F Ons volk moet wakker geschud worden RIANT RITMEESTER Kennedy bezoekt Albert Loethoeli Provo's wisselen elkaar af in de gemeenteraad pKLM bestelt 10 f DC9-30 vliegtuigen Hereniging beide van Duitslanden „Boeng hoeft akkoord niet te tekenen" Von Habsburg mag weer naar Wenen Klacht tegen Amsterdamse politie SPRINGT ER VÈR BOVEN UIT! Boeddhisten houden VS -convooi tegen Breuk in NAVO voorkomen blijf jong... blijf fit... fiets! Spaanse don Juan vormt SCHADUWKABINET i NTEUWF, LEIPSE COURANT 5 DONDERDAG 9 JUNI 1966 Koekoek en.., Vondeling (I) J)EN HAAG Tegenover me zit een donkerkleu rige Nederlander, R. Meifort, 33 jaar, student in Rotter dam. Hij is naar de stembus geweest. Dat is zijn recht als rijksgenoot. Hij, de Curacaose man, mocht mee beslissen over de samenstelling van de Rotterdamse gemeenteraad. Hij heeft zich ook politiek georiënteerd, studeerde eco nomie, staatsinrichting en Frans. De Nederlandse politiek boeit hem. Hij kent de grote namen, maar hij kent ook de dissidenten. Koekoek inte resseert hem en Vondeling. „Die had nooit minister moe ten worden". „Er zijn in dit land immers veel betere eco- nomen. Witteveen, Zijlstra. Bosman, Schouten, Har- togEen serie namen, I d e de deskundige verraden. Een opgewonden standje, deze .elfort, zeker zodra hij over de I >litiek begint. Druk gebarend I ideneert hij. Soms zoekend naar goede Nederlandse uitdruk maar beslist in zijn oordeel, heeft niet op de Boeren ge- imd. ,,Ik ben vóór Witteveen!" aar hij meent, dat het ver- nijnsel-Koekoek toch niet zo itrassend is als uit de commen- ren moet worden opgemaakt, ïet Nederlandse volk moet tkker geschud worden. Het is weinig politiek geïnteresseerd. )ekoek werkt als een schok- :ect." ,'t Is geen blijvertje, als het publiek de politieke partijen op de juiste te reageren. Er wordt te veel ge- nmeld door de regering, De Kaniers dë partijen. Dat zien de kiezers", k krijg nauwelijks gelegenheid ook Opmerking te maken. De politiek ift m zo te pakken, dat hij er g van is. Een uitzondering in het derland van 1966, waar partijen iten indienen met zo weinig kandida- l dat bij de verdeling van de z tSere partijen er voordeel van t Ja heus. In Laren en ook in fgschenhoek kreeg de Boerenpartij 'eel stemmen, dat zij recht had op Cèe zetels. Maar de kandidatenlijst maar één naam. De P. v.d. A. B er goed mee. Die kreeg op grond haar overschot de tweede „boe- Jjstoel". Zoiets zou onze Curacaose ïnd niet overkomen zijn. De poli- I is voor hem een te serieuze zaak %ar wij schijnen het tegenwoordig fcjmaal met een korreltje zout te ne- »nze minister-president praat met t/A» BESCHERMT HAAG De K.L.M. heeft bij Douglas fabrieken in Californië 5 '^bestelling geplaatst voor 10 DC9- traalvliegtuigen voor de korte en e Üellange afstand. Deze vliegtuigen, '"lVvan er vijf in de tweede helft van I en vijf in de eerste helft van 1968 tn worden afgeleverd, komen in plaats van de elf Lockheed Elec- aait en de vier DC7f vraehtvliegtui- die de K.L.M. op het ogenblik in >pa gebruikt. DC9-30 is de verlengde versie van >C9-10 waarvan er deze zomer zes Ie Europese lijnen van de K.L.M. it||en ingezet. Dit vliegtuig kan dan N32 passagiers meer vervoeren dan "uidige DC9-10, die plaats biedt aan tssagiers. terwijl het maximum laad- jogen van 12.000 kg. 2700 kg meer is Ifjdie van de DC-10. Voorts heeft de |\30 een groter brandstaftankinhoud roter vrachtruim. Voor het overige vliegtuig vrijwel identiek aan de i-10. vijf DC9-30's welke in het voorjaar 1968 zullen worden afgeleverd, zijn 'het zgn. ..quick change-type". Dit leggen, dat zij in ongeveer een half van passagiers- tot vrachtvliegtuig •mgekeerd kunnen worden omge- Bernard de Vries: straks Provo-raadslid ner, twee maanden een provo-leider over de landspolitiek, „witte wievenplan" en de witte stoel, die tegenwoordig iedere zater dag bij „het Lieverdje" klaar staat voor A.R.-fractieleider Roolvink. Dat natuurlijk het goed recht var heer Cals. Misschien trekt hij zelf nog wel eens het witte spijkerpak aan om een tegenbezoek te brengen. Maar een beetje onserieus is dit gedoe toch Nemen wij ónszelf eigenlijk nog wel us? Dinsdag 31 mei reed Amsterdam dezelfde provoleider met bakfiets een bord door de stad, waarop de grootste verkiezingsleus van zijn partij: „Stem Provo voor weer!" Hij werd prompt opge pakt, want hij had geen vergunning voor deze „verkiezingsreclame" aange vraagd. Natuurlijk een proces-verbaal. Het zoveelste in een paar weken. Niettemin hebben de Amsterdam mers deze Provo-leider in de gemeen teraad gekozen. Hij zal er niet lang ii blijven, want de Provo's hebben af gesproken, dat alle kandidaten op hun lijst gelegenheid moeten krijgen prak tiseh politiek te beoefenen. Nummer bedankt na twee maanden nummer twee, mevrouw Irene Don- Navo-communiqué (Van een onzer verslaggevers) BRUSSEL In het uitvoerige c muniqué, uitgegeven na afloop van de NAVO-ministerconferentie, wordt slechts geringe aandacht besteed aan het voorlopige akkoord, het vraagstuk de Franse troepen in Duitsland verder in de permanente vergadering te bespreken. Van belang is echter de opmerking, dat de ministers zich opnieuw in het probleem zullen verdiepen, als de per manente vertegenwoordigers het niet met Frankrijk eens worden. Deze zinsnede onderstreept nogmaals, dat de veertien NAVO-partners de Franse minister van buitenlandse zaken Cou- ve de Murville hun zienswijze hebben opgelegd: De status van de Franse troepen is een zaak, die op politiek en niet op militair niveau moet worden i kans te geven. ment en de verbaasde kiezer vraagt zich af, waar de 900 miljoen gulden dan is gebleven, die we in het eerste kwartaal te veel uitgegeven hebben. Er zijn toch echt geen grote objec ten aangepakt. Natuurlijk er is een alleszins aanvaardbare verklaring te vinden in de cijfers van de heer Vondeling, maar de massa begrijpt die niet zonder meer. Minister Smallenbroek verzuchtte deze dagen „De verkiezingsuitslag is een protest tegen ons beleid. We zul len wat zuiniger moeten worden". Dat is een juiste conclusie. Maar met die ene conclusie zijn we er niet. Er is heel wat meer, dat op de achtergrond speelt. Hoe is de plotselinge populari teit van de heer Koekoek te verklaren en hoe de plotselinge verguizing (ook bij eigen partijgenoten) van de heer Vondeling? De lange wat schrale minister van financiën was toch een gevierd opposi tieleider en boer Koekoek werd tot voor kort door vrijwel niemand se rieus genomen? Wat is er in dit land aan de hand, dat we als de ontwik keling doorgaat over een jaar op gescheept zitten met een fractie var twintig lieden, wier voornaamste poli- is? Dtit Raat op haar brurt dan nummer tleke beginsel het negativisme drie een kans geven en zo wordt de (WOrdt vervolgd) hele lijst afgewerkt. Misschien is het provocerend poli tiek bedrijven wel nuttig. Het is te hopen, dat we dan van de politiek weer een serieuze zaak gaan maken. Wanneer we doorgaan met massaal mannen in onze vertegenwoordigende organen te kiezen, die voor het tele visiescherm verklaren, dat het maken van gemeenteprogramma's kan wor den overgelaten aan kinderen van twaalf jaar, moet er ergens kortslui ting zijn. Tijdens een studentenbijeenkomst in Utrecht trachtten vijf politieke leiders hun politieke koopwaar aan de man te brengen in serieuze en ernstige fo rum-discussies. Ze hadden, zoals, éen van hen later zei, net zo goed thuis kunnen blijven, want de zaal was ge woon gevuld met P.S.P.'ers. Een stu dentengrap misschien. Maar dan een, die typerend is voor de huidige politie ke mentaliteit. Een gewone op feiten steunende discussie is niet mogelijk meer. Niet met de Provo's, niet met de Boeren en niet met de P.S.P.'ers. Soms krijgen we dc indruk, dat ook met de regering niet meer kan worden gediscussieerd. De vergade ring van de Eerste Kamer moest worden uitgesteld, omdat de memo rie van antwoord op de begroting van Economische Zaken nog niet ge reed was. En er is geen jaar in onze jongste parlementaire geschiedenis aan te wijzen, waarin de Tweede Kamer zo weinig vergaderde. „De regering doet niets", zegt het parle- Minister Malik: DJAKARTA De vrede tussen Indo nesië en Maleisië is niet afhankelijk van president Sockarno's handtekening. „Mis schien zal de handtekening van de mi nister van buitenlandse zaken voldoende aldus heeft "gisteren Adam Malik, tewindsman van buitenlandse zaken Hieruit olijkt weer dat tussen Malik en Soekarno verschil van mening bestaat over de beëindiging van de confrontatie politiek jegens Maleisië. Intussen hebben Indonesische rege ringsleiders minister van defensie gene raal Soeharto gemachtigd verdere pogin gen te doen om vrede met Koeala Loem- poer te bewerkstelligen. Ben Barlta-affaire PARIJS Een Parijse rechtbank is van plan zeven personen bij verstek te berechten wegens het ontvoeren van de Marokkaanse oppositieleider Ben Barka. Onder hen bevindt zich de Ma rokkaanse minister van binnenlandse zaken, generaal Mohammed Oefkir. de lekkere, mondfrisae pepermunt-dragee £3 Ct. J WENEN Dc Oostenrijkse troon pretendent, Otto von Habsburg mag na 47 jaar ballingschap weer in zijn land terugkeren. Een poging van socia listische zijde om de ballingschap nog voort te laten duren, liep uit op een mislukking. De Oostenrijkse socialisten verwe ten de conservatieve kanselier Josef Klaus onverantwoordelijk gehandeld te hebben. Hij had de banneling nim mer een paspoort mogen verstrekken. Maar hun afkeurende motie verkreeg in het parlement geen meerderheid. Het werd een warm debat, waarbij de stembanden heel wat te verduren kregen. Op een gegeven ogenblik kon Kanselier Klaus nauwelijks boven het lawaai uitkomen. Hij wilde zeggen dat het beslist geen politieke opzet was, toen hij het paspoort had verstrekt. Het besluit was het logisch gevolg van een beslissing van de rechtbank. Maar de socialisten waren niet tevre den gesteld. Zij riepen dat de hertog gezegd had dat hij op de troon wilde terugkeren. Nu hun motie op niets is uitgelopen willen zij zich op een ande re manier verzetten. Samen met de communisten organiseren zij in -het he le land anti-Habsburg-stakingen en ze zeggen nog andere plannen te hebben. AMSTERDAM Zeven Amsterdam mers waaronder een pater hebben een klacht ingediend tegen de Amster damse politie wegens mishandeling. Zij hielden op donderdag 26 mei een sit down-demonstratie in de wachtka mer van het Portugese consulaat tegen het regiem-Salazar. De klacht werd ingediend bij de officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker. Pater Veelenturf, voorzitter van het Angola-comité zegt door agenten in de rug en tegen de schenen te zijn geschopt. Tineke Nijnhuis liep een die pe snee aan een vinger op. Er trad infectie in zodat zij een week haar werk als typiste niet kon verrichten. W. W. J. Stevens klaagt dat hij in de buik werd geschopt. Bovendien werden de arrestanten enkele uren met hun veertienen op gesloten in een cel van twee bij twee meter. Het was al veel te warm en benauwd en bovendien werd toen nog' de verwarming aangezet. De klagers willen dat de officier een onderzoek instelt. Niet voorniets de meest verkochte sigaar in zijn klasse... geurig licht vól aroma Riant: de sigaar voor kenners IN DE GROENE DOOS Zuidafrikaanse negers jubelen Triomftocht door negerwijk De ministers willen de Oost-West betrekkingen verbeteren. Een van de belangrijkste onderdelen daarvan is de oplossing van het Duitse probleem door middel van een hereniging van de beide Duitslanden. Opnieuw lijdzaam verzet in Hoe-é DURBAN Wat Nederlandse politici in Zuid-Afrika niet moch ten is nu toegestaan aan de Ame rikaanse senator Robert Kenne dy. Hij heeft een bezoek gebracht aan de negerleider Albert Loe thoeli, winnaar van de Nobel prijs, die door de Zuid-Afrikaan se regering verbannen is in zijn eigen woning. Eerst maakte hij een triomftocht door de Afrikaanse Lokasie Soweto, Honderden negers verdrongen zich om zijn auto. Hoewel hij er doodmoe uit zag was hij op het dak van de wagen gaan staan om met iedereen handen te schudden. „Kijk eens," riep een neger vrouw, „hij schudt zwarte handen." Zo enthousiast waren sommige gers dat zij zijn hand wel wilden vasthouden. Een neger deed dat ook inderdaad met het gevolg dat Kenne- *dy met zijn gezicht op het dak van de auto viel. Maar hij stond onmid dellijk weer op om andere handen te schudden. Bezoek Met slechts één journalist en met regeringsfunctionarissen ging hij op bezoek bij de Nobelprijswinnaar. De journalisten mochten de negerleider niet citeren, omdat hij verbannen is en niet in Zuid-Afrika mag publice- In de trein gaf Kennedy echter later een samenvatting van wat Loethoeli tegen hem had gezegd. „Ik zag geen, leken van morele depressie", zei hij, „maar er bestaat geen twijfel aan dat hij er nog steeds naar hunkert een rol te spelen bij de opbouw van de toe komst van Zuid-Afrika." Vreedzaam Volgens Kennedy wil Loethoeli nog altijd langs vreedzame weg tot een nieuwe politiek in Zuid-Afrika ko men. Er is bij hem ,.geen haat of ver bittering tegenover de blanken. Hij is van mening dat de Verenigde Staten in de gehele wereld een grote rol moe ten blijven spelen. Volgens Kennedy is Loethoeli nog steeds hevig gekant tegen het commu nisme, vooral nadat het geprobeerd heeft zich van de strijd van de zwar ten voor grotere vrijheid meester te maken: „Hij schijnt er diep van over tuigd te zijn dat bij zijn lange strijd voor de Afrikanen zijn mensen niet uitgeleverd mogen worden aan een we tyrannie." voor zijn vertrek vanmorgen: „Ik ben onder de indruk van de stroming in Zuid-Afrika tegen de rassendiscrimina tie". Hij had meer begrip gekregen voor de moeilijkheden van het land en wil volgend jaar terugkomen. Duizenden mensen vluchten voor orkaan Alma (Vervolg van pag. 1) Couve de Murville's abrupte medede ling, dat Frankrijk geen toezeggingen deed over de samenwerking van de Franse troepen met de NAVO-strijd- krachten in tijd van oorlog, sloeg 's morgens in de vergaderzaal als een bom in. De delegaties verlieten de conferen tiekamer en spraken bezorgd over een dreigende breuk. Alle hoop leek verlo ren en de crisissfeer was compleet. Alleen minister Luns zag een lichtpun tje en verwachtte tegen het eind van de dag toch nog een soort van ak koord, zoals wij gisteren in een deel van onze edities meldden. Onder druk De bewindsman, die voor zijn optre den tijdens deze conferentie alom wordt geroemd, kreeg gelijk. Nauwe lijks was de kruitdamp van de Franse bom opgetrokken of Couve de Murvil le liet de NAVO-raad met de van hem bekende strikte formaliteit weten, dat op een later tijdstip opnieuw over de zaak moet worden gesproken. Luns en Rusk hadden hem kort tevoren in een hoek van de vergaderzaal onder zware druk gezet Amerikaanse delegatieleden spraken juichend over een „geweldige overwin ning van de veertien". Andere delega ties vonden, dat er nog helemaal geen reden is om te juichen, laat staan om over een overwinning te praten. Een Nederlandse waarnemer zei nuchter: „De volledige breuk is uitgebleven. De zaak is nog open en laten we ons geen illusies maken over de gevolgen van het overleg in de permanente raad". In december van dit jaar wordt de Boeddhistischen mannen volgende ministersconferentie HOE-É Enkele honderden'missie opgesteld ontwerp voor E de wet met het oog op de algemene verkie-: nW bé-wen en kinderen hebben vanmor-1 gehouden, bestudeerd. De commissie heeft NAVO gehouden Het is nog ni t be Amerikaai 'aanbevolen communisten, neutralisten en kend in welke stad dit zal geneuren. gen in Hoe-e een Amerikaans nun sympathisanten buiten de te vormen Bij de keuze speelt uiteraard de even-i conVooi tegengehouden. Zij gin- grondwetgevende vergadering te houden, tuele verhuizing van de NAVO-raad uit Parijs mee. VS helpen Eldo Valse bankbiljetten nale bende probeert valse bankbiljetten van vijf pond op de markt te brengen, die zogenaamd door de bank van Schot land zijn uitgegeven. Een goedgeklede heer bood gisteren in Zürich voor 335-000 gulden aan valse bankbiljetten aan. De kassier vertrouwde het niet en vroeg de man even te wachten. Hij zei een kwar tier later terug te zullen komen, maar kwam niet meer opdagen. Interpol heeft de zaak in handen. In 't weekend erop uit? 't Meeste geniet u op de fietst nog andere middelen te baat om de Amerikanen duidelijk te ma ken dat zij niet welkom waren. Het convooi van 130 voertuigen trok tenslotte zuidwaarts naar de Amerikaanse basis in Phoe Bai. Het convooi was ook gisteren al opge houden op de grote weg naar Hoe-é door boeddhistische jongeren. Dit waren nieuw enkele uitingen van lijdzaam zet, waartoe drie dagen geleden door de boeddhistische kerk werd opgeroepen, uit protest tegen de Zuidvietnamese militaire bestuursraad en de voortgezette Ameri kaanse steun hieraan. Sommige Amerikaanse woordvoerders beweren, dat onder de Zuidvletenamese I militairen in Hoe-é pamfletten zijn ver-j spreid, die afkomstig zouden zijn van de, Vietcong en waarin een bestand wordt voorgesteld. De Vietcong zal, zo staat in de vlugschriften, niet het wensen. Volgens waarnemers zou^it kun' i betekenen dat de constituante desge- nst een wet kan goedkeuren waarbij zichzelf omvormt tot nationale verga dering (parlement) zonder dat ten twee de male nationale verkiezingen nodig zouden zijn, zoals premier Ky heeft ge zegd. In de wandelgangen werd deze me- HAVANNA - Een orkaan, die de "inS doof gedeeld. De Franse lam Alma heeft gekregen. heeft born werd in de geslepen diplomatieke woensdag een breed spoo. van vernielin- tactiek van Couve de Murville gepast.; gen getrokken over het westelijke deel .Eerst een harde explosie, paniek, va" Cuba. jdaarna achter de stofwolken kalm een orka^n. lnds,°-1 stap terug doen. Maar toen het land. dat ten zuidwesten van"cuba Tul! ™euws «n hr™k ui' Hier vielen doden en werd zware schade d' vergaderzaal lekte was er me- aangericht. Daarna ging het noodweer mand, die dadelijk dacht aan een .met een 500 km brede baan tussen Pinar Franse schijnmanoeuvre bereid I del Ri0 in hel westen en Las Villas in Cuba. De kern passeerde; jecl van de Eldo. de Europese organisatie 10p slechts 25 km afstand de hoofdstad voor de ontwikeling van ruimtevaartra-1 Havanna. Lager gelegen delen van ketten. Dit is gisteren in Washington be- stad kwamen onder water te staan kendgemaakt. Zoals bekend heeft Enge land besloten uit de Eldo te treden van wege de zware lasten cn de vertragingei van het programma. Ook in het Westeu- ropese parlement werd het Britse besluit betreurd. West-Duitsland hoopt da*, de Britten hun stap nogmaals in overweging zullen nemen. hoofdstad r~w i 1*1 avsnes. Lager gelegen delen v.n^d.zej /ïekeilllUlS DOOS op fotograaf vele punten viel de elektrische stroom uit. Tienduizenden mensen trokken naar hoger gelegen gebieden. In de straten van Havanna, waar met het oog op het noodweer de scholen en kantoren waren gesloten, lag een dikke laag glasscher- MADRID De vader van Franco's gunsteling "Juan Carlos heeft een tien t»» an sterk secretariaat gevormd, dat reeds de naam „schaduwkabinet" heeft iuiiiuKii openen I gekregen. Kennelijk rekent de 53-jarige don Juan van Bourbon, de derde op dé"KgVrj^sïroepen "soiang**deze niet zoon van wijlen Koning Alfonso er op dat zijn zoon door Franco aangewezen van hun vuurwapens gebruik zullen ma-zal worden ais de volgende Spaanse koning. De regeringsraad in Saigon heeft intus-In 1947 werd Spanje bij wet en volksstemming geproclameerd tot konin- sen gisteren een door een speciale com- krijk. Franco kreeg de bevoegdheid een koning of regent aan te wijzen, worden opgenomen. James Meredith uit ziekenhuis MEMPHIS James Meredith, de Ams rikaanse negerleider die maandag bij ee mars voor de burgerrechten bij ee: aanslag werd gewond, heeft gisteren het ziekenhuis verlaten. Hij zat in een rolstoel. Een advocaat beschuldigde de ziekenhuisdirectie er van, dat zij IJ' dlth te vlug wilde ontslaan. De autoritei ten verklaarden hierop dat de artsen had den gezegd, dat de negerleider kon weg gaan, maar dat hij desgewenst ook mocht blijven. Naar verluidt zou Mere dith verder worden behandeld in een ziekenhuis, waar voornamelijk negers AMSTERDAM De geneesheer-di recteur van het Binnengasthuis, dr. E. G. Godfried is bijzonder boos op een fotograaf die ongevraagd foto's nam van drs. J. M. F., directeur van het bankiershuis Teixeira de Mattos. Hij noemde dit in strijd met alle mense lijke rechten, in het bijzonder die van de zieke mens. De fotograaf had kans gezien in de buurt van de ziekenkamer te komen. Hij verraste de bij die kamer op wacht gestelde agent. Toen de deur van de kamer werd geopend schoot hij plotseling een aantal foto's. Dr. Godfried gaf gisteravond een verklaring aan de pers, waarin hij zei dat op ernstige wijze inbreuk was ge maakt op de privacy van een aan hem toevertrouwde patiënt die volstrekt weerloos is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5