bij een tempo van drie- tot vijfduizend fles sen per uur is een mens niet meer ir staat iedere melkfles die naar de vul- machine gaat, te bekijken. „Het is dan ook niet verwonderlijk dat van tijd tot tijd stukken glas of muizen wor den aangetroffen in flessen met melk- produkten", concludeert de keu ringsdienst. In de broodfabrieken doet zich een zelfde geval voor. Ook hier belemmert de mechanisatie een goed toezicht op de produkten. „Zelfs bij de zorgvul digste bestrijding kan een muis ergens in een machine kruipen om in het eindprodukt tevoorschijn te komen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Deskundigen van rijkswaterstaat onder zoeken thans de mogelijkheid om bij de afsluiting van het Brou- wershavense Gat en de Oosterschelde, zoals bekend de twee laatste en grootste zeegaten die moeten worden afgedamd, ge bruik te maken van nieuwe materialen en een nieuwe methode van sluiting. Naar aanleiding van proeven met nieuwe mate rialen (onder andere zandasfalt in verschillende mengsels) naast de stuw van Lith in de Maas, wordt gedacht aan het gebruik van een dambouwschip. 1-y -I -11 zullen zijn bij de sluiting van de grote Reeds bij de afsluiting van de Grevelin- gendam. met een kabelbaan, zijn proe ven genomen met de verwerking van al of niet gestabiliseerd zand. Sindsdien zijn. zo blijkt uit een publicatie in het Driemaandelijks Deltaberlcht, goede vor deringen gemaakt met dit onderzoek. De experimentele toepassing van enkele nieuwe materialen bij het geleidelijk slui ten van de Grevelingen heeft niet. zoals werd verwacht, geleid tot een helder in zicht in de kwaliteit van deze producten. In alle rust Is daarna het onderzoek voortgezet in Lith. Hoewel de proeven hier nog niet zijn voltooid, verwacht men dat de nieuwe materialen bruikbaar ANVV bezorgd over tekort aan hotels (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De aanzienlijke prijsstijgingen in ons land, het nijpend tekort aan hotelruimte en de toenemende internationale concurrentie zijn oorzaak van aarzeling in de groei der cijfers! van het buitenlands toeristenbe zoek aan ons land. Weliswaar gaan de cijfers nog steeds om hoog, maar de stijging neemt af. De Algemene Nederlandse Ver eniging voor Vreemdelingenver keer maakt zich over deze ten dens ongerust, zo blijkt uit het jaarverslag over 1965. Over de absolute cijfers is de (gou den) vereniging wél tevreden. De de- viezeninkomsten stegen in 1963 met 14 procent tot een klein miljard gulden, terwijl het aantal hotelgasten met 3,3 procent en het aantal overnachtingen met 4,2 procent omhoog ging. Maar ir het jaar daarvoor bedroegen deze per centages resp. 7,3 en 8,9. Niet het slech te weer alléén is a ling debet. alles kan met nElaikl^ir vrtag lijmwijzer in de wipkci Een factor, die voorheen vele toeristen naar ons land trok de lage prijzen is zo goed als ver dwenen. Nederland is niet langer een „goedkoopte-eiland". Ernsti ger nog echter is het tekort aan hotelbedden. Steeds meer klach ten bereiken de ANW van toe risten en groepen van toeristen, die in Nederland geen accommoda tie voor hun vakantie kunnen vin den. Vele van deze toeristen gin gen aan ons land voorbij en het gevaar is niet denkbeeldig, dat door de reputatie van een overvol land te zijn ook toeristen weg blijven, die wél gehuisvest zouden kunnen worden. Wat het toerisme van de Nederlan-, ders betreft: het percentage, dat de| vakantie' in eigen land doorbrengt,! daalt steeds verder. Bleef in 1954 nog 82 pet. van de Nederlandse vakantie gangers thuis, in 1964 was dit percenta ge al gedaald tot 71; 29 procent van de vakantiegangers trok de grens over. Hiertegenover staat, dat ook het totale aantal Nederlandse vakantiegangers in deze tienjarige periode is gestegen. In 1954 bedroeg het 41 procent van de bevolking, in 1964 reeds 54 procent. Van een vermindering van het binnen landse toerisme is in absolute cijfers uitgedrukt dus nog geen sprake. Het sterk toegenomen uitgaande toe risme van Nederlanders blijkt ook uit de totale uitgaven in buitenlandse net siecn- rejsdeviMen. Vorig jaar bedroegen de- ontwikke-xe f 1134 mnjoen, wat een stijging van 18 procent betekende ten opzichte I van 1964. Stelt men tegenover dit cij- I fer de inkomsten uit het inkomende toerisme, dan blijkt dat het deficit in moeten Behalve het soortelijk gewicht v ze materialen is ook de grootte bepalend voor de stroombestendigheid. Een grote stroombestendigheid kan den verwacht bij gebruik van zand een hoog soortelijk gewicht en in grote verpakkingen. Het gebruik van een ka belbaan in zijn huidige vorm laat het storten van zandpakketten toe tot twee en een halve ton. Voor de grotere sluit gaten zullen zwaardere eisen worden gesteld. Dit neeft ertoe geleid dat nieuw op de gedachte is gekomen van een „dambouwschip" voor de fabricage en verwerking van verpakt zand. Er wel eens eerder over de bouw en h gebruik van een dergelijk schip gespro ken, maar de voordelen ervan wogen toen niet op tegen de nadelen. Voor de afsluiting van de twee grote zeearmen biedt het dambouwschip echter voorde len. Voordelen Zandzakken die vanaf de kabelbaan worden gestort vallen gemiddeld tien me ter voor ze het wateroppervlak raken. Vanaf een schipis de valhoogte veel geringer. Een ander voordeel van het gebruik van een dambouwschip is dat de beteu- gelingsdam, die met behulp van een der gelijk schip wordt aangelegd, vanaf de voet in horizontale lagen kan worden opgebouwd. De teen van de dam (dus het gedeelte dat op de bodem komt te rusten) kan direct op de gewenste breed te worden gemaakt. Bij het gebruik van een kabelbaan is een regelmatige op bouw, ook wanneer verschillende kabels naast elkaar worden gebruikt, niet goed mogelijk. Bij het gebruik van zand wordt tussenopslag overbodig, omdat het in de omgeving gewonnen zand onmiddel lijk op het dambouwschip kan worden verwerkt. Dit houdt ook in dat minder geschieden door ongeschoolde krachten, havenvoorzieningen en opslagterreinen nodig zijn. Wanneer op éen schip verscheidene stortbanen naast elkaar I worden geplaatst kan een grote werkca- I paciteit worden bereikt. Het werk op een dambouwschip kan voor het merendeel geschieden door ongeschoolde krachten. Een dambouwschip kan ecu jaar na I bestelling reeds van stapel lopen. Dat I is veel vlugger dan de tijd die men nodig heeft voor de vervaardiging en Vragen Voor rijkswaterstaat kan beslissen' over het gebruik van een dambouwschip) bij de afsluiting van Brouwershavense Gat en de Oosterschelde zullen nog enke le vragen moeten worden beantwoord. VLIEGEND Vliegen wordt steeds goedkoper en daarom komen er steeds meer Ameri kanen naar Europa. Vorig jaar ander half miljoen, in 1975 vermoedelijk 3.65 miljoen. De voorzitter van de ANW, prof. dr. H. Gelissen, noemde deze voorspel ling vanmorgen op de jaarvergadering in Utrecht. Toerisme is „big business" gewor den. In de afgelopen vijftien jaar steeg het aantal internationale toeristen van 25,3 miljoen tot 117,7 miljoen. Dat le Een dergelijk schip moet voldoende zwaar zijn en tegelijk hanteerbaar veran kerd kunnen worden om niet alleen bij normale, maar ook onder moeilijke omstandigheden te kunnen werken. Ver der wil men het schip ook geschikt ma ken om er heen mee te kunnen storten. Een schetsontwerp van een dam bouwschip wordt door een studiecommis sie op zijn bruikbaarheid onderzocht. Naast bedrijfstechnische zijn ook scheep vaartkundige eisen opgesteld, waaraan het uiteindelijke ontwerp zal moeten vol doen. Eisen Het programma van eisen is gericht op de bouw van een dambouwschip dat geschikt is voor het aanmaken en verwerken van verpakt of gestabi liseerd zand, eventueel onder toevoe ging van grind. Een deel van de capaci teit moet kunnen worden benut voor de verwerking van zware stortsteen. Het schip met continu kunnen werken en dus ook continu met materialen kunnen worden gevoed. Wat de ligging betreft moet het veilig en rustig ge noeg zijn om betrouwbaar en nauwkeu rig te kunnen werken bij watersnelhe den tot vier meter per seconde en bij windkracht acht tot negen. De werk zaamheden moeten snel kunnen wor den afgebroken om een vluchthaven binnen te lopen. Het geheel moet cen traal kunnen worden bediend en bestuurd. Als het mogelijk is een dambouwschip te vervaardigen dat voldoet aan deze eisen zal het technisch mogelijk en eco nomisch verantwoord zijn het te gebrui ken bij de afsluiting van de twee grootste zeearmen in ons land. Het beeld van deze afsluitingswerken zal waarschijnlijk niet worden beheerst door kabelbanen en gondels, maar door een groot schip dat de dammen bouwt. TOPEKA Een serie wervelstormen heeft woensdagavond een aantal steden in het oosten van de Amerikaanse staat Kansas geteisterd. Ten minste dertien mensen kwamen om het leven, zeshon derd werden gewond en zeker 4.500 men sen werden dakloos. Het zwaarst werd de hoofdstad van de staat. Topeka, getrof- r twaalf mensen het leven lie ten. Gehele wyken van deze stad van 120.000 inwoners zijn met de grond ge lijkgemaakt. De orkaan Alma. die over Honduras en Cuba is getrokken heeft nu het gebied St. Petersburg aan de westkust van Florida bereikt. De schade is hier niet bijzonder groot. Een aantal mensen liep lichte verwondingen op, voornamelijk door rondvliegende glasscherven. Telegram i.v.m. samenspreking ALBLASSERDAM Een aantal le den van de gereformeerde gemeente (uitgetreden) van Alblasserdam heb ben het volgende telegram gezonden aan de commissies van de Gerefor meerde Gemeenten en de Gerefor meerde Gemeenten in Nederland, die vandaag een samenspreking houden in Rotterdam: |r dam, kennis genomen hebbende van uw samenspreking op heden, juichen dit contact zeer toe en hopen, dat dit onder de zegen des Heeren een posi tieve stap is tot een mogelijke her eniging."

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11